Ana SayfaİrlandaDublin Gezi RehberiDublin'de Nerede Kalınır ? & En Popüler 6 Semt Ve Oteller

Dublin’de Nerede Kalınır ? & En Popüler 6 Semt Ve Oteller

İrlanda’nın başkenti ve en turistik şehri Dublin, şirin sokakları, lezzetli yemekleri, Guinness birası ve partileri için gidilecek Avrupa’nın en mükemmel destinasyonlarından biri. Dublin, eski mimari ile yeni, modern binaları, kültürü ve kulüpleri, tarihi ve eğlenceyi çok iyi bir şekilde birleştiren bir şehir olmasıyla tanınıyor. Tabii Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Yeme içmeden konaklamaya oldukça pahalı bir şehir olan Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulmak için de şehirdeki semtler hakkında az çok fikir sahibi olmak gerekiyor.

Dublin’de otel fiyatları semtlere, konaklama birimlerine ve sezona göre ciddi anlamda değişiklik gösterebiliyor. 3-4 ay önce yapılan rezervasyonlar ile 3-5 gün önceden yapılan rezervasyonlar aynı fiyatta olmuyor.

Dublin’de konaklama için birçok farklı semt bulabilirsiniz. En iyi kalınacak yer ise, turistik yerlere ne kadar yakın olmak istediğinize, şehri kiminle ziyaret ettiğinize, seyahat sürenize ve bütçenize göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden aşağıdaki 6 bölgeye de kısaca göz atın deriz.

Dublin’de Nerede Kalınır ? & En Popüler Semtler ve Otel Tavsiyeleri

Gezip görülecek turistik ve tarihi çekim merkezlerine en yakın olabileceğiniz yerler ; O’Connell Caddesi, Saint Stephen’s Green ve Merrion Meydanı Çevresidir (Bu 3 bölge de teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alır ve Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerdir)

Hem şehir merkezine ve gezilecek yerlere hem de gece hayatına yakın en iyi bölge ; Temple Bar bölgesi

Şehir merkezinin biraz güneyinde, biraz daha sakin bir Dublin gezisi için tercih edilebilecek, ailece kalınacak en iyi bölge ; Portobello

En ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bölge; Phibsborough

NOT ; Dublin şehir merkezi çok geniş bir alanı kapsıyor. Yukarıda bahsettiğim bölgelerden Phibsborough hariç diğer bölgelerin hepsi teknik olarak Dublin şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Genel olarak merkezde konaklama herkes için ideal olabilir, fakat şehir merkezi de farklı bütçeye, zevke ve turistlere hitap edebildiğinden kısaca bu bölgeleri de incelemenizde yarar var. Ayrıca ‘The Dockland’ olarak bilinen bölge de şehir merkezinde, ancak tam merkeze 2-2.5 km uzaklıkta bulunduğundan konaklama için pek tercih edilmez.

1.O’Connell Caddesi

(Şehir merkezinin ve Dublin’in kalbinin attığı yer)

Dublin Otel Tavsiyeleri, O'Connell Caddesi
O’Connell Caddesi – kaynak ; flickr / James Stringer

Butik dükkanlardan, moda mağazalarına, birinci sınıf restoranlardan cafelere ve barlara kadar ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi Dublin şehir merkezinin kalbinin attığı yerlerden biri olan O’Connell Caddesi ve çevresinde bulabiliyorsunuz.

O’Connell Caddesi, Dublin şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor, fakat tüm aksiyonun ortasında ve hemen her yere yakın olmak istiyorsanız burası Dublin’de kalınacak en iyi yer olabilir.

O’Connell Caddesi, Temple Bar, Saint Stephen’s Green ve Merrion Meydanı’na yakın. Ayrıca burası şehrin geri kalanına da mükemmel bir şekilde bağlanıyor.

Dublin’in tam merkezinde olmak istiyorsanız, O’Connell Caddesi’ne mümkün olduğunca yakın bir otel bulduğunuzdan emin olun. Burası şehrin ana caddesi olduğu gibi, İrlanda’nın da en geniş yolu olarak bilinir.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehrin tam merkezinde olmak istiyorsanız
 • Turistik yerlere, cafelere, restoranlara, alışveriş mağazalarına ve barlara yakın olmak istiyorsanız
 • Geniş bir bütçeye sahipseniz
 • Merkezdeki diğer bölgelere en kolay ulaşabileceğiniz yeri arıyorsanız
 • Yoğun turist trafiğini dert etmiyorsanız

