Ana SayfaAvrupaİspanyaSegovia Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Popüler 20 Yer

Segovia Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Popüler 20 Yer

İspanya’nın Castilla y León bölgesinde, Clamores ve Eresma Nehirleri arasında yer alan Segovia, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İspanyol şehirlerinden biri. Madrid’e sadece 1 saat uzaklıkta olması Segovia’yı günübirlik geziler için harika bir yer haline getiriyor olsa da, Segovia için mutlaka 1-2 gününüzü ayırın deriz. Çünkü şehirde keşfedilmeyi bekleyen çok fazla şey var.

Segovia, büyüleyici kültürel tarihinin yanı sıra, dünyanın en iyi korunmuş Roma yapılarından biri olarak bilinen su kemeriyle de tanınıyor. Sadece bu kemeri görmek için bile Segovia’yı ziyaret eden çok sayıda turist var.

Her yaştan gezginin keyifli zaman geçirebileceği bir şehir olan Segovia, sizi yüzyıllarca süren İspanyol mirasında büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Segovia Gezilecek Yerler

Kayalık bir tepenin üzerinde yer alan bu tarihi surlarla çevrili şehir, muhteşem manzaralara ve muhteşem anıtlara sahiptir. Antik su kemeri, masalsı kale, hayranlık uyandıran katedral, enfes Romanesk kiliseler ve mistik manastırlar Segovia’nın zengin kültürel mirasını gözler önüne seriyor.

Segovia’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin tam kalbinin attığı yer olan Plaza Mayor Meydanı’na yakın bir yerde konaklayın deriz. Meydana yakın bir konaklayacak olursanız, Segovia’daki ana cazibe merkezlerin birçoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz. Meydan yakınlarındaki en popüler otellere göz atmak için tıklayın ; Plaza Mayor Otelleri. Ayrıca daha detaylı bir konaklama rehberi için Segovia’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Segovia’nın turistik mekanlarının ve yapılacak şeylerin çoğunluğu, UNESCO Dünya Mirası alanı olarak belirlenen Eski Kent’te (tarihi şehir merkezi) bulunur. Bu atmosferik Orta Çağ dünyası, arnavut kaldırımlı sokakları, antik ara sokakları ve büyüleyici meydanlarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. İşte Segovia gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken çekim merkezleri ;

1.Segovia Su Kemeri

Segovia Su Kemeri

İspanya’daki Roma mühendisliğinin en büyük başarısı olarak kabul edilen Segovia’nın su kemeri, titizlikle işlenmiş kemerlerle Plaza del Azoguejo’nun üzerinde yükseliyor.

20.000’den fazla granit taştan harç kullanılmadan inşa edilen bu devasa yapı, şehre 17 km uzaklıktaki Frio Nehri’nden su sağlıyordu.

MÖ 50 civarında inşa edilen bu iyi korunmuş su kemeri, 813 metrelik bir alana yayılıyor, iki kademeli 167 kemer içeriyor ve yerden 28 metre yüksekte duruyor.

Segovia’nın amblemi olarak kabul edilen bu su kemerinin tarihi İmparator Domitian döneminde 1. yüzyıla kadar uzanıyor.

2.Alcázar de Segovia

Alcázar de Segovia

Disneyland’den fırlamış gibi görünen bu devasa kale, dik yamaçlı kayalık bir kayalığın üzerinde, şehrin üzerinde görkemli bir şekilde yükselmektedir.

Geçmişi 12. yüzyıla kadar uzanan Alcázar, 13. yüzyılda Kral X. Alfonso’nun kraliyet ikametgahı olarak hizmet vermiştir. Bina, 15. yüzyılda Henry IV için zarif Gotik tarzda geliştirilmiş ve son mimari yenileme 16. yüzyılda mimar Francisco de Mora tarafından tamamlanarak büyük ölçüde günümüzdeki görünümünü almış.

Alcázar’ın duvar halıları, kollar ve zırhlarla dönem tarzında zarif bir şekilde döşenmiş tüm odaları görebilirsiniz. Kalenin içerisinde görülmeye değer çok fazla yer, eser ve bölüm var. Ancak Sala del Solio (Taht Odası) ve Sala de la Galera adlı odaları kaçırmayın deriz. Sala del Solio (Taht Odası), süslü yaldızlı tavanıyla dikkat çekicidir. Sala de la Galera, nehir vadisinin olağanüstü manzarasını sunan kemerli pencerelere sahiptir.

