Berlin Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Berlin havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir ?

Schönefeld ve Tegel havaalanı olmak üzere Berlin’de 2 havaalanı bulunuyor. Bu iki havaalanından da şehir merkezine hem kolay hem de daha uygun veya daha konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den her gün Berlin Schönefeld havaalanına (SXF) ve Tegel havaalanına (TXL) uçuş bulunuyor. Tegel, Schönefeld havaalanına nazaran şehir merkezine daha yakın. Her iki havaalanından da hem otobüs hem de taksi ve diğer ulaşım seçenekleri bulunuyor. Metro sadece Schönefeld havaalanında hizmet veriyor. Tegel’den merkeze ulaşım için demir yolu seçeneği ise bulunmuyor.

Berlin Schnöfeld Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Berlin Havaalanı şehir merkezi ulaşım

Berlin Schnöfeld Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için çok çeşitli imkanlar bulunuyor. Schnöfeld havaalanından merkeze en kolay taksiler ile ulaşılıyor. Fakat otobüs ve metrolara nazaran daha pahalı olduğundan en az tercih edilen ulaşım yöntemi, taksiler oluyor.

Ulaşım seçimine bağlı olarak Berlin’in kalbinin attığı yere ulaşmak için gereken süre 30 ile 50 dakika arasında değişiyor. Bu yüzden en hızlı seçim yerine, en rahat ve en uygun olan ulaşım yöntemini tercih etmenizde yarar var. Ayrıca bu havaalanı ile şehir merkezi arasının 22 km uzaklıkta olduğunu da unutmayın.

Schnöfeld havaalanı 2021 yıl sonu ulaşım fiyatları ;

  • TAKSİ ; 50€ – 40 dakika – 7/24
  • Welcome Pickups ; 50€ – 40 dakika (Taksilerden bir farkı yok, taksi bulamazsanız bu ulaşım seçeneğini havaalanın içinde bulabilirsiniz)
  • OTOBÜS ; 3.40€ – 30 dakika – 05:30-01:15 saatleri arasında hizmet veriyor.
  • TREN (Metro ve Ekspress tren) ; 3.40€ – 30 dakika – 04:30-23:30 saatleri arasında hizmet veriyor.

1.Schönefeld havaalanı şehir merkezi taksi ile ulaşım

Schönefeld havalimanında taksiler gün boyunca rahatlıkla bulunabiliyor. Araçlar kremsi beyaz / bej rengiyle kolayca tanınır ve sarı / siyah tavan levhalarıyla net bir şekilde aydınlatılır.

Havaalanının yoğun trafiğinden dolayı taksi için 5 ile 15 dakika arası bekleyebileceğinizi de unutmayın. Schonefeld havalimanından taksiye binmek, Berlin’in merkezine gitmenin en güvenli ve en rahat yolu olarak görülse de, yolculuk genellikle 50 € ‘luk bir tarifeyle 40 dakikadan fazla sürer.

  • NOT : Şehir merkezinde gideceğiniz yere göre 50€’luk taksi ücreti 3-5€ değişebilir.

2.Schönefeld havaalanından şehir merkezine TREN ile ulaşım

Berlin Havaalanı şehir merkezi ulaşım

Havaalanından trenlerin bulunduğu istasyona yürüyerek 5 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Schönefeld havalimanından şehir merkezine gitmek için iki seçenek var ;

Birincisi S-bahn ve U-bahn adı verilen metrolar. Günün saatine bağlı olarak her 5-20 dakikada bir bu metrolar ile merkeze 40 dakika içinde gidebilirsiniz. Bilet ücreti ise tek yön 3.40€’dur. S9 nolu metroya bindiğinizden de emin olun.

İkinci seçenek ise Airport Ekspres adı verilen trenler. Bu tren ile merkeze 30 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Ancak bu ekspres trenler her 30 dakika bir hareket ediyor. Bu ekspres biletin ücreti de 3.40€’dur. Ekspres trenler (RE7 ve RB14 nolu trenlerdir).

Bilet nereden alınır ? ;Tren, platform 3 ve 4’ten kalkar. Havaalanından 5-7 dakika arası bir yürüyüşle biletlerin satıldığı istasyona ulaşabilirsiniz.

3.Schönefeld havaalanından şehir merkezine OTOBÜS ile ulaşım

Kaynak ; commons.wikimedia.org

Schönefeld havaalanının, gündüz ve gece otobüsleri de bulunuyor. Güzergahları biraz farklı olsa da, tüm nihai varış noktaları, Berlin şehir merkezi bölgesinde yer alıyor.

163 ve 171 nolu otobüsler şehir merkezine varmadan çok sayıda durakta durduğundan dolayı en az tercih edilenlerdir. Bu otobüslerle merkeze yaklaşık 45-55 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Ancak X7, N60 ve N7 nolu otobüslerle şehir merkezine 30 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Her otobüs biletinin ücreti ise 3.40€’dur.

Otobüs bileti nereden alınır ? ; Ana terminalde yer alan makinelerden veya bilet ofisinden otobüs biletlerinizi satın alabilirsiniz. Schönefeld havalimanındaki tüm otobüs durakları, A ve B terminallerinin hemen dışında yer alıyor.

Berlin Tegel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Berlin Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Berlin Tegel havaalanından (TXL) şehir merkezine en kolay, TXL Ekspres adı verilen otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Tegel havaalanı ile Berlin şehir merkezi arası yaklaşık 11km‘dir. Yani Schönefeld havaalanına nazaran bu havaalanı merkeze çok daha yakındır. Bu yüzden taksiler veya ‘welcome pickup transfer’leri de tercih edebilirsiniz.

Tegel (TXL) havaalanı şehir merkezi 2021 yıl sonu ulaşım fiyatları ;

TAKSİ ; 32€ – 25 dakika – 7/24

Welcome Pickups ; 32€ – 25 dakika – 7/24

OTOBÜS ; 2.80€ – 35 dakika – 03:30-00:30 saatleri arasında hizmet veriyor.

–Tegel (TXL) havaalanından şehir merkezine tren veya metro ile ulaşım hizmeti bulunmuyor.

1.Tegel havaalanından şehir merkezine taksilerle ulaşım

Matti Blume / Wikicommon.org

Tegel havaalanının hemen çıkışında bulabileceğiniz taksiler ile şehir merkezine 20 ile 30 dakika arasında rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ancak çok sayıda lisanssız taksi olduğundan dolayı, lisanslı bir taksiye bindiğinizden de emin olun. Zaten lisanssız taksiler çok daha fazla bir ücrete taksimetre açmadan gitmeyi teklif edecektir. Çok aceleniz olsa dahi bu taksilerden uzak durmanızda yarar var.

Tegel’den merkeze taksi ile ulaşım ücreti 32€ civarındadır. Trafiğe ve gideceğiniz destinasyona göre bu ücret biraz daha artabilir. Resmi yasal ücret km başına 2€, başlangıç ücreti ise 3.40€’dur. Buna göre gideceğiniz yere göre yaklaşık olarak ne kadar ödemeniz gerektiğini kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

2.Tegel havaalanından şehir merkezi otobüslerle ile nasıl gidilir ?

Kaynak ; en.wikipedia.org/dirk1981

Otobüslerle bu havaalanından şehir merkezine ulaşım biraz zor olabiliyor. Çünkü X9 ve 109 nolu otobüsler direkt olarak şehir merkezine gitmiyor. Şehir merkezine gidebileceğiniz bir metroya binebileceğiniz istasyona gidiyor. Ancak ‘TXL Ekspres’ adı verilen otobüslerle direkt olarak şehir merkezine gidebiliyorsunuz. Bu yüzden hangi otobüsü tercih ettiğinizden emin olun.

Bu otobüsler istasyondan her 10-15 dakikada bir hareket eder ve her ikisi için de bilet fiyatı 2,80 €’dur.

Eğer Tegel havaalanından otobüslerle merkeze gitmeyi planlıyorsanız, ‘TXL Ekspres’ adı verilen otobüsleri tercih ettiğinizden emin olun. Bu otobüslerle merkeze 35 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz. Bilet ücreti ise 2.80€’dur. Bu ekspres otobüs ile Berlin’in kalbinin attığı yer olan Alexanderplatz‘a gidebiliyorsunuz. Bu meydan, şehirdeki çok sayıda otele kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Otelinizi henüz ayarlamadıysanız da, Alexanderplatz’a yakın bir otelde konaklamayı ciddi anlamda düşünün deriz. Çünkü Alexanderplatz bölgesi, Berlin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en merkezi ve en popüler yer.

Otobüs biletleri, havalimanı içindeki A terminalindeki bilet makinelerinden veya ana terminaldeki bilet gişesinden kolayca satın alınabilir.

Hem Tegel hem de Schönefeld havaalanından Welcome Pickups adı verilen transfer şeklini de düşünün. Özellikle taksiler ile şehir merkezine gitmeyi planlıyorsanız, taksiler yerine bu transfer şeklini tercih edebilirsiniz. Bu taksi tarzı araçlarla çok daha konforlu bir şekilde otelinize ulaşabileceğiniz gibi, şoförlerle iletişim sıkıntısı da yaşamazsınız. Çünkü tüm şoförler az da olsa İngilizce konuşabilmektedir.

TAVSİYE;

  • İki havaalanından da otobüsler ile şehir merkezine gitmeyi planlıyorsanız, satın aldığınız biletleri otobüse bindikten sonra makinede damgalatmayı unutmayın. Çünkü bu damgalatma işlemini yapmazsanız, toplu taşıma araçlarını biletsiz kullanan insanlar için Almanca bir kelime olan “schwarzfahrer” (siyah binici) olacaksınız. Kontrole denk gelecek olursanız da, 60€’luk bir ceza ödemeniz gerekmektedir. Biletiniz damgalandıktan sonra tek yönde herhangi bir toplu taşıma aracında (otobüs, U-Bahn, S-Bahn, tramvay vb.) İki saat boyunca seyahat edebilirsiniz. Yani 2 saat içinde gidip gelmek mümkün değil. Sadece tek bir YÖNDE geçerlidir
  • Berlin’de 3-4 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyor ve otobüsleri, metroları ve diğer toplu taşıma araçlarını kullanmayı planlıyorsanız, 1 günlük 7€’ya ve 1 haftalık 30€’ya bilet alabilirsiniz. Bu bilet 7 günlüktür ve tüm toplu taşıma araçlarını 7 gün boyunca dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Berlin havaalanından şehir merkezine ulaşım adlı bu yazıdaki tüm fiyatlar 2021 yılı sonuna aittir. Ayrıca eğer bir havaalanı seçme şansınız varsa, kesinlikle Tegel havaalanına giden uçakları tercih edin deriz. Tegel havaalanı merkeze 11 km uzaklıktayken, Schönefeld havaalanı merkeze 22 km uzaklıktadır. Ayrıca toplu taşıma araçlarıyla direkt olarak otelinize gidemeyeceğinizi, otobüs veya metrolarla merkeze ulaştıktan sonra taksilere ihtiyacınız olabileceğini de unutmayın. Bu yüzden de henüz otel rezervasyonunuzu yapmadıysanız, Berlin’in kalbinin attığı yer olan Alexanderplatz meydanına yakın bir otelde konaklayın deriz. Bu meydana, iki terminalden de taksiler olmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Booking.com

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!