Ana SayfaAvrupaÇek CumhuriyetiBrno Gezilecek Yerler | En Güzel Ve En Popüler 14 Yer

Brno Gezilecek Yerler | En Güzel Ve En Popüler 14 Yer

Çek Cumhuriyeti’nin Prag’dan sonra ikinci büyük şehri ve Moravya eyaletinin başkenti olan Brno, tarih öncesi çağlara kadar uzanan uzun ve zengin bir tarihe sahip.

Ülkenin başlıca devlet kurumlarının çoğuna ev sahipliği yapan, çok sayıda eğitim kurumuna sahip bir üniversite şehri olan Brno, aynı zamanda birçok güzel konser mekanına sahip önemli bir kongre, eğlence ve kültür merkezi olmasıyla da ilgi görüyor. Canlı ve dinamik yapısının yanı sıra, harika bir gece hayatı sahnesine ev sahipliği yapan şehirde gezip görülecek çok sayıda ilgi çekici yer var.

Brno Gezilecek Yerler

Brno, keşfetmesi kolay Avrupa şehirlerinden. Simge yapıların çok büyük bir bölümü ya şehir merkezinde ya da şehir merkezine çok yakın konumlarda bulunuyor. Şehir merkezini yürüyerek bir günde rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz, fakat gezinize aceleye getirmemek için en azından iki gününüzü Brno için ayırın deriz.

Brno’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehirdeki en fazla turistik yere, otel, restorana, kafeye ve bara ev sahipliği yapan merkez bölgesinde konaklayın deriz. Burada konaklayacak olursanız her şeye bir taş atımı uzaklıkta olacaksınız. Merkezdeki tüm popüler otellere göz atmak için tıklayın ; Brno Şehir Merkezi Otelleri

İşte Brno gezilecek yerler arasında en ilgi çeken cazibe merkezleri ;

1.Eski Belediye Binası

Eski Belediye Binası

Brno’nun en önemli tarihi binalarından biri olan Eski Belediye Binası (Stara Radnice), 13. yüzyılın başlarından kalmadır.

1935 yılına kadar şehrin idari ofislerine ev sahipliği yapmış olan bina, birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor.

Binanın en eski ilgi çekici yerlerinden biri, 1510 yılında Antonín Pilgram tarafından yaratılan, özenle dekore edilmiş bir şaheser olan Geç Gotik kapıdır.

Belediye Binası’nın en güzel yanı ise, eşsiz bir şehir manzarasına ev sahipliği yapan gözlem yeridir. Buradan Brno’nun harika manzarasını seyredebilirsiniz.

2.St. Peter ve Paul Katedrali

St. Peter ve Paul Katedrali

Petrov Tepesi’nin üzerinde yer alan Aziz Petrus ve Paul Katedralii Brno’daki en çok ziyaret edilen tarihi yapılardan bir tanesi. Çek kültür anıtlarının en önemlilerinden biri olarak kabul edilen bu katedral, daha çok mimarisiyle görenleri büyülüyor olsa da, iç mekanda da görülmeye değer birçok şey var.

Zarif Barok iç mekanın yanı sıra 20. yüzyılın başında eklenen 84 metre yüksekliğindeki ikiz kuleler ile ilgi gören katedral, Brno gezi rotanızda mutlaka olmalı.

Avrupa’daki birçok katedralin aksine giriş tamamen ücretsizdir. Katedral, kitle, cenaze törenleri veya düğünler dışında pazartesiden cumartesiye 08:15 – 18:30 ve Pazar günü 07:00 – 18:30 saatleri arasında herkese açıktır.

3.Špilberk Kalesi

Špilberk Kalesi

Moravya’nın hükümdarlarının ikametgahı olan bu bina, neredeyse Brno var olduğundan beri varlığını sürdürüyor.

Kırmızı çatılara sahip bu beyaz badanalı kale 1300’lerde inşa edilmiştir. Şu anda Brno Şehir Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca yıl boyunca kültürel etkinliklere, konserlere, festivallere ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Uzun bir süre Avusturya-Macaristan imparatorluğunun en sert hapishanesi olarak kullanılmış olan kale, günümüzde Brno’nun en ilgi gören tarihi yapılarından biri olmaya devam ediyor.

4.Macocha Abyss

Macocha Abyss

Brno şehir merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta yer alan Macocha Abyss, Punkva mağara sisteminin bir parçasıdır ve hem ciddi yeraltı maceracılarını hem de Orta Avrupa’nın en derin düdenini keşfetmek isteyen sıradan turistleri kendine çekmektedir.

Burayı dilerseniz turlarla dilerseniz bireysel olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

5.Saint James Kilisesi

Saint James Kilisesi

Tarihi 1200 yıllara kadar uzanan Saint James Kilisesi, Paris’teki Yeraltı Mezarlarından sonra Avrupa’nın en büyük kemik mezarlığına ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor.