Kalenin girişi, 10 yarım daire şeklinde taretle çevrelenen, 14. yüzyıldan kalma bir kule olan Torre de Juan II’dedir. Anıt yıl boyunca her gün ziyarete açıktır (giriş ücreti gereklidir). Nisan’dan Ekim’e kadar çalışma saatleri sabah 10’dan akşam 8’e kadardır; Kasım ayından mart ayına kadar çalışma saatleri sabah 10’dan akşam 6’ya kadardır. Rehberli turlar İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde mevcuttur.

3.La Judería (Yahudi Mahallesi)

Yahudi Mahallesi, Segovia

Segovia’nın en ilgi çekici mahallelerinden biri, köklü Yahudi mirasıyla tanınan büyüleyici ve tarihi açıdan zengin bir bölge olan La Judería’dır.

Genellikle Yahudi Mahallesi olarak adlandırılan bu büyüleyici bölge, arnavut kaldırımlı dar sokaklar, iyi korunmuş orta çağ binaları ve ilginç meydanlardan oluşan bir labirenttir. Burası, 15. yüzyılda sürgüne gönderilmeden önce bir zamanlar Segovia’yı evi olarak adlandıran gelişen Yahudi cemaatine giden bir köprüdür.

La Judería’yı keşfederken, artık İspanya’daki Yahudi tarihini vurgulayan bir müzeye dönüştürülen El Tránsito Sinagogu gibi tarihi sinagogları burada görebilirsiniz. Genel olarak La Judería, turistler ve tarih meraklıları için popüler bir destinasyondur. Kendine özgü mimarisi ve rahat sokaklarıyla benzersiz bir atmosfer yayıyor ve şehrin çok kültürlü tarihine bir bakış sunuyor.

4.Segovia Katedrali

Segovia Katedrali

Eski Kent bölgesinin en yüksek noktasında yer alan Segovia Katedrali, tarihi 1525 yılına uzanıyor ve İspanya’da inşa edilen son Gotik katedraldir.

Canlı vitray pencerelerle aydınlatılan 105 metre uzunluğundaki kutsal alan, içeride dikkatinizi ilk çekecek olan şey.

Katedralin ızgaralarla kapatılmış 20 şapelini güzel heykeller, sanat eserleri ve sunaklar süslüyor. Ana sunak parçası mermer, jasper ve bronzdan güzel bir şekilde yapılmıştır ve Virgen de la Paz’ın 14. yüzyıldan kalma fildişi figürünü sergilemektedir.

Museo Catedralicio de Segovia’da ayinle ilgili nesneler, dini tablolar ve 17. yüzyıldan kalma duvar halıları sergilenir. Sergiler katedralin 18 şapelinde sunuluyor. Müze koleksiyonlarında 15. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar altın ve gümüşten yapılmış dikkat çekici parçalar yer alıyor. Ayrıca Rubens Okulu’ndan dini resim ve duvar halılarının başyapıtları da bulunmaktadır.

Katedralin ayrıca, İspanya’da basılan ilk kitap olan Sinodal de Aguilafuente de dahil olmak üzere 500’den fazla antika şarkı kitabını, belgeyi, el yazmasını ve kitabı koruyan Archivo Capitular adlı bir arşiv odası vardır. Arşiv odası pazartesiden cumaya 09.00-13.00 saatleri arasında açıktır.

5.Granja de San Ildefonso Kraliyet Sarayı (Palacio Real de La Granja de San Ildefonso)

Granja de San Ildefonso Kraliyet Sarayı (Palacio Real de La Granja de San Ildefonso)

Şehir merkezinin 10 kilometre güneydoğusunda, Guadarrama Dağları’nın eteklerinde yer alan bu saray ve bahçeleri, 18. yüzyılda Kral Felipe V tarafından yazlık konut olarak inşa edilmiş.

Kompleksin tamamı halka açıktır ve 1500 dönümlük alanın tamamını keşfedebilirsiniz.

Katolik Isabella’ya ait parçaların yer aldığı 15. ve 16. yüzyıldan kalma duvar halıları koleksiyonu, buradayken kaçırmak istemeyeceğiniz eserler arasındadır.

Bahçeler, özenle kesilmiş çitlerin, geometrik çiçek tarhlarının, budama bahçelerinin ve 26 süslü çeşmenin yanında muhteşem bulvarların bulunduğu resmi tarzdadır.

6.Iglesia de la Vera Cruz

Iglesia de la Vera Cruz

Gerçek Haç Kilisesi olarak da bilinen bu olağanüstü Romanesk kilise, şehrin Orta Çağ dini ve mimari mirasını yansıtıyor.

12. yüzyılda inşa edilen bu kilise, Segovia’nın San Marcos bölgesinde yer alıyor.

Kilisenin dış cephesi sağlam taş duvarları ve küçük pencereleriyle sade ama zariftir. Kutsal Kabir’in bir kopyasını içeren apsise giden merkezi nef ile iç kısmı da aynı derecede büyüleyicidir.

Iglesia de la Vera Cruz, tarihi ve mimari önemiyle büyülenen ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. İlginç bir şekilde, başlangıçta Tapınak Şövalyeleri ile ilişkilendirilmiş ve onlar için bir ibadet, hac ve tefekkür yeri olarak hizmet vermiştir.

7.Casa de los Picos

Casa de los Picos

Bu 15. yüzyıldan kalma aristokrat konağı, piramit şeklindeki granit bloklardan oluşan bir kabartmaya sahip, bir zırhı andıran çarpıcı cephesiyle ilgi görüyor.

Evin sahibi olan De la Hoz ailesinin itibarını yansıtan balkonların üzerindeki armalar ise, binaya farklı bir hava katıyor.

Girişte ve avluda Segovia binalarının resimlerini içeren büyüleyici dekoratif karolar bulunmaktadır. Casa de los Picos artık Segovia Sanat Okulu’na ve yıl boyunca geçici sergiler sunan bir sergi salonuna ev sahipliği yapıyor.

8.Calle Real de Segovia

Segovia, İspanya

Segovia’nın eski kısmı boyunca kıvrılarak sizi 15. ve 16. yüzyıldan kalma sarayları, kiliseleri, La Alhóndiga (Mısır Borsası) gibi laik binaları geçip Yahudi Mahallesi’ne yönlendiren bir dizi yaya caddesi olan Calle Real de Segovia, şehirdeki en ünlü turistik yerlerden bir tanesi.

Su kemerinin altında, Plaza Azoguego’ya doğru uzanan Calle de Cervantes ile başlayacaksınız ve oradan sokak sanatçılarını, yerel mağazaları, barları ve kafeleri geçeceksiniz.

Calle Juan Bravo’da, 1520’de Segovia’daki Comuneros İsyanını yöneten ve 1521’de başı kesilen isyancıya ait bir anıtı gördüğünüzden de emin olun.

9.Iglesia de San Millán

Iglesia de San Millán

Segovia’da ziyaret edilecek bir diğer güzel kilise ise Mağribi döneminde inşa edilmiş 10. yüzyıldan kalma bir kilise olan Iglesia de San Millàn’dır.

Iglesia de San Millàn tarzı diğer Romanesk kilise ve tapınaklara benzese de, bunu öne çıkaran şey çan kulesidir.

Segovia’nın Eski Kenti’nin muhteşem manzarasına sahip olan kilise, şehirdeki en sakin olan kiliselerden biri. Yani Segovia Katedrali’nde olduğu gibi bir turist yoğunluğu bu kilisede yok.

10.Plaza Medina del Campo

Plaza Medina del Campo

Segovia’nın en ünlü meydanlarından biri olan Plaza Medina del Campo, Calle Juan bravo’nun hemen yakınında yer alıyor.

Biraz köşedeki Casa de los Picos’a benzeyen bu meydandaki konaklar, Mağribi tarzında oyulmuş veya kalıplanmış sıva ile yapılmış oldukça dekoratif cephelere sahiptir.

Bu tür bir tasarım, o zamanın zarif gümüş işçiliğinden ilham alan bir tür mimari olan “plateresk” olarak bilinir.

Meydanın merkezinde Mozarabic kökenli bir başka güzel Romanesk kilise olan San Martín Kilisesi yer alıyor.

11.Museo Real Casa de Moneda de Segovia

Segovia, İspanya

Felipe II tarafından kurulan ve 1586’dan 1869’a kadar para birimi yaratan Segovia’nın eski kraliyet darphanesi olan Real Casa de Moneda, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor.

Rönesans teknolojisinin çoğu restore edilmiş olan bu tesis muhtemelen İspanya’nın en eski sanayi tesisidir. İspanya’da silindirlerle para basılan ilk darphane olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Darphane aynı zamanda Eresma Nehri’nden gelen hidrolik güce de dayanıyordu ve bugün bu su çarkını çalışırken görebilirsiniz.

12.Iglesia de San Estéban

Iglesia de San Estéban

12. ve 13. yüzyıllarda inşa edilen Iglesia de San Esteban, Segovia’nın Romanesk kiliseleri arasında en ünlüsüdür.

Belki de kilisenin en dikkate değer özelliği, iç mekanı yumuşak, renkli bir ışıkla aydınlatan, Gotik tasarımın bir şaheseri olan güzel gül penceresidir. İçeride zarif Romanesk nefe ve 17. yüzyıldan kalma çarpıcı sunağı detaylıca incelediğinizden de emin olun deriz. Kilise aynı zamanda etkileyici dini sanat eserleri ve heykellerden oluşan önemli bir koleksiyona da ev sahipliği yapıyor.

Plaza Mayor’a yakın konumda yer alan bu bina, 13. yüzyıla kadar uzanan, Gotik etkiler taşıyan Romanesk mimarinin muhteşem bir örneğidir. Bu tarihi kilise, mimari güzelliği ve zengin tarihiyle ünlüdür. Dış cephesi, dekoratif kemerler ve ince işlenmiş sütunlar da dahil olmak üzere karmaşık taş işçiliğini sergiliyor.

13.Mirador de la Pradera de San Marcos

Mirador de la Pradera de San Marcos

Mirador de la Pradera de San Marcos, adından da anlaşılacağı gibi San Marcos kilisesinin yemyeşil arazisi içinde yer alan bir çayırdır. Ancak onu ziyaret etmek için bu kadar harika bir yer yapan şey, şehrin ikonik silüetinin nefes kesen panoramik manzarasıyla bilinen doğal bir seyir noktası olmasıdır.

Bu bakış açısı, ziyaretçilere orta çağdan kalma duvarlar, Segovia Alcázar’ı ve büyüleyici Segovia Katedrali dahil olmak üzere Segovia’nın tarihi eski kentinin pitoresk bir manzarasını sunuyor. Bakış açısı, bankların bulunduğu sakin bir mekandır ve burayı dinlenmek ve muhteşem manzaraların tadını çıkarmak için ideal bir yer haline getirir.

Bu seyir noktasını ziyaret edebileceğiniz en güzel zaman ise, gün batımına yakın saatlerdir. Segovia’nın gün batımında nasıl bir yer olduğunu merak ediyorsanız, bu seyir noktasına mutlaka uğrayın deriz.

14.Puerta San Andres

Puerta San Andres

Puerta de San Andrés, Segovia’nın tarihi Orta Çağ şehir surlarına bağlanan tarihi bir kapıdır ve Segovia gezilecek yerler listesindeki en ilgi çekici cazibe merkezlerinden biridir.

Mimari önemi ve zengin mirasıyla tanınan bu tarihi kapı, şehrin savunma yapılarına bir bakış sunuyor. Karmaşık ayrıntılara sahip sağlam taş yapısıyla öne çıkar. Bunlar iki kule, bir sivri kemer, bir çokgen ve bir kareden oluşur. Aynı zamanda piramidal mazgallar, düzensiz pencereler, kornişler, hanedan kalkanlar, boşluklar ve oyma motiflerden oluşan bir koleksiyon da bulunuyor.

Segovia surlarının güney tarafındaki kapı, bir zamanlar şehre önemli bir giriş noktası olarak hizmet vermiş ve gezginlerin ve tüccarların Segovia’nın hareketli kalbine erişmesine olanak tanımıştı. Bugün Puerta de San Andrés, önemli bir simge yapı ve Segovia tarihinin değerli bir parçası olmayı sürdürüyor. Ayrıca Segovia’daki en Instagramlanabilir spotlardan ve Segovia gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken çekim merkezlerinden.

15.Iglesia de San Martin

Iglesia de San Martin

Kastilya Romanesk mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen San Martin Kilisesi, 12. yüzyıldan kalma oldukça eski bir yapı.

Kilisenin en ilgi çeken yerler ise, Saint Martin’i tasvir eden mermer plaket, çiçek motifleri ve İncil sahneleri içeren zengin oymalı sütun başlıkları ve Flaman ressam Adriaen Isenbrandt’ın triptiği yer alıyor.

Kilise, iki denizkızı tarafından süslenen çeşmesiyle pitoresk küçük Plazuela de San Martín’e bakıyor. Meydana çıkan merdivenlerde, Comuneros’un yükselişinin liderlerinden Juan Bravo’nun doğum yeri olan dört kemerli galeriye sahip bir ev, yanında ise 16. yüzyıldan kalma etkileyici Torreón de los Lozoya yer alıyor.

16.La Muralla de Segovia (Şehir Duvarları)

La Muralla de Segovia (Şehir Duvarları)

Segovia, geçmişi 11. yüzyıla kadar uzanan müthiş surlarla çevrilidir. Alcázar kalesinden başlayarak antik kireçtaşı duvarlarının önemli bir kısmı korunmuştur. Günümüzde bu şehir duvarlarını gezebiliyorsunuz.

Surlarda karakteristik mazgallar, kör kemerler, kuleler ve at nalı kemerli giriş kapıları bulunmaktadır. Eski giriş kapılarından üçü kaldı: San Andrés kapısı, San Cebrián Kapısı ve Santiago Kapısı.

Turistler için surlar boyunca yürümek şehrin anıtlarını görmenin en iyi yollarından biridir. Eski muhafız karargahının içinde turistler şehrin üst kısımlarını koruyan duvarları görebilirler.

17.Plaza Mayor

Plaza Mayor

Segovia’nın ana meydanı olan Plaza Mayor, İspanya’daki çoğu kasaba ve şehir gibi, gün boyunca birçok insanı izleme fırsatı sunan bölgenin merkezi faaliyet merkezidir.

Meydanın çevresinde San Miguel Kilisesi, belediye binası ve Juan Bravo Tiyatrosu gibi çok güzel korunmuş binalar bulunmaktadır. Ayrıca Segovia Katedrali’de çok yakındadır.

Plaza düzenli olarak festivallere, pazarlara ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda geleneksel İspanyol yemeklerinin ve cafe con leches’in tadını çıkarabileceğiniz çok çeşitli restoran, kafe ve barlara da ev sahipliği yapmaktadır. Çok turistik bir bölge olduğundan fiyatların şehrin diğer yerlerine göre daha yüksek olduğunu unutmayın.

18.Mirador de la Canaleja

Segovia, ispanya

Şehrin güney kısmının harika manzarasını sunan bir diğer seyir noktası olan Mirador de la Canaleja da, Segovia’da kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden bir tanesi.

Bir tepenin üzerinde yer alan tesis, ziyaretçilere Segovia’nın tarihi eski kentinin nefes kesen panoramik manzarasını sunmaktadır. Buradan Orta Çağ’a ait duvarları, antik kiliseleri ve Alcázar ve Segovia Katedrali gibi ikonik simge yapıları görebilirsiniz.

Yüksek konumu, Segovia’nın mimari hazinelerine farklı bir açıdan benzersiz bir bakış açısı sağlıyor. Tıpkı Mirador de la Pradera de San Marcos gibi burası da gün batımında olmak için harika bir yer.

19.Monasterio de Santa Maria del Parral (Parral Saint Mary Manastırı)

Monasterio de Santa Maria del Parral (Parral Saint Mary Manastırı)

Eski Kent bölgesinin dışında yer alan inişli çıkışlı tepelerde yer alan 15. yüzyıldan kalma bu manastır, doğanın içinde huzurlu bir sığınak görevi görüyor.

İspanya Kralı IV. Henry tarafından kurulan manastır, Gotik ve Rönesans mimari tarzlarını birleştirmesiyle öne çıkıyor.

Kilisenin ana şapeli Gotik tarzda olup kilisenin kulesi Rönesans süslemeleriyle taçlandırılmıştır. Sunak parçasının çevresinde, manastırın patronları olan Villena Markizlerine ait özenle hazırlanmış kaymaktaşı anıtlar bulunmaktadır.

Ana manastır, La Portería, La Hospedería ve La Enfermería olmak üzere bu komplekste 4 farklı manastır bulunuyor.

Ulusal Anıt olarak ilan edilmiş olan bu manastır pazartesi ve salı günleri dışında haftanın her günü ziyaret edilebilir.

20.Iglesia de San Justo

Iglesia de San Justo

San Justo Kilisesi, Segovia Su Kemeri’ne oldukça yakın bir konumda bulunduğu için ziyaret etmeye değer. Şehirdeki diğer kiliseler ve dini yapılar kadar popüler bir turistik yer olmasa da, merkezi konumu nedeniyle göz atmaya değer.

Kilise küçük olmasına rağmen sanat eserleri açısından oldukça zengin.

Apsisteki canlı Romanesk freskler, etkileyici bir Pantocrátor ve İsa’nın Çilesi ve Azizlerin yaşamlarından sahneler sunuyor.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR