Ana SayfaAsyaTaylandHat Yai Gezilecek Yerler | En Popüler 14 Turistik Yer

Hat Yai Gezilecek Yerler | En Popüler 14 Turistik Yer

Güney Tayland’ın en güzel şehirlerinden biri olan Hat Yai, keşfedilmeyi bekleyen birbirinden ilgi çekici cazibe merkezleri ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Bangkok ve Phuket’e nazaran daha otantik bir Tayland deneyiminin cazibesini sunan bu şehir, Phra Maha Chedi Tripob Trimongkol gibi tarihi tapınaklardan hareketli pazarlara kadar gelenek ve modernliğin canlı karışımına sahip.

Her yaştan ziyaretçinin sıkılmadan birkaç gününü geçirebileceği bu şehir, Tayland’ın diğer popüler şehirleri ve adaları kadar turistik olmasa da, son zamanlarda ülkedeki en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olmaya devam ediyor.

Hat Yai Gezilecek Yerler

Tıp merkezi, seyahat merkezi ve alışveriş cenneti olarak kabul edilen Hat Yai, günlük yaşamından büyüleyici cazibe merkezlerine kadar Tayland’ın gerçek özünü deneyimleyeceğiniz yerdir. Hat Yai, daha çok Malezya sonrası ziyaret edebileceğiniz Tayland şehirlerinden. Çünkü Hat Yai, Malezya’nın sınırına yakın (yaklaşık 350 km).

Halk arasında ‘mini Bangkok’ (göz at ; Bangkok’ta gezilecek yerler) olarak adlandırılan bu şehir, şehir yaşamının tüm artılarını, ayrıca doğal güzellikleri ve onu çevreleyen her şeyi sunuyor.

Hat Yai’deki ilgi çekici cazibe merkezlerine geçmeden önce kısaca Hat Yai’de nerede konaklayabileceğiniz hakkında bilgi vermekte yarar var. Hat Yai’de konaklama için tercih edebileceği iki farklı bölge var. Bunlardan biri Hat Yai Downtown, yani şehir merkezi, diğeri ise Kho Hong bölgesidir. Şehir merkezi sınırları içerisinde kalacak olursanız, şehirdeki ana cazibe merkezlerinin birçoğuna yakın olursunuz. Ayrıca restoran, kafe ve otel konusunda en fazla seçeneğe sahip yer de şehir merkezidir. Şehir merkezinde otel seçerken de Kim Yong Alışveriş Merkezi’ne yakın olun deriz. Bu AVM’ye yakın olan şehir merkezi otellerine göz atmak için tıklayın ; Hat Yai Merkez Otelleri

Gelelim Hat Yai gezilecek yerler arasındaki en popüler cazibe merkezlerine ;

1.Songkhla Merkez Camii

Songkhla Merkez Camii

Çarpıcı mimari ve manevi huzurun unutulmaz bir karışımını sunan Songkhla Merkez Camii, Hat Yai’de kaçırmak istemeyeceğiniz cazibe merkezlerinden biri. Şehirdeki en instagramlanabilir yerlerden biri olmasıyla da öne çıkan camii, altın kubbesiyle de dikkat çekiyor.

Temel olarak Tayland’ın Tac Mahal’i olarak kabul edilen camii, 2001 yılında açılmış ve o günden günümüze sadece Hat Yai’nin değil, Tayland’ın da en popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Camiinin en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz zaman ise akşam saatleridir. Camii, akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra çok daha iyi bir görüntüye sahip.

2.Ton Nga Chang Şelalesi

Ton Nga Chang Şelalesi

Ton Nga Chang Şelalesi’ni ziyaret etmek için Hat Yai’den Phetkasem Yolu üzerinden karayoluyla 26 km gitmeniz gerekecek. İster taksiyle isterseniz de tur firmalarıyla şelaleye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tabii dilerseniz motosiklet kiralayarak da şelaleye gidebilirsiniz.

Tayland’ın en güzel şelalelerinden biri Ton Nga Chang Şelalesi, Ton Naga yaban hayatı koruma alanında bulunuyor.

Ton Naga Chang Şelalesi toplam 7 seviyeli olup, 7. seviye 1550m yüksekliğindedir.

Yürüyüşe başlamak için park alanından sadece 15 dakika yürüyerek birinci kata çıkabilirsiniz. İkinci katta 20 metrelik uçurumdan akan bir dere göreceksiniz. Ve üçüncü seviyeden itibaren uçurum daha da dikleşiyor. Ancak doğa tutkunları ve macera arayanlar bu yürüyüşten kesinlikle keyif alacaklardır.

3.Kim Yong Pazarı

Tayland

Şehir merkezinde yer alan Kim Yong Pazarı, yerel bir pazar olup şehirdeki en ucuz fiyatlara sahiptir. Malezya ve Singapur’dan ithal edilen atıştırmalıklarıyla ünlüdür. Patates cipsi gibi ithal atıştırmalıkların çoğu burada Tayland’ın geri kalanına göre daha ucuz. Pazarın kendisi de dar sokaklara yerleştirilmiş birçok küçük tezgahtan oluşuyor. Burada kıyafet, meyve, atıştırmalık, kuruyemiş, yiyecek, taze çiçek ve hatta makyaj, parfüm ve daha fazlasına kadar her şeyi satın alabilirsiniz.

Muhteşem kuru meyveler, ithal atıştırmalıklar, çikolatalar, hediyelik eşyalar ve çay karışımlarını daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

4.Central Festival Hat Yai Mall

Hat Yai Tayland

Şehir içinde şehir gibi olan bu alışveriş merkezi, birinci sınıf restoranlardan spa uygulamalarına ve hatta sinemaya kadar her şeyi bünyesinde barındırıyor. Üstelik 300’den fazla mağazayla bayılıncaya kadar alışveriş yapabileceksiniz.

Tayland’ın birçok alışveriş merkezinde olduğu gibi burada da klimalar sonuna kadar açık. Yani kısacası AVM’de donabilirsiniz. Eğer AVM’de uzun zaman geçirmeyi planlıyorsanız mutlaka üzerinize bir şeyler alın deriz.

AVM’nin ayrıca oldukça geniş bir yemek bölümü bulunuyor. Canınız ne tür yiyecek olursa olsun, Central Festival Hat Yai’de mutlaka herkese uygun bir şeyler vardır.

5.Hat Yai Municipal Park

Hat Yai Tayland

Şehir merkezine 20 dakikadan daha kısa bir mesafede, seçebileceğiniz birçok aktiviteyle dolu 1 kilometrekarelik bir park olan Municipal Park (Belediye Parkı), daha çok yerel halkın zaman geçirdiği parklardan biri olarak biliniyor olsa da, turistler arasında da oldukça popülerdir.

Hat Yai Belediye Parkı’nın astronomi gözlemevi mutlaka ziyaret edilmeli. Burada 4 bölgeli bilim merkezinde dolaşın ve gezegenlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin. İçeride astronomi tiyatrosundan gezegen kubbesinden sergilere kadar çok çeşitli aktiviteler bulacaksınız. Sakin bir çevreden biraz eğlenceye ihtiyacınız varsa burası mükemmel bir yer.

Kuşhane boyunca serin bir yürüyüş yapmayı ve Kral Rama V’in muhteşem heykeline bir göz atmayı unutmayın. Burada, sonsuz sayıda çanla süslenmiş gölgeli silvan yolunu bulabilirsiniz, bu da onu dinlenmek için mükemmel bir yer haline getirir. Biraz daha yürüdüğünüzde Güney Tayland’da bulunan en büyük Buda resimlerinden biri olan Phra Mongkol Maharaj’ı bulacaksınız. Bu 25 metre uzunluğundaki Buda heykeli tepeden Hat Yai ve Songkhla’nın muhteşem manzarasına bakmaktadır

Parkı 09:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise sadece 30 baht.

6.Wat Hat Yai Nai Tapınağı

Wat Hat Yai Nai Tapınağı

Bir açık hava tapınağı olan Wat Hat Yai Nai, çatısının altında dünyanın en büyük Buda heykellerinden birine sahiptir.

Şehrin en büyük Buda tapınaklarından biri olan Wat Hat Yai Nai, şehir merkezine yakın Phetkasem Yolu üzerinde yer alıyor. Khlong U Taphao Köprüsü’nün yakınındaki tesis, Khlong Hae Yüzen Pazar’a arabayla yaklaşık 15 dakika uzaklıktadır. Duvarları olmayan bir tapınak olan Wat Hat Yai Nai, devasa çoklu çatı katmanlarına sahiptir ve karmaşık dış tasarımı, onu uzaktan müthiş bir manzara haline getirir. Sütunlu ve geleneksel Tayland çatılı dev bir köşk görünümü veriyor. Tapınağın çekim merkezi Phra Phuttha Hattha Mongkhon’dur. 10 metre genişliğinde, 15 metre yüksekliğinde ve 35 metre uzunluğunda olan bu heykel, dünyanın üçüncü büyük yatan Buda’sıdır.

Tapınağa ulaşmanın en kolay yolu Kim Yong pazarından tuk-tuk kullanmaktır.

Göz At ; Phuket’te gezilecek yerler

7.Phra Maha Chedi Tripob Trimongkol

Phra Maha Chedi Tripob Trimongkol

Phra Maha Chedi Tripob Trimongkol, kesinlikle Hat Yai gezilecek yerler arasında en ilgi gören cazibe merkezlerinden bir tanesi. Paslanmaz çelikten yapılmış olan tapınak, geceleri çok daha farklı bir güzelliğe bürünüyor. Bu yüzden zamanınız varsa hem gündüz hem de akşam saatlerinde tapınağı ziyaret edin deriz.

Kulenin ucundan merdivenlerin alt kısmına kadar tamamen paslanmaz çelikten yapılmıştır.

Budist tanrılarının muhteşem heykellerini ve parlak renklerle dekore edilmiş chedi’leri kaçırmayın. Tapınak bir pagoda şeklindedir ve gece manzarası muhteşemdir. Tapınağın üst kısmı ise metal halkalardan oluşuyor.

Kho Hong, Poonakan Yolu üzerinde bulunan Phra Maha Chedi Tripob Trimongkol tapınağa, tuk-tuk ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

8.Magic Museum Hat Yai

Magic Museum Hat Yai

3D sanat dünyasında dünya dışı bir duyusal deneyim sunan Hat Yai Sihir Müzesi, 100’den fazla etkileşimli 3D sanat eseri aracılığıyla geleneksel sanatı eğlenceyle birleştiriyor.

Bu müzede gerçek boyutta ve etkileşimli 3 boyutlu sanat eserleri yaratmak için harika trompe l’oiel (veya göz hilesi) boyama teknikleri kullanılıyor. Bunlar dört kategoride bulunabilir ; muhteşem klasik tablolara sahip klasik sanat, fotoğraflarınızı renklendirecek komik sanat eserleri, gerçekçi hayvan resimlerinin yer aldığı safari bölümü ve akvaryum. İnsanlar bu görsel ziyafeti deneyimlemek için etrafta dolaşmakla kalmıyor, aynı zamanda bu sanat eserlerinin içinde de yer alabiliyor!

9.Kho Hong Dağı Gözlem Noktası

Kho Hong Dağı Gözlem Noktası

Kho Hong Dağı Gözlem Noktası’nın tepesinde gün batımını seyretmek Hat Yai’de mutlaka yapılması gereken şeylerden biri.

Gözlem noktasına ulaşmak için şehrin en heyecan verici ulaşım aracı olan Tuktuk’u kullanmanızı öneririm.

Gözlem noktasının açılış saatleri sabah 6’dan akşam 7’ye kadar, ancak maceraya öğleden sonra, gün batımından 1 saat önce başlamanızı tavsiye ederim. Bu sayede gün batımı manzarasını da görebilirsiniz.

Sabahın çok erken saatlerinde ya da akşam saatlerinde bu gözlem noktasını ziyaret etmeyi planlıyorsanız yanınıza ceket almayı unutmayın. Çünkü yukarısı gerçekten soğuk olabiliyor, özellikle akşam saatlerinde.

Göz At ; Pattaya’da gezilecek yerler

10.Wat Chue Chang Tapınağı

Wat Chue Chang Tapınağı

Hat Yai kule merkezi ve lee bahçesine sadece 15 dakikalık yürüme mesafesinde olan Wat Chue Chang Tapınağı, eşsiz mimarisi ve yeşil kapısıyla öne çıkıyor.

Tapınağın duvarları Malezya’daki eski Çin tapınaklarında olduğu gibi çoğunlukla çini ve seramikten yapılmıştır. Duvarda hayvanların, ejderhaların ve diğer karakterlerin muhteşem detayları var.

Wat Chue Chang’ın salonları, balkonları ve çatıları, bir tapınağı çevreleyen geniş bir terasın bulunduğu beş kata yayılıyor. Karmaşık duvar resimleri ve Mahayana Bodhisattva figürleriyle bezeli bu sakin yerleşim bölgesi, eşi benzeri olmayan bir manevi inziva vaat ediyor.

11.Khlong Hae Yüzen Pazar

Hat Yai

Tay geleneğini en iyi deneyimleyebileceğiniz yerlerden biri olan Khlong Hae Yüzen Pazar, Hat Yai şehir turunuzda mutlaka olması gereken turistik yerlerden biri.

El yapımı hediyelik eşyalardan taze ürünlere kadar pek çok ürünle dolu bu canlı pazar, ayrıca birçok yemek yiyebileceğiniz noktalara da sahiptir. Tayland yemeklerinin yanı sıra burada bazı Malezya yemeklerini de bulabilirsiniz.

Kendinizi Hat Yai kültürüne gerçekten kaptırmanın en iyi yolu yüzen pazarı ziyaret etmektir. Burada geleneksel uzun kuyruklu bir tekneyle dar kanallarda dolaşırken yerel spesiyalitelerin ve tatlı ikramların tadına bakabilirsiniz.

Yalnızca hafta sonları, öğleden sonradan geceye kadar açık olan yüzen pazar, hem yerli halk hem de turistler arasında popülerdir.

12.Samila Plajı

Hat Yai Samila Plajı

Altın Deniz Kızı heykeli ile tanınan Hat Yai’nin en güzel plajı olan Samila Plajı, deniz keyfi yapmak isteyenlerin en gözde rotalarından biri. Şehir merkezine biraz uzak olsa da, plaj deneyimi için ilk olarak göz atabileceğiniz yer.

Songkhla’nın kuzey kesiminde, Samila Yarımadası boyunca yer alan bu plaj, hem yerel halkın hem turistlerin bir arada denizin keyfini çıkardığı yerdir.

Hat Yai Samila Plajı

Deniz oldukça sığ olduğundan ailece seyahat edenler için de ideal olan Samila Plajı, tüm sakinliği ve doğal güzelliğiyle Hat Yai’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

13.ASEAN Night Bazaar Hatyai

Hat Yai

Asean gece pazarı 2 katlıdır. Birinci kat alışveriş için, ikinci kat ise yemek bölümüdür.

Hat Yai’de Kıyafet ve hediyelik eşyalar satın almayı planlıyorsanız bu gece pazarına mutlaka uğrayın deriz. Ayrıca Hat Yai’deki en uygun fiyatlı yemekleri bulabileceğiniz yerlerden biri de bu pazardır.

Hiçbir şey satın almasanız bile, sadece harika atmosferi için bu pazarı Hat Yai gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Pazar akşamdan gece geç saatlere kadar açıktır. Giyim ve aksesuar tezgahlarının yanı sıra ucuz menülere sahip çok sayıda yiyecek tezgahı da bulabilirsiniz. Popüler yiyecekler arasında Tom Yum çorbası, kızarmış cam erişte ve buzlu çay yer alır.

14.Songkhla Eski Kent Bölgesi

Hat Yai Tayland

Songkhla’nın eski kentinde birçok sokak sanatı, kafe ve eski binalar bulunuyor. Hat Yai’nin şehir merkezine biraz uzak olsa da, yeteri kadar zamanınız varsa kesinlikle görülmeye değerdir.

Buradaki topluluk çoğunlukla Tay-Çinlilerden oluşuyor ve bu da kasabanın tüm unsurlarına yansıyor. Binalar eski, farklı zamanlarda ve mimari tarzlarda inşa edilmiş. Belde, deniz kıyısındaki konumu nedeniyle doğal bir liman işlevi de görüyor.

Bununla birlikte Çin tapınakları, bir köy camisi ve pek çok sokak sanatı bulacaksınız.

Şehir merkezinden Songkhla Eski Kent bölgesine otobüslerle 40-45 dakikada gidebilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR