Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Kuzguncuk Gezilecek Yerler ve Mekanlar

Kuzguncuk Gezilecek Yerler ve Mekanlar

Boğaz'ın mavi sularının hemen yanına kurulmuş, yeşillikler içinde, farklı renk tonlarına sahip sokaklarıyla uzun yıllardır hoşgörünün simgesi olan Kuzguncuk, hem turistlerin hem de İstanbullunun uğrak yerleri arasında. Birbirinden güzel tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile öne çıkan semt, yeme içme bakımından da gurmelere eşsiz bir deneyim sunuyor.

-

Üsküdar‘ın en renkli ve en sevilen semtlerinden biri olan Kuzguncuk, Anadolu Yakası sakinlerinin yanı sıra, Avrupa Yakası’ndan da birçok müdavi olan, güzel, şirin, tarihi bir mahalle. Evet mahalle ve İstanbul’da mahalle kültürünün hala hayatta kalabildiği birkaç yerden biri. Paşalimanı ile Beylerbeyi arasında yer alan Kuzguncuk, mahalle kültürüne özlem duyan her İstanbullunun mutlaka uğraması gereken yerlerden.
Kuzguncuk gezilecek yerler tarihi yapıları, leziz kahvaltıcıları, arnavut kaldırımlı sokakları ve birbirinden güzel cafeleri ile sıkılmadan birkaç saatinizi rahatlıkla geçirebileceğiniz oldukça güvenli semtlerden. 

Birçok diziye ve filme konu olmuş olan Kuzguncuk’un tarihi Sultan Mehmet dönemine kadar uzanıyor. Mahalle adını, Fatih Sultan Mehmet döneminde (1451-1481) buraya yerleşmiş olan ”Kuzgun Baba” olarak bilinen bir Veliden almış. Semtin eski adı ise ”Altın Kiremit” anlamına gelen Hrisokeramos imiş. Şehirdeki ilk Musevi yerleşim bölgesi olarak da bilinen Kuzguncuk, yüzyıllar boyunca hoşgörüsüyle tanınmış. Müslümanlardan Musevilere, Rumlar’dan Ermeniler’e ve Türkler’e kadar birçok farklı kültürün bir arada yaşadığı yer olmuş.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 

Kuzguncuk gezilecek yerler genelde bölgenin ana caddesi olan İcadiye Caddesi yakınlarında toplanıyor. Eskiden bir dere yatağı olan bu caddenin iki yanı da birbirinden güzel ağaçlar ile dizili. Birçok cafe ve restoran bu caddeye oldukça kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Bölgedeki cafelerde ve restoranlarda çalışanlardan esnaflara kadar herkesin çok cana yakın olduğunu söylemeden geçmeyelim. Özellikle orta yaş üzeri esnaflar, garipsenecek kadar nazik, anlayışlı ve cana yakın. Şehirde bu tür mahallelerin sayısının çok az olduğunu düşününce, Kuzguncuk’un önemini çok daha iyi anlıyorsunuz. Bu bölgede hayat oldukça sakin. Yani Beyoğlu veya Taksim gibi sürekli bir hareket yok. Zaten Kuzguncuk, bu özelliğiyle turistleri ve İstanbulluyu cezbediyor…

Şimdi gelelim Kuzguncuk’ta görülmesi gereken mekanlara ve turistik yerlere ; 

1.Kuzguncuk Bostanı

Kuzguncuk
Kuzguncuk Bostanı

90’lı yılların veya daha öncesi dönemlerin çocukları hatırlar bu bostanları. Bostanların bulunduğu bu yerlerde her zaman taptaze meyveler bulunur, hem de saklanmak için güzel yerler olurdu. Günümüzde bu bostanların bulunduğu mahallelerin büyük bir bölümünde şimdilerde gökdelen büyüklüğünde binalar bulunuyor.

Yaklaşık 700 yıl boyunca bostan olarak kullanılmış olan arazi günümüzde hala görülebiliyor. Betonlaşmaya karşı korunan bu bostanda her yıl etkinliklerde düzenlenir. Kuzguncuk denince akla ilk gelen yerlerden biri olan bu bostanın bulunduğu yerden de gezinize başlayabilirsiniz.

2.Tarihi Kuzguncuk Evleri

Tarihi Kuzguncuk Evleri

Her gelen ziyaretçiye keşke burda otursak dedirten Kuzguncuk Evleri 2-3 katlı oldukça renkli bir mimariye sahip. Mahallenin otantik havasına farklı bir ambiyans katan bu evler, eski tip şemsiyeli evlerden ve köşklerden oluşuyor. Tarihinde yangın ve deprem gibi birçok badire atlatmış olan evler, aslına uygun olacak bir şekilde restore edilebildiğinden dolayı günümüzde hala nostaljik yanını koruyor. 

Kuzguncuk sokaklarının hemen hemen hepsinde görebilirsiniz bu tarihi evleri. Evlerin alt kısımları da dükkan olarak düzenlenmiş ve yıllanmış Kuzguncuk esnafı tarafından işletiliyor. Yani bir şey satın almasanız dahi, dükkanlara girip göz gezdirebilir, Kuzguncuk’u bir de bu kibar esnaflardan dinleyebilirsiniz.

3.İcadiye Caddesi

Kuzguncuk’un kalbi denen bir yer varsa o da İcadiye Caddesi diyebiliriz. Dizilerin ve filmlerin çekildiği, edebiyata dahi konu olmuş bu ana cadde, asırlık çınar ağaçları ve tarihi yapılar ile çevrili oldukça renkli bir yer. Ünlü Kuzguncuk mekanlarının büyük bir bölümü de bu cadde üzerinde bulunur.

Cafelerin ve restoranların yanı sıra, birçok kitapçı, antikacı ve galerinin de bulunduğu bu cadde birçok sokağa açılmasıyla da seviliyor. Her sokak arası farklı bir Kuzguncuk manzarasına ve mekanlarına açılıyor. Bu yüzden zamanınız varsa cadde üzerindeyken ara sokaklara girmeyi de unutmayın.

4.Ekmek Teknesi ve Perihan Abla Sokağı

Foto Kaynak ; flickr.com

Her bir köşesi bir dizi ve film sahnesini andıran Kuzguncuk, 80’li yıllara damgasını vuran Perihan Abla ve 2002-2005 yılları arasında ekranların sevilen dizisi Ekmek Teknesi‘nin çekildiği yer olmasıyla da tanınıyor.

Perihan Abla dizisinin çekildiği yer günümüzde Perihan Abla Sokağı olarak adlandırılmış ve başlı başına bir hikayeyi barındırıyor. Bu sokak üzerinde bir de ikinci el dükkanı yer alıyor. Bir nevi antikacı olan bu dükkanda oyuncak bebeklerden daktilolara kadar ne ararsanız bulabiliyorsunuz. Her bir eşyanın farklı bir hikayeye sahip olduğu bu dükkan, bir şey satın almasanız da nostaljik dakikalar yaşayabileceğiniz yerlerden.

Perihan Abla Sokağı’ndan İcadiye Caddesi’ne doğru gittiğinizde bu sokak ve caddenin tam kesiştiği yerde Asude Çay Evi var. Bir yandan çaylarınızı yudumlayıp, bir yandan günün yavaş akışını hissederek, Kuzguncuk’ta hayatın nasıl geçtiğini seyredebilirsiniz. Burası mahalleyi en iyi görebileceğiniz salaş bir mekan. Hemen çay bahçesinin karşısında bulunan Asude Çağ Kebabı‘na (Ekmek Teknesi) geçerek de lezzetli bir kebabın keyfini çıkarabilirsiniz. Burası ünlü Ekmek Teknesi dizisinde yer almış fırın. Günümüzde bir kebapçı olarak hizmet veriyor olsa da, tabelada hala Ekmek Teknesi yazar.

5.Balık Severlere ; Kuzguncuk Balıkçısı

Kuzguncuk Balıkçısı

Kuzguncuk’ta yapılacak en güzel şeylerden biri de acıkmak. Yada mahalleye aç gitmek. Şehirdeki fenomen olmuş birçok mekana ev sahipliği yapmasıyla tanınan Kuzguncuk’ta karnınız acıktığında aklınıza gelebilecek birkaç yerden biri de meşhur Kuzguncuk Balıkçısı

Asude Kebapçısı’na yani Ekmek Teknesi’ne çok kısa bir yürüme mesafesinde bulunan bu mekan, duvar rengi ile en güzel Instagram fotoğrafları çekilebilecek yerler arasında. Mekanda balık çeşitlerinin yanı sıra Paella’ya da yer verilmiş. Avrupa Yakası’ndan bile birçok müdavimi olan Kuzguncuk Balıkçısı, lezzetli balıklarının yanı sıra salaş tarzı, dükkan önüne konmuş küçük tabureleri ve atmosferiyle de sevilen Kuzguncuk mekanları arasında yer alıyor.

6.Kuzguncuk Sinagogu

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
Foto Kaynak ; wikipedia.org/darwinek

Bet Yaakov Sinagogu olarak da bilinir. Heybeliada’da yer alan aynı isimde bir sinagog da olduğundan Kuzguncuk Sinagogu olarak da bilmenizde yarar var. Bu Sinagog, İcadiye Caddesi’nin hemen başlangıcında bulunuyor. Tarihi 1878 yılına kadar uzanan bu Sinagog, Yahudi toplumu tarafından ”Aşağı Sinagog” anlamına gelen Kal de Abaşo olarak da anılıyor.

260 kişilik Sinagogun dış mekanı biraz sade bir mimariye sahip olsa da, iç mekan gayet süslü ve şık bir tasarıma sahip. Birkaç dakikalığına dışarıdan da olsa görülmeye değer bir mimari eser denebilir.

7.La Mekan ; Kuzguncuk’ta Kahvaltı’nın En Güzel Adresi

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
La Mekan

Tam Instagram fotoğrafları olabilecek görüntüsüyle mutlaka dikkatinizi çekecektir. 37 numarada yer alan bu küçük mekanın rengarenk sandalyeleri ve farklı atmosferi uzun yıllardır bir çekim merkezi olmasının en önemli nedeni.

Bu mekan daha çok kahvaltısı ve kekleriyle ünlü olsa da, ayrıca ev yemeklerinin tadına bakabileceğiniz en ideal adreslerden.

8.Pita

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
Pita

Kuzguncuk’ta bir diğer güzel kahvaltı mekanı olan Pita, ”Kötü Kalpliler Giremes” (Yazım yanlışı var evet 🙂 ) sloganıyla ünlü. Lezzetli kahvaltılarıyla Kuzguncuk’un en sevilen mekanlarından biri olan Pita‘da, ilginç isimlerde kahvaltı tabakları var. Baba Nakkaş, Ayçiçeği, Çekirdek ve Simitçi Tahir birçok konuğun favorileri arasında yer alan kahvaltı tabakları. 

41 numarada yer alan bu mekanda kahvaltının yanı sıra, sıcak yemekler de bulunabiliyor. Ayrıca tatlı veya güzel bir kahve molası için de göz atabileceğiniz popüler mekanlardan biri.

9.Fethi Ahmet Paşa Yalısı

Fethi Ahmet Paşa Yalısı – foto kaynak ; wikipedia.org/moonik

Kuzguncuk’ta gezilecek en güzel yerler arasında başı çeken Fethi Ahmet Paşa Yalısı, 1840 yılında Fethi Ahmet Paşa tarafından inşa ettirilmiş. Pembe Yalı olarak da bilinen bu tarihi yapı, en nadide eserlerle paşa tarafından süslenmiş. Hatta bu durum Sultan Abdülmecid’in bile dikkatini çekmiş, Dolmabahçe Sarayı’nın iç süslemesi bile Fethi Ahmet Paşa’ya bırakılmış. 

Harem ve Selamlık olmak üzere iki bölümden oluşan yalı, cephesiyle ve planıyla tipik bir Osmanlı sivil mimarisini yansıtır. 2 katlı olan yalının 16 odası ve 2 salonu var. Yalı günümüzdeki görünüme 1973 yılında yapılan restorasyon çalışması sonucunda kavuşmuş. 

10.Ayios Panteleimon Rum Ortodoks Kilisesi

Foto kaynak ; wikipedia.org/ihsandenizzkilicoglu

Telafuzu bile zor olan Ayios Panteleimon Rum Ortodoks Kilisesi, Kuzguncuk gezilecek yerler listesinin kalbi konumunda olan İcadiye Caddesi üzerinde bulunuyor. Tarihi 1831 yılına kadar uzanan bu kilise, 1872 yılında çıkan bir yangından dolayı harap olmuş. Ardından mimar Nikola Ziko’nun katkılarıyla kilisenin 1890 yılında yeniden inşasına başlanmış ve 1892 yılında ise ibadete açılmış.

Kilise Kapalı Yunan Haçı planına sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Zarif ve görkemli bir mimariye sahip olan kilisenin 1911 yılında yaptırılmış olan çan kulesi de oldukça ilgi çekici. Aziz Panteleimon‘a ithaf edilmiş olan bu tarihi yapı da Kuzguncuk sokaklarını dolaşırken göz atmaya değecektir.

11.Üryanizade Ahmet Esat Efendi Camii

Üryanizade Ahmet Esat Efendi Camii

Farklı mimarisiyle dikkat çeken tarihi camilerimizden biri olan Üryanizade Ahmet Esat Efendi Camii, Boğaz’ı süsleyen Kuzguncuk yapıları arasında. Tarihi 1878 yılına kadar uzanıyor olsa da, kurulduğu günden günümüze orijinal olarak kalan bölümü sadece minaresidir. Küçük bir köşke benzetilen caminin 40 günde yapılmış olması da etkileyici. Camii inşaatı 40 günde bitmiş olsa da, 2013 yılında başlayan restorasyon çalışması 4 yıl sonra 2017 yılında tamamlanabilmiş.

Oldukça şirin ve farklı bir minareye sahip olan camii, dikdörtgen bir plana sahip ve sırf manzarası için bile ziyaret edilmeye değer yerler arasında.

12.Zahir Cafe & Restaurant

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
Zahir

67 numaralı binada yer alan 3 katlı Zahir adlı cafe de, Kuzguncuk’taki sevilen mekanlar arasında yer alıyor. Tarihi bir evin dönüşerek hayat bulduğu bu cafenin terası, hem caddeye hem de Kuzguncuk Bostanı’na bakıyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde teras kahvaltısıyla ünlü bu mekanın giriş katı açık mutfak alanı olarak kullanılıyor. Bir üst katta yer alan odalar ise daha çok doğum günü gibi organizasyonlar için kullanılıyor.

Ekmek Teknesi dizisinin çekildiği ev olmasıyla ünlü olan bina, cafesine uğranılmadan bile göz atmaya değer güzel bir mimariye sahip. Kahvaltısının ve içeceklerinin yanı sıra, yemekleriyle de ünlü olan Zahir Cafe & Restaurant’ta sadece geleneksel Türk yemekleri değil, Arap mutfağına ait yemekler de servis ediliyor. Geniş bir yemek mönüsü olan bu mekanda fiyatlar ise, diğer mekanlara nazaran biraz pahalı. 

13.Betty Blue

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
Betty Blue

Mavi boyası ile dikkat çeken bu cafe de, Kuzguncuk’un popüler cafeleri arasında. 21 numarada yer alan cafe, semtteki en eski binalardan birinde bulunuyor. Daha çok kahve keyfi için tercih edilen bir yer olsa da, öğle veya akşam yemekleriyle de adından çokça söz ettirir. 

İki katlı, tarihi 1552 yılına kadar uzanan bir binada hizmet veren bu cafenin organik malzemeler ile hazırlanmış kekleri ve kurabiyeleri de oldukça meşhur.

14.İsmet Baba Restoran

Kuzguncuk iskelesinin yanında hizmet veren bu mekan, taze balık severlerin tercih ettiği oldukça popüler bir yer. Tarihi 1951 yılına kadar uzanan mekan, 3 kuşaktır işletiliyor ve kurulduğu ilk günden beri semtin en sevilen mekanlarından biri olarak biliniyor. Mezeleri ve atmosferiyle dillere destan olan bu alkollü mekanın kalamarlı mezeli sofrası da oldukça popüler. Semt turunuzdan sonra günü İsmet Baba’da noktalamak güzel bir seçenek olabilir.

15.Abdülmecid Efendi Köşkü

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
bdülmecid Efendi Köşkü

Osmanlı‘nın son döneminin önemli eserlerinden biri olan Abdülmecid Efendi Köşkü, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç koleksiyonundan eserlerin 2019 yılında ”İçimdeki Çocuk” adlı sergisi ile daha da ünlendi.

Tarihi 1880 yılına kadar uzanan köşkün kim tarafından yaptırıldığına dair kesin bilgiler bulunmuyor olsa da, köşkün 1880-1885 yılları arasında Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından bir av köşkü olarak yaptırıldığı tahmin ediliyor. Şehzade Abdülmecid Efendi tarafından bir yazlık olarak kullanılmış olan köşk, onun sanatsever kişiliği sayesinde o dönemin sanatçı, edebiyatçı ve siyasetçilerinin bir araya geldiği bir kültür merkezi olarak işlev görmüş.

Günümüzde bu köşk Koç Topluluğu tarafından bir sosyal tesis olarak kullanılıyor. 

İstanbul gezilecek yerler arasında popüler semtlerden olan Beşiktaş, Sultanahmet ve Balat hakkındaki yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

Kuzguncuk Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Üsküdar ilçesine bağlı olan Kuzguncuk, Anadolu Yakası’nda merkezi bir konumda yer alıyor. 15, 15B, 15S, 15R ve 15Y nolu otobüslerle rahatlıkla ulaşabileceğiniz semte Avrupa Yakası’ndan ulaşım için ise, öncelikle vapurlar veya Marmaray ile Üsküdar’a gelmeniz gerekiyor. Buradan hareket eden otobüsler ile Kuzguncuk’a ulaşabileceğiniz gibi minibüslerle de semte ulaşılabilir.

Kuzguncuk gezilecek yerler listesindeki bu 15 noktanın yanı sıra, daha birkaç mekandan ve tarihi yapılardan bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki listeyle de zamanınıza ve zevkinize göre güzel bir gezi rotası çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!