Ana SayfaİrlandaDublin Gezi RehberiDublin'de Nerede Kalınır ? & En Popüler 6 Semt Ve Oteller

Dublin’de Nerede Kalınır ? & En Popüler 6 Semt Ve Oteller

İrlanda’nın başkenti ve en turistik şehri Dublin, şirin sokakları, lezzetli yemekleri, Guinness birası ve partileri için gidilecek Avrupa’nın en mükemmel destinasyonlarından biri. Dublin, eski mimari ile yeni, modern binaları, kültürü ve kulüpleri, tarihi ve eğlenceyi çok iyi bir şekilde birleştiren bir şehir olmasıyla tanınıyor. Tabii Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Yeme içmeden konaklamaya oldukça pahalı bir şehir olan Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulmak için de şehirdeki semtler hakkında az çok fikir sahibi olmak gerekiyor.

Dublin’de otel fiyatları semtlere, konaklama birimlerine ve sezona göre ciddi anlamda değişiklik gösterebiliyor. 3-4 ay önce yapılan rezervasyonlar ile 3-5 gün önceden yapılan rezervasyonlar aynı fiyatta olmuyor.

Dublin’de konaklama için birçok farklı semt bulabilirsiniz. En iyi kalınacak yer ise, turistik yerlere ne kadar yakın olmak istediğinize, şehri kiminle ziyaret ettiğinize, seyahat sürenize ve bütçenize göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden aşağıdaki 6 bölgeye de kısaca göz atın derim.

Dublin’de Nerede Kalınır ? & En Popüler Semtler ve Otel Tavsiyeleri

Gezip görülecek turistik ve tarihi çekim merkezlerine en yakın olabileceğiniz yerler ; O’Connell Caddesi, Saint Stephen’s Green ve Merrion Meydanı Çevresidir (Bu 3 bölge de teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alır ve Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerdir)

Hem şehir merkezine ve gezilecek yerlere hem de gece hayatına yakın en iyi bölge ; Temple Bar bölgesi

Şehir merkezinin biraz güneyinde, biraz daha sakin bir Dublin gezisi için tercih edilebilecek, ailece kalınacak en iyi bölge ; Portobello

En ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bölge; Phibsborough

NOT ; Dublin şehir merkezi çok geniş bir alanı kapsıyor. Yukarıda bahsettiğim bölgelerden Phibsborough hariç diğer bölgelerin hepsi Dublin şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Genel olarak merkezde konaklama herkes için ideal olabilir, fakat şehir merkezi de farklı bütçeye, zevke ve turistlere hitap edebildiğinden kısaca bu bölgeleri de incelemenizde yarar var. Ayrıca ‘The Dockland’ olarak bilinen bölge de şehir merkezinde, ancak tam merkeze 2-2.5 km uzaklıkta bulunduğundan konaklama için pek tercih edilmez.

1.O’Connell Caddesi

(Şehir merkezinin ve Dublin’in kalbinin attığı yer)

Dublin Otel Tavsiyeleri
O’Connell Caddesi – kaynak ; flickr / James Stringer

Butik dükkanlardan, moda mağazalarına, birinci sınıf restoranlardan cafelere ve barlara kadar ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi Dublin şehir merkezinin kalbinin attığı yerlerden biri olan O’Connell Caddesi ve çevresinde bulabiliyorsunuz.

O’Connell Caddesi, Dublin şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor, fakat tüm aksiyonun ortasında ve hemen her yere yakın olmak istiyorsanız burası Dublin’de kalınacak en iyi yer olabilir.

O’Connell Caddesi, Temple Bar, Saint Stephen’s Green ve Merrion Meydanı’na yakın. Ayrıca burası şehrin geri kalanına da mükemmel bir şekilde bağlanıyor.

Dublin’in tam merkezinde olmak istiyorsanız, O’Connell Caddesi’ne mümkün olduğunca yakın bir otel bulduğunuzdan emin olun. Burası şehrin ana caddesi olduğu gibi, İrlanda’nın da en geniş yolu olarak bilinir.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehrin tam merkezinde olmak istiyorsanız
 • Turistik yerlere, cafelere, restoranlara, alışveriş mağazalarına ve barlara yakın olmak istiyorsanız
 • Geniş bir bütçeye sahipseniz
 • Merkezdeki diğer bölgelere en kolay ulaşabileceğiniz yeri arıyorsanız
 • Yoğun turist trafiğini dert etmiyorsanız

O’Connell Caddesi ve Çevresindeki En Popüler Oteller

Castle Hotel

O’Connell Caddesi ve çevresindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

2.Saint Stephen’s Green

(Trinity College, Grafton Street ve St Stephen’s Green)

Dublin de nerede kalmalı
Saint Stephen’s Green – kaynak ; flickr / Steve Atwell

Bu bölgeyi Trinity Koleji ve Grafton Caddesi ile birleştirmekte yarar var. Çünkü bölgedeki en iyi ve en popüler otellerin büyük bir bölümü bu iki turistik cazibe merkezinin çevresinde yer alıyor.

İnsanlar Dublin’in merkezinden bahsettiklerinde, Liffey’den güneye doğru ilerlerken birbirinden ayrılan bu üç ana turistik yerin etrafındaki alana atıfta bulunuyorlar. Yani bu alanda en az O’Connell caddesi kadar merkezi. Ayrıca burası da Dublin şehir merkezinin kalbi olarak biliniyor.

Saint Stephen’s Green, Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri. Bu bölgenin büyük bir bölümü şehir merkezi sınırları içerisinde yer aldığından burayı da bir merkez bölgesi olarak düşünebilirsiniz.

Dublin’de gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden bazılarına yürüme mesafesinde olan bu bölge, hem O’Connell Caddesi’ne hem de Merrion Meydanı’na yakın bir konumda. Bu yüzden bu iki bölgeye alternatif olabilecek en iyi yer diyebilirim.

İrlanda’nın önde gelen üniversitesi Trinity Koleji, Dublin’in merkezinin büyük bir bölümünü kaplar. Uluslararası lüks markalardan küçük bağımsız butiklere kadar hem ana caddede hem de onu çevreleyen küçük sokaklarda eşsiz bir alışveriş deneyimi için güneye Grafton Caddesi‘ne gidebilirsiniz. Grafton Caddesi’nin güney ucunda, güzel bitkiler, dekoratif Viktorya dönemi özellikleri ve İrlanda’nın zengin tarihine arka plan ve fikir verecek birçok heykel ve anıtla dolu, 22 dönümlük bir parka sahip bir Gürcü meydanı olan St. Stephen’s Green var.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Geniş bir bütçeniz varsa (Buradaki oteller, şehrin geri kalanına nazaran biraz daha pahalı olabiliyor)
 • Dublin’de kısa sürede çok fazla yer görmek istiyor ve şehri yürüyerek keşfetmek istiyorsanız
 • Dublin şehir merkezinin de merkezinde, yani şehrin tam kalbinde olmak istiyorsanız
 • Restoran, cafe, bar, otel ve alışveriş mağazalarının en fazla olduğu yere yakın bir yerde olmak istiyorsanız
 • Temple Bar bölgesine, yani Dublin gece hayatına da yakın olmak istiyorsanız
 • Şehrin en gürültü bölgesinde konaklamayı dert etmiyorsanız
 • Turist trafiği ile aranız iyiyse

NOT ; Bu bölgenin bazı bölümleri Merrion Meydanı’na kadar uzanır.

En Popüler St. Stephen’s Green Otelleri

The Grafton Hotel

St Stephens Green bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

3.Temple Bar

(Dublin gece hayatının kalbinin attığı, merkezi bir bölge)

Dublin de nerede kalmalı
Temple Bar & kaynak ; flickr / Miquel Ramia

Trinity Koleji’nin batısında, 1990’lara kadar harabe olan, 90’lı yılların ortasından itibaren hızlı bir gelişim süreci içerisine giren Temple Bar bölgesi, bugün Dublin’in kültürel mahallesi olarak biliniyor ve hem turistler hem de yerel halkın en çok zaman geçirdiği yerlerden biri.

Barlar, restoranlar, mağazalar ve birçok gece kulübüne ev sahipliği yapan bu bölge, Ha’penny Köprüsü gibi şehrin en önemli turistik noktalarına da 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca ünlü Temple Bar adı verilen İrlanda Pub’ı da tam olarak burada bulunuyor. Zaten bar adını bu bölgeden alıyor.

Bölge biraz gürültülü olabilir, fakat buradaki oteller barların ve clubların bulunduğu noktaların biraz uzağında bulunduğundan yine de tercih edilebilir.

Dublin’de gece hayatı için planınız yoksa bile bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz. Çünkü Temple Bar bölgesi, şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan her bölgeye yürüme mesafesinde. Bunun yanında bölgede çok farklı konaklama seçenekleri bulabiliyorsunuz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Dublin’deki en önemli ve en popüler turistik noktalara yakın bir yerde olmak istiyorsanız
 • Gece hayatı için planınız varsa
 • Az da olsa gürültülü bir bölgede olmayı dert etmiyorsanız
 • Yerel halkla iç içe olmak istiyorsanız
 • Şehrin en popüler bölgesinde konaklamak istiyorsanız (Gece hayatı için plan yapmayan birçok turistin bile ilk tercihi genellikle Temple Bar bölgesi oluyor)
 • Şehrin en hareketli ve en canlı bölgesinde olmak istiyorsanız

En Popüler Temple Bar Otelleri

dublin otel tavsiyeleri
The Fleet Hotel

Temple Bar bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

4.Merrion Square

(Merrion Meydanı ve Çevresi)

Dublinde nerede kalmalı
Merrion Square – kaynak ; flickr / james stringer

Tarihi 1760 yılına uzanan Merrion Meydanı, Dublin’de gezilecek yerler listesindeki en ünlü cazibe merkezlerinden biri. Burası, şehir merkezinin tam kalbi olmasa da, yine de şehir merkezi sınırları içerisinde yer alır.

Yıl boyunca meydanda çeşitli etkinlikler düzenlenir ve her perşembe öğle yemeği için sokak yemeği tezgahları açılır. Bu yüzden de, turistlerin olduğu kadar İrlandalı halkın da popüler spotlarından biri diyebilirim.

Meydanda ve çevresinde şehrin öne çıkan en önemli turistik yerlerinden bazılarını görebilirsiniz.

Büyüleyici Arnavut kaldırımlı sokaklar, güzel bir park, tuğla evler, Gürcü mimarisi, Ulusal Galeri (önemli noktalardan biri!) ve diğer birçok harika cazibe merkezi ile çevrili olmak istiyorsanız Merrion Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan otelleri inceleyebilirsiniz.

En Popüler Merrion Meydanı Otelleri

The Alex Hotel

Merrion Meydanı çevresindeki tüm konaklama birimleri için tıklayın ; Booking.com

5.Portobello

Dublin de nerede kalınır blog
Portobello – kaynak ; flickr / William Murphy

Portobello, Dublin şehir merkezinin güneyinde yer alan modaya uygun ve kozmopolit bir şehir banliyösüdür. Şehrin en hareketli semtlerinden biri olan Portobello, Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal ve en popüler cevaplardan biri olsa da, bu bölgeden merkeze yürüyerek ulaşımın pek kolay olmadığını unutmayın, yani merkeze ve turistik noktalara toplu taşıma araçlarıyla gitmek şart.

Çok sayıda mağaza, bar, restoran ve cafelere de ev sahipliği yapan bu bölge, daha çok ailece Dublin’i ziyaret edenlerin tercih ettiği bir yer. Bunun en önemli nedeni ise, Portobello’nun diğer bölgelere nazaran biraz daha sakin ve sessiz bir bölgesi olmasının yanı sıra, bölgenin çocuklarla yapılacak birçok aktiviteye ve daire konseptindeki otellere ev sahipliği yapıyor olması.

Portobello’da kalacak olursanız, şehir merkezine ve öne çıkan turistik yerlere gitmek için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacağını unutmayın. Burası merkeze 10 dakikalık bir sürüş mesafesinde bulunuyor.

Portobello, şehir merkezinin dışında yer aldığından, turistik noktalara çok yakın olmadığından ve daha az popüler bir yer olduğundan bu bölgedeki otel fiyatları merkeze nazaran biraz daha uygun olabiliyor. Çok büyük bir fiyat farkı olmasa da, yine de bütçeli bir Dublin gezisi planlayanların mutlaka göz atması gereken oteller var.

Portobello Otel Tavsiyeleri

Albany House

6.Phibsborough

Phibsborough – kaynak ; flickr / William Murphy

Son zamanlarda şehrin en havalı bölgelerinden biri haline gelmiş olan Phibsborough bölgesi de, Dublin’de konaklama için düşünülebilir. Temple Bar’ın koşuşturmacasından kaçınmak, ancak yine de şehir merkezine ve başlıca turistik mekanlarına kolay erişime sahip olmak istiyorsanız, burası kalınacak en ideal yer olabilir. Ayrıca otel fiyatları burada biraz daha uygun oluyor, özellikle erken rezervasyon fırsat indirimlerinden yararlanacak olursanız.

Bu mahallede çok sayıda harika restoran, şık mağazalar, çoğu terk edilmiş binalarda kurulmuş olan İrlanda barları ve birçok cafe de bulabilirsiniz.

NOT ; Bu bölge teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde olmasa da, merkeze süper yakın. Bu yüzden şehrin tam kalbinin attığı yukarıdaki bölgelerin hepsine ve birçok turistik yere bu bölgeden yürüyerek gidebileceğinizi de unutmayın.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Hem şehir merkezine yakın olmak hem de karmaşadan uzak bir yerde olmak istiyorsanız
 • Turistik noktaların büyük bir bölümüne çok yakın bir konumda olmak istiyorsanız
 • Yürüyerek şehir merkezine gidebileceğiniz bir yerde konaklamak istiyorsanız

Phibsborough Otel Tavsiyeleri

En Popüler Dublin Şehir Merkezi Otelleri

Yukarıdaki konaklama bölgelerinin hemen hepsi şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor. Fakat aradığınız zevkte ve bütçede otelleri yukarıda bulamadıysanız, Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek aşağıdaki popüler otelleri de inceleyebilirsiniz.

The Marker Hotel

★★★★★ (235€-285€)

The Marker Hotel

Dublin’in iş ve kültür bölgesinin kalbindeki Grand Canal Meydanı’nda yer alan The Marker, zemin katta bir kokteyl bar ve birahane, ücretsiz Wi-Fi, 5 terapi odası ve son teknoloji bir spor salonu içeren bir spa sunmaktadır. Tesiste ayrıca 23 metrelik bir sonsuzluk havuzu, sauna, buhar odası ve fitness merkezi bulunmaktadır.

Ayrıca otelin Dublin şehir manzarası sunan bir de Lounge bölümü bulunuyor. Otel şehir merkezi sınırları içerisinde bulunuyor olsa da, Dublin’in kalbinin attığı yere 15-20 dakika yürüme mesafesinde bir konumda yer alıyor.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Hilton Garden Inn Dublin Custom House

★★★★ (130€-205€)

Hilton Garden Inn Dublin Custom House

Modern, şık ve zarif odalarıyla öne çıkan bu 4 yıldızlı Dublin oteli, hem uygun fiyatlı odaları hem de güzel konumuyla tercih ediliyor. Temple Bar ve Trinity Koleji’ne 20-25 dakika yürüme mesafesinde olan bu otelden, tüm turistik noktalara yürüyerek gidemiyor olsanız da, toplu taşımayla hemen her yere 5-10 dakikada ulaşabilirsiniz.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

Jurys Inn Dublin Parnell Street

★★★★ (110€-155€)

Dublin de nerede konaklanır
Jurys Inn Dublin Parnell Street

Parnell Caddesi üzerinde yer alan Jurys Inn, Dublin’in kalbinin attığı yerlerden biri olan O’Connell Caddesi’ne çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Aile odaları, restoranı ve barıyla hizmet veren otel hem lüks hem de uygun fiyatlı bir otel arayanların tercih edebileceği tesislerden.

Dublin otelleri arasında en çok rezervasyon alan tesislerden biri olan Jurys Inn otelin, ayrıca erken rezervasyon fırsat indirimleri de var.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Holiday Inn Express Dublin City Centre

★★★ (105€-150€)

Dublinde nerede konaklanır
Holiday Inn Express Dublin City Centre

Ücretsiz kahvaltı sunan Holiday Inn, Dublin’in en ucuz 3 yıldızlı otellerinden biri. 4 yıldızlı otelleri aratmayan modernliği, konforu ve olanaklarıyla öne çıkan otel, Dublin’deki O’Connell Caddesi’nde, Temple Bar’a 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Tesis, en-suite banyo olanakları, düz ekran TV, klima ve portatif çalışma masası içeren 198 odaya sahiptir. Konuklar, yastık tercihi yapabilirler. Konuklara huzurlu bir uyku sağlamak için karartma perdeleri ve çift camlı pencereler sağlanmaktadır.

 • Oteli incele & güncel fiyatlara göz at ; Booking.com

Harcourt Hotel

★★★ (95€-135€)

Harcourt Hotel

Yukarıda, St Stephens Green otel tavsiyelerinde bahsettiğim bu otelin en güzel yanı erken rezervasyon otel fırsatlarına sahip olması. Bu otelde 70-80€’ya kadar erken rezervasyonlarla odalar bulmak mümkün. Ancak otel fiyatları genel olarak 95€’dan başlıyor.

Dublin’deki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yakın olan otel, bütçeli bir Dublin gezisi için düşünülebilir.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

The Camden Street Hotel

★★ (75€-125€)

The Camden Street Hotel

The Camden Street Hotel, Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna en ucuz cevaplardan biri. St. Stephen’s Green’e yürüyerek 5 dakika uzaklıkta bulunan otel, çok şık, modern ve birçok olanağa sahip olmasa da fiyatına nazaran gayet güzel bir otel denebilir.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!