Ana SayfaAvrupaÇek CumhuriyetiLiberec Gezilecek Yerler | Görülmeye Değer 15 Yer

Liberec Gezilecek Yerler | Görülmeye Değer 15 Yer

Çek Cumhuriyeti’nin en az bilinen şehirlerden biri olmasına rağmen, tüm ülkenin kültürünü ve geleneklerini en güzel şekilde sergileyen bir şehir olan Liberec, Prag şehrinin biraz gölgesinde kalıyor olsa da, son zamanlarda popülaritesi artan şehirlerden biri.

Kuzey Bohemya bölgesinde, Polonya ve Almanya sınırlarına çok da uzak olmayan Liberec, Jizera Dağları’nın kenarında yer alır ve etrafı yükselen zirveler ve her daim yemyeşil dağ yamaçları ile çevrilidir. Kış aylarında Liberec önemli bir kar sporu destinasyonu ve kayakla atlama pistinin demirbaşlarından biriyken, yaz aylarında açık hava macera fırsatlarıyla doludur.

Liberec Gezilecek Yerler

Liberec’de gezip görülecek en popüler turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü Eski Kent merkezi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, şehir merkezinin dışında da görülmeye değer birçok yer var.

Çek Cumhuriyeti’ni keşfetmek için de iyi bir üs konumunda olan Liberec, Prag‘a da çok uzak değil. Otobüslerle Liberec’den Prag’a ya da tam tersi istikamette çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. İşte tüm detaylarıyla Liberec gezilecek yerler listenizde olması gereken çekim merkezleri ;

1.Babylon

Liberec Çek Cumhuriyeti

Babylon Center, Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük kapalı eğlence, topluluk ve otel kompleksidir. Bu eşsiz proje, 1997 yılında 25.000 m2 alana sahip terk edilmiş bir tekstil fabrikasının arazisinde inşa edilmiş ve günümüzde Liberec’i ziyaret eden hemen her turistin mutlaka uğradığı cazibe merkezlerinden biri.

Babylon Merkez’de, bir alışveriş köyü, ondan fazla farklı restoran, bar ve bir kısmı kasada yer alan dinlenme alanı bulunmaktadır. Ayrıca bir disko ve kumarhane de bulunmaktadır.

Turistler için en güçlü mıknatıs, birçok su atraksiyonunun yanı sıra dinlenme ve dinlenme bölgelerine sahip tematik AQUAPARK’tır. Ziyaretçiler çeşitli saunalardan ve çeşitli masaj türlerinden yararlanabilir; Sağlıklı yaşam programları ve diğer cazip hizmetler de sunulmaktadır.

Komplekste ayrıca 1.000’den fazla yatak kapasiteli dört yıldızlı BABYLON HOTEL de bulunmaktadır. Yani dilerseniz burada kalmayı da düşünebilirsiniz.

Liberec’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz Liberec konaklama rehberi adlı yazımıza da mutlaka göz atın deriz.

2.Jested

Jested, Liberec

Liberec’in en güzel manzarasını görmek istiyorsanız Jested, mutlaka uğramanız gereken yer. Jested şehrin en yüksek dağ zirvesidir!

Dağın tepesinde bulunan ünlü TV kulesi ise, Liberec’in en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri.

Tıpkı Prag’ın dünyanın en çirkin binalarından biri olarak kabul edilen ve öne çıkan ünlü ikonik televizyon kulesine sahip olması gibi, Jested de Liberec’te öne çıkıyor ve yüksekliği nedeniyle şehirdeki hemen hemen her ev veya apartman dairesinden görülebiliyor.

Jested TV Kulesi’nin de bulunduğu bu tepeye ister yürüyerek isterseniz de teleferiklerle çıkabiliyorsunuz. Tepeye yürüyüş gerçekten yorucu olabiliyor, fakat çok sıcak yaz aylarında Liberec’i ziyaret etmiyorsanız, kesinlikle yürümenizi tavsiye ederiz.

3.Kuzey Bohemya Müzesi

Liberec

Liberec’teki en iyi müzelerden biri olan Kuzey Bohemya Müzesi, 1873 yılında açılmış ve doğa bilimlerinden tarihe ve sanata kadar birçok koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Muhtemelen müzedeki sergilerin en dikkat çekici olanı dünyanın en uzun cam merdivenidir. Paslanmaz çelikten yapılmış gibi görünen 26 metrelik bu merdiven tamamen camdan yapılmış ve müzenin kulesini süslüyor. İkincisi, Liberec’in ve çevredeki dağların muhteşem manzarasını sunmaktadır.

4.Liberec Botanik Bahçesi

Liberec

Liberec’teki Botanik Bahçeleri etobur bitkiler, orkideler, kamelyalar, eğrelti otları, Avustralya bitki örtüsü, baş aşağı büyüyen kaktüsler, akvaryumlar ve vivaryumlar içeren bir köşk ve diğer birçok nadir bitki sunan 9 pavilyondan oluşur. Bahçe kompleksine erişim, büyük bir akvaryumun içinden inşa edilen cam bir tünelden geçmektedir.

Giriş ücreti ; 140 CZK

5.Liberec Hayvanat Bahçesi

Liberec

Hayvanat bahçelerini seviyorsanız burası kesinlikle göz atmaya değer! Tüm aile için harika olan Liberec Hayvanat Bahçesi, Çek Cumhuriyeti’nin başkentindeki ünlü Prag Hayvanat Bahçesi’nden bile daha eskidir. Liberec Hayvanat Bahçesi‘nin tarihi, bu ülkenin Avusturya-Macaristan İmparatorluğu altında var olduğu 1904 yılına kadar uzanıyor.

Altın Takin, Hamadryas Babunu, Kea, Berberi Aslanı, Kızıl Panda, Asya Fili, Ren Geyiği gibi hayvanları, birçok maymun türünü, Meerkat’ı, Retiküle Piton’u ve tabii ki çok popüler olan Beyaz Kaplan’ı burada görebilirsiniz.

Liberec Hayvanat Bahçesi’ndeki maceranız sırasında, dünya çapında üzerinde çalıştıkları farklı projeleri de görebileceksiniz. Hayvanat Bahçesi şu anda hayvanları vahşi doğaya yeniden kazandırmaya odaklanıyor. Ana bölgeleri Orta Avrupa, Doğu Afrika ve Güneydoğu Asya’dır.

Hayvanat bahçesinde çocuklar için pek çok ilgi çekici yer var. Harika bir oyun alanı, tırmanma alanı ve hatta hayvanlarla ilgili ilginç bilgileri çocuklarla paylaşan eğitim panoları bile var.
Hayvanat bahçesi, 160’ın üzerinde farklı türü bulabileceğiniz 14 hektarlık bir alanı kapsıyor.
Liberec Hayvanat Bahçesi aynı zamanda en büyük dört baykuş türüne sahip olmasıyla da biliniyor.

6.Bozkovské Dolomit Mağaraları

Bozkovské Dolomit Mağaraları, Liberec

Liberec’ten, bölgedeki en büyük mağara sistemine ineceğiniz Bozkov köyüne giden bir otobüse atlayın. Bu yeraltı odaları ve tüneller bölgesi bir kilometreden fazla uzanıyor ve dikitleri ve sarkıtlarıyla ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

Mağaralar, 1947’de bir taş ocağı patlatılırken yüzeyin sadece birkaç metre altında keşfedildi ve son yıllarda Çek ulusal anıtı ilan edilerek ziyaretçiye açıldı.

Buradaki ana olay, mükemmel berrak turkuaz sulara sahip geniş yeraltı gölüdür. Mağarayı ziyaret ederken (hangi sezon olursa olsun) üzerinize kalın bir şeyler giymeyi unutmayın. Mağaranın içi ciddi anlamda soğuk oluyor.

7.Bölgesel Sanat Galerisi

Liberec

Bu büyüleyici kültürel cazibe, Liberec Kalesi’nin yanındaki güzel bir neo-rönesans binasında yer almaktadır. Galeride çağdaş ve 20. yüzyıl Çek sanatı, 19. yüzyıl Fransız empresyonizmi, 1800’lerden romantik Alman ve Avusturya eserleri ve Altın Çağ Hollanda Resimlerini kapsayan kalıcı koleksiyonlar bulunmaktadır.

Kalıcı sergiler, aralarında Çek sanatı ve tasarımının her aşamasının yanı sıra 18. yüzyıl İngiliz litografisi gibi çok sayıda yabancı hareketin de bulunduğu çok çeşitli konuları içeren, ustalıkla küratörlüğü yapılan geçici gösterilerle birleştirilmiştir.

Çek Cumhuriyeti’nin 5. büyük sanat galerisine ev sahipliği yapan ve Eski bir kaplıcada kurulmuş olan Bölgesel Sanat Galerisi, Liberec bölgesiyle bağlantılı birbirinden değerli eserleri görebilirsiniz. Alan eski ve modern sanatın yanı sıra mimari veya fotoğrafçılığa da adanmıştır.

Müzenin içinde, ağırlıklı olarak 20. yüzyılın ilk yarısında Bohemya, Moravya ve Silezya’dan Almanca konuşan yazarların sanatını sunan bir sergi bulabilirsiniz.
Galeri, Liberec iş adamı ve patronu Heinrich Liebieg tarafından Liberec Müzesi’ne bağışlanan ömür boyu sürecek bir sanat koleksiyonuna sahiptir. Ayrıca Heinrich Liebieg ve ailesine ayrılmış bir bölüm de bulunmaktadır.

8.Dino Park

Liberec

Şehir merkezindeki Šaldovo náměstí tramvay durağının yanındaki alışveriş meydanında yer alan Dino Park, sizi milyonlarca yıl öncesine, dinozorların çağına götürüyor.

Özellikle çocuklu ailelerin seveceği bir cazibe merkezi olan Dino Park’ta, dinozorların yaşadığı ortamları görüntülü ve işitsel olarak deneyimleyecek ve canlıların ikna edici ölçekli modellerine yakınlaşacabileceksiniz.

9.Sychrov Kalesi

Sychrov Kalesi, Liberec Çek Cumhuriyeti

Bohemya Cenneti’nde ziyaret edebileceğiniz birçok tarihi eserden biri de muhteşem Sychrov Kalesi‘dir. Bu Neo-Gotik kalenin tarihi 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanmaktadır. Sychrov Şatosu olarak da bilinen kale, Orta Avrupa’nın en büyük Fransız resim koleksiyonuna ev sahipliği yapmasının yanı sıra, orijinal mobilyalara ve muhteşem bir İngiliz bahçesine sahip.

Kalenin içini yalnızca rehberli bir turla ziyaret edebilirsiniz. Ancak kale bahçesini bireysel olarak görebiliyorsunuz. Kalenin içerisini ziyaret etmek istiyorsanız, kalenin resmi sitesinden önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

10.Edvard Benes Meydanı

Edvard Benes-meydani, Liberec

Daha önce Eski Şehir Meydanı olarak anılan bölge, şimdi Dr. Edward Benes Meydanı olarak adlandırılıyor. Meydan, tarihi önemi ve siyasi statüsü nedeniyle Liberec’teki ana meydandır. Burada sizi sadece çevredeki kaldırım taşları ve eski evler karşılıyor. Çok büyük olmadığı gibi çok da süslü değildir. Ancak Liberec gezilecek yerler listesindeki ana cazibe merkezlerinin birçoğuna bu meydandan yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

11.Ralsko Harabeleri

Ralsko Harabeleri, Liberec

Ralsko, Liberec’in güneybatısında, 1991 yılına kadar Çekoslovakya ve Sovyet orduları için topçu menzili ve deneme alanı olarak kullanılan büyük bir kırsal bölgedir. Liberec şehir merkezine çok yakın olmasa da, yine de görülmeye değer ilgi çekici cazibe merkezlerinden biridir.

Birkaç yüksek tepeyi kapsayan 250 kilometrekarelik derin, ıssız bir ormanlık alan ve kışlalar ve hatta kullanılmayan bir havaalanı da dahil olmak üzere terk edilmiş ürkütücü tesislerin haritalarını ve koordinatlarını dilerseniz online olarak da görebilirsiniz.

Manzarayı bu modern kalıntılarla paylaşan, 1600’lerdeki 30 Yıl Savaşları sırasında İsveçliler tarafından yağmalanmasından bu yana boş duran Ralsko, Stohanek ve Devin gibi birçok Orta Çağ kalesinin atmosferik kalıntılarıdır.

12.Liberec Dam

Liberec

Liberec’in kalbinde, sıcak güneşli bir günde dinlenmek için en iyi yerlerden biri olan Liberec Barajı’nı (Liberec Dam) bulabilirsiniz. Açık hava etkinlikleri, piknikler ve güneşlenmek için bolca alan vardır.

Bölgenin koşuya çıkmak, köpek gezdirmek ve doğada vakit geçirmek için sakin bir yer olduğu biliniyor. Bir tarafta büyük, güzel bir orman, diğer tarafta ise sakin küçük bir mahalle göreceksiniz. Yani bölge çok huzurlu ve dinlendirici. Liberec’in gürültüsünden ve karmaşasından kaçmak için harika bir yer.

Barajın bir diğer güzelliği ise burada yapılabilen tüm su sporlarıdır. Balık tutmayı, yüzmeyi ve kanoya binmeyi planlıyorsanız kesinlikle bu baraja uğrayın deriz.

Şanslıysanız plajda dinlenebileceğiniz, güneşin tadını çıkarabileceğiniz ve baraja kolayca erişebileceğiniz bir oda bulacaksınız. Sahilden baraja erişim sağlayan bir merdiven bulunmaktadır.
Plajın yanında, iyi bir biranın veya yiyecek bir şeylerin tadını çıkarabileceğiniz yerel Openspace Restaurant bulunmaktadır. Burada konserler gibi çeşitli akşam etkinlikleri de düzenleniyor.
Plajda voleybol sahası ve güneşli günlerde açılan küçük bir büfe bulunmaktadır.

13.Liberec Teknik Müzesi

Liberec
Foto Kaynak ; Mestre Liberec

Arabalara, motosikletlere, trenlere veya tarihi tramvaylara ilginiz varsa Liberec Teknik Müzesi‘ni mutlaka ziyaret edin deriz.

Teknik Müze 2014 yılında açılmıştır ve eski Liberec Sergi Pazarları bölgesinde yer almaktadır. Bu müzenin içinde bisiklet, motosiklet, araba ve hatta tren gibi her türlü farklı ulaşım türünü görebiliyorsunuz. Ancak sergide kamyon motorlarından bisikletlere, daktilolardan nostaljik oyuncak araba modellerine kadar beklediğinizden çok daha fazlası yer alıyor.

Müze dört bölüme ayrılmıştır. A, B, C, D harflerine göre işaretlenirler.
Bölüm A çoğunlukla farklı ulaşım araçlarıyla ilgilidir.
Bölüm B, çeşitli tekstil makineleri ve bunların Liberec ile olan bağlantıları hakkındadır.
Bölüm C, Liberec’teki toplu taşımanın tarihini anlatıyor
Bölüm D, tüm gösterişli ve lüks arabaları bulabileceğiniz yerdir.

14.Liberec Heights

Muhteşem bir kale, günlerce süren manzaralar ve ortaçağ havası hakkında ne düşünüyorsunuz? Liberec Heights’ı keşfederken elde edeceğiniz şey tam olarak budur!

Liberec Heights, Liberec şehrine, Ještěd’e ve Jizera Dağları’na bakan muhteşem manzarasıyla tanınır.

Tüm manzaraların üzerinde, ormanın tam ortasında Liberec’in en ikonik simge yapılarından birini bulacaksınız. Ormanın kalbinde, geçmişi 1900’lü yılların başına kadar uzanan muhteşem bir Ortaçağ kalesi yer almaktadır.

Kalenin altında güzel fotoğraflar çekebileceğiniz küçük bir göl bulunmaktadır. Bölgeyi keşfettikten sonra patikaları takip edebilir ve yakındaki Liberec Hayvanat Bahçesi’ne yürüyebilirsiniz.

Nasıl gidilir? ; Tramvaylarla ; Lidové Sady tramvay durağına 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. 2 ve 3 numaralı tramvaylar burada durmaktadır.

15.Liberec Belediye Binası

Liberec Belediye Binası

Liberec Belediye Binası şehrin en güzel meydanı olan Edvard Benes Meydanı’nda yer alıyor. Liberec gezilecek yerler listesindeki en popüler ve en önemli cazibe merkezlerinden olan bu tarihi bina, aslında bir Çek tarafından değil, Avusturyalı bir mimar tarafından inşa edilmiş. Viyanalı Franz Neumann tarafından yaptırılmıştır ve bu nedenle Avusturya’nın başkentindeki belediye binasına benzemektedir.

Belediye binasının çevresinde tonlarca sevimli kafe, restoran, çiçekçi ve müze bulacaksınız. Meydanı çevreleyen binalar da oldukça renkli ve gerçekten meydana hayat veriyor.

19. yüzyılın ikinci yarısında eski Rönesans belediye binası artık dinamik olarak gelişen şehrin ihtiyaçlarını karşılayamıyordu. Şehir yetkilileri bu nedenle Liberec’in zenginliğini ve gücünü daha iyi temsil edecek yeni bir belediye binası inşa etmeye karar verdi.

Yarışmayı Viyanalı mimar Franz von Neumann’ın projesi kazandı ve inşaat 1988-1893 yılları arasında Sachers & Gärtner şirketi tarafından yürütüldü.

Trans-Alpin rönesans tarzında belediye binasının inşası da şehre 100.000 altın miras bırakan Franz Liebieg Jr.’ın cömert katkısı sayesinde mümkün oldu. Günümüzde Liberec’in simge yapılarından biri olarak kabul edilen Liberec Belediye Binası, şehirdeki kaçırılmaması gereken birkaç yerden biri.

POPÜLER YAZILAR