Ana SayfaAlmanyaBerlin Gezi RehberiBerlin'de Ne Yenir, Nerede Yenir ? & En Popüler 21 Lezzet

Berlin’de Ne Yenir, Nerede Yenir ? & En Popüler 21 Lezzet

Berlin’de ne yenir ? sorusuna hem yerel hem de dünya mutfağından lezzetlerle cevap vermek mümkün olsa da, Berlin’e kadar gitmişken ilk olarak popüler Alman yemekleriyle lezzet turunuza başlayın deriz. Alman mutfağının bizim mutfağımıza en uzak lezzetlere sahip olduğu söyleniyor olsa da, denemeye değer birbirinden lezzetli yemekleri, tatlıları ve atıştırmalıkları Berlin’de bulabiliyorsunuz.

Berlin, birbirinden eğlenceli turistik çekim merkezlerinin ve tarihi yapılarının yanı sıra, lezzetli yemekleriyle de adından söz ettiriyor. Berlin’de geleneksel Alman yemeklerinin yanı sıra, dünya mutfağından lezzetleri de fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Şehirdeki sevilen restoranların büyük bir bölümü ‘Mitte’ olarak da bilinen tarihi şehir merkezi etrafında toplanıyor, fakat şehirdeki diğer bölgelerde de çok sayıda daha uygun fiyatlı popüler mekanlar bulabilirsiniz.

Berlin’de Ne Yenir ?

Berlin’de ne yenmeli ? sorusuna cevap olabilecek lezzetlere geçmeden önce, şehirdeki et yemekleri hakkında da kısaca bilgi verelim. Eğer domuz eti veya bu et ürünlerini yemiyorsanız, şehirdeki et yemeklerinin büyük bir bölümünde ‘Meat Free’ seçeneğinin olduğunu unutmayın.

Meat Free, yani yemeğin içerisinde hiç et ürünü olmadan (Vejeteryan olarak) ya da helal et olanları da bulabiliyorsunuz. Bu yüzden et yemeği siparişi verirken, yemeğin hangi etten yapıldığını da bilmek isteyebilirsiniz.

Gelelim Berlin’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlere ;Booking.com

1.Currywurst (Köri Sucuğu)

Currywurst, şüphesiz Berlin’de akla gelen ilk lezzetlerden biri. En az Almanlar kadar turistlerin de popüler lezzetlerinden biri olan bu yemek, kızarmış domuz sosisi ve patates kızartmasından oluşuyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi ‘Meat Free’ seçeneği bu yemekte var. Yani domuz eti yerine dana etinden yapılmış bir sosisi veya sosis olmadan da bu yemeği tercih edebiliyorsunuz.

Almanya’da başka hiçbir yemek, Almanya’nın mutfak mirasının vazgeçilmez bir parçası haline gelen bir sokak atıştırması olan currywurst kadar iyi bilinmez. Yemek iki temel parçadan yapılır – kaynatılmış ve ardından kızartılmış sosis, bütün veya dilimlenmiş olarak servis edilir ve pürüzsüz ve zengin köri baharatlı domates sosu eklenir. Genellikle yanında patates kızartması servis edilse de, yanına farklı lezzetler de eklenebiliyor.

Almanlar bu fast food elyafına o kadar düşkün ki, onuruna bir müze bile inşa etmişler. Berlin’de bulunan Currywurst Müzesi, efsanevi currywurst tarihine bir bakışın yanı sıra bu ünlü yemeğin sayısız çeşitleri, pişirme stilleri ve servis seçenekleri hakkında ayrıntılı bir genel bakış sunar. Dilerseniz şehir merkezine oldukça yakın olan bu müzeye de göz atabilirsiniz.

Currywurst’un en güzel yanı ise, hem sokak yemeği olarak hem de restoranlarda daha şık versiyonlarının bulunabiliyor olması. Ayrıca bu sosis yemeği gecenin geç saatlerinde de birçok yerde bulunabiliyor. Özellikle gece kulüplerinden dönen turistler ve Almanlar tarafından çokça tercih ediliyor.

⇒Nerede yenir ? ; Currywurst için Curry 36 en ideal adres. Berlin’de zinciri olan bu mekanın en ünlüsü ise, merkez istasyonda bulunan Curry 36’dır (Hauptbahnhof). Alternatif olarak Curry 61‘i de düşünebilirsiniz. İki mekanda çok popüler bu yüzden bazen sıra bekleyebileceğinizi unutmayın.

2.Buletten

Berlin de ne yenmeli

Alman usulü et köfteleri genellikle domuz eti temeli ve ara sıra kıyma, ıslatılmış ekmek, yumurta, sote soğan ve çeşitli baharatların eklenmesiyle yapılır. Fakat dana etinden yapılan versiyonları da vardır.

Köfteler, kahverengi ve gevrek olana kadar tavada kızartılmış düz, kalın, yuvarlak köfteler şeklindedirler.

Genellikle frikadelle veya fleischpflanzerln gibi çeşitli isimler altında olsalar da, geleneksel olarak patatesler, salatalar veya kremalı soslarla servis edilirler. Hem sıradan bir ev yemeği hem de bir restoranın vazgeçilmezi olan et köftesi şehirdeki Alman restoranların yanı sıra, bazı Arap ve Türk restoranlarında da bulunabilir.

3.Eierkuchen (Pankek)

Berlin de ne yenilir

Eierkuchen, yumurta, un, süt, tereyağı, kabartma tozu, şeker ve tuzun birleştirilmesiyle yapılan geleneksel Alman krepleridir. Hamur tipik olarak vanilya özü veya tarçın ile tatlandırılır, ancak bu kreplerin tuzlu bir versiyonunu yapmak için şeker ve diğer tatlı tatlandırıcılar atlanabilir. Yani damak zevkinize uygun bir Eierkcuhen bulabilirsiniz.

Berlin’de kahvaltıda ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlerden biri. Fakat günün herhangi bir saatinde de deneyebilirsiniz.

⇒Nerede yenir ? ; Bu Alman pankeklerini şehirdeki cafelerde, özellikle sabah saatlerinde taze olarak deneyebilirsiniz.

4.Holstein Şnitzeli

Berlin de ne yenilir

Kökeni Avusturya’ya kadar uzanmasına rağmen Şnitzel, ülkenin hemen her yerinde tüketilen bir Alman yemeği olarak bilinir ve Berlin’de ne yenir ? sorusuna turistler arasında en popüler cevaplardan biridir.

Alman şnitzeli (Holstein), Avusturya şnitzeline benzer. Aşçılar geleneksel olarak, kaplanmış eti gevrek bir dış görünüş elde edene kadar kızartmadan önce dövülmüş dana şnitzelini ekmek kırıntıları, yumurta ve un karışımıyla kaplayarak hazırlar.

Holstein şnitzel ağırlıklı olarak çeşitli ilavelerle servis edilen panelenmiş ve hafifçe kızartılmış dana pirzolasından oluşur.

Şnitzelin üzerine her zaman kızarmış yumurta servis edilirken, diğer eklemeler geleneksel olarak somon füme, havyar, sardalye, kapari veya hamsi içerir. Yemeğin bir Berlin restoranı Borchardt’s’ta yaratıldığı söyleniyor ve çoğu kişi adını Holstein bölgesinden ziyade bir Alman devlet adamı Friedrich von Holstein’dan aldığına inanıyor.

Bu dolgulu ana yemek genellikle kızarmış ekmek dilimleri veya kruton, kızarmış patates, kırmızı lahana, kornişon veya pancar ile eşleştirilerek servis edilir ve oldukça doyurucu olduğundan akşam yemeklerinin vazgeçilmezidir.

⇒Nerede denemeli ? ; Schnitzelei Mitte kesinlikle bizim favorimizdi. Bu mekan, Berlin’deki en popüler Alman restoranlarından biri olduğu gibi, en kaliteli yöresel yemekleriyle ünlü. Alternatif olarak Borchardt restoranı deneyebilirsiniz.

5.Königsberger Klopse

Kaynak ; flickr / Gourmandise

Şekil itibariyle sulu köftenin salçasız haline benzeyen, fakat ondan daha fazla ekşiliğe sahip olan Königsberger Klopse, dana etinden yapılıyor ve ağızda dağılan lezzetiyle özellikle turistlerin favori yemeklerinden biri.

Königsberger Klopse adlı köfte, Schnitzel’e benzer şekilde, başka bir ülkeyle bağları olan bir başka Berlin yemeğidir. Bu durumda, bu bağlar ilk kez kapari ve beyaz soslu köftelerin pişirildiği Prusya’ya (şu anda Rusya’nın bir parçası) bağlıdır.

Geleneksel restoranların menülerinde Königsberger Klopse’yi bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Ayrıca yemeğin bol beyaz sosundan hoşlanmıyorsanız, yemek stantlarında veya marketlerde de sossuz köfte yiyebilirsiniz.

⇒Nerede yemeli ? ; Berlin Beef Balls veya Max und Moritz adlı restoranı düşünebilirsiniz.

6.Döner Kebab

Döner Kebap – kaynak ; flickr / Miwok

Türkler ve Almanların 18. yüzyıla kadar uzanan bir işbirliği geçmişi olduğundan, Almanya’nın en popüler yemeklerinden birinin Türkiye’den gelmesi mantıklı, özellikle Almanya’da yaşayan milyonlarca Türk’ü hesaba katarsanız.

Berlin’deki döner kebaplar bizdekinin tıpatıp aynısı. Tabii içerisindeki malzemeler veya ekmeklerin farklı versiyonlarını da bu şehirde bulabilirsiniz.

Özellikle gecenin geç saatlerinde, barlardan veya gece kulüplerinden dönerken yenen popüler lezzetlerden olan Döner Kebap, çoğu zaman Türkler tarafından işletilen mekanlarda yapılıyor olsa da, Araplar veya Almanlar tarafından işletilen mekanları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

⇒Nerede yenir ? ; Tabii ki de Mustafa’s Gemüse Kebap’ta. Dönerin yanı sıra birçok farklı kebap yemeklerini de burada deneyebilirsiniz.

7.Sauerbraten

Berlin de ne yenir

Geleneksel Alman rostosu, daha sert sığır eti parçalarını yumuşak ve sulu bir yemeğe dönüştürmenin en iyi yollarından biridir. Bu Alman klasiği için ayna ve alt yuvarlak kesimler en çok tercih edilen kesimlerdir, mükemmel bir lahana turşusunun anahtarı ise uzun kırmızı şarap turşusu ve ekşi sirkedir

Sauerbraten geleneksel olarak yumurtalı erişte, ekmek köfteleri veya haşlanmış patates ve kızarmış veya kavrulmuş kırmızı lahana gibi Alman favorileriyle servis edilir.

Berlin’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en doyurucu yemeklerden biri olduğu için daha çok akşam yemekleri için tercih ediliyor olsa da, öğle yemeği menülerinde de bu yemeği bulabiliyorsunuz.

⇒Nerede yenir ? ; Lutter & Wegner am Gendarmenmarkt adlı şık restoranı veya Max und Moritz‘i deneyebilirsiniz.

8.Rouladen

Rouladen, Berlin’de genel olarak sığır etinden yapılıyor. Fakat bazı mekanlarda domuz etinden yapılan versiyonları da bulunabiliyor. Bu yüzden sipariş vermeden önce, yemeğin hangi etten yapıldığı öğrenmek isteyebilirsiniz.

Rouladen, çeşitli malzemelerle doldurulmuş geleneksel Alman et rulolarıdır. Her zaman kremalı bir sos eşliğinde servis edilirler. Rulolar genellikle dövülerek, bolca baharatlanmış ve genellikle ete tat veren ve eti sulu ve yumuşak tutan keskin bir Alman hardalı tabakasıyla kaplanmış uzun ve ince dana bifteklerinden yapılır.

İçindeki geleneksel doldurma genellikle ince dilimlenmiş domuz pastırması ve dilimlenmiş turşu içerir, ancak havuç, soğan veya ekmek içerebilecek birçok farklı bölgesel kombinasyon vardır. Biftekler tipik olarak küçük kütükler halinde yuvarlanır ve kürdan ile sabitlenir. Domuz eti ürünü olmasın diyorsanız, içerisindeki pastırmanın çıkarılmasını isteyebilirsiniz.

Rouladen kısa bir süre her taraftan kızartılır, daha sonra lezzetli bir şarap ve sebze veya et suyu karışımı içinde tekrardan kızartılır. Unla koyulaştırılan aynı et suyu, genellikle rulolara eşlik eden kadifemsi bir sos için temel olarak kullanılır. Bu Alman klasiği ile patates köfteleri, kızarmış kırmızı lahana, patates püresi, spätzle, farklı sebzeler veya yumuşak haşlanmış patateslerin tümü garnitür olarak servis edilebilir.

⇒Nerede yenmeli ? ; Kesinlikle bir Alman restoranı olan Dicke Wirtin‘de yiyebilirsiniz.

9.Kohlroulade (Lahana Sarması)

Lahana Sarması‘nın Alman versiyonu olan Kohlroulade, kıyma, ekmek kırıntıları, yumurta, soğan ve çeşitli baharatlardan oluşan bir dolgunun etrafına sıkıca sarılmış beyazlatılmış lahana yapraklarından oluşan oldukça doyurucu bir yemek.

Ekstra lezzet için sosa veya et karışımına isteğe bağlı olarak kimyon, hardal veya domates sosu eklenebilir. Bu doldurulmuş lahana ruloları tipik olarak patates, salata veya bir bardak bira ile eşlenir. Genellikle dana eti, domuz eti, hindi veya tavuk gibi farklı et türleri ile yapılır.

⇒Nerede yenir ? ; Gasthaus Krombach, Alman usülü Lahana Sarması için gidilecek en popüler ve en iyi restoran.

10.Käsespätzle

Berlin de ne yenmeli

Berlin’de yenecek en geleneksel Alman yemeklerinden biri olan Käsespätzle, makarnayı kremsi bir eritilmiş peynir karışımıyla birleştiren basit bir makarna yemeği.

Makarna veya erişte, küçük düğmeler anlamına gelen knöpfle olarak da adlandırılır ve yumurta, un, süt veya su ve tuz, biber ve (bazen) hindistan cevizi gibi baharatlarla yapılır; käse ise genellikle eritilmiş peynir karışımına atıfta bulunur. Edam, Gouda, Fontina, Gruyère, Appenzeller veya Emmental peyniri gibi iki veya daha fazla peynir çeşidinin bir kombinasyonundan oluşabilir.

Bu yemeğin versiyonları geleneksel olarak Güney Almanya, Swabia, Avusturya ve Lihtenştayn’da tüketilir ve aynı zamanda İsviçre, Macaristan, Alsace, Moselle ve Güney Tirol’de de tipik bir yemektir.

11.Kartoffelsalat (Patates Salatası)

Kartoffelsalat, Güney Almanya’daki Swabia bölgesinden gelen geleneksel bir Alman patates salatasıdır. Genellikle haşlanmış ve dilimlenmiş patates, doğranmış soğan, et suyu, beyaz sirke, yağ, hafif Alman hardalı, şeker ve biberden oluşur. Berlin’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yemeklerden biri olduğu gibi, uygun fiyatıyla öne çıkar.

Bu salatanın malzemeleri oldukça basit olsa da, en iyi sonucu elde etmek için dikkatlice seçilmeleri gerekir. Güçlü et suyu en geleneksel olanıdır, ancak bunun yerine tavuk ve hatta sebze suyu da kullanılabilir.

Salatanın lezzetinin zamanla daha güzelleştiğinden dolayı da, genellikle tüketimden bir gün önce hazırlanır.

12.Fischbrötchen

Fischbrötchen, Kuzey Almanya’da balık ve turşu, remoulade, soğan, marul veya yaban turpu gibi çeşitli diğer malzemelerle yapılan yaygın olarak tüketilen bir sandviçtir.

Sandviçte kullanılan balık türü değişkendir – ringa balığı, çaça balığı, somon ve uskumru, yaygın olarak servis edilen bu sandviçin hazırlanmasında kullanılan en yaygın balıklar arasındadır.

⇒Nerede yenir ? ; Şehirdeki fast food mekanlarının hemen hepsinde bu balık sandviçini bulabilirsiniz. Ayrıca bazı sokak satıcıları da Fischbrötchen yapmaktadır.

13.Kartoffelpuffer

Alman patates krepleri bir restoran elyafı, ev yapımı bir klasik ve popüler bir sokak yemeği aperatifidir. Rendelenmiş çiğ patates, un ve yumurta kullanan kalın bir hamurla hazırlanırlar ve genellikle altın ve gevrek olana kadar kısa bir süre tavada kızartılan düz, yuvarlak diskler halinde şekillendirilirler.

Genellikle yahnilerin, ızgara etlerin ve sosislerin tamamlayıcısı olarak servis edilseler de, patates krepleri mükemmel bir atıştırmalık veya ana yemek olarak da tercih edilebilir.

Kartoffelpuffer’lara geleneksel olarak kremalı elma püresi, meyve konserveleri veya ekşi krema eşlik eder.

⇒Nerede yemeli ? ; Die dollen Knollen.

14.Käsekuchen

Alman usulü cheesecake – Käsekuchen, lor peyniri, yumurta ve (bazen) çeşitli meyvelerin kremsi bir kombinasyonu ile kaplanmış ince bir hamur tabakasından oluşan geleneksel bir tatlıdır.

Genellikle pudra şekeri serpilerek servis edilen käsekuchen, kahve veya çayın yanında günlük olarak tüketilen klasik bir Alman tatlısı.

⇒Nerede denemeli ? ; Princess Cheesecake

15.Baumkuchen

Baumkuchen olarak bilinen tükürük pastasının Alman versiyonu, Avrupa’da bulunan birçok benzer pastadan sadece biridir. Kökeni hakkında çeşitli çelişkili teoriler var – biri 19. yüzyılda Salzwedel adlı bir Alman kasabasına işaret ederken, diğerleri bunun Macar düğün pastasının soyundan geldiğini söylüyor.

Tipik olarak un, yumurta, şeker, vanilya, tuz ve tereyağından yapılan hamur, bir ısı kaynağı üzerinde dönen bir şiş üzerine ince bir şekilde kaplanır. Her yeni katman uygulanmadan önce bir öncekinin tamamen kuru olması gerekir. Dilimlendikten sonra pasta, büyüme halkalarına benzeyen hoş bir dokuya ve görünüme sahiptir.

Temel hamur, fındık, bal ve brendi gibi çeşitli malzemelerle zenginleştirilebilir. Kek genellikle ek olarak şeker veya çikolata sosu ile kaplanır. Baumkuchenspitzen veya ağaç keki uçları olarak adlandırılan bu pastanın minyatür, kesilmiş dilimleri genellikle çikolata ile kaplanır ve tek tek satılır, tabii dilerseniz bir bütün olarak da satın alabilirsiniz.

⇒Nerede denemeli ? ; Kesinlikle Konditorei Buchwald adlı pastaneye göz atın derim.

16.Elmalı Turta (Apfelkuchen)

Alman elmalı kek, yoğun, tereyağlı hamur ve dilimlenmiş, yarıya bölünmüş veya doğranmış elmaların keyifli bir kombinasyonudan oluşuyor. Bölgeye bağlı olarak, kek genellikle tarçınlı şekerle tozlanır, ufalanan streusel ile kaplanır veya vanilya aromalı muhallebi ile ıslatılır.

Geleneksel olarak yuvarlak kutularda pişirilen dilimlenmiş elmalı kek, genellikle kahve veya çay ile eşleştirilen dolgulu bir ikindi tatlısı olarak tercih edilir. Berlin’deki pastanelerin ve cafelerin çoğunda bu elmalı keki bulabilirsiniz, fakat taze olarak yemek istiyorsanız mutlaka pastanelere uğrayın deriz.

⇒Nerede yenir ? ; Konditorei Buchwald pastanesi.

17.Alman Çöreği (Berliner Pfannkuchen)

Berlin de ne yenir

Bu hamur işi, geleneksel olarak, içi yumuşak, hafif ve havadar kalırken, dışı altın rengi ve çıtır çıtır olana kadar derin yağda kızartılmış mayalı hamurla hazırlanır.

Krapfen olarak da bilinen Berliner Pfannkuchen, sade olarak hazırlanabilmesine rağmen, genellikle reçeller ve vanilya veya çikolatalı muhallebi ile doldurulur, üst kısmına ise genellikle pudra şekeri veya çikolata serpilir. Almanların daha çok kahvaltıda tercih ettiği bir lezzet olsa da, günün herhangi bir saatinde kahveyle de mükemmel bir şekilde eşleşebilir.

18.Pretzel (Brezel)

Almanya’nın ikonik bir sembolü olarak kabul edilen simit (pretzel), un, tuz, malt, maya ve suyun birleştirilmesiyle yapılan geleneksel bir hamur işi türüdür. Elde edilen hamur daha sonra mükemmel şekilde pişirilmeden önce iyi bilinen düğümlü bir çubuk kraker şeklinde şekillendirilir.

Kaba tuz genellikle simitlerin yüzeyine serpilir, ancak susam, balkabağı, ayçiçeği veya haşhaş tohumu gibi başka malzemeler de kullanılabilir. Bazıları daha yumuşak bir hamur elde etmek için yağ kullanırken, bazıları ise tam buğday unu veya heceli buğday unu gibi farklı un türlerini gerektirir.

Alman simitleri hem tatlı hem de tuzlu versiyonlarda gelir ve dokuları yumuşaktan serte kadar değişebilir. Otantik bir Alman deneyimi için genellikle tereyağlı bir atıştırmalık olarak tercih edilebilir.

19.Karaorman Pastası (Schwarzwälder Kirschtorte)

Kara Orman Pastası, krem şanti ile kaplanmış ve kirschwasser ile aşılanmış kirazlarla noktalı çikolatalı süngerlerden oluşan popüler bir Alman tatlısıdır. Bazı çeşitler, çikolata katmanlarını ıslatmak veya krem şantiyi hafifçe tatlandırmak için kirschwasser brendi kullanır.

Schwarzwälder Kirschtorte’nin Kara Orman bölgesinden geldiği ve büyük olasılıkla bölgesel halk kıyafetlerinin renklerine göre modellendiği biliniyor. 1934 yılında yazılı olarak ilk ortaya çıkışından bu yana, ülke çapında sevilen tanınmış bir Alman tatlısı haline gelmiş. Günümüzde de hala hem Almanların hem de turistlerin favorileri arasındadır.

20.Stollen

Almanya’nın noel klasiklerinden ve Berlin’de ne yenir ? sorusuna en tatlı cevaplardan biri olan Stollen, meyveli ekmek olarak da bilinir. Genellikle baharatlı, limon aromalı, çeşitli kuru meyveler ve badem ezmesi ile zenginleştirilmiş, tereyağlı ve tatlı bir mayalı hamurla hazırlanır. Farklı şekillerde görünse de, genellikle dikdörtgen şeklindedir ve bol miktarda eritilmiş tereyağı ve pudra şekeri ile kaplanır.

21.Pumpernickel

Bu ağır ve hafif tatlı çavdar ekmeği, temel olarak bütün çavdar meyveleri olan, ekşi mayalı bir başlangıç ve kaba öğütülmüş çavdardan yapılır. Ayrıca lezzetli olmasının yanı sıra, sindirime yardımcı olduğu ve kan şekeri düzenlemesine fayda sağladığı bilinen dirençli nişasta bakımından zengindir. Berlin’de ne yenir ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olmasa da, ekmek konusunda seçici biriyseniz ‘Pumbernickel’i deneyebilirsiniz.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR