Ana SayfaAvrupaHollandaBreda Gezilecek Yerler | Görülmeye Değer En İyi 13 Yer

Breda Gezilecek Yerler | Görülmeye Değer En İyi 13 Yer

Hollanda’nın güneyinde, Belçika sınırına sadece 10 km uzaklıkta bulunan Breda, çok sayıda tarihi bina ve kültürel atraksiyona sahip olmasına rağmen, diğer popüler Hollanda şehirlerinin gölgesinde kalıyor olsa da, her yönüyle ziyaret edilmeye değer şehirlerden bir tanesi.

Breda fantastik bir turizm merkezidir ve eski mimarisi, güzel parkları ve sessiz cazibesi her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Breda rahat teraslara, karakteristik kanallara ve güzel bir yeşil parka sahip hareketli bir merkeze sahiptir. Keşfetmesi oldukça kolay olan bu şehri, yürüyerek rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz, dilerseniz bisiklet kiralayarak da şehir keşfi yapabilirsiniz.

Breda, çoğunlukla günübirlik turlarla ziyaret edilen bir şehir olsa da, en azından bir gününüzü bu şehirde konaklayarak geçirin deriz, hatta yeteri kadar zamanınız ve bütçeniz varsa iki gün kalmayı da düşünebilirsiniz.

Breda Gezilecek Yerler

‘Güney’in İncisi’ olarak da bilinen Breda, daha çok tarihi yapıları ve kanalıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor olsa da, yapılacak birçok şeye de sahip. Çok sayıda araştırma ve eğitim kurumuyla önemli bir kültür merkezi olan Breda, Hollanda gezinizde mutlaka uğramanızı tavsiye edebileceğimiz şehirlerden.

Breda’da 1 ya da 2 gün konaklamayı planlıyor ve henüz nerede kalacağınıza karar vermediyseniz, tarihi şehir merkezinde kalın deriz. Bu bölgede kalarak şehirdeki simge yapıların hemen hemen hepsine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kısa sürede çok fazla yer görmek istiyorsanız burası kalabileceğiniz en iyi yer. Merkezdeki popüler otellere göz atmak için tıklayın ; Breda Tarihi Merkez Otelleri

Gelelim Breda gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken çekim merkezlerine ;

1.Grote Kerk

Grote Kerk-breda

Gotik tasarımıyla dikkat çeken Grote Kerk, 1290 yılında inşa edilmiş ve günümüzde şehirdeki en önemli dini yapı olma unvanına sahip.

“Büyük Kilise” veya Meryem Ana Kilisesi (Onze-Lieve-Vrouwekerk) olarak da bilinen bu yapı, en çok 1509 yılında tamamlanan muhteşem 97 metrelik kulesiyle öne çıkıyor. Eski Kent silüetine hakim olan kilise, din adamlarını hicveden sahnelerle oyulmuş Geç Gotik koro tezgahlarına da sahip. Ayrıca 1540 yılında Antwerp’li Joos de Backer tarafından yapılan bakır yazı tipi de görülmeye değerdir.

Diğer ilgi çekici yerler arasında, ülkenin en büyüklerinden biri olan etkileyici orgu ve üzerindeki 1500’lü yıllardan kalma St. Christopher’ın büyük tablosu yer alıyor.

Nassau Kontu II. Engelbrecht ve eşinin 16. yüzyıldan kalma görkemli Rönesans mezarı da kilisedeyken kaçırmak istemeyeceğiniz yerlerdendir.

Ücretsiz olarak görebileceğiniz bu kilisenin 97 metrelik kulesi, eski şehrin her köşesinden görülebilen ikonik bir manzaradır. Bu kuleye döner merdivenlerden çıkabilir ve Breda’nın nefes kesen manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

2.Breda Eski Kent

Breda Eski Kent

Breda’yı keşfetmek söz konusu olduğunda, tek tek simge yapılar veya turistik mekanlardan çok daha fazlasını keşfedebilirsiniz. Breda’nın kalbi büyüleyici eski kentinde yatıyor. Kanallar arasındaki tarihi şehir merkezinde dolaşırken çok sayıda tarihi yapının yanı sıra, diğer turistik yerleri de görebiliyorsunuz.

Eski Kent, keşfetmesi kolay ve eğlenceli bir bölge. Zaten listemizdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de ya bu bölgede ya da bu bölgeye çok yakın bir konumda bulunuyor. Ayrıca bu bölge, Breda gezisi için harika bir başlangıç noktası.

Eski Kent bölgesi, Breda’daki en fazla restoranı, kafeyi, barı, oteli ve alışveriş spotlarını bulabileceğiniz yerdir. Bu yüzden, henüz Breda’da nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz bu bölgedeki otelleri inceleyebilirsiniz.

Breda’nın en büyüleyici hazineleri tarihi merkezde toplanmıştır. Eski Kent, Oude Mark’ın suları, Oude Vest ve Vlaszak sokakları ve kuzeydeki Breda Kalesi ve Valkenberg Parkı ile tanımlanır. Bu bölgede, Grote Markt ve büyük Grote Kerk’in merkezi odak noktası olduğu şehrin ikonik yerleri sizi bekliyor.

Şehrin tarihi merkezi, bir zamanlar Breda lordlarının ikametgahı olan etkileyici Breda Kalesi çevresinde büyümüştü. Breda’yı 1403’ten itibaren yöneten ve mevcut Hollanda monarşisine bağlı olan Nassau hanedanının eski kraliyet şehri olan Eski Kent, muhteşem bir atmosfere sahip olmasıyla da ziyaretçilerini büyülüyor.

3.Mastbos Ve Bouvigne Kalesi

Mastbos Ve Bouvigne Kalesi

Breda’nın güneyinde yer alan Bouvigne Kalesi, Kasteel Duivenvoorde ile birlikte Hollanda’nın en güzel kalelerinden biri olarak kabul ediliyor. Eski Kent bölgesinden kaleye yürüyerek 30 dakikadan daha kısa sürede ya da bisikletler 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Breda’daki doğanın en büyüleyici kesiti için gidilecek yer kesinlikle Mastbos’tur. Mastbos ormanı 500 yıl önce Nassau’lu Hendrik III tarafından kurulmuş ve kayın ağaçlı caddeler, fundalıklar ve göletlerle eşsiz bir atmosfere sahip.

Mastbos’un en ilgi çeken yeri ise şüphesiz Bouvigne Kalesi’dir. Kale yüzyıllar boyunca el değiştirmiş ve çoğunlukla Orange Prenslerine hizmet etmiştir. 1930’dan bu yana kale, devletin koruması altında yer alıyor.

Masalsı kulesi ve zarif mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen kalenin içi ziyaretçiye açık olmasa da, Bouvigne bahçelerini ve kaleyi dışarıdan görebilirsiniz. 1913 civarında, zamanın hakim tarzlarında (Fransızca, İngilizce ve Almanca) oluşturulan her bahçe, kendine özgü bir karaktere sahiptir. Dikkate değer özellikler arasında bol fuşyalar ve heykel koleksiyonu yer alıyor.

4.Valkenberg Park

Valkenberg Park

Park Valkenberg, Breda’nın merkezindeki yeşil vahadır. Şehirdeki en popüler dinlenme noktalarından olan bu park, hem yerel halkın hem de turistlerin popüler gezi durakları arasında yer alıyor.

Kanallar ve keyifli Begijnhof ile çevrili Valkeberg Park, Breda’nın merkezinde mükemmel bir konuma sahiptir ve yürüyüş yapmak ve açık havada eğlenmek için keyifli bir yerdir.

Breda’nın ana parkı olan Valkenberg geniş bir alana yayılıyor ve ana çeşmeleri, göletleri, çeşitli ağaç ve çiçekleri ve ayrıca eski şehir surunun savunma kulelerini içeriyor.

Parkın ana girişinde Orange Hanedanı’nın bu bölgede yarattığı etkinin anısına inşa edilen Baronluk Anıtı yer alıyor.

5.Stedelijk Müzesi

Stedelijk Müzesi

Eski Breda Müzesi ile Resim Müzesi’nin (MOTI) birleşmesinden sonra 2017 yılında kurulan şehrin belediye müzesi Stedelijk Müzesi, her sanatseverin mutlaka göz atması gereken birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapıyor.

Yakın zamanda büyük bir yenilemenin ardından 2023’ün başlarında yeniden açılan bu müzede film ve fotoğrafçılığın yanı sıra tasarım, mimari, moda, bilim ve hatta oyun alanlarıyla ilgili önemli sergiler yer alıyor. Breda’nın din ve endüstri alanları da dahil olmak üzere sanata olan benzersiz katkısına özellikle vurgu yapılıyor.

Müzedeki eserlerin yanı sıra, müzenin bulunduğu bina da oldukça ilgi çekicidir. Yaşlanan erkeklere ev sahipliği yapması nedeniyle “Yaşlı Erkekler Evi” olarak bilinen bu binanın tarihi 13. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor ve şehrin ilk oteli olarak kullanılmaya başlanmış.

Kalıcı koleksiyonlarına ek olarak, Hollanda’nın dört bir yanından düzenli olarak ziyaret edilen sanat sergileri burada düzenleniyor. Rehberli turlar ve eğitim atölyeleri mevcuttur ve tesis bünyesinde bir de kafe var.

6.Begijnhof

Breda, Hollanda

Pek çok Hollanda şehrinde Begijnhof bulunur ve bu genellikle iç bahçeli kapalı bir avludur. Diğer Hollanda şehirlerinde de olduğu gibi buradaki Begijnhof da Breda gezilecek yerler listenizde olması gereken popüler çekim merkezlerinden.

Tarihi Breda’nın kalbinde, sizi yüzyıllar öncesine götüren küçük bir alan Begijnhof, Amsterdam‘daki Begijnhof’a benzer özelliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Duvarlar ve konutlarla çevrili bu tarihi alan, zengin ve sıra dışı bir tarihe sahip, şehrin en eskileri arasında yer alıyor.

Bu büyülü avlunun çevresinde 1800’lü yıllardan kalma 29 şirin ev ve iki küçük kilise bulunuyor. Begijnhof’un merkezinde farklı türde bitki ve otların bulunduğu küçük bir bahçe bulunmaktadır. Breda’nın tamamında bundan daha pitoresk ve huzurlu bir yer bulamazsınız.

Girişin bitişiğinde, Catharinastraat’taki otantik beguinage evlerinden birinde yer alan Begijnhof Müzesi bulunmaktadır. Bu müze, yeniden inşa edilmiş yaşam ve mutfak alanları ile beguine’nin günlük yaşamına bir bakış sunuyor. Üst katta sergiler beguine yaşamının eşsiz yönlerine ışık tutuyor.

7.Breda Kalesi

Breda

Breda mirasının önemli bir parçası olan Breda Kalesi, şehirdeki en popüler gezilecek yerlerden biri. Bir zamanlar Hollanda Kraliyet Ailesi’nin öncülleri olan Nassau ailesinin gururlu atalarının merkezi olan bina, artık bir askeri eğitim okulu olarak faaliyet gösteriyor.

Bu kalenin ilk kökenleri, burada bir başka kalenin bulunduğu 1198 yılına kadar uzanmaktadır. Kale, 15. yüzyılın başlarında bir Alman Nassau Kontu ile Breda’nın Johanna van Polanen’inin evlenmesi yoluyla Hollanda Kraliyet ailesinin ataları olan Nassau ailesinin mülkiyetine geçmiş.

16. yüzyılda kale, gösterişli bir Rönesans sarayına dönüştürüldü. Raphael’in öğrencisi olan Thomas Vincidor de Bologna’nın uzmanlığıyla kale kapsamlı bir şekilde yenilendi. Hollanda’da Ulusun Babası olarak kabul edilen William of Orange Nassau’nun İspanyol yönetimine karşı verdiği ünlü mücadele sırasında burada kalmayı seçmesiyle kalenin tarihi daha da önem kazandı. Kale bu dönemde askeri kale olarak yeni bir rol üstlendi.

Kalenin tarihinde bir dönüm noktası, 1826’da Kraliyet Askeri Akademisi’nin (KMA) kaleyi kendi evi haline getirmesiyle gerçekleşmiş. Bu yeni amaç doğrultusunda kalede daha fazla değişiklik yapıldı ve bu sefer askeri kullanıma yönelik pratik uyarlamalar hedeflendi. Ne yazık ki bu dönüşüm, bir zamanlar salonlarını ve koridorlarını süsleyen pek çok zarif Rönesans süsünün kaldırılmasına yol açtı.

Breda Kalesi askeri bir bölgede yer alsa da, tarihi ihtişamına bir göz atmak hala mümkün. Rehberli turlar, ziyaretçilere bu antik yapının koridorlarını keşfetme ve duvarlarının içinde saklı hikayeleri ortaya çıkarma fırsatı sunuyor.

8.Grote Markt

Breda

Breda’daki Grote Markt meydanı bir pazar yerinin sahip olması gereken tüm niteliklerin örneğini oluşturuyor: Büyük bir kilise, çok sayıda pitoresk mimari, Arnavut kaldırımlı kaldırımlar ve çok sayıda mağaza, kafe, bar ve restoran.

Şehrin ana meydanı olan Grote Markt, ayrıca şehirdeki en fazla yeme içme mekanını bulabileceğiniz yer olmasıyla da dikkat çekiyor. Biraz turistik ve kalabalık olsa da, şehir turuna başlamak için harika bir yer.

9.St. Anthony Katedrali

Breda

Sint-Janstraat’ta yer alan St. Anthony Katedrali, Breda piskoposluğunun katedrali olarak hizmet veriyor. Protestan Grote Kerk (Büyük Kilise) Breda’nın en ikonik kilisesi olarak kabul edilebilirken, St. Anthony Katedrali Katolik topluluğu için daha büyük önem taşıyor. Ayrıca Breda gezilecek yerler arasında en ilgi gören tarihi yapılardan biridir.

Katedralin mimarisi dönemin tarzını yansıtıyor. Mimar Pieter Huijsers tarafından dönemin neoklasik üslubunda tasarlanan cephe, özellikle Dor, İyon ve Korint şeklindeki klasik sütunları ve Yunan tapınaklarının ihtişamını anımsatan çan kulesinin altındaki alınlığıyla bu etkiyi yansıtıyor. Tepesindeki küçük kule, Roma veya Yunan tasarımından ilham alan bir aşk tapınağını andırıyor.

Zamanla katedralin rolü diğer kiliselere kayarken, St. Anthony Katedrali bu unvanı yeniden kazandı. 2001 yılında Piskoposun isteği üzerine katedrale bir kez daha fahri katedral unvanı verildi.

10.Breda Belediye Binası

Breda

Breda Belediye Binası’nı (Stadhuis) şehrin kalbindeki Grote Markt adlı meydanda görebilirsiniz. Bu tarihi binanın en eski kısmı, bitişikteki Küçük Belediye Binası (Cleyn Raedthuys) ile birlikte Büyük Salon’dur.

Stadhuis, 1767 yılında dört bitişik evin birleşik bir cephe oluşturmak üzere birleştirilmesiyle inşa edilmiştir; bunlardan en eskisi olan Büyük Salon, 15. yüzyıla kadar uzanır. Bina, etkileyici vitraylara sahip Konsey Odası’nın eklenmesiyle 1898’de ve 1925’te daha da genişletildi.

Eski Belediye Binası ziyaretinin öne çıkan noktaları arasında Velázquez’in İspanyol işgalcilerin yenilgisini anan ünlü tablosu Breda’nın Teslimiyeti’nin bir kopyası ve artık konferans salonu olarak kullanılan eski araba kulübesinin bulunduğu bahçe yer alıyor.

11.Spaniard’s Hole

Breda

Aa ve Mark nehirlerinin birleştiği yerde bulunan eski bir sur olan Spaniard’s Hole da, şehir turunuzda göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden.

17. yüzyılda inşa edilen İspanyol Deliği (Spaniard’s Hole), başlangıçta malzemelerin kanal sistemi aracılığıyla Breda’ya gönderilmesine olanak tanıyan bir kale kapısı olarak kullanılıyordu.

Bu büyük su kapısının iki yanında ikiz kuleler, Granaattoren ve Duiventoren ve bir miktar duvar bulunmaktadır.

Günümüzde şehirdeki en çok fotoğraflanan yapılardan biridir.

12.Ginneken Mahallesi Ve Ginnekenmarkt

Breda

Tarihi şehir merkezinin ötesinde Ginneken, Breda’daki favori mahallemizdir. Şehrin güney tarafındaki Van Coothplein’den başlayarak, Wilhelminastraat’a geçiş yapan Nieuwe Ginnekenstraat, Ginneken’e doğru yol alıyor. Bu cadde boyunca ve Ginneken’in içinde çok sayıda popüler kahvaltı mekanı, büyüleyici kafeler ve keyifli konsept mağazaları keşfedeceksiniz.

Geçmişi 1611 yılına kadar uzanan bağımsız bir köy olan Ginneken, 1942’de Breda’nın bir parçası olduktan sonra bile rahat köy atmosferini korumuştur.

Küçük Ginneken banliyösü, Breda’nın güney ucunda yer alır ve ilginç tarzı ve haftalık pazarı (Ginnekenmarkt), bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Ginneken’in ana meydanlarından biri Duivelsbruglaan ve Raadhuisstraat caddelerinin kesişme noktasında yer alıyor. Burası birçok kafe, restoran ve açık havada oturma alanıyla gelişen bir yer.

13.Reptile House Earth

Breda

Sürüngen Evi Dünyası (Sürüngen Evi De Aarde), Breda’nın yeni turistik mekanlarından biridir ve aynı zamanda şehrin hayvanat bahçesine en yakın yeridir. Çocuklarlar Breda’yı ziyaret ediyorsanız burası mutlaka Breda gezilecek yerler listenizde yer alması gereken cazibe merkezlerinden.

Eğitime önem verilirken, yol boyunca her türün kökeni ve bakımıyla ilgili ayrıntılar hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca, bu büyüleyici hayvanların, özellikle beslenme zamanlarında, geniş kapalı alanlarda işlerini yürütmelerini izlemekten kesinlikle keyif alacaksınız. Öne çıkanlar arasında timsahlar, kaplumbağalar, yılanlar ve çeşitli kertenkelelerin yanı sıra akrepler ve örümcekler yer alır.

POPÜLER YAZILAR