O’Connell Caddesi ve Çevresindeki En Popüler Oteller

Castle Hotel, Dublin
Castle Hotel
 • Hotel Riu Plaza The Gresham Dublin – 4 Yıldız (155€-195€) ; Dublin şehir merkezinin kalbindeki tarihi bir binada bulunan bu lüks otelin kendi restoranı ve barı bulunuyor. O’Connell Caddesi’ne bakan süper merkezi konumu ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla Dublin’in en iyi otellerinden biri.
 • Castle Hotel – 4 Yıldız (125€-165€) ; Akşam eğlenceleri düzenlenen bir restoran-bara sahip olan bu otel, şehir merkezindeki en ekonomik 4 yıldızlı otellerden biri. O’Connell Caddesi’ne sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.
 • Belvedere Hotel Dublin Parnell Square – 3 Yıldız (105€-175€) ; Dublin’in ünlü O’Connell Caddesi’ne ve Henry Caddesi’ndeki muhteşem alışveriş olanaklarına bağlantı sunan Dublin Kulesine 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca otel, metro istasyonuna birkaç adım uzaklıkta bulunuyor.
 • Hotel St. George Dublin – 3 Yıldız (100€-165€) ; O’Connell Caddesi’nin girişinde yer alan ve Henry Caddesi’ne de birkaç adım uzaklıkta olan bu orta bütçeli otel, geniş aile odalarına da sahip.
 • Abbey Court HOSTEL (50€’dan başlayan fiyatlar) ; Dublin’de hostel önerisi olarak ilk göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz tesis, Abbey Court’tur. Hem atmosferi hem de fiyatı ve konumuyla her bütçeden gezgin için ideal.

O’Connell Caddesi ve çevresindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

2.Saint Stephen’s Green

(Trinity College, Grafton Street ve St Stephen’s Green)

Dublin de nerede kalmalı, Saint Stephen's Green
Saint Stephen’s Green – kaynak ; flickr / Steve Atwell

Bu bölgeyi Trinity Koleji ve Grafton Caddesi ile birleştirmekte yarar var. Çünkü bölgedeki en iyi ve en popüler otellerin büyük bir bölümü bu iki turistik cazibe merkezinin çevresinde yer alıyor.

İnsanlar Dublin’in merkezinden bahsettiklerinde, Liffey’den güneye doğru ilerlerken birbirinden ayrılan bu üç ana turistik yerin etrafındaki alana atıfta bulunuyorlar. Yani bu alanda en az O’Connell caddesi kadar merkezi. Ayrıca burası da Dublin şehir merkezinin kalbi olarak biliniyor.

Saint Stephen’s Green, Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri. Bu bölgenin büyük bir bölümü şehir merkezi sınırları içerisinde yer aldığından burayı da bir merkez bölgesi olarak düşünebilirsiniz.

Dublin’deki en popüler cazibe merkezlerinden bazılarına yürüme mesafesinde olan bu bölge, hem O’Connell Caddesi’ne hem de Merrion Meydanı’na yakın bir konumda. Bu yüzden bu iki bölgeye alternatif olabilecek en iyi yer diyebiliriz.

İrlanda’nın önde gelen üniversitesi Trinity Koleji, Dublin’in merkezinin büyük bir bölümünü kaplar. Uluslararası lüks markalardan küçük bağımsız butiklere kadar hem ana caddede hem de onu çevreleyen küçük sokaklarda eşsiz bir alışveriş deneyimi için güneye Grafton Caddesi‘ne gidebilirsiniz. Grafton Caddesi’nin güney ucunda, güzel bitkiler, dekoratif Viktorya dönemi özellikleri ve İrlanda’nın zengin tarihine arka plan ve fikir verecek birçok heykel ve anıtla dolu, 22 dönümlük bir parka sahip bir Gürcü meydanı olan St. Stephen’s Green var.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Geniş bir bütçeniz varsa (Buradaki oteller, şehrin geri kalanına nazaran biraz daha pahalı olabiliyor)
 • Dublin’de kısa sürede çok fazla yer görmek istiyor ve şehri yürüyerek keşfetmek istiyorsanız
 • Dublin şehir merkezinin de merkezinde, yani şehrin tam kalbinde olmak istiyorsanız
 • Restoran, cafe, bar, otel ve alışveriş mağazalarının en fazla olduğu yere yakın bir yerde olmak istiyorsanız
 • Temple Bar bölgesine, yani Dublin gece hayatına da yakın olmak istiyorsanız
 • Şehrin en gürültü bölgesinde konaklamayı dert etmiyorsanız
 • Turist trafiği ile aranız iyiyse

NOT ; Bu bölgenin bazı bölümleri Merrion Meydanı’na kadar uzanır.

En Popüler St. Stephen’s Green Otelleri

The Grafton Hotel, Dublin
The Grafton Hotel
 • The Westbury Hotel – 5 Yıldız ; Şüphesiz Dublin’in en lüks otellerinden biri. Dublin’in Grafton Caddesi üzerinde yer alan Westbury’de harika restoranlar, bir bar ve bir spor salonu bulunmaktadır.
 • The Fitzwilliam Hotel – 5 Yıldız ; Dublin’in kalbinde yer alan bir diğer lüks otel. Westbury Hotel’e nazaran biraz daha uygun fiyatlı odalara sahip. Otel, şehrin Temple Bar bölgesi ve Trinity College sadece 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.
 • The Grafton Hotel – 4 Yıldız (165€-220€) ; Üst düzey modern otellerden biri. Merkezi konumu ve ultra geniş odalarıyla hizmet veren bu otel, daha çok çift olarak Dublin’e seyahat edenlerin tercih ettiği tesislerden.
 • Iveagh Garden Hotel – 4 Yıldız (135€-190€) ; St. Stephen’s Green Park ve Grafton Caddesi’ne birkaç adım uzaklıkta yer alan bu otelden Temple Bar ve Dublin Kalesi’ne yürüyerek 15-20 dakikada gidebilirsiniz.
 • Stauntons on the Green Hotel – 3 Yıldız (125€-195€) ; Tablo güzelliğindeki St Stephen’s Green’e bakan ve Kral George dönemi tarzındaki bu otel, bahçe veya park manzaralı odalarla hizmet vermektedir. Dublin’in tam merkezinde bulunan otel, bölgedeki en bütçe dostu tesislerden biri.
 • Harcourt Hotel – 3 Yıldız (95€-135€) ; Dublin Şehir Merkezi’ndeki St. Stephen’s Green’in güneybatı köşesindeki Harcourt St. üzerinde yer alan bu otel, ailece ya da grup olarak seyahat eden gezginler için birçok farklı konsepte oda sunuyor.

St Stephens Green bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

3.Temple Bar

(Dublin gece hayatının kalbinin attığı merkezi bir bölge)

Dublin de nerede kalmalı, Temple Bar
Temple Bar & kaynak ; flickr / Miquel Ramia

Trinity Koleji’nin batısında, 1990’lara kadar harabe olan, 90’lı yılların ortasından itibaren hızlı bir gelişim süreci içerisine giren Temple Bar bölgesi, bugün Dublin’in kültürel mahallesi olarak biliniyor ve hem turistler hem de yerel halkın en çok zaman geçirdiği yerlerden biri.

Barlar, restoranlar, mağazalar ve birçok gece kulübüne ev sahipliği yapan bu bölge, Ha’penny Köprüsü gibi şehrin en önemli turistik noktalarına da 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca ünlü Temple Bar adı verilen İrlanda Pub’ı da tam olarak burada bulunuyor. Zaten bar adını bu bölgeden alıyor.

Bölge biraz gürültülü olabilir, fakat buradaki oteller, barların ve clubların bulunduğu noktaların biraz uzağında bulunduğundan yine de tercih edilebilir.

Dublin’de gece hayatı için planınız yoksa bile bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz. Çünkü Temple Bar bölgesi, şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan her bölgeye yürüme mesafesinde. Bunun yanında bölgede çok farklı konaklama seçenekleri bulabiliyorsunuz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Dublin’deki en önemli ve en popüler turistik noktalara yakın bir yerde olmak istiyorsanız
 • Gece hayatı için planınız varsa
 • Az da olsa gürültülü bir bölgede olmayı dert etmiyorsanız
 • Yerel halkla iç içe olmak istiyorsanız
 • Şehrin en popüler bölgesinde konaklamak istiyorsanız (Gece hayatı için plan yapmayan birçok turistin bile ilk tercihi genellikle Temple Bar bölgesi oluyor)
 • Şehrin en hareketli ve en canlı bölgesinde olmak istiyorsanız

En Popüler Temple Bar Otelleri

dublin otel tavsiyeleri, The Fleet Hotel
The Fleet Hotel
 • The Morgan Hotel – 4 Yıldız (140€-230€) ; Temple Bar bölgesinde yer alan The Morgan Hotel, Trinity College yakınında lüks bir konaklama sunuyor. Dublin’in ana alışveriş bölgesi Grafton Caddesi’ne ve Dublin Kalesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan otel, hem konum hem de fiyat/fayda bakımından kendi kategorisindeki en iyi otellerden biri.
 • The Fleet – 4 Yıldız (130€-195€) ; Dublin’in hareketli Temple Bar bölgesinde yer alan ve kısa bir süre önce yenilenmiş olan bu otel, Liffey nehrinin hemen yakınında bulunuyor. Merkezi O’Connell Street ve Grafton Street’teki mağazalar yürüyerek sadece 5 dakika uzaklıktadır. Bu otel Dublin Kalesi’ne 15 dakikalık, Olympia Theatre’a ise 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.
 • Drury Court Hotel – 3 Yıldız (105€-145€) ; Dublin’in kültürel bölgesinin merkezinde bulunan bu otel, Grafton Caddesi’ne çok yakın bir konumda bulunuyor. Modern ve şık odalarıyla hizmet veren otelin, yüksek bir konuk değerlendirme puanı var.
 • Temple Bar Lane – 3 Yıldız (90€-125€) ; Şehrin en canlı ve en ünlü barı olan Temple Bar Pub’a birkaç adım uzaklıkta yer alan bu otelden, şehirdeki birçok çekim merkezine de yürüyerek gidebilirsiniz.

Temple Bar bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

4.Merrion Square

(Merrion Meydanı ve Çevresi)

Dublinde nerede kalmalı, Merrion Square
Merrion Square – kaynak ; flickr / james stringer

Tarihi 1760 yılına uzanan Merrion Meydanı, Dublin’de gezilecek yerler listesindeki en ünlü cazibe merkezlerinden biri. Burası, şehir merkezinin tam kalbi olmasa da, yine de şehir merkezi sınırları içerisinde yer alır.

Yıl boyunca meydanda çeşitli etkinlikler düzenlenir ve her perşembe öğle yemeği için sokak yemeği tezgahları açılır. Bu yüzden de, turistlerin olduğu kadar İrlandalı halkın da popüler spotlarından biri diyebilirim.

Meydanda ve çevresinde şehrin öne çıkan en önemli turistik yerlerinden bazılarını görebilirsiniz.

Büyüleyici Arnavut kaldırımlı sokaklar, güzel bir park, tuğla evler, Gürcü mimarisi, Ulusal Galeri ve diğer birçok harika cazibe merkezi ile çevrili olmak istiyorsanız Merrion Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan otelleri inceleyebilirsiniz.

En Popüler Merrion Meydanı Otelleri

The Alex Hotel, Dublin
The Alex Hotel
 • The Shelbourne, Autograph Collection – 5 Yıldız ; Dublin’in kalbindeki St. Stephen’s Green’de yer alan bu otel, ayrıca şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Dublin’deki Trinity College, Grafton Street, Ulusal Galeri, Ulusal Müze ve Ulusal Kütüphane gibi turistik cazibe merkezlerine 5 dakika yürüme mesafesinde. Otel, Dublin’in en lüks otellerinden biri.
 • The Alex – 4 Yıldız (165€-215€) ; Tesise 200 metre mesafedeki Merrion Meydanı’nda 18. yüzyıldan kalma Georgia dönemi binaları yer alır. Gaiety Tiyatrosu ve Dublin Kalesi, O’Callaghan Alexander Hotel’e yaklaşık 1 km uzaklıktadır.
 • Buswells Hotel – 3 Yıldız (145€-185€) ; Klasik dekoruyla ilgi gören bu orta bütçeli otelden Temple Bar bölgesine yürüyerek 10 dakikada ulaşılabilir. Dublin Kalesi 15 dakikalık, St Stephen’s Green ise 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Merrion Meydanı çevresindeki tüm konaklama birimleri için tıklayın

5.Portobello

Dublin de nerede kalınır blog, Portobello
Portobello – kaynak ; flickr / William Murphy

Portobello, Dublin şehir merkezinin güneyinde yer alan modaya uygun ve kozmopolit bir şehir banliyösüdür. Şehrin en hareketli semtlerinden biri olan Portobello, Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal ve en popüler cevaplardan biri olsa da, bu bölgeden merkeze yürüyerek ulaşımın pek kolay olmadığını unutmayın, yani merkeze ve turistik noktalara toplu taşıma araçlarıyla gitmek şart.

Çok sayıda mağaza, bar, restoran ve cafelere de ev sahipliği yapan bu bölge, daha çok ailece Dublin’i ziyaret edenlerin tercih ettiği bir yer. Bunun en önemli nedeni ise, Portobello’nun diğer bölgelere nazaran biraz daha sakin ve sessiz bir bölgesi olmasının yanı sıra, bölgenin çocuklarla yapılacak birçok aktiviteye ve daire konseptindeki otellere ev sahipliği yapıyor olması.

Portobello’da kalacak olursanız, şehir merkezine ve öne çıkan turistik yerlere gitmek için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacağını unutmayın. Burası merkeze 10 dakikalık bir sürüş mesafesinde bulunuyor.

Portobello, şehir merkezinin dışında yer aldığından, turistik noktalara çok yakın olmadığından ve daha az popüler bir yer olduğundan bu bölgedeki otel fiyatları merkeze nazaran biraz daha uygun olabiliyor. Çok büyük bir fiyat farkı olmasa da, yine de bütçeli bir Dublin gezisi planlayanların mutlaka göz atması gereken oteller var.

Portobello Otel Tavsiyeleri

Albany House Dublin
Albany House
 • Conrad Dublin – 5 Yıldız (185€-245€) ; Bu 5 yıldızlı lüks otel, Dublin şehir merkezinde, Ulusal Konser Salonu’nun karşısında, Grafton Caddesi’ndeki mağazalara 600 metre uzaklıkta yer almaktadır. Şık bir restorana da sahip olan otel, Portobello bölgesindeki en çok rezervasyon alan tesislerden biri.
 • Hyatt Centric The Liberties Dublin – 4 Yıldız (135€-195€) ; Bu otel yakınlarında Belediye Binası, Dublin Kalesi ve Chester Beatty Kütüphanesi gibi popüler uğrak yerler bulunmaktadır. Konum olarak bölgedeki en merkezi tesislerden biri.
 • Maldron Hotel Kevin Street – 4 Yıldız (105€-145€) ; St Patrick Katedrali’ne yürüyerek 5 dakika uzaklıkta yer alan bu otel, Dublin’deki en bütçe dostu 4 yıldızlı otellerden biri.
 • Albany House – 3 Yıldız (90€-135€) ; 18. yüzyılda inşa edilmiş ve bir zamanlar Clonmel Kontu’nun malikanesinin bir parçası olan bu otel, temiz, modern ve ferah odalarıyla hizmet veriyor.

6.Phibsborough

Phibsborough, Dublin
Phibsborough – kaynak ; flickr / William Murphy

Son zamanlarda şehrin en havalı bölgelerinden biri haline gelmiş olan Phibsborough bölgesi de, Dublin’de konaklama için düşünülebilir. Temple Bar’ın koşuşturmacasından kaçınmak, ancak yine de şehir merkezine ve başlıca turistik mekanlarına kolay erişime sahip olmak istiyorsanız, burası kalınacak en ideal yer olabilir. Ayrıca otel fiyatları burada biraz daha uygun oluyor, özellikle erken rezervasyon fırsat indirimlerinden yararlanacak olursanız.

Bu mahallede çok sayıda harika restoran, şık mağazalar, çoğu terk edilmiş binalarda kurulmuş olan İrlanda barları ve birçok cafe de bulabilirsiniz.

NOT ; Bu bölge teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde olmasa da, merkeze süper yakın. Bu yüzden şehrin tam kalbinin attığı yukarıdaki bölgelerin hepsine ve birçok turistik yere bu bölgeden yürüyerek gidebileceğinizi de unutmayın.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Hem şehir merkezine yakın olmak hem de karmaşadan uzak bir yerde olmak istiyorsanız
 • Turistik noktaların büyük bir bölümüne çok yakın bir konumda olmak istiyorsanız
 • Yürüyerek şehir merkezine gidebileceğiniz bir yerde konaklamak istiyorsanız

Phibsborough Otel Tavsiyeleri

Hotel 7 Dublin otel tavsiyeleri
Hotel 7
 • Hotel 7 – 4 Yıldız (125€-175€) ; Restoran ve bara sahip Hotel 7, Dublin’de Croke Park Stadyumu’na 700 metre, Temple Bar’a ise 16 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.
 • Maldron Hotel Parnell Square – 4 Yıldız (110€-155€) ; Hem Temple Bar bölgesine hem de O’Connell caddesine yürüme mesafesinde olan bu otel, şehirdeki en iyi konumlu otellerden biri. Lüks bir konaklama deneyimi sunan tesisin, geniş aile odaları da var.Booking.com

Alternatif Olarak Tercih Edebileceğiniz Diğer Bölgeler

7.The Docklands

The Docklands, Dublin

O’Connell Caddesi’ndeki devrim niteliğindeki anıtların ve ana cadde mağazalarının hemen doğusunda yer alan Docklands, Royal ve Grand Canals’ın İrlanda Denizi’ne yaptıkları ortak yolculukta Liffey Nehri ile buluştuğu yerdir. Vikingler, bölgeyi yüzyıllar önce bir ticaret merkezi olarak geliştirmiş. Günümüzde ise, teknoloji devlerine ait binalara ev sahipliği yapıyor.

Bir zamanlar neredeyse tamamen iş amaçlı seyahat edenlere yönelik olan bu bölge, her geçen gün farklı tipte turistlerin de favori gezi spotlarından biri haline geliyor. Çok sayıda bar, restoran ve dükkana ev sahipliği yapan bu bölge, hala şehir merkezine nazaran daha pahalı bir konaklama sunuyor.

Silicon Docks olarak da bilinen Docklands, Dublin’in en varlıklı bölgelerinden biri. Lüks bir tatil veya bir iş gezisi planlıyorsanız ya da kalacak güvenli bir bölge arıyorsanız, burası kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken en iyi mahalle.

Dublin’de bulacağınız tarihi binaların aksine, Docklands bölgesi modern mimarinin merkezidir. Burada, metal ve camdan oluşan ışıltılı bir hipermodern metropol oluşturan yüksek gökdelenler bulacaksınız.

Hareketli bir yenilik ve iş merkezi olmasına rağmen, Docklands, her turistin hala ikinci plana attığı bölgelerden biri. Bu yüzden de bölge, şehir merkezine nazaran daha sessiz ve sakin.

Docklands, O’Connell Caddesi’nin doğusunda sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir, bu nedenle Dublin’in en önemli turistik yerlerine ve ilgi çekici yerlerine kolayca erişebileceksiniz.

Ayrıca Docklands bölgesinde çok sayıda etkinlik mekanı vardır, bu nedenle kongre ve gösterilere katılanlar için popüler bir konaklama yeridir. Dublin Kongre Merkezi, sahilin hemen yanındadır ve yirmi ikiden fazla etkinlik alanına ev sahipliği yapıyor.

Eğer Dublin’de kalacak yer için sınırlı bir bütçeniz varsa, bu bölge size göre olmayabilir. Çünkü şehirdeki en pahalı otelleri bulacağınız yer burasıdır.

The Docklands Otelleri

Clayton Hotel Dublin'de nerede kalınır

 • Clayton Hotel Cardiff Lane – 4 yıldız ; Nehrin kenarında, mükemmel bir konuma sahip olan bu lüks otel, Bord Gais Energy Tiyatrosu’na bakıyor. 3Arena’ya 10 dakika yürüme mesafesindeki otel, hareketli Grafton Caddesi ve Temple Bar’a da yürüyerek gidebilirsiniz.
 • The Spencer Hotel – 4 yıldız ; Liffey Nehri’ne bakan Spencer Hotel, ünlü O’Connell Köprüsü’ne 10 dakika, Temple Bar ve Grafton Caddesi’ne 20 dakika yürüyüş mesafesindedir. 3Arena, Dublin Kongre Merkezi ve Bord Gais Energy Tiyatrosu da otele birkaç adım uzaklıkta.
 • IFSC Townhouse Apartments – 3 yıldız – Daireler ; Otelde kalmak yerine stüdyo dairelerde konaklamak isterseniz, bu orta bütçeli tesise mutlaka göz atın deriz. Şehir manzaralı dairede balkon, oturma alanı, düz ekran kablo TV, buzdolabı ve fırın içeren tam donanımlı mutfak ve ücretsiz banyo malzemeleri sağlanan duşlu özel banyo vardır. Bulaşık makinesi, mikrodalga fırın, set üstü ocak ve su ısıtıcısı da mevcuttur.
 • The Ferryman Townhouse – 2 yıldız ; Docklands bölgesinde ”ucuz” kelimesini duymak pek mümkün değil, özellikle söz konusu otel olduğunda. Ancak bu otel, belki de şehirdeki en ucuz otellerden bir tanesi. Ayrıca hem modern hem de oldukça iyi konumlu.

8.Smithfield

Smithfield, Dublin
Smithfield – kaynak ; flickr / William Murphy

Dublin’in soylulaştırılmış sanayi bölgelerinden bir diğeri olan Smithfield, şehrin en gözde semtlerinden biri. Buradaki eski depoların ve endüstriyel binaların çoğu, günümüzde cafelere, restoranlara ve barlara ev sahipliği yapıyor. Burası Dublin’in yenilikçi kalabalığının en popüler bölgelerinden biridir, bu nedenle göz atabileceğiniz tonlarca rahat kafe ve vintage mağaza bulabilirsiniz.

Smithfield’ın merkez noktası, büyüleyici, Arnavut kaldırımlı Smithfield Meydanı’dır. Yıl boyunca bu meydan çok sayıda pazara, festivale ve halka açık etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Neler olup bittiğini görmek için her zaman uğramaya değer canlı bir alandır.

Smithfield Meydanı’nda ara sıra düzenlenen açık hava konserlerinin yanı sıra, Smithfield aynı zamanda sık sık canlı müzik etkinliklerine ev sahipliği yapan barları ve meyhaneleriyle de ünlüdür.

Smithfield bölgesindeki en ilgi çekici yerlerden biri Jameson Distillery’dir. Bow Caddesi’nde yer alan bu fabrikada dünyaca ünlü viskinin tadına bakabilir ve damıtma sürecini öğrenebilirsiniz. Şehrin en uygun fiyatlı bölgelerinden biri olan Smithfield, şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Hem bütçe dostu konaklama hem de elverişli konumuyla ilgi gören kalacak bir yer arıyorsanız, Smithfield bunun için en ideal yer.

En İyi Smithfield Otelleri

Hampton By Hilton Dublin City Centre
Hampton By Hilton Dublin City Centre
 • Generator Dublin – 3 yıldız – Hostel ; Dublin’deki en ekonomik konaklama birimlerinden biri. Hem paylaşımlı hem de özel odalarıyla hizmet veren bu hostelde, her bütçeye uygun bir oda/yatak bulabilirsiniz.
 • Maldron Hotel Smithfield – 4 yıldız ; Panoramik şehir manzaralı şık ve modern odalar sunan bu otel, Dublin Kalesi ve Guinness Storehouse’a (bira fabrikası) sadece 10 dakika yürüme mesafesinde.
 • Hampton By Hilton Dublin City Centre ; Dublin’in merkezinde, St. Michan Kilisesi’ne 200 metre mesafede yer alan bu otel, Belediye Binası’na 8 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Ailece Dublin’de Nerede Kalınır ?

Dublin’e ailenizle seyahat ediyor ve hem sessiz ve sakin bir yer, hem de şehir merkezinin kalbine ve turistik yerlere yakın olmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz birkaç seçenek bulunuyor. Bunlar ; Merrion Meydanı ve Portobello bölgeleridir. Her iki bölge de hem şehir merkezine yakın hem de Temple Bar bölgesi kadar hareketli ve gürültülü değil. Alternatif olarak Northside bölgesi de çocuklarınızla kalabileceğiniz en iyi mahallelerden bir tanesi.

MERRİON MEYDANI

MERRİON MEYDANI, Dublin

Aile dostu müzeleri ve nehre yakınlığı sayesinde Merrion Meydanı, ailece Dublin’de kalacak yer arayanların ilk olarak göz atması gereken bölge. Bu meydanın tam ortasında çocukların keyifli zaman geçirebileceği eğlenceli bir oyun alanı da var. Bunun yanı sıra, bölgedeki otellerin çoğu aile dostu ve ayrıca birçok daireyi de meydan yakınlarında bulabilirsiniz.

Trinity ve Temple Bar’a olan yakınlığına rağmen Merrion Square’de yaşam huzurlu bir tempoda devam ediyor. Büyük ölçüde şehrin bir yerleşim bölgesi olduğundan, canlı gece hayatı arayışı içinde başka bir yere gitmeniz gerekecek. Ancak Güney Georgian’da olduğu gibi, etraftaki güzel sokakları, uzun süren kalabalıklardan uzakta keşfedebilirsiniz.

Dublin uzun zamandır dünyanın en büyük yazar ve şairlerinden bazılarına ev sahipliği yapan bir edebiyat merkezi olmuştur. Merrion Meydanı’nın ünlü eski sakinleri arasında W.B. Yees ve ilginç heykeli parkta belirgin bir şekilde duran Oscar Wilde’dir.

PORTOBELLO

PORTOBELLO, Dublin

Güney Dublin’in kenarında güzel bir köşe olan Portobello, güneyde Büyük Kanal, kuzeyde Yukarı Kevin Caddesi ve her iki tarafta da Aşağı Camden Caddesi ve Aşağı Clanbrassil Caddesi ile çevrilidir. Her büyük Avrupa şehrinin kozmopolit, modaya uygun, yenilikçi bir bölgesi var ve Portobello da Dublin’ininkidir.

Portobello bölgesi, çocuklarla yapılacak birbirinden eğlenceli turistik aktivitelere de ev sahipliği yapar. Şehir merkezine çok yakın olmasa da, toplu taşımayla kısa sürede dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

Portobello’de yapılacak çok sayıda eğlenceli şey bulabilirsiniz. Yemyeşil, ağaçların sıralandığı Büyük Kanal boyunca romantik bir yürüyüşün tadını çıkarabilirsiniz. Ardından, South Richmond Caddesi’ne çıkarak, küçük antika dükkanlarının, bibloların, koleksiyoncuların ve antika dükkanlarının vitrinlerine göz atabilirsiniz.

Portobello çevresinde konaklama iyidir ve mükemmel akşam eğlence mekanları ve şehir merkezine ve gündüz aktiviteleri için Temple Bar’a yakınlığı nedeniyle çok popülerdir. Airbnb, B&B’ler, konuk evleri veya hosteller ile Portobello’nun merkezine yakın veya kanalın kenar mahallelerindeki 3 ve 4 yıldızlı oteller arasında seçim yapabilirsiniz.

Gece Hayatı İçin Dublin’de Nerede Kalınır ?

Dublin

Dublin’de gece hayatı dendiğinde akla ilk gelen yer, şüphesiz Temple Bar bölgesidir.

Temple Bar, harika restoranlar, barlar ve canlı müzik mekanlarıyla dolu küçük bir mahalle. hem turistlerin hem de yerel halkın favorileri arasında yer alan bu bölge, sabaha kadar süren partileri arayan gençlerin tercih ettiği bir yer. Tabii bu bölgedeki otel fiyatlarının şehrin diğer bölgelerine nazaran daha pahalı olabileceğini unutmayın. Çünkü Temple Bar, Dublin’de en fazla tercih edilen mahallelerden biri.

O’Connell Caddesi’nden Liffey Nehri’nin güney kıyısına doğru 15-20 dakika yürürseniz Temple Bar bölgesine ulaşabilirsiniz. Burada kalmasanız bile, Temple Bar’ı mutlaka gezip görülecek yerler listenize ekleyin deriz.

Artık Dublin’in bohem ve kültürel mahallesi olarak kabul edilen Temple Bar, rengarenk boyanmış işyerleri, dar, Arnavut kaldırımlı sokaklar ve kaldırım taşı ara sokaklardan oluşan bir bölgedir.

En Popüler Dublin Şehir Merkezi Otelleri

Yukarıdaki konaklama bölgelerinin hemen hepsi şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor. Fakat aradığınız zevkte ve bütçede otelleri yukarıda bulamadıysanız, Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek aşağıdaki popüler otelleri de inceleyebilirsiniz.

The Marker Hotel

★★★★★ (235€-285€)

The Marker Hotel Dublin
The Marker Hotel

Dublin’in iş ve kültür bölgesinin kalbindeki Grand Canal Meydanı’nda yer alan The Marker, zemin katta bir kokteyl bar ve birahane, ücretsiz Wi-Fi, 5 terapi odası ve son teknoloji bir spor salonu içeren bir spa sunmaktadır. Tesiste ayrıca 23 metrelik bir sonsuzluk havuzu, sauna, buhar odası ve fitness merkezi bulunmaktadır.

Ayrıca otelin Dublin şehir manzarası sunan bir de Lounge bölümü bulunuyor. Otel şehir merkezi sınırları içerisinde bulunuyor olsa da, Dublin’in kalbinin attığı yere 15-20 dakika yürüme mesafesinde bir konumda yer alıyor.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Hilton Garden Inn Dublin Custom House

★★★★ (130€-205€)

Hilton Garden Inn Dublin Custom House
Hilton Garden Inn Dublin Custom House

Modern, şık ve zarif odalarıyla öne çıkan bu 4 yıldızlı Dublin oteli, hem uygun fiyatlı odaları hem de güzel konumuyla tercih ediliyor. Temple Bar ve Trinity Koleji’ne 20-25 dakika yürüme mesafesinde olan bu otelden, tüm turistik noktalara yürüyerek gidemiyor olsanız da, toplu taşımayla hemen her yere 5-10 dakikada ulaşabilirsiniz.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

Jurys Inn Dublin Parnell Street

★★★★ (110€-155€)

Dublin de nerede konaklanır, Jurys Inn Dublin Parnell Street
Jurys Inn Dublin Parnell Street

Parnell Caddesi üzerinde yer alan Jurys Inn, Dublin’in kalbinin attığı yerlerden biri olan O’Connell Caddesi’ne çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Aile odaları, restoranı ve barıyla hizmet veren otel hem lüks hem de uygun fiyatlı bir otel arayanların tercih edebileceği tesislerden.

Dublin otelleri arasında en çok rezervasyon alan tesislerden biri olan Jurys Inn otelin, ayrıca erken rezervasyon fırsat indirimleri de var.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Holiday Inn Express Dublin City Centre

★★★ (105€-150€)

Dublinde nerede konaklanır, Holiday Inn Express Dublin City Centre
Holiday Inn Express Dublin City Centre

Ücretsiz kahvaltı sunan Holiday Inn, Dublin’in en ucuz 3 yıldızlı otellerinden biri. 4 yıldızlı otelleri aratmayan modernliği, konforu ve olanaklarıyla öne çıkan otel, Dublin’deki O’Connell Caddesi’nde, Temple Bar’a 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Tesis, en-suite banyo olanakları, düz ekran TV, klima ve portatif çalışma masası içeren 198 odaya sahiptir. Konuklar, yastık tercihi yapabilirler. Konuklara huzurlu bir uyku sağlamak için karartma perdeleri ve çift camlı pencereler sağlanmaktadır.

 • Oteli incele & güncel fiyatlara göz at ; Booking.com

Harcourt Hotel

★★★ (95€-135€)

Harcourt Hotel Dublin
Harcourt Hotel

Yukarıda, St Stephens Green otel tavsiyelerinde bahsettiğim bu otelin en güzel yanı erken rezervasyon otel fırsatlarına sahip olması. Bu otelde 70-80€’ya kadar erken rezervasyonlarla odalar bulmak mümkün. Ancak otel fiyatları genel olarak 95€’dan başlıyor.

Dublin’deki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yakın olan otel, bütçeli bir Dublin gezisi için düşünülebilir.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

The Camden Street Hotel

★★ (75€-125€)

The Camden Street Hotel Dublin
The Camden Street Hotel

The Camden Street Hotel, Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna en ucuz cevaplardan biri. St. Stephen’s Green’e yürüyerek 5 dakika uzaklıkta bulunan otel, çok şık, modern ve birçok olanağa sahip olmasa da fiyatına nazaran gayet güzel bir otel denebilir.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR