Ana SayfaAvrupaÇek CumhuriyetiPlzen Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Popüler 18 Yer

Plzen Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Popüler 18 Yer

Pilsner birasının doğduğu yer olan Plzen (Pilsen), Çek Cumhuriyeti’nin son zamanlarda en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Prag’a trenle 1,5 saat uzaklıktaki bu şehir, 2015 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiş. O zamandan beri artan turist sayısıyla öne çıkan bu şehirde hem tarih hem de sanat ve mimari severlerin ilgisini çekecek birçok cazibe merkezi bulunuyor.

Gotik ve Rönesans binalarıyla da ilgi gören bu şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü Eski Kent bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, merkez dışında da görülmeye değer birçok ilgi çekici yer var.

Prag’dan günübirlik turlarla da ziyaret edilen bu şehir için en azından 1-2 gününüzü ayırın deriz. Şehirde keşfedilmesi gereken çok fazla yer var, ayrıca Plzen, özümsenerek gezilebilecek şehirlerden biri.

Plzen Gezilecek Yerler

Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya bölgesinin başkenti, dünyaca ünlü Pilsner Urquell Birasını üretmesiyle tanınan Plzen’de, bir içmekten çok daha fazlası var.

Çek Cumhuriyeti’nin 4. büyük şehri olduğundan, şehir merkezinde ve çevresinde yapılacak çok şey bulabilirsiniz ve Plzen’in en sevdiğimiz yönlerinden biri de oldukça yürünebilir bir şehir olmasıdır. Şehrin ilgi çekici yerlerinin çoğunu görmek için arnavut kaldırımlı sokaklarda, parklarda ve yürüyüş parkurlarında dolaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarına neredeyse hiç ihtiyacınız olmuyor. İşte Plzen gezilecek yerler listesinde olması gereken en popüler cazibe merkezleri ;

1.St. Bartholomew Katedrali

St. Bartholomew Katedrali

Kulesinden sunduğu eşsiz şehir manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen Aziz Bartholomew Katedrali, Plzen’in en önemli simge yapılarından bir tanesi. İlgi çekici mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle de dikkat çeken katedral Eski Kent merkezinde yer alıyor.

Başlangıçta sadece bir kiliseydi, daha sonra 90’lı yıllarda Papa II. John Paul tarafından burada bir piskopos koltuğu yaratılarak katedrale dönüştürüldü.

102,6 metre yüksekliğiyle Çek Cumhuriyeti’nin en yüksek kilise kulesine sahip olan katedralin yapımına şehrin kuruluşundan kısa bir süre başlanmış.

58 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindeki katedral, 25 metre yüksekliğinde nefes kesici net tonozlu tavana sahiptir. Neo-Gotik sunağın merkezinde şehrin en değerli hazinesini göreceksiniz: 134 santimetre uzunluğundaki Meryem Ana ve Çocuk İsa heykeli, Pilsen Meryem Ana. 1390 civarında yapılmıştır ve şu anda Avrupa Gotik heykelinin bir başyapıtı olarak kabul edilmektedir.

Katedrale erişim ücretsizdir. Ancak kilise kulesi için küçük bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Tek bilet ücreti yetişkinler için 90 CZK, çocuklar, öğrenciler ve yaşlılar için 60 CZK’dır.

2.Pilsner Urquell Bira Fabrikası

Pilsner Urquell Bira Fabrikası

Pilsen, dünyanın dört bir yanına ihraç edilen, dipte fermente edilmiş lezzetli soluk lagerleri üreten bira fabrikasıyla ünlüdür. Açıldığı 1839 yılından bu yana bira severlere ve öğrencilere keyif veren bira fabrikasında, alkollü ve alkolsüz 11 farklı çeşit malt ve buğday birası sunuluyor. Ayrıca eski mahzenler ve fabrika çevresinde, en sevdiğiniz biranın nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz ve bazı bira çeşitlerini tadabileceğiniz eğlenceli turlar düzenliyorlar. Biraya nasıl ‘dokunacağınızı’ öğrenmek veya geleneksel bira yapımı görevlerini denemek için kaydolabilirsiniz. Ayrıca Çek spesiyaliteleri sunan harika bir restoran da bulunmaktadır.

3.Plzen Belediye Binası

Plzen Belediye Binası

Katedralin hemen karşısında bulunan Plzen Belediye Binası, 16. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş ve o günden günümüze Plzen’in en önemli yapılarından biri olmaya devam ediyor.

Rönesans tarzındaki bina, güzel cephesiyle dikkat çekiyor. Süslemeler Pilsen’in ve önemli Çek hükümdarlarının armalarını göstermektedir.

Belediye binası sabah 8’den akşam 6’ya kadar açıktır ve giriş ücretsizdir.

4.Techmania Bilim Merkezi

Plzen

Plzen’in en yeni turistik yerlerinden biri olan Techmania Bilim Merkezi, Škoda Plzeň kompleksindeki yenilenmiş bir fabrika binasında yer alıyor.

Bu modern interaktif merkez, bilimin sadece araştırmadan ibaret olmadığını, aynı zamanda olası bir eğlence kaynağı olduğunu da gösteriyor. 3000 metrekarelik bir alan, fiziksel oyunlara, deneylere ve bilimsel haberlere odaklanan sergiler veya çocuklar için orijinal bilimsel oyuncakların bir koleksiyonu olan MáToHáček adlı sergiyi sunuyor.

Planetaryumun kalbini iki kubbe oluşturuyor. En büyüğü 14 metre çapındadır ve 90 ziyaretçiyi ağırlayabilir. Dışarıdan bakıldığında, etrafında dönen gezegenlerle birlikte yanan devasa bir Güneş’e benziyor. İkinci, daha küçük kubbe 40 kişiliktir. Planetaryum ayrıca bir kasırganın nasıl çalıştığını, bir yanardağın patladığını, bir roketin havalandığını, bir astronotun eğitim sırasında nasıl hissettiğini ve çok daha fazlasını kendi gözlerinizle görebileceğiniz yirmi yedi interaktif sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

Son teknolojiye sahip 3D ve 2D uluslararası eğitici filmlerin yanı sıra “Obloha nad” (Yukarıdaki Gökyüzü) ve “Krásy vesmíru” (Evrenin Güzellikleri) gibi yerel yapım filmler de gösteriliyor. “Bir Küre Üzerinde Bilim” başlıklı bölümde 500 kısa filmin ve eğitim programının gösterildiği interaktif bir küre yer alıyor.

Giriş ücreti ; 180 CZK

5.Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı, Plzen

Tarihi şehir merkezinin tam kalbinde yer alan Cumhuriyet Meydanı, Plzen’in en turistik ve en kalabalık olan yeri. Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olduğu gibi Belediye Binası ve Katedral gibi en popüler cazibe merkezlerine de ev sahipliği yapıyor.

Avrupa’nın en büyük Gotik kent meydanlarından biri olarak kabul edilen Plzen Cumhuriyet Meydanı, kültürel etkinliklerin, kutlamaların ve pazarların da merkezidir.

Son olarak, Plzen’in en sevilen cazibe merkezlerinden olan 3 Altın Çeşme ve 17. yüzyıldan kalma Veba Sütunu da tam olarak burada yer alıyor.

6.Patton Memorial Pilsen

Patton Memorial Pilsen

Patton Memorial Pilsen’deki sergi, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda meydana gelen tarihi olayları anıyor.

Müze, 2005 yılında Pilsen Belediyesi’nin desteğiyle kurulmuş ve o günden günümüze Plzen’in en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri olmaya devam ediyor.

Sergilenen sergilerin büyük bir kısmında özel koleksiyoncular tarafından müzeye verilen eşyalar yer alıyor. Burada ziyaretçilere, ülkenin komünist döneminde bastırılan Pilsen’in Amerikan ordusu tarafından kurtarılmasının gerçeklerini sunuyorlar.

Bohemya’nın tek askeri müzesi olan Patton Memorial Pilsen, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Üçüncü Ordusuna komuta eden Amerikalı Generali de anıyor.

Sergide silahlar, belgeler, askeri gereçler, açılmamış yiyecek kutuları da dahil olmak üzere saha tayınlarının yanı sıra çağdaş fotoğraflardan oluşan duygusal bir sergi yer alıyor.

7.Great Synagogue (Büyük Sinagog)

Great Synagogue (Büyük Sinagog)

Avrupa’nın (Budapeşte’dekinden sonra) ikinci, dünyanın ise üçüncü büyük sinagogu olan Plzen Büyük Sinagogu, ana Meydan’a kısa bir yürüyüş mesafesinde, tiyatronun yakınında yer alıyor.

Mimarisi romantik, neo-rönesans, Doğu, Rus Ortodoks ve Arap tarzlarını birleştiriyor. Sinagog, 2. Dünya Savaşı sırasında depo olarak kullanılmış ve komünist yönetim sırasında kapatılmıştır. Ancak 1998 yılında restore edilerek yeniden açılmış.

Plzen’de artık ibadet eden Yahudilerin sayısı çok az olduğundan sinagog aynı zamanda bir konser salonu ve fotoğraf sanatı sergisi için bir sergi salonu olarak da kullanılıyor.

8.Pilsen Historical Underground

Pilsen Historical Underground

Pilsen’in yeraltı tarihi 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Kasabanın altındaki antik tünel sistemi yaklaşık 20 km uzunluğundadır ve ilk inşa edildiğinden beri kasaba sakinlerinin hayatta kalması için çok önemli bir yer olmuştur.

Tünelleri görmenin tek yolu rehberli bir turdur; Yalnız giderseniz kaybolabilir, bir çıkış bulmak için saatlerce yer altı mezarlarında dolaşmaya mahkum olabilirsiniz.

Plzen’de mutlaka yapılması gereken şeylerden biri, şüphesiz 1 saatlik bu yeraltı turlarına katılmaktır. Tüneller ve mahzenlerden oluşan bir labirentte size yol gösterecek bu bir saatlik turla yeraltı dünyasına girme şansını kaçırmayın deriz.

Başlangıçta, buzun üst seviyede tutulduğu ve eriyen suyun alttaki mahzenlerdeki fermantasyon teknelerine akıtıldığı ilk bira yapım sürecinin ustalığını öğreneceksiniz.

Ayrıca 20 kadar kuyu ve çukur görecek ve bu tünellerin kuşatma zamanlarında şehrin savunmasının önemli bir parçası olduğunu keşfedeceksiniz.

9.J.K. Tyl Theatre (Josef Kajetán Tyl Tiyatrosu – Büyük Tiyatro)

J.K. Tyl Theatre (Josef Kajetán Tyl Tiyatrosu - Büyük Tiyatro)

Burada düzenli olarak performans sergileyen birçok yerel aktör, dansçı, Opera şarkıcısı ve müzisyen topluluğu bulunmaktadır. Dilerseniz gösterilerden birine katılabilirsiniz. Klasik, yuvarlak, kırmızı ve altın rengi bir tiyatro ve kristal avizeye sahip etkileyici rönesans binası, deneyimi daha da büyülü hale getirecek.

Güzel neo-Rönesans tarzı bina 1902 yılında inşa edilmiştir ve Garden Ring’de bulunmaktadır. Ana binada 400’den fazla sandalyenin bulunduğu geniş bir salon bulunmaktadır. Açık terastan Yakındaki Büyük Sinagog’un güzel manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca tiyatroyu gösterilerin olmadığı zamanlarda 10 kişilik turlarla da görebilirsiniz.

Plzen’de iki tane tiyatro bulunuyor. Diğeri ise Yeni Tiyatro olarak bilinir ve Büyük Tiyatro’ya nazaran daha az biliniyor.

10.Puppet Museum (Kukla Müzesi)

Puppet Museum (Kukla Müzesi)

Cumhuriyet Meydanı’ndaki bu küçük müzenin kökleri Bohem kültürüne dayanmaktadır ve Pilsen’deki kuklacılık tarihini ayrıntılarıyla anlatan bir sergi vardır. Yüzyıllar boyunca gezgin kuklacılar kasabadan kasabaya seyahat ettiler, ancak 1800’lü yıllara gelindiğinde bu yerde kalıcı bir sahne kurulmuştu.

Gösteriler sadece çocuklara yönelik değildi, çünkü genellikle keskin hiciv ve müstehcen mizah içeriyorlardı. Buradaki sergiler, yıllar boyunca bu sanat formunu uygulayan tüm ünlü ailelerle ilgili kukla eserleri içermektedir.

Çocuklar için en iyi bölüm, ipleri kendinizin çekebileceği ve personelin geleneksel kukla tekniklerinden bazılarını göstereceği oda olacaktır. Plzen gezilecek yerler listesindeki en aile dostu cazibe merkezlerinden olan Kukla Müzesi’ni de mutlaka rotanıza ekleyin deriz.

11.Batı Bohemya Müzesi

Batı Bohemya Müzesi

Batı Bohemya Pilsen Müzesi‘nde şehrin ve halkının tarihini, kültürünü tanıyabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti’nde tüm cumhuriyetin en büyük müzelerinden biri olarak kabul edilir. Müze 1878 yılında kuruldu ve 2 milyondan fazla nesneye ev sahipliği yapıyor. Bunlar tarihi, el sanatları ve bilimsel koleksiyonları içerir. Aynı zamanda Art Nouveau tarzında dekore edilmiş bir kütüphaneye de sahiptir ve her türden ilk basım kitabı barındırmaktadır.

En ilkel silahlardan, 30 Yıl Savaşları’ndan kalma tüfeklere ve ateşli silahlara kadar çok sayıda silahlara ev sahipliği yapan silah bölümü ise, müzedeki en ilgi gören bölümdür.

Çalışma saatleri: Salı’dan Pazar’a, 10:00 – 18:00 (Pazartesi günleri kapalıdır)

12.Plzen Hayvanat Bahçesi

Plzen Hayvanat Bahçesi

Batı Bohemya’nın en popüler eğlence mekanlarından biri olarak kabul edilen Plzen Hayvanat Bahçesi, Avrupa’daki en modern hayvanat bahçelerinden biri.

1996 yılında yapılan büyük bir revizyonun ardından hayvanat bahçesi, hayvan bakımında en yüksek Avrupa standartlarına bağlı kalmış.

Buradaki türlerin 40’ı Avrupa Nesli Tükenmekte Olan Türler Programında yer alıyor ve hayvanat bahçesi cüce ve yağlı kuyruklu cüce lemurların üreme programlarına yardımcı oluyor. Toplamda 1210 türden 6991 hayvan var ve özellikle çocuklar dünyanın en sevimli hayvanları olan Humboldt Penguenleri ve Cüce Suaygırlarını çok sevecekler.

Plzen’de ailece ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Hayvanat Bahçesi için aldığınız biletler ile dinozorların hareketli modellerinin yer aldığı DinoPark’ı da ziyaret edebiliyorsunuz.

13.Bira Fabrikası Müzesi

Bira Fabrikası Müzesi

15. yüzyıldan kalma bir birahanede yer alan bu müze, Plzen’deki en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri.

Çek Cumhuriyeti’nin birayla olan yakın ilişkisi hakkında bilgi edinebileceğiniz bu müze, Eski Kent’in merkezine de yakın bir konumda yer alıyor.

Ayrıca Pilsen tarzı tarihi bir pub’a adım atabilir veya çağlar boyunca bira üretmek için gerekli olan tüm araçları ve onu içmenin tüm farklı yollarını inceleyebilirsiniz. Bir malt dükkanı ve malt fırını var ve bira fabrikasının orijinal Orta Çağ mahzenlerini görebileceksiniz.

14.Pilsen Veba Sütunu

Pilsen Veba Sütunu

Barok Veba Sütunu, Cumhuriyet Meydanı’nın köşesinde, Belediye Binası ile Katedral arasında merkezi bir konumda yer alıyor.

O dönemde Orta Avrupa’da yaygın olan vebayı anmak için 1681 yılında tasarlanmış olan sütun, Kristian Widman tarafından tasarlanmış ve yapının kaidesinde yaldızlı çocuklu Meryem Ana’nın heykeli bulunuyor.

15.Üç Altın Çeşme

Üç Altın Çeşme, Pilsen

Cumhuriyet Meydanı’nın üç köşesinde Pilsen’in üç altın çeşmesini görebilirsiniz. Tarihi meydanın şehir manzarasına pek uymuyorlar, ancak bir mimari yarışmada 42 tasarım arasından seçilerek 2010 yılında dikilmiştir ve bugün hala turistlerin ilgisini çekmektedir.

Görünümleri deveyi, tazıyı ve meleği andırıyor. Üç sembol Pilsen’in arması üzerinde de bulunmaktadır. Özellikle Plzen gezilecek yerler arasında olmasa da, Cumhuriyet Meydanı’nı gezerken bu çeşmelere de göz atabilirsiniz.

16.The Mill Race

Plzen, Çek Cumhuriyeti
foto kaynak ; www.visitpilsen.eu

The Mill Race, Garden Ring’e ait olan ve Pilsen’in Venedik’i olarak adlandırılan bir parktır. Eski dere, büyük İtalyan kardeşinden çok daha küçüktür, ancak yine de popüler bir dinlenme yeridir.

Parkta, serinletici içecekler ve atıştırmalıklar sunan bir kafe ve restoran bulunmaktadır. Alanın geri kalan kısmında banklar ve rengarenk boyalı büyük sanat eserleri bulunmaktadır. Heykeller sadece sanat değil aynı zamanda çocuklar için bir oyun alanıdır.

17.Dino Park Pilsen

Plzen

Eğlenceli ve popüler Dino Park’ta, bazıları hareket eden ve ses çıkaran tarih öncesi hayvanların gerçek boyutlu modelleri yer alıyor. Modeller dinozor vücutlarının anatomisini ve yüzeyini tam olarak tasvir ediyor. En büyük model, 23 metre uzunluğunda ve 7 metre boyunda bir otobur olan Apatosaurus’tur. Dinopark’ta ayrıca 3D sinema, eğitim parkuru ve en genç araştırmacıların paleontolojinin temellerini ilk elden deneyimlediği çocuk paleontoloji oyun alanı da bulunmaktadır.

18.DEPO2015

Pilsen Plzen
DEPO2015 – kaynak ; flickr / Torsten Maue

Şehir 2015 yılında Avrupa Kültür Başkenti olduğunda, eski otobüs terminalinin bulunduğu alan modern bir kültür ve yaratıcılık merkezine dönüştürülmüş.

Yıl boyunca sitede çeşitli etkinlikler, sergiler veya festivaller düzenlenmektedir. Yaz aylarında açık alan sokak gıda pazarları düzenlemek için kullanılmaktadır. Avlunun büyük meydanında şu anda eski kap ve fıçılardan yapılmış heykellerin yer aldığı bir sergi de bulunuyor. Kesinlikle göz atmaya değer cazibe merkezlerinden bir tanesi.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR