Ana SayfaYunanistanAtina Gezi RehberiAtina Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

Atina Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birçok farklı yöntem bulunuyor…

Bu yöntemlerden en ucuzu tabii ki otobüsler oluyor. Ancak 3-4 kişi Atina’ya seyahat ediyorsanız, taksileri veya ‘Welcome Pickups’ adı verilen önceden rezervasyonlu ulaşım yöntemlerini de kullanmayı düşünebilirsiniz.

Atina Havaalanı’nın asıl adı ‘Eleftherios Venizelos Atina Uluslararası Havaalanı’ olarak bilinir ve şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Yüksek sezonda ve yoğun saatlerde Atina’ya ulaşacak olursanız trafiğin çok yoğun olabileceğini unutmayın. Bu yüzden havaalanı ve merkez arasında hizmet veren, en popüler ulaşım aracı olan metrolar, ilk olarak tercih etmenizi tavsiye edebileceğimiz araçlardır. Çünkü taksiler, otobüsler veya diğer karşılama araçları trafiğe takıldığı zaman yolculuğunuz 30 dakika ya da 1 saate kadar uzayabiliyor.

Powered by GetYourGuide

Atina Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Atina

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için 4 farklı yol bulunuyor. Bunlar ; metro, taksi, 24 saat hizmet veren ekspres otobüsler ve ‘welcome pickups’ adı verilen transfer hizmetleridir.

Bu 4 yöntem arasından en ucuzu sırasıyla otobüs, metro, taksi ve karşılama hizmetleridir.

Ancak 3-4 kişi Atina’ya seyahat ediyorsanız, taksileri de ciddi anlamda düşünün deriz. Taksi ücretleri metrolardan daha ekonomik olabiliyor. Daha ucuz olmasa da hemen hemen aynı fiyata denk gelebiliyor. Bu yüzden grup olarak seyahat ediyorsanız ilk olarak mutlaka taksilere veya welcome pickups adı verilen servislere göz atın deriz.

Otobüs

Otobüs Atina
Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine en kolay nasıl gidilir ?

Havalimanından şehir merkezine gitmek için en ucuz yöntem ekspres otobüslerdir. Otobüslerle şehir merkezine trafiğe bağlı olarak yaklaşık 1 saat içinde gidebilirsiniz.

Eğer oteliniz tarihi şehir merkezinde, Sintagma Meydanı yakınlarındaysa en iyi seçenek otobüsleri kullanmak olacaktır. Havaalanından hareket eden bu otobüslerle bu meydana kadar gidebiliyorsunuz.

Otobüs bilet ücreti de 8€’dur.

Havaalanının Ekspres Otobüsleri haftanın 7 günü 24 saat çalışır. Yalnız seyahat ediyorsanız, havaalanından şehir merkezine en ucuz ulaşım yoludur.

Atina
Foto Kaynak ; flickr.com/patrick-rasenberg

Merkeze ulaşım için 4 farklı otobüs bulunuyor. Bunlar ;

  • Χ93 ; Bu otobüslerle havaalanından Kifissos KTEL İstasyonu‘na gidebilirsiniz.
  • X95 ; Havaalanı – Sintagma Meydanı arası çalışır. Eğer oteliniz şehir merkezindeyse, büyük bir olasılıkla bu meydana oldukça yakındır. Çünkü bu meydan, hem Atina’nın kalbinin attığı yer hem de şehirdeki en fazla otele ev sahipliği yapan yer olarak bilinir.
  • Χ96 ; Havaalanı – Pire Limanı arası hizmet verir. Bu otobüslerle Pire merkez yolcu limanına kadar gidebilirsiniz. Eğer Atina’ya uçup, oradan vapurlarla adalara geçmeyi planlıyorsanız, bu otobüse binmeniz gerekir.
  • Otobüs bileti nereden alınır ? ; Gelen Yolcu alanının dışındaki 4 ve 5. Çıkışlar arasında yer alan bilet gişelerinden otobüs biletlerinizi satın alabilirsiniz.

İPUCU ; Şehir merkezine otobüslerle ulaşmak aslında çok kolay olsa da bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Eğer otobüslerle merkeze ulaşmayı planlıyorsanız, otobüslerin otelinize yakın bir otobüs durağından geçtiğinden emin olun. Hâlâ kalacağınız oteli tercih etmediyseniz de, hem turistik yerlere hem de şehrin kalbinin attığı yere yakın olmak için Sintagma Meydanı yakınlarındaki otelleri tercih edebilirsiniz.

Eğer otobüslerle otelinize çok yakın bir yere kadar gidemiyorsanız, otobüs yolculuğundan sonra taksilere veya metroya binmeniz gerekecek. Bu yöntem de pahalı olacaktır. Bu yüzden oteliniz otobüs duraklarına yakın değilse, metro veya bir diğer ulaşım yöntemi olan taksileri tercih edin deriz.

Metro

Metro Atina
Metro, Atina Havaalanı’ndan Şehir Merkezine en hızlı ulaşım yöntemidir

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan metrolar ile 40 dakika gibi bir sürede şehrin kalbine ulaşabiliyorsunuz.

Eğer Atina’yı yüksek sezonda veya hafta sonu ziyaret ediyorsanız, şehir trafiği bunaltıcı olabiliyor. Trafikten uzak durmak için de merkeze en iyi ulaşım yolu metrolardır. Otobüslerden biraz daha pahalı olsa da, hem hızlı hem de en konforlu ulaşım yoludur.

Metrolarla Atina’nın kalbinin attığı yer olan Sintagma Meydanı’na ulaşabiliyorsunuz. Metrolar her 30 dakikada bir hareket eder ve 06:30 – 23:30 saatleri arasında hizmet verir. Yani havaalanına gece ulaşacak olursanız, metrolar ile merkeze gidemezsiniz.

Platform iki farklı tren tarafından kullanılıyor. Bunlardan biri hat 3 metro (Merkeze gitmek için tercih edilen metro) diğeri ise Banliyö treni. Bu yüzden doğru trene bindiğinizden de emin olun.

Metro istasyonuna ulaşım için de ; geliş alanından çıktıktan sonra 3 numaralı Çıkıştan çıkın ve yürüyen merdivenlerle yukarı çıkın. ‘Sky Bridge’ adı verilen yerden sonra tabelaları takip ederek metroyu bulabilirsiniz.

Atina Havaalanı’nda şehir merkezine metro ücreti 12€’dur. Ancak gidiş-dönüş bilet ücreti 18€’dur (Gidiş dönüş biletleri 7 gün geçerli. Yani 7 gün içinde aynı metro ile havaalanına gitmeyi planlıyorsanız, çift yönlü bilet alın deriz).

!Metroya binmeden önce biletinizi onaylatın. Aksi takdirde kontrol yapılırsa ve biletinizi onaylatmazsanız, ciddi anlamda bir ceza ödeyebilirsiniz.

Taksi

Taksi Atina

Havaalanından şehir merkezine en konforlu ulaşım yöntemlerinden biri de taksilerdir. Taksiler ile merkeze yaklaşık 30-45 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz. Ancak taksi ücretleri merkeze gitmek için en pahalı olan yöntemdir.

Taksi ücretleri 05:00-23:59 saatleri arasında 48€’dur. 00:00-05:00 saatleri arasında da gece tarifesi uygulanır ve merkeze ulaşım 62€ civarındadır.

Eğer 3-4 kişi Atina’ya seyahat ediyorsanız, en ideal ulaşım yolu taksilerdir. Çünkü metrolarla hemen hemen aynı ücrete otelinizin kapısına kadar taksilerle gidebiliyorsunuz.

Atina Havaalanı
Kaynak ; flickr.com/karl-baron

Welcome Pickups Taksi

Normal taksiler ile arasındaki tek fark, bu taksileri havaalanına gelmeden önce rezerve edebiliyor olmanız. Bu servisi kullanacak olursanız taksi şoförleri sizi gelen yolcu salonunda karşılıyor.

Bu önceden rezervasyonlu taksiler, normal taksiler ile aynı ücrete şehir merkezine gidiyor. Bu yüzden de merkeze ulaşım için taksileri kullanmayı planlıyorsanız, bu karşılama hizmeti olan taksileri kullanın deriz. Hem havaalanı çıkışında taksi bulmak gibi bir stresi yaşamamış olursunuz.

Bu karşılama hizmetiyle şoförünüzden Yunan sim kartı da talep edebilirsiniz (Ücret karşılığında) veya Atina hakkında ya da Yunan adaları hakkında detaylı bilgileri de şoförünüzden öğrenebilirsiniz. Bu şoförlerin hemen hepsi çok iyi İngilizce konuşabildiğinden dolayı, iletişim sorunu yaşamamak için de en ideal ulaşım yöntemidir. Normal taksiler ile gideceğiniz yeri bulamayabilir veya daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Taksi Atina

KİM İÇİN ; 3-4 kişilik aileler veya grup olarak seyahat edenler için. Eğer 4 kişi Atina’ya seyahat ediyorsanız, otobüsten sonra en ucuz yöntem taksilerdir. 4 kişi metrolarla şehir merkezine 48€’ya gidebilirken bu karşılama hizmeti olan taksilerle şehir merkezine 46€’ya gidebiliyorsunuz. Tabii Atina’yı hafta sonu ve yoğun bir sezonda ziyaret ediyorsanız, bir de üstüne akşam üzeri havaalanına ulaştıysanız, trafikte takılıp kalma gibi bir riskinizin olduğunu da unutmayın.

NOT : Taksiler gece yarısından önce (23:59) 48€’dur. Ancak siz 23.30’da havaalanında olur ve otelinize 00:05’de ulaşırsanız, gece tarifesi olan 64€’yu ödemeniz gerekiyor. Bu yüzden gece yarısına yakın taksiyi kullanacaksanız, şoföre hangi tarife üzerinden ücretlendirme yapılacağını da mutlaka sorun.

ATİNA MERKEZİNDE NEREDE KALINIR ?

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüsler veya metrolar ile ulaşmayı planlıyorsanız, Sintagma Meydanı yakınlarındaki otellerde konaklayın. Hem otelinize hem otelinizden havaalanına bu meydan yakınlarında konaklayarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şehrin kalbinin attığı yer ve Atina’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap olan Sintagma Meydanı yakınlarındaki en popüler ve en ideal otellerden bazıları ;

Arethusa Hotel – 3 yıldız

Arethusa Hotel Atina
Arethusa Hotel

Sintagma Meydanı’na 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, hem metro istasyonuna hem de otobüs duraklarına yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu sayede havaalanından otele kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bu otel, Atina’da gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de oldukça yakın bir konumda.

Electra Hotel Athens – 4 yıldız

Electra Hotel Athens
Electra Hotel’in teras manzarası

Atina Akropolisi manzarasına sahip bir otel olan Electra, Sintagma Metro İstasyonu’na 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden biri olduğu gibi, hem havaalanına hem de havaalanından merkeze metrolarla ulaşım için en ideal otellerden. Ayrıca bu otelden, Atina’da gezilecek yerler arasında popüler olan birçok cazibe merkezine de yürüyerek gidebiliyorsunuz.

Hotel Grande Bretagne – 5 yıldız

Hotel Grande Bretagne
Hotel Grande Bretagne’nin teras manzarası

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için metroları veya otobüsleri tercih edecek olursanız, Sintagma Meydanı’nın tam kalbinde bulunan bu otele göz atabilirsiniz. Ultra lüks bir konaklama deneyimi sunan otel, popüler turistik noktalara da oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Son olarak, Atina Havaalanı şehir merkezi ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer seçenekte konaklayacağınız otelin servisleridir. Bu otel servisleri çoğu zaman ücrete tabii iken bazıları ücretsiz olabiliyor. Bu yüzden konaklayacağınız tesisin havaalanı servisi olup olmadığını kontrol etmeyi de unutmayın. Ücretleri olan havaalanı servisleriyle taksilerden biraz daha fazla ücret ödeyerek otelinize ulaşabilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER