Ana SayfaAvrupaİngiltereManchester'da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Manchester’da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Sanat, medya ve yüksek öğrenim konusunda İngiltere’nin en ünlü şehirlerinden biri olan Manchester, komşu Liverpool gibi futboluyla tanıdığımız şehirlerden biri. Bir futbol hayranıysanız Manchester’ın tadı başka, fakat Manchester’da gezilecek yerler de oldukça ilgi çekici. Özellikle sanata merakınız varsa, size hitap eden çok sayıda cazibe merkezini bulabilirsiniz.

Manchester, MS 79 yılında Romalılar tarafından kurulmuş olan İngiltere’nin ikinci büyük şehri. Mükemmel gece hayatı, sanat ve kültürüyle canlı bir şehir olan Manchester, Liverpool’dan günübirlik gezilerle de kolayca ziyaret edilebiliyor. Liverpool-Manchester arası trenle yaklaşık 1 saat 15 dakika. Fakat şehri günübirlik gezilerle ziyaret etmek yerine, Manchester’da en azından 1 gün konaklayın, hatta yeteri kadar bütçeniz ve zamanınız varsa bu şehir için 2 gününüzü ayırın derim. Çünkü Manchester’da görülecek çok sayıda önemli tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor ve bu çekim merkezlerini 1 güne sığdırmak pek de eğlenceli olmuyor.

Manchester’da 2 Günde Yapılacak En Güzel Şeyler

1.GÜN

Manchester da Gezilecek Yerler Haritası
Manchester’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın
 • Chinatown
 • Manchester Art Gallery (Manchester Sanat Galerisi)
 • Manchester Belediye Binası
 • Albert Square
 • John Rylands Kütüphanesi
 • Royal Exchange
 • Manchester Katedrali
 • Ulusal Futbol Müzesi
 • People’s History Museum (Halk Tarihi Müzesi)
 • Bilim ve Sanayi Müzesi

2.GÜN

Manchester da Gezilecek Yerler Haritası
Manchester Gezi Haritası
 • Manchester Museum
 • The Whitworth
 • Fletcher Moss Park
 • Imperial War Museum North (Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi – IWM)
 • Chill Factore
 • Heaton Park

2 Günlük Bu Gezi Rotasına Göre Manchester’da Konaklama

Manchester da gezilecek yerler blog

Manchester’da konaklamayı planlıyorsanız, yukarıdaki turistik noktalara yakın olmak adına Albert Square adı verilen meydan çevresindeki konaklama birimlerine göz atabilirsiniz. Bu meydanın bulunduğu yer Manchester şehir merkezi, yani şehrin tam kalbinin attığı yer.

Şehirdeki diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı bir konaklama deneyimi sunuyor olsa da, Albert Meydanı çevresinde, özellikle Portland Caddesi üzerinde hemen her bütçeye uygun konaklama birimleri bulunabiliyor. Otel tavsiyesi olarak ; 3 yıldızlı ibis Styles Manchester Portland ve Britannia Hotel City Centre veya 4 yıldızlı The Midland adlı otele göz atabilirsiniz.

Alternatif olarak şehir merkezinin biraz daha dışında olan Salford bölgesine de göz atabilirsiniz. Bu bölgede konaklayarak şehir merkezine ve turistik çekim merkezlerine biraz uzak olursunuz, ancak şehir merkezine nazaran çok daha ekonomik otelleri bu bölgede bulabilirsiniz. Salford bölgesindeki popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Manchester’da Gezilecek Yerler

Manchester’da gezip görülecek tarihi ve turistik yerlerin büyük bir bölümü şehir merkezi etrafında toplanıyor. Gezinize şehir merkezinden, Albert Meydanı yakınlarından başlayabilir veya yukarıdaki bizim takip ettiğimiz rotayı da takip edebilirsiniz. Rotayı takip etmek istemiyorsanız bile, şehir gezisine Albert Meydanı yakınlarından başlamayı ciddi anlamda düşünün derim. Çünkü Manchester’ın kalbinin attığı yer tam olarak burası.

1.Chinatown

Manchester Gezi Rehberri
Chinatown

Manchester Sanat Galerisi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Chinatown, birçok şehirde olduğu gibi daha çok ucuz yemekleri ve alışveriş olanaklarıyla ön plana çıkıyor.

İngiltere’deki en büyük Çin topluluklarından birinin renkli evi olan Chinatown, zengin süslü kemerli geçitiyle de dikkat çekiyor. Bölgede çok sayıda restoran, bar ve alışveriş yapabileceğiniz küçük dükkanları bulabilirsiniz.

Yeme içme veya alışveriş için ziyaret edebileceğiniz Chinatown, Birleşik Krallık’ın en büyük ikinci mahallesi olmasıyla da öne çıkıyor.

Doğu Asya mutfağıyla aranız iyiyse mekan tavsiyesi olarak ‘Red Chilli’yi önerebiliriz. Ayrıca Lezzetli çörekler için, tuzlu ve tatlı Çin çörekler dahil her türlü Doğu Asya unlu mamullerini satan Ho’s Bakery‘i ziyaret edebilirsiniz.

2.Manchester Sanat Galerisi

Manchester Sanat Galerisi

Chinatown ziyaretinizden hemen sonra, kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz müzelerden biri olan Manchester Sanat Galerisi, şehirdeki en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden.

Manchester’da gezilecek yerler arasında olan sanat galerisi, önemli İngiliz resim ve heykellerinin yanı sıra aile dostu etkinlikleriyle de ilgi görüyor. 1824’te açılan tarihi galeri bugün, en eskisi bir miras binası olarak özenle korunan üç binada bulunuyor. 25.000’den fazla esere ev sahipliği yapan müzede ayrıca çocuklar için birçok interaktif programlar da var.

İngiltere’nin ilk ve en çok bilinen radikal sanat hareketi olan ön-Raffaellocuların birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapan galeride, ayrıca geçici sergilere de yer veriliyor. Galerinin kalıcı koleksiyonu gibi bu geçici sergileri de ücretsiz olarak görebiliyorsunuz.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:00

3.Manchester Belediye Binası

Manchester Belediye Binası – kaynak ; flickr / dalvenjah

Trafiğe kapalı Albert Meydanı’nı süsleyen, Neo-Gotik cephesiyle dikkat çeken Manchester Belediye Binası‘nın tarihi 1877 yılına uzanıyor. 2018 yılında restorasyon için kapatılan ve 2024 yılında tekrar açılması beklenen binanın içini göremiyor olsanız da, dış cephesini görmek için bile ziyaret edebilirsiniz.

Bina, Windmill Caddesi’ndeki eski Viktorya dönemi tren istasyonunun ortasında inşa edilmiş olması bakımından da önemli.

Bu görkemli Viktorya dönemi Gotik binasına Manchester Sanat Galerisi’nden yürüyerek kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

 • Belediye Binası’nı 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

4.Albert Meydanı

Albert Meydan – kaynak ; flickr / Stephen Gidley

Manchester Belediye Binası’na da ev sahipliği yapan Albert Meydanı, şehrin en kalabalık ve en canlı yerlerinden biri. Çevresindeki tarihi yapılarla dikkat çeken meydan yakınlarında, şehrin önde gelen restoranlarını, cafelerini, butiklerini ve otellerini bulabiliyorsunuz. Ayrıca meydan, Manchester’daki turistik noktaların büyük bir çoğunluğuna da yürüme mesafesinde bulunuyor.

Albert Meydanı, ayrıca Manchester’da konaklama için tercih edilebilecek en iyi ve en popüler yerlerden bir tanesi. Meydana 5-10 dakika yürüme mesafesindeki otellerin büyük bir bölümü, turistik noktalara da yakın. Buradaki konaklama birimleri diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı, ancak bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabilirseniz, burası Manchester’ın en iyi kalınacak yerlerinden biri.

5.John Rylands Kütüphanesi

Manchester da Gezilmesi gereken yerler
John Rylands Kütüphanesi

Albert Meydanı’ndan kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz John Rylands Kütüphanesi, Manchester’ın en ünlü turistik cazibe merkezlerinden.

Daha çok güzel mimarisiyle dikkat çeken kütüphane, nadir kitap ve el yazmaları koleksiyonuyla da tanınıyor.

