Ana SayfaİspanyaMadrid Gezi RehberiPrado Müzesi, Madrid | Tarihçesi, Giriş Ücreti Ve Eserleri

Prado Müzesi, Madrid | Tarihçesi, Giriş Ücreti Ve Eserleri

-

Dünyanın en büyük ve en etkileyici müzelerinden biri olarak kabul edilen “Prado Müzesi”, Madrid’in en önemli turistik çekim merkezleri arasında yer alıyor. Eski İspanyol Kraliyet Koleksiyonuna kadar giden birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan müzede, Velázquez, Goya, Titian ve Rubens gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri de görülebiliyor.

18. yüzyıldan kalma Neoklasik bir binada yer alan Prado Müzesi, 1785 yılında Juan de Villanueva tarafından tasarlanmış ve 1819 yılında ilk kez Prado Ulusal Müzesi olarak ziyaretçiye açılmış. Açıldığı günden günümüze Madrid’in ve İspanya‘nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmuş bu müze, günümüzde de dünya çapında tanınıyor.

Prado Müzesi Eserleri

1.The Naked Maja (GOYA)

Prado Müzesi Eserleri
The Naked Maja (GOYA)

Francisco de Goya’nın en ünlü eserlerinden biri olan The Naked Maja (Çıplak Maya olarak da bilinir), müzenin en ilgi gören eserlerinden. 1803 yılında yapılmış olan eser, 1901 yılından günümüze bu müzede sergileniyor.

2.Las Meninas – Nedimeler (Diego Velazquez)

Las Meninas – Nedimeler

İspanyol altın çağının önde gelen sanatçılarından biri olan Velazquez tarafından yaratılmış bu eser, batı sanat tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Madrid Kraliyet Sarayı’nı gösteren resim, beş yaşındaki Margaret Theresa’yı doğrudan izleyiciye bakarken tasvir ediyor.

3.The Garden of Earthly Delights (Dünyevi Zevkler Bahçesi – Hieronymus Bosch)

The Garden of Earthly Delights

Meşe panel üzerine 3 katlı bir yağlı boya olan Dünyevi Zevkler Bahçesi, Hieronymus Bosch‘un müzedeki en ilgi gören eserlerinden bir tanesi. Sol panelde Adem ve Havva’nın ilk buluşması tasvir ediliyor. Ortadaki panel, erkekler, kadınlar, bitkiler ve hayvanların bulunduğu geniş bir bahçeyi tasvir eden Dünyevi Lezzetler. Sağ taraftaki panel ise cehennemi tasvir ediyor.

4.The Cardinal (Bir Kardinal Portresi – RAPHAEL)

The Cardinal

1510-1511 yılları arasında oluşturulmuş bir panel üzerine yağlı boya çalışması olan ”The Cardinal” adlı bu çalışmada fırçanın titiz vuruşları kıyafetlerin dokularında rahatlıkla görülebiliyor.

5.Venüs ve Adonis (Titian)

Venüs ve Adonis (Titian)

Tuval üzerine yağlı boya ile 1554 yılında yapılmış. Resim şafakta geçiyor ve Adonis’in sevgilisi Venüs’ten uzaklaştığını gösteriyor.

6.Carlos V (Titian)

Carlos V (Titian)

1548 tarihli, tuval üzerine yağlı boya ile yapılmış bu eser Prado Müzesi’nin 27 nolu odasında yer alıyor.

7.The Nobleman with his Hand on his Chest (Eli Göğsünde olan Asilzade – EL GRECO)

The Nobleman with his Hand on his Chest

El Greco’nun eserlerinin çoğunda dini temalar olmasına rağmen, bu eserinde Toledo’nun soylularından birinin portresi yer alıyor. Eli göğsünde olan şövalye 1580 yılında boyanmış. Resimdeki adam yaklaşık 30 yaşında ve 1570’lerin modasını temsil eden, beyaz yakalı giysiler giyiyor. Günümüzde bu müzenin en çok ilgi gören eserleri arasında yer alıyor.

8.El Tres de Mayo 1808 (3 Mayıs 1808 – GOYA)

El Tres de Mayo 1808

Yine Francisco Goya’nın eserlerinden biri olan 3 Mayıs 1808, 1827 yılından günümüze bu müzede sergileniyor. Pek çok sanat meraklısı tarafından dünyanın ilk modern tablosu olarak bilinen bu resim, Fransızların 2 Mayıs 1808’de İspanyol özgürlük savaşçılarına uyguladığı savaşın dehşet verici bir betimlemesidir.

9.Artemisia – REMBRANDT

Artemisia – REMBRANDT

Rembrandt’ın, ihtişamlı şıklıkla örtülü genç bir kraliçeyi tasvir eden Artemisia’da, model olarak karısı ”Saskia”yayı kullandığı söyleniyor. Resimde hangi genç kraliçenin yer aldığı konusunda hala bazı tartışmalar var.

10.The Triumph of Death (Ölümün Zaferi – PİETER BRUGEL)

The Triumph of Death

Oldukça ürkütücü bu resimde, bazı insanlar kaderlerine karşı mücadele ediyor gibi görünürken, diğerlerinin ölümün gelişini kabul ettiğini fark edebiliyorsunuz. Bu eser, Kara Ölüm’ün getirdiği Ortaçağ Avrupa’sında her zaman mevcut olan ölüm tehdidini tasvir ediyor.

Prado Müzesi’ne Ne Zaman Gidilir ?

Prado Müzesi

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Prado, tahmin edebileceğiniz üzere aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip. Özellikle yüksek sezonda Madrid’i ziyaret ediyorsanız, uzun kuyruklara hazırlıklı olmanızda yarar var. Ancak önceden giriş biletinizi alacak olursanız, müzenin açıldığı saatte direkt olarak müzeye girebilirsiniz demektir, tabii güvenlik için oluşabilecek bir sırayı geçtikten sonra.

Biletinizi online olarak almadığınız takdirde çok uzun bilet kuyruklarına girebilirsiniz. Bu yüzden aynı fiyata (Bazen online daha ucuz olabiliyor) Prado Müzesi için giriş biletinizi almanızda yarar var.

Ayrıca müze 14:00’dan sonra da oldukça sakin oluyor. Eğer sabah saatlerinde müzeyi ziyaret etmek istemezseniz, öğleden sonraki saatleri tercih edebilirsiniz.

Prado Müzesi Hakkında Bilgiler

Prado Müzesi Hakkında Bilgiler

Müze, oldukça geniş ve büyük bir tarihi bina içerisinde hizmet veriyor. Müzede toplamda 5 giriş bulunuyor. Bunlardan ikisi Plaza de Goya’daki Felipe IV Caddesi‘nde bulunuyor ve giriş biletlerinizi online olarak almak yerine müze girişinden almak istiyorsanız, bu iki girişten birini tercih edebilirsiniz.

Bu 2 girişten Puerta de Goya Baja adlı giriş, daha indirimli biletler sunuyor. Bu yüzden de turistlerin büyük bir bölümü bu girişi tercih ediyor. İşte tam bu nedenden dolayı müzenin en kalabalık olan girişi burası oluyor. Zamandan tasarruf yapmak yerine, fiyattan tasarruf yapmak isterseniz uzun kuyruklara girerek biletinizi buradan alabilirsiniz.

Diğer giriş olan Puerta de Goya Alta‘da ise hiçbir indirim bulunmuyor. Yani bilet için tam ücret ödemeniz gerekiyor. Buradan bilet alarak müzeye girmek isterseniz de, biletinizi makinelerden almanız gerekiyor. Ancak bu girişteki kuyruk, diğerine göre çok daha kısa oluyor.

Biletlerinizi online olarak aldıysanız bu iki girişle işiniz yok demektir. Diğer 3 girişi kullanarak müzeye rahatlıkla girebilirsiniz. Bu 3 giriş, genel olarak sakin. Yani uzun kuyruklara girmeden müze ziyareti yapabiliyorsunuz.

Prado Müzesi Giriş Ücreti

Prado Müzesi Giriş Ücreti

Prado Müzesi giriş ücreti 2022 yılı itibariyle ; 7.5€’dur. Bu sadece genel bilet olup, ses rehberi veya ek bir servis hizmet içermiyor.

Müzeyi dilerseniz ücretsiz olarak da ziyaret edebiliyorsunuz. Pazar günleri hariç haftanın her günü 18:00-20:00 ve pazar günleri 15:00-17:00 saatleri arasında müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz olan biletlerinizi de online olarak almanız gerekiyor. Ancak zaten kalabalık olan müzeyi ücretsiz olan bu saatlerde görmeyi planlıyorsanız, çok daha yoğun bir turist trafiğiyle karşılaşabileceğinizi de unutmayın.

Prado Müzesi Ziyaret Saatleri

Prado Müzesi eserleri
Prado Müzesi – kaynak ; flickr / mike norton

Prado Müzesi’ni pazar günleri dışında haftanın her günü 10:00-20:00 saatleri arasında, pazar günü ise 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Prado Müzesi’nde fotoğraf çekimine izin verilmemektedir. Ayrıca biletinizi online olarak resmi web sitesinden (www.museodelprado.es) Türkçe/İngilizce olarak da satın alabilirsiniz.

Prado Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Caixaforum’a kısa bir yürüyüş mesafesinde, Madrid’in kalbinin attığı bir yerde bulunan Prado Müzesi’ne L1 mavi metro hattını kullanarak gidebilirsiniz. En yakın metro istasyonu Atocha istasyonu.

Ayrıca L2 kırmızı metro hattını kullanarak, müzeye kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Banco de Espana istasyonuna gidebilirsiniz.

Müzeye 9, 10, 14, 19, 27, 34, 37 ve 45 numaralı otobüslerle de ulaşabilirsiniz. Bunun yanında Prado’ya, Madrid’de gezilecek yerler arasında popüler olan cazibe merkezlerinin birçoğundan yürüyerek ulaşabileceğinizi de unutmayın.

Google haritada görmek için tıklayın
  • Adres ; Paseo del Prado, s/n, 28014 Madrid, İspanya

Prado Müzesi Tarihçesi

Prado Müzesi Tarihçesi

Müzenin tarihi, Ferdinand III ve eşi Kraliçe Maria Isabel de Braganza‘nın etkileyici kraliyet koleksiyonunu sergilemek için başkentte bir Kraliyet Resim ve Heykel Müzesi açma kararına, yani 19. yüzyıla kadar uzanıyor.

Müze, Madrid’deki kentsel yenileme projesinin bir parçası olarak Kral III.Charles tarafından mimar Juan de Villanueva’ya yaptırılan yakın zamanda inşa edilmiş bir sarayda yer alacaktı. Müze, kapılarını ilk olarak 1819’da halka açtı ve yalnızca İspanyol sanatını sergileyerek, hızla İspanya’nın sanatsal gücünün sembolü ve ulusal gururun nesnesi haline gelmiş.

Müze ilk kurulduğu zamanda, 16. yüzyıldan beri İspanyol kraliyet ailesi tarafından toplanan 1500’den fazla parçadan oluşuyordu. Daha sonra satın alınan ve bağışlanan eserler sayesinde koleksiyon genişleyerek günümüzdeki halini almış.

Prado Müzesi Tarihçesi
Foto kaynak ; flickr / joan

Prado Müzesi Yakınlarındaki Oteller

Madrid şehir merkezinde bulunan Prado Müzesi’ne yakın bir yerde konaklayacak olursanız, şehrin tam kalbinde olursunuz. Bu müzeye 5-10 dakika yürüme mesafesinde olan birçok otel var. Fakat müzenin bulunduğu yer Madrid’in tam kalbi olduğundan burada otel fiyatları biraz pahalı olabiliyor. Ancak yeteri kadar bütçeniz varsa, Madrid’de nerede kalınır ? sorusuna cevap için tercih edilebilecek en ideal ve en iyi yer burası. Bölgedeki popüler otellerden bazıları ise ;

  • Mandarin Oriental, Ritz Madrid ; 4 yıldızlı lüks bir otel. Şehirdeki en çok rezervasyon alan konaklama birimlerinden biri ve Prado Müzesi’ne sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Oteli incelemek için tıklayın
  • Hotel Mora by MIJ ; Madrid’in en ekonomik otellerinden biri. Modern ve şık odalarıyla öne çıkan bu tesiste müzeye kısa bir yürüyüş mesafesinde. Oteli incelemek için tıklayın.

TAVSİYELER ;

Müze giriş biletinizi online ve ”sıra atla (Skip the line)” olarak almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle müze için sınırlı zamanınız varsa, saatlerce bilet kuyruğunda beklemek istemeyebilirsiniz (Online alınan biletler ya aynı ücret, ya da 1-2€ daha ucuz/pahalı olmaktadır)

Müzenin odalarında fotoğraf çekimine izin verilmiyor. Bu yüzden fotoğraf makinanızı yanınızda getirmenize gerek kalmayabilir.

Kişisel eşyalarınızı (Ceket, palto, çanta vb) güvenlik kontrolünden geçtikten sonra, ücretsiz olarak vestiyere bırakabilirsiniz (Kilitli dolap yok).

Eğer Madrid’de daha çok müze görmeyi planlıyorsanız, Thyssen-Bornemisza, Prado ve Reina Müzesi kombineli biletleri de alabilirsiniz.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR