Ana SayfaBirleşik Arap EmirlikleriDubaiDubai'den Ne Alınır ? & En Güzel 13 Hediye Tavsiyesi

Dubai’den Ne Alınır ? & En Güzel 13 Hediye Tavsiyesi

Dubai’deki en büyük festivalin Dubai Alışveriş Festivali olduğunu biliyor muydunuz ? Evet! Gökdelenleri ve dünyanın en gözde mimari yapılarıyla ünlü Dubai’de, hayal edemeyeceğiniz kadar alışveriş seçeneği bulunuyor. Çoğu üst düzey alışveriş mağazaları olsa da, her bütçeye uygun bir şeyleri Dubai’de bulabiliyorsunuz. Peki Dubai’den ne alınır ? en popüler hediyelik seçenekleri nelerdir ? ya da en iyi hatıralık eşyalar nerelerde bulunabilir ? gibi tüm sorulara yazının devamında cevap verdik!

Elektronikten yaşam tarzına, mücevherden dekoratif öğelere, Dubai’de herkes için bir şeyler var. Çok sayıda alışveriş merkezinin ve caddelerin bulunduğu Dubai’den alınabilecek en popüler hediyelikler, daha çok Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulabileceğiniz ürünlerden oluşsa da, yalnızca Dubai’den satın alabileceğiniz hediyeleri de bulabilirsiniz.

Dubai’den Ne Alınır ?

BAŞLAMADAN ÖNCE ;

Dubai’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Dubai’de nerede kalınır ? adlı yazımızda şehirdeki en popüler, en ideal ve en iyi konumlu bölgelerden ve popüler otellerden bahsettik. Şehirdeki bölgelerin artılarını ve eksilerini de yine bu yazımızda bulabilirsiniz.
Dubai’nin en popüler ve en güzel turistik cazibe merkezlerinden bahsettiğimiz Dubai’de gezilecek yerler adlı yazımızı ve şehirde mutlaka yapılması gerekenler için de Dubai’de yapılacak şeyler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.
Son olarak, Dubai Havaalanı bilgileri için Dubai Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım ve Dubai’de yeme içme için de Dubai’de ne yenir? adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın.

Gelelim Dubai’den ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler şeylere ;

1.Fenerler

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Geleneksel Emirati evlerindeki fenerler, cam ve aynalarla kaplanmıştır ve harika bir merkez oluşturur ve bir odayı canlandırır. Bu fenerlerin yapımında çok fazla işçilik var ve bu nedenle harika hediyeler oluyorlar. Değerli bir hediye, üzerinde çok sayıda telkari işleme bulunan bakır ve kalaydan yapılmış bir fener olacaktır. Tasarıma dokunmuş küçük cam parçaları olan bir tane almaya çalışın. Veya sekizgen şeklinde ve pirinçten yapılmış birini tercih edebilirsiniz.

Bu tür fenerlerin üzerinde çok sayıda karmaşık süsleme olduğunu göreceksiniz. Ayrıca tasarımlarında harika bir gölge oyunu sağlayan çapraz bir metal ve cam vardır. Fenerlerin çoğu masaya konulabilen veya asılabilen türdendir, ancak iyi paketlenmelerini ve güvenli bir şekilde taşınmalarını sağlamalısınız. Dragon Mart, Homes R Us ve Karama’daki F-Zone’da enfes parçalar bulabilirsiniz. Alüminyum ve camın ucuz çeşitleri 30 dirhemden başlarken, değerli metallerden ve iyi el işçiliği ile yapılanlar da 500 dirheme kadar çıkabiliyor.

  • Nereden alınır ? ; Dragon Mart ve Karama Çarşısı’na göz atabilirsiniz.

2.Arap Kahvesi

Dubai Arap Kahvesi

Eğer bir kahve bağımlısıysanız Arap Kahvesi, Dubai’den ne alınır ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olacaktır. Güçlü tadıyla ünlü olan Arap Kahvelerini şehrin dört bir yanında bulabilirsiniz. Fakat, özellikle pazarlarda bu kahvelerin en tazesini ve en iyilerini bulabilirsiniz.

Arap Kahvesi’nin kilosu ortalama 125 dirhem.

  • Nereden alınır ? ; Dubai Kahve Müzesi, Dubai Çarşıları ve büyük süpermarketlerden satın alabilirsiniz.

3.Aladdin Lambaları

Dubai'den Ne Alınır ?

Filmlerdeki gibi içinden cin çıkmasa da, Aladdin Lambaları hala Dubai’den alınabilecek en güzel hediyelik eşyalardan bir tanesi.

Aladdin efsanesi ve gizemi, taşlarla veya girift oymalarla işlenmiş bu pirinç kandillerde hayat buluyor. Bunların daha küçük versiyonları valizlere sığdırılabilir ve eve dönenler için egzotik hediyeler olabilir. Karama Çarşısı geleneksel bir çarşı değil ama kaldırımlarda yapacağınız keyifli bir yürüyüş, bu mücevherlerle süslü hazinelerden birkaçını gün yüzüne çıkarmanızı sağlayacaktır. Pazarlık yapmayı da unutmayın.

  • Nereden alınır ? ; Karma Souk ve Al-Karama Market Dubai’deki en iyi pazarlardır.

4.Paşmina Şalları

Paşmina Şalları, Dubai

Paşmina Şalları, Dubai’den ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en ünlü şeylerden biri olsa da, şehirdeki en pahalı şeylerden biri. Gerçek Paşmina şalları ciddi anlamda pahalı olabiliyor, fakat kısıtlı bir bütçeniz varsa, ürünün ipek veya viskon versiyonlarını deneyebilirsiniz.

Keçi kılından yapılmış ve ipekle harmanlanmış paşmina şalları, hem hediyelik hem de Dubai anısına alınabilecek en güzel şeylerden bir tanesi. Piyasadaki çok sayıda sahte ürün varken, orijinal ürünleri satın aldığınızdan ve satın aldığınız şey için doğru fiyatı ödediğinizden emin olmanız son derece önemlidir.

  • Nereden alınır ? ; Tekstil Çarşısı ve Karama Çarşısı’ndan satın alabilirsiniz.

5.Dubai Baharatları

Dubai Baharatları

Dubai hissini eve geri getirmenin mükemmel yolu, yerel baharatları satın almaktır. Lezzet dolu bu baharatlar marketlerde uygun fiyatlara satılmaktadır. Yemeği yumuşaktan ağız sulandıran hale getirme konusunda büyülü bir yeteneğe sahip oldukları biliniyor. Yemek yapmayı seviyorsanız veya yapan birine hediye etmek istiyorsanız, bu baharatlar ideal bir hediye seçeneği olacaktır.

Deira bölgesindeki Dubai Baharat Çarşısı’ndan (Baharat çarşısı) biraz baharat ve çeşni almak istiyorsanız, günün sabah saatlerini tercih edin deriz. Çünkü çarşı, gün içinde aşırı kalabalık olabiliyor ve yürümesi de gerçekten zor olabiliyor.

Baharat Çarşısı, popüler baharatlardan BAE’de başka hiçbir yerde bulamayacağınız nadir baharatlara kadar her şeyi satan bir hazine gibidir. Dubai baharatı, yemeğinizi daha çekici hale getiren güçlü bir aromaya sahiptir. Ancak kokularının çok güçlü olduğunu unutmayın, bu nedenle bagajınızla taşırken onları dikkatli bir şekilde paketlemeniz gerekir.

Dubai baharat fiyatları 10-30 dirhem arasında değişmektedir.

6.İran Kilimleri ve Halıları

Dubai Alışveriş Rehberi

Evinizin zeminini süslemek için oldukça zarif bir eser olan İran kilimleri ve halılarını yanınızda taşımak çok kolay olmasa da, yine Dubai’den alınabilecek en güzel ve en sevilen hediyeliklerden biridir.

İran halısı da Dubai’de o kadar ünlü ki, Dubai’nin sembollerinden biri olduğuna bile şüphe yok. Ancak fiyatları biraz pahalı olduğunu da unutmayın. El yapımı kilimler, makine yapımı halılardan daha pahalıdır ve güzellik ve incelik kesinlikle kat kat daha fazla olacaktır.

Orta Doğu halıları veya kilimleri her zaman renk ve ebat çeşitliliği, girift desenleri ve son derece titiz ve sofistike dokumalarıyla ünlüdür. Bu yüzden İran kilimleri ve halıları yerine, diğer halı ve kilimlere de mutlaka göz atın deriz. Dubai’de geleneksel el dokuması halılardan, İran ve Afganistan kilimlerine; Türkiye, Çin ve Orta Asya’dan endüstriyel makine dokuma halıları; Arap seccade ve kilimlerine birçok farklı halı ve kilimi Dubai pazarlarında bulabilirsiniz.

  • Nereden alınır ? ; Souq Madinat Jumeirah’ta Ulusal İran Halıları; Souq Madinat Jumeirah, Dubai Alışveriş Merkezi, Mirdif Şehir Merkezi ve Souq al Bahar’daki İran Halı Evi

7.Tütsülükler

Dubai

Arap kültürünün önemli bir parçası olan Dubai’den gelen tütsülükler, zengin ve zarif hediyelerdir. Bölgenin kültürünün ve misafirperverliğinin bir parçasıdırlar. Tütsü tutucular genellikle zengin, tatlı bir koku veren buhur veya mür içerir.

Tütsü brülörleri çoğu alışveriş merkezinde mevcuttur. Ancak bunları temin etmek için çok daha eğlenceli bir yer, Eski Deira’da tütsü, kömür ve diğer temel malzemeleri de alabileceğiniz Baharat Çarşısı’dır. Gitmek için en iyi zaman akşam 5 civarındadır.

Sabahları alışveriş yapmanız gerekiyorsa, erken başlayın çünkü buradaki çoğu dükkan, sıcaklık zirveye ulaştığında kısa bir mola için saat 13:00 civarında kepenklerini indirir. Normal boyutta bir tutucuyu yanınızda taşımak istemiyorsanız, arabanızın şarj cihazına takılabilen elektrikli bir tütsü brülörü de satın alabilirsiniz.

  • Nereden Alınır: Baharat Çarşısı, Sikkat Al Khail Yolu, Al Ras, Dubai.

8.Geleneksel Arap Ayakkabıları

Geleneksel Ayakkabılar ve Terlikler, Dubai

Herhangi bir kültürden geleneksel kıyafet ve ayakkabılar, eve götürmek için harika hediyelik eşya seçenekleridir. Her zamanki Arap ayakkabıları hem erkekler hem de kadınlar için farklı şekilde tasarlanmıştır. Erkek ayakkabıları genellikle daha sadedir, kadın ayakkabıları ise boncuk ve takılarla zenginleştirilmiştir.

Geleneksel Arap Ayakkabılarının fiyatları ise 50 dirhemden başlıyor ve 500 dirheme kadar çıkıyor.

Bu ayakkabılar genellikle dar kesimdir ve ayak parmaklarında incelir ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda renk mevcuttur. İpliklerden boncuklara, biblolara ve kumaş toplara kadar bu ayakkabılar, kıyafetlerinize ve tercihlerinize uyacak farklı tarzlarda gelir.

  • Nereden Alınır: Tekstil Çarşısı, Al Karama Alışveriş Bölgesi ve Eski Çarşılar

9.Nargile

Nargile, Dubai

Dubai’deki ve Arap dünyasındaki hemen hemen her Arap evinde bir nargile vardır. Bunlardan bazıları sadece dekoratiftir ve diğerleri, ziyaret eden bir grup insan için ferahlatıcı bir hoşgörü görevi görür.

Uzun, esnek bir hortumu ve 12 ayar altınla süslenmiş camdan yapılmış tabanı olan bir hediye, inanılmaz derecede abartılı bir hediye olacaktır. Ancak çok farklı bütçede nargileleri Dubai pazarlarında fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Nargile, Dubai’den ne alınır ? sorusuna en popüler cevaplardan ve şehirdeki pazar ve çarşıların birçoğunda kolaylıkla bulunabiliyor.

Nargile fiyatları, 40 dirhemden başlıyor ve 250 dirheme kadar çıkabiliyor.

10.Elektronik Ürünler

Dubai

Gerek Türk Lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi gerekse teknolojik ürünlere yapılan ekstra vergilendirme sebebiyle ülkemizde bir telefon, tablet ya da bilgisayar almak zor olabiliyor. Tabii telefon aldıktan sonra bir de Türkiye’de telefon kaydı yaptırmanız gerekiyor. Bunun için de ciddi bir ücret ödüyorsunuz, fakat bazı telefonlar yurt dışında alındığında gerçekten uygun olabiliyor. Bu yüzden Dubai’ye kadar gitmişken telefonlara ve diğer teknoloji ürünlerine mutlaka göz atın deriz.

Dubai’ye özel ürünler olmasa da elektronik ürünler Dubai mağazalarında, alışveriş merkezlerinde diğer pazarlara göre nispeten daha ucuza satılıyor. Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, LED TV’ler, kameralar vb. her şey daha uygun olabiliyor.

  • Nereden alınır: Bur Dubai bölgesindeki Al-Fahidi caddesi, Sharaf DG mağazası veya alışveriş merkezlerindeki diğer elektronik mağazalarına uğrayabilirsiniz.

11.Khanjar

Khanjar, Dubai

Emirati erkeklerinin geleneksel kıyafetlerinde khanjar en önemli unsurlardan biridir ve Dubai’de satın alınabilecek en iyi şeylerden biridir. Hançere benzeye Khanjar’lar Dubai’de ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en pahalı şeylerden olsa da, şehirdeki en popüler hediyeliklerden biridir.

Başlangıçta gergedan boynuzlarından yapılmışlar, şimdi çoğunlukla ahşaptan yapılıyorlar. Bazıları gümüş, mermer veya sandal ağacından yapılmış kulplarla donatılmıştır. Genellikle hançerin kını gümüş işlemeli dokuma ile süslenmiştir.

  • Nereden alınır ; Yemen Pavilion, Global Village

12.Deve Sütünden Yapılan Çikolatalar

Çikolata, Dubai

Deve sütünden yapılan çikolatalar, Dubai’den alınabilecek en lezzetli şeylerden biridir. Başlangıçta sadece Dubai’de bulunabilen bu çikolatalar şimdilerde Avrupa ve diğer Asya ülkelerine de ihraç ediliyor. Al Nassma deve sütlü çikolatanın tam yağlı süt, macadamia ve baharatlı (Arabistan) çikolatalar dahil olmak üzere birçok çeşidi vardır.

Dubai’ye özgü bir lezzet ve aynı zamanda Dubai’de satın alınması gereken bir şey olan deve sütü ürünleri, baştan çıkarıcı lezzetleriyle oldukça ünlü. Deve sütlü çikolatalar o kadar nadirdir ki, yalnızca bir şirket tarafından üretilirler: Al Nassma. Çikolataları beş çeşittir: tam yağlı süt, %70 kakao, hurma, macadamia ve baharatlı. En çok tavsiye edilenler ise deve şeklindeki çikolatalardır.

  • Nereden Alınır: Dubai Mall, Burj Al Arab, Burj Khalifa ve Duty free mağazalarındaki Al Nassma kioskları

13.Hurma

Hurma, Dubai

Kurutulmuş meyveler, Dubai’deki insanlar için standart atıştırmalık seçenekleridir. Burada üretilen hurmaların mükemmel kalitesi, onları turistler arasında da favori yapıyor. Çiğ yenen, tatlılarda kullanılan, kahvenin yanında servis edilen, alkolsüz içecek yapımında kullanılan, ramazanda hediye edilen, hiç bitmeyen kullanımları var.

Ticari faydalarının yanı sıra hurma, magnezyum, kalsiyum, bakır vb. gibi zengin besin kaynakları olarak da kabul edilir.

Hurma, Orta Doğu kültürünün önemli bir parçasıdır ve bunları Dubai’den bir hatıra olarak satın almak ideal olarak yapılacak en iyi şeydir. Sokari, Kholas ve Madjool dahil olmak üzere 20’den fazla hurma çeşidi vardır.

Nereden alınır ; Dubai’den ne alınır ? sorusuna en popüler cevaplardan olan taze hurma için Deira Gıda Pazarı’nda hurma pazarına gidebilirsiniz. Paket halinde istiyorsanız herhangi bir süpermarkete gitmeniz yeterli.

POPÜLER YAZILAR