Ana SayfaDanimarkaKopenhagKopenhag Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Bilgileri

Kopenhag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Bilgileri

Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? en ideal, en ucuz ve en hızlı ulaşım seçenekleri nelerdir ?

Bu soruya cevap olabilecek birçok farklı ulaşım alternatifi bulunuyor. Taksi, tren, metro ve otobüsler ile merkeze kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Fakat bazı özel transferlerle de merkeze çok daha rahat gidebileceğinizi unutmayın..

Bunlardan bir tanesi ‘Welcome Pickups’ adı verilen karşılama transferidir. Taksiler ile hemen hemen aynı konseptte. Fakat şoförlerin hepsi İngilizce bilmektedir. Bu transfer sayesinde havaalanında taksiler için 15-20 dakika kadar beklemenize gerek kalmadığı gibi, gideceğiniz yer önceden belirlendiğinden dolayı, iletişim sorunu yoktur. Bu karşılama hizmetleriyle rezervasyon yaptıktan sonra şoförünüzün fotoğrafı size gönderilir ve gideceğiniz adres önceden belirtildiğinden, şoförün adresi karıştırma gibi bir durumu da yoktur.

Welcome Pickups adı verilen bu transfer sistemi keyfine düşkün ve bütçe sıkıntısı olmayan gezginler için. Diğer seçenekler için yazının devamını okuyabilirsiniz…

Kopenhag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

→Kopenhag havalimanından merkeze taksiler ile ulaşım yaklaşık 20 dakika sürmekte ve taksi ücretleri de ortalama 35€ civarındadır (Gideceğiniz destinasyona göre 3-5€ daha fazla veya daha az ödeyebilirsiniz).

→Havalimanından merkeze en ucuz ve en hızlı ulaşım yöntemi ise metrolardır. Metrolar ile merkeze 15 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz. Bilet ücreti ise 2022 yılı sonu itibariyle 4.80€‘dur (Yaklaşık 35 Danimarka Kronu)

→Kopenhag havaalanından merkeze ulaşım için en çok tercih edilen ucuz yöntemlerden biri de otobüslerdir. Otobüs bilet ücreti de tıpkı metrolar gibi 4.80€’dur.

→Welcome Pickups adı verilen karşılama hizmeti ise 105€’dur. Bu yüzden bu seçenek, en son tercih edilebilecek seçeneklerdendir.

Kopenhag havaalanı, CPH/Københavns Lufthavn olarak adlandırılır ve şehir merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alan Amager adasında bulunur.

1.Kopenhag havaalanından şehir merkezine taksiler ile ulaşım

Kopenhag havaalanı Taksisi

Şüphesiz Kopenhag şehir merkezine gitmenin en kolay yolu taksilerdir. Havaalanından otelinize veya konaklayacağınız tesisin önüne kadar gitmek oldukça güzel olsa da, taksi fiyatlarının biraz daha pahalı olduğunu unutmamak gerek.

Bir grup arkadaşınızla veya ailenizle seyahat ediyorsanız, 4-5 kişi için en ideal ulaşım seçeneğidir. Çünkü bu şekilde metrolar ile taksi ücretleri arasında çok büyük bir fiyat farkı olmayacaktır (Özellikle 3-4 kişi seyahat ediyorsanız). Ancak yalnız seyahat ediyorsanız ve bütçeli bir Kopenhag gezisi planlıyorsanız, taksileri es geçmenizde yarar var.

Tüm Danimarka taksileri klima ve rahat bir bagaja sahip. Bu yüzden de ek bagaj ücreti söz konusu değildir.

Havaalanındaki tüm terminallerde taksileri bulabilirsiniz. Havaalanından Kopenhag’ın kalbinin attığı yer olan eski kent bölgesine yaklaşık 35€ (250-300DKK) gibi bir ücret ödeyerek gidebilirsiniz.

Taksileri havaalanından 7/24 bulabiliyorsunuz. Son olarak taksimetre açmadan size şehir merkezine ulaşım sunan taksicilerden uzak durmanızda yarar var. 35€ ortalama taksimetre ücretidir. Trafiğin yoğunluğuna ve gideceğiniz adrese göre bu fiyat birkaç euro değişebilir.

2.Kopenhag havaalanından merkeze metroyla nasıl gidilir ?

Kopenhag havaalanı Metro
Kaynak ; schwandl.blogspot.com

Havaalanındaki terminal 3’ün yakınlarında metro istasyonunu bulabilirsiniz. Metro, havaalanından şehir merkezine ulaşım için en ucuz yol olduğu gibi en hızlı yoldur. Metrolar ile merkeze yaklaşık 15 dakika içinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Metrolar, gündüz vakitlerinde 5-10 dakikada bir hareket ederken, akşam saatlerinde 15-20 dakikada bir hareket etmektedir. Metrolar 7/24 hizmet veriyor. Ancak gece yarısı ile 06.00 saatleri arasında seferler azalmaktadır.

Şehir merkezine oldukça yakın olan Kongens Nytorv veya Nørreport, merkezdeki otellere ulaşım için en çok tercih edilen istasyonlar. Ancak otelinizin hangi istasyona yakın olduğuna göre, inmeniz gereken istasyona karar verebilirsiniz.

Bunun yanı sıra metrolar ile Kopenhag’ın en güzel bölgelerinden olan Nørrebro, Vesterbro, Østerbro ve Frederiksberg’e de rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Bu yüzden yeteri kadar bütçeniz olsa dahi, taksiler yerine metroları tercih edin deriz. Çünkü gideceğiniz metro istasyonlarından otelinize yürüyerek çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Metro bilet ücreti ise tek yön 4.80€ (Yaklaşık 35DKK). Danimarka’da hemen her şeyin pahalı ve yaşam standartının oldukça yüksek olduğunu göz önüne alırsak, bu bilet fiyatının gayet uygun olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca bilet ücretini euro olarak değil Danimarka Kronu olarak ödemeniz gerektiğini de unutmayın.

Bu alacağınız biletler 3 bölgeli bir bilettir. Yani metro, tren ve otobüslerde bu bileti 90 dakika boyunca kullanabilirsiniz.

NOT : Kopenhag havalimanından şehir merkezine metroların yanı sıra trenlerle de ulaşabilirsiniz. Metrolara nazaran biraz daha hızlı bir ulaşım ağı sunsa da, trenlerin bilet fiyatı metrolara göre 1€ daha pahalıdır.

3.Kopenhag havaalanından şehir merkezine otobüslerle nasıl gidilir ?

Kopenhag havaalanı otobüs

Terminal 3’ün çıkışından hemen sola dönün ve terminalden çıkın. Dışarı çıktığınızda, sağınızda bekleyen otobüsleri görene kadar Terminal 2 yönünde düz devam edin.

Gitmek istediğiniz yer Kopenhag Merkez İstasyonu, Belediye Meydanı veya Nørreport ise, en iyi seçeneğiniz 5A nolu otobüstür. Kopenhag Merkez İstasyonu’na 5A nolu bu otobüslerle yaklaşık 30-35 dakika içinde gidebilirsiniz. Bu otobüsler gündüz ve gece saatlerinde her 10-15 dakikada bir hareket eder.

Otobüs biletleri, bagaj alım alanındaki makinelerden veya Terminal 3 içindeki DSB bilet satış kontuarının yakınındaki makinelerden satın alınabilir. Bu makineler yalnızca bozuk para, bazı kredi kartları veya PIN’li banka kartlarını kabul eder. Madeni paranız varsa, biletleri doğrudan otobüsteki şoförden de satın alabilirsiniz.

Hangi bileti almalı ?

Sadece Kopenhag havaalanından merkeze ulaşım için değil de, şehir içinde toplu taşıma araçları içinde günlük veya 24, 72 saatlik biletler de satın alabilirsiniz. Bu biletler, özellikle Kopenhag’da 2-3 gün konaklamayı planlar ve toplu taşıma araçlarıyla şehirdeki turistik cazibe merkezlerini keşfetmek isteyenler için idealdir.

City Pass (Şehir Kartı) ; Kopenhag’a havalimanına geldiğiniz andan itibaren 1-4 arası bölgelerdeki otobüs, tren ve metroda sınırsız seyahatin tadını çıkarabilirsiniz. 24 saatlik kart 80DKK (Yaklaşık 11€) ve 72 saatlik kart ise 200DKK’dır. Bu biletleri de otomatlardan alabilirsiniz.

Copenhagen Card (Kopenhag Kartı) ; Turistler tarafından en çok tercih edilen kartlardır. Bu kartlar ile şehrin tamamında (sınırlama olmadan) toplu taşıma araçlarının hepsini kullanabilirsiniz. Ayrıca havaalanından merkeze veya merkezden havaalanına ulaşım için de bu kartı kullanabilirsiniz. Bunun yanında bu kartlar ile Kopenhag’da 80’e yakın tarihi ve turistik cazibe merkezlerine ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Bu kartları da getyourguide.com.tr adresinden online olarak veya Kopenhag havaalanından satın alabilirsiniz.

HANGİ OTELDE KONAKLAMALI ?

Kopenhag’da nerede kalınır ? sorunuza henüz cevap bulmadıysanız, şehrin kalbinin attığı yer olan eski kent merkezine yakın bir otelde konaklayın deriz. Çünkü bu bölge, hem havaalanından en kolay şekilde ulaşabileceğiniz yer hem de Kopenhag’da gezilecek yerler listesindeki popüler olan çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Otel tavsiyesi olarak da ;

Wakeup Copenhagen – Borgergade

Wakeup Copenhagen - Borgergade
Wakeup Copenhagen – Borgergade

2 yıldızlı bu tesis, Kongens Nytorv’a sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Hem şehirdeki turistik yerlere yürüyerek gidebileceğiniz hem de havaalanından kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz merkezi konumuyla ilgi gören bu otel, Kopenhag’ın en çok tercih edilen ekonomik otellerinden.

citizenM Copenhagen Radhuspladsen

citizenM Copenhagen Radhuspladsen
citizenM Copenhagen Radhuspladsen

4 yıldızlı bu tesis, daha çok Kopenhag’a iş seyahatleri için gidenlerin tercih ettiği bir otel olsa da, konum olarak şehirdeki cazibe merkezlerine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Hem yüksek konuk değerlendirme puanı hem de modern ve şık odalarıyla Kopenhag’da konaklama için düşünülebilecek tesislerden.Booking.com

BENZER YAZILAR