Ana SayfaAvrupaİngiltereManchester'da Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

Manchester’da Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

Sanat, medya ve yüksek öğrenim konusunda İngiltere’nin en ünlü şehirlerinden biri olan Manchester, komşu Liverpool gibi futboluyla tanıdığımız şehirlerden biri. Bir futbol hayranıysanız Manchester’ın tadı başka, fakat Manchester’da gezilecek yerler de oldukça ilgi çekici. Özellikle sanata merakınız varsa, sizi tüm gün meşgul edecek çok sayıda cazibe merkezini bulabilirsiniz.

Manchester, MS 79 yılında Romalılar tarafından kurulmuş olan İngiltere’nin ikinci büyük şehri. Mükemmel gece hayatı, sanat ve kültürüyle canlı bir şehir. Ayrıca Liverpool’dan günübirlik gezilerle de kolayca ziyaret edilebiliyor. Liverpool-Manchester arası trenle yaklaşık 1 saat 15 dakika. Fakat şehri günübirlik gezilerle ziyaret etmek yerine, Manchester’da en azından 1 gün konaklayın, hatta yeteri kadar bütçeniz ve zamanınız varsa bu şehir için 2 gününüzü ayırın derim. Çünkü Manchester’da görülecek çok sayıda önemli tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor ve bu çekim merkezlerini 1 güne sığdırmak pek de eğlenceli olmuyor.

Manchester’da 2 Günde Yapılacak En Güzel Şeyler

1.GÜN

Manchester da Gezilecek Yerler Haritası
Manchester’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın
 • Chinatown
 • Manchester Art Gallery (Manchester Sanat Galerisi)
 • Manchester Belediye Binası
 • Albert Square
 • John Rylands Kütüphanesi
 • Royal Exchange
 • Manchester Katedrali
 • Ulusal Futbol Müzesi
 • People’s History Museum (Halk Tarihi Müzesi)
 • Bilim ve Sanayi Müzesi

2.GÜN

Manchester da Gezilecek Yerler Haritası
Manchester Gezi Haritası
 • Manchester Museum
 • The Whitworth
 • Fletcher Moss Park
 • Imperial War Museum North (Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi – IWM)
 • Chill Factore
 • Heaton Park

2 Günlük Bu Gezi Rotasına Göre Manchester’da Konaklama

Manchester da gezilecek yerler blog

Manchester’da konaklamayı planlıyorsanız, yukarıdaki turistik noktalara yakın olmak adına Albert Square adı verilen meydan çevresindeki konaklama birimlerine göz atabilirsiniz. Bu meydanın bulunduğu yer Manchester şehir merkezi, yani şehrin tam kalbinin attığı yer.

Şehirdeki diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı bir konaklama deneyimi sunuyor olsa da, Albert Meydanı çevresinde, özellikle Portland Caddesi üzerinde hemen her bütçeye uygun konaklama birimleri bulunabiliyor. Otel tavsiyesi olarak ; 3 yıldızlı ibis Styles Manchester Portland ve Britannia Hotel City Centre veya 4 yıldızlı The Midland adlı otele göz atabilirsiniz.

Alternatif olarak şehir merkezinin biraz daha dışında olan Salford bölgesine de göz atabilirsiniz. Bu bölgede konaklayarak şehir merkezine ve turistik çekim merkezlerine biraz uzak olursunuz, ancak şehir merkezine nazaran çok daha ekonomik otelleri bu bölgede bulabilirsiniz. Salford bölgesindeki popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Manchester’da Gezilecek Yerler

Manchester’da gezip görülecek tarihi ve turistik yerlerin büyük bir bölümü şehir merkezi etrafında toplanıyor. Gezinize şehir merkezinden, Albert Meydanı yakınlarından başlayabilir veya yukarıdaki bizim takip ettiğimiz rotayı da takip edebilirsiniz. Rotayı takip etmek istemiyorsanız bile, şehir gezisine Albert Meydanı yakınlarından başlamayı ciddi anlamda düşünün derim. Çünkü Manchester’ın kalbinin attığı yer tam olarak burası.

1.Chinatown

Manchester Gezi Rehberi
Chinatown

Manchester Sanat Galerisi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Chinatown, birçok şehirde olduğu gibi daha çok ucuz yemekleri ve alışveriş olanaklarıyla ön plana çıkıyor.

İngiltere’deki en büyük Çin topluluklarından birinin renkli evi olan Chinatown, zengin süslü kemerli geçitiyle de dikkat çekiyor. Bölgede çok sayıda restoran, bar ve alışveriş yapabileceğiniz küçük dükkanları bulabilirsiniz.

Yeme içme veya alışveriş için ziyaret edebileceğiniz Chinatown, Birleşik Krallık’ın en büyük ikinci mahallesi olmasıyla da öne çıkıyor.

Doğu Asya mutfağıyla aranız iyiyse mekan tavsiyesi olarak ‘Red Chilli’yi önerebiliriz. Ayrıca Lezzetli çörekler için, tuzlu ve tatlı Çin çörekler dahil her türlü Doğu Asya unlu mamullerini satan Ho’s Bakery‘i ziyaret edebilirsiniz.

2.Manchester Sanat Galerisi

Manchester Sanat Galerisi
Manchester Sanat Galerisi

Chinatown ziyaretinizden hemen sonra, kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz müzelerden biri olan Manchester Sanat Galerisi, şehirdeki en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden.

Manchester’da gezilecek yerler arasında olan sanat galerisi, önemli İngiliz resim ve heykellerinin yanı sıra aile dostu etkinlikleriyle de ilgi görüyor. 1824’te açılan tarihi galeri bugün, en eskisi bir miras binası olarak özenle korunan üç binada bulunuyor. 25.000’den fazla esere ev sahipliği yapan müzede ayrıca çocuklar için birçok interaktif programlar da var.

İngiltere’nin ilk ve en çok bilinen radikal sanat hareketi olan ön-Raffaellocuların birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapan galeride, ayrıca geçici sergilere de yer veriliyor. Galerinin kalıcı koleksiyonu gibi bu geçici sergileri de ücretsiz olarak görebiliyorsunuz.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:00

3.Manchester Belediye Binası

Manchester Belediye Binası
Manchester Belediye Binası – kaynak ; flickr / dalvenjah

Trafiğe kapalı Albert Meydanı’nı süsleyen, Neo-Gotik cephesiyle dikkat çeken Manchester Belediye Binası‘nın tarihi 1877 yılına uzanıyor. 2018 yılında restorasyon için kapatılan ve 2024 yılında tekrar açılması beklenen binanın içini göremiyor olsanız da, dış cephesini görmek için bile ziyaret edebilirsiniz.

Bina, Windmill Caddesi’ndeki eski Viktorya dönemi tren istasyonunun ortasında inşa edilmiş olması bakımından da önemli.

Bu görkemli Viktorya dönemi Gotik binasına Manchester Sanat Galerisi’nden yürüyerek kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

 • Belediye Binası’nı 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

4.Albert Meydanı

Albert Meydanı, Manchester
Albert Meydanı – kaynak ; flickr / Stephen Gidley

Manchester Belediye Binası’na da ev sahipliği yapan Albert Meydanı, şehrin en kalabalık ve en canlı yerlerinden biri. Çevresindeki tarihi yapılarla dikkat çeken meydan yakınlarında, şehrin önde gelen restoranlarını, cafelerini, butiklerini ve otellerini bulabiliyorsunuz. Ayrıca meydan, Manchester’daki turistik noktaların büyük bir çoğunluğuna da yürüme mesafesinde bulunuyor.

Albert Meydanı, ayrıca Manchester’da konaklama için tercih edilebilecek en iyi ve en popüler yerlerden bir tanesi. Meydana 5-10 dakika yürüme mesafesindeki otellerin büyük bir bölümü, turistik noktalara da yakın. Buradaki konaklama birimleri diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı, ancak bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabilirseniz, burası Manchester’ın en iyi kalınacak yerlerinden biri.

5.John Rylands Kütüphanesi

Manchester da Gezilmesi gereken yerler
John Rylands Kütüphanesi

Albert Meydanı’ndan kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz John Rylands Kütüphanesi, Manchester’ın en ünlü turistik cazibe merkezlerinden.

Daha çok güzel mimarisiyle dikkat çeken kütüphane, nadir kitap ve el yazmaları koleksiyonuyla da tanınıyor.

1900 yılında kapılarını aralayan kütüphanenin geniş koleksiyonu arasında, Geoffrey Chaucer’in “Canterbury Masalları” el yazmasının bir parçası, yazarların, askeri generallerin kişisel mektupları ve kağıtları yer alıyor. Yuhanna İncili’nin bir papirüs parçası bile var. Parçanın, şimdiye kadar bulunan herhangi bir Yeni Ahit yazısının en eski parçası olduğuna inanılıyor.

 • Deansgate caddesinde yer alan kütüphaneye girişler de ücretsiz. Haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık olan kütüphane, kitaplar ve belgeler için olmasa da mimarisi için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

6.Royal Exchange Tiyatrosu

Royal Exchange Tiyatrosu, Manchester
Royal Exchange Tiyatrosu – kaynak ; flickr / Richard Hopkins

Daha çok gösterileriyle tanınan Royal Exchange Tiyatrosu, John Rylands Kütüphanesi’ne yakın bir konumda bulunuyor. Konserler ve gösteriler ciddi anlamda pahalı olduğundan, tiyatronun iç mekanını 90 dakikalık rehberli turlarla görebilirsiniz. Manchester’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu popüler cazibe merkezine şehrin birçok yerinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Bünyesinde bir alışveriş merkezi de bulunan şehrin en popüler eğlence komplekslerinden biri olan Royal Exchange, mimarisiyle de ilginizi çekecektir. Bina, 1921’de inşa edilmiş ve II. Dünya Savaşı’ndan nadir kurtulan yapılardan biri olmasıyla da dikkat çekiyor.

Her yıl çeşitli türlerde yüzlerce gösteriye ev sahipliği yapan Royal Exchange Tiyatrosu’nda bir restoran ve cafe de bulunuyor. Ayrıca 90 dakikalık rehberli turlar ile tiyatroyu ziyaret etmek 7€. Biletlerinizi online olarak veya tiyatronun gişesinden satın alabilirsiniz.

7.Manchester Katedrali

Manchester Katedrali
Manchester Katedrali – kaynak ; flickr / stephengg

Bu dini ve tarihi mekan, bugün gördüğünüz şehir merkezini şekillendiren savaşların, terörist bombalarının ve diğer unutulmaz yaşanmışların hikayesini anlatıyor.

Şehir merkezine ve Ulusal Futbol Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Manchester Katedrali, mimarisiyle de ilgi görüyor.

İç mekan, kuzey İngiltere’deki en iyi Orta Çağ ahşap işçiliğine sahip olmasıyla ünlü. Duvar ve tavandaki oyulmuş detaylar ve vitray pencereler de iç mekanın en etkileyici bölümlerinden.

Manchester Katedrali’nin tarihi ise 1215 yılına uzanıyor. Irwell Nehri kıyısında yer alan katedral, günümüzdeki görünümüne büyük ölçüde 1486 ve 1508 yılları arasında kavuşmuş. Bu tarihler arasında yeniden inşa edilmiş olan yapı, 1847 yılında katedral statüsüne yükseltilmiş. İkinci Dünya Savaşı’nda hasar almış ve çok kısa bir süre sonra restore edilerek günümüze kadar gelebilmiş.

 • 09:00-17:00 saatleri arasında açık olan katedrale girişler ücretsiz.

8.Ulusal Futbol Müzesi

Manchester Gezi Rehberi Blog
Ulusal Futbol Müzesi – kaynak ; flickr / Mark Waugh

Avrupa’nın en iyi iki futbol takımına ev sahipliği yapan (Man City ve Man United) Manchester’a kadar gidip de, Ulusal Futbol Müzesi‘ne de göz atmadan olmaz.

Tarihi kupalar ve giysiler de dahil olmak üzere sporla ilgili büyüleyici hatıralara sahip olan müze, futbolseverlerin Manchester gezilecek yerler listesine ekleyebileceği en önemli cazibe merkezlerinden.

Şehir merkezinde altı katlı, cam Urbis binasında yer alan Ulusal Futbol Müzesi’ne şehir merkezinden ve Manchester Katedrali’nden yürüyerek kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

 • Her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye giriş ücreti ise 12€.

9.People’s History Museum (Halk Tarihi Müzesi)

Halk Tarihi Müzesi , Manchester
Halk Tarihi Müzesi – kaynak ; flickr / Diamond geezer

People’s History Museum (Halk Tarihi Müzesi), İngiltere’deki demokrasiyi ve sıradan insanları keşfetmek için mükemmel bir ortam olan eski bir endüstriyel binada bulunuyor.

Burada oy hakkı hareketi, sendikacılık, refah ve futbol kültürü de dahil olmak üzere evdeki önemli İngiliz tarihi olayları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Müze ayrıca el sanatları atölyelerinden tek seferlik konuşmalara kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve İngiliz yaşamı hakkında bilgi edinmek için etkileşimli bir yol sunuyor.

Britanya’daki emekçi insanların tarihiyle ilgili materyallerin toplanması, korunması, yorumlanması ve incelenmesi için ulusal merkez olarak da hizmet veren Halk Tarihi Müzesi, İngiliz demokrasisinin tarihini ve nüfus üzerindeki etkisini, ayrıca sendikalar ve kadınların oy hakkı ile ilgili kapsamlı eser koleksiyonlarını sergiliyor.

 • Halk Tarihi Müzesi, Manchester’da ücretsiz olarak görülecek en popüler müzelerden biri. Müze, haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

10.Bilim ve Sanayi Müzesi

Manchester Gezilecek Yerler Blog
Bilim ve Sanayi Müzesi – kaynak ; flickr / Stephen Gidley

Bilim ve Sanayi Müzesi, tekstilden elektriğe ve demiryollarının gelişimine kadar uzanan sergilere sahip beş binaya yayılmış kapsamlı bir müze. En güzel yanı ise, ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor olması.

Manchester’da gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri olan Bilim ve Sanayi Müzesi’nde, 1830’da inşa edilen dünyanın hayatta kalan en eski yolcu tren istasyonunun yanı sıra, enerji ve nükleer füzyonlu interaktif sergileri de görebilirsiniz.

Her yaştan turiste hitap eden müzelerden biri olmasıyla da öne çıkan Bilim ve Sanayi Müzesi’ne Halk Tarihi Müzesi’nden yürüyerek gidebilirsiniz.

 • Giriş ücretsiz

11.Manchester Museum

Manchester Gezi Rehberi
Manchester Museum – kaynak ; flickr / Diamond Geezer

Ülkenin en büyük üniversite müzesi olan Manchester Müzesi, 4.5 milyondan oluşan koleksiyonuyla görülmesi gereken en önemli cazibe merkezlerinden biri. Gotik tarzdaki etkileyici bir binada bulunan müze, arkeoloji ve doğa tarihinin en iyilerini sergiliyor. Müze, fosiller, antik dünya ve dünya kültürü gibi çeşitli konulara odaklanan birkaç galeriye de sahip.

 • Manchester Üniversitesi kampüsünde yer alan, Manchester’ın kendi doğa tarihi müzesi olarak da bilinen Manchester Müzesi’ne girişlerde ücretsiz.

12.The Whitworth

Manchester da gezilmesi gereken yerler
The Whitworth – kaynak ; flickr / oatsy40

Manchester Üniversitesi’nin bir parçası olan Whitworth Sanat Galerisi‘nin misyonu “sanatı sosyal değişim için kullanmaktır.” Başlangıçta Manchester vatandaşlarını eğitmek ve ilham vermek için 1889’da kurulmuş olan müze, yaklaşık 60.000 eserden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Yine ücretsiz ziyaret edilebilecek müzelerden biri olan Whitworth Sanat Galerisi’nde van Gogh, Picasso, Turner, Bacon, Hockney ve Lowry gibi efsanevi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

13.Fletcher Moss Park

Manchester da Gezilecek Yerler Blog
Fletcher Moss Park

Manchester şehir merkezinin dışında bulunan Fletcher Moss Park, 1914’te Alderman Fletcher Moss’tan hediye olarak alınmış.

Botanik güzelliği ile tanınan bahçelerde birçok antika ve sıra dışı bitki ve çiçek bulunur. Özellikle sıcak yaz aylarında kalabalık olan, 21 dönümlük büyük bir alanı kaplayan park, şehirde yeteri kadar zamanı olanların göz atabileceği yerlerden.

14.Imperial War Museum North (Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi – IWM)

Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi, Manchester
Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi – kaynak ; flickr / David McKelvey

Savaş tarihine merakınız varsa, şehir merkezinin biraz dışında yer alan Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi‘ne mutlaka uğrayın. 2002 yılında açılan İmparatorluk Savaş Müzesi’nin bu şubesi, savaş araçları ve uçak koleksiyonları için popüler bir cazibe merkezi.

Müzede savaş tarihi ve medeniyeti şekillendirmedeki rolü ile ilgili görsel-işitsel sunumlar ve sergiler yer alıyor. Tanklar, uçaklar, toplar ve el silahları gibi büyük makinelerin çok sayıda statik görüntüsü de var.

Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi, İngiltere’nin Birinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar farklı çatışmalara katılımının izini sürüyor. Müzeye girişler de ücretsiz.

15.Chill Factore

Manchester Gezi Rehberi
Chill Factore – kaynak ; flickr / Jenny Mackness

Chill Factore, 180 metre uzunluğunda İngiltere’nin en uzun kapalı gerçek kar pistine ev sahipliği yapıyor. Burada kayak ve snowboard, buz kaydırağı ve her yaş için kar oyun parkı gibi çeşitli kar sporları ve aktivitelerine katılabilirsiniz.

Karda eğlenceli saatler geçirmek isteyen herkesin görülecek yerler listesine ekleyebileceği yerlerden olan Chill Factore fiyatları 30€’dan başlıyor.

16.Heaton Park

Manchester Görülecek Yerler
Heaton Park – kaynak ; flickr / Adam Bruderer

Yaklaşık 600 dönümlük bir alanı kaplayan Heaton Park, Manchester’daki en büyük park. Ayrıca Avrupa’nın en büyük belediye parklarından biri olarak biliniyor.

Park, piknik yaparak, güneşin tadını çıkararak veya doğayı keşfederek bir gün geçirmek için harika bir yer. Her yaştan ziyaretçiye hitap eden parklardan biri olan Heaton Park’ın ana cazibe merkezi ise, özellikle çocukların ilgisini çeken bir yer olan, 1789 yılından kalma orijinal ahırlar etrafında inşa edilmiş Hayvan Merkezidir.

20. yüzyılın başlarından kalma tarihi Heaton Park Tramvayı’na binmeyi de unutmayın. Park ayrıca düzenli olarak açık hava eğlenceleri ve etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Manchester’ı yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, parkın etkinlik takvimine de mutlaka göz atın.

Heaton Park’a girişler ücretsiz. Parkta ayrıca golf sahası, tekne gezintisine çıkabileceğiniz bir göl, tenis kortu, süs bahçeleri, gözlemevi ve macera oyun alanı da bulunuyor.

DAHA BAŞKA MANCHESTER’DA NERELER GEZİLİR ?

17.Beech Road

Manchester da Gezilecek Yerler blog
Beech Road – kaynak ; flickr / Wayne Windowco

Chorlton banliyösünde, bağımsız kafeler ve mağazalarla dolu Beech Road, Manchester’da görülmesi gereken yerler listesindeki en popüler caddelerden biri.

Hem gün içinde hem de akşam saatlerinde oldukça hareketli olan cadde, ayrıca şehirdeki en uygun fiyatlı restoranları ve cafeleri bulabileceğiniz yerlerden. Manchester’dan bir şeyler satın almayı planlıyorsanız buradaki butiklere ve hediyelik eşya dükkanlarına da bakabilirsiniz.

Son olarak, bu caddeyi ziyaret ettikten sonra Chorlton Su Parkı’na da uğramayı unutmayın.

18.Castlefield

Manchester Gezi Rehberi
Castlefield – kaynak ; flickr / Frank Green

Kentsel Miras Parkı olarak belirlenen Castlefield, Manchester’ı keşfetmeye başlamak için mükemmel bir yer. Bu semtte, Eski kanal boyunca restore edilmiş çok sayıda Viktorya evleri bulunuyor. Bu yüzden de şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri.

Worsley’deki madenlerden Manchester’a kömür taşımak için 1761’de inşa edilen Bridgewater Kanalı’nı mutlaka keşfedin. Kanalı çevreleyen birçok eski depo restore edilerek ofislere, mağazalara, otellere ve restoranlara dönüştürülmüş. Ayrıca Bridgewater Kanalı’nı tekne turlarıyla görebileceğinizi de unutmayın.

Semtin ana cazibe merkezi olan Castlefield Bowl ise, düzenli olarak pop ve klasik konserlere ev sahipliği yapar ve ayrıca görülmeye değer turistik yerlerden biri.

19.St Mary’s RC Church

St Mary's RC Church, Manchester
St Mary’s RC Church – kaynak ; flickr / Christine McIntosh

1794 yılında inşa edilmiş, Manchester’ın gizli kalmış tarihi yapılarından biri olan St. Mary’s Katolik Kilisesi, oldukça sade bir dış mimariye sahip olsa da, iç mekan kesinlikle görülmeye değer süslemelere ve ilgi çekici dekorasyona ev sahipliği yapıyor.

Viktorya dönemi oymalarıyla öne çıkan bu kiliseyi dilerseniz rehberli turlarla da ziyaret edebiliyorsunuz.

20.The Lowry

The Lowry, Manchester
The Lowry – kaynak ; flickr / Neil Howard

Lowry, modern bir çelik ve cam yapı içinde yer alan, kısmen sanat galerisi ve kısmen tiyatrodan oluşan bir tesis.

Lowry’de komedi gösterilerine ve çağdaş dans gösterilerine de katılabilirsiniz. Lowry’de görsel ve sahne sanatlarının yanı sıra restoran, bar ve kafe de bulunuyor.

Şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta, Salford Quays’de bulunan Lowry de, Manchester’de gezilmesi gereken yerler arasında.

Manchester, İngiltere

Salford Su Sporları Merkezi ve alışveriş, yemek ve eğlence kompleksi olan The Quays de, Salford Quays’de göz atmaya değer turistik yerlerden biri.

Akşamları Manchester’da Gezilecek Yerler

Manchester, hem gündüz hem de akşamları hareketli İngiltere’nin en canlı şehirlerinden biri. Eğer Manchester gece hayatı için bir planınız varsa, şehirde ilginizi çekebilecek çok sayıda bar ve gece kulübü olduğunu unutmayın. Fakat Manchester’da akşamları yapılacak şeyler barlar ve gece kulüpleriyle de sınırlı değil. Özellikle akşamları ziyaret edilmesi gereken birçok cazibe merkezi de var. İşte akşam saatlerinde dışarı çıkmayı planlayanların görmesi ve yapması gereken en popüler şeyler ;

Canlı Müzik İçin Band On the Wall’a Gidin

Manchester, İngiltere

Ancoats yakınındaki Kuzey Mahallesi’nde yer alan Band On the Wall, yıllar boyunca punk sanatçısı Joy Division da dahil olmak üzere birçok harika gruba ev sahipliği yapan fantastik ve ikonik bir müzik mekanı olmaya devam ediyor. Özellikle genç kesimin tercih ettiği bir mekan olarak biliniyor olsa da, her yaştan müzik severin kesinlikle uğraması gereken cazibe merkezlerinden biri.

Bu mekan, iki yüzyılı aşkın bir süredir Manchester’daki gelişen müzik ortamının temel taşlarından biridir. Sevgilinizi veya bir grup arkadaşınızı yanınıza alın ve bir akşamı muhteşem canlı müzik dinleyerek, bir veya iki içki içerek rahatlayarak ve Band on the Wall’un atmosferini içinize çekerek geçirin.

Curry Mile Bölgesini Görün

Manchester, İngiltere

Curry Mile aslında Manchester şehir merkezinin hemen güneyinde, Greater Manchester’daki Wilmslow Yolu boyunca Rusholme’de bulunan bir bölgenin takma adıdır. Bu bölge 1970’ler ve 1980’lerde Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan gelen göçmenlerin akınına uğradığında hızla gelişen bir yerdi. Günümüzde çok sayıda bar, restoran ve gece kulübüyle dolu olan bölge, akşam saatlerinde çok daha hareketli oluyor.

Bu eşsiz bölgeyi keşfederek bir akşam geçirin. Akşamınıza Curry Mile’ın en iyi restoranlarından biri olan Mughli’de başlayın. Akşam yemeğinden sonra Üniversitenin park benzeri arazisinde dolaşın ve akşamınızı tamamlamak için yakındaki gece kulüplerinden veya komedi kulüplerinden birine gidin.

Curry Mile, genel olarak güvenli bir bölge, ancak gecenin çok geç saatlerinde yalnız dolaşmamanızda da yarar var.

Güzel Bir Akşam Yemeği İçin Hawksmoor Manchester’a Gidin

Manchester, İngiltere

Hem yerli halk hem de turistler için Manchester’ın en popüler yerlerinden biri, eski bir Viktorya dönemi adliye binasında, Spinningfields yakınında bulunan Hawksmoor Manchester’dır. Taze deniz ürünleri bol ve leziz yemekler ağzınızı sulandıracak. Harika deniz ürünlerinin yanı sıra Hawksmoor, menüsündeki kalın, sulu ve baharatlı lezzetle dolu İngiliz bifteğiyle de tanınır ve kesinlikle denemeye değer lezzetlerdendir.

Manchester’da ne yenir ? sorusuna en popüler cevaplardan biri de bifteklerdir ve Manchester’da en iyi biftek yiyebileceğiniz yerlerden biri ise, Hawksmoor Manchester adlı mekandır.

Restoranın rahatlatıcı ortamı, garsonların güler yüzlülüğüne de yansıyor. İçeri adım attığınız andan itibaren keyifli vakit geçireceksiniz! Sevdiklerinizle takılmak ya da arkadaşlarınızla keyifli bir yemek yemek için harika bir yer.

Mackie Mayor’u Ve Çevresini Keşfedin

Manchester, İngiltere

Eklektik Kuzey Mahallesi’ne yürüme mesafesinde bulunan Mackie Mayor Market, bir akşam geçirmek için harika bir yerdir. Binanın kendisi 1858 yılında inşa edilmiştir ve mimari bir harikadır. Ancak Mackie Mayor’u ilginç mimari için değil, hareketli gece hayatı için ziyaret edin deriz.

Manchester’ın en iyi barlarından bazılarına ev sahipliği yapan bu pazar, tekrar tekrar gelmenizi sağlayacak mekanlara ev sahipliği yapıyor.

Oturarak akşam yemeğinin tadını çıkarabileceğiniz çeşitli yerler vardır veya kafelerden birinde hızlıca bir atıştırmalık veya bir fincan kahve alabilirsiniz. Yiyecek satıcılarının ve restoranların çoğunda vegan ve vejetaryen seçenekler mevcuttur. Bazı harika sokak yemeği satıcıları da burada mağaza açıyor.

The Comedy Store

Manchester, İngiltere

Bir komedi kulübü olan The Comedy Store, İngilizceye çok iyi hakimseniz kesinlikle akşamları ziyaret edilebilecek en özel yerlerden biri.

Comedy Store’un konuklara en konforlu deneyimi sunmak için özel olarak tasarlanmış 500 kişilik tiyatro salonunda gece boyunca kahkahalara boğulabilirsiniz. Tesis bünyesindeki restoran, harika bir akşam yemeğinin ve Manchester’daki en iyi komedi eğlencelerinden bazılarının keyfini çıkarmanızı kolaylaştırır.

Leziz tapaslar ve nefis tatlılarla dolu gösteri öncesi alakart menünün keyfini çıkarın. Kaliteli yemeklerden oluşan eksiksiz bir menünün tadını çıkarmak için gösteri sonrası rezervasyon yaptırabilirsiniz. Restoranda ve ayrıca komedi gösterisinden önce ve sonra canlı fon müziği çalınmaktadır.

Perşembe gününden pazar gününe kadar açık olan Komedi Kulübü, bölgedeki en iyi stand-up çizgi romanlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor ve hatta seyirciyi memnun etmek için birkaç uluslararası komedyeni de bünyesinde barındırıyor. Her ziyaretinizde farklı bir şey görmenizi sağlamak için kulübün açık olduğu her gece farklı bir komedi gösterisi düzenlenmektedir.

Caz Müzik İçin Matt & Phreds’e Gidin

Manchester, İngiltere

Matt &Phreds şehirdeki en iyi caz kulüplerinden biridir ve cazın dinlendirici canlı müziğinin keyfini çıkarmak için mükemmeldir. Bu gizli bar ve bodrum kulübü Tib Caddesi’nde yer almaktadır ve haftada altı gece açıktır. Caz kültürünün tadını çıkarmak ve butik biralar veya özel kokteyller eşliğinde rahatlamak için birkaç saat geçirmeyi planlayın.

Mekanın en güzel yanı ise, iki alkollü içecek aldığınızda bedava pizza alabiliyor olmanız.

Deansgate Locks

Manchester, İngiltere

Deansgate Locks, gündüzleri güneşlenme terasında içki içilen, geceleri ise gürültülü parti atmosferine sahip kulüp ve barların yoğunluğuyla ünlüdür. Burada, 6 barın yer aldığı 10 adet dönüştürülmüş demiryolu kemerini ve bir yürüyüş yolu ile aşağıdaki kanal boyunca uzanan ve muhteşem su yolu manzarasına sahip bir köprü bulunan bir komedi kulübü bulacaksınız.

Teknik olarak Kilitler bu köprünün adıdır, ancak aynı zamanda tüm parmaklıkların bulunduğu alan için de halk dilinde kullanılan bir terimdir. Tren istasyonu sadece 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bu modaya uygun sıcak nokta, Manchester’ın gece hayatını tek bir noktada deneyimlemek isteyenler için idealdir.

Deansgate Locks barlarını oluşturan işletmeler arasında Revolution, Ark, The Comedy Store, Sugar Buddha, Lock 91, Atlas, ARK gibi mekanlar bulunmaktadır. Her birinin kendine has bir havası ve kişiliği var ama hepsi bir parti atmosferini paylaşıyor. İster zarif bir kokteyl barı, ister canlı bir dans ortamı arıyor olun, ister arkadaşlarınızla bir komedi şovunda gülmek isteyin, aradığınızı burada bulacaksınız.

Hidden at Downtex Mill

Manchester, İngiltere

Hidden’da geçireceğiniz bir gecede, etrafınız gelecek vaat eden DJ’lerin çaldığı coşkulu müziğe eşlik eden 20’li yaşlarındaki modaya uygun kişilerle çevrili olacak. Buradaki geceler iyi planlanmış olup, mütevazı bir ortamda yeni müzikler çalmak isteyen yerel performansların ve uluslararası tanınmış DJ’lerin bir karışımını sunmaktadır. Yaz aylarında kulüp, normalde geniş sigara içme alanı olan alanda açık hava partilerine ev sahipliği yapıyor. Kulüp gecelerinde house, tekno, disko, davul ve bas ve Afro-beat müziklerden oluşan eklektik bir yelpaze yer alır.

Çocuklarla Manchester’da Gezilecek Yerler

Manchester, İngiltere’nin en canlı ve en hareketli şehirlerinden biri ve gece hayatı konusunda her yaştan gezginin keyifle zaman geçirebileceği bir şehir olarak biliniyor olsa da, şehirde aile dostu birçok cazibe merkezi de var. Çocuklarınızla keyifli zaman geçirebileceğiniz bazı turistik noktalardan yukarıda bahsettik, ancak tüm aile dostu aktiviteleri aşağıda bulabilirsiniz.

Lark Hill Place

Manchester

Salford Müzesi’nin içinde yer alan Lark Hill Place, Viktorya dönemi İngiltere’sinin bir maketi işlevi görüyor. Yeniden yaratılan cadde, kendinizi 1897’ye yolculuk etmiş gibi hissetmenizi sağlayacak özgün donanım ve tabelalara sahip. Etrafınızdaki arnavut kaldırımları, gaz lambaları ve hatta araba sesleriyle başka herhangi bir yerde bulamayacağınız sürükleyici bir atmosfer yaratıyor.

Özellikle küçük yaştaki çocukların keyifli zaman geçirebileceği bu cazibe merkezi, Manchester’da çocuklarla ziyaret edebileceğiniz en özel yerlerden bir tanesi.

Greater Manchester Polis Müzesi

Manchester, İngiltere
Foto ; pszz/flickr.com

Greater Manchester Polis Müzesi, Victoria polis teşkilatına ilişkin kapsamlı arşivlerin bulunduğu eski bir polis karakolu içinde yer alıyor. Yerel polisin araba kullanımını ilk kez benimsediği zamana kadar uzanan eski model araçları burada görebiliyorsunuz. Ayrıca genel olarak polislik hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bilim ve Endüstri Müzesi

Bilim ve Endüstri Müzesi, Manchester

Manchester’daki Bilim ve Endüstri Müzesi, ziyaretçilere insanlık tarihi boyunca endüstri üzerindeki etkileri de dahil olmak üzere bilim ve teknolojinin tüm tarihini keşfetme şansı sunuyor. Müze, dünyanın ilk yolcu tren istasyonunun bulunduğu yerdedir ve bu istasyonun bazı kısımları hala I. Derece koruma altındaki binalar olarak durmaktadır. Hem Bilim Müzesi Grubu’nun hem de Ulusal Bilim Müzesi’nin bir parçasıdır ve Sanayi Devrimi’nden bugüne ve geleceğe kadar dünyayı değiştiren fikirlerle ziyaretçilere ilham vermeye adanmıştır.

Bilim ve Endüstri müzesi ulaşım, enerji, tekstil, kanalizasyon, sanitasyon, bilgi işlem ve iletişim konularına odaklanan kapsamlı sergiler sunuyor. Sergiler dönüşümlü olarak yapılıyor ve geçmiş galeriler elektrik, gaz, insan vücudu ve uzaya odaklanıyor; gerçek operasyonlardan bilim kurguya kadar çeşitli sergiler yapılıyor. Müzede ayrıca hidrolik, elektrik ve buhar motorları gibi geniş bir yelpazedeki endüstriyel makineler sergileniyor.

Play Factore

Manchester Play Factore

Play Factore, Manchester’ın en popüler aile eğlence alanlarından biridir. İster 6 aylık, ister 16 yaşında olsun, küçüklerin keyif alabileceği pek çok şey bulacaksınız. Ebeveynler, çocuklarıyla en son teknolojiye sahip ekipmanlarla bile oynayabilirler. İçerisindeki ilgi çekici yerler arasında bir lazer etiket arenası, bir sanal gerçeklik oyunu, bir go-kart pisti, bir tel halatla gezinti ve hatta Birleşik Krallık’taki en yüksek kapalı kaydırağı bulacaksınız.

Greater Manchester Fire Service Museum

Manchester İtfaiye Müzesi

Greater Manchester İtfaiye Müzesi, Greater Manchester bölgesine odaklanarak Birleşik Krallık’taki zengin yangınla mücadele tarihine adanmıştır. İtfaiye ve yangın mühendisliği bu bölgede oldukça gelişti ve dünyanın her yerindeki itfaiye ekiplerinin daha sonra adapte ettiği bazı ilerlemeler sağlandı.

Müze, İngiltere’nin 1826’da kurulan ilk belediye itfaiye teşkilatından bazıları da dahil olmak üzere, yangınla mücadelenin ilk günlerinden kalma kalıntıları sergiliyor. Müzeyi ziyaret ettiğinizde, bunların nasıl değiştiği de dahil olmak üzere ekipmanların, araçların, üniformaların ve daha fazlasının sergilendiği sergiler bulacaksınız.

Manchester Pahalı Mı ?

Manchester, İngiltere

Manchester, ortalama bir Avrupa şehri kadar pahalı bir şehir. Londra ile kıyaslandığında biraz daha ekonomik olsa da, birçok İngiltere ve Avrupa şehrine nazaran daha pahalıdır.

Yeme içmeden konaklamaya ve ulaşıma kadar Manchester’da her şey pahalı olabiliyor, özellikle şehri yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız.

Tabii ortalama bir Avrupa şehrinde 2-3 gün rahatlıkla konaklayabiliyorsanız, aynı bütçeyle Manchester’da da rahatlıkla kalabilirsiniz. Eğer Manchester’ı yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız, konaklayacağınız tesisi birkaç ay öncesinden ayırmayı ve yeme içme için mümkün olduğunca turistik yerlere uzak olanları tercih edin deriz.

Manchester’a Ne Zaman Gidilir ?

Manchester, İngiltere
Kaynak ; flickr / phil_fiddyment

Manchester için en ideal zaman havanın sıcak olduğu ve şehirdeki en fazla etkinliğin olduğu haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda Manchester’da konaklama fiyatları biraz daha pahalı olsa da, şehrin en iyi sezonudur. Ayrıca en yoğun turist trafiği de bu aylarda olur.

Manchester, mart-mayıs ayları arasında da ziyaret edilebilir. Sıcaklıkların yeni yeni artmaya başladığı bu dönem, çok yoğun bir turist trafiğine sahip olmadığından otel fiyatları da yaz sezonuna nazaran daha uygundur.

Manchester Kaç Günde Gezilir ?

Manchester, İngiltere
Kaynak ; flickr / arran_bee

Manchester için 1 veya 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat gezinizi aceleye getirmemek adına en azından 2 gün bu şehirde konaklayın. Yeteri kadar zamanınız kalırsa Manchester gece hayatı için de zaman ayırabilirsiniz.

Manchester’da Yeme İçme

Manchester, İngiltere
Kaynak ; flickr / barnyz

Manchester’ın yiyecek ve içecek kültürü gelişiyor. Aylık olarak açılan yeni restoranlar, barlar, gastropublar, mikro bira fabrikaları ve kafelerle, şehir, İngiltere’nin en heyecan verici yemek mekanlarından biri haline geliyor.

Lüks yemek ve ikindi çayından pop-up mekanlara ve mütevazı sokak yemeklerine kadar Manchester, aklınıza gelebilecek hemen her mutfağı sunan her türlü ruh haline uygun seçeneklerle doludur.

Mekan tavsiyesi olarak, Sadler’s Yard’daki renkli bir pub olan The Pilcrow, bar mutfağını sevenler için önerebileceğimiz en güzel ve en özel mekanlardan biri. Tipik bir İngiliz restoranı arayanlar için de Corn Exchange adlı mekanı önerebiliriz.

Manchester, İngiltere

Manchester’da gezilecek yerler listesinde olan Albert Meydanı yakınlarında çok sayıda restoran, bar ve cafeleri de bulabilirsiniz. Ayrıca Halk Tarihi Müzesi’nin etrafında şehrin önde gelen mekanlarından olan ‘Dishoom Manchester’, ‘San Carlo’ ve ‘Tattu Restaurant & Bar’ gibi mekanları da bulabilirsiniz.Booking.com

Benzer İçerikler

POPÜLER YAZILAR