Ana SayfaTaylandBangkokBangkok'ta Ne Yenir & Nerede Yenir ? | En Güzel 17 Lezzet

Bangkok’ta Ne Yenir & Nerede Yenir ? | En Güzel 17 Lezzet

Bangkok, dünyanın en büyük gurme şehirlerinden biridir. Bangkok her zaman ülkedeki en otantik Tayland yemeklerini denemek için en iyi yerdir. Tay köri pirinci, Pad Thai, Papaya Salatası, Mango Yapışkan Pirinç ve daha pek çoğundan damak zevkinize uygun bir şey olduğundan emin olabilirsiniz. Bangkok’ta ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek yüzlerce geleneksel lezzetten bahsetmek mümkün. Fakat tüm bu lezzetleri denemek için çok uzun bir süreye ihtiyacınız olduğundan, ilk olarak her turistin mutlaka denediği ve en sevilen Tay yemekleri arasında yer alan aşağıdaki lezzetler ile yemek turunuza başlayın deriz.

Yerel Tay yemeklerinden sokak yemeklerine kadar, Bangkok’u ziyaret ederken yenebilecek çok çeşitli Tay yemekleri vardır. Gezginler, Bangkok sokakları boyunca uzanan restoranların, yemek tezgahlarının ve sokak yemeği satıcılarının sayısı karşısında şaşkına dönebilir. Şehirde dolaştığınız her yerde bir restoran, bar ya da sokak yemekleri satan standları göreceksiniz.

Bangkok’ta Ne Yenir ?

Bangkok’ta denenmesi gereken en lezzetli ve en popüler yemeklere geçmeden önce ; Bangkok’taki en önemli ve en turistik yerler için Bangkok’ta gezilecek yerler ya da Bangkok’ta yapılacak şeyler adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz de Bangkok’ta nerede kalınır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gelelim Bangkok’ta ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlere ;

1.Thai Curry

Bangkok'ta Ne yemeli

Tay köri genellikle hindistan cevizi sütü veya su, et ve köri ezmesinden oluşan çorba gibi bir yemektir. Daha kalın Hint körilerinin aksine, Tay körileri daha çorba benzeri bir kıvama sahiptir ve aşçılar, Hint körilerinde yaygın olan baharat karışımları yerine taze otlar ve aromatik yapraklar kullanmayı tercih eder.

Birçok Tay evinde köri günlük olarak tüketilir ve aşçılar iki çeşit Tayland körisi arasından seçim yapabilir: su bazlı veya hindistan cevizi sütü bazlı köriler. En popüler su bazlı köri, ekşi tat demirhindiden gelirken, genellikle balık veya deniz ürünleri ile hazırlanan ekşi köri veya gaeng sohm plah’dır.

En baharatlı Tay körilerinden bazıları su bazlıdır çünkü tabakta ısıyı azaltmak için hindistan cevizi sütü yoktur. Hindistan cevizi bazlı köriler, kırmızı, yeşil, sarı veya panang köri gibi Batı’da daha popülerdir.

  • Nerede yenir ? ; Benjarong, Khua Kling Pak Sod veya Supanniga Eating Room adlı mekanı tavsiye ederiz.

2.Pad Thai

Bangkok'ta Ne yemeli

Pad Thai, Tayland’ın ulusal yemeği, pirinç eriştesi, tofu, kurutulmuş karides, fasulye filizi ve yumurtadan oluşan lezzetli bir tavada kızartma (Tay dilinde ped) yemeğidir. Et ile yapılmışsa, tavuk ve domuz eti en popüler seçeneklerden bazılarıdır. Tatlar, iyi dengelenmiş bir doku kontrastı ile tatlı, ekşi ve tuzlunun karmaşık bir kombinasyonudur.

Pad Thai, muhtemelen yurtdışındaki en popüler Tayland yemeklerinden biridir. Kökenleri, mutlak monarşiyi sona erdiren 1932 devriminden sonra ülkedeki bir milliyetçilik dönemine kadar uzanıyor.

Yumuşak pirinç erişteleri ayrıca şeker, demirhindi, limon suyu, sirke ve balık sosu ile tatlandırılır ve yemek geleneksel olarak yanında öğütülmüş kırmızı biber, beyaz sirke, şeker, taze limon dilimleri ve balık sosu ile servis edilir.

  • Nerede yemeli ? ; Thipsamai veya Baan Phadthai adlı mekanı deneyebilirsiniz.

3.Tom Yum

Bangkok'ta Ne yenmeli

Tom Yum, geleneksel olarak pirinçle servis edilen baharatlı, ekşi ve aromatik bir çorba olan en iyi bilinen Tayland yemeklerinden biridir. Arpacık soğanı, limon otu, balık sosu, kıyılmış taze zencefil veya havlıcan, karides, mantar, kaffir misket limonu yaprağı, limon suyu ve kıyılmış Tayland biberinden oluşur.

Genellikle meze olarak servis edilen tom yum, geleneksel olarak kişniş yaprakları ile süslenir. Domuz eti ile yapılan bir versiyonu da var. Bu yüzden sipariş vermeden önce, hangi etten yapıldığını öğrenmek isteyebilirsiniz.

4.Khao Niao Mamuang

Bangkok'ta Ne yenmeli

Bangkok’ta ne yenir ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan Khao Niao Mamuang, yerel halkın en sevdiği tatlılardan biridir. Bu geleneksel Tay sütlacı, herhangi bir Tayland yemeğini bitirmenin favori bir yoludur. Çanak, önce buharda pişirilen, ardından tatlandırılmış hindistan cevizi sütüne dökülen yapışkan pirinçle hazırlanır. Son olarak pirinç, taze mango dilimleri ile servis edilir. Bu basit tatlı inanılmaz derecede popülerdir ve Tayland’daki hemen hemen her lokantada bulunabilir.

  • Nerede yemeli ? ; Mae Varee adlı mekanı deneyebilirsiniz.

5.Green Curry

Bangkok'ta Ne yenmeli

Kaeng khiao wan, ateşli Green Curry için geleneksel bir Tay adıdır. Adı tatlı yeşil köri anlamına gelse de, sadece tatlı yeşil olarak bilinen rengi ifade eder. Green Curry, 16. yüzyılda Portekizli misyonerler tarafından Tayland’a getirilen, hoş kokulu ve baharatlı yeşil biberlere dayalı bir yemektir.

Taze acı biber öğütülerek macun haline getirilir ve havlıcan, karides ezmesi, limon otu, sarımsak, zerdeçal, kişniş, kaffir yaprağı ve bütün karabiber gibi malzemelerle karıştırılır. Macun, yemeğin nihai lezzetini belirleyen bir temel olan her Green Curry’nin kalbidir.

Diğer bir temel bileşen, yeşil biberin müstehcenliğini mükemmel bir şekilde dengeleyen, ancak aynı zamanda kremsi ve ince bir tatlılık sağlayan hindistan cevizi sütüdür. Yeşil macun özel mağazalarda ve normal süpermarketlerde kolayca bulunabilse de, Green Curry için malzemelerin tazeliği önemlidir, bu nedenle havanda öğütülmesi gereken taze baharatların kullanılması her zaman önerilir.

Yeşil körideki ek bileşenler çok yönlüdür. Genellikle bir protein, et veya deniz ürünleri ve çeşitli sebzeler içerirler. Servis edildiğinde, yemek dilimlenmiş yeşil biber ve taze kâfir yaprakları ile süslenir. Yanında sade buharda pişirilmiş pirinç, hoş kokulu Jasmin pirinci, geleneksel pirinç eriştesi ve kızarmış sebzeler sıklıkla servis edilir.

Yeşil Tay köri, Orta Tayland’da ortaya çıkan bir yemektir, ancak günümüzde Tayland’ın imza yemeklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ülke çapında üst düzey restoranlarda ve yerel lokantalarda bulunabilir.

6.Khao Mok Gai

Bangkok'ta Ne yenilir

Geleneksel olarak çoğunlukla Müslüman-Taylandlılar tarafından hazırlanan ve yenen khao mok gai (pirinç içine gömülmüş tavuk), yüzyıllar önce İranlı tüccarlar tarafından Tayland’a getirilen Helal bir yemektir. Aslında yemek, tavuk biryani’nin Tay versiyonudur ve ilk olarak 18. yüzyıldan kalma bir Tay edebiyatı klasiğinde bahsedilmiştir.

Tıpkı orijinal tarifte olduğu gibi, hem tavuk hem de pirinç, köri tozu, kişniş, kakule, zerdeçal, kimyon ve tarçın gibi geleneksel biryani baharatlarıyla yoğun bir şekilde tatlandırılmıştır. Ancak Tayland’da yemeğin yanında taze domates veya salatalık ve taze nane ve zencefilden oluşan zorunlu nam jim daldırma sosu ile servis edilir.

  • Nerede yemeli ? ; Asheeyah Roddee adlı mekan, kesinlikle bu tavuk yemeği için gidilebilecek en iyi ve en popüler mekanlardan biri.

7.Som Tam

Bangkok'ta Ne yenilir

Som tam, çoğunlukla Tayland’ın (Isaan) kuzeydoğu kısmıyla ilişkilendirilen yeşil bir papaya salatasıdır, ancak genellikle ilk kez Laos’ta ortaya çıktığı öne sürülür. İnce yeşil papaya şeritlerinin yanı sıra, bu salata genellikle kavrulmuş yer fıstığı, yeşil fasulye, domates ve tipik olarak sarımsak, acı biber, balık sosu, kurutulmuş karides, hurma şekeri ve limon veya demirhindi suyu ile yapılan keskin bir sos içerir.

Çeşitleri boldur ve çeşitli eklemeler içerebilir. Sos, diğer birçok kombinasyonda da görünebilir ve tatlılık açısından önemli ölçüde değişebilir. Çok sayıda restoran ve sokak tezgahı, müşterilerin tercih ettikleri çeşitliliği seçmelerine ve malzemeleri tercihlerine göre ayarlamalarına olanak tanır.

8.Massaman Curry

Bangkok'ta Ne yenilir

Massaman köri, tüm Tay köri çeşitleri arasında en hafif, en tatlı ve en sıra dışı tür olarak öne çıkıyor. Kremalı hindistan cevizi sütü, et, patates ve kavrulmuş baharatlarla yapılan köri ezmesinin birleşimidir. Hindistan cevizi sütü, yemeğin otantik Tay unsurudur ve diğer malzemeler için zengin bir temel sağlar.

Massaman köri, uzun süre pişirildiği için genellikle daha kalın kesilmiş dana eti veya kemikli tavuk ve bazen de kuzu veya koyun eti kullanır. Massaman’da yaygın olarak kullanılan baharatların listesi çok yönlü ve kapsamlıdır. Genellikle kimyon , kişniş , karanfil , tarçın ve karabiber gibi kuru baharatların taze sarımsak , kırmızı biber , havlıcan , limon otu , demirhindi ezmesi ve hurma şekeri ile karıştırılarak kullanılır .

Koyu kırmızı, kalın baharat ezmesi, diğer malzemelerle kaynatılır ve yemeğe inanılmaz derecede karmaşık ve katmanlı bir tat verir. Massaman curry’nin Güney Tayland’dan mı yoksa Orta Tayland’dan mı geldiği hala net değil, ancak adını ve kökenini Orta Doğu ve Hindistan Yarımadası’ndan gelen Müslüman tüccarlara borçlu olduğu kesin.

Massaman curry’de bölgede yaygın olmayan çeşitli kokulu doğu baharatlarının kullanılmasının nedeni budur. Massaman körisine genellikle bir kase buharda pişirilmiş pirinç ve ünlü salatalık turşusu garnitür olan ajad eşlik eder. Kıyılmış veya bütün yer fıstığı da tabağa dahil edilebilir veya servis yapmadan hemen önce üstüne serpilebilir.

  • Nerede yenir ? ; Bangkok’ta ne yenir ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan bu et yemeğini deneyebileceğiniz en ideal mekan, Paste Bankok adlı mekandır.

9.Mee Krob

Bangkok'ta Ne Yenir

Doku ve otantik Tay lezzetlerinin mükemmel bir karışımı olan Mee Krob, limon suyu, Tay balık sosu, domates salçası, kaffir misket limonu yaprakları ile yapılan tatlı ve ekşi bir sos ile kaplanmış çıtır çıtır kızarmış pirinç şehriye eriştelerinden oluşan bir yemektir.

Bu lezzetli erişte yemeği tipik olarak kızarmış tofu, kızarmış karides veya domuz eti veya her ikisinin bir kombinasyonu ile karıştırılır ve yeşil soğan, fasulye filizi, kişniş, kırmızı biber ve kızarmış yumurta şeritleri ile doldurulur.

10.Khao Tom

Bangkok'ta Ne Yenir

Khao tom, pirinci lezzet dolu bir bitki ve sebze suyuyla birleştiren bir çeşit pirinç çorbasıdır ve Bangkok’ta ne yenir ? sorusuna en popüler cevaplardan biridir. Pirinç genellikle pişirilir, ardından arpacık soğanı, limon otu, havlıcan veya zencefil ve sarımsak içeren et suyuna eklenir.

Kombinasyon daha sonra kıvam koyulaşana kadar pişirilir. Bu pirinç çorbası, sıcak olarak yenir, tipik olarak balık sosu, soya sosu ve limon suyu ile karıştırılır ve daha doyurucu bir yemek için genellikle küçük domuz topları, kıyılmış tavuk, karides, balık veya yumurta eşlik eder. Bu yüzden sipariş vermeden önce çorbanın içerisinde domuz ürünleri olup olmadığını sormanızda yarar var.

Doğranmış kişniş, yeşil soğan, tofu, kırmızı biber ve kızarmış sarımsak, tipik çeşnilerden bazılarını içerir. Tayland’da khao tom, tipik bir kahvaltı yemeği ve aynı zamanda gece geç saatlerde yaygın bir atıştırmalıktır.

11.Red Curry

Bangkok'ta Ne Yenir

Kırmızı köri, Tayland’daki en yaygın köri çeşitlerinden biridir. Kırmızı köri ezmesini, hindistancevizi sütünü, sebzeleri ve eti nefis ve doyurucu bir yemekte birleştirir. Kırmızı köri ezmesi ve hindistancevizi sütü, yemeğin temelidir ve bunların kombinasyonu, mükemmel dengelenmiş, kremsi ve baharatlı bir et suyuyla sonuçlanır.

Macun, arpacık soğanı, sarımsak, havlıcan, kaffir misket limonu yaprağı, limon otu, karides ezmesi, kişniş ve kimyon gibi hoş kokulu Tay baharatlarıyla karıştırılıp öğütülen kuru kırmızı biberle oluşturulur. Kremalı kırmızı köri suyu oluşturulduğunda, et, deniz ürünleri veya tofu gibi diğer malzemeler ve çeşitli sebzeler eklenir ve tüm kokulu aromaları aşılamak için et suyunda pişirilir.

Kırmızı köri, et suyu ince ve neredeyse çorbaya benzer olduğu için tipik Hint körilerinden farklıdır. Baharatlı olmasına rağmen kırmızı körinin temel özellikleri tazeliği ve pürüzsüz, kremsi tadıdır. Yemek Tayland’ın her yerinde yenir ve lüks restoranlarda veya rahat, otantik lokantalarda bulunabilir.

Kırmızı köri genellikle sade pilavın üzerinde servis edilir ve çoğunlukla öğle veya akşam yemeklerinde yenir.

  • Nerede yenir ? ; Sanguan Sri, Namsaah Bottling Trust veya Smooth Curry adlı mekanı deneyebilirsiniz.

12.Yen Ta Fo

Bangkok'ta Ne Yenir

Pembe renkli yen ta fo, keskin, fermente edilmiş kırmızı fasulye peyniri ile tatlandırılmış doyurucu bir tavuk veya domuz suyunda servis edilen çeşitli erişte türlerinden oluşan bir Tay çorbasıdır. Bu lezzet dolu çorbanın her bir kasesi, balık topları, kalamar, karides, kızarmış tofu ve yapraklı su sabah zaferi gibi çeşitli çeşnilerle doldurulur.

Tipik olarak geleneksel Tay restoranlarında servis edilen ve çok sayıda sokak tezgahında satılan yen ta fo, ülke çapında popülerdir ve genellikle doyurucu bir ana yemek olarak tüketilir.

13.Thai Grilled Chicken (Kai yang)

Bangkok'ta Ne Yenmeli

Kai yang, bütün, marine edilmiş bir tavuğun ızgara veya mangalda pişirilmesiyle yapılan bir kümes hayvanı yemeğidir. Yemeğin kökeni kuzeydoğu Tayland’ın Lao halkından gelse de, bugün son derece popüler ve ülke çapında yaygın olarak yeniyor.

Tavuk tipik olarak yapışkan beyaz pirinç, daldırma sosları (Orta bölgede tatlı sos, Kuzeydoğuda ekşi sos) ve som tam adı verilen bir sebze salatası ile eşleştirilir.

Tayland’ın her yerinde çok sayıda sokak tezgahında bulunabilir. Kai yang, soya sosu, zencefil, beyaz biber, balık sosu, sirke, hoisin sosu gibi pek çok malzemeden ve kişniş, limon otu ve sarımsak gibi bitkilerden yapılan turşusu ile diğer ızgara tavuk yemeklerinden farklılaşıyor.

  • Nerede yemeli ? ; Sabai Jai Kai Yang adlı mekanı deneyebilirsiniz.

14.Suki Haeng

Bangkok'ta Ne Yenmeli

Suki haeng, popüler Tay sukisinin daha az bilinen kuru versiyonudur. Et suyunda pişirilen geleneksel çeşidin aksine, suki haeng bir wok içinde hazırlanır, ancak et, deniz ürünleri, çeşitli sebzeler ve cam erişte gibi benzer malzemeleri içerir.

Tüm unsurlar genellikle yumurtalarla kaplanır, kısa bir süre wok tavada kızartılır ve özel, acı biber aromalı suki daldırma sosu eşliğinde servis edilir.

15.Tom Kha Gai

Bangkok'ta Ne Yenmeli

Tom kha gai, Tayland’ın kuzeyden gelen ve komşu Laos’un etkisini taşıyan lezzetli ulusal yemeğidir. Adı haşlanmış havlıcan çorbası anlamına gelen, hindistancevizi sütü, tavuk parçaları veya parçaları, havlıcan (zencefil ile ilgili kırmızımsı kahverengi veya pembe odunsu bitki), limon otu, sarımsak, kuş gözü kırmızı biber, kaffir misket limonu yapraklarından oluşan bir çorbadır. Bangkok’ta ne yenir ? sorusuna çok popüler bir cevap olmasa da, birçok gurme turistin favorileri arasındadır.

16.Phanaeng Curry

Bangkok'ta Ne Yenmeli

Phanaeng köri, kalın dokusu ve tuzlu-tatlı yer fıstığı aromasıyla karakterize edilen bir Tay köri çeşididir. Kurutulmuş acı biber, misket limonu yaprağı, hindistan cevizi sütü, kişniş, kimyon, sarımsak, limon otu, arpacık soğanı ve yer fıstığı ile haşlanmış etten oluşur.

Phanaeng körisinde kullanılan et genellikle sığır eti, tavuk veya ördektir ve yemek geleneksel olarak herhangi bir sebze içermez. Yemeğin adı, tavuğu bacaklarını çapraz ve dik bir konuma getirerek hazırlamanın eski yolunu ifade eden haç anlamına gelen panang kelimesinden türetilmiştir.

17.Khao Soi

Bangkok'ta Ne Yenmeli

Kuzey Tayland’ın özel bir yemeği olan khao soi, gerçekten muhteşem bir yemek yaratmak için çok sayıda bölgesel etkinin bir araya getirildiği lezzetli bir hindistancevizi çorbasıdır. Çorbanın temeli, hindistancevizi sütü ve kırmızı köri ezmesini birleştiren hafif baharatlı bir et suyudur.

Et suyu, yassı yumurtalı erişte ve genellikle tavuk, sığır eti ve domuz eti içeren et seçenekleriyle bir avuç gevrek kızarmış erişte ve kıyılmış kişniş ile tepesinde servis edilir.  Çanak genellikle taze limon, lahana turşusu, arpacık soğanı ve kırmızı biber gibi çeşitli çeşnilerle birlikte servis edilir. Bangkok’ta ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek doyurucu bir çorba arıyorsanız Khao Soi’yi mutlaka deneyin deriz.

POPÜLER YAZILAR