Ana Sayfaİstanbul Gezi Rehberiİstanbul Gezilecek Yerler & En Güzel ve En Popüler 99 Yer

İstanbul Gezilecek Yerler & En Güzel ve En Popüler 99 Yer

İstanbul gezilecek yerler listesi için yüzlerce önemli turistik noktalardan bahsetmek mümkün. İstanbul, insanı kendine çeken sokakları, buram buram tarih kokan mabetleri, doğal güzelliğiyle göz kamaştıran adaları, iki kıtayı birleştiren boğazı, dünyaca tanınan birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan müzeleriyle dört mevsim gezip görülebilecek, keşfedilebilecek muhteşem bir şehir. 3 bin yıllık koca bir tarihe sahip, elimizin altında istediğimiz zaman gidebileceğimiz bir şehir. Üstelik giriş vizesiz. Cebinizdeki parayı 6-7 ile çarpmanıza da gerek yok. Ayrıca yanınızda Türkçe-İngilizce el kitapçığı olmadan da rahatlıkla gezilebiliyor...

-

Şairlere ilham olan şehir İstanbul. Roma, Bizans ve Osmanlı gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış, 1600 yıl boyunca farklı dinlere ve kültürlere kucak aşmış kozmopolit bir şehir. Her dönemin kalıntılarına sahip olmasıyla ünlü olan İstanbul, kurulduğu günden bu yana birçok farklı isimle anılmış. Makarrı Saltanat, Asitane, Darülhilafe, Byzantion, Nova Roma, Konstantinopolis, Konstantiniyye bunlardan sadece birkaçı. Günümüzdeki ismini ise Cumhuriyet’in kurulmasından sonra almış.

Medeniyetlerin beşiği İstanbul, geçmişten günümüze uzanan eşsiz tarihi mirasıyla her dönem önemli bir cazibe merkezi olmayı sürdürüyor. Yılın her döneminde yerli/yabancı turistleri tüm ihtişamıyla ağırlayan bu güzel şehirde turist olarak yapılacak çok fazla şey var. Eğer İstanbul’u ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki İstanbul gezilecek yerler listesindeki 99 yer arasından şehirdeki sürenize göre güzel bir gezi rotası çıkarabilirsiniz.

Yazı İçerisindeki Başlıklara Git

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul Gezilecek Yerler Haritası
İstanbul Gezilecek Yerler Haritası’nda listemizdeki 99 yerden en önemli 30’unu görebilirsiniz. Google Maps‘te görmek için tıklayın

İstanbul denince akla ilk Tarihi Yarımada gelir. Bu yarımada içerisindeki Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı gibi yerler, yerli/yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği turistik noktalar arasında. Binlerce insanın uzun kuyruklarda bekleyerek görmeye çalıştığı bu cazibe merkezleri, İstanbul gezilecek yerler listesinin bel kemiğini oluşturuyor. Bunun dışında, Mimar Sinan‘ın en güzel eserlerinden olan Süleymaniye Camii, baharat kokusuyla sevilen Mısır Çarşısı, dünya üzerindeki en eski üstü örtülü çarşı olan Kapalı Çarşı, uygarlık tarihine 130 yıldır ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, mistik havasıyla şehrin en fotojenik yeri Kız Kulesi… gibi listenize ekleyebileceğiniz birbirinden değerli yerler de bulunuyor.

Gelelim İstanbul’da gezilecek en güzel ve en ünlü yerlere ;

1.Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii
Sultanahmet Camii

İstanbul’un en iyi bilinen yerlerinden biri olan Sultanahmet Camii, Sultanahmet bölgesinde görebileceğiniz şehirdeki en önemli tarihi yapılar arasında geliyor. Türk İslam Mimarisi’nde fark yaratmış yerlerden biri olarak kabul edilir. Tüm görkemiyle Ayasofya’nın hemen yanı başındaki bu güzelliğin mimarı ise, sanılanın aksine Mimar Sinan değil, Mimar Sinan’ın yetiştirdiği Sedefkar Mehmet Ağa‘dır.

Camii, Sultan I. Ahmet döneminde, 1609-1616 yılları arasında inşa edilmiş.

Caminin temelini de ilk olarak Padişah atmış. I. Ahmet’in temel atma sırasında kullanmış olduğu kazma, günümüzde Topkapı Sarayı içerisinde görülebilir. Sultanahmet Camii ile ilgili en önemli özellik, caminin Osmanlı sınırları içerisinde yer alan ilk ve tek 6 minareli camii oluşu.

Camideki 6 minare her ne kadar camiye farklı bir ihtişam ve güzellik katmış olsa da, yapıldığı zamanda dünya üzerindeki tek 6 katlı minarenin Kâbe’de olduğundan yoğun eleştirilere maruz kalmış.

Son olarak Sultanahmet Camisinin Blue Mosque olarak bilinmesinin nedeni ise, camideki mavi renkteki çinilerden dolayıdır.

 • Sultanahmet Camii’ne girişler ücretsizdir.

2.Ayasofya Camii

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Camii

”İlahi Bilgelik Kilisesi” anlamına gelen Ayasofya, dünyanın sanat ve tarihi mimarlık bakımından en önemli anıtlarından sayılıyor. 6. yüzyılda Doğu Romalı Philon tarafından ”Dünyanın sekizinci harikası” olarak tanımlanan Ayasofya/Aya Sofya, Bizans İmparatoru I. Justinyen tarafından 532-537 yılları arasında inşa edilmiş. Tarihi Yarımada’nın en önemli yapısı olarak kabul edilir ve İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ayasofya, İstanbul’da inşa edilen ilk Bizans Kilisesi olması bakımından da oldukça önemli. 916 yıl boyunca bir kilise olarak kullanılmış olan Ayasofya, Fatih’in İstanbul’u 1453 yılında fethetmesinden sonra camiye dönüştürülmüş. 15. ve 16. yüzyıllarda camiye mihrap, minber ve ahşap korkuluklar inşa edilmiş. 482 yıl boyunca camii olarak kullanıldıktan sonra, 1935’te Atatürk’ün isteği ve Bakanlar Kurulu kararınca camii, müzeye dönüştürülmüş.

24 temmuz 2020 cuma günü yeniden camii olarak hizmete açılan Ayasofya, günümüzde İstanbul’da kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden.

Ayasofya Müzesi - İstanbul Gezilecek Yerler
Ayasofya Müzesi

Bizans mimarisinin günümüze kalan en büyük örneklerinden biri olarak kabul edilen bu görkemli yapıt, taş işlemeleri ve mozaiklerden oluşan eşsiz bir koleksiyona ev sahipliği yapmasıyla ünlü. İç mekan oldukça süslü ve gösterişli bir dekorasyona sahip. İçeride mozaikler, mermer sütunlar, tarihi ve sanatsal değeri yüksek kaplamalarla dekore edilmiş. Özellikle üst kattan görülen manzara muhteşem. Müze içerisinde kaçırılmayacak birçok nokta olsa da, geniş bir bakış açısı sunan üst katı ziyaret ettiğinizden emin olun.

 • Ayasofya Camii giriş ücreti ; Camiye girişler 2020 yılından itibaren ücretsizdir. İç mekandaki mozaikler artık görülemiyor, yapı camiye çevrildiğinden dolayı, mozaikler ve iç mekan süslemelerinin büyük bir bölümü geçici sıvayla kaplandı.

3.Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Osmanlı Sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkeziydi. Fatih 1453 yılında İstanbul’u fethettikten sonra 1460 yılında saray yapımına başlanmış ve 18 yıl sonra 1478 yılında tamamlanmış. İstanbul’un ikonik yapılarından biri olarak kabul edilen saray, şehirdeki en önemli birçok yer gibi Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alıyor.

Hükümdarlığın merkezi Topkapı Sarayı’nda 4 binden fazla önemli zat misafir edilmiş. İmparatorlar, krallar, komutanlar, elçiler, tüccarlar, din adamları…

Harem, Hazine Odası ve Saltanat Kapısı gibi bölümlerden oluşan sarayın en dikkat çeken yeri, şüphesiz Harem Bölümü oluyor. Birinci avludaki bu bölüm çoğu zaman restorasyon çalışmalarından dolayı ziyaretçiye açık olamayabiliyor. Burada, Valide Sofrası, Hünkar Sofrası ile Harem ağalarının ve cariyelerin kaldığı bölümler görülebiliyor. Birbirinden değerli bölümlerin olduğu bu saray için en azından 2 saatinizi ayırdığınızdan emin olun deriz.

 • Topkapı Sarayı Giriş ücreti 2021 ; 100 TL’dir. Harem bölümü ve Aya İrini Müzesi bu giriş ücretine dahil değildir. Müzekart saray içerisinde geçerlidir.

4.Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı

Ayasofya’nın güneybatısında Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alan İstanbul’un görkemli yapılarından bir diğeri de Yerebatan Sarnıcı‘dır. Daha çok yabancı turistler tarafından ilgi gören sarnıç, aşırı karanlık olduğundan dolayı da flaşlı kameralar ile ziyaret etmek şart.

Görkemli sütunlarıyla ve gizemli heykelleriyle dikkat çeken Yerebatan Sarnıcı, 9 metre yükseklikteki 336 sütunu ve 2 Medusa heykeliyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Sarnıç, İstanbul’un birçok yerinde imzası olan Bizans İmparatoru I. Justinyen tarafından 542 yılında yapılmış.

”Bazilika Sarnıcı” olarak da bilinirken suyun içerisinden yükselen sütunlar nedeniyle halk arasında ”Yerebatan Sarayı” olarak da anılmış.

Yerebatan Sarnıcı, Bizans döneminde imparatorların yaşadığı sarayın ve bölgedeki halkın su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilmiş. Her biri 9 metre yükseklikteki 336 sarnıç sayesinde eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Biraz kalabalık ve karanlık olduğundan dolayı da iyi kameralarla güzel bir zamanda bu sarnıcı ziyaret ettiğinizden emin olun. Hafta içi öğleden sonra 3-4 gibi çok daha sakin olduğu söylenir.

 • Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti ; Öğrenci ve öğretmen 5 TL, yetişkinler 20 TL ve yabancılar için 30 TL’dir ve müzekart burada geçerli değildir.
 • Web Sitesi ; yerebatan.com

5.İstanbul Kapalı Çarşı

İstanbul Kapalı Çarşı
İstanbul Kapalı Çarşı

İstanbul’un en güzel ve en popüler semtlerinden biri olan Beyazıt’ta bulunan Kapalı Çarşı, 4 binden fazla mağazası ile İstanbul’un alışveriş cenneti olarak bilinir. Aşırı kalabalık olan bu çarşıda aklınıza gelebilecek hemen her şeyi rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Daha çok yabancı turistlerin rağbet ettiği yerlerden biri olarak bilinse de, Türk turistlerin de İstanbul gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Dünyanın en eski ve en büyük örtülü çarşılarından biri olması bakımından da oldukça önemlidir. Nuruosmaniye ve Beyazıt Camileri arasında uzanan bu çarşı, 40 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. 11 kapısı ve 64 sokağı ile labirenti andıran bu çarşıda birbirinden eski tarihi yerler de bulunuyor. Çarşının inşaatı ilk kez 1461 yılında Fatih döneminde başlamış. Günümüzdeki son şeklini ise 17. yüzyılda almış ve Akdeniz ticaretinin merkezi haline gelmiş.

6.Beltur Galata Kulesi

Beltur Galata Kulesi
Beltur Galata Kulesi

İstanbul’da en sevdiğim yerlerden biri olan Galata semtinde bulunan Beltur Galata Kulesi, şehrin en sembolik yapılarından biri. Kuleye çıkmak farklı bir deneyim olsa da, uzun kuyruklar ve sıkış tıkış bir balkon gezisi sizi bunaltabiliyor. Eğer yeteri kadar zamanınız varsa kesinlikle bu uzun kuyruklara girip şehrin muhteşem bir manzarasını sunan seyir terasına çıkın. Hatta restoranında bir öğle veya akşam yemeği yiyin. Hediyelik eşya dükkanından birkaç şey almayı da unutmayın.

İstanbul’un taştan kalbi Galata Kulesi, dünyada ayakta kalmış en eski kulelerden biri olması bakımından da tarihi ve mimari bir öneme sahip.

Galata’nın tarihi uzundur. 6. yüzyılın başlarında Bizans İmparatorluğu döneminde bir fener kulesi olarak inşa edilmiş. Daha sonra bölgeye Cenevizliler yerleşmiş ve Bizans’tan korunmak için kulenin etrafını surlarla çevirmişler.

15. yüzyıldan sonra Osmanlı’nın eline geçmiş olan kule, tarihi boyunca farklı hizmetler için kullanılmış. Hapishane olarak bile kullanılmış olan kule günümüzde şehrin en turistik yerlerinden biri.

Biz Galata olarak biliriz burayı. Galata Kulesi çok resmi gelir kulağa. Birçok İstanbullunun aşık olduğu yerlerdendir burası ve her daim ziyaretçisi vardır. Siz de İstanbul ziyaretinizde şehri tepeden izlemek istiyorsanız, Galata’ya bir göz atın deriz.

 • Galata Kulesi giriş ücreti ; 20 TL’dir.

7.Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi

İstanbul’a asalet katan saraylardan bir diğeri de Dolmabahçe Sarayı‘dır. Son dönemlerde Batı mimarisi kullanan Osmanlı’nın şehre kattığı son yapılardan biri olarak biliniyor. Müzekartın geçerli olmadığı sarayda birçok İstanbul sarayında olduğu gibi fotoğraf çekmek yasak.

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan sarayın Haremlik ve Selamlık gibi farklı bölümleri bulunuyor ve kombineli biletler ile bu iki bölüm de görülebiliyor.

Saray, 31. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmış. Osmanlının modernleşme yönündeki hedefine uygun olarak batı anlayışı ile tasarlanmış olan saray, ilk kez 1856 yılında kullanıma açılmış.

Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı’nın birçok önemli isimlerinden olan Abdülmecid, Abdülaziz, V. Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmed Reşad, VI. Mehmed (Vahdeddin) dönemlerinde devlet işlerini yönetmek amacıyla kullanılmış. Ayrıca saray, Atatürk’ün son yıllarını geçirdiği bir yer olması ve buradaki yatak odasında vefat etmesinden dolayı da önemli bir yere sahip.

 • Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti 90 TL’dir. Ve sarayı 09:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

8.Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı
Sultanahmet Meydanı

Şehirdeki birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmasıyla tanınan Sultanahmet Meydanı, İstanbul’un en hareketli, en canlı ve en sevilen meydanlarından biri. Birbirinden önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan meydan, İstanbul’da gezilecek yerler arasında popüler olan noktalara da oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

İstanbul’un kalbinin attığı yerlerden bir tanesi de Sultanahmet Meydanı’dır. Tarihi yapılar arasındaki bu meydan çevresinde, şehrin önde gelen popüler restoranları da bulunmakta. İstanbul gezisine başlamak için güzel bir nokta olabilecek bu meydan da, listenin ilk sıralarına alınabilir.

Sultanahmet gezilecek yerler adlı yazımıza göz atarak meydandaki ve meydan çevresindeki en önemli turistik çekim merkezleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

9.Mısır Çarşısı

Osmanlı Kent dokusuna ait yapılardan biri olan Mısır Çarşısı, ilk yapıldığı dönemde Yeni Camii Külliyesi’nin bir parçası olarak hizmet vermiş.

Çarşı, Asırlardır İstanbul’un en hareketli noktalarından biri olma özelliğini koruyor. Çarşı, Mısır’dan gelen baharat ve benzeri ürünlerin satışının yapıldığı yer olduğu için bu ismi almış.

6 kapısı bulunan camii ”L” şeklindeki tasarımı ile, 88 kemerli odadan oluşuyor.

Mısır Çarşısı, baharat, kurutulmuş meyve, kuruyemiş, pestil ve lokum gibi geleneksel lezzetleriyle tanınıyor olsa da, çarşıda hediyelik eşya ve kumaş dükkanlarını da fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Eminönü’nde bulunan bu çarşı da İstanbul gezi turunuzda uğrayabileceğiniz en önemli tarihi yerler arasında geliyor.

10.Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii

İstanbul camileri arasında en çok ziyaret edilen ve en sevilenler arasında olan Süleymaniye Camii, bir devrin güç simgesi. Kanuni Sultan Süleyman‘ın ve Mimar Sinan’ın dehasının vücut bulduğu bu camii, 462 yıl boyunca İstanbul’un kalbinin attığı yerde adeta bir mühür gibi duruyor.

İstanbul Suriçi’nde bulunan üçüncü tepeye inşa edilmiş olan caminin inşaatine 1550 yılında başlanmış ve 7 yıl sonra inşaatı tamamlanmış. Camii inşaatında toplamda 3.523 işçinin çalışmış olduğu, bunlar arasında sadece 1713’ünün Müslüman olduğu söyleniyor.

Caminin de bulunduğu külliye 15 bölümden oluşuyor. Bunlar; Rabi, Evvel, Sani, Tıp ve Salis Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, Hürrem Sultan Türbesi, Darüşşifa, Darüzziyafe, Darülhadis Medresesi, tabhane, camii, Mimar Sinan Türbesi ve hamam bölümlerinden oluşuyor.

Caminin iç mimarisi, kelimenin tam anlamıyla muhteşem. Kitabelerde kullanılmış olan süslemeler ve bezemeler bir estetik harikası. Caminin ana kubbesinde ”Nur Suresi” yazılı. Mihrabın iki yanındaki çini madalyonlarda ise Fetih Suresi yazılıdır. Dışarıda, külliyenin üzerinde tam olarak 1000 kubbe bulunması da başlı başına bir mimarlık harikası olarak kabul ediliyor. İsntabul gezilecek yerler listesi içerisinde en popüler tarihi yapılardan olan Süleymaniye Camii, kesinlikle görülmeye değer.

11.İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi

İstanbul’un kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinen İstiklal Caddesi, şehirdeki en turistik caddelerden biri.

İstanbul’da Taksim denince akla ilk İstiklal Caddesi gelir. Burada atar Taksim’in kalbi. Burada buluşur çoğu İstanbul halkı. Nostaljik tramvayları ile eşsiz bir ambiyansa sahip olan cadde üzerinde, insanlar adeta bir yerlere koşuşturuyor. Cadde üzerinde yavaş yürüyen biri varsa, kesinlikle turisttir deriz 🙂

Cadde üzerinde şehrin önde gelen restoranlarını, barlarını, kafelerini, sanat merkezlerini, sinemaları ve alışveriş merkezlerini bulabilirsiniz.

İstiklal tarihtir, kültürdür ve en önemlisi 24 saat eğlencedir.

Caddenin tarihinden kısaca bahsetmek gerekirse de, İstiklal Caddesi Bizans dönemi ile beraber şekillenmeye başlamış. Bu dönemde ve sonrasında kiliselere ve manastırlara ev sahipliği yapmış. Bu kısımlar da Pera bölgesi olarak adlandırılmış. Günümüzde cadde üzerinde Sent Antuan gibi birkaç kilise görmek de mümkün.

12.Taksim Meydanı

Taksim Meydanı
Taksim Meydanı

Şehirdeki önemli yerlerin büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunan Taksim Meydanı, Taksim’in en hareketli noktalarından biri olarak bilinir.

280 yıllık bir meydan olmasından dolayı tarihi bir öneme sahip.

Meydanda birbirinden değerli tarihi ve turistik yapılar bulunuyor. Bunlar, Taksim Cumhuriyet Anıtı, Taksim Su Maksemi, Taksim Sarnıcı, Su Kaskatları, Kristal Gazinosu, Talimhane, Cumhuriyet Caddesi, Topçu Kışlası, Taksim stadı ve Atatürk Kültür Merkezi gibi yerlerdir. Ayrıca meydan İstiklal Caddesi’nin bir ucunun hemen çıkışında bulunuyor.

13.Galata Köprüsü

Galata Köprüsü
Galata Köprüsü

Eski adıyla Cisr-i Cedit (Yeni Köprü) köprüsünün tarihi 1845 yılına, I. Abdülmecit dönemine kadar uzanıyor. İlk kez I. Abdülmecit’in annesi Valide Sultan tarafından ahşap olarak inşa ettirilmiş. Köprü, çok kısa bir sürede eskir ve kullanılamaz hale gelir.

Kaptan-ı Derya Hasan Ahmet Paşa 1863’te köprüyü yeniler. 37 yıl boyunca bu şekilde kullanıldıktan sonra, yerine daha ağır bir köprü inşa ettirilir ve 1912 yılında açılır. 1914 yılında tramvayların Eminönü-Karaköy bağlantısı sağlanmış. Nedeni bilinmeyen bir yangından dolayı da 1992 yılında yeniden inşa edilip günümüzdeki halini almış.

Galata Köprüsü
Galata Köprüsü

Günümüzde, balıkçıların da favori yerlerinden olan Galata Köprüsü, güzel deniz manzarası, hemen yanındaki Eminönü balıkçılarından gelen balık kokusuyla ünlü. Burası, Eminönü’nden veya Sultanahmet’ten yürüyerek Galata’ya giderken geçebileceğiniz bir köprü. Bu yüzden özellikle ziyaret planına gerek kalmayabilir. Köprünün alt tarafında da denize nazır birçok balık restoranı da bulabilirsiniz.

Özellikle akşamları bu köprü turistlerin İstanbul gezilecek yerler listesine mutlaka eklediği yerlerden biri.

14.İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri
İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Ülkemizin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Topkapı Sarayı’na ve Sultanahmet’e oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

İlk müzecilik çalışmalarına örnek olan bu müze 1869 yılında ”Müze-i Hümayun” adı altında kurulmuş. Müze, Anadolu’dan Kafkasya’ya Mezopotamya’dan Arabistan’a yayılan oldukça büyük bir coğrafyada kurulmuş olan kadim medeniyetlerden günümüze kadar ulaşan 1 milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri bir kompleks. Kompleks, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Her bir bölüm birbirinden değerli tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor olsa da, bizim favorimiz olan Çinili Köşk’ü kaçırmayın deriz. Her yerin masmavi çinilerle kaplı olduğu bu köşkte, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma Türk çini ve seramik örnekleri görülebilir.

 • İstanbul Arkeoloji Müzeleri giriş ücreti ; 50 TL ve pazartesi günleri kapalı olan müzeyi 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

15.Kariye Müzesi

Kariye Müzesi
Kariye Müzesi

İstanbul gezilecek yerler arasında sevilen müzelerden biri olan Kariye Müzesi, 14. yüzyıl Bizans resim ve mozaik örneklerinin sergilendiği bir müze. Günümüze kadar iyi korunmuş freskleri ve mozaikleriyle dünya çapında tanınıyor.

Kariye, Chora sözcüğünün Türkçeleşmesiyle ile ortaya çıkmış olan bir isim. Chora ise, Eski Yunanca’da kent dışı anlamına geliyor.

Kariye Müzesi’nin tarihi 5. yüzyıla I. Justinian dönemine kadar uzanıyor. İlk kez o zaman inşa edilmiş olmasına rağmen günümüzdeki binanın 14. yüzyıldan kalma olduğu biliniyor. Hem freskleri ve mozaikleri hem de tarihiyle büyüleyici olan bu müze de listeye eklenebilir.

 • Kariye Müzesi giriş ücreti ; 65 TL ve müzekart ile burayı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü açık olan müzeyi 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Daha fazla bilgi ve güncel giriş ücreti, ziyaret saatleri için ; Web Sitesi

16.Ortaköy Camii

Ortaköy Camii
Ortaköy Camii

Büyük Mecidiye Camii olarak da bilinen Ortaköy Camii, daha çok manzarası ile dikkat çekiyor. 1854 yılında inşa edilmiş olan camii Ortaköy’de boğaz kıyısındaki eşsiz konumuyla şehirdeki diğer camilerden ayrılıyor.

Neo-Barok tarzında Nigoğos Balyan’a yaptırılmış olan caminin hemen arkasında Boğaz Köprüsü ve onun muhteşem manzarası bulunuyor.

Oyma ve kabartma süslemeleriyle de turistlerin ilgisini çeken bu camii de, Beşiktaş’ın Ortaköy ilçesinde bulunuyor.

17.Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi Sarayı

Dönemin padişahı Sultan Abdülaziz‘in isteği üzerine 1863 yılında inşaasına başlanmış olan Beylerbeyi Sarayı, 1865 yılında açılmış. Sarayın en dikkat çeken özelliği batı ve doğu üsluplarının harmanlaştırılmasıyla inşa edilmiş olması. Saray, Harem ve Mabeyn bölümleri ile Türk evi plan özelliğini taşıyor.

Mabeyn-i Hümâyûn, Yatak Dairesi (Hünkâr Dairesi) ve Valide Sultan Dairesi olmak 3 bölümden oluşan saray yerli/yabancı turistlerin Anadolu Yakası’nda en çok ziyaret ettiği tarihi yapılar arasındaki yerini alıyor.

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde Beylerbeyi semtinde (Anadolu Yakası) bulunan sarayda bir de restoran bulunuyor. Tabii fiyatlar biraz pahalı. Ancak meraklıları için güzel bir deneyim olabilir.

 • Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti ; 50 TL’dir ve saray 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Sarayda müzekart geçerli değil ve fotoğraf çekmek için fazladan 10 TL ödemeniz gerekiyor.

18.Yeni Camii

Yeni Camii
Yeni Camii

İstanbul silüetinin temel simgelerinden biri olan Yeni Camii, tüm görkemi ve ihtişamıyla Mısır Çarşısı’nın hemen karşısında duruyor. Osmanlı tarihinde yapımı en uzun süren camii olma özelliğine sahip olan bu tarihi yapı, III. Murat’ın eşi Safiye Sultan tarafından 1589 yılında yaptırılmaya başlanmış ve camii inşaatı bir süre durduktan sonra 1661 yılında IV. Mehmet’in annesi Valide Turhan Sultan tarafından devam ettirilerek tamamlanmış.

Farklı mimarlarının imzalarının bulunduğu Yeni Camii, yapım süresi boyunca 3 mimar ve 7 padişah görmesi hususunda da tarihte adından çokça söz ettirmiş. 66 yılda 66 kubbe yaptırılmış olan camii 2009 yılında açılmış olmasına rağmen günümüze kadar birçok restorasyondan geçmiş. Caminin inşaasının 66 yıl sürmesinin nedeni ise 57 yıl boyunca kaderine terkedilmiş olması.

19.Miniatürk

Miniatürk
Miniatürk

Daha çok çocuklu ailelerin İstanbul gezilecek yerler listesinde olan Miniatürk, yerli/yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Kısaca Türkiye’nin vitrini olarak tanımlayabileceğim bu müzede, Türkiye’deki önemli tarihi ve turistik yerlerin maketleri görülebilir. 60 bin metrekarelik çok büyük bir alanda hizmet veren müze, dünyanın en geniş alanına kurulmuş minyatür park olma özelliğine sahip.

Miniatürk’te Çanakkale Zafer Anıtı’ndan Amasya ve Safranbolu Evleri’ne, Sultanahmet, Ayasofya, Boğaziçi Köprüsü ve Atatürk Havaalanı gibi yerlerin gerçeğine yakın şekilde yapılmış minyatürlerini müze içerisinde görebiliyorsunuz.

Daha çok çocuklu aileler için tavsiye ediliyor olsa da, benim ziyaret ettiğim zamanda çocuklardan çok yetişkinler bulunuyordu. Bu minyatürlerin dışında müzeyi çocukları ile ziyaret eden ailelere özel bölümler de bulunuyor. Ayrıca müzenin bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafesi de var.

 • Miniatürk Giriş ücreti ; 10 TL’dir ve müze 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaretçiye açıktır.
 • Resmi web sitesi ; www.miniaturk.com.tr

20.Gülhane Parkı

Gülhane Parkı
Gülhane Parkı

Eskiden Gülbeşeker yapan imalathanelerine ev sahipliği yapmasından dolayı bu ismi almış olan Gülhane Parkı, İstanbul’un kalbinde muhteşem bir park. Yerli/yabancı turistlerin favorileri arasında yerini almış olan park, Osmanlı zamanında Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılırmış. Günümüzde yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alanı kaplayan parkın Sarayburnu ve İstanbul kapısı olmak üzere iki girişi bulunuyor.

Tarihsel olarak pek çok olayın gerçekleştiği park, Sultan Abdülmecit’in Gülhane Hatt-ı Şerifi olarak da bilinen Islahat Fermanı‘nı okutturduğu yerdir. Bunun yanında park içerisinde birkaç önemli zatın heykelleri de bulunuyor. Cemil Topuzlu‘nun Büstü’nü Alemdar caddesi tarafından parka girdiğinizde yolun hemen sağ tarafında görebilirken, Atatürk‘ün Heykeli de Sarayburnu kısmında yer alıyor.

Sultanahmet’e ve daha birçok yere yakınlığı sayesinde günün yorgunluğunuzu atabileceğiniz bu parkta bir şeyler yiyip içebileceğiniz güzel ve nezih bir mekan da bulunuyor.

21.Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Sultanahmet’in kalbinde güzel bir konumda bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, çok fazla yabancı ve Türk turistin ilgisini çekmese de, İstanbul’un gezilecek yerleri arasında önemli bir yere sahip. Türk ve İslam Sanatı eserlerini kapsayan ilk Türk müzesi olması bakımından da önemli olan müze, bugünkü bulunduğu İbrahim Paşa Sarayı’na 1983 yılında Süleymaniye İmaret Binası’ndan taşınmış.

Müzedeki bölümler; halı, el yazmaları ve hat sanatı, ahşap eserler, taş sanatı, keramik ve cam, maden sanatı ve etnografya bölümü olarak birçok farklı bölümde ziyaretçiye sunulmuş. Her bir bölüm birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapıyor olsa da, Halı ve El Yazmaları ve Hat Sanatı bölümü müzedeki en çok ilgiyi gören bölümler oluyor.

Halı bölümü, halı sanatının dünyadaki en zengin koleksiyonuna ev sahipliği yapmasından dolayı büyük önem taşımış ve müzenin uzun bir süre ”Halı Müzesi” olarak ünlenmesini sağlamış. El yazmaları ve Hat Sanat Bölümü’nde ise her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekecek eserlerden olan 7. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan Kuran-ı Kerim’ler görülebilir.

 • Türk ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti ; 50 TL’dir. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasında açıktır. Müzede müze kart geçerli değildir.

22.Büyükada

Büyükada - İstanbul Gezilecek Yerler
Büyükada

İstanbulluların hafta sonu kaçış noktalarının başında gelen Büyükada, her İstanbul’u ziyaret eden gezginin mutlaka bir kez de olsa uğraması gereken yerlerden biri olarak bilinir. Doğal güzelliği ile dikkat çeken Büyükada, İstanbul’daki adalar arasında en ünlüsü ve en çok ziyaret edileni.

Hem yerli hem de yabancı turistlerin popüler gezi duraklarından biri olan Büyükada’da gezilecek birçok yer olduğu gibi, yapılacak da birçok turistik aktivite bulunabiliyor.

Adada yapılacak en önemli ve en popüler aktivitelerden biri bisiklet kiralamaktır. Bisikletler ile adayı keşfetmek her ne kadar güzel olsa da, zorlayıcı olabilmektedir. Çünkü adanın büyük bir bölümü dik yokuşlara sahip ve çoğu zaman bisikletlerden inmeniz gerekiyor. Adayı turlayabileceğiniz bir diğer alternatif ise, elektrikli araçlardır. Bu araçlar ile adanın iskele yakınlarından başlayarak adayı baştan sona kadar gezebiliyorsunuz. Ayrıca adada Aşıklar Tepesi’ni ve Aya Yorgi kilisesi‘ni de gördüğünüzden emin olun.

23.Madame Tussauds Istanbul

Madame Tussauds Müzesi

İstanbul’da çocuklarla birlikte göz atabileceğiniz yerlerden olan Madame Tussauds Balmumu Heykeller Müzesi, sanat, spor ve siyaset dünyasının en ünlü isimlerinin balmumu heykellerine ev sahipliği yapıyor ve bir benzeri de Eskişehir’de, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi olarak hizmet veriyor.

İlki Londra’da açıldıktan sonra dünyanın dört bir yanında benzerleri açılmaya başlanmış ve İstanbul’da da yerini almış bir müze olan Madame Tussauds’da, M.Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan, Mevlana, Yaşar Kemal, Albert Einstein ve daha nice ünlü isimlerin heykelleri görülebilir.

Günümüzdeki ünlü pop sanatçılarından Murat Boz ve Aleyna tilki gibi isimlerin de heykellerini görebileceğiniz, İstanbul gezilecek yerler listesinin en popüler cazibe merkezlerinden olan bu müze, her yaştan ziyaretçiye eşsiz bir deneyim sunuyor.

 • Madame Tussauds Istanbul giriş ücreti ; 75 TL’den başlıyor. Birçok kombineli biletler olduğundan dolayı resmi web sitesine mutlaka göz atın derim ; madametussauds.com

24.İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul Modern Sanat Müzesi

Her perşembe ücretsiz olduğundan birkaç kez ziyaret etme şansı bulduğum bu müzedeki eserler kelimenin tam anlamıyla harika. Özellikle tablolar ve duvar resimleri, dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine taş çıkartacak türden.

2004 yılında kapılarını aralamış olan İstanbul Modern Sanat Müzesi dünyaca ünlü yerli/yabancı birçok ismin ziyaret ettiği müzeler arasında. Tophane’de bulunan 8 bin metrekarelik bir antrepoda hayat bulan müze, birçok etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla da tanınıyor.

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olması bakımından da önemli bir yere sahip olan İstanbul Modern Sanat Müzesi, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema ve mağazasıyla tüm meraklılarına farklı bir deneyim sunmaktadır.

 • Web Sitesi ; istanbulmodern.org
 • Giriş ücreti ; 37 TL’dir ve Perşembe günleri müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

25.Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii
Eyüp Sultan Camii

Haliç kıyısında güzel bir konumda bulunan Eyüp Sultan Camii, islam alemince kutsal kabul edilen mabetlerden biri.

Hz. Muhammed’in ordusunda sancaktar olarak görev alan Hz. Eyyub El-Ensari’nin mezarı cami avlusunda yer alıyor. Camii ve Türbenin tarihi Fatih dönemine, 1459 yılına kadar uzanıyor. Camii bu tarihten sonra 1800 yılına kadar değiştirilmemiş olsa da, 1800 yılında gerçekleşen bir depremden dolayı, camii yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış.

Eyüp Sultan Camii’ne Eminönü’nden kalkan 99 veya 99a nolu otobüsler ile rahatlıkla ulaşılabilir.

26.Büyük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi
Büyük Çamlıca Tepesi

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda şehri tepeden izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Büyük Çamlıca Tepesi Üsküdar’da bulunuyor.

Çamlıca Tepesi, Büyük ve Küçük olmak üzere ikiye ayrılıyor. Büyük Çamlıca çok daha popüler olsa da, Küçük Çamlıca’nın doğal güzelliği de yabana atılır türden değil.

Burada daha çok belediye tarafından işletilen kafeler ve restoranlar bulunuyor. Bunun yanında birçok çocuk oyun alanı da Büyük Çamlıca Tepesi’nde bulunabilir. Küçük Çamlıca Tepesi de araçla çok kolay ulaşabildiğinden zamanınız varsa göz atın deriz.

27.Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

Daha çok gelin-damat çekimlerinin yapıldığı yer olmasıyla ünlü olan Emirgan Korusu, Lale Festivali’yle de adından söz ettiriyor. Nefis doğasıyla bir huzur durağı olan koru dört mevsim güzel olsa da, ilkbahar ve yaz aylarında çok daha farklı renklere bürünüyor.

Emirgan Parkı olarak da bilinen koru, İstanbulluların şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak için tercih ettiği yemyeşil bir alan. Her yıl nisan ayında gerçekleşen Lale Festivali sayesinde dünyaca tanınan Emirgan Korusu yerli/yabancı turistlerin hayranlıkla vakit geçirdiği yerlerden biri.

Her İstanbul’u ziyaret edene tavsiye ettiğim gibi, eğer bu şehirde yeteri kadar zamanınız varsa Emirgan Korusu’nda güzel bir kahvaltı ve gezi yapmadan şehri terk etmeyin derim. Burası özellikle ailelerin ve çiftlerin sevebileceği bir yer olarak biliniyor olsa da, her yaştan turistin ilgisini çekecektir.

28.İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu olarak ün yapmış olan İstanbul Akvaryum, eğlenceli bir yolculuk için 7’den 70’e her yaştan turistin severek gezebileceği bir yer. Florya’da bulunan Akvaryum, hacmiyle, içerisinde barındırdığı hayvan çeşidiyle, gezi güzergahlarındaki aktiviteleriyle dünya çapındaki akvaryumlar arasında önemli bir yere sahip.

İstanbul Akvaryum, Karadeniz’den Pasifik’e kadar uzanan toplamda 16 tema ve 1 yağmur ormanından oluşan güzergahta sunulan eşsiz bir yolculuğu ile İstanbulluların hafta sonu için uğrak yerlerinden. Akvaryum içerisinde bulunan tüm canlılar doğal ortamlarına en yakın koşullar altında yaşamlarını sürdürüyor.

Toplamda 17 bin kara ve deniz canlısına ev sahipliği yapan bu akvaryum da şehirde yeteri kadar zamanı olan ailelerin listesine ekleyebileceği yerlerden olabilir. Ayrıca köpekbalıklarıyla dalış yapma gibi adrenalin dolu aktiviteleri de akvaryum içerisinde bulabileceğinizi unutmayın.

 • İstanbul Akvaryum Bilet Fiyatı ; 98 TL’dir. Ve akvaryum hafta için 10:00-19:00, hafta sonu 10:00-22:00 saatleri arasında hizmet vermekte.
 • Web Sitesi ; istanbulakvaryum.com

29.Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi
Rahmi M. Koç Müzesi

Bir müzeden çok daha ötesi. 1994 yılında Hasköy’de kurulmuş olan İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi, Türkiye’nin sanayi, ulaşım ve endüstri tarihine adanmış. 27 bin metrekarelik bir alanı kaplayan müze, Tarihi Hasköy Tersanesi, Açık Hava Sergileme Alanı ve Mustafa V. Koç Müzesi olmak üzere 3 ana bölümden oluşuyor.

Binlerce esere ev sahipliği yapan müze içerisinde karayolu ulaşımından demiryoluna, havayolundan denizciliğe kadar birbirinden değerli koleksiyonlar görülebiliyor. Müzenin en sevilen yerlerinden biri olan denizaltı ise yetişkinlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında.

 • Giriş ücreti ; 21 TL’dir. Ve müze 09:30-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Yaz aylarında müze 19:00’da kapanmaktadır.
 • Resmi web sitesi ; www.rmk-museum.org.tr

30.Çemberlitaş Sütunu

Çemberlitaş Sütunu
Çemberlitaş Sütunu

Mese Caddesi (Divanyolu) üzerinde bulunan Çemberlitaş Sütunu, Sultanahmet’ten yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerlerden.

Daha çok tarihiyle ilgi gören bu sütun, yapıldığı dönemde Konstantin Forumu’nun tam ortasında bulunan bir Roma Eseri. Konstantinopolis’in başkent olmasından sonra Roma’dan getirtilmiş olan sütunun orijinal yükseliği ise 57 metre (Günümüzde 35 metre).

31.Yıldız Parkı

Yıldız Parkı
Yıldız Parkı

Yıldız Korusu olarak da bilinen Yıldız Parkı, İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Beşiktaş’ta bulunuyor. Birbirinden güzel yürüyüş parkurlarıyla İstanbulluların uğrak yerlerinden biri. Her İstanbul’u ziyaret eden yerli turistin de mutlaka listesine eklediği yerlerden biri olarak bilinir.

Bu park da İstanbul’un birçok parkında olduğu gibi, düğün fotoğrafları için tercih edilen yerlerden.

Park içerisinde çocuk oyun alanlarını, kafe ve restoranı da bulabiliyorsunuz. İstanbul’da kahvaltı için de düşünülebilecek yerlerden olan Yıldız Parkı içerisinde Malta Köşkü boğaz manzaralı olarak eşsiz bir kahvaltı deneyimi sunarken, Çadır Köşk yeşilliklerin içerisinde hizmet veriyor. Malta Köşkü, sunduğu imkanları ile biraz daha lüks bir seçenek olacaktır.

32.Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi
Pierre Loti Tepesi

İstanbul’un Eyüp ilçesinde Haliç’e nazır güzel bir tepe olan Pierre Loti Tepesi, şehri tepeden izleyebileceğiniz en güzel yerlerden. Fransız yazar Pierre Loti’nin oturup saatlerce bıkmadan usanmadan Haliç’i seyrettiği ve günümüzde onun adını taşıyan Pierre Loti Kahvesi tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Yeme içme için de birçok mekana ev sahipliği yapan tepenin seyir terası aşırı kalabalık oluyor. Özellikle hafta sonu burayı ziyaret edecek olursanız, uzun teleferik kuyruklarında beklemek zorunda kalabiliyorsunuz.

Pierre Loti Tepesi - istanbul gezilecek yerler
Pierre Loti Tepesi
 • Tepeye dilerseniz yürüyerek de çıkabiliyorsunuz. Fakat biraz fazla yokuş olduğundan dolayı, sıcak yaz aylarında teleferik tercih edilebilir. Hafta sonu tepeyi ziyaret ediyorsanız da, teleferik sırasının yoğun olabileceğini unutmayın.

33.Fatih Camii

Fatih Camii
Fatih Camii

İstanbul’un yine görkemli camilerinden biri olan Fatih Camii, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış.

Bizans döneminde Havariyun Kilisesi’nin bulunduğu tepeye 1470 yılında inşa edilmiş ve 1766 yıllında yaşanan bir depremden dolayı ciddi anlamda hasara uğradıktan sonra 1771 yılında onarılmış ve orijinal görünümünü de bu onarılmadan sonra kaybettiği biliniyor.

Fatih Camii, başta Sultan Mehmet olmak üzere Osmanlı tarihinin pek çok önemi isminin mezarına ev sahipliği yapar. Yapımında granit ve mermer kullanılmış olan camii, 1932 yılında ilk Türkçe ezanın okunduğu camii olması dolayısıyla da önemlidir. Günümüzdeki görkemli haline ise, 2008 yılında yapılan restorasyon çalışmasından sonra gelmiştir.

34.Nuruosmaniye Camii

Nuruosmaniye Camii
Nuruosmaniye Camii

1748 yılında I. Mahmud zamanında inşasına başlanmış olan Nuruosmaniye Camii, 7 yıl sonra (1755) III. Osman zamanında tamamlanmış. İstanbul’un Çemberlitaş ile Kapalıçarşı ve Cağaloğlu arasında kalan Nuruosmaniye semtinde bulunan camii de, İstanbul gezisinde göz atılmaya değer tarihi yapılar arasında yerini alıyor.

İstanbul camileri arasında en büyük kubbeye sahip olmasıyla tanınan Nuruosmaniye Camii, şehrin ikinci tepesine yapılmış olması bakımından da önemli. Ayrıca bu caminin bulunduğu külliye Osmanlı’nın ilk barok mimarisine sahip. Osmanlı’nın Nuru olarak da adlandırılan külliye, klasik Osmanlı formu ile Batı tarzı barok stilin sentezlendiği ilk mimari yapıdır. Ayrıca caminin bulunduğu külliye, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘nde yer alıyor.

35.İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

23 Nisan 2005’te Sunay Akın’ın ailesinden kalma Göztepe’deki köşkünde kurulmuş olan İstanbul Oyuncak Müzesi, çocuklardan çok yetişkinlerin ilgi gösterdiği müzelerden biri. Çocukluğunuzdaki oyuncaklar ile nostalji yapabileceğiniz bu müzede kahvaltı yapabileceğiniz bir kafe de bulunuyor. İstanbul’u çocuklarınız ile birlikte ziyaret ediyorsanız, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında diyebiliriz.

36.Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi
Panorama 1453 Tarih Müzesi

Top sesleri, mehter marşının ve at kişnemelerinin muhteşem bir şekilde efekt olarak kullanıldığı bu müze de, Fatih Sultan Mehmet‘in 1453 İstanbul Fethi’ne odaklanıyor. Yaşanmış savaş bir odada top sesleriyle birlikte ziyaretçiye sunuluyor.

Topkapı Parkı içerisinde bulunan bu müze 2008 yılında açılmış. Açıldığı günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Müzede tek bir parça gibi duran resim, aslında 1309 parçadan oluşuyor. Her biri özenle bilgisayar ortamında rötuşlanmış. Dünya üzerinde 360 derece panoramik resimlerin dairesel olarak sergilendiği birçok müze bulunuyor. Fakat gökyüzünün de resme dahil edilerek yarım kürenin bu boyutlarda sergilendiği tek yer Panorama 1453 Tarih Müzesi.

Müzede ana tema İstanbul’un Fethi’nin gerçekleştiği oda olsa da, bu oda dışında müze içerisinde birkaç eser daha görülebilir. Hem yetişkinlerin hem de çocukların severek gezebileceği bu müze de İstanbul gezilecek yerler arasında.

 • Panorama 1453 Tarih Müzesi giriş ücreti ; 10 TL ve müze 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 • Web sitesi ; panoramikmuze.com

37.Kız Kulesi

Kız Kulesi
Kız Kulesi

İstanbul’un simge yapılarından biri olan Kız Kulesi, Boğaz’ın Üsküdar Salacak sahiline yakın bir yerinde bulunuyor. Tarihi M.Ö 5. yüzyıla kadar uzanan kule günümüzde şehirdeki en önemli turistik noktalardan biri olarak biliniyor. Birçok efsanesi olan bu kuleye Anadolu Yakası’nın Üsküdar ilçesinin salacak sahilinden düzenli olarak hareket eden tekneler ile ulaşılabilir.

Tıpkı Galata gibi, Kız Kulesi de İstanbul’a tepeden bakabileceğiniz yerlerden. Çoğu turiste ve İstanbulluya göre Kız Kulesi’nin manzarası daha iyi olduğu söyleniyor olsa da, Galata Kulesi’nin manzarası bize göre çok daha güzel.

Kız Kulesi içerisinde kahvaltı yapabileceğiniz veya manzaraya karşı akşam yemeği yiyebileceğiniz nezih bir mekanın bulunduğunu unutmayın.

 • Kız Kulesi Giriş Ücreti ; 30 TL’dir.

38.Küçük Ayasofya Camii

Küçük Ayasofya Camii
Küçük Ayasofya Camii

Cankurtaran ve Kadırga semtlerinin kesiştiği alanda bulunan Küçük Ayasofya Camii, Sultanahmet Meydanı’nın güneybatısından denize doğru inerken görülen tren istasyonunun hemen yan tarafında bulunuyor.

Sultanahmet’in birçok noktasından bu camiye yürüyerek rahatlıkla ulaşılabiliyor.

İlginç hikayeler barındıran bu mütevazi görünümlü camii, ilk kez kilise olarak inşa edilmiş ve asıl ismi de Sergios ve Bakhos Kilisesi‘ymiş. Doğu Roma İmparatoru I. Justinyen tarafından yaptırılan kilise 527-536 tarihleri arasında inşa edilmiş.

Günümüzde çok fazla ziyaretçisi olmasa da, hem Sultanahmet’e yakınlığı hem de sahip olduğu ilginç hikayeleriyle görülmeye değer tarihi yapılarımızdan.

39.Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı
Küçüksu Kasrı

Büyüleyici yapısıyla kendisine hayran bırakan bir yapıya sahip olan Küçüksu Kasrı‘nın tarihi çok eskilere uzanıyor. 17. yüzyılda ”Bağce-i Göksu” olarak da adlandırılmış olan kasır, 18. yüzyıldan sonra çok yoğun bir şekilde yapılaşma izlemiş. Günümüzde ise daha çok kahvaltılarıyla tanınır hale gelmiş. Denize sıfır oluşu, boğazı ve denizi yakından izleyebiliyor olmanız ise harika.

 • Küçüksu Kasrı giriş ücreti ; 15 TL ve Öğrenci 5 TL’dir. Yabancı turistlerden ise 30 TL alınmaktadır.

40.Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Hürrem Sultan Hamamı
Hürrem Sultan Hamamı

İstanbul’un kalbinde, Sultanahmet’te bulunan Hürrem Sultan Hamamı, Kanuni Sultan Süleyman‘ın eşi Hürrem Sultan tarafından dönemin en ünlü mimarı Mimar Sinan’a 1556 yılında yaptırılmış. 75 metre uzunluğunda olan hamam çifte hamamdır ve Klasik Osmanlı Hamamı üslubuna sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

1910 yılına kadar aktif olarak kullanılmış olan hamam, bir süre boyunca kapanmış ve ardından depoya çevrilmiş. 1950’li yıllarda yapılan restorasyon çalışmasından sonra da bir halı dükkanı olarak kullanılmış.

2011 yılında başlayan 3 yıl boyunca süren büyük bir restorasyon çalışmasından sonra kapılarını yeniden aralayan hamam, İstanbul’daki en lüks hamam deneyimi sunan yerlerden biri. Ayrıca hamamın kafesi ve restoranı da bulunmaktadır.

41.Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi
Masumiyet Müzesi

Gerçek ve hayalin iç içe geçtiği bir yer, Masumiyet Müzesi. Orhan Pamuk’un henüz romanını yazmaya başlamadan önce gerçekleştirmek istediği bir projeydi Masumiyet Müzesi.

Müze, Romanın başlıca kahramanlarından olan Füsun ve Kemal’in aşk hikayeleri üzerine temellendiriliyor. 5 katlı müze içerisinde Kemal’in topladığı Füsun’un içtiği sigaraların izmaritleri en çok ilgiyi gören objelerden. Her birinin altına özenle yerleştirilmiş olan notlar ise kelimenin tam anlamıyla muhteşem.

Müze, kitapta olduğu gibi bölümlere ayrılmış ve her bir bölüm farklı bir anlam taşıyor. Müzede Füsun’un kıyafetlerinden kullanmış olduğu diğer kişisel eşyalara kadar, kitapta bahsi geçen birçok materyal görülebiliyor. Pazartesi günleri dışında haftanın her günü açık olan bu müze, gerçek aşka tanık olmak isteyen herkesin göz atabileceği bir yer.

Müzeye gitmeden Orhan Pamuk‘un Masumiyet Müzesi adlı romanını okuyun derim. Kitabı okuduktan sonra müze gezisi çok daha anlamlı oluyor.

 • Masumiyet Müzesi giriş ücreti ; 30 TL. ses rehberi ise 5 TL (Tavsiye ederiz) ve 10:00-18:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Daha fazla bilgi ve güncel giriş ücreti için web sitesi ; masumiyetmuzesi.org

42.Deniz Müzesi

Deniz Müzesi
Deniz Müzesi

İstanbul’un en canlı ve en sevilen semtleri arasında olan Beşiktaş Deniz Müzesi, daha çok Türk turistler arasında ilgi görüyor. Müze, Türkiye denizcilik alanında en büyük müze olma özelliğine sahip ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 20 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor.

Müze ilk kez Kasımpaşa’da küçük bir binada 1897 yılında açılıyor. II. Dünya Savaşı’nda eserlerin korunabilmesi adına müzedeki tüm eserler Anadolu’ya gönderiliyor ve savaş bittikten sonra yeniden İstanbul’a getirtiliyor.

Deniz Müzesi, Beşiktaş’taki bugünkü binasına 1961 yılında taşınmış. Bu tarihten itibaren denizciliğe ve tarihe merakı olan herkesi ağırlayan bu müze içerisinde, tarihi kadırgalar, Atatürk kayıkları, saltanat kayıkları ve piyade kayıklarının bulunduğu 4 farklı bölüm bulunuyor. Birbirinde değerli eserlere ev sahipliği yapan odalar da tek tek gezilebiliyor.

 • Deniz Müzesi Giriş ücreti ; 10 TL’dir.

43.Laleli Camii

Laleli Camii
Laleli Camii

İstanbul’un en güzel ilçesi Eminönü’nde Laleli semtinde ziyaretçilerini ağırlayan Laleli Camii, Laleli Külliyesi sınırları içerisinde medrese, çeşme, sebil, muvakkithane, imaret ve bir han ile birlikte bulunuyor. Camii, Külliyesi ile birlikte 1759-1763 yılları arasında III. Mustafa tarafından inşa edilmiş. Barok bir üsluba sahip olduğu söylense de, daha çok klasik üslubun örneklerini ihtiva etmektedir.

Camii ile inşaatı başlayan külliyenin mimarının kim olduğu tam olarak bilinmiyor olsa da, mimarın Hacı Mehmed Ağa veya Mehmed Tahir Ağa olabileceği söyleniyor. Hem görkemli duruşuyla hem de eşsiz tarihi ile ilginizi çekebilecek yerlerden olan Laleli Camii de, mimariye ve tarihe meraklı olanların göz atabileceği yerlerden olabilir.

44.Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

Daha çok çevresindeki birbirinden güzel kafeleri ve kahvaltı yapılabilecek mekanları ile ünlü olan Rumeli Hisarı, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde muhteşem manzarası ile dikkat çekiyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından Anadolu Hisarı’nın tam karşısına yaptırılmış olan Rumeli Hisarı ile boğazın kuzey kesiminden gelen saldırılar engellenmek istenmiş.

15 nisan 1452 yılına yapımına başlanan hisar 90 günün sonunda tamamlanmış.

İstanbul Boğazı’nın en dar ve akıntılı kısmında konumlanmış olan Rumeli Hisarı’nın yemyeşil bahçesinden görülen boğaz manzarası ise paha biçilemez.

 • Rumeli Hisarı giriş ücreti ; 25 TL

45.Balat

Balat - İstanbul Gezilecek Yerler
Balat

İstanbul’un otantik semti Balat, birbirinden renkli evleri, tarihi dokusu, kokusu ve hoş kafeleriyle sıkılmadan 2-3 saatinizi geçirebileceğiniz güzel bir bölge. Eskiden bir Yahudi Mahallesi olan Balat, şehirdeki en eski semtlerden biri.

İstanbul’un kalbinde yer alan semt birbirinden önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi, Cibali Kapı, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ve Fener Rum Lisesi gibi birçok önemli tarihi ve turistik yapı semtte görülebiliyor.

46.Çengelköy

Çengelköy
Çengelköy – Tarihi Çınaraltı

İstanbul’un en güzel kahvaltı mekanlarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Çengelköy, asırlık çınar ağaçları ve birbirinden şık yalılarla çevrili muhteşem bir atmosfere sahip.

Çengelköy’de yapılacak çok fazla şey var. Bunlar arasında en popüler olan ise, Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi‘ni görmek veya burada güzel bir kahvaltı yapmaktır. Daha çok gurmelere hitap eden Çengelköy de, İstanbul gezisinde listeye eklenebilecek çekim merkezleri arasında.

47.Otağtepe Fatih Korusu

Otağtepe Fatih Korusu
Otağtepe Fatih Korusu

Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüsü’nün eşsiz manzarasıyla görenleri büyüleyen Otağtepe Fatih Korusu, daha çok İstanbul’un manzarasını seyretmek için tercih ediliyor. Bölgede toplamda 15 binden fazla çiçek türü bulunuyor olması doğa severleri kendisine çekmeyi başarıyor.

2000 yılında açılmış olan korunun tam adı Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak biliniyor.

48.Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı İstanbul Gezilecek Yerler
Ihlamur Kasrı

İstanbul’un Beşiktaş semtinde şehirdeki en güzel köşklerden biri olarak biliniyor. Kasır içerisine yapılmış olan Maiyet Köşkü ve Merasim Köşkü, Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan’a yaptırılmış. Ihlamur Kasrı olarak bilinen köşk ise, Merasim Köşkü‘dür.

Daha çok kahvaltısıyla ünlü olan Ihlamur Kasrı’nın içini dilerseniz ziyaret edebiliyorsunuz. İçeride, Osmanlı sanatında 19. yüzyılda tercih edilmiş olan motifler ve kalem işlerini görebilir, Avrupa’nın çeşitli üsluplarında yapılmış olan mobilyalara göz atabilirsiniz.

 • Ihlamur Kasrı giriş ücreti ; Tam 15 TL ve Öğrenci 5 TL

49.Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı
Anadolu Hisarı

İstanbul Boğazı’nın en dar yerinde Yıldırım Bayezid Han’ın yaptırmış olduğu Anadolu Hisarı, bazı eski kaynaklarda Güzelcehisar, Güzelhisar, Yenicehisar, Yenihisar ve Akhisar olarak da anılıyor.

Anadolu Hisarı’nın inşa edilmesindeki en önemli amaç ise, Bizans’a Karadenizden yardım gelmesini önlemektir. Asıl Kale, İç Kale Duvarları ve 3 kuleden oluşan hisarın Osmanlı tarihinde önemli bir yeri var.

Yıldırım Bayezid Ankara Savaşı yenilgisinden sonra oğlu Süleyman Çelebi’yi bir süre burada saklamıştır. Tarihi öneminin yanı sıra manzarası ile de turistlerin ilgisini çeken hisarın sunduğu boğaz manzarası muhteşem. Eğer Anadolu Yakası’nda güzel bir şehir manzarası izleyebileceğiniz yer arıyorsanız, Anadolu Hisarı bunlardan biri olabilir.

50.Kanlıca

Kanlıca - İstanbul Gezilecek Yerler
Kanlıca

Kanlıca denince akla ilk gelen şey yoğurt olsa da, günümüzde birbirinden hoş mekanlarıyla İstanbul’un önde gelen semtlerinden biri olarak biliniyor. Eski İstanbul dokusunu koruyarak yeni mekanlara da kucak açan Kanlıca, İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel semtlerden biri.

Hidiv Kasrı ve Mihrabat Korusu’na da ev sahipliği yapan Kanlıca’da gezip görülecek birbirinden önemli tarihi yapıların yanı sıra, İstanbul’un önde kahvaltı mekanlarını ve restoranlarını da bulabilirsiniz.

51.Mihrabat Korusu

Beykoz Gezilecek Yerler
Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu, İstanbul’da ailece gezilecek yerler arasında oldukça popüler. İstanbullunun müdavimi olduğu koru, daha çok hafta sonu kahvaltısıyla ünlü. Buradan, hem Boğaz’ın hem de İstanbul’un muhteşem manzarasını seyredebilir, doğayla iç içe olabilirsiniz.

Sosyal ve kültürel faaliyet alanlarıyla, yürüyüş yolları ve çocuk oyun alanlarıyla 7’den 70’e herkes için bir şeylerin bulunduğu koru, Kanlıca sırtlarındaki eşsiz konumu sayesinde, kolay ulaşabilir bir yerde bulunuyor.

52.Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı Kahvaltı Fiyatları - Nerede - Nasıl Gidilir
Hidiv Kasrı

Beykoz ilçesinin çubuklu sırtlarında güzel bir konumda bulunan Hidiv Kasrı, günümüzde Beltur tarafından işletiliyor. Hem kahvaltı hem de öğle/akşam yemekleri için tercih edilebilecek bir yer olması, kasrın en güzel yanı.

Manzarası ve atmosferiyle de güzel bir deneyim sunan Kasrın tarihi ise 1907 yılına uzanıyor. Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılmış olan bu tarihi yapı, Art Nouveau üslubuyla görülmeye değer. Ayrıca kasırdaki kule, Boğaz’ın muhteşem bir manzarasına sahip.

53.Soğukçeşme Sokağı

Soğukçeşme Sokağı
Soğukçeşme Sokağı

Soğukçeşme Sokağı, eski İstanbul’u az da olsa yaşamak isteyenlerin ziyaret edebileceği bir yer. Burası, Topkapı Sarayı ve Ayasofya arasında küçük ve şirin bir sokak. Rengarenk evleri ve İstanbul’u anlatan kütüphanesiyle İstanbul’da görülecek en güzel yerlerden.

Sokağa adını veren III. Selim döneminde yaptırılmış olan bir çeşme, tarihi Bizans dönemine uzanan bir sarnıç ve Naziki Tekkesi Şeyhi’nin konağı görülmeye değer.

54.Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı ve İskelesi
Haydarpaşa Garı

İnşaatında Adolf Hitler’in bile çalıştığı söylenen ünlü Haydarpaşa Garı, İstanbul’un en önemli tarihi yerleri arasında. Görkemli yapısı ve hikayesiyle dikkat çeken gar, Kadıköy’de rıhtımda bulunuyor. 19 Mayıs 1908 tarihinde hizmete girmiş olan gar, birçok yangın ve patlamalar atlatmış.

Günümüzde restorasyonda olan yapı, şehirde görülmesi gereken en önemli tarihi yerler arasında.

55.Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu
Fethi Paşa Korusu

İstanbul Boğaz’ın gözbebeği Fethi Paşa Korusu, Üsküdar’ın en sevilen kahvaltı mekanlarından biri.

Sarayburnu sırtlarından Ortaköy’e kadar uzanan muhteşem bir manzaraya sahip olan koru, baharı karşılamak isteyenler için görülmesi gereken yerlerden. Bahar geldiğinde erguvanların seyrine doyamayacağınız Fethi Paşa Korusu’nda manzaralı kahvaltı mekanları veya öğle/akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz bir yer de var.-

56.Alman Çeşmesi

Alman Çeşmesi Tarihi
Alman Çeşmesi

Sultanahmet Meydanı’nı süsleyen en eski yapılardan biri olan Alman Çeşmesi, Sultan I. Ahmed Türbesi’nin karşısında yer alıyor. Alman İmparatoru II. Wilhelm’in 1898 tarihindeki İstanbul’u 2.kez ziyaretinin hatırası olarak, Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid’e hediye edilmiş.

Alman Çeşmesi, ne heykelli Avrupa çeşmelerine ne de Osmanlı meydan çeşmelerine benziyor. Kendine özgü mimarisi ve stiliyle dikkat çeken bu tarihi yapı, yüksek bir taban üzerine oturtulmuş sekizgen planlı bir yapıdır.

57.Sent Antuan Kilisesi

Sent Antuan Kilisesi Taksim Gezilecek Yerler
Sent Antuan Kilisesi

İstanbul’un en önemli tarihi mekanları arasında olan Sent Antuan Kilisesi, İstiklal Caddesi’nin en önemli cazibe merkezlerinden. Galatasaray Lisesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan kilise, İstanbul’da en çok ayin yapılan kiliselerden biri olarak da biliniyor.

Pazartesi, salı, cumartesi ve pazar günleri ayin yapılan bu kilisenin iç mekanı, dış cepheye nazaran daha süslü ve gösterişli bir mimariye sahip. Hem kolay ulaşılabilir olması hem de Beyoğlu’nun en önemli yapıllarından biri olmasından dolayı, 5 dakikalığına da olsa göz atılabilecek yerlerden.

58.Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı
Çiçek Pasajı

Yine İstiklal’de bulunan turistik yerlerden biri olan Çiçek Pasajı‘nın tarihi 1870 yılına kadar uzanıyor. Gösterişli ve süslü binasıyla dikkat çeken Pasaj, günümüzde bile Beyoğlu’nun en süslü yapısı olma özelliğine sahip.

Bugün çok sayıda meyhaneye ve restorana ev sahipliği yapan pasaj, Beyoğlu’nun en eski eğlence mekanlarına da ev sahipliği yapıyor. Pasajın olduğu yer önceleri Naum Tiyatrosu olarak kullanılıyormuş. 1870 yılında çıkan Beyoğlu yangınında harap olmuş olan pasaj, bu tarihten sonra yeniden inşa edilmiş ve pasaj içerisine çok sayıda dükkan inşa edilmiş.

Bugün hem rakı-balık mekanları hem de mimarisiyle hem İstanbullunun hem de turistlerin popüler gezi duraklarından biri olarak biliniyor.

59.İllüzyon Müzesi

İstanbul İllüzyon Müzesi
İstanbul İllüzyon Müzesi

İstanbul’da gezilecek müzeler arasında son zamanların favori adreslerinden olan İllüzyon Müzesi, açıldığı günden günümüze Beyoğlu’nun en sevilen çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Hem çocukların hem de yetişkinlerin severek ziyaret edebileceği bu müze, ziyaretçilere interaktif ve eğlenceli bir yolculuk imkanı sunuyor. Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı bu müzede, tepetaklak odadan sonsuzluk odasına, Ames odasından tabaktaki kafaya kadar birbirinden ilginç bölümler bulunuyor. Özellikle Instagram fotoğrafları için tercih edilen müze, Beyoğlu’nun en sevilen sanat merkezlerinden.

60.Pera Müzesi

2005 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından nitelikli ve geniş ölçekli kültür sanat hizmeti vermek amacı ile kurulmuş olan Pera Müzesi de, Beyoğlu’nun sevilen sanat merkezlerinden.

“Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarıyla İstanbul’un en iyi bilinen müzeleri arasında olan Pera Müzesi de, sanatsever gezginlerin şehirde mutlaka uğraması gereken yerlerden.

61.Galata Mevlevihanesi Müzesi

Beyoğlu Taksim Gezilecek Yerler
Galata Mevlevihanesi Müzesi

İstanbul’un ilk mevlevihanesi olması bakımından önemli bir yere sahip olan Galata Mevlevihanesi Müzesi‘nin tarihi 1491 yılına kadar uzanıyor. Birçok kez bakım ve onarımdan geçmiş olan mevlevihane, Sultan Abdülmecid döneminde yapılan imar faaliyetleri sayesinde son şeklini almış.

1975 yılında Divan Edebiyatı Müzesi olarak ziyarete açılmış olan mevlevihane, 2008-2011 yılları arasında yapılan çevre düzenlemeleri ve yenileme sonucunda da Galata Mevlevihanesi Müzesi olarak yeniden adlandırılmış. Günümüzde müze binası, Semahane binasında yer alıyor.

62.Arap Camii

Arap Camii
Arap Camii

İstanbul’da ilk ezan sesinin duyulduğu camii olan Arap Camii, şehri kuşatan Arap Kumandanlar tarafından inşa ettirilmiş. Daha sonra kiliseye dönüştürülen camii, Fatih’in İstanbul’u fethiyle yeniden eski haline getirilerek camii olarak kullanılmaya devam edilmiş.

Beyoğlu’nun Galata semtinde bulunan bu camii hakkında çok sayıda rivayet bulunuyor. Bu rivayetlerden en iyi bilineni ise, İstanbul’un fethi için 715 yılında gelen Mesleme Bin Abdülmelik kumandasındaki ordu tarafından yaptırıldığıdır. Günümüzde camii, hem ibadete hem de ziyarete açık.

63.Karaköy Yeraltı Camii

Karaköy Yeraltı Camii
Karaköy Yeraltı Camii

Kemerli sütunları, yeşil ışıklandırması ve türbesiyle yer altında bulunan Osmanlı döneminden kalma Karaköy Yeraltı Cami‘nin tam olarak ne zaman yaptırıldığı bilinmiyor olsa da, camii binasının Doğu Bizanslılar tarafından yaptırılmış olabileceği tahmin ediliyor.

64.Kırım Kilisesi

Kırım Kilisesi
Kırım Kilisesi

İngiltere’nin en ünlü mimarlarından biri olan G.E. Street tarafından 1858-1868 tarihleri arasında yapılmış olan Kırım Kilisesi, bir Anglikan Kilisesi olması bakımından önemli bir yere sahip. Neo-Gotik mimarisiyle dikkat çeken kilise, günümüzde İstanbul’un en popüler gezilecek yerleri arasında yer alıyor.

Caminin banisi ise Sultan Abdülmecid. Kilise, Kırım Savaşı’na katılan İngiliz askerlerin anısına yaptırılmış.

65.Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı
Arasta Çarşısı

Daha çok yabancı turistler arasında ilgi gören cazibe merkezlerinden biri olan Sultanahmet Arasta Çarşısı, Sultanahmet Camii’nin hemen arkasında bulunuyor. Camiyle aynı dönemde inşa edilmiş olan yapı, bir alışveriş alanı olarak işlev görmüş.

qGünümüzde 70’den fazla dükkana ev sahipliği yapan çarşı içerisinde halı, kilim ve çini gibi hediyelik eşya türlerini bulabiliyorsunuz.

Çarşı, 1912 yılında çıkan bir yangından dolayı harap olmuş ve 1980 yılına kadar kaderine terkedilmiş. Daha sonra yapılan restorasyon ve yeniden düzenleme çalışması sonucunda günümüzdeki halini alan çarşıda satılan ürünler daha çok turistlere hitap ediyor. Fiyatlar da daha çok turistlere göre düzenlendiğinden biraz pahalıdır.

66.Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Arasta Çarşısı’na yakın bir konumda olan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Doğu Roma Büyük Sarayı’nın revaklı avlusunda 1935 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkarılan eserler sergileniyor. Müzede sergilenen eserler ise, MS 450-550 yılları arasına tarihlenmektedir.

Daha çok yabancı turistler tarafından ilgi gören bir müze olsa da, sanatseverlerin mutlaka ilgisini çekecek bir müze diyebiliriz.

67.Yoros Kalesi

Yoros Kalesi
Yoros Kalesi

Yoros Kalesi, günümüzde kalıntıdan ibaret olsa da, yine görülmeye değer. Anadolu Kavağı’nın en tepe noktasından bulunan bu tarihi yapı, İstanbul’daki tek Bizans kalesi olması bakımından da önemli.

Ceneviz Kalesi olarak da bilinen bu tarihi kalenin Cenevizlilere ait olduğuna dair hiçbir belge olmadığını da unutmamak gerek. Günümüzde daha çok sunduğu eşsiz manzarası ve çevresindeki mekanlarıyla İstanbullunun popüler gezi güzergahlarından olan kalenin tarihi ise 13. yüzyıla kadar uzanıyor.

Anadolu Yakası’nda Boğaz manzaralı bir hafta sonu kahvaltı mekanı arıyorsanız, kalenin hemen yanında bulunan Yoros Cafe’ye mutlaka göz atın deriz. Bu mekan, hem fiyat hem de manzara ve servis bakımından şehrin en iyi mekanlarından biri.

68.Dolmabahçe Camii

Dolmabahçe Camii
Dolmabahçe Camii

Dolmabahçe Sarayı’nın hemen yanında bulunan Dolmabahçe Camii inşaatı, Sultan Abdülmecid’in annesi Bezmialem Valide Sultan tarafından başlatılıp ölümü üzerine Sultan Abdülmecid tarafından tamamlanan ve tasarımı Garabet Balyan’a ait olan İstanbul’un en güzel mabetlerinden.

Mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çeken Dolmabahçe Camii de, Beşiktaş meydanına yakın bir konumda bulunuyor.

69.Şerefiye Sarnıcı

Şerefiye Sarnıcı - İstanbul Sarnıçları
Foto Kaynak ; www.serefiyesarnici.istanbul

Bizans İmparatoru II. Theodosius emriyle, Bozdoğan Kemeri’nden su depolayabilmek için yapılmış olan Şerefiye Sarnıcı, 428-443 yılları arasında 15 yıllık bir çalışma sonrasında tamamlanmış. Günümüzde, sarnıcın üzerinde tarihi 1910 yılına uzanan Arif Paşa Konağı ve 1950’li yıllarda yapılmış olan Eminönü Belediyesi’nin eski binası yer alıyor.

Teodosus Sisterni Türkiye’nin İstanbul şehrinin aşağısında uzanan pek çok antik sarnıçtan biridir. Modern girişi Fatih’teki Piyer Loti Caddesi’ndedir. Fatih ilçesinin en önemli tarihi yerlerinden olan bu sarnıcı da listenize ekleyin deriz.

70.Hz. Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi, İstanbul
Yuşa Tepesi ve Türbesi

Anadolu Kavağı’nda Beykoz ilçesinde bulunan Hz. Yuşa Tepesi ve Türbesi, yurdum insanının iş, eş, para ve sağlık için ziyaret ettiği en özel yerlerden. Hem mistik bir yer hem de İstanbul’un en güzel manzarasına sahip olan yerlerden biri.

Tepede bulunan türbenin Hz. Yuşa hazretlerine ait olduğu rivayet ediliyor. Türbenin uzunluğu ise 17 metre. Bunun nedeni ise Hz. Yuşa’nın kabrinin tam olarak nerede olduğunun bilinmiyor olması.

71.Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Sarıyer Gezilecek Yerler
Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, İstanbul’un en özel ve en iyi bilinen müzelerinden. 1920-1970 yılları arasındaki tarