Ana SayfaAsyaJaponyaKobe Gezilecek Yerler | En Popüler 16 Turistik Yer

Kobe Gezilecek Yerler | En Popüler 16 Turistik Yer

Japonya’da uluslararası ticarete açılan ilk limanlardan biri olan Kobe, Japonya’nın son yıllarda turist trafiği en çok artan şehirlerden biri.

Kobe yaşamının büyük bir kısmı, hareketli şehir merkezinin yakınında yer alan ve çok sayıda park ve dinlenme tesisinin sıralandığı limanın çevresinde yoğunlaşıyor. Kobe aynı zamanda dünyanın en uzun asma köprüsü ve insan yapımı büyük adalar da dahil olmak üzere altyapı gelişiminde bazı şaşırtıcı başarılara da ev sahipliği yapıyor.

Her türden gezgine hitap eden turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan Kobe’de sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Keşfetmesi kolay Japonya şehirlerinden olan Kobe’de, hem sanatseverler hem de tarihi ve mimariye meraklı olanlar için mutlaka bir şeyler bulunuyor. Ayrıca Kobe gece hayatı, Tokyo’nunki kadar olmasa da, oldukça canlı ve çeşitlidir.

Kobe Gezilecek Yerler

Kobe Liman Kulesi ve dönme dolabın manzarasını seyretmekten, eski Kitano bölgesini keşfetmeye veya Çin Mahallesi’nin renkli sokaklarında kaybolmaya kadar Kobe’de gezilecek ve yapılacak çok şey var.

Meşhur Kobe etini duymuşsunuzdur. Dünyanın en pahalı etlerinden biri olduğu gibi dünyan en lezzetli etlerinden biridir. İşte Kobe şehri, bu etin anavatanıdır. Buraya kadar gelmişken dünyanın başka bir yerinde bulamayacağınız bu Kobe etlerinin tadına bakmayı da unutmayın.

Kobe’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, şehir merkezinde yer alan ve Kobe’deki simge yapıların birçoğuna yakın olan Chuo Ward bölgesinde kalın deriz. Bu bölge, şehirdeki en fazla oteli, restoranı, barı ve turistik yeri bulabileceğiniz bölgedir. Chuo Ward bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için tıklayın ; Chuo Ward Otelleri

İşte Kobe gezilecek yerler arasında olan en popüler cazibe merkezleri ;

1.Kobe Liman Kulesi

Kobe Liman Kulesi

Yerel halkın ulusal sembol olarak kabul ettiği Kobe Liman Kulesi, şehirde kaçırmak istemeyeceğiniz turistik yerlerden biri.

Japonya’da karmaşık bir dizi boru kullanılarak inşa edilen türünün ilk yapısı olan bu kulenin tarihi 1962 yılına uzanıyor.

108 metre yükseklikteki kulenin en güzel yanı gözlem yerine sahip olması. Kuleden Kobe’nin eşsiz şehir manzarasını seyredebiliyorsunuz.

2.Kobe Harborland

Kobe Harborland

JR Kobe İstasyonu ile Kobe liman bölgesinin sahili arasında bir alışveriş ve eğlence bölgesi olan Kobe Harborland, çok çeşitli mağazalar, restoranlar, kafeler ve diğer eğlence olanakları sunan şehrin en canlı noktasıdır.

Hem yerel halk hem de turistlerin popüler gezi duraklarından biri olan Kobe Harborland, Liman Kulesi’ne sadece birkaç adım uzaklıkta yer alıyor.

Kobe Harborland’ın en öne çıkan alışveriş kompleksi üç bölümden oluşan Umie’dir: Mosaic, South Mall ve North Mall. Mozaik sahil boyunca uzanır ve çok çeşitli restoranlar sunar. Lokantaların birçoğu limana bakmaktadır ve Kobe Liman Kulesi ile suyun karşısındaki Kobe Denizcilik Müzesi manzaralarını sunmaktadır; bu manzaralar özellikle akşamları ışıklar açıldığında güzelleşiyor. South Mall ve North Mall, bir büyük mağazanın ve daha çeşitli küçük mağazaların bulunduğu kapalı alışveriş merkezleridir.

Bölgedeki diğer ilgi çekici yerler arasında, kıyıdaki eski bir tersaneden kalma, 19. yüzyıldan kalma tuğla depolardan oluşan küçük bir koleksiyon olan Renga Soko yer alır. Alçak tuğlalı binalar yenilenmiş olup artık bir restoran, mağazalar ve bir etkinlik alanı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Puromena gökdeleninin üst katlarında Manyo Club kaplıcası bulunmaktadır. 24 saat açık olan tesisin bazı banyolarından şehrin nefes kesen manzarasını seyredebilirsiniz.

3.Chinatown

Chinatown

1800’lerin sonlarında, Batılı yerleşimcilerin Kitano-Cho’da evler inşa ettiği sıralarda, Çinli tüccarlar artık Nankin-machi veya Çin Mahallesi olarak bilinen iki blokluk bir bölgede dükkanlar açarak yerleşmeye başlamışlar. Bugün, atıştırmalıklar ve hediyelik eşyalar satan sokak satıcılarıyla dolu bu sıkışık, hareketli bölgede Çin tadı hâlâ varlığını sürdürüyor.

Hemen hemen tüm Çin Mahallelerinde olduğu gibi burada da çok sayıda ucuz restoranlar ve alışveriş yapabileceğiniz yerler bulabilirsiniz.

4.Hyogo Valiliği Sanat Müzesi

Hyogo Valiliği Sanat Müzesi

Büyük Hanshin-Awaji Deprem Anıtı’na sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Hyogo Valiliği Sanat Müzesi, Japonya’dan ve dünyanın dört bir yanından geniş bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

İç ve dış mekanları bir araya getirme becerisinin güzel bir örneği olarak kabul edilen müze binası, ünlü mimar Tadao Ando tarafından tasarlanmış.

Müzedeki kalıcı sergilerde, Batı tarzı tablolarıyla beğeni toplayan Kobe’li iki ressam Ryohei Koiso ve Heizo Kanayama’nın eserleri yer alıyor. Modern ve çağdaş sanat sergileri arasında Goya, Manet, Klinger, Picasso, Kandinsky, Warhol ve Jasper Johns yer alıyor. Ayrıca çok sayıda tanınmış Japon ve Batılı sanatçının heykellerinin yanı sıra kapsamlı bir Japon tahta baskı sergisi de var.

5.Kitano-Cho

Kitano-Cho, Kobe Japonya

Burası 1968 yılında Kobe Limanı açıldığında batılı tüccarların ve diplomatların yerleştiği ve Ijinkan adı verilen evler ve konaklar inşa ettikleri yer. Yani Japonya’da Avrupa ortamı arıyorsanız gideceğiniz yer Kitano-Cho‘dur.

Bu evler ve konaklar halen iyi korunmuş olup, bir kısmı ziyarete açıktır. Bu binaların çoğu Viktorya veya Gotik mimariyi temsil ediyor. Buradaki en ünlü Ijinkan, 1909 yılında Alman tüccar Bay Thomas tarafından Alman ve Japon mimari tasarımlarının birleştirilmesiyle inşa edilen Rüzgar Gülü Evi’dir.

Ziyaret etmeye değer diğer Ijinkanlar arasında güzel antikaların ve Namban tahta baskıları gibi hatıra eşyaların sergilendiği bir konak olan Choueke Yashiki ve aynı zamanda etkileyici bir antika sergisine sahip olan Moegi no Yakata yer alır. İlki 1889’da inşa edilmiş ve hala asıl aile üyelerinin yaşadığı yer, ikincisi ise Amerikan başkonsolosu Hunter Sharp’ın 100 yıllık eski evi. Ijinkanların yanı sıra Kitano sokakları da kaliteli zeytin ağaçları, şirin kafeler, butik mağazalar ve heykellerle dolu güzel bir parkla kaplı.

6.Nunobiki Şelalesi

Nunobiki Şelalesi, Kobe

Kobe, her ne kadar kozmopolit bir şehir olsa da, aynı zamanda günlük bir gezinin parçası olarak kolayca ziyaret edebileceğiniz bir dizi muhteşem doğal atraksiyona da sahiptir.

Bunlar arasında, aslında dağın yamacından dört ayrı bölüme inen bir dizi şelale olan Nunobiki Şelaleleri de bulunuyor.

Japonya’daki çağlar boyunca sanatçılar bu güzel doğal cazibeden ilham almıştır ve hatta burada şelalelere övgü niteliğinde bazı taş tabletler bile bulabilirsiniz.

Bazı yerleri oldukça dik olan şelalelere ulaşmak için yaklaşık 400 metrelik bir patika boyunca yürüyüş yapmanız gerekeceğini de unutmayın.

7.Maiko Park

Maiko Park

Maiko Koen (Maiko Parkı), Kobe’de 1900 yılında kurulmuş, Akashi Kaikyo Köprüsü’nün hemen yanında kurulmuş eski ve soylu bir parktır.

Dünyanın en uzun asma köprüsü olan Akashi Kaiko Köprüsü’nün tabanına yakın bir sahil dinlenme alanı olan Maiko Park, Kobe gezilecek yerler arasında olması gereken en dikkat çeken cazibe merkezlerinden biri.

Burada dünyanın en büyük asma köprüsü olan İnci Köprü’nün nefes kesen manzarasının, pırıl pırıl denizinin ve muhteşem yeşilliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Parkın içinde tarihi binalar (eski Muto Sanji konutu, San Yat-sen Anıt Salonu, eski Kinoshita Ailesi konutu) ve 1.500 çam ağacı ormanı bulunmaktadır.

Japon heykeltıraş Keizo Ushio’nun Dream Lens adlı eseri, Maiko Park’ta popüler bir fotoğraf noktasıdır.

8.Rokko Adası

Rokko Adası, Kobe

Kobe Limanı’nda bulunan Rokko Adası, otelleri, marketleri, eğlence parkı, okulları ve Kobe Moda Müzesi’nin yanı sıra onu Japonya’nın en iyi ilgi çekici yerlerinden biri yapan büyük bir yapay adadır.

Rokko Adası’nın inşası yaklaşık 20 yıl sürdü ve insan yapımı ada 1992’de açıldığından bu yana büyük bir yerleşim, turizm ve ticaret bölgesi haline geldi. Yerel halk ve ziyaretçiler, su eğlence parkının, spor ve kongre tesislerinin, koşu yollarının, restoranların, sinemaların ve müzelerin keyfini çıkarmak için Rokko Adası’nı ziyaret ediyor.

Rokko Adası limanından gün batımı manzarasını seyretmek ise, Kobe’de mutlaka yapılacak şeyler arasındadır.

9.Takenaka Marangozluk Aletleri Müzesi

Kobe Japonya

Takenaka Marangozluk Aletleri Müzesi, eski günlerde Japonya’da kullanılmış olan antik aletler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız gidilmesi gereken yerdir.

Jomon Dönemi’nde var olabilecek taştan yapılmış baltalar da dahil olmak üzere bir dizi antik alet ve kalıntıyı sergiliyen Takenaka Marangozluk Aletleri Müzesi, şehirdeki en ilgi çekici müzelerden biri.

Shin Kobe İstasyonu’nun hemen yanında yer aldığından toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak kolaydır.

Giriş ücreti ; 1200 yen

10.Akashi Kaikyo Köprüsü

Akashi Kaikyo Köprüsü, Kobe

Neredeyse 4 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun asma köprüsü olan Akashi Kaikyo Köprüsü, Kobe’nin en ünlü ve en çok ziyaret edilen çekim merkezlerinden biri.

Köprüyü yakından deneyimlemenin ilginç bir yolu, köprü platformunun altında, sudan yaklaşık 50 metre yüksekte bulunan gözlemevi yürüyüş yollarından oluşan Maiko Deniz Gezinti Yolu’nda yürümektir. Köprünün tabanından (Kobe tarafı) asansörle erişilen yürüyüş yolları, köprünün iç kısmının, Akashi Boğazı’nın ve Osaka Körfezi’nin eşsiz manzaralarını sunmaktadır.

Köprünün Kobe tarafının eteğindeki Köprü Sergi Merkezi, köprünün planlanması ve inşası ile dünyadaki diğer asma köprüler hakkında iyi sunulmuş bilgiler sağlar, ancak ayrıntılar yalnızca Japonca olarak mevcuttur.

KÖPRÜYE ULAŞIM ; Köprü Sergi Merkezi ve Maiko Deniz Gezinti Yolu, JR Sanyo Hattı üzerindeki Maiko İstasyonu’ndan (yerel trenle Sannomiya İstasyonu’ndan 25 dakika) veya Sanyo Demiryolu Ana Hattı üzerindeki Maiko-Koen İstasyonundan kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

11.Oji Hayvanat Bahçesi

Oji Hayvanat Bahçesi, Kobe Japonya

Kobe’yi küçük çocuklarınızla ziyaret ediyorsanız Oji Hayvanat Bahçesi‘nin mutlaka Kobe gezilecek yerler listenize ekleyin deriz. Çok sayıda farklı hayvan türüne ev sahipliği yapan bu hayvanat bahçesinin en güzel yanı, alanda bir eğlence parkının da bulunmasıdır.

Kobe’de birçok hayvanat bahçesi var ama Oji hayvanat bahçesi çok daha ünlüdür.

80.000 metrekarelik bir alana yayılan tesiste 150 türden 850 hayvan bulunmaktadır. Burada koala, Amur kaplanı ve altın kalkık burunlu maymun gibi nadir hayvanları göreceksiniz. Ancak insanlar çoğunlukla dev pandaları, özellikle de 24 yaşındaki Tan Tan adlı dişi pandayı ve 23 yaşındaki Koko adlı erkek pandayı görmeye geliyor.

Japonya’nın yaşayan en yaşlı fili olan 1943 doğumlu Suwako da bu hayvanat bahçesinin sakinidir. “Hayvanlar ve Çocuklar Ülkesi”, “Vahşi Hayvanlar Kolezyumu” ve “Hayvan Bilimi Pavyonu” gibi bazı özel tesisler, ziyaretçilerin tavşan ve keçi gibi hayvanları kucaklamalarına, kaplanları ve kedileri cam pencerelerden gözlemlemelerine ve ekoloji hakkında bilgi edinmelerine olanak tanıyor.

12.Fruit Flower Park (Meyve Çiçeği Parkı)

Fruit Flower Park (Meyve Çiçeği Parkı), Kobe

Şehir merkezinin gürültüsünden ve karmaşasından uzaklaşmak istiyorsanız, Meyve Çiçeği Parkı mutlaka uğramak isteyeceğiniz yerlerden biri.

Parkın her yerinde farklı türden çiçekler var ve burası geleneksel Japon düğünleri için popüler bir mekandır, dolayısıyla burada düğün kıyafetleri giymiş çiftleri fotoğraf çektirirken görebilirsiniz.

Mümkünse buraya bahar aylarında gelmeyi deneyin, çünkü burada her yıl yaklaşık 10.000 lale çiçek açar ve ayrıca gösterişli kiraz çiçeklerini de görebilirsiniz.

13.Nunobiki Bitki Bahçesi

Nunobiki Bitki Bahçesi, Kobe

40 dönümlük etkileyici bir alana yayılan Nunobiki Bitki Bahçesi, Rokko Dağı’nda yer alıyor.

Japonya’nın en büyük bitki bahçesi Kobe Nunobiki Bitki Bahçeleri, 75.000’den fazla bitki ve tüm yıl boyunca açan 200 farklı çiçek türüyle ziyaretçilerini büyülüyor.

12 geniş bahçe alanında farklı temalara göre düzenlenen mevsimlik bitki ve otlar da var.

Gösterişli kafe bar, nefes kesen manzaralara sahip teras ve şifalı bitkilerle tatlandırılmış leziz yemekler sunan restoranı da burada bulabilirsiniz.

14.Tetsujin 28 Statue (Gigantor Anıtı)

Tetsujin 28 Heykeli Kobe, Japonya

Kobe’deki Tetsujin 28 Heykeli, 1995 yılındaki Hanshin Depremi’nden sonra Kobe şehrinin yeniden doğuşunu simgeleyen muhteşem bir halka açık heykel ve anıttır. 2009 yılında tamamlanan bu heykel, JR Kobe Hattı üzerindeki Shin-Nagata istasyonunun yakınındaki Wakamatsu Park’ta yer almaktadır. . Etkileyici 18 metre yüksekliğindeki heykel, Odaiba, Tokyo‘daki Gundam da dahil olmak üzere Japonya’daki birçok gerçek boyutlu dev robot eserinden biridir.

15.Kobe Deprem Anıt Müzesi

Kobe Deprem Anıt Müzesi

2002 yılında açılan Kobe Deprem Anıt Müzesi, binlerce can alan ve neredeyse tüm şehri yok eden trajik Büyük Hanshin Depremi olayını anıyor. Bu müzede depremler ve afetlerin önlenmesine ilişkin bilgilerin aktarıldığı pek çok kaynak bulunmaktadır.

Müzede, etkinlik zamanına ait görüntüler, fotoğraflar ve diğer hatıra eşyaları da sergileniyor. Ayrıca yıkımlar ve iyileşme süreçlerinin belgeselini gösteren bir tiyatro da var.

Müze, çocukları afet önleme konusunda eğitmeyi amaçlayan etkileşimli oyunlara ve dünyanın en büyük doğal afetlerinin veritabanını içeren bir öğrenme köşesine de ev sahipliği yapıyor.

Her yaştan ziyaretçi için Kobe gezilecek yerler listesinde olması gereken bu cazibe merkezinden sonra, depremle ilgili daha fazla yer görmek isterseniz, Kobe Limanı Deprem Anıt Parkı’na da gidebilirsiniz. Burada, yıkımın videolarını izleyebilir ve enkazda bulunan eserlerin yer aldığı çeşitli galerileri gezebilirsiniz. Buradaki rıhtımların bir kısmı depremden sonra olduğu gibi bırakılmış, bu da size Kobe’nin uğradığı hasar hakkında gerçekten bir fikir veriyor.

16.Ikuta Tapınağı

Ikuta Tapınağı, Kobe

Japonya’nın en eski tapınaklarından biri ve Sake üretim endüstrisiyle yakından bağlantılı olan Ikuta Tapınağı, Kobe şehrinin inşasından önce varmış. Bu, Kami olarak adlandırılan kutsal güçlere veya ruhlara saygı duyulan Japon yerli dinini temsil eden ahşap bir Şinto tapınağıdır. Kami Wakahirume’yi kutsal kılmak için Japon imparatoriçesi Jingu tarafından MS 201 civarında inşa edildi. MS 1158’de Genpei Savaşı’nın ünlü savaşlarından biri olan Ichi-no-Tani bu tapınağın içinde ve çevresinde gerçekleşti. Güzel kafur ağaçlarının bulunduğu tapınağın arkasındaki ormanda, savaşı anmak için işaretler var. Ikuta Tapınağı ayrıca düzenli olarak Japon sanatlarını ve kültürünü yansıtan Noh oyunlarına da ev sahipliği yapıyor.

POPÜLER YAZILAR