Ana SayfaAsyaTaylandAyutthaya Gezilecek Yerler | En Sevilen 19 Turistik Yer

Ayutthaya Gezilecek Yerler | En Sevilen 19 Turistik Yer

Tayland’ın bugünkü modern tarihine temel oluşturan ve katkı sağlayan önemli bir antik kent olan Ayutthaya, stratejik konumu, canlı ticareti ve şehri çevreleyen nehir nedeniyle birçok Avrupa sömürge dönemi kroniklerinde Doğu’nun Venedik’i olarak anılmıştır.

Bugün Ayutthaya, Tayland’ın başkenti Bangkok’a yakınlığı nedeniyle ülkenin en popüler turistik noktalarından biri olmaya devam ediyor. Antik kent, tarih meraklılarından, Tayland’ın zengin tarihine ilgi duyanlara kadar her türden gezginin ilgisini çekiyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan eski Tayland başkenti Ayutthaya, Asya’nın en etkileyici harabe şehirlerinden biridir ve Tayland’ı ziyaret eden tarih meraklılarının mutlaka rotasında olması gereken bir şehir.

Menam, Lopburi ve Pasak nehirleri, tapınak kalıntılarının çoğunun bulunduğu ada olan Ayutthaya Tarihi Parkı’nı çevreliyor. Bir zamanların gelişen bu antik kentinde dolaşırken, sanki zamanda geriye gitmişsiniz gibi hissedeceksiniz. Tüm tapınak kalıntılarını keşfetmenin yanı sıra, yapılacak diğer popüler şeyler arasında kurtarılan fillerle ilgilenmek ve eski Fransız, Portekiz, İngiliz ve Hollanda mahallelerinde bisiklete binmek yer alıyor.

Ayutthaya’ya Bangkok’tan tren, otobüs veya turla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tüm turistik mekanları görmek için en az iki gün ayırın, gezinizi aceleye getirmek istemiyorsanız da bu şehirde 3 gün mutlaka kalın deriz.

Ayutthaya Gezilecek Yerler

Ayuttha’da gezilmesi gereken yerlere geçmeden önce, şehirde nerede konaklayacağınız hakkında kısaca bir bilgi vermekte yarar var. Çünkü Ayutthaya, konaklama yapabileceğiniz birkaç farklı bölge bulunuyor. Hangi bölgede kalacağınız ise şehirde geçirmek istediğiniz süreye ve şehri kiminle ziyaret edeceğinize göre değişse de, mümkün olduğu kadar Ayutthaya Tarihi Parkı’na yakın bir yerde kalın deriz. Çünkü şehirdeki tarihi ve antik yapıların hemen hepsi burada bulunuyor. Bu tarihi parka yakın olan popüler otelleri incelemek için tıklayın ; Ayutthaya Tarihi Parkı Otelleri

İşte Ayutthaya gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken popüler turistik noktalar ;

1.Wat Chaiwatthanaram

Wat Chaiwatthanaram

Tüm Ayutthaya tapınakları arasında en ünlüsü Wat Chaiwatthanaram‘dır ve kesinlikle ziyaret etmeye değer yerlerden biridir.

Wat Chaiwatthanaram, 1630 yılında Kral Prasart Thong tarafından merhum annesine bir hediye olarak inşa edilmiş.

Tapınağın tasarımı etkisini Khmer mimarisinden alıyor ve Meru Dağı’nın Budist kozmolojik merkezini temsil eden merkezi bir çıkıntıya sahip. Etrafında kıtaları simgeleyen dört küçük prang ve ayrıca Meru Dağı çevresindeki dağ katmanlarını belirtmek için kare şeklindeki manastırın etrafında sekiz kule bulunmaktadır.

Ayutthaya Tarihi Parkı’nda yer alan bu tapınak, tekne gezisinin sonunda göreceğiniz yerdir. Eğer bireysel olarak Ayutthaya’yı ziyaret ediyorsanız, tapınağa tekne ile ulaşmak yerine karayoluyla gidin deriz.

Ayutthaya şehrinin iç kısmına bakan, Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısında yer alan bu kraliyet tapınağı, Geç Ayutthaya Dönemi’nin (1629-1767) mimari tarzını etkileyen antik Khmer mimarisinde Meru Dağı konseptinin en ayrıntılı yorumlarından birine sahip olmasıyla da ilgi görüyor.

Antik Khmer pranglarından esinlenerek modellenen ana prang, evrenin merkezini simgeliyor, çevredeki chedis ise 4 kıtayı ve dış evreni tasvir ediyor. Her köşe chedi, ahşap bir çerçevenin içine yerleştirilmiş 2 büyük Buda resmine ev sahipliği yapıyor.

2.Wat Phra Si Sanphet

Wat Phra Si Sanphet

Wat Phra Si Sanphet, eski Ayutthaya’nın en güzel ama aynı zamanda tarihsel açıdan en önemli tapınağıdır. Üç büyük tapınağı ve çok sayıda küçük tapınağı, Kral Tapınağı olarak da bilinen bu tapınağı yıkık şehrin en etkileyici manzaralarından biri haline getiriyor.

Wat Phra Si Sanphet bir kraliyet sarayıdır ve bu nedenle orada hiçbir keşişin ikamet etmesine izin verilmez. Tapınak yalnızca kraliyet törenlerini düzenlemek ve kraliyet emanetlerini saklamak için kullanılmış. Geçmişte yalnızca kraliyet mensuplarının girmesine izin verilen kutsal salonlara günümüzde girebiliyorsunuz. Tapınak, Chao Phraya Nehri’nin ortasında bir adada yer almaktadır.

Büyük chedilerden ikisi, doğudaki ve ortadakiler, 1492 yılında Kral II. Ramathibodi tarafından babasının ve ağabeyinin küllerini barındırmak için inşa edilmiş. Kendi külleri ise, oğlu ve kraliyet halefi Kral Boromaraja IV tarafından 1530 yılında inşa edilen üçüncü chedi’ye defnedilmiş.

1350’den 1448’e kadar Kraliyet Manastırı olarak hizmet vermiş olan Wat Phra Si Sanphet, Ayutthaya gezinizde mutlaka rotanızda olması gereken cazibe merkezlerindendir.

3.Wat Ratchaburana

Wat Ratchaburana

Wat Mahathat’ın hemen karşısında yer alan Wat Ratchaburana, iyi korunmuş prangıyla dikkat çekiyor. Tapınağın geri kalanı önemli ölçüde daha kötü durumda, ancak Ayutthaya’da biraz gizem arayanlar için çekici bir yer olmaya devam ediyor.

“Kraliyet restorasyon tapınağı” olarak bilinen 14. yüzyıldan kalma kutsal alanın güzel mimarisi, Tayland Güzel Sanatlar Dairesi sitenin kapsamlı restorasyonunu üstlenene kadar harabe halindeydi. Wat Mahathat ve Kraliyet Sarayı’nın yakınında yer alan bu tapınağın Ayutthaya ilindeki en eski manastır olduğu düşünülüyor.

Wat Ratchaburana son zamanlarda büyük ilgi uyandırdı ve şu anda tarihi adada oldukça popüler bir tapınak olarak kabul ediliyor. Ziyaretçilerin prang’ın yaklaşık yarısına kadar tırmanmalarına ve dua alanına çıkmalarına izin verilmektedir.

4.Wat Mahathat

Wat Mahathat

Ayutthaya Kraliyet Sarayı’nın kenarında inşa edilen Wat Mahathat, özellikle 1374’te kurulduğundan sonraki ilk yıllarda şehrin en önemli tapınaklarından biriymiş. Buda’nın kutsal emanetlerinin barındırıldığı ve kralların konakladığı yer burasıydı.

Bugünlerde Wat Mahathat, onlarca yıldır etrafında büyüyen bir ağacın kökleri tarafından kucaklanan Buda heykelinin başıyla özellikle dikkat çekicidir. Ancak tapınak, şu anda büyük ölçüde restore edilmiş olan merkez kulenin (prang) içinde bulunan hazineler açısından da önemlidir. Burada bulunan değerli eserler Chao Sam Phraya Ulusal Müzesi’nde görülebilir.

5.Wat Yai Chai Mongkol

Wat Yai Chai Mongkol

Wat Yai Chai Mongkol’un en dikkat çekici özelliklerinden biri, girişin yakınındaki devasa yatan Buda’dır.

Şehrin en popüler tapınaklarından biri Wat Yai Chai Mongkol’dur, tapınağın tarihi de aynı derecede ilgi çekicidir. Kral Naresuan, 17. yüzyılda Burmalara karşı kazanılan tarihi zaferi anmak için Wat’a bir chedi ekledi. Kralın bir Burma veliaht prensini mızrağıyla bu savaşta öldürdüğü söyleniyordu. Tapınağın dış tarafında, hepsi mükemmel durumda olan birçok taş Buda oturma pozisyonundadır.

Pek çok Taylandlı Budist hac için bu tapınağa geliyor ve sürekli olarak tütsü yakan ve iyi şans için chedi’nin etrafında dönen Budistler var.

6.Wat Na Phra Men

Wat Na Phra Men

Bazı kraliyet tapınaklarının büyük çıkıntıları ve kuleleri olmasa da, Wat Na Phra Men şehrin en önemli tapınaklarından biridir ve Dvaravati döneminden kalma yeşil taşa oyulmuş eşsiz bir oturan Buda heykeli de dahil olmak üzere bazı önemli sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Wat Na Phra Men, 1569’da Tayland ve Burma kralları arasındaki barış görüşmeleri ve 1760’ta Birmanya kralının kraliyet sarayına saldırması için üs olması da dahil olmak üzere birçok önemli tarihi olayın gerçekleştiği yerdi.

Tapınak, Ayutthaya’nın son yağmalanmasından sağ kurtulduğu için hâlâ krallık dönemine benziyor ve şu anda harabe halindeki tapınakların nasıl göründüğüne dair size iyi bir fikir verebilir.

7.Wat Thammikarat

Wat Thammikarat

Çok yönlü ve benzersiz bir tapınak kompleksi olan Wat Thammikarat, kesinlikle Ayutthaya gezilecek yerler listenizde olması gereken çekim merkezlerinden biri.

Aktif bir manastır olduğundan, geleneksel manastır düzeninin ve Tayland ritüellerinin ve geleneklerinin işleyişini de deneyimleyebilirsiniz. Tapınaktaki uzanmış Buda heykeli nesiller boyu Taylandlılar tarafından saygıyla karşılanmış ve tapınılmıştır.

Wat Thammikarat, antik Ayutthaya kentinden daha eski bir tapınaktır. Tapınakta pek çok Buda heykeli bulunur, bunların en dikkat çekenleri Buda’nın başının büstü, 16 metre uzunluğunda yatan bir Buda (altın varak ve ayak parmaklarında aynalar vardır) ve tapınağın iç kutsal alanında Buda’nın saf beyaz bir görüntüsüdür. Kompleks, Ayutthaya şehrinin en iyi yerlerini keşfetmenize olanak tanıyan bir güzergah planlamanız için stratejik bir konuma sahiptir.

8.Chao Sam Phraya Ulusal Müzesi

Chao Sam Phraya Ulusal Müzesi

Chao Sam Phraya Ulusal Müzesi, antik çağlarda keşfedilen çeşitli eserleri ve tarihi Buda resimlerini sergiliyor. Müze, altın eserlere ayrılmış iki odasıyla etkileyici bir dizi değerli eşyaya sahiptir. Chao Sam Phraya Ulusal Müzesi’nde sergilenen eserler, Tayland dinini ve özellikle Ayutthaya’nın tarihini tasvir ediyor.

1961 yılında, hırsızların eserleri çalmaya çalıştıkları Wat Ratchaburana ve Wat Mahathat kulelerinde bulunan hazineleri barındırmak için kurulmuş. Müze içerisinde her tapınağa ayrılmış, hazinelerin sergilendiği özel bir oda bulunmaktadır.

Müzenin geri kalanında Buda heykelleri, ahşap kapılar, seramikler ve sanat eserleri dahil olmak üzere tarihi parkta bulunan önemli eşyalardan oluşan bir koleksiyon bulunmaktadır.

Buda resimleri, duvar resimleri, altın süs eşyaları, tabletler ve diğer ilginç hazineler gibi çeşitli öğeleri içeren üç binaya sahip olan müze, Ayutthaya gezi rotanızda mutlaka olmalı.

NOT ; Ayutthaya, Bangkok’tan (göz at ; Bangkok gezilecek yerler) otobüslerle çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz şehirlerden biri. Bu yüzden, Bangkok’ta yeteri kadar zamanınız varsa Ayutthaya için de bir gününüzü dahi olsa ayırın deriz.

9.Wat Suwan Dararam

Wat Suwan Dararam

‘Altın Yıldız Tapınağı’ Wat Suwandararam, UNESCO tarafından tanınan Dünya Mirası Alanı Ayutthaya’da hayatta kalan antik tapınaklardan biridir. Enfes duvar resimleri, muhteşem mimarisi ve ihtişamıyla ünlü tapınak, Chakri hanedanının yöneticileri için önemli bir meşruiyet sembolü olarak hizmet etmiş.

Nesillerdir Tayland vatandaşları, siviller ve kraliyet mensupları tarafından saygı görmeye devam eden tapınak, Tayland kraliyet ailesinin kahramanlıklarını öğrenmek isteyenler için gidilecek yerler arasındadır.

Ayrıntılı duvar resimleri ve görkemli mimarisiyle Wat Suwadarararam, hem tarih hem de sanat meraklıları için görsel bir zevktir. Kompleks, nesiller boyu süren ihmal ve tahakküm girişimlerinden sağ kurtulan karmaşık ve dokulu bir tarihe sahiptir.

10.Bang Pa-in Palace

Bang Pa-in Palace

Tayland Krallarının eski ikametgahı olan Bang Pa-In Sarayı, 1632 yılında inşa edilmiştir. Bina oldukça Avrupa tarzında yapılmıştır. Günümüzde saray yalnızca birkaç kraliyet töreni için kullanılıyor ve bunun dışında ziyaretçilere açık.

Kalıntıları görmekten sıkıldıysanız ve biraz daha modern bir kraliyet arıyorsanız, 17. yüzyıldan kalma Bang Pa-in Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Yaz Sarayı olarak da bilinen bu kraliyet ikametgahı, bölgedeki en iyi korunmuş yerleşkelerden biridir. Binalar, geleneksel Tay ve Çin yapıları da dahil olmak üzere çeşitli mimari tarzlara sahiptir ve ayrıca iki katlı Viktorya tarzı bir konak olan Phra Thinang Uthayan Phumisathian da bulunmaktadır.

11.Foreign Quarters

Ayutthaya

Ayutthaya, görkemli günlerinde dünyanın her yerinden yerleşimcileri kendine çekerek şehri çeşitlilik dolu ve kozmopolit bir şehir haline getirdi. Haritadan da göreceğiniz gibi, bu yabancı mahallelerin birçoğu birbirine oldukça yakın olduğundan, bölgede bisiklet turu yaparak eski Fransız, Portekiz, İngiliz ve Hollanda mahallelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bugün hala ayakta olan St. Joseph Kilisesi de dahil olmak üzere bölgedeki Katolik kiliselerinin sayısından Avrupa etkisi sorumludur. Fransız mahallesinde yer alan kilise, 1666 yılında inşa edilmiş olup, evlerini terk ederek eski Siam bölgesine yerleşen Fransız yerleşimcilerin bir kanıtıdır.

Ayutthaya’da ayrıca güçlü bir Japon varlığı vardı ve burada hâlâ eski bir Japon mahallesini keşfedebilirsiniz. Nehir kenarındaki Japon yerleşimi, Suan Phlu Kanalı ile bölünmüş, Avrupalı yerleşimlerden ayrıydı.

12.Müslüman Mahalleleri

Ayutthaya Tayland

Tayland’ın ağırlıklı olarak Budist olmasına rağmen hâlâ Budistlerle uyum içinde yaşayan bazı Müslüman topluluklar var. Şehrin çeşitli yerlerine dağılmış birkaç küçük cami var, ancak nehrin yanında yüzyıllarca Müslümanları barındıran küçük bir köy de var. Günlük yaşamlarını sürdüren farklı bir topluluğu keşfetmek ve görmek için harika bir yer.

13.Wat Phukhao Thong

Wat Phukhao Thong

Ayutthaya’da bulunan benzersiz bir tapınak olan Wat Phu Khao Thong veya ‘Altın Dağ Manastırı’, sunduğu çeşitlilik açısından benzersizdir. Tapınak küçük bir manastıra bağlıdır. Bu nedenle keşişlerin günlük işlerine katılması ve görülmesi mümkündür.

Bu orijinal Mon tarzı chedi, tarihi parkın dışında, yoğun kalabalıktan uzakta ve yeşil pirinç tarlalarının ortasında yer almaktadır. Huzurlu çevrenin en iyi manzarasını görmek için chedi’nin yarısına kadar bir platforma çıkabilirsiniz.

Mevcut 50 metre yüksekliğindeki binanın tarihi 1569 yılına kadar uzanıyor ve yüzyıllar boyunca hem Tay hem de Birmanya detaylarını içerecek şekilde değiştirildi. Yabancılar tarafından nadiren ziyaret edilen devasa dört taraflı yapı, etkileyici bir manzara ve Ayutthaya gezinizi genişletmenin harika bir yoludur.

14. yüzyılda bölgeye manastır kuran Kral Naresuan’ın chedi’nin yanındaki heykeli ve Saraburi’den kalma Buda ayak izi de burada görülmeye değer. Diğer birçok tapınak gibi bu tapınak da Ayutthaya gezilecek yerler listenizde olması gereken önemli yapılardan bir tanesi.

14.Wat Phra Ram

Wat Phra Ram

Eski büyük sarayın yakınında yer alan Wat Phra Ram, Kral I. Rathibodi’nin 1369’da yakıldığı yerde inşa edilmiş.

Manastırın hazineleri uzun süredir yağmalanmış olsa da, bir zamanlar burada Kral’ın kendi eşyalarının ve hazinelerinin büyük bir kısmı bulunuyordu.

Wat Phra Ram, Hindu tanrısı Shri Ram’ın tapınağı ve Kral Ramathibodhi I’in ölü yakma yeri, Ayutthaya’nın eski kentinin kalbinde yer almaktadır. Bu tapınağın Prang’ı oldukça etkileyici ve sağlam, ancak tapınağın diğer kısımları yıkılmış durumda.

Bueng Phra Ram olarak bilinen tapınağın önünde devasa bir bataklık var. Bu bataklığın altındaki toprak, bu tapınağın ve Ayutthaya şehrinin diğer birçok tapınağının ve sarayının inşa edilmesi için kazılmış.

15.Wat Tha Ka Rong

Ayutthaya Tayland

Wat Tha Ka Rong, Wat Chaiwatthanaram’a yakın denebilecek bir konumda yer alan tapınaklardan biri. Ayutthaya’nın en dikkat çeken tapınaklarından biri olarak kabul ediliyor ve günümüzde halen aktif olan ender tapınaklardan biri.

Tapınak, binlerce hayvan ve süper kahraman heykelinin, gerçek boyutlu doldurulmuş hayvanların, titreşen mumların ve tapınakların bulunduğu kapalı bir meydanın arkasında gömülüdür. Hatta tapınakta hafta sonları açık olan ve diğer favori yemeklerin yanı sıra leziz bir tabak Pad Thai satın alabileceğiniz yüzen bir pazar bile bulacaksınız.

Chao Phraya Nehri’nin kıyısında yer alan bu tapınak, Orta Ayutthaya döneminde, her ikisi de 1549 civarında inşa edilmiş olan Wat Tha ve Wat Ka Rong adlı mevcut iki tapınağın birleştirilmesiyle inşa edilmiş

Ahşap üçgen çatıyı süsleyen ana kapı çerçeveleri ve pencereler stukolarla süslenmiş. Bu da tapınağa farklı bir hava katıyor.

Ubosot’un ön kısmı renkli camla tasarlanmıştır.

Ubosot’un içinde, ayakta duran nadir bir Buda heykeli olan ‘Phra Buddha Rattana Mongkol’ olarak bilinen buda heykeli var.

Somdej Phra Narai Maharat döneminde inşa edilen sekizgen çan kulesi, güzel tuğla ve alçı işçiliğiyle bilinen, bölgedeki bir başka ilgi çekici noktadır. Ubosot’un arkasında eski bir vaaz salonu ve geçmişi yüzyıllara dayanan değerli bir Teak Thai evi de bulunmaktadır.

16.Chao Phrom Pazarı

Ayutthaya Tayland

Chai Phrom Pazarı, Ayutthaya’da bulduğunuz diğer birçok pazardan farklıdır; burası asla kapanmaz ve tezgah sahiplerinin sizi kendi ürünlerini satın almaya ikna etmeye çalıştıkları sürekli bir aksiyon sahnesidir. Burada meyve, sebze, balık ve et gibi birçok taze ürünü bulabilirsiniz. Elektrikli ürünler, ev eşyaları, pişmiş yiyecekler ve soğuk içeceklerin satıldığı tezgahlar var. Standların çoğu gündüz saatlerinde açık, ancak bazıları aralıksız açık kalıyor, bazıları ise sadece akşamları açılıyor. Yerel pazar olduğundan etrafta çok fazla turist olmadığından fiyatlar oldukça düşüktür.

17.Wat Phanan Choeng

Wat Phanan Choeng

Wat Phanan Choeng, Ayutthaya Tarihi Parkı’nda eşsiz Budist tapınaklarından biridir. Oturan Buda heykeline tapınan insanlarla birlikte Budist inancının öğretisini hâlâ sürdüren yaşayan bir manastır olmasıyla civardaki diğer tapınaklardan farklılaşıyor.

14. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiğine inanılan kalıntılar, zenginliği ve derin maneviyatı gözler önüne seriyor. Wat Phanan Choeng, geleneksel Mara veya oturma pozisyonundaki devasa yaldızlı Lord Buda heykeliyle tanınır.

Buda heykeli hâlâ oldukça saygın ve kitleler tarafından tapınılan bir heykel olduğundan, tapınak kompleksi hafta sonları ziyaretçilerle doludur.

18.Wat Lokkayasutharam

Wat Lokkayasutharam

Ayutthaya’daki eski Kraliyet Sarayı ve Wat Phra Si Sanphet’in yakınında bulunan Wat Lokayasutharam, Ayutthaya’daki en büyük yatan Buda heykelinin bulunduğu yerdir. 8 metre yüksekliğinde, 37 metre genişliğinde ve tamamen tuğladan inşa edilmiş olup tapınağa “Yatan Buda Tapınağı” lakabını vermektedir. Heykel, birçok harabenin arasında yer alıyor ve bu da tüm bölgedeki tek eksiksiz yapı olarak ona ekstra güzellik katıyor.

Tapınak, sırf buda heykeli için bile Ayutthaya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tapınaklardan biri.

19.Wat Phutthaisawan

Wat Phutthaisawan

Wat Phutthaisawan, Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısında, Koh Mueang’ın karşısında yer alan Ayutthaya’nın en görkemli tapınaklarından biridir. İlk başkent Ayutthaya’nın kuruluşunu anmak için inşa edilmiş bir manastırdır ve Ayutthaya krallığının ilk kralı Kral Somdet Phra Ramathibodhi I tarafından onaylanmıştır.

Tarihsel olarak bu coğrafi bölge, Ava Kralı’nın 1549’da burada kamp kurmasıyla birlikte çeşitli savaşların, şiddetli münakaşaların ve savaş stratejilerinin yaşandığı bir alan olmuştur. İlk Ayutthayan kralı Kral U-Thong tarafından üstlenilen girişimlerin bir yan ürünüdür. Wat Phutthaisawan tarih boyunca önemli bir konuma sahip olmuş ve birçok kez tadilattan geçmiştir.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR