Ana SayfaİtalyaMilanoMilano Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Milano Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

İtalya’nın alışveriş cenneti olarak da bilinen Milano, 3 farklı havaalanına ev sahipliği yapıyor. Bunlar ; Malpensa, Bergamo ve Linate havaalanıdır. Milano Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım, en kolay Malpensa havaalanından yapılıyor olsa da, Avrupa’nın diğer şehirlerinden Milano’ya gidiyorsanız, Malpensa dışındaki havaalanlarına da inme ihtimaliniz var. Dolayısıyla bu 3 havaalanından da şehir merkezine en kolay nasıl gidileceğinden bahsedeceğiz.

Milano’nun en büyük havaalanı olan Malpensa, aynı zamanda Roma Fiumicino Havaalanı’ndan sonra İtalya’nın en yoğun ikinci havaalanıdır. Yani bu havaalanına hem Türkiye’den hem de Avrupa’nın birçok yerinden uçak seferlerini bulmak mümkün.

Milano şehir merkezine en yakın olan havaalanı ise Linate Havaalanı’dır (11km). Milano’daki 3 havaalanından ikinci en büyük havaalanı olan Linate Havaalanı, İtalya içinde veya bazı komşu Avrupa şehirlerinden uçabileceğiniz havaalanıdır. Ayrıca İstanbul’dan Linate’ye de düzenli olarak uçuşlar bulunmaktadır.

Bergamo Havaalanı şehir merkezi arası yolculuk ise yaklaşık 1 saattir. Bergamo, Milano’da en az tercih edilen havaalanı olsa da, uçuşunuz Bergamo’yaysa, havaalanından şehir merkezine ulaşım yöntemlerini yazının devamında bulabilirsiniz.

Powered by GetYourGuide

Milano Malpensa Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Milano
Malpensa Havaalanı -Kaynak ; commons.wikimedia.org/trg

Milano’nun ana havaalanı ve İtalya’nın en yoğun ikinci havaalanı olan Malpensa’dan şehir merkezine ulaşım için en konforlu ve en hızlı yol ekspres trenlerdir. Ancak daha ucuz bir ulaşım yolu olarak otobüsleri veya otelinizin kapısına kadar bir transfer için de taksileri tercih edebilirsiniz.

TREN

Milano
Kaynak ; flickr.com/david-mckelvey

Malpensa Havaalanı’ndan merkeze en kısa sürede trenler ile ulaşabilirsiniz. Malpensa Ekspres adı verilen bu trenler ile şehir merkezinden Cadorna istasyonuna veya merkez istasyona 1 saatten daha kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Bu trenler haftanın her günü 05:25-00:25 saatleri arasında her 30 dakikada bir hareket etmektedir.

Bu trenler hem Cadorna hem de merkez istasyonuna gitmez. Yani ya Cadorna’ya giden trene ya da merkez istasyona giden trene binmeniz gerekir (Merkez istasyon şehir merkezine ulaşım için çok daha avantajlıdır)

Malpensa havaalanından şehir merkezine tren bilet ücreti 2024 yılı itibariyle yetişkin 16€, 14 yaşından küçük çocuklar için ise 8€’dur. Biletinizi gidiş dönüş alacak olursanız bilet fiyatı 26€ olmaktadır.

Tren istasyonu, çoğu uluslararası uçuşun geldiği havalimanında Terminal 1’in alt katındadır ve Malpensa Ekspres web sitesinden veya Malpensa Ekspres uygulaması üzerinden biletinizi satın alabilirsiniz. Ayrıca havaalanında, özel Malpensa Ekspres bilet gişelerinden ve self servis bilet makinelerinden de (tren platformuna giden rampanın hemen önünde bulunan) bilet satın alabilirsiniz.

OTOBÜS

Milano
Kaynak ; flickr.com/slayer

Malpensa havaalanından şehir merkezine en ucuz otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Otobüs bilet ücreti yetişkinler için 10€, 3-11 yaş arası çocuklar için ise, 6€’dur. Biletinizi gidiş-dönüş olarak alacak olursanız da bilet fiyatı 17€ olmaktadır.

Malpensa havaalanından merkeze giden birkaç otobüs firması bulabilirsiniz. Autostradale adı verilen otobüs şirketinin Milano Merkez İstasyonu ile Malpensa Havaalanı’nın iki terminalini birbirine bağlayan kalıcı bir otobüs servisi vardır. Bu otobüsler 06:00-00:30 saatleri arasında 20 dakikada bir hareket etmekte ve yolculuk, trafiğin olmadığı zamanlarda 1 saat sürmektedir.

Tabii Autostradale otobüs şirketinin dışında merkeze ulaşım için başka firmalar da bulabilirsiniz. Otobüs firmaları arasında önemli bir fark yoktur, bu nedenle hangi otobüsü kullanırsanız kullanın, bir sonraki kalkış için standdan bir bilet almanız yeterli. Bu otobüsler hem Terminal 1 hem de Terminal 2’den hareket etmektedir.

TAKSİ

Taksi, Milano

Milano Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en konforlu ve en pahalı yol olan taksileri de Malpensa havaalanında bulabilirsiniz. Yoğun saatlerde taksiler için yarım saate kadar sıra bekleyebilseniz de, otelinizin kapısına kadar ulaşabileceğiniz taksiler, havaalanı merkez arasında en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerinden.

Malpensa havaalanı Milano şehir merkezi arası taksi ücreti ise yaklaşık 100€’dur. Hem otobüslere hem de trenlere göre çok daha pahalı olsa da, konforuna düşkün olanların düşünülebileceği bir seçenek de taksilerdir.

Taksilerde gece ve gündüz tarifesi aynı. Yani gece saatlerinde ek bir ücret ödemeniz de gerekmiyor.

ÖZEL TRANSFER

Taksi ile özel transfer arasındaki fark, özel transferin önceden rezerve edilmiş olmasıdır. Ancak özel transferlerde fiyat kişi sayısına göre değişebilmektedir. En ucuz özel transfer ücreti 110€ iken en pahalı olan özel transfer ücreti ise 160€’dur.

Milano Linate Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Linate Havaalanı’ndan Milano şehir merkezine hem toplu taşıma araçlarıyla hem de taksiler ile çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Malpensa havaalanı ve merkez arası iken Linate – şehir merkezi arası 11 km. Bu yüzden eğer Linate’ye daha uygun fiyatlı bir uçak bulabilirseniz, bu havaalanından merkeze çok daha hızlı ve ucuz gidebilirsiniz.

OTOBÜS

Milano
Kaynak ; flickr.com/david-mckelvey

Linate havaalanından şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de otobüsleri kullanmaktır.

Otobüsler, gelen yolcu salonunun dışındaki otobüs duraklarından her 30 dakikada bir kalkar ve Milano’nun ana tren istasyonu olan Milano Centrale FS‘ye kadar gider.

Starfly adı verilen ilk otobüs 06:05’te ve son otobüs ise 23:45’te hareket eder. Otobüs ücreti ise 6€’dur. Ayrıca Linate havalimanından Milano şehir merkezine otobüsle yolculuk yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

Milano’nun yerel şehir otobüsleri 73 ve X73, havaalanını San Babila metro istasyonuna bağlar. 73 nolu hat haftanın her günü 10 dakikada bir hareket eder.

X73 otobüsü pazartesiden cumaya her 20 dakikada bir çalışır. İlk otobüs Linate Havaalanı’ndan 06:05’te ve son otobüs 00:40’ta (gece yarısı) kalkar.

Biletinizi otobüslerde alacak olursanız daha fazla ücret ödeyeceğinizi de unutmayın.

TAKSİ

Milano taksileri

Linate havaalanından şehir merkezine daha konforulu bir yöntem olan taksileri de kullanabilirsiniz. Trafiğe bağlı olarak yaklaşık 10 dakika içinde de şehir merkezinde olabilirsiniz. Taksi ücretleri ise 25€’dur. Yani 3-4 kişi Linate havaalanından Milano merkezine gitmeyi planlıyorsanız, otobüsleri kullanmak ile taksileri kullanmanın fiyat konusunda pek bir farkı olmayacaktır.

ÖZEL TRANSFER

Linate havaalanından şehir merkezine özel transferleri kullanarak da ulaşabilirsiniz. Ancak en pahalı yöntem olduğundan ve taksilerle pek farkı olmadığından Linate havaalanı için özel transferi pek de önermiyoruz. Özel transfer ücreti 50-70€ arasındadır ve kişi sayısına göre değişmektedir.

Göz At ; Milano’dan ne alınır ?, Roma Havaalanı ve Floransa Havaalanı yazılarımızı incelemeyi de unutmayın.

Milano Bergamo Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Milano

Milano havaalanları arasında en az kullanılan Bergamo havaalanından da şehir merkezine ulaşım için birçok farklı yöntem bulunmaktadır.

OTOBÜS

Bergamo Havalimanı’ndan Milano Centrale FS‘ye otobüs hizmeti veren birkaç firma bulunuyor. Otobüsler arasında önemli bir fark yoktur, bu nedenle hangi otobüs firmasını kullanırsanız kullanın aynı yere, aynı ücrete gidebiliyorsunuz.

Bergamo Havalimanı’ndan kalkan otobüsler, gelen Yolcu salonunun 1 numaralı girişinin önündeki 1 numaralı otobüs durağından kalkmaktadır. Bergamo’daki ana tren istasyonuna yolculuk 15 dakika sürer, Bergamo Eski Kenti’ndeki (Città Alta, Yukarı Şehir) son durağa ise 30 dakikada ulaşılabilir.

90 dakika geçerli 3 bölgeli bir bilet 2,70 €’dur. Tabii günlük biletler veya 24 saatlik otobüs biletleri de bulunabilmektedir. Biletler Gelen Yolcu salonundan ve dışarıdaki otomatlardan satın alınabilir.

TAKSİ

Taksi

Bergamo Havalimanı’ndan şehir merkezine taksimetre açan çok az sayıda taksici bulunuyor. Genelde sabit ücret olan 120€ talep ediliyor. Bu yüzden Bergamo havaalanından merkeze ulaşım için taksileri pek önermiyoruz. Taksiler yerine hemen hemen aynı ücrete özel transfer hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Milano Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için ilk olarak otobüsleri, daha sonra trenleri (Varsa) ve son olarak taksileri tercih edin deriz. Her havaalanında taksi ücretleri ciddi anlamda pahalı olabilmektedir.

Milano

İtalya’nın birçok şehrine göre kıyaslama yapsanız da, en pahalı havaalanı-merkez ulaşımın Milano’da olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden taksiler en son seçenek olmalı diyebiliriz.

Özetle Milano Havaalanı’ndan merkeze nasıl gidilir ? sorusuna en ideal cevap otobüslerdir. Hem ekonomik oluşu hem de tarihi merkeze gidiyor olması, otobüsleri tercih etmek için en iyi neden.Booking.com

BENZER İÇERİKLER ;

POPÜLER YAZILAR