Ana SayfaAlmanyaBerlin Gezi RehberiBerlin Katedrali (Berliner Dom) Tarihi, Ulaşım, Giriş Ücreti

Berlin Katedrali (Berliner Dom) Tarihi, Ulaşım, Giriş Ücreti

Almanya'nın en görkemli ve en eski yapılarından biri olan Berlin Katedrali (Berliner Dom), şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden biri. Şehir merkezine yakın müzeler adasında bulunan katedrale ulaşım da oldukça kolay. İç mekan süslemeleri, mimarisi ve çevresindeki diğer cazibe merkezleriyle ilginizi çekebilecek yapılardan.

Berlin’in en tanınmış simge yapılarından biri olan “Berlin Katedrali” (Berliner Dom), şehirdeki en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olmasının yanında, Almanya’nın en önemli tarihi eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Görkemli ve şık mimarisiyle dikkat çeken katedralin iç mekanı da en az dış cephe kadar ilgi çekici ve süslü bir detaya sahip.

Katedral, Berlin ve çevresindeki Protestan cemaatine hizmet veriyor. Cemaat, ikamet yerine bağlı değil, ancak bölgedeki tüm vaftiz edilmiş Protestanların kabulüne de açık.

Yeşil renkli bakır kubbesiyle Müze Adası’nda yükselen katedralde yapılacak en güzel şeylerden biri de, katedral kubbesinden şehrin panoramik manzarasını seyretmek. Burası, Berlin’i en iyi görebileceğiniz yerlerden biri.

Şehrin en büyük kilisesi olan bu Rönesans binası sadece Protestan ibadethanesi olarak değil, aynı zamanda bir konser salonu ve müze olarak da hizmet veriyor. Katedralin içerisinde lüks bir mermer sunak ve kraliyet mezarlarını da görebilirsiniz.

Ayrıca Berlin’deki diğer önemli cazibe merkezlerine göz atmak ya da popüler bir şehir turu rotası oluşturmak isterseniz Berlin gezilecek yerler adlı yazımızı ve henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz de, şehirdeki en ideal ve en popüler bölgelerden bahsettiğimiz Berlin’de nerede kalınır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Powered by GetYourGuide

Berlin Katedrali Hakkında Bilgiler

Berlin Katedrali Hakkında BilgilerŞehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri olan Berliner Dom, bir Katedral Kilisesi olarak da biliniyor. Altın haçlı bir fenerle taçlandırılan ve dört kule ile çevrili anıtsal bir kubbeye hakim olan yapının, süslü mozaikler ve dikkat çeken heykellere ev sahipliği yapan iç mekanı da oldukça ilgi görüyor.

İç mekanda çok sayıda sanat eserini görmek mümkün. Ancak kaçırılmaması gereken eserlerden bazıları, Friedrich August Stüler tarafından tasarlanan mermer oniks sunak ve Christian Daniel Rauch’un beyaz mermer vaftiz fontudur. Şapelde ise Carl Begas’ın anıtsal tablosu da turistler arasında ilgi görüyor.

Yükselen kumtaşı duvarları ve çarpıcı turkuaz kubbesiyle katedral, şehrin siluetinin ve ruhani yaşamının en üst noktası olarak kabul edilir. Şehir merkezine yakın ve kolay ulaşılabilir bir konumda bulunmasından dolayı, Berlin’de gezilecek yerler listesindeki en çok ziyaret edilen yapılar arasında geliyor. Ayrıca bu Protestan kilisesinin kubbesini şehrin birçok noktasından da görebiliyorsunuz.

Katedral içi
Katedralin iç mekanı – Kaynak ; flickr.com/sebamirum

Barok mimarinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen Berlin Katedrali, Dağdaki Sermon’un güzelliğini tasvir eden 35 farklı mozaiğiyle de ilgi görür. Her mozaik 2.000 renk tonunda ve 500.000 çini içerir. Katedral pencereleri ise İsa’nın doğumunu, çarmıha gerilmesini ve dirilişini tasvir ediyor.

Katedral içerisinde yer alan mezar odası
Mezar Odası – Kaynak ; flickr.com/mike-steele

Katedraldeki Hohenzollern mezar odası ise, yapıdaki en önemli bölümlerden biri. Burada Brandenburg kraliyetlerinin 400 yıllık cenaze törenlerini kapsayan 94 kraliyet mezarını görebiliyorsunuz. Son olarak iç mekanda görülmesi gereken yer ise katedral müzesidir. Çok sayıda kilise organına ve sanat eserlerine ev sahipliği yapan müze bölümünü giriş biletiniz ile farklı bir ücret ödemeden ziyaret edebiliyorsunuz.

Berlin Katedrali Tarihi

Berlin Katedrali TarihçesiKatedralin tarihi, aslında 15. yüzyıla kadar uzanıyor. Ancak günümüzdeki yapı, 1747 yılından kalma barok bir katedralin kalıntıları üzerine 1894-1905 yılları arasında inşa edilmiş.

Berlin Katedrali, Saray’a yakınlığı nedeniyle Hohenzollern hanedanının ve sarayının ana kilisesi ve mezar yeri olmuş.

15. yüzyılda ilk inşa edilen kilise kalıntıları üzerine 1745-1747 yılları arasında barok bir katedral inşa edilmiş. 1816 ile 1822 arasında yeniden tasarlanan yapı yıkıldıktan sonra son olarak, 1894-1905 yılları arasında bu kalıntıların üzerine günümüzdeki yapı inşa edilmiş. 1944’te katedralin kubbesine bir bomba düşmüş ve Berlin’deki diğer birçok bina ve kilise gibi bu yapı da bir hayli zarar görmüş.

Katedral Kubbesi
Katedralin kubbe süslemeleri – Kaynak ; flickr.com/dean-wampler

Katedralin yeniden inşası 1975 yılında başlamış olmasına rağmen, tamamlanması bir hayli uzun sürmüş. 2002 yılında tamamlanıp ziyarete ve ibadete açılan katedral, günümüzde Berlin’in en önemli tarihi yapılarından biri olmasının yanında, şehirdeki en çok ziyaret edilen yapılardan biri.

Berlin Katedrali Giriş Ücreti

Berlin

Berlin Katedrali’ne giriş ücreti 2024 yılı itibariyle yetişkinler için 9€ ve öğrenciler için ise 4€’dur.

Berlin Katedrali Ziyaret Saatleri

Berlin Katedrali’ni pazar günleri 12:00-20:00 saatleri arasında ve haftanın diğer günleri ise 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Tabii akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra katedral çok daha güzel bir görüntüye sahne olduğundan, akşam saatlerinde bu yapıyı görmeyi de unutmayın. İçerisine 19:00’dan sonra giremeseniz de dışarıdan izlemeye değer.

Katedralin önü
Kaynak ; flickr.com/jorge-franganillo

Berlin Katedrali Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Katedral, Berlin Müzeler Adası’nda şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Şehrin hemen her yerinden toplu taşıma araçlarıyla katedrale rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Katedrale 100 ve 200 nolu otobüslerle gidebilirsiniz. İnmeniz gereken durak ise ‘Am Lustgarten’dır. Ayrıca U-Bahn U2, U5, U8 hattındaki trenler ile U-Bhf Alexanderplatz istasyonunda inerek de katedrale ulaşım mümkün.

Berlin
Kaynak ; flickr.com/abbilder

Son olarak, S-Bahn S5, S7, S9, S75 hat trenlerini kullanarak katedrale kısa bir yürüme mesafesinde olan S-Bhf Hackescher Markt istasyonuna ve M4, M5, M6 nolu tramvayları kullanarak da Spandauer Straße durağına gidebilirsiniz. Bu duraktan katedrale yürüyerek 5 dakikada ulaşım mümkün.

İPUÇLARI

Katedralin İç Mekanı
Katedralin içi – Kaynak : flickr.com/rachel

→Katedral, özellikle hafta sonu aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip. Bu yüzden katedrali hafta sonu ziyaret etmeyi planlıyorsanız, ziyaret için sabahın erken saatlerini tercih etmek de yarar var.

→Katedrali rehberli turlar ile ziyaret etmeyi planlıyorsanız, 60-90 dakikalık turlar için yaklaşık 30€ ödemeniz gerektiğini unutmayın. Türkçe rehber olmasa da, Almanca, Fransızca ve İngilizce rehberli turları bulmak mümkün.

→Katedralin kubbesine çıkmak için ayrıca giriş ücreti ödemiyorsunuz. Bu yüzden yeteri kadar zamanınız varsa, 270 basamak çıkarak kubbenin sunduğu eşsiz panoramik manzarayı da görün deriz.

Katedral Kubbesi
Katedralin kubbesi – Kaynak ; flickr.com/scott-james-remnant

YAKINLARDA NELER VAR ?

Berliner Dom, müzeler adasında bulunuyor. Bu yüzden katedral yakınında çok sayıda müze bulunur. Bunlardan, DDR Müzesi, Altes Museum, Neues Museum ve Alman Tarihi Müzesi görülmeye değer cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

Berlin
Kaynak ; flickr.com/sarah-karlson

Berlin Katedrali Mimari Özellikleri

Katedral Kilisesi’ne altın haçlı bir fenerle taçlandırılmış ve dört kuleyle çevrili anıtsal bir kubbe hakimdir. Raschdorff’un, ilhamını İtalyan Yüksek Rönesansından ve daha gösterişli barok tarzından aldığı bilinir.

75 metre yüksekliğinde ve 33 metre çapındaki devasa kubbe, katedralde ilk dikkat çeken yer oluyor. Yapı bir sekizgen şeklindedir ve sekiz sütun üzerinde azizlerin değil, Protestan inancının en önemli dört reformcusunun sekiz heykeli bulunur.

Berlin

Berlin Katedrali Yakınındaki Oteller

Berlin’de nerede kalınır ? sorusuna henüz tam olarak cevap bulamadıysanız, Berlin Katedrali yakınındaki otellere veya diğer konaklama birimlerine de göz atabilirsiniz. Katedralin bulunduğu müzeler adası, şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani bu tarihi yapıya yakın bir yerde konaklayacak olursanız, şehri yürüyerek rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Ayrıca katedral ziyaretinizden hemen sonra, Müzeler Adası’ndaki birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan müzeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Katedrale 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan popüler otel tavsiyesi olarak da ;

Monbijou Hotel – 3 yıldız

Monbijou Hotel
Monbijou Hotel

Berlin’in hareketli Hackescher Markt meydanına sadece 400 metre uzaklıkta yer alan bu otel, Berliner Dom’a 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Konum olarak şehirdeki en merkezi otellerden biri olmasının yanında, Berlin’in en çok rezervasyon alan otellerinden biridir.

Hotel ZOE by AMANO – 3 yıldız

Hotel ZOE by AMANO
Hotel ZOE by AMANO

Berlin TV Kulesi’ni gören terasıyla ünlü olan bu tesisten katedralin girişine 5 dakikada yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Şehrin orta bütçeli otellerinden biri olan Zoe by Amano, Hackescher Markt isimli kültür, alışveriş ve eğlence bölgesinin çok yakınında yer alıyor. Ayrıca Berlin gezilecek yerler listesindeki diğer önemli cazibe merkezlerine de bu otelden çok kısa sürede gidebiliyorsunuz.

Classik Hotel Alexander Plaza – 4 Yıldız

Classik Hotel Alexander Plaza
Classik Hotel Alexander Plaza

Berlin’in Alexanderplatz Meydanı’na, Berlin Katedrali’ne ve hareketli Hackescher Markt bölgesine 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu otel geniş aile odalarıyla dikkat çekiyor. Erken rezervasyon fırsat indirimleriyle de ilgi gören tesis, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR