Ana SayfaİspanyaMadrid Gezi RehberiMadrid Puerta del Sol Meydanı Ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid Puerta del Sol Meydanı Ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid’in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol”, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Madrid’in kalbinin attığı yerlerden biri olarak kabul edilen bu meydan çevresinde çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezlerini görebileceğiniz gibi, alışveriş ve gece hayatı konusunda ünlü bölgelere de meydandan kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Madrid’in bir diğer ünlü meydanı olan Plaza Mayor’a da kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu meydan, günümüzdeki görünümüne 1854-1860 yılları arasında yapılan yenileme çalışmaları sonrasında kavuşmuş.

Tam merkezindeki ‘Ayı ve Kocayemiş Ağacı Heykeli’ ile dikkat çeken Puerta del Sol meydanı, İspanya’nın altı ulusal karayolunun resmi başlangıç noktası Kilometre Sıfır noktası olan bir taş levhaya da ev sahipliği yapıyor. Burası İspanya’nın merkezi olarak da kabul edilir ve İspanya’nın her yerine olan mesafe buradaki sıfır noktasından başlayarak ölçülür.

Ayrıca bu meydan, hem turistlerin hem de Madrid halkının popüler buluşma noktalarından biri. Bunun yanında, meydan, Madrid gezisine başlamak için en ideal yer.

Madrid’deki diğer turistik cazibe merkezlerine göz atmak ve haritalı bir gezi rotası oluşturmak için Madrid’de gezilecek yerler adlı yazımızı ve henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Madrid’de nerede kalınır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Powered by GetYourGuide

Puerta del Sol Gezilecek Yerler

Puerta del Sol Meydanı, Madrid’de başlı başına görülmesi gereken cazibe merkezlerinden biri. Birbirinden havalı restoranlara, kafelere ve barlara ev sahipliği yapan meydan çevresinde, şehrin en turistik noktalarından bazılarını da görebiliyorsunuz. Ayrıca meydan çevresinde alışveriş için de çok fazla seçenek bulabilirsiniz.

1.Sıfır Kilometre Taşı

Sıfır Kilometre Taşı
Sıfır Kilometre Taşı

Meydandaki en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Sıfır Kilometre Taşı, İspanya’daki diğer her yere olan mesafenin başlanarak ölçüldüğü yer olarak bilinir. Yani burası, İspanya’nın merkezi olarak kabul edilir.

Buradaki plakete basarsanız, kaderinizin Madrid’e döneceğine dair bir efsane de var. Kaldırıma yerleştirilen bu plakanın tarihi ise 1950 yılına kadar uzanıyor. Ancak zamanla tahrip olan plaka 2009 yılında değiştirilerek günümüzdeki halini almış.

2.El Oso y el Madroño (Ayı ve Kocayemiş Heykeli)

El Oso y el Madroño (Ayı ve Kocayemiş Heykeli)
El Oso y el Madroño (Ayı ve Kocayemiş Heykeli) – Kaynak ; flickr.com/facemepls

Puerto del Sol Meydanı’nın en önemli simgesi olan Ayı ve Kocayemiş Heykeli, en az meydan kadar ünlü. Burası özellikle turistlerin çekim merkezlerinden biri olsa da, Madrid halkının buluşma yeri olarak da kullanılıyor.

Meydanın en çok ziyaret edilen yerlerinden olan bu heykeli, Madrid’in resmi armasında da görebiliyorsunuz.

20 tonluk bir ağaçtan meyve ziyafeti yapan bir ayının tasvir edildiği heykel, bugünkü bulunduğu yere 1967 yılında yerleştirilmiş. Ayı, eski çağlardan beri Madrid şehrinin tipik bir unsuruymuş. Orta Çağ’da, şehir kurulduğunda, çevredeki dağlarda çok sayıda ayı olduğu da biliniyor.

3.Saat Kulesi ve Real Casa de Correos

Saat Kulesi ve Real Casa de Correos

Meydanda görebileceğiniz en önemli tarihi yapılardan bir tanesi de, saat kulesi olacaktır. Madrid halkının özellikle yeni yıl kutlamalarında dikkat kesildiği bu saat, turistler arasında da oldukça popüler cazibe merkezlerinden biri.

Bu saatin komik bir de hikayesi var ; Birkaç yüzyıl önce, insanların çoğunda kişisel saatler olmadığı için sokaktaki halka açık saatleri rehber olarak kullanıyordu. Sorun, bu saatin düzgün çalışmamasıydı, bu nedenle kamu yönetimi birçok kez saati değiştirmek zorunda kalmış. Sonunda, İspanyol Donanması’ndaki resmi bir saatçiden doğru zamanı gösterecek bir saat yapılması istenir. 1866 yılında yapılan yeni saat o gün bugündür aralıksız doğru zamanı gösteriyor ve hiç değiştirilmeden günümüze kadar gelmiş.

Saat kulesinin bulunduğu bu bina, ilk zamanlarda bir postane olarak inşa edilmiş. 1760’da Fransız mimar ‘Jacques Marquet’ tarafından tasarlanmış olan bina barok tarzıyla dikkat çekiyor. Bina üzerindeki heykeller ise ‘Antonio Primo’ya ait.

4.Charles III Atlı Heykeli

Charles III Atlı Heykeli
Charles III Atlı Heykeli

İspanya Kralı III. Carlos‘un at üstünde betimlendiği 1994 yapımı ünlü bir bronz heykel. Madrid halkı tarafından buraya dikilen heykel, İspanya Kralı III. Charles’in şehir için yaptığı fedakarlıkları ve yardımları takdir etmek amacıyla yaptırılmış.

5.San Ginés Kilisesi

San Ginés Kilisesi
San Ginés Kilisesi – Kaynak ; flickr.com/planet-korriban
San Ginés Kilisesi Madrid
San Ginés Kilisesi – Kaynak ; flickr.com/planet-korriban

Meydanın hemen köşesinde, Calle Arenal üzerinde yer alan San Gines Kilisesi, Madrid’in en eski kiliselerinden biri. İlk başta ‘Mudéjar’ tarzında inşa edilmiş olan kilise, 1645 yılında yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış.

Arles Saint Genesius’a adanmış olan kilise, imparatorluğun Katolik kralları ve kraliçelerine hediye olarak Amerika’dan geldiğine inanılan doldurulmuş bir timsahı sergilemeye devam ediyor.

Çok da büyük olmayan bu kiliseyi ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Bu yüzden Puerta del Sol Meydanı’nın bu önemli tarihi yapısına göz atmayı da unutmayın.

6.Palacio de Gaviria (Gaviria Sarayı)

Palacio de Gaviria (Gaviria Sarayı) Madrid
Palacio de Gaviria (Gaviria Sarayı) – Kaynak ; flickr.com/manuel-m-v

Puerta del Sol’dan sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Gaviria Sarayı, bir etkinlik merkezi olarak kullanılıyor. İtalyan Rönesansından esinlenen 19. yüzyılın en önemli mimari eserlerinden biri olarak kabul edilen bu tarihi yapı, bir gece kulübüne de ev sahipliği yapıyor.

Özellikle İspanyol halkının tercih ettiği bu mekan, sabahın erken saatlerine kadar parti yapmak isteyen turistlerin de göz atabileceği bir yer.

Joaquin de Espalter’in yarattığı muhteşem fresklerle çevrili saray, defile, konferans merkezi ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapmış. Ancak günümüzde daha çok gece kulübü olması ile ilgi görüyor. Eğer Madrid’de sabahlara kadar eğlenmeyi planlıyorsanız, Puerta Del Sol Meydanı’nın kalbine 1-2 dakika yürüme mesafesinde olan Gaviria Sarayı da aklınızda olsun.

Puerta del Sol Tarihi

Puerta del Sol Tarihçesi
Kaynak ; flickr.com/kirk-k

Madrid’in ana meydanı olan Puerta del Sol, ‘Güneşin Kapısı’ anlamına gelir. 1510 yılına kadar burada duran ‘Puerta’nın (Kapı), güneşi temsil ettiği söylenir (Madrid’e giriş kapısıdır). Bu yüzden de meydana Puerta del Sol, yani Güneşin Kapısı adı verilmiş.

Madrid tarihi boyunca meydan, ulaşımın, entelektüel ve ekonomik faaliyetlerin odak noktası olmuş. Şehrin modern kolaylıkları (elektrik lambaları, tramvaylar) ile donatılan ilk bölümü olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Meydan, bir zamanlar Madrid antik kentinin (12. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar) doğuya açılan ana kapısıymış ve kapı doğuya baktığı için de güneş kapısı olarak anılıyordu.

Yarım daire şeklinde olan meydan bugünkü görünümüne 1854-1860 yılları arasında yapılan yenileme çalışmalarından sonra gelmiş.

Yarım dairenin “düz” güney tarafına bakarsanız, “Real Casa de Correos” olarak bilinen bir binanın parçası olan bir saat kulesi göreceksiniz. Bu, aslen 18. yüzyılda Postanenin bir parçası olarak inşa edilmiş ve şimdi Madrid Özerk Topluluğu Başkanı’nın merkezi olarak işlev görüyor.

Madrid

Puerta del Sol Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Madrid’in şehir merkezinde bulunan Puerta del Sol’a şehrin birçok noktasından yürüyerek veya kısa bir toplu taşıma yolculuğu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Meydana metrolar ile ulaşım için 1, 2 ve 3 nolu metro hatlarını kullanarak ‘Sol’ istasyonunda inmeniz gerekiyor. İstasyondan meydanın kalbine 1-2 dakika yürüyüş sonrası ulaşım mümkün.

Ayrıca 3 ve 51 nolu otobüsleri kullanarak da meydana kısa bir yürüyüş mesafesinde olan otobüs duraklarına gidebilirsiniz.

Puerta del Sol Meydanı’ndaki En Popüler Restoranlar

San Miguel Pazarı (Mercado de San Miguel) Madrid
San Miguel Pazarı (Mercado de San Miguel) – Kaynak ; flickr.com/enrique-fernandez

Madrid’in en kaliteli ve en popüler restoranlarını Puerta del Sol çevresinde fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Fiyatlar genel olarak ortalamanın biraz üzerinde olsa da, kaliteli bir öğle veya akşam yemeği için aşağıdaki 3 popüler mekana göz atabilirsiniz.

  • Sobrino de Botín ; Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en eski restoranı olan Botin, 1725 yılında kurulmuş. Puerta del Sol Meydanı’ndan sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu restoran, özellikle turistler arasında bir hayli popüler.
  • Casa Labra (Pub) ; Casa Labra tipik İspanyol mutfağına modern bir yaklaşım sunuyor. Mekanda çok çeşitli et yemekleri, tipik İspanyol mezeleri ve tabii ki tapas var. Bar alanında ayakta bir şeyler yiyebilir veya oturup yemek salonunda yemek yiyebilirsiniz. Sıcak yaz aylarında mekanın dışarısında da yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Bar mutfağını denemek isterseniz 1860 yılında kurulan Casa Labra bunun için en ideal yer.
  • San Miguel Pazarı (Mercado de San Miguel) ; Puerta del Sol’a 7 dakika yürüme mesafesinde olan bu pazar, 30’dan fazla mekana ev sahipliği yapar. Geleneksel kalamar rulosundan istiridye, havyar ve biraya kadar tüm fiyat aralıklarını kapsayan çok farklı alternatifler var. Yerlilerin genellikle hızlı bir şeyler atıştırmaya gittiği bir yer. Pazar, hafta sonları çok yoğun olduğundan, mümkünse hafta içi gidin.

Madrid

Puerta del Sol Yakınlarındaki Oteller

Madrid’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Madrid’in kalbinin attığı yer olan Puerta del Sol Meydanı yakınlarındaki otellerde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Bu meydan yakınlarında konaklayacak olursanız, Madrid’de gezilecek yerler arasında popüler olan hemen her cazibe merkezine çok kısa sürede gidebilirsiniz. Ayrıca Gran Via olarak bilinen Madrid’in en popüler alışveriş caddesi ve şehirdeki birçok müze de bu meydana 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Puerta del Sol, Madrid’deki diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden burada bütçeli otel sayısının az sayıda olduğunu da unutmayın.

İşte meydana 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan ve Madrid’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler 3 otel ;

Hotel Regina – 3 yıldız

Puerta del Sol Meydanı Nerede
Hotel Regina

Madrid’in en popüler orta bütçeli otellerinden olan Regina, Puerta del Sol’a sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Prado Müzesi, Gran Via, Plaza Mayor (Madrid’in en ünlü meydanlarından biri) ve Madrid Kraliyet Sarayı tesise 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde.

Hotel Cortezo – 3 yıldız

Puerta del Sol Meydanı
Hotel Cortezo terası

Teras katından sunduğu eşsiz şehir manzarasıyla dikkat çeken bu tesis, Puerta del Sol ve Plaza Mayor Meydanı’na 5 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. Ayrıca Madrid’in Sanat Üçgeni’ndeki müzelere yürüyerek 15 dakikadan kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Pestana Plaza Mayor Madrid – 4 yıldız

Pestana Plaza Mayor Madrid
Pestana Plaza Mayor Madrid

Terası ve barı olan bu lüks otel, Puerta del Sol’a 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca adından anlaşılacağı üzere tesis, Madrid’de gezilecek yerler listesindeki diğer popüler meydan olan Plaza Mayor’un kalbinde yer alıyor.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR