Ana SayfaKaradağBudvaBudva Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Budva Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Karadağ’ın en sevilen ve en ünlü şehri olan Budva, tarihi ve turistik çekim merkezleriyle her geçen gün Türk turistlerin rotasına girmeye devam ediyor. Birbirinden kaliteli ve lezzetli yemekleri, kültürü ve tarihi dokusuyla eşsiz bir kültür deneyimi sunan Budva Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım da oldukça kolay.

Budva Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında her bütçeye ve konfora göre araçlar bulabiliyorsunuz.

Podgorica Havaalanı olarak bilinen Budva Uluslararası Havaalanı, Türkiye’den ve Avrupa’dan düzenli havayolu seferlerine sahip.

Yılda 1 milyondan fazla yolcuya hizmet veren havaalanı, ayrıca ücretsiz wi-fi sunuyor. Podgorica Havaalanı tarihi şehir merkezine yaklaşık olarak 65 km uzaklıkta bulunuyor. Bu da hangi ulaşım aracını tercih ederseniz edin yolculuğunuzun uzun sürebileceği anlamına geliyor.

Budva Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

⇒Tren ; Budva merkezine ulaşmak için en hızlı ve en ideal yoldur. Ancak tren istasyonunun havaalanında bulunmadığını unutmayın. Eğer trenleri tercih etmeyi planlıyorsanız yaklaşık 20-25 dakika yürümeniz (1 km) gerekiyor. Trenlere binebilmek için havaalanından Aerodrom Podgorica tren istasyonuna gitmeniz gerekir. Bu tren istasyonu ile havaalanı arası yaklaşık 1 km.

⇒Otobüs ; Podgorica otobüs terminaline taksilerle gidebilir (12€) ve buradan 6€’ya otobüs biletinizi satın alabilirsiniz. Havaalanından direkt merkeze giden otobüs yok. Otobüsleri tercih etmeyi planlıyorsanız havaalanına birkaç km uzaklıktaki Podgorica otobüs terminaline gitmeniz gerekiyor. Otobüsler ile merkeze yolculuk ise yaklaşık olarak 1 saat 35 dakika sürmektedir.

⇒Taksi ; Budva Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek en konforlu ve en pahalı seçenek. 50-65€ ücrete şehir merkezindeki birçok noktaya taksiler ile gidebilirsiniz.

⇒Özel Transfer ; Budva’daki otellerin büyük bir bölümünde havaalanı servisi hizmeti bulunuyor. Ücretler ise konaklayacağınıza tesise bağlı olarak 45€’dan başlamaktadır. Henüz Budva’da nerede kalınır ? sorusuna cevap bulamadıysanız, kesinlikle tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan tesislerde konaklayın derim.

NOT ; Budva Havaalanı’ndan merkeze trenlerle gitmek istiyorsanız, trenlerin günde sadece 10 kez hareket ettiğini, tren istasyonuna gitmek için 20 dakika gibi bir süre yürümeniz gerektiğini de unutmayın. Biraz zor gibi görünse de çok ağır bagajınız yoksa, hem en ucuz hem de en hızlı ve en ideal ulaşım seçeneği trenlerdir.

1.Tren

Aerodrom Podgorica tren istasyonu adı verilen yer tam olarak bu kulübenin bulunduğu yer

Yukarıda kısaca bahsettiğim gibi Budva Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için trenleri kullanmak mümkün. Ancak trenlerin havaalanından değil, havaalanına yaklaşık 1 km uzaklıkta olan Aerodrom Podgorica tren istasyonunda bulunduğunu unutmayın.

Bunun yanı sıra, trenler günde yaklaşık olarak 10 kez sefer yapıyor. İlk tren 09:30’dan son tren ise 22:30’da. Her 1-2 saatte bir tren bulunuyor.

Çok büyük bir istasyon beklemeyin. Aerodrom Podgorica tren istasyonu denilen yer, küçük bir kulübe ve birkaç banktan oluşuyor. Trenler tam olarak burada durmaktadır.

Tren bilet ücreti ise, ikinci sınıf 1,20€ ve birinci sınıf ise 2,40€’dur.

Havaalanından Aerodrom Podgorica tren istasyonuna ulaşmak için yaklaşık 20-25 dakika yürümeniz gerekecek, parkı geçip treni göreceğiniz yerden sola dönerek istasyona ulaşabilirsiniz.

2.Otobüs

Podgorica otobüs terminali, Aerodrom tren istasyonuna yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani otobüslerle merkeze gitmek istiyorsanız ya yürüyerek tren istasyonundan geçerek otobüs terminaline ulaşmanız ya da havaalanından taksilere binmeniz gerekiyor.

Havaalanından taksilere binerek otobüs garına 12€ gibi bir ücret ödeyerek ulaşabiliyorsunuz.

Podgorica Otogarı’ndan kalkan otobüsler her 1-2 saatte bir 9:30 – 22:30 saatleri arasında hareket etmektedir. Yani otobüsü tercih edecekseniz de en azından 1 saat gibi bir süre otobüs terminalinde beklemeniz gerekiyor.

Podgorica Otogarına girdikten sonra Budva’ya gidebilirsiniz ve yolculuk süresi 1 saat 35 dakikadır. Podgorica’dan Budva’ya otobüs ücreti yaklaşık 6€ ve otobüs biletinizi otogardan satın alabilirsiniz.

Otobüslerle gideceğiniz yer şehir merkezinde yer alan Budva Otogarı olacaktır. Buradan Budva’da gezilecek yerler listesindeki birçok cazibe merkezine ve merkez sınırları içerisinde yer alan otellere yürüyerek veya çok kısa bir taksi yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.

3.Taksi

Taksiler Budva Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en pahalı olandır. Ancak buna rağmen merkeze gitmek için en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Çünkü turistlerin çoğu tren istasyonuna veya otogara yürümek yerine direkt olarak taksilere binmeyi tercih ediyor. Eğer 3-4 kişi seyahat ediyorsanız kesinlikle taksileri tercih edin derim, ancak tek kişi seyahat ediyorsanız ve havaalanında taksi ücretini paylaşabileceğiniz başka bir turist bulamazsanız otobüs ve tren seçeneklerini de mutlaka değerlendirin derim, özellikle düşük bütçeli bir Budva gezisi planlıyorsanız.

Taksi ile şehir merkezine gitmek yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmekte ve taksi ücreti de 50€-60€ arasında değişmektedir.

Taksilerle konaklayacağınız yerin kapısına kadar ulaşabileceğinizden dolayı, taksiler, merkeze gitmek için en ideal seçenek oluyor.

Taksileri 7/24 havaalanı dışında bulabilirsiniz. Taksimetre açmadan size fiyat verenlerden de mümkün olduğunca uzak durun derim, çünkü taksimetre açıldığı zaman çok daha uygun fiyata merkeze gidebilirsiniz, tabii taksici size şehirde tur attırmadığı sürece.

4.Özel Transfer

Özel transfer hizmetleriyle de merkezdeki konaklayacağınız yere kadar gidebilirsiniz. Budva’daki birçok konaklama biriminin özel transfer hizmeti bulunuyor ve fiyatlar ise yaklaşık olarak 45€’dan başlamaktadır.

Eğer 3-4 kişi seyahat ediyorsanız taksilere nazaran daha avantajlı olan bu özel transfer hizmetlerini de ciddi anlamda düşünün derim. Fiyatlar otellere göre farklılık gösterdiğinden, konaklayacağınız tesisle önceden iletişime geçmeniz gerekiyor.

Özel transfer araçları 24 saat hizmet vermektedir.

Bu transfer hizmetlerinin taksilerden farkı, şoförünüzün siz havaalanına inene kadar bekliyor olmasıdır. Uçağınız rötar yapsa bile şoförünüz sizin için havaalanı çıkışında bekleyecektir.

Son olarak, Budva Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için araç kiralamayı da düşünebilirsiniz. Araç kiralama Budva’da ve Karadağ’ın genelinde ucuzdur, ancak sadece havaalanından merkeze gitmek için araç kiralamaya değmeyebilir. Tabii Budva’dan sonra başka şehirlere gitmeyi planlıyorsanız, araç kiralama da güzel bir seçenek olabilir.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR