Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSarıyer Gezilecek Yerler & Haritalı Popüler Gezi Rotası

Sarıyer Gezilecek Yerler & Haritalı Popüler Gezi Rotası

Sarıyer, turistik yerler konusunda şehirdeki en popüler ilçelerden biri. Belgrad Ormanı ve Atatürk Arboretumu gibi huzurlu yemyeşil alanlarının yanı sıra, Emirgan Korusu ve Rumeli Hisarı gibi turistik cazibe merkezleriyle de İstanbullunun en sevdiği ilçeler arasında yer alan Sarıyer'de yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteler de bulunuyor. Ayrıca kahvaltı veya yemek yiyebileceğiniz mekanlarıyla gurmelere hitap eden, her yönüyle gezip görülmesi gereken yemyeşil bir semt.

-

İstanbul Avrupa Yakası’nda göz kamaştırıcı tarihi ilçelerinden biri olan Sarıyer, birçok tarihi ve turistik yere ev sahipliği yapmasının yanında birbirinden eğlenceli ve meşhur mekanları, kahvaltı yerleri ve 35 mahallesiyle de sevilen gezi güzergahları arasında yer alıyor. Beşiktaş, Eyüp ve Şişli gibi İstanbul’un en gözde yerlerine komşu olan Sarıyer gezilecek yerler konusunda en zengin ilçelerimizden.

Eskiden Simas olarak bilinen Sarıyer’in tarihi Bizans dönemine kadar uzanıyor. O dönemde çok popüler bir yer olmasa da, bölgenin ekonomisinde balıkçılık önemli bir rol oynadığından dolayı şehirdeki en iyi bilinen semtlerdenmiş.

Osmanlı döneminde ilçenin kıyılarına inşa edilmiş olan çok sayıda yalılar sayesinde her geçen gün gelişerek şehirdeki en güzide ilçelerden biri olmuş. Bu özelliğini hala koruyan Sarıyer, günümüzde birbirinden ünlü balık restoranları, müzeleri, tarihi yerleri ve yemyeşil alanlarıyla şehrin göz bebeği konumunda.

Sarıyer Gezilecek Yerler

Sarıyer Gezilecek Yerler Haritası
Sarıyer gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te görmek için tıklayın

Sarıyer gezilecek yerler listesi için tarihi yapılardan, yeşil alanlardan, müzelerden ve diğer turistik cazibe merkezlerinden bahsetmek mümkün.

Ancak Sarıyer, birbirinden güzel cafeleri, kahvaltı mekanları ve alışveriş olanaklarıyla da İstanbullunun müdavimi olduğu semtler arasında yer alıyor. Hem yerel hem de yabancı markaların mağazalarına sahip alışveriş merkezleriyle de sevilen Sarıyer’de yapılacak çok şey var.

1.Emirgan Korusu

Sarı Köşk ve Kahvaltı
Sarı Köşk – Emirgan Korusu

Bahar aylarıyla birlikte açan laleler ile renklenen Emirgan Korusu, Sarıyer’de yemyeşil bir alan içinde tertemiz havanın keyfini çıkarabileceğiniz en özel yerlerden. Ön tarafta muhteşem boğaz, arka taraf alabildiğine yeşillik. Ayrıca Düğün ve nişan gibi özel günlerde fotoğraf çekmek için en popüler spotlardan.

Sarı, Pembe ve Beyaz köşkleri ile şehirdeki en güzel manzaraya sahip hafta sonu kahvaltı deneyimi sunan koru, Sarıyer’de görülecek en güzel yerlerin başında geliyor.

Önceden Feridun Bahçeleri olarak adlandırılan koru 17. yüzyılda Sultan IV. Murad tarafından İranlı Emir Gün Han’a hediye edildikten sonra Emirgan Korusu olarak anılmaya başlamış.

Tarihinde birçok kez el değiştiren koru, 19. yüzyılda Sultan Abdülaziz tarafından Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya veriliyor. Günümüzde koruda yer alan 3 köşk, 1871-1878 yılları arasında İsmail Paşa tarafından yaptırılıyor ve koru 1940 yılından sonra kamulaştırılarak halkın hizmetine açılıyor.

Günümüzde şehirde nefes alınabilecek en doğal yerlerden biri olan koruda, çocuk oyun alanlarından yürüyüş parkurlarına ve yeme içmeye kadar birçok olanak da var.

 • Giriş ücretsiz

2.Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı Piknik Alanı ve Mangal Yerleri

Bizans ve Osmanlı döneminde şehrin su ihtiyacını karşılayan önemli bir kaynak olarak kullanılmış Belgrad Ormanı, günümüzde birbirinden güzel mesire alanları, piknik olanakları, yürüyüş parkurları ve çok daha fazlasıyla eşsiz bir doğa turu sunuyor.

Doğal yaşamı ve huzurlu atmosferi ile şehrin karmaşasından az da olsa uzaklaşmak isteyenlerin müdavimi olduğu ormanda birçok hayvan ve ağaç çeşitleri de var.

Belgrad Ormanı’nda gezip görülecek çok sayıda yer var. Büyük Bent‘ten Sultan Mahmut Bendi‘ne ve Neşet Suyu Mesire Alanı‘na, birçok güzelliğe sahip bu ormanlık içerisinde birbirinden güzel ve geniş piknik yerleri de bulunuyor. Burada yapılacak en güzel şeylerden biri de 6.5 km uzunluğa sahip yürüyüş yolunda tertemiz hava eşliğinde hafta sonu yürüyüşü yapmak.

Fotoğraf tutkunlarının da popüler gezi güzergahlarından biri olan Belgrad Ormanı, özellikle ilkbahar ve sonbaharda muhteşem bir renge bürünüyor. Her mevsimde her haliyle görülecek bu ormanı da Sarıyer gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin deriz.

 • Giriş ücreti ; Yaya 5 TL. Motosiklet ve ATV 10 TL, otomobil 15 TL, minibüs 35 TL.
 • Ziyaret saatleri ; Orman 24 saat açık, fakat içerideki işletmeler 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

3.Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Kuralları
Atatürk Arboretumu

1500’den fazla bitki türü ve 3 yapay gölü ile benzersiz bir doğaya sahip olan Atatürk Arboretumu, hafta sonu yürüyüş yapmak veya muhteşem fotoğraf kareleri yakalamak için şehirdeki en iyi gezi spotlarından bir tanesi.

Bir nevi ağaç müzesi olan ve her mevsim görülmeye değer bir yer olan Arboretum, sakin bir atmosferde kitap okumak için de güzel bir alan. Bir yanda gölette yüzen kuğular ve ördekler, bir yanda kuş cıvıltılarıyla ile tam bir huzur bahçesi.

Atatürk Arboretumu’nda yeme içme için bir yer olmadığı gibi, doğayı korumak amacıyla içeriye yiyecek ve içecekle girilmesine de izin verilmiyor. Ayrıca hafta sonu ve hafta içi giriş ücretleri farklı.

Şahsi aracınız varsa Belgrad Ormanı’ndan rahatlıkla buraya ulaşılabilir. Arboretum içerisinde dilediğiniz gibi fotoğraf çekebiliyorsunuz. Ancak tripod ile fotoğraf çekimi yasak. Özel günlerde fotoğraf çektirmek için Arboretumu tercih edecek olursanız, giriş ücretinden ayrı fotoğraf çekim ücreti ödemeniz gerekiyor.

 • Sarıyer’de fotoğraf çekilecek yerler arasında en güzel spotlardan olan Atatürk Arboretumu’na giriş ücreti ise hafta içi yetişkin 7.5 TL, öğrenci 2.5 TL, hafta sonu ise yetişkin 20 TL, öğrenci ise 7.5 TL
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-16:00

4.Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

Sarıyer’in en iyi bilinen yerlerinden biri olan Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 yılında Boğaz’ın en dar noktasına kuzeyden gelebilecek tehlikeleri ve yardımları kontrol etmek amacıyla inşa ettirilmiş. Şehrin fethedilmesinde stratejik bir öneme sahip olan hisar, fetihten sonra önemini yitirmiş ve uzun bir süre kaderine terkedilmiş.

Hisar, günümüzde birçok konsere ev sahipliği yapan bir kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Ayrıca hisarı gün içerisinde ziyaret ederek bahçesinden Boğaz’ın nefes kesen manzarasını seyredebiliyorsunuz. Bunun yanında hisar yakınlarında şehirdeki en ünlü ve en güzel manzaraya sahip kahvaltı mekanlarını ve restoranları da bulabilirsiniz.

Kaleyi ziyaret ettikten sonra Boğaz’a nazır Zoom, Nezih veya Lokma Cafe gibi mekanlara kahvaltı, öğle veya akşam yemeği için mutlaka uğrayın. Fiyatların orta düzeyde olduğu bu ünlü mekanlarda muhteşem manzara eşliğinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; 30 TL (Müzekart ile Rumeli Hisarı’nı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz)
 • Ziyaret saatleri ; Kış ayları 09:00-17:00, yaz ayları 09:00-19:00

5.Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi - Sarıyer Gezilecek Yerler
Sakıp Sabancı Müzesi
Sakıp Sabancı Müzesi
Sakıp Sabancı Müzesi

Osmanlı Hat Sanatı‘nın birbirinden değerli örneklerine sahip olmasıyla dünya çapında ünlü Sakıp Sabancı Müzesi, Sarıyer’de gezi güzergahınıza ekleyebileceğiniz ilgi çekici yerlerden olabilir.

Müzenin bulunduğu binanın tarihi 1925 yılına kadar uzanıyor. Edouard De Nari tarafından inşa edilmiş olan bina, 1951 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınmış.

Uzun yıllar boyunca Sakıp Sabancı’nın ikamet ettiği bir yer olan köşk, 1998 yılında bir müzeye dönüştürülmesi için Sabancı Üniversitesi’ne bağışlanmış. Halk arasında atlı köşk olarak da bilinen bu tarihi yapı, 2002 yılında bir müze olarak kapılarını aralamış. Kurulduğu günden günümüze şehrin en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren müze içerisinde kalıcı ve geçici sergilerin yanı sıra, seminer ve konferans gibi çeşitli kültürel faaliyetler de düzenleniyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 40 TL, öğrenci 25 TL. Müzekart Plus ile müzeye indirimli olarak girebiliyorsunuz.
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

6.Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Sarıyer Gezilecek Yerler
Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Sarıyer’in merkezine yaklaşık 2-3 km uzaklıkta olan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, daha çok otomobil tutkunlarının gezilecek yerler listesine ekleyebileceği müzelerden. 1920-1970 arasında üretilmiş birbirinden şık ve ünlü 60’dan fazla otomobilin sergilendiği müze, çocukların da ilgisini çekecek türden.

Geçmişin geleceğe taşındığı bir müze olarak tanımlanan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, otomobil sergisinin dışında muhteşem dekorasyonu ve olanaklarıyla toplantı, kokteyl, özel yemek, doğum günü partileri ve özellikle düğün organizasyonları için bir mekan olarak da hizmet veriyor. Her biri farklı hikayelere sahip olan otomobillerin dışında, o dönemi yansıtan aksesuar ve otomobil parçaları da müzede sergilenen eserler arasında.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin ve öğrenci 20 TL
 • Ziyaret saatleri ; Müzeyi, sadece cuma, cumartesi ve pazar günleri 11:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

7.Perili Köşk (Borusan Çağdaş Sanat Müzesi)

Perili Köşk

Türkiye’de çağdaş sanata olan ilgiyi artırmak ve Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu‘nu daha geniş kitleler ile buluşturmak amacıyla kurulmuş olan Perili Köşk, daha çok mimarisi ile Sarıyer gezilecek yerler arasında en dikkat çeken yapılardan.

Borusan Holding’e ait olan bu yapı, hafta içi Holding’in çalışmalarını sürdürdüğü bir yer hafta sonu ise bir müze olarak hizmet veriyor.

Müzeyi içeriden göremeseniz dahi müzenin bulunduğu binayı dışarıdan mutlaka görün. Sanatseverlere eşsiz bir deneyim sunan bu müzede, çocuklar için birçok özel eğitim programları ve etkinlikler de düzenleniyor.

Köşkün tarihi ise 1910 yılına kadar uzanıyor. Yusuf Ziya Paşa tarafından yaptırılmış olan köşkün inşasına 1910 yılında başlanmış. Ancak 1914 yılında araya I. Dünya Savaşı girmiş ve köşk yapımı bir süre durdurulmuş. Yusuf Ziya Paşa, eşi Nebiye Hanım ve Nebiye Hanım’ın ilk eşinden olan 3 kızı ile beraber 1926 yılına kadar bu köşkte yaşamış.

Yusuf Ziya Paşa’nın ölümünden sonra aile 1993 yılına kadar bu köşkte yaşamış. Birinci katında ise kiracılar bulunuyormuş. Tamamlanamayan 2. ve 3. katlarından dolayı köşk, Perili Köşk olarak anılmaya başlanmış ve 1993 yılında Basri Erdoğan’a satılmış. 1995-2000 yılları arasında restore edilerek yeni bir görünüme kavuşturulmuş olan köşk, 2007 yılında Borusan Holding’e 2030 yılına kadar kiralanmış. Günümüzde Holding çalışmalarını bu köşk içerisinde yapıyor.

 • Sarıyer’in en güzel yerleri arasında olan köşke giriş ücreti ise, yetişkin 30 TL, öğrenci ise 15 TL.
 • Ziyaret saatleri ; Hafta içi Borusan Holding’in çalışma ofisi olarak kullanılan köşkü sadece cumartesi ve pazar günleri 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

8.Garipçe Köyü

Garipçe Köyü – foto kaynak; wikipedia.org

Rumeli Feneri ve Rumeli Kavağı arasında güzel bir konumda yer alan bu sevimli ve küçük köy, şehrin stresinden arınmak, doğal yaşamı çok daha yakından hissetmek isteyenlerin gezi güzergahına ekleyebileceği doğal yerler arasında. Güzel bir hafta sonu kahvaltısının da popüler adreslerinden biri olan Garipçe Köyü‘nün genel geçim kaynağı ise balıkçılık.

İster deniz kenarında isterseniz de tarihi bir konakta muhteşem bir kahvaltı yapabilir, taze balıklarıyla ünlü mekanlarda eşsiz bir öğle veya akşam yemeğinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu köy doğası ile fotoğraf tutkunlarına, kahvaltısı ve balıklarıyla gurmelere hitap ediyor. Ayrıca Garipçe Kalesi ve Hasan Paşa Kulesi gibi tarihi yapılarıyla da tarih severlerin sıkılmadan birkaç saatini geçirebileceğini bir yer.

9.Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi

Arkeoloji ve Türk İslam eserlerinin sergilendiği şehirdeki sayılı müzelerden biri olan Sadberk Hanım Müzesi, Türkiye’nin ilk özel müzesi olması bakımından önemli bir yere sahip.

Müze, Azaryan Yalısı olarak bilinen tarihi bir yalıda 1980 yılında Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un anısına açılmış. Sadberk Hanım’ın kişisel koleksiyonlarını sergilemek üzere açılmış olan müze, ilk kurulduğu günden günümüze şehirdeki en önemli çekim merkezlerinden biri olmuş.

Müze ilk açıldığı tarihte 3 bine yakın bir eserin bulunduğu bir koleksiyona sahipken, günümüzde 20 bine yakın esere sahip. Müzede M.Ö 6. yüzyıla tarihlenen arkeolojik eserleri görebileceğiniz gibi, Osmanlı dönemi dokumaları, kıyafetleri ve işlemelerini de görebilirsiniz.

 • Geniş koleksiyonu ve birbirinden değerli eserleriyle sanatseverler için unutulmaz bir deneyim sunan Sadberk Hanım Müzesi’nin giriş ücreti ise yetişkin 15 TL, öğrenci ise 3 TL. İndirimli biletler 10 TL (Müzekart veya Müzekart plus varsa indirimli bilet satın alabilirsiniz)
 • Ziyaret saatleri ; Çarşamba günleri kapalı. Diğer günler 10:00-17:00

10.Japon Bahçesi

Sarıyer Gezilecek Yerler
Japon Bahçesi

Japonya ve Türkiye işbirliğiyle kurulmuş olan Japon Bahçesi, Baltalimanı Japon Bahçesi olarak da biliniyor. Marmara Boğazı’na bakan muhteşem manzarası ile büyüleyici bahçelerden biri.

Tarihi 1972 yılına kadar uzanan bahçe, Japonya’nın Shimonoseki şehri ile İstanbul’un birbirine benzemesi dolayısıyla, bu iki şehir arasında kardeş şehir anlaşması yapılıyor. 2003 yılı ise Japonya’da Türk yılı olarak ilan ediliyor ve bu yılın şerefine Shimonoseki tarafından bu bahçe kuruluyor.

Uzun bir süre kullanılmamış olan bahçe 2015 yılında iki şehrin çabasıyla restore ediliyor. 2009 yılında ise bu bahçenin karşılığı olarak buradan gönderilen lale soğanlarıyla Shimonoseki’de Türkiye Lale Bahçesi adı verilen büyük bir bahçe kuruluyor.

İki kardeş şehrin ortaklaşa çabası ile şehre kazandırılmış olan bahçeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilir, birbirinden güzel ve farklı çiçekler arasında güzel vakit geçirebilirsiniz.

11.Rumeli Feneri Köyü

Rumeli Feneri Köyü

Fenerin ismini verdiği Rumeli Feneri Köyü de, Sarıyer’in gezilecek yerleri arasında önemli bir yere sahip. Birbirinden güzel tarihi yapıları, doğal atmosferi ve balık restoranları ile eşsiz bir deneyim sunan köy, orman ve yeşile hasret olan doğa severlerin sıkılmadan birkaç saatini geçirebileceği en güzel yerlerden biri.

Boğaz’ın Karadeniz ile birleştiği noktada yer alan Rumeli Feneri’nin tarihi ise 1856 yılına kadar uzanıyor. Kırım savaşı sırasında İngiliz ve Fransız gemilerinin Boğaz’ın girişini görebilmeleri için Fransızlar tarafından yapılmış. Denizden 58 metre yükseklikte olan Fener 30 metre yüksekliğe sahip ve günümüzde elektrik enerjisiyle çalışıyor.

12.Kilyos Plajları

Sarıyer Gezilecek Yerler
Kilyos

Deniz, kum ve güneş keyfi dendiğinde akla ilk gelen yerlerden olan Kilyos Plajları, İstanbullunun müdavimi olduğu yerlerden.

Kilyos, yaz aylarında tıka basa dolu Tırmata plajı ile ünlü olsa da, Kilyos Halk Plajı, Solar Beach, Burç Plajı ve Uzunya plajı gibi plajlara da ev sahipliği yapar.

Belirli bir giriş ücreti ile girilen Kilyos Plajları arasında en çok sevilen ve en ünlü olan plaj Tırmata ve Uzunya Plajı olsa da, daha uygun fiyatlı giriş ücreti olan diğer plajlara da göz atılabilir.

Çok sayıda beach cluba da sahip olan bu güzel tatil beldesinde sörf, plaj voleybolu gibi birçok plaj aktiviteleri bulunduğu gibi cafe, restoran ve barları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Ayrıca Kilyos Plajlarının yaz konserleriyle de ünlü olduğunu unutmayın.

13.Duatepe Parkı

Sarıyer Gezilecek Yerler
Duatepe Parkı

Sarıyer’in en güzel yerlerinden biri olan Duatepe Parkı, birçok eksikliğine rağmen özellikle fotoğraf tutkunları tarafından ilgi görüyor. Seyrine doyum olmayan bir manzaraya sahip olmasıyla ünlü olan park, son zamanlarda İstanbullunun popüler gezi güzergahları arasında.

Manzarasının dışında yapılacak pek bir şeyin olmadığı bu park da bölgede yeteri kadar zamanı olanların Boğaz’a karşı birkaç fotoğraf çekmek için Sarıyer gezilecek yerler listesine ekleyebileceği çekim merkezlerinden.

14.Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi

Sarıyer Gezilecek Yerler
Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi

Dünyanın en önemli kuş göçü yollarından biri olan Milli Park Kuş Gözlem Kulesi, 2015 yılında kapılarını araladıktan kısa bir süre sonra Sarıyer’in en sevilen yerlerinden biri haline geldi. Yerli turistlerin yanı sıra, bahar boyunca devam eden ilkbahar göçünü izlemek için dünyanın dört bir yanından kuş severlerin de ziyaret ettiği bir yer.

Daha çok kulesinden çekilen birbirinden güzel fotoğraf kareleriyle popüler olan Milli Park Kuş Gözlem Kulesi, Sarıyer – Rumeli yolu üzerinden rahatlıkla ulaşılabilecek bir konumda yer alıyor.

Sarıyer’de sakin yerler listesindeki en güzel manzaraya sahip olan bu gözlem kulesine girişler de ücretsiz.

15.Telli Baba Türbesi

Asırlardır uğrak yerlerden olan türbeler, şehrin tarihinde önemli bir yere sahip. Telli Baba Türbesi de bu türbeler arasında en çok ziyaret edilenlerden.

Sarıyer sırtlarında Rumelikavağı’nda bulunan bu türbe, Boğaz’a hakim manzaralı bir yerde bulunmasından dolayı da ilgi görüyor. Bu yönüyle sadece dilek dilemek için değil, manzara seyretmek için de gidilecek yerlerden biri.

Daha çok evlenmek isteyenler tarafından ziyaret edildiği söylenen Telli Baba Türbesi’nde bulunan tellerden birini keserek dua edip dileğinizi diliyorsunuz. Daha sonra dileğiniz kabul olursa Telli Baba’ya tekrardan giderek kestiğiniz teli geri bırakmanız gerekiyor.

16.Marmaracık Milli Parkı

Sarıyer Gezilecek Yerler
Marmaracık Milli Parkı

Marmaracık Koyu olarak da bilinen Marmaracık Milli Parkı, Sarıyer’in gezilecek ve görülecek yerleri arasında önemli bir yere sahip. 2011 yılında Milli Park ilan edilmiş olan bu park, adını hemen batısında bulunan koydan alıyor.

Rumeli Feneri Köyü’nün yanında sakin atmosferi ile dikkat çeken koy, kış aylarında çok daha güzel bir görünüme sahip. Burada sessiz sakin bir atmosferin keyfini çıkarabilir, doğa yürüyüşleri yapabilir veya bisiklete ve atv’ye binebilirsiniz.

17.Maslak Kasrı

Maslak
Maslak Kasırları – kaynak ; gezmeyegidiyoruz.com

Ne zaman ve kim tarafından yapıldığına dair kesin bilgilerin bulunmadığı Maslak Kasrı‘nın II. Mahmut döneminde (1808-1839) yapılmış olduğu tahmin ediliyor.

Farklı işlevleri karşılayabilecek bir yapılar topluluğu olarak gelişim göstermiş olan kasırın bulunduğu araziye zamanla birçok yapı eklenmiş. Bu yapılardan bazıları günümüze kadar ulaşabilmişken, çoğu deprem ve diğer nedenlerden dolayı yıkılmış. Bu nedenle günümüzde birkaç yapının bulunduğu kasır, bir yapılar topluluğu olduğundan dolayı Maslak Kasırları olarak da biliniyor.

170 dönümlük oldukça büyük bir alan üzerine kurulmuş olan yapılar, yeşilin farklı tonları arasında bir koruluğun arasında yer alıyor. Ahşap konut mimarisinin en önemli örnekleri olarak kabul edilen kasırlar, süslemeleriyle de dikkat çekiyor. Alan içerisinde Limonluk ve Çadır Köşk bahçelerinde ziyaretçilerin gezi sonrası dinlenebileceği kafeteryalar da bulunuyor.

Güzel bir hafta sonu kahvaltısı için de gidilecek yerlerden biri olan Maslak Kasırları, düğün ve nişan gibi organizasyonlar için de hizmet veriyor.

 • Sarıyer’in tarihi yerleri arasında en dikkat çeken yapılardan biri olan Maslak Kasırları’na giriş ücreti ; Yetişkin 30 TL, öğrenci ise 15 TL.
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi ve perşembe günleri kapalı olan kasrı, diğer günler 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

!! İstanbul’un gezilecek yerleri arasında popüler bölgelerden olan Sultanahmet ve Balat yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Sarıyer Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Avrupa Yakası‘nda bulunan Sarıyer’e ulaşım, şehirdeki birçok semtten kolaylıkla sağlanabilmekte. İETT ve halk otobüsleri, deniz otobüsleri, metro, minibüs ve metrobüs ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz Sarıyer, Ortaköy, Taksim ve Beşiktaş gibi şehirdeki turistik bölgelere de yakın bir konumda bulunuyor.

Deniz Yolu İle Sarıyer’e Ulaşım

Kadıköy’den hareket eden vapurlarla Sarıyer’e kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Eminönü ve Rumeli Kavağı’ndan da deniz yolu ile ilçeye ulaşım mümkündür.

Sarıyer’e otobüs ile gitmek isterseniz, 40B, 25A, 41C, 150, 152, 151, 25E, 59RS, 42KT, 25G, 42T, 22, 22RE nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

NOT : Metro ve metrobüs ile Sarıyer’e doğrudan ulaşım seçeneği bulunmuyor. Ancak aktarma yapılarak ilçeye ulaşım sağlanabiliyor.

Sarıyer gezilecek yerler listesindeki en popüler gezi güzergahlarından olan bu 17 yerin dışında, ilçede daha gezip görülebilecek birbirinden turistik yerlerden bahsetmek mümkün. Ancak Sarıyer’i ziyaret edip görülmeden dönülmemesi gereken listedeki bu yerler arasından, ilçedeki sürenize ve zevkinize göre güzel bir liste oluşturabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!