Ana SayfaAsyaJaponyaFukuoka Gezilecek Yerler | Görülmeye Değer 16 Yer

Fukuoka Gezilecek Yerler | Görülmeye Değer 16 Yer

Kyushu Bölgesi’nin en kuzeyinde yer alan Fukuoka, Japonya’nın en çok ziyaret edilen ve en sevilen şehirlerinden biri. Geleneksel Japon kültürünü en iyi şekilde ziyaretçisine sunan bu şehirde, gezilecek ve yapılacak çok sayıda şey var. 2-3 günde rahatlıkla keşfedebileceğiniz Fukuoka, ülkenin en kalabalık 10 şehrinden biri olmasıyla da tanınıyor.

Uzun yıllardır bölgenin en büyük şehri ve iş merkezi olması, Çin, Tayvan ve Güney Kore gibi birçok Asya ülkesinden ulaşımın sağlanması nedeniyle ticaret açısından önemli bir şehir olarak hizmet veren ve kendine has çeşitlilik gösteren bir kültüre sahiptir.

Fukuoka, Tokyo’ya nazaran daha sakin ve rahat bir şehir. Zengin kültürü ve tarihinden ağız sulandıran mutfağına kadar büyüleyici olan bu şehri keşfetmek, diğer Japonya şehirlerine nazaran daha kolay. Şehirdeki toplu taşıma ağı çok iyi. Zaten çoğu turistik cazibe merkezi de birbirine yakın konumda bulunuyor. Eğer şehrin çok dışında kalmazsanız, otelinizden çıktığınız gibi Fukuoka’nın kalbine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Fukuoka Gezilecek Yerler

Japonya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Fukuoka, en güneydeki Kyushu adasının idari, ekonomik ve kültürel merkezidir ve ülkenin en ilerici şehirlerinden biridir. Hakata Körfezi’nde bulunan Fukuoka, Naka Nehri tarafından ikiye bölünmüş olup, şehrin eski doğu kısmı olan Hakata, önemli bir liman ve ticaret merkezi olarak hizmet vermektedir.

Şehir aynı zamanda birçok profesyonel spor etkinliğine ve festivale de ev sahipliği yapıyor. Belki de en popüler olanı, her Temmuz ayında düzenlenen, renkli geçit törenleri, geleneksel yarışlar ve kostümlerin yanı sıra müzik sunumlarını içeren, iki hafta süren, 700 yıllık bir kutlama olan ünlü Hakata Gion Yamakasa’dır.

Fukuoka ayrıca, özellikle Canal City Hakata’da çok sayıda ilgi çekici alışveriş ve yemek fırsatı sunmaktadır. Bu etkileyici şehir içinde şehir, oteller, restoranlar, oyun salonları, sinemalar, tiyatro, 250 mağaza ve yapılacak diğer eğlenceli şeylerden oluşan hareketli kompleksin içinden geçen bir su yolu ile tamamlanmıştır. İşte Fukuoka gezilecek yerler arasında öne çıkan popüler çekim merkezleri ;

1.Fukuoka Kalesi Kalıntıları

Fukuoka Kalesi

Maizuru Parkı’ndaki ana simge yapı, 1601 yılında Japon askeri lideri Nagamasa Kuroda tarafından inşa edilen ve Maizuru Kalesi olarak da bilinen Fukuoka Kalesi Harabeleri‘nin bulunduğu yerdir.

Maizuru Kalesi ve Seki Kalesi olarak da bilinen Fukuoka Kalesi, bir zamanlar ülkenin yönetici seçkinleri tarafından tercih edilen, 17. yüzyıldan kalma lüks tepe evi tipinin güzel bir örneği olarak kabul ediliyor.

Geniş kale arazisindeki (çoğu artık Maizuru Parkı’nın bir parçası) bir dizi orijinal kale kapısını, taretlerini ve kulelerini günümüzde görebiliyorsunuz.

Kaleyi ve kaleden kalan kalıntıları ziyaret etmek için en iyi zaman, Fukuoka Kalesi Sakura Festivali sırasında Nisan ayının ilk haftasıdır. Bu etkinlik, 1000’den fazla kiraz çiçeğinin sergilenmesiyle ülke çapında ünlüdür.

2.Momochi Seaside Park

Momochi Seaside Park

Momochi Seaside Park, Hakata Körfezi boyunca ıslah edilmiş arazide yer alan Fukuoka sahilidir.

Seaside Momochi, plajlar, müzeler ve çeşitli alışveriş ve yemek seçenekleri dahil olmak üzere birçok ilgi çekici eğlenceye ev sahipliği yapıyor.

3.Nanzoin Tapınağı

Nanzoin Tapınağı

Dünyanın en büyük bronz heykeli olduğu söylenen, ”Yatan Buda Heykeli”ne ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan Nanzoin Tapınağı, Fukuoka’nın en ilgi gören görülecek yerlerinden biri.

Fukuoka şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta olan tapınak, Vilayetteki en çok ziyaret edilen (ve en önemli) Budist tapınaklarından biri olup, her yıl bir milyondan fazla hacı ve ziyaretçinin ilgisini çekmektedir.

Buradaki en büyük ilgi şüphesiz, 1995 yılında dikilen ve dünyanın en büyük bronz heykeli olduğu söylenen Yatan Buda’nın (Nehanzo veya Shaka Nehan) devasa bronz heykelidir.

4.Fukuoka Kulesi

Fukuoka Kulesi

1989 yılında inşa edilen ve Hakata Körfezi’ne bakan Fukuoka Kulesi, 234 metre yüksekliğindedir ve ülkenin en yüksek sahil kulesi olma rekorunu elinde tutmaktadır. Kulenin en güzel yanı ise, Fukuoka’nın eşsiz şehir manzarasını sunuyor olmasıdır.

Fukuoka Kulesi sadece şehrin değil, tüm Japonya’nın en gözde turistik yerlerinden biri. Çünkü bu kule Japonya’nın en yüksek sahil kulesidir.

Kulenin ayrıca bir kafesi de var, bu sayede manzarayı izlerken bir şeyler içebilirsiniz.

Hakata İstasyonu’ndan Fukuoka Kulesi’ne ulaşmak için Tojinmachi İstasyonu’na giden metroya binin. Buradan kuleye 15 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

5.Kyushu Ulusal Müzesi

Fukuoka Japonya

Arkeolojik kazılarda bulunan tarih öncesi kalıntıların yanı sıra diğer ulusal hazinelere de ev sahipliği yapan, Japonya’nın en yeni müzelerinden biri olan Kyushu Ulusal Müzesi, 2005 yılında kapılarını aralamış. Açıldığı günden günümüze Fukuoka’nın en popüler gezi duraklarından biri olmaya devam eden müze, Adanın zengin tarihine ilişkin kamuya ait büyük bir sanat koleksiyonuna ve tarihsel açıdan önemli eserlere ev sahipliği yapmak üzere inşa edilmiş.

Adanın Japonya ile yakındaki Çin ve Kore arasındaki bir ticaret bağlantısı olarak öneminin uzun tarihini izleyen sergileriyle öne çıkan müzede, ayrıca arkeolojik kazıda bulunan tarih öncesi kalıntıları da görebilirsiniz.

Ayrıca, önde gelen Japon sanatçı Masanobu Kano’nun 15. yüzyıl sanatının yanı sıra birçok tarihsel açıdan önemli belge ve el yazması da dahil olmak üzere bir dizi önemli ulusal hazine de sergileniyor.

6.Fukuoka Sanat Müzesi

Fukuoka

Ohori Parkı’nın yeşillikleriyle çevrili Fukuoka Sanat Müzesi, Miro ve Dali gibi modern sanatçıların resim ve heykellerinden oluşan bir galeri ile eşleştirilmiş antik Budist heykellerinden oluşan bir galeriden oluşan eşsiz bir kalıcı koleksiyona sahip. Kalıcı koleksiyonun yanı sıra müzede çeşitli özel geçici sergiler de düzenleniyor.

Japon resim ve el sanatlarının yanı sıra diğer uluslararası sanatçıların eserlerinden oluşan etkileyici bir koleksiyona da sahip olan bu müze, ayrıca Çin, Kore ve Japon tabloları ve uygulamalı sanatlarının yanı sıra antik Farsça cam eşyalardan oluşan geniş bir koleksiyona da sahiptir.

7.Shofukuji Tapınağı

Fukuoka

1195 yılında kurulan Shofukuji Tapınağı, Japonya’nın ilk Zen tapınağı olarak biliniyor. Kurucusu Zen Ustası Eisai, çayı Çin’den Japonya’ya getiren kişidir. Tapınak, 1589’da yeniden inşa edildiğinde mevcut düzenini benimsedi ve 1969’da tüm alan Ulusal Tarihi Alan olarak belirlendi.

Tapınakta Chokushi-mon (imparatorluk elçisi kapısı), Musein-Ike Göleti, Sanmon (tapınak kapısı), Butsuden (Buda salonu) ve Hojo (rahip odası) gibi birçok ilgi çekici yer bulunuyor. Fukuoka gezilecek yerler listenizde olması gereken en önemli tapınaklardan biri diyebiliriz.

Etrafındaki çok sayıda kedi sayısıyla da ünlü olan Shofukuji Tapınağı’na Hakata İstasyonu’ndan metroyla Gion İstasyonu’na gidebilir buradan kısa bir yürüyüşle tapınağa ulaşılabilir. Alternatif olarak Hakata İstasyonu’ndan tapınağa 15-20 dakikalık bir yürüyüşle de ulaşabilirsiniz.

8.Ohori Park

Ohori Park

Merkezinde yer alan oldukça büyük göletiyle öne çıkan Ohori Park, Fukuoka’nın en yeşil alanlarından biri.

Gölün doğu tarafında Fukuoka Sanat Müzesi ve Ohori Park Japon Bahçesi bulunmaktadır. Parka giriş ücretsiz olsa da, müzeye ve bahçeye girişler ücretlidir.

Göletin çevresinde 2 km uzunluğunda bir yürüyüş yolu da var. Burası Japonlar arasında koşu yapmak, evcil hayvanları gezdirmek ve su kenarında keyifli yürüyüşler yapmak için popülerdir.

Park 1926-1929 yılları arasında inşa edilmiş ve Çin’deki Batı Gölü’nün klasik bahçe tarzından sonra tasarlanmıştır. Göletin ortasında ana karaya ve birbirlerine zarif taş köprülerle bağlanan üç ada bulunmaktadır.

9.Dazaifu Tenman-gu Tapınağı

Dazaifu Tenman-gu Tapınağı

Şehirde yeterli zamanınız varsa, günübirlik turlarla Dazaifu Tenman-gu Tapınağı‘nı ziyaret etmeyi de mutlaka düşünün deriz. Fukuoka şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alan bu tapınağa trenlerle ya da otobüslerle çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

3.000 dönümlük geniş bir arazi üzerinde yer alan ve 1000 yıldan daha eski bir tarihe sahip olan Dazaifu Tenman-gu Tapınağı, Eğitim tanrısına adanmış bir tapınaktır. Tapınak, özellikle sınavları geçmek isteyen öğrenciler arasında popülerdir. Ayrıca çekici bahçeleri, göletleri ve köprülerinin yanı sıra 6.000’den fazla erik ağacı da dikkat çekicidir.

10.Kushida-Jinja Tapınağı

Kushida-Jinja Tapınağı

Fukuoka’da UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde yer alan geleneksel bir festival olan Hakata Gion Yamakasa, Kushida Tapınağı‘na adanmış bir Şinto ritüelidir. Festivalde kullanılan büyük dekoratif Yamakasa şamandıraları türbenin bulunduğu alanda sergileniyor.

Kushida Tapınağı, Fukuoka’nın en önemli cazibe merkezlerinden biri olmasının yanı sıra, en önemli Şinto tapınaklarından biridir. 757 yılında kurulmuş ve yerel halk tarafından şehrin koruyucu tapınağı olarak kabul ediliyor.

Her yılın temmuz ayında Kushida Tapınağı, Fukuoka’nın en büyük festivali olan Yamakasa Gion Matsuri’ye ev sahipliği yapar. Festivalin son gününde Hakata’nın yedi mahallesini temsil eden yedi takımdan yüzlerce erkek kazariyama adı verilen dev şamandıralarla yarışıyor.

Tapınak, Hakata’nın ortasında, Nakasu’ya yakın, şehrin geri kalanına kolay erişime sahip bir konumda yer almaktadır.

11.Sumiyoshi Jinja Tapınağı

Sumiyoshi Jinja Tapınağı

Geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan ve güzel ağaçlar ve bahçelerle çevrili olan Sumiyoshi Jinja Tapınağı, Japonya’nın en eski tapınaklarından biri.

Sumiyoshi-jinja Tapınağı, Osaka’daki benzeri gibi, denizcilerin koruyucu tanrılarına adanmıştır; denizcilerin denize açılmadan önce ziyaret edecekleri bir dizi tapınaktan sonuncusudur.

Tapınakta, Orta Çağ’dan kalma eski el yazmaları ve belgelerin yanı sıra, eski bir kılıç ve bir bakır balta gibi bir dizi önemli ulusal hazine görebilirsiniz.

Japon sedirleri ve kafur ağaçlarından oluşan geniş bir koruyla çevrili olan tapınaktan Naka Nehri’nin de muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Mevcut binaların tarihi 1623’e kadar uzanıyor, ancak tapınak bundan çok önce de varmış.

Sumiyoshi tapınakları üç tanrı (kami) Sokotsutsunoo, Nakatsutsunoo ve Uhatsutsunoo’ya adanan şinto tapınaklarıdır. Bu üç tanrı birlikte balıkçılık ve deniz tanrılarıdır ve Sumiyoshi tapınaklarını denizcilerin ibadet yeri haline getirir. Japonya bir ada ülkesi olduğundan, ülke genelinde çok sayıda “Sumiyoshi” tapınağı bulunmaktadır. Ancak Hakata’daki türbe, birçok denizcinin Çin’e veya Kore’ye giderken Hakata’dan yola çıkması nedeniyle özel bir öneme sahiptir.

Tapınağın ana salonu önemli bir kültürel varlık olarak belirlenmiştir. Tapınakta ayrıca ulusal hazine olarak kabul edilen bakır balta ve kılıç gibi tarihsel açıdan önemli nesneler de bulunuyor.

Tapınağın arazisinde ayrıca balıkçı tanrıları Ebisu ve güneş tanrıları Amaterasu’ya adanmış iki küçük tapınak bulunmaktadır.

Sumiyoshi Tapınağı, Hakata istasyonuna 12 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesindedir. En yakın otobüs durağı Sumiyoshi otobüs durağıdır. Hakata istasyonundan 9, 11, 15, 16, 17, 19, 50, 58, 58-1 ve 214 numaralı otobüslerle buraya gelebilirsiniz.

12.Tochoji Tapınağı

Tochoji Tapınağı

Tochoji Tapınağı, Japonya’nın zengin manevi tarihi hakkında bilgi edinmek için harika bir yer.

Shingon Budizminde önemli bir kişi olan Kobo Daishi Kukai tarafından kurulmuş olan Tochoji Tapınağı, Japonya’da Ezoterik Budizm’in ilk kutsal mekanıdır.

Tochoji Tapınağı’nda yapılacak en iyi şeylerden biri Setsubun Festivaline katılmaktır. Bu Fukuoka ve Hakata’daki en eski Setsubun Festivalidir. Bu etkinlik her yıl gerçekleşir ve Japon ay takvimine göre baharın başlangıcından bir gün önce yapılır. İnsanların kötü ruhları uzak tutmak ve iyi şanslar getirmek için fasulye attığı büyük bir kutlamadır. Bu, Oni wa soto, fuku wa uch (Şeytan gitti, servet geldi) geleneğini takip ediyor.

Festival boyunca uluslararası öğrenciler şeytan gibi giyinerek fasulye fırlatma etkinliğine katılıyorlar. Bu onu özel bir kültürel değişim deneyimi haline getiriyor.

Kobo-Daishi rahiplerini onurlandıran Tochoji Budist tapınağı, Fukuoka’nın önde gelen simge yapılarından biri olmasının yanı sıra Japonya’daki Tantrik Budizm’e adanmış en eski tapınaklardan biridir.

13.Canal City Hakata (AVM)

Fukuoka Japonya
Foto kaynak ; scott-denny/flickr

Alışverişi ve eğlenceyi seviyorsanız, Canal City Hakata mutlaka gezilecek yerler listenizde olması gereken cazibe merkezlerinden biri.

Şehrin kalbinde yer alan bu çok amaçlı kompleks eğlence, alışveriş ve yeme içmenin merkezidir. Onu özel kılan, akan bir kanalı andıracak şekilde tasarlanmış benzersiz mimarisi ve heyecan verici çeşme gösterisidir. Tokyo’daki (göz at ; Tokyo gezilecek yerler) Roppongi’ye benzer şekilde Canal City Hakata da “şehir içinde bir şehir” ve Shiseido, Muji ve Uniqlo gibi birçok tanınmış Japon markasının yanı sıra Guess, Calvin Klein ve Levi’s gibi birçok uluslararası markayı da bünyesinde barındırıyor.

Burada, Japon mutfağından Batı mutfağına ve tatlı evlerine kadar çok çeşitli yemeklerin tadını da çıkarabilirsiniz.

14.Marine World (Deniz Dünyası)

Fukuoka Japonya

Tsushima’nın sıcak akıntısının su yaşamına dair sürükleyici bir deneyim sunan halka açık bir akvaryum olan Uminonakamichi’deki Deniz Dünyası‘nı kaçırmayın. 1989 yılından beri hizmet veren bu çekim merkezi, özellikle yeni sergi teması olan ”Kyushu Denizi”yle öne çıkıyor.

Akvaryum tropik bölgelerden ılıman ve kuzey bölgelerine kadar 350 türden 20.000’den fazla hayvana ev sahipliği yapıyor. En büyük üç tankta yunuslar, deniz aslanları ve 120’den fazla köpek balığı bulunur. En büyük tank yunus ve deniz aslanı gösterileri için kullanılırken, diğerleri çeşitli deniz türlerini izlemek için kullanılıyor.

Marine World Uminonakamichi’nin öne çıkan özelliklerinden biri, binanın 1. katından 2. katına kadar uzanan büyük panoramik su deposu “Kyushu pelagic”tir. Bu tankta 80 türden 20.000’den fazla balık göç etmektedir. Dalgıçların çektiği canlı görüntüleri su altı kamerasıyla izleyebilir, dalgıçların konuşmalarını ve yorumlarını mikrofonlarla dinleyebilirsiniz.

15.Tenjin Yeraltı Alışveriş Merkezi

Fukuoka

Tenjin Yeraltı Alışveriş Merkezi, Avrupa tarzı arnavut kaldırımlı zeminlere sahip geniş bir yer altı alışveriş kompleksidir. Fukuoka’da yağmur yağdığında kaçabileceğiniz en iyi yerlerden biri.

Tenjin Yeraltı Alışveriş Merkezi, 150’den fazla mağazaya sahip, Japonya’nın en büyük yer altı alışveriş merkezlerinden biridir. Burada Japon butiklerinin yanı sıra Intimissimi veya Jil by Jill Stuart gibi uluslararası tanınmış markaları da bulabilirsiniz.

Lüks moda butiklerinden ilginç yerel mağazalara kadar alışveriş merkezi, havalı Japon kıyafetlerinin yanı sıra çeşitli Japon hediyelik eşyalarını bulmak için mükemmeldir. Ayrıca burada çok sayıda cafe ve restoran da var. Eğer alışverişle ilgileniyorsanız Tenjin Yeraltı Alışveriş Merkezi’ni de mutlaka Fukuoka gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

16.Nokonoshima Adası

Nokonoshima Adası

Şehirden 10 dakikalık bir feribot yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Nokonoshima Adası, sessiz ve huzurlu bir yer. Şehir karmaşasından ve gürültüsünde uzaklaşmak için gidilecek en güzel yerlerden biri diyebiliriz.

Adada görülecek başlıca yer Nokonoshima Adası Parkıdır. Doğanın etrafında olmak istiyorsanız burası harika bir yer. Nisan sonundan Temmuz sonuna kadar park kadife çiçeği ve ortancalarla doludur. Daha sonra temmuz sonundan ağustos sonuna kadar ayçiçekleri var. Haziran ve Eylül aylarında dahlialar var.

Gerçekten Japon kültürüne girebilir ve bir kimono kiralayabilir veya kendiniz, aileniz veya arkadaşlarınız için bir fotoğraf çekimi rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Adada ayrıca Kyushu’nun ilk “resmi düğünü” gibi özel etkinlikler de düzenleniyor. Burası, diğer ülkelerden yeni evli çiftlerin evliliklerini bir Japon kamu dairesine kaydettirebilecekleri yerdir. Ayrıca dilerseniz geceyi adada geçirebilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR