Ana SayfaAlmanyaHamburg Gezi RehberiHamburg Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Hamburg Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Hamburg havaalanından şehir merkezine ulaşım için en kolay ve en ideal yolu mu arıyorsunuz ? o zaman yazının devamındaki ulaşım seçeneklerine ve fiyatlarına mutlaka göz atın. Ayrıca konaklayacağınız otelin, hostelin veya dairenin, merkez tren istasyonuna ve şehir merkezine ne kadar uzaklıkta olduğunu öğrenmeyi de unutmayın. Merkez tren istasyonuna yakın bir yerde kalarak havaalanı-şehir merkezi arası ulaşım çok daha kolay ve masrafsız oluyor...

1911 yılında kurulmuş olan Hamburg havaalanı, Almanya’nın en büyük havaalanlarından biri. Türkiye’den çok sayıda direkt uçuşa sahip olan Hamburg havaalanından (HAM) şehir merkezine ulaşım için 3 farklı yol bulunuyor. Bunlar taksiler, trenler ve otobüslerdir.

Havaalanından merkeze ulaşım için en ucuz ve en ideal yol şüphesiz otobüslerdir. İster halk otobüsleri, isterseniz de özel otobüslerle veya Ekspres otobüsleriyle merkeze ulaşabiliyorsunuz. Özellikle Ekspres otobüslerle daha kısa bir sürede merkeze gitmek mümkün.

Gitmek istediğiniz yere göre otobüsün yanında trenleri de (Metro ve banliyö trenleri) düşünülebilirsiniz. Eğer sabah veya akşam saatlerinde trafiğin yoğun olduğu bir zamanda havaalanına ulaşacaksanız, taksiler ve otobüsler yerine trenleri tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır. Hamburg havalimanından şehir merkezine gitmek için araç kiralayabileceğiniz gibi, üst düzey karşılama servislerinin bulunduğunu da unutmayın.

Ayrıca henüz Hamburg için bir gezi planı yapmadıysanız Hamburg gezilecek yerler adlı yazımıza ve nerede konaklayacağınızı bilmiyorsanız da Hamburg’da nerede kalınır ? adlı yazılarımızı incelemeyi unutmayın deriz.

Hamburg Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Hamburg havaalanından merkeze ulaşım için en çok tercih edilen yöntem trenler oluyor. Daha sonra halk otobüsleri, son olarak da taksiler. Havaalanı merkez arası yaklaşık 11 km uzaklıkta ve taksi ücretleri yaklaşık olarak 25-30€ civarındadır. Tren biletleri 3.20€ ve otobüs bilet fiyatları ise 2.95€’dan başlıyor.

TREN

Hamburg Havaalanı, Tren
kaynak ;commons.wikimedia.org/Jcornelius

Havaalanından şehir merkezine ulaşım için en hızlı ve en ucuz yol trenlerdir. Otobüsler 20-25 cent daha ucuz olsa da, otobüsler ile yolculuk biraz daha uzun sürebiliyor.

S1 hızlı transit demiryolunun istasyonu doğrudan terminallerin altındadır. Bu trenler her 10 dakikada bir hareket etmekte ve bilet fiyatı yetişkinler için 3.20€’dur. 6-14 yaş arası çocuklar için 1.20€ ve 6 yaş altı için de ücretsizdir.

Hamburg Hauptbahnhof ana tren istasyonuna yolculuk 25 dakika sürmektedir. Ancak biraz daha merkezi bir yer olarak, bir sonraki istasyon olan ‘Jungfernstieg’e gidebilirsiniz.

Havaalanına ulaştığınızda trenlerin hareket ettiği istasyonu ve bilet alabileceğiniz makineleri bulmak için yeşil ‘S’ işaretini (S-bahn) takip etmeniz yeterli. Biletlerinizi makineden kredi kartlarınız veya kağıt/bozuk paralar ile satın alabiliyorsunuz. Olası bir kontrol için de biletlerinizi kaybetmeyin.

Platforma ulaştığınızda hangi yöne gideceğim diye endişe etmenize gerek yok. Tüm platformlar şehir merkezi yönüne gidiyor.

TAKSİ

Hamburg Havaalanı, Taksi
Kaynak ; hamburg.de

Hamburg havaalanından merkeze en konforlu ulaşım yöntemi de taksilerdir.

Taksi ücretleri gideceğiniz destinasyona göre değişse de, yaklaşık 25-30€ civarındadır. Yani merkeze ulaşım için en pahalı yöntem. Ancak otelinizin kapısına kadar gidebileceğinizden dolayı, en ideal yöntem olarak bilinir. Çünkü trenler veya otobüslerden sonra, oteliniz istasyona yakın değilse, şehir merkezinden sonra taksilere ihtiyacınız olabiliyor. Bu yüzden de konakladığınız yerin merkez tren istasyonuna yürüme mesafesinde olduğundan veya otobüs duraklarına yakın olduğundan da emin olun.

Taksiler ile merkeze trafik olmadığı bir zamanda 20-25 dakika içinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca havaalanında 24 saat boyunca da taksi bulabiliyorsunuz.

OTOBÜS

Hamburg Havaalanı, Otobüs
Kaynak ; media.hamburg-airport.de

Hamburg havaalanında neredeyse 24 saat boyunca otobüs bulabiliyorsunuz. Hem gece otobüsleri hem de gün içinde çalışan belediye otobüsleriyle merkeze ulaşabiliyorsunuz.

Airport Ekspres otobüsler ; 05:00-22:45 saatleri arasında hizmet veriyor ve bilet ücreti 2.95€’dur. Ohlsdork ve Altona istasyonuna bu otobüsler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Halk Otobüsleri ; Bf Rahlsedt’e gitmek için MetroBus 26, Wandsbek’e gitmek için HVV Ekspres Bus 39, Ohldorf’a gitmek için HVV Bus 274, Ochenzoll’a gitmek için de HVV Bus 292’yi kullanabilirsiniz.

Bu otobüslerden hangisini tercih edeceğinize otelinizin veya konaklayacağınızın tesisin adresine göre karar verebilirsiniz.

Henüz otel ayarlamadıysanız, Wandsbek’e HVV Ekspres Bus 39’u kullanarak veya Ohldorf’a HVV Bus 274’ü kullanarak merkeze gidebilirsiniz. Bu istasyon yakınlarında çok sayıda otel ve diğer konaklama birimlerini bulabileceğiniz gibi, şehrin kalbinin attığı yerler bu istasyonlara yürüme mesafesindedir.

Hamburg havaalanından şehir merkezine ulaşım için özel transferi de düşünebilirsiniz. Bu özel transferler tıpkı taksiler gibi. Ancak firma İngilizce bilen şoför garantisi veriyor. Yani taksilerde yaşayabileceğiniz iletişim sorunlarını özel transferde yaşamıyorsunuz. Ayrıca bu transfer hizmetini çok önceden rezerve ederek havalimanına geldikten sonra, taksiler gibi sıra beklemeden bulabiliyorsunuz.

Ayrıca günübirlik Hamburgu ziyaret ediyorsanız, havaalanından araç kiralayarak çok daha kolay bir şehir içi ulaşımı yapabilirsiniz. Araç kiralama ücretleri araca göre değişiyor ve ortalama 60€’dan başlıyor.

Hamburg Havaalanı, Almanya

Hamburg’da nerede kalınır ?

Havaalanına 5-10 dakika yürüme mesafesinde çok sayıda otel bulabilirsiniz. Havaalanında konaklamanın en büyük artısı sabah uçuşları için trafik olmadan çok rahat bir şekilde havaalanına ulaşmaktır. Ancak 1 geceliğine de olsa Hamburg’a geliyorsanız, merkez tren istasyonu yakınlarında konaklamanızı tavsiye ederiz. Çünkü merkez istasyondan hem otobüsler hem de S-Bahn trenleri ile havaalanına rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Ayrıca merkez tren istasyonuna yakın bir yerde konaklayarak şehrin önde gelen turistik cazibe merkezlerine çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında tren istasyonuna kısa yürüyüş mesafesinde çok sayıda bar, cafe ve restoran bulmak da mümkün.

Hamburg merkez tren istasyonuna 5 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde bulunan en popüler oteller ise ;

Boutique 020 Hamburg City – 4 yıldız

Boutique 020 Hamburg City, Hamburg
Boutique 020 Hamburg City

Hamburg havaalanından trenler ile merkez tren istasyonuna gelebilir, istasyondan da bu otele yürüyerek 3 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de otele yürüme mesafesindedir. Hem konum hem de fiyat/fayda bakımından şehirdeki en iyi otellerden biri.

Sleephotels

Sleephotels, Hamburg

Hamburg’un en çok tercih edilen tesislerinden biri olan Sleephotels, merkez tren istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca şehrin kalbinin attığı yer olan ‘Eski Kent Bölgesi’ de otele 10 dakika uzaklıkta yer almaktadır.Booking.com

BENZER YAZILAR