Ana SayfaİspanyaMadrid Gezi RehberiMadrid Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Madrid Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

“Madrid havaalanı şehir merkezi ulaşım” seçenekleri arasında hemen her bütçeye uygun bir yöntem bulabilirsiniz. En konforlu ve en pahalı yöntem Avrupa’nın birçok başkentinde olduğu gibi taksilerdir. Fakat taksiye alternatif olarak tren, metro, otobüs veya karşılama hizmetlerini de tercih edebilirsiniz, hatta bütçe konusunda rahatsanız, araç kiralamayı bile düşünebilirsiniz.

Madrid Barajas Havaalanı (MAD) şehir merkezi arası ortalama 13 km. Ancak otobüslerle şehir merkezine gidiyorsanız, yolculuk toplamda 18 km’ye kadar çıkabiliyor.

Havaalanından merkeze giden metro ve trenlerin yolculuk süresi hemen hemen aynıdır. Metro ile merkeze ortalama 20 dakikada 5€’ya gidebilirken, trenlerle ortalama 25 dakikada 2,6€’ya gidebilirsiniz. Yani merkeze ulaşım için en ucuz ve en hızlı seçenekler demiryoludur.

Otobüs bilet ücreti 5€, taksiler ise 35-40€. Ancak otobüslerle merkeze gitmek yaklaşık olarak 50-55 dakika sürüyor. Bu yüzden otobüsler, merkeze ulaşım için en son seçeneğiniz olmalı.

Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Madrid havaalanına 01:30-06:00 saatleri arasında geliyorsanız, ne tren ne de metro bulabilirsiniz. Son metro havaalanından 01:30’da hareket ediyor. Bu metroyu kaçıracak olursanız ya 24 saat hizmet veren 5€ ücreti olan otobüsleri tercih etmeniz gerekiyor, ya da taksi veya welcome pickups adı verilen karşılama hizmetlerini kullanmanız gerekiyor.

Madrid’de taksi tercihi yaparken mutlaka sabit fiyat ücretinden taksinizi ayarlayın. Taksimetreyi açtıracak olursanız, yolculuğunuz çok büyük bir ihtimalle daha uzun sürecek ve daha pahalıya mal olacak.

İşte Madrid havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek tüm seçenekler ;

1.Metro

Madrid Havaalanı Metrosu – Kaynak ; flickr / cohodas208c

Madrid Havalimanı’ndan şehir merkezine metroyla gitmek 20 dakika. Bu yüzden en çok tercih edilen seçenek.

Havaalanı metrolarıyla merkez istasyona yolculuk yaklaşık 5€’dur. Eğer Madrid’de konaklayacağınız otel merkez istasyon yakınlarındaysa, istasyondan otelinize yürüyerek gidebilirsiniz. Ancak Gran Via veya Plaza Mayor yakınlarında konaklayacaksanız istasyondan ya taksilere ya da toplu taşıma araçlarına binmeniz gerekiyor.

Madrid havaalanı içerisinde 4 adet terminal bulunuyor ve metroların 2 ve 4 nolu terminalde iki farklı platformu var. 1 veya 3 nolu terminalde inecek olursanız ücretsiz havaalanı otobüsleriyle 2 veya 4 nolu terminale gidebilirsiniz.

Eğer metro ile şehir merkezine gidecek olursanız, ineceğiniz yer çok büyük bir ihtimalle şehir merkezindeki ‘Nuevos Ministerios’ istasyonu olacak. Eğer otelinizi şehir merkezi dışında bir yerde tuttuysanız, otelinize hangi istasyonun yakın olduğunu da öğrenmek isteyebilirsiniz.

NOT ; Madrid’de metro biletleri biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Normalde Madrid’de metro bilet ücreti 1,5€ ancak bu ücrete ‘Airport Fee’ adı verilen 3€’da eklenince 4,5€ oluyor. Yani daha önceden metro biletiniz olsa bile, havaalanına geldiğinizde 3€’luk havaalanı ücretini ödemeniz gerekir.

 • Metro çalışma saatleri ; 06:05-01:30
 • Bilet fiyatı ; 1,5€ + 3€ totalde 4,5€
 • Bekleme süresi ; 5-15 dakika (sabah ve akşam saatlerine göre değişiklik gösterebiliyor)
 • Rota ; Madrid Havaalanı – Campo de las Naciones – Mar de Cristal – Pinar del Rey – Kolombiya – Nuevos Ministerios
 • Seyahat süresi ; 20 dakika
 • Kırmızı hat 8

2.Tren

Atocha istasyonuna giden havaalanı treni de en az metrolar kadar popüler.

Trenlerle şehir merkezine yaklaşık olarak 25 dakikada gidebiliyorsunuz, bilet ücreti ise 2,6€. Ancak trenler her 20-30 dakikada bir hareket ediyor.

Yerel tren, Madrid Barajas havaalanının 4. terminaline yakın istasyondan kalkar. Madrid’in ana istasyonunda, Atocha tren istasyonunda, Chamartín’de, Nuevos Ministerios’ta, Méndez Álvaro’da ve Príncipe Pío’da beş durak yapar. Bu durakların çoğu, Madrid’deki popüler otellerin ve gezip görülecek turistik yerlerin çoğuna yakın bir konumda bulunur. Bu yüzden otelinize ulaşmak trenlerle daha kolay olabilir.

NOT ; Eğer 1, 2 veya 3 nolu terminallerde inecek olursanız, trene binmek için 4 nolu terminale gitmeniz gerekiyor. Havaalanı içerisinde hizmet veren bu otobüslerle birinci kattaki 4 nolu terminale gidebilirsiniz. Uçağınız 1, 2 veya 3 nolu terminale inerse, tren yerine kesinlikle metroyu tercih edin derim.

 • Çalışma saatleri ; 06:00-23:30
 • Bilet fiyatı ; 2,6€
 • Seyahat süresi ; 25 dakika

3.Otobüs

7/24 saat çalışan Madrid havaalanı otobüsü – wikipedia.org / Kevin B

Havaalanından Madrid şehir merkezine giden birkaç belediye otobüsü var. Çoğu, Terminal 1’in birinci katından kalkar. Diğer terminallerde inecek olursanız da, ücretsiz havaalanı içerisindeki otobüslerle terminal 1’e ulaşabilirsiniz.

Madrid Barajas Havalimanı‘ndan Madrid Havalimanı Ekspres otobüsü ile şehir merkezine gitmek sadece 5 €’dur ve yıl boyunca kullanılabilir. Bileti otobüste satın alabilirsiniz, ancak nakit taşımayı unutmayın, çünkü kredi kartı geçerli değildir.

Otobüs durağının olmadığı tek terminal 3. terminaldir.

Plaza de Cibeles, O’Donnell’s ve Atocha tren istasyonu dahil bu otobüslerle şehir merkezindeki birçok önemli noktalara ulaşabilirsiniz.

Madrid havaalanından şehir merkezine ulaşım için otobüsleri tercih edecek olursanız, trafiğe takılma ihtimalinizin olduğunu da unutmayın. Eğer yoğun bir trafikte merkeze gitmeye çalışıyorsanız yolculuğunuz 1 saate kadar sürebiliyor. Normal trafikte merkeze 45 dakika içerisinde gidebilirsiniz.

 • Çalışma saatleri ; Sarı renkli otobüs 7/24 çalışır. Diğer otobüslerin çoğu 06:30-23:30 saatleri arasında çalışır. Sarı renkli otobüs 3. terminal hariç her terminalde durur.
 • Bilet fiyatı ; 5€

4.Taksi

Madrid Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de taksilerdir. Özellikle grup halinde veya ailece Madrid’e seyahat ediyorsanız, taksiler daha iyi seçenek olabiliyor. Eğer 3-4 kişi metrolarla şehir merkezine gitmeyi planlıyorsanız, taksileri de ciddi anlamda düşünün deriz.

Havaalanından otelinize ulaşmanın en kolay yolu taksilerdir. Ancak fiyatı nedeniyle metrolara ve trenlere nazaran çok daha az tercih edilir.

Havaalanında her zaman dört terminalin dışında sıralar halinde düzenlenmiş çok sayıda taksi bulunur. Ayrıca taksilere binmenin düzenli ve hızlı olmasını ve kimsenin sırayı atlamamasını sağlamak için görevliler de var.

Taksilerle merkeze gitmek yaklaşık olarak 25-30 dakika sürüyor, ancak yoğun saatlerde merkeze gitmeye çalışıyorsanız çok büyük bir ihtimalle trafiğe takılabilirsiniz. Bu yüzden yolculuk 45 dakikaya kadar sürebilir.

Madrid’deki taksilerin üzerinde kırmızı renkte şeritler vardır. Taksicilerin yolculardan fazla ücret alması, almaya çalışması Madrid’de oldukça yaygındır. Bu yüzden taksiye binmeden önce fiyatta anlaşmak isteyebilirsiniz. Ayrıca çoğu taksici İngilizce bilmediğinden dolayı iletişim sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden havaalanı taksileri için önceden rezervasyon yapmayı düşünebilirsiniz.

 • Çalışma saatleri ; 7/24
 • Fiyat ; Gideceğiniz yere göre 35-40€ arasında değişir. Online olarak önceden rezervasyon yapacak olursanız 36€ sabit ücret ödersiniz. Gece ve gündüz aynı ücret.

5.Araç Kiralama

Madrid Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için araç kiralamak da turistler arasında oldukça popüler seçeneklerden biri, özellikle bütçe konusunda rahatsanız.

Günlük araç kiralama fiyatlarına sigorta, vergi ve harçlar dahildir. Ancak araç kiralama ücretinin yanı sıra, 600-700€ da depozit alınır. Eğer Avrupa’nın diğer şehirlerinde ikamet ediyor ve Madrid’i ziyaret ediyorsanız, araç kiralama da ailece merkeze ulaşım için çok daha iyi bir seçenek olabilir. Ancak en pahalı yöntem olacağını da unutmayın.

Son olarak, Madrid Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım aracınızı seçerken bagajlarınızın miktarını, uçuş sonrası yorgunluğunuzu, toplu taşımayı beklemeye hazır olup olmadığınızı ve çocuklu olup olmadığınızı göz önünde bulundurmayı unutmayın. Çünkü ucuz olan ulaşım araçlarını bulmak ve ineceğiniz yerin otelinize yakın olmama gibi bir durumu da var.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR