Ana SayfaBirleşik Arap EmirlikleriDubaiDubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

“Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım” için her bütçeye ve kişi sayısına göre araçlar bulmak mümkün. Şüphesiz merkeze gitmek için en çok tercih edilen ve en ideal olan ulaşım metrolardır, ancak şehirdeki otellerin servisleri de merkeze ulaşım için düşünülebilir.

Dubai’de birçok otelin (Özellikle lüks otellerin) ücretsiz ve ücretli havaalanı servisi bulunuyor. Eğer henüz konaklama için tercih yapmadıysanız, rezervasyon yaparken de bu ayrıntıyı göz önüne alabilirsiniz. Otel servisleri genellikle taksilerle aynı fiyatta oluyor ve çoğu zaman önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Dubai Havaalanı’ndan araç kiralayabileceğinizi veya özel transfer hizmetlerinden yararlanabileceğinizi de unutmayın.

Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Dubai Uluslararası Havaalanı, dünyanın en yoğun havaalanlarından biridir. Dubai’deki ana uçuş merkezi olduğundan dolayı, ister Türkiye’den isterseniz de Avrupa’dan Dubai’ye uçuyor olun, ineceğiniz havaalanı burası olacaktır.

Yüksek sezonda Dubai’yi ziyaret ediyorsanız, Dubai Havaalanı’nın çok aşırı yoğun olabileceğini ve buna bağlı olarak araç trafiğinin bunaltıcı olabileceğini unutmayın. Eğer yoğun saatlerde havaalanına inecekseniz otobüs veya taksi kullanmak yerine, en ucuz ulaşım aracı metroları tercih edin derim.

1.Metro

Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en çok tercih edilen ve en ideal araç şüphesiz metrolar oluyor.

Merkeze en hızlı, en konforlu ve en ucuz şekilde metrolar ile gidebiliyorsunuz. İki farklı metro hattı var ; kırmızı hat ve yeşil hat.

Dubai Havaalanı’nın 3 veya 1 nolu terminalinden kırmızı hat metrosuna binerek Downtown Dubai’ye, yani şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

The Ritz-Carlton Hotel, Emirates Grand Hotel veya Towers Rotana Hotel’de veya bu otel yakınlarındaki diğer konaklama birimlerinde kalmayı planlayanlar Finans merkezi istasyonunda inmesi gerekir. Sofitel Hotel, Armani Hotel veya Taj Dubai Hotel’de konaklamayı planlıyorsanız da Burj Khalifa Dubai Mall istasyonunda inmeniz gerekiyor.

Eğer konaklayacağınız yer Dubai Körfezine yakınsa yeşil hat metrosuna binmeniz gerekir. Bu yüzden konaklayacağınız yer yakınında yer alan metro istasyonlarını ve hangi hattın o istasyondan geçtiğini de öğrenmeniz gerekiyor.

Metroların çalışma saatleri 05:30-00:00 (Perşembe günleri 05:00-01:00 – Cuma günleri ise 10:00-01:00 saatleri arasıdır) ve bilet ücreti ise 8 AED’dir (yaklaşık 2€). Metrolar yoğun saatlerde her 5 dakika, yoğun olmayan saatlerde ise her 10 dakikada bir hareket etmektedir.

NOT ; Metroların biri el bagajı olmak üzere toplamda 2 bagaj hakkı verdiğini unutmayın. Ayrıca metro istasyonuna ulaşmak için 5-7 dakika yürümeniz gerektiğini de unutmayın.

Metro ve Otobüs Bilet Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nol kartlar

Dubai’de metro, otobüs veya deniz otobüslerinde nakit para kabul edilmediğinden dolayı, toplu taşıma araçlarını kullanmak için bir NOL kartı satın almanız gerekiyor.

NOL Kart, Karayolları ve Taşımacılık Kurumu (RTA) tarafından tanıtılan bir tür ön ödemeli akıllı karttır.

Hem Dubai halkının hem de turistlerin kullanabileceği 4 farklı kart bulunuyor. Bunlar arasında Gümüş Kart ve Kırmızı Kart ziyaretçiler için en uygun seçeneklerdir.

Silver Card (Gümüş Kart) 25 AED’ye satın alınabilir. Bu kartla tüm ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

Kırmızı Card ise herhangi bilet satış makinesinden satın alınabilir. Fiyatı 2 AED’dir ve bu kağıt tabanlı kartlar ile sadece bir ulaşım aracını (metro, otobüs veya deniz otobüsü) kullanabilirsiniz.

NOT ; Eğer Dubai’de toplu taşıma araçlarını çok sık kullanmayı düşünüyorsanız, size 20 AED karşılığında tüm toplu taşıma araçlarında ve tüm gün boyunca sınırsız yolculuk hakkı tanıyan ‘Günlük Kırmızı Kart’lardan satın alabilirsiniz. Ayrıca Gold Card adı verilen birinci sınıf bölümde oturma alanı hakkı veren vip konseptindeki kartlardan da satın alabilirsiniz.

2.Otobüs

Dubai havalimanından şehir merkezine otobüsle gitmenizi tavsiye etmem çünkü birkaç yere gitmek mümkün değil. Dubai havaalanından Dubai Mall’a gidebilirsiniz ancak yolculuk yaklaşık 1 saat sürecektir.

Ayrıca yoğun saatlerde havaalanına inecek olursanız yoğun bir araç trafiği sizi bunaltacak ve merkeze ulaşımınızı daha da geciktirecektir.

Metrolarda olduğu gibi otobüsler için de Nol kartı satın almanız gerekiyor. Yani şoförden bilet almak veya şoföre nakit vermek mümkün değil.

Otobüslerle merkeze ulaşım metrolarla ulaşım süresinin neredeyse iki katı. Ayrıca bilet fiyatları aşağı yukarı aynı. Bu yüzden kesinlikle metroları tercih edin derim, fakat illa otobüsleri kullanmayı planlıyorsanız, Terminal 1 ve Terminal 3 geliş katında ve Terminal 2 geliş alanında otobüs duraklarını bulabilirsiniz.

Terminal 1’den 43 nolu otobüse binerek Dubai Festival City’e gidebilirsiniz, eğer konaklayacağınız yer buraya yakın değilse, buradan 44 nolu otobüse aktarma yaparak Al Ghubaiba otogarına da gidebilirsiniz.

Ayrıca Dubai Mall’a giden otobüs seçenekleri vardır.

3.Taksi

Taksiler Dubai Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için en konforlu araçlar olsa da, biraz pahalıdır. Yaklaşık 60-80 AED‘ye merkezdeki herhangi bir yere 15-20 dakika içerisinde çok rahat bir şekilde taksilerle ulaşabilirsiniz.

Havalimanı bölgesinde hizmet veren tüm taksiler, devlet tarafından işletilen Dubai Taxi Corporation’a (DTC) kayıtlıdır.

Taksiler sizi gitmek istediğiniz yere mutlaka götürecektir. Ancak, Dubai adresleri bina numaralarını içermediğinden, varış noktanızı yakındaki bir otel, simgesel yapı veya bir kavşağa göre belirtmeniz gerekir. Çoğu taksici İngilizce konuşabildiğinden istediğiniz yere gitmek ve şoförle anlaşmakta kolaydır.

Eğer yeteri kadar bütçeniz varsa, taksiler sizi otelinizin kapısına kadar ulaştıracağından dolayı hem metrolara hem de otobüslere nazaran çok daha ideal bir seçenektir.

Dünyadaki birçok havaalanı taksicilerinin aksine Dubai’deki taksiciler taksimetreleri açar ve yolu uzatmaz. Yani taksiler hem güvenlidir hem de rahattır diyebilirim.

Taksileri havaalanındaki terminallerden 7/24 bulabilirsiniz.

4.Uber

Los Angeles Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Uber, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yasaldır ve çok tercih edilen ulaşım araçlarından biridir.

Uber ile havaalanından merkeze ulaşım da 15-20 dakika sürmektedir ve fiyat ise ortalama 75-95 AED‘dir, yani taksilere nazaran biraz daha pahalı olabilmektedir.

Uber ile Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım oldukça kolay. Grubunuzun büyüklüğüne ve taşıdığınız bagaj miktarına uygun araç seçeneğini seçiyorsunuz ve hangi terminalden alınmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Daha sonra gelen yolcu bölümünden çıkabilir ve otoparkın yanındaki alma noktanıza gidebilirsiniz.

Terminal 1’deyseniz, karşılama noktanız Kısa Süreli Otopark A1 olacaktır.

Terminal 2’deyseniz, karşılama noktanız yolun karşısındaki açık otoparkın yanındaki yolcu alma alanı olacaktır.

Terminal 3’teyseniz, teslim alma noktanız Otopark 2 olacaktır.

NOT ; Uber uygulamasını kullanmak için internet erişimine sahip olmanız gerektiğini ve alınacağınız yeri belirlemenin pek de kolay olmayacağını unutmayın.

5.Havaalanı Servisi

Havaalanı servis seçenekleri otellere aittir. Bu yüzden konaklayacağınız yere karar vermeden önce, o tesisin ücretli veya ücretsiz havaalanı servisi olup olmadığına da mutlaka göz atın derim.

Bazı lüks otellerin ücretsiz havaalanı servisi bulunuyor. Özellikle 5 yıldızlı otellerde konaklamayı planlıyorsanız, havaalanı servis hizmetinin çok büyük bir ihtimalle olacağını unutmayın.

Eğer havaalanı servisiniz ücretliyse, ortalama 50-80 AED civarında bir ücret ödemeyi bekleyebilirsiniz. Konaklayacağınız tesise göre havaalanı servis ücretleri değişebiliyor, bu yüzden otelinizle iletişime geçmeden karar vermeyin derim.

6.Araç Kiralama

Dubai Uluslararası Havalimanı’nda araba kiralama hizmeti verilmektedir. Dubai’nin yolları geniş ve bakımlıdır. Trafik genellikle normaldir ve trafik sıkışıklığı yalnızca yoğun saatlerde (sabah ve öğleden sonra) meydana gelir.

Rentcars.com sitesinden veya havaalanından araçlarınızı kiralayabilirsiniz.

Dubai’de Konaklama

Dubai’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehir merkezi, Dubai Limanı veya Jumeirah bölgelerindeki tesislere göz atarak başlayın derim.

Eğer sadece iş amaçlı Dubai’yi ziyaret ediyorsanız merkez içerisinde yer alan Finans bölgesinde, Dubai’de gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerine yakın bir yerde olmak için de Liman yakınlarında veya Jumeirah bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz. Ayrıca detaylı bir konaklama rehberi için de Dubai’de nerede kalınır ? ve yeme içme için de Dubai’de ne yenir ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım için metroları tercih edecek olursanız hem merkezdeki hem de diğer bölgelerdeki konaklama birimlerine yakın yerlerde yer alan istasyonlarda inebilirsiniz.Booking.com

POPÜLER YAZILAR