En şaşırtıcı özelliklerden biri Brno Kemikliği’dir. 2001 yılında St. James Meydanı’nda (Jakubské námestí) yapılan bir arkeolojik araştırma sırasında ortaya çıkarılan bu geniş insan kemikleri koleksiyonu, kemerli geçitlerde yığılmış ve dekoratif sergiler olarak kullanılan koleksiyonlar da dahil olmak üzere koleksiyonun alışılmadık şekilde sergilenmesi kadar ölçek olarak da tüyler ürperticidir.

Yaklaşık 50.000 kişinin kalıntılarına ev sahipliği yapan kilisenin alt katı, özellikle ziyaret edilmeye değer. Burada defnedilenlerin çoğunun ölüm nedenleri arasında veba, savaş ve şehir kuşatmaları nedeniyle açlık da var.

6.The Cabbage Market

Brno Çek Cumhuriyeti

1200’lü yıllardan beri kullanılan bir pazar olan Cabbage Market, bir çiftçi pazarı ve yerel halkın günlük ihtiyaçlarını karşıladığı yer. Fakat turistlerin de popüler gezi duraklarından biridir. Çünkü pazar, yerel halkın günlük yaşamı hakkında bir fikir sahibi olmanızı sağlıyor.

Ayrıca pazar çevresinde görülmeye değer birbirinden güzel anıtlar ve mimari yapılar yer alıyor.

Bu pazarda sunulan ürün çeşitliliği şaşırtıcıdır. Sıcak aylarda burada her gün rengarenk yerel ve egzotik meyve ve sebzelerle dolu tezgahlar kurulur. Eğer Brno’da bir dairede kalmayı ve kendi yemeklerinizi yapmayı planlıyorsanız, burası kesinlikle ilk olarak uğramanız gereken yer.

7.Kapuçin Manastırı

Kapuçin Manastırı

Brno’daki Kutsal Haç Kilisesi’nin Bulunduğu Capuchin Manastırı, tarih ve sanata meraklı her kişiye ilham verecek eşsiz bir anıttır. Orijinal erken Barok binada, orijinal Rokoko envanterinin ve Josef Stern imzalı tavan freskinin bulunduğu değerli Capuchin kütüphanesi özellikle görülmeye değerdir.

Ürkütücü deneyimlerden hoşlanan herkes kesinlikle manastırın mahzenine gitmek isteyecektir. Bu mahzen, Capuchin tarikatı üyelerinin, onların patronlarının ve önde gelen şahsiyetlerin doğal olarak mumyalanmış kalıntılarının bulunduğu 18. yüzyıldan kalma bir Capuchin mezarlığıdır.

8.Tugendhat Villası

Tugendhat Villası

Mimar Ludwig Mies van der Rohe tarafından inşa edilen Tugendhat Villası, 20. yüzyılın başlarından kalma modern mimarinin en sıra dışı örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Lüks bir yerleşim bölgesinde, 1930 yılında Fritz Tugendhat ve ailesi için inşa edilen bina, şu anda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

O dönemin en modern teknoloji ve konseptlerini bünyesinde barındıran, modern mimarinin Çek topraklarında inşa edilen ilk şaheseri olan villa, benzersiz açık plan yapısı ve oniks, krom, traverten gibi malzemelerin kullanımıyla ünlüdür.

İmkanınız varsa Stiassni villası gibi diğer önemli mimari yapıları da ziyaret etmeye çalışın. Zengin bir tekstil imparatoru için inşa edilen bu etkileyici konak, 1929’da tamamlandı ve çekici iç mekanları ve büyüleyici bahçeleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca yerel bir müzeye, kütüphaneye ve kafeye ev sahipliği yapan Löw-Beer Villa da görülmeye değerdir.

9.Brno Hayvanat Bahçesi

Brno Hayvanat Bahçesi

1953 yılında kurulmuş olan Brno Hayvanat Bahçesi, özellikle çocuklu ailelerin Brno gezilecek yerler listesinde olması gereken cazibe merkezlerinden biri. Yaklaşık 400 farklı türden 1.800’den fazla hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi, her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği bir yer.

Burada sergilenen kutup ayıları, boz ayılar ve kaplanlar gibi daha büyük yırtıcı hayvanların yanı sıra maymunlardan lemurlara, balıklardan sürüngenlere kadar birçok farklı canlı yer alıyor.

Yetiştirme programlarıyla tanınan hayvanat bahçesi, çocuklar için bazıları hayvan bakımı ve bakımı da dahil olmak üzere çeşitli eğlenceli eğitim programları sunuyor.

10.Moravya Galerisi

Brno Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nin en önemli sanat galerilerinden biri olarak kabul edilen Moravya Galerisi, şehirdeki en önemli binalardan biri olarak kabul ediliyor. 1961 yılında kurulmuş olan bu galeri, resimler, çizimler ve heykeller dahil olmak üzere görsel sanatların eklektik bir karışımını barındırıyor. Diğer öne çıkanlar arasında geniş bir fotoğraf ve uygulamalı sanat sergisinin yanı sıra grafik tasarım (müze 1963’ten beri uluslararası bir grafik tasarım yarışmasına ev sahipliği yapmaktadır) yer almaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nin ikinci büyük sanat galerisi olan Moravya Galerisi, hem kalıcı hem de geçici sergilere ev sahipliği yapıyor.

Çek Cumhuriyeti’nde sanatsal yelpazedeki tüm biçimlerle ilgilenen tek müzedir: geleneksel güzel sanatların yanı sıra fotoğrafçılık, uygulamalı sanatlar, grafik tasarım ve mimariyle de çalışır. Aynı zamanda bir araştırma kurumu olarak da hizmet vermektedir.

Brno’daki Moravya Galerisi, mimari açıdan dikkate değer beş binayı yönetmektedir: Pražákův palác (Pražák Sarayı), Uměleckoprůmyslové muzeum (Uygulamalı Sanatlar Müzesi), Místodržitelsky palác (Vali Sarayı) ve Jurkovičova vila (Jurkovič Evi).

11.Mendel Müzesi

Brno Çek Cumhuriyeti

Augustinian dönemi St. Thomas Manastırı arazisinde yer alan Mendel Müzesi, ziyaretçilerini Mütevazi Bir Dahi’nin Hikayesi sergisine davet ediyor. Bu modern sergi, bu ünlü bilim insanının hayatındaki önemli aşamalara işaret eden kritik yıllara odaklanıyor.

Serginin bir kısmı, G. J. Mendel’in ölümünü takip eden, Mendel’in Miras Kanunları ve hayatımızı etkilemeye devam eden genetiğin yeniden keşfedildiği yıllara ayrıldı. Tur, Mendel’in el yazısıyla yazdığı, ufuk açıcı Versuche über Pflantzenhybriden (Bitki Hibritleşmesi Deneyleri) adlı el yazması ile sona eriyor.

Müze aynı zamanda bizi hücreyi, DNA’yı ve Mendel Kalıtım yasalarını şakacı bir şekilde tanıtan bir sergiden de oluşuyor. Sonunda G. J. Mendel’in araştırmasını yürüttüğü koşulları çağdaş bir laboratuvarla karşılaştırma fırsatı buluyoruz.

12.Veveri Kalesi

Veveri Kalesi

Brno şehir merkezinin sadece 12 kilometre kuzeybatısında yer alan ve toplu taşımayla rahatlıkla ulaşabileceğiniz Veveri Kalesi de kesinlikle Brno’da yeteri kadar zamanı olanların göz atması gereken tarihi yapılardan biri.

11. yüzyılda kurulan bu çarpıcı yapının bugünkü görünümü, Orta Çağ’a kadar yapılan çok sayıda ekleme ve değişikliği barındırmaktadır.

Pek çok kez el değiştirdikten ve uyruğunu değiştirdikten sonra kale onlarca yıldır hareketsiz durumdaydı, ancak son zamanlarda yapılan yenilemeler sayesinde artık kesinlikle ziyaret etmeye değer.

Günümüzde kalenin iç mekanını keşfedebiliyorsunuz. Geniş çatı katı ve yemek odası, kaliteli freskleri ve geniş mobilya koleksiyonlarıyla saray binası gibi önemli noktaları kaçırmadığınızdan emin olun deriz.

13.Bunker 10-Z

Brno Çek Cumhuriyeti

Eskiden çok gizli olan bu hava saldırısı sığınağı, ilk olarak Brno’nun Nazi işgali sırasında Špilberk Kalesi’nin altındaki tepede inşa edilmişti. Daha sonra Komünist dönemde nükleer bir saldırı durumunda 500 kişiyi barındıracak şekilde donatıldı. Bugün ziyaretçiler 10-Z sığınağını kendi başlarına veya bir rehber eşliğinde keşfedebiliyor ve hatta cesur olanlar geceyi bu yer altı labirentindeki pansiyon odalarından birinde geçirebiliyor.

14.Moravian Square

Brno

Moravské náměstí olarak da bilinen bu meydan, Brno gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri. Çok sayıda tarihi binaya ev sahipliği yapan meydan, ayrıca şehirdeki simge yapıların birçoğuna da yakın konumda bulunuyor.

İşlek bir yolun ve tramvay raylarının tam karşısında olmasına rağmen Moravya Meydanı, Brno’nun en huzurlu ve ilginç meydanlarından biridir. Burası St. Thomas Kilisesi’ne, Brno’daki Moravya Galerisi’ne ve sekiz metrelik atlı bir heykele ev sahipliği yapıyor.

POPÜLER YAZILAR