Ana SayfaAvrupaGürcistanTiflis'te Nerede Kalınır ? | En Popüler 7 Semt Ve Oteller

Tiflis’te Nerede Kalınır ? | En Popüler 7 Semt Ve Oteller

Dünyanın en inanılmaz mimarisine ev sahipliği yapan muhteşem antik şehir Tiflis’te nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap, şehirden beklentinize, konaklama sürenize ve bütçenize göre değişiklik gösterebiliyor. Yeteri kadar bütçeniz varsa şehrin kalbinin attığı yer olan Old Town’da (Eski Kent) ve düşük bütçeli bir Tiflis seyahati planlıyorsanız da Avlabari bölgesindeki otellere göz atarak başlayabilirsiniz.

Tabii Tiflis’te konaklama için tercih edebileceğiniz yerler, bu iki bölge ile sınırlı değil. Alternatif olarak Vera, Mtatsminda/Rustaveli, Vake, Chugureti ve Sololaki bölgelerine de göz atmadan karar vermeyin deriz. Her bölgenin kendine has özellikleri ve konumu olduğundan hangi bölgenin Tiflis gezilecek yerler listesindeki ana cazibe merkezlerine yakın olduğuna da göz atmanızda yarar var.

Tiflis’te Nerede Kalınır ?

⇒Old Town (Eski Kent Bölgesi) ; Tiflis’teki en çok tercih edilen yer. Sebebi ise basit, bölge, hem turistik cazibe merkezlerine çok yakın hem de yeme içme ve konaklama konusunda en fazla seçeneğe sahip. Bölgedeki en iyi oteller!

⇒Avlabari (En uygun fiyata sahip) ; Teknik olarak Old Town sınırları dışında yer alıyor. Ancak Eski Kent bölgesine çok yakın olduğu için bu bölgeyi de, Eski Kent bölgesi olarak düşünebilirsiniz. Bölgedeki en iyi oteller!

⇒Vera (Aileler için en ideal) ; Vera, şehrin kuzey tarafında, Eski Kent’e oldukça yakın bir konumdadır, ancak bu bölge Eski Kent’e nazaran daha sessiz ve huzurlu. Bu da onu çocuklarla seyahat ediyorsanız Tiflis’te kalınacak en iyi yerlerden biri yapar. Bölgedeki en iyi oteller!

⇒Vake (Lüks severlere özel) ; Gürcistan’ın önemli politikacıları ve zenginlerinin yaşadığı yer. Daha çok lüks otelleri ve daireleriyle öne çıkıyor. Vake, şehir merkezine 4-5 km uzaklıkta bulunuyor. Bölgedeki en iyi oteller!

⇒Mtatsminda / Rustaveli Bulvarı ; Eski şehrin batısında yer alan Tiflis’teki en büyük semt. Eski Kent’e çok yakın olduğu için, şehir merkezinde konaklamak isteyenlerin alternatif olarak göz atabileceği bir bölge. Bölgedeki en iyi oteller!

Aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini bu 5 semtte bulamazsanız, alternatif olarak Chugureti ve Sololaki bölgelerine de göz atabilirsiniz.

1.Old Town (Tiflis Eski Kent)

Eski Kent bölgesi – kaynak ; flickr / andrew_milligan_sumo

Yan yana dizilmiş küçük renkli evleri ve Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile Tiflis’in Eski Kent bölgesi, şehrin tam olarak kalbinin attığı yer. Tiflis’teki önemli cazibe merkezlerinin çok büyük bir bölümü ya bu bölgede ya da bu bölgeye çok yakın bir yerde bulunuyor. Bu da, Eski Kent’te konaklayarak şehri çok kolay ve hızlı bir şekilde keşfedebileceğiniz anlamına geliyor.

Eski Kent, çok az bir fiyat farkıyla da olsa, diğer bölgelere nazaran daha pahalı. Fakat hemen her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama birimine ev sahipliği yaptığından dolayı ilk olarak bu bölge ile otel aramaya başlayın deriz.

Binaların çoğu 18. yüzyıla kadar uzandığından, Eski Kent’te bulunan konut mimarisi de görülmeye değerdir. Eski Kent, Özgürlük Meydanı, geleneksel Kükürt banyolarının bulunduğu Abanotubani bölgesi ve bazı popüler kafelerin bulunduğu Sololaki’den oluşur. Yıllar geçtikçe Tiflis’in bu bölgesi daha da iyiye gitti. Artık sokaklar sizi otelinizden uzaklaştıracak sanat mağazaları, şarap evleri ve daha birçok ilginç yerle dolu!

Eski Kent’te bazı güzel yenilenmiş geleneksel evler var ve her köşe başında pansiyonlar, oteller, misafirhaneler ve Airbnb’ler bulabilirsiniz.

Eski Kent bölgesi ‘Eski Tiflis’ (Dzveli Tiflis) olarak da bilinir ve adı, aslında şehir merkezinin büyük bölümünü oluşturan şehrin en eski bölgesini ifade eder. Eski Tiflis, Kura Nehri’nin her iki yakasında 30’dan fazla ilçe ve mikro-bölgeyi kapsar.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehrin tam merkezinde olmak istiyorsanız
 • Çok sayıda restoran, cafe ve bar seçeneği olan bölgede olmak istiyorsanız
 • Şehirdeki turistik cazibe merkezlerine kısa bir yürüyüş mesafesinde olmak istiyorsanız
 • Otelinize gidip gelmek için toplu taşıma araçlarını ve taksileri en az kullanabileceğiniz yerde olmak istiyorsanız
 • Yoğun turist trafiğiyle aranız iyiyse
 • Diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı otellerde konaklamayı dert etmiyorsanız

Tiflis Eski Kenti Otel Tavsiyeleri

MIRAVERE Hotel

Ambassadori Tbilisi Hotel – 5 Yıldız

Luxury inn – 5 Yıldız (Apart Otel)

MIRAVERE Hotel – 4 Yıldız

TbiliSee Hotel – 4 Yıldız

Kindli Hotel – 3 Yıldız

Eski Kent bölgesindeki tüm oteller için tıklayın

ESKİ KENT BÖLGESİNDE GÖRÜLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

⇒Kraliyet Hamamlarında geleneksel bir kükürt Gürcü banyosu yapın

⇒Narikala Kalesi’nin tepesinden şehrin manzarasını görün

⇒Geceleri Barış Köprüsü’nde yürüyün

⇒Mother of Georgia Heykeli ile fotoğraf çektirin

⇒Özgürlük Meydanı’ndaki atmosferin keyfini çıkarın

⇒Rustaveli Caddesi’nde alışverişe çıkın

⇒Anchiskhati Bazilikası’nın mimarisine göz atın

⇒Dry Bridge Market’ten bir hediyelik eşya alın

⇒Gürcistan Ulusal Müzesi’ni ziyaret edin

Ayrıca tüm gezip görülecek yerler hakkında bilgileri ve tüyoları bulabileceğiniz Tiflis gezilecek yerler adlı yazımızı incelemeyi de unutmayın.

2.Avlabari

Avlabari – kaynak ; flickr / jelger_groeneveld

Kura nehrinin hemen karşısında yer alan Avlabari’den Tiflis Şehir Merkezi’ne sadece 20 dakikalık yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Bu yüzden Avlabari, konumuyla Tiflis’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal bölgelerden biri. Ayrıca Eski Kent bölgesine nazaran bu bölgedeki oteller daha ucuz. Hatta bölge, şehrin en uygun fiyatlı bölgesi olarak biliniyor. Sadece konaklama birimleri değil yeme içme fiyatları da bu bölgede daha uygun fiyatlı.

Bazı simge yapılar yürüme mesafesinde olsa da, bu bölgede bir metro istasyonu var ve bu istasyonu kullanarak şehirde dilediğiniz yere çok kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

Avlabari çok sayıda kafe, restoran, mağaza ve kulübün bulunduğu hareketli bir semttir. Eğer Tiflis’te geceleri dışarı çıkmayı planlıyorsanız Avlabari’de konaklayarak otelinize dönüşünüzü çok kolay bir hale getirebilirsiniz.

Bölge aynı zamanda Tiflis’in eşcinsel topluluğunun çoğuna da ev sahipliği yapıyor. Geceleri biraz gürültülü olabiliyor ve bazı insanlar bu mahalleyi seviyor, ancak bu bölgeyi sessiz ve romantik bir akşam arayan çiftlere önermiyorum.

Avlabari’de hala tüm Gürcü mimarisini görmeniz gerekiyor. Tiflis’teki Holy Trinity Katedrali gibi ziyaret edilecek harika kiliseler var ve çok havalı bir konuma sahip olan Metekhi Kilisesi’ni de unutmayalım!

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Daha yerel havaya sahip bir bölge arıyorsanız
 • Bütçeli bir Tiflis gezisi planlıyorsanız
 • Tiflis şehir merkezine yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız (20 dakika)
 • Gece hayatı veya alışveriş için bir planınız varsa
 • Hareketli ve canlı bir bölgede olmayı dert etmiyorsanız

En Popüler Avlabari Otelleri

Graphica Tbilisi Hotel

Sandali by Tbilisi Luxury Boutique Hotels – 4 Yıldız

Hotel Kopala – 4 Yıldız

Graphica Tbilisi Hotel – 3 Yıldız

Penthouse Hotel – 3 Yıldız

Avlabari bölgesindeki tüm otelleri görmek için tıklayın

AVLABARİ’DE GEZİP GÖRÜLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

⇒Holy Trinity Katedrali’nin Gürcü mimarisini görün

⇒Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ziyaret edin

⇒Kraliçe Darejan Sarayı’nı görün

⇒Matekhi Kilisesi’ni görmek için yukarı çıkın ve şehir manzarasının tadını çıkarın

⇒Rike Park’ta yürüyüş yapın

⇒Avlabari’yi Eski Kent’e bağlayan Metekhi köprüsünde yürüyün

⇒Karmir Avetaran Ermeni Kilisesi’nin güzel kalıntılarını görün

⇒Avlabari Meydanı’ndaki heykelin fotoğrafını çekin

3.Vera

Vera – kaynak ; flickr / anyconvcom

Ailece Tiflis’te nerede kalınır ? sorusuna en iyi cevap olan Vera bölgesi, şehrin kuzey tarafında Eski Kent’e bölgesine yakın bir konumda yer alıyor. Bu yerleşim bölgesi, güzel bir yeşil konuma ve her köşe başında bir parka sahip olmasıyla bilinir. Ayrıca çok sayıda çocuk oyun alanına sahip olduğundan yerel halkın da popüler gezi durakları arasında yer alıyor.

Vera’nın bir yamaçta yer aldığını unutmayın, yani iniş çıkışlı yollarla sık sık karşılaşacaksınız.

Muhtemelen tüm harika müzeleri bulmak ve Özgürlük Meydanı’nı keşfetmek için Eski şehre hızlı günlük geziler yapmak isteyeceksiniz, ancak korkmayın, Vera Eski Tiflis’e yakın bir konumda olduğundan, Rustaveli metrosunu geçerek o bölgeye yürüyebilirsiniz.

Tiflis Hayvanat Bahçesi ve Dönme Dolap ise, bu bölgenin ana cazibe merkezleri.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Tiflis’i ailece ziyaret ediyorsanız
 • Eski Kent bölgesine yakın olmak istiyor, fakat tam kalbinde olmak istemiyorsanız
 • Şehir merkezine nazaran biraz daha uygun fiyatlı otel arıyorsanız

En Popüler Vera Otelleri

Tiflis'te nerede kalınır
Urban Boutique Hotel

Zemeli Boutique Hotel – 4 Yıldız

Urban Boutique Hotel – 4 Yıldız

Laguna Hotel – 3 Yıldız

ibis budget Tbilisi Center – 3 Yıldız

Vera bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

VERA BÖLGESİNDE GEZİLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

⇒Vera Park’ta ailenizle güzel bir piknik yapın

⇒Tüm sevimli hayvanları görmek için çocukları Tiflis Hayvanat Bahçesi’ne götürün

⇒Varazi House’da lezzetli bir akşam yemeği yiyin

⇒Lurji Manastırı olarak da bilinen Mavi Manastırı görün

⇒Tiflis Eski Kentini görmek için yürüyüşe çıkın

⇒Vera’daki Iakob Nikoladze Ev Müzesi’ni ziyaret edin

4.Mtatsminda / Rustaveli Bulvarı

Mtatsminda / Rustaveli Bulvarı – kaynak ; flickr / Ddohler

Eski şehrin batısında yer alan Tiflis’teki en büyük semt, adını buradaki en yüksek nokta ve bir şehir sembolü olan Mtatsminda dağından almıştır. Özellikle Eski Kent’e çok yakın olduğu için kalmak için güzel bir bölge. Rustaveli Caddesi sadece bir dakikalık yürüme mesafesindedir ve burası, Özgürlük Meydanı’nı şehrin geri kalanına bağlayan şehrin ana caddesidir.

Rustaveli Bulvarı güzel dükkanlarla doludur, bu nedenle Tiflis’te kendinize yeni kıyafetler veya hediyelik eşyalar almak için nerede kalacağınızı arıyorsanız, o zaman bu bölgeye kesinlikle göz atın!

Mtatsminda, panoramik manzarası ve bu arada burada tatildeyken yapabileceğiniz en havalı şey olan Dönme Dolabı ile tanınır! Bu mahallede bazı eski Gürcü yerleşim yerleri olduğu için burada otantik yerel atmosferi deneyimleyeceksiniz. En iyi otelleri burada bulacaksınız, ancak eski şehir yürüme mesafesinde olduğu için fiyatlar biraz yüksek olabilir.

En Popüler Mtatsminda Otelleri

The Terrace Boutique Hotel

Villa Hotel Tbilisi – 3 Yıldız

Old Town Mtatsminda – 3 Yıldız

Hotel Liberty Theatre – 4 Yıldız

The Terrace Boutique Hotel – 4 Yıldız

Mtatsminda bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

MTATSMİNDA VE RUSTAVELİ BULVARI’NDA GÖRÜLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

⇒Mtatsminda Pantheon’u ziyaret edin

⇒Tiflis TV Kulesi parkuruna tırmanın ve şehrin panoramik manzaralarını görün

⇒Rustaveli Caddesi’nde alışverişe çıkın

⇒Mtatsminda Dağı’nın manzarasına hayran kalın

⇒Mtatsminda Eğlence Parkı’nda eğlenin ve Dönme Dolaba binin

⇒TV Kulesi’ni görmek için fünikülerle Mtatsminda Platosu’na çıkın

5.Vake

Vake – kaynak ; flickr / mzuriana

Tiflis’in güney kesiminde yer alan bu bölge, şehirdeki en lüks mahalle olarak biliniyor. Bu yüzden de Vake bölgesindeki otel fiyatları diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı. Ancak şehrin en güvenli ve en havalı bölgesinde kalmak istiyorsanız burası Tiflis’te nerede kalınır ? sorusuna en iyi cevap olacaktır.

Eski evlerin ve yeni binaların birleşimine ev sahipliği yapan Vake bölgesi, ayrıca çok sayıda lüks restoran ve bar bulabileceğiniz yerdir.

Gürcistan’ın Tiflis kentindeki bu lüks bölge, devasa Vake Parkı ile kaplıdır. Şehrin manzarası burada harika ve bir İkinci Dünya Savaşı anıtı ve çok görkemli görünen büyük bir çeşme olduğu için yeri çevreleyen ilgi çekici tarih de var.

Bu bölgeden şehir merkezine otobüslerle çok kısa sürede gidebilirsiniz, hatta uzun yürüyüşleri seven biriyseniz buradan merkeze yürümekte pekala mümkün.

En Popüler Vake Otelleri

Pullman Tbilisi Axis Towers

Pullman Tbilisi Axis Towers – 5 Yıldız

Hilton Garden Inn Tbilisi Chavchavadze – 4 Yıldız

Best Western Tbilisi City Center – 4 Yıldız

Irmisa Hotel Tbilisi – 3 Yıldız

Vake bölgesindeki tüm otelleri görmek için tıklayın

Tiflis’te Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif bölgeler

İlgi alanlarınıza, tercihlerinize ve bütçenize göre Tiflis’te nerede kalacağınıza karar vermenize yardımcı olacak yukarıdaki bölgeleri incelediniz ve hala tam olarak nerede konaklayacağınıza karar veremediyseniz, Eski Kent bölgesine yoğunlaşın deriz. Çünkü Eski Kent, Tiflis’i ziyaret eden hemen her turistin mutlaka ilk olarak göz attığı bölge. Fakat yukarıdaki bölgelerde bütçenize ve zevkinize uygun bir konaklama birimi bulamadıysanız, aşağıdaki Tiflis’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif bölgelere de göz atabilirsiniz.

6.Chugureti

Marjanishvili, Vorontsovi veya Plehanovi olarak da adlandırılan Chugureti, Tiflis’in Sol Setindeki bir başka tarihi mahalle. Adı, Türkçe Chugur kelimesinden gelir ve Gürcüce’de ‘derin plato’ veya ‘çukur’ anlamına gelir. Chugureti, şehrin ana marshrutka merkezi olan Didube Otogarı’na kadar kuzeye uzanan daha büyük Didube-Chugureti bölgesinin bir parçasıdır.

Tiflis’in bu kısmı, 1820’lerde şehre emilmeden önce Neu Tiflis adlı bir Alman kolonisiydi. Okrosubani, Plehanovi ve Vorontsov dahil olmak üzere her biri çok benzersiz mimariye sahip birkaç mikro bölge içerir.

Chugureti belki de en çok Tiflis’in yaratıcı ve gece hayatı sahnesinin merkezi olan Fabrika’ya ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Agmashenebeli Bulvarı, Chugureti’nin merkezinden geçer ve şehrin en güzel restore edilmiş cephelerinden bazılarına sahiptir. Caddenin trafiğe kapalı kısmı çok turistik ve dolandırıcılık için bilinen bir nokta, bu yüzden uzak durmanızı öneririm. Bütün bu bölge güçlü bir Türk ve Arap etkisine sahiptir, bu nedenle etrafta çok sayıda Orta Doğu restoranı ve nargile salonu bulacaksınız.

Kuzey ucunda, Tiflis Merkez İstasyonu, iç ve dış hat trenlerinin hareket noktasıdır. Diğer ilgi çekici yerler arasında Devlet İpek Müzesi, Dinamo Stadyumu ve geniş Dezerter Çarşısı gıda pazarı yer alır.

Genel olarak Chugureti, Eski Tiflis’in merkezinden daha uzaktadır ancak çok sayıda karaktere sahiptir. Gece hayatı, ortak çalışma ve sosyalleşme için harika.

7.Sololaki

Sololaki, Tiflis’in en eski mahallesi olarak kabul edilir. Özgürlük Meydanı’nın batısında Mtatsminda’ya doğru uzanır ve düzgün bir şekilde ızgaralanmış sokakları nedeniyle Eski Tiflis’in iç kısmından kolayca ayırt edilir.

Sololaki, 19. yüzyılda Tiflis’in Rus İmparatorluğu altında genişlediği ve duvarlarla çevrili sınırlarını aştığı zaman geliştirildi. Daha sonra Avanantkhevi olarak bilinen bu bölge, ileri gelenlerin yemyeşil bahçeler inşa ettiği bir alandı. 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Sololaki, şehrin en zengin tüccarlarının ve iş adamlarının Avrupa tarzı malikanelerini inşa ettiği, rağbet gören bir banliyö haline geldi. Bu alanda Art Nouveau ve neo-Mağribi mimarisinin çok güzel örneklerini bulabilirsiniz.

Sololaki isminin Arapça ve Türkçe kökleri vardır. Sulu-Lah kelimesinden gelir ve burada yakındaki kale bahçeleri için dikilmiş bir sulama sistemine atıfta bulunur. Sokakların altından akan tüm bu sular ciddi yapısal hasara neden oldu, bu yüzden birçok binanın kelimenin tam anlamıyla kendi üzerine yıkıldığını görüyorsunuz.

Genel olarak, Özgürlük Meydanı’ndaki metro istasyonu ve yakınlarda birkaç süpermarket ve alışveriş merkezi (Galleria dahil) ile hem atmosferik hem de kullanışlı. Bir dezavantajı, hala oldukça turistik olması ve yaz aylarında kalabalık hissedebilmesidir. Yine de Tiflis’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek bölgelerdendir.

POPÜLER YAZILAR