1900 yılında kapılarını aralayan kütüphanenin geniş koleksiyonu arasında, Geoffrey Chaucer’in “Canterbury Masalları” el yazmasının bir parçası, yazarların, askeri generallerin kişisel mektupları ve kağıtları yer alıyor. Yuhanna İncili’nin bir papirüs parçası bile var. Parçanın, şimdiye kadar bulunan herhangi bir Yeni Ahit yazısının en eski parçası olduğuna inanılıyor.

 • Deansgate caddesinde yer alan kütüphaneye girişler de ücretsiz. Haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık olan kütüphane, kitaplar ve belgeler için olmasa da mimarisi için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

6.Royal Exchange Tiyatrosu

Royal Exchange Tiyatrosu – kaynak ; flickr / Richard Hopkins

Daha çok gösterileriyle tanınan Royal Exchange Tiyatrosu, John Rylands Kütüphanesi’ne yakın bir konumda bulunuyor. Konserler ve gösteriler ciddi anlamda pahalı olduğundan, tiyatronun iç mekanını 90 dakikalık rehberli turlarla görebilirsiniz. Manchester’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu popüler cazibe merkezine şehrin birçok yerinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Bünyesinde bir alışveriş merkezi de bulunan şehrin en popüler eğlence komplekslerinden biri olan Royal Exchange, mimarisiyle de ilginizi çekecektir. Bina, 1921’de inşa edilmiş ve II. Dünya Savaşı’ndan nadir kurtulan yapılardan biri olmasıyla da dikkat çekiyor.

Her yıl çeşitli türlerde yüzlerce gösteriye ev sahipliği yapan Royal Exchange Tiyatrosu’nda bir restoran ve cafe de bulunuyor. Ayrıca 90 dakikalık rehberli turlar ile tiyatroyu ziyaret etmek 7€. Biletlerinizi online olarak veya tiyatronun gişesinden satın alabilirsiniz.

7.Manchester Katedrali

Manchester Katedrali – kaynak ; flickr / stephengg

Bu dini ve tarihi mekan, bugün gördüğünüz şehir merkezini şekillendiren savaşların, terörist bombalarının ve diğer unutulmaz yaşanmışların hikayesini anlatıyor.

Şehir merkezine ve Ulusal Futbol Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Manchester Katedrali, mimarisiyle de ilgi görüyor.

İç mekan, kuzey İngiltere’deki en iyi Orta Çağ ahşap işçiliğine sahip olmasıyla ünlü. Duvar ve tavandaki oyulmuş detaylar ve vitray pencereler de iç mekanın en etkileyici bölümlerinden.

Manchester Katedrali’nin tarihi ise 1215 yılına uzanıyor. Irwell Nehri kıyısında yer alan katedral, günümüzdeki görünümüne büyük ölçüde 1486 ve 1508 yılları arasında kavuşmuş. Bu tarihler arasında yeniden inşa edilmiş olan yapı, 1847 yılında katedral statüsüne yükseltilmiş. İkinci Dünya Savaşı’nda hasar almış ve çok kısa bir süre sonra restore edilerek günümüze kadar gelebilmiş.

 • 09:00-17:00 saatleri arasında açık olan katedrale girişler ücretsiz.

8.Ulusal Futbol Müzesi

Manchester Gezi Rehberi Blog
Ulusal Futbol Müzesi – kaynak ; flickr / Mark Waugh

Avrupa’nın en iyi iki futbol takımına ev sahipliği yapan (Man City ve Man United) Manchester’a kadar gidip de, Ulusal Futbol Müzesi‘ne de göz atmadan olmaz.

Tarihi kupalar ve giysiler de dahil olmak üzere sporla ilgili büyüleyici hatıralara sahip olan müze, futbolseverlerin Manchester gezilecek yerler listesine ekleyebileceği en önemli cazibe merkezlerinden.

Şehir merkezinde altı katlı, cam Urbis binasında yer alan Ulusal Futbol Müzesi’ne şehir merkezinden ve Manchester Katedrali’nden yürüyerek kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

 • Her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye giriş ücreti ise 12€.

9.People’s History Museum (Halk Tarihi Müzesi)

Halk Tarihi Müzesi – kaynak ; flickr / Diamond geezer

People’s History Museum (Halk Tarihi Müzesi), İngiltere’deki demokrasiyi ve sıradan insanları keşfetmek için mükemmel bir ortam olan eski bir endüstriyel binada bulunuyor.

Burada oy hakkı hareketi, sendikacılık, refah ve futbol kültürü de dahil olmak üzere evdeki önemli İngiliz tarihi olayları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Müze ayrıca el sanatları atölyelerinden tek seferlik konuşmalara kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve İngiliz yaşamı hakkında bilgi edinmek için etkileşimli bir yol sunuyor.

Britanya’daki emekçi insanların tarihiyle ilgili materyallerin toplanması, korunması, yorumlanması ve incelenmesi için ulusal merkez olarak da hizmet veren Halk Tarihi Müzesi, İngiliz demokrasisinin tarihini ve nüfus üzerindeki etkisini, ayrıca sendikalar ve kadınların oy hakkı ile ilgili kapsamlı eser koleksiyonlarını sergiliyor.

 • Halk Tarihi Müzesi, Manchester’da ücretsiz olarak görülecek en popüler müzelerden biri. Müze, haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

10.Bilim ve Sanayi Müzesi

Manchester Gezilecek Yerler Blog
Bilim ve Sanayi Müzesi – kaynak ; flickr / Stephen Gidley

Bilim ve Sanayi Müzesi, tekstilden elektriğe ve demiryollarının gelişimine kadar uzanan sergilere sahip beş binaya yayılmış kapsamlı bir müze. En güzel yanı ise, ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor olması.

Manchester’da gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri olan Bilim ve Sanayi Müzesi’nde, 1830’da inşa edilen dünyanın hayatta kalan en eski yolcu tren istasyonunun yanı sıra, enerji ve nükleer füzyonlu interaktif sergileri de görebilirsiniz.

Her yaştan turiste hitap eden müzelerden biri olmasıyla da öne çıkan Bilim ve Sanayi Müzesi’ne Halk Tarihi Müzesi’nden yürüyerek gidebilirsiniz.

 • Giriş ücretsiz

11.Manchester Museum

Manchester Gezi Rehberi
Manchester Museum – kaynak ; flickr / Diamond Geezer

Ülkenin en büyük üniversite müzesi olan Manchester Müzesi, 4.5 milyondan oluşan koleksiyonuyla görülmesi gereken en önemli cazibe merkezlerinden biri. Gotik tarzdaki etkileyici bir binada bulunan müze, arkeoloji ve doğa tarihinin en iyilerini sergiliyor. Müze, fosiller, antik dünya ve dünya kültürü gibi çeşitli konulara odaklanan birkaç galeriye de sahip.

 • Manchester Üniversitesi kampüsünde yer alan, Manchester’ın kendi doğa tarihi müzesi olarak da bilinen Manchester Müzesi’ne girişlerde ücretsiz.

12.The Whitworth

Manchester da gezilmesi gereken yerler
The Whitworth – kaynak ; flickr / oatsy40

Manchester Üniversitesi’nin bir parçası olan Whitworth Sanat Galerisi‘nin misyonu “sanatı sosyal değişim için kullanmaktır.” Başlangıçta Manchester vatandaşlarını eğitmek ve ilham vermek için 1889’da kurulmuş olan müze, yaklaşık 60.000 eserden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Yine ücretsiz ziyaret edilebilecek müzelerden biri olan Whitworth Sanat Galerisi’nde van Gogh, Picasso, Turner, Bacon, Hockney ve Lowry gibi efsanevi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

13.Fletcher Moss Park

Manchester da Gezilecek Yerler Blog
Fletcher Moss Park

Manchester şehir merkezinin dışında bulunan Fletcher Moss Park, 1914’te Alderman Fletcher Moss’tan hediye olarak alınmış.

Botanik güzelliği ile tanınan bahçelerde birçok antika ve sıra dışı bitki ve çiçek bulunur. Özellikle sıcak yaz aylarında kalabalık olan, 21 dönümlük büyük bir alanı kaplayan park, şehirde yeteri kadar zamanı olanların göz atabileceği yerlerden.

14.Imperial War Museum North (Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi – IWM)

Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi – kaynak ; flickr / David McKelvey

Savaş tarihine merakınız varsa, şehir merkezinin biraz dışında yer alan Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi‘ne mutlaka uğrayın. 2002 yılında açılan İmparatorluk Savaş Müzesi’nin bu şubesi, savaş araçları ve uçak koleksiyonları için popüler bir cazibe merkezi.

Müzede savaş tarihi ve medeniyeti şekillendirmedeki rolü ile ilgili görsel-işitsel sunumlar ve sergiler yer alıyor. Tanklar, uçaklar, toplar ve el silahları gibi büyük makinelerin çok sayıda statik görüntüsü de var.

Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi, İngiltere’nin Birinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar farklı çatışmalara katılımının izini sürüyor. Müzeye girişler de ücretsiz.

15.Chill Factore

Manchester Gezi Rehberi
Chill Factore – kaynak ; flickr / Jenny Mackness

Chill Factore, 180 metre uzunluğunda İngiltere’nin en uzun kapalı gerçek kar pistine ev sahipliği yapıyor. Burada kayak ve snowboard, buz kaydırağı ve her yaş için kar oyun parkı gibi çeşitli kar sporları ve aktivitelerine katılabilirsiniz.

Karda eğlenceli saatler geçirmek isteyen herkesin görülecek yerler listesine ekleyebileceği yerlerden olan Chill Factore fiyatları 30€’dan başlıyor.

16.Heaton Park

Manchester Görülecek Yerler
Heaton Park – kaynak ; flickr / Adam Bruderer

Yaklaşık 600 dönümlük bir alanı kaplayan Heaton Park, Manchester’daki en büyük park. Ayrıca Avrupa’nın en büyük belediye parklarından biri olarak biliniyor.

Park, piknik yaparak, güneşin tadını çıkararak veya doğayı keşfederek bir gün geçirmek için harika bir yer. Her yaştan ziyaretçiye hitap eden parklardan biri olan Heaton Park’ın ana cazibe merkezi ise, özellikle çocukların ilgisini çeken bir yer olan, 1789 yılından kalma orijinal ahırlar etrafında inşa edilmiş Hayvan Merkezidir.

20. yüzyılın başlarından kalma tarihi Heaton Park Tramvayı’na binmeyi de unutmayın. Park ayrıca düzenli olarak açık hava eğlenceleri ve etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Manchester’ı yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, parkın etkinlik takvimine de mutlaka göz atın.

Heaton Park’a girişler ücretsiz. Parkta ayrıca golf sahası, tekne gezintisine çıkabileceğiniz bir göl, tenis kortu, süs bahçeleri, gözlemevi ve macera oyun alanı da bulunuyor.

DAHA BAŞKA MANCHESTER’DA NERELER GEZİLİR ?

17.Beech Road

Manchester da Gezilecek Yerler blog
Beech Road – kaynak ; flickr / Wayne Windowco

Chorlton banliyösünde, bağımsız kafeler ve mağazalarla dolu Beech Road, Manchester’da görülmesi gereken yerler listesindeki en popüler caddelerden biri.

Hem gün içinde hem de akşam saatlerinde oldukça hareketli olan cadde, ayrıca şehirdeki en uygun fiyatlı restoranları ve cafeleri bulabileceğiniz yerlerden. Manchester’dan bir şeyler satın almayı planlıyorsanız buradaki butiklere ve hediyelik eşya dükkanlarına da bakabilirsiniz.

Son olarak, bu caddeyi ziyaret ettikten sonra Chorlton Su Parkı’na da uğramayı unutmayın.

18.Castlefield

Manchester Gezi Rehberi
Castlefield – kaynak ; flickr / Frank Green

Kentsel Miras Parkı olarak belirlenen Castlefield, Manchester’ı keşfetmeye başlamak için mükemmel bir yer. Bu semtte, Eski kanal boyunca restore edilmiş çok sayıda Viktorya evleri bulunuyor. Bu yüzden de şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri.

Worsley’deki madenlerden Manchester’a kömür taşımak için 1761’de inşa edilen Bridgewater Kanalı’nı mutlaka keşfedin. Kanalı çevreleyen birçok eski depo restore edilerek ofislere, mağazalara, otellere ve restoranlara dönüştürülmüş. Ayrıca Bridgewater Kanalı’nı tekne turlarıyla görebileceğinizi de unutmayın.

Semtin ana cazibe merkezi olan Castlefield Bowl ise, düzenli olarak pop ve klasik konserlere ev sahipliği yapar ve ayrıca görülmeye değer turistik yerlerden biri.

19.St Mary’s RC Church

St Mary’s RC Church – kaynak ; flickr / Christine McIntosh

1794 yılında inşa edilmiş, Manchester’ın gizli kalmış tarihi yapılarından biri olan St. Mary’s Katolik Kilisesi, oldukça sade bir dış mimariye sahip olsa da, iç mekan kesinlikle görülmeye değer süslemelere ve ilgi çekici dekorasyona ev sahipliği yapıyor.

Viktorya dönemi oymalarıyla öne çıkan bu kiliseyi dilerseniz rehberli turlarla da ziyaret edebiliyorsunuz.

20.The Lowry

The Lowry – kaynak ; flickr / Neil Howard

Lowry, modern bir çelik ve cam yapı içinde yer alan, kısmen sanat galerisi ve kısmen tiyatrodan oluşan bir tesis.

Lowry’de komedi gösterilerine ve çağdaş dans gösterilerine de katılabilirsiniz. Lowry’de görsel ve sahne sanatlarının yanı sıra restoran, bar ve kafe de bulunuyor.

Şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta, Salford Quays’de bulunan Lowry de, Manchester’de gezilmesi gereken yerler arasında.

Salford Su Sporları Merkezi ve alışveriş, yemek ve eğlence kompleksi olan The Quays de, Salford Quays’de göz atmaya değer turistik yerlerden biri.

Manchester’a Ne Zaman Gidilir ?

Kaynak ; flickr / phil_fiddyment

Manchester için en ideal zaman havanın sıcak olduğu ve şehirdeki en fazla etkinliğin olduğu haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda Manchester’da konaklama fiyatları biraz daha pahalı olsa da, şehrin en iyi sezonudur. Ayrıca en yoğun turist trafiği de bu aylarda olur.

Manchester, mart-mayıs ayları arasında da ziyaret edilebilir. Sıcaklıkların yeni yeni artmaya başladığı bu dönem, çok yoğun bir turist trafiğine sahip olmadığından otel fiyatları da yaz sezonuna nazaran daha uygundur.

Manchester Kaç Günde Gezilir ?

Kaynak ; flickr / arran_bee

Manchester için 1 veya 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat gezinizi aceleye getirmemek adına en azından 2 gün bu şehirde konaklayın. Yeteri kadar zamanınız kalırsa Manchester gece hayatı için de zaman ayırabilirsiniz.

Manchester’da Yeme İçme

Kaynak ; flickr / barnyz

Manchester’ın yiyecek ve içecek kültürü gelişiyor. Aylık olarak açılan yeni restoranlar, barlar, gastropublar, mikro bira fabrikaları ve kafelerle, şehir, İngiltere’nin en heyecan verici yemek mekanlarından biri haline geliyor.

Lüks yemek ve ikindi çayından pop-up mekanlara ve mütevazı sokak yemeklerine kadar Manchester, aklınıza gelebilecek hemen her mutfağı sunan her türlü ruh haline uygun seçeneklerle doludur.

Mekan tavsiyesi olarak, Sadler’s Yard’daki renkli bir pub olan The Pilcrow, bar mutfağını sevenler için önerebileceğimiz en güzel ve en özel mekanlardan biri. Tipik bir İngiliz restoranı arayanlar için de Corn Exchange adlı mekanı önerebiliriz.

Manchester’da gezilecek yerler listesinde olan Albert Meydanı yakınlarında çok sayıda restoran, bar ve cafeleri de bulabilirsiniz. Ayrıca Halk Tarihi Müzesi’nin etrafında şehrin önde gelen mekanlarından olan ‘Dishoom Manchester’, ‘San Carlo’ ve ‘Tattu Restaurant & Bar’ gibi mekanları da bulabilirsiniz.Booking.com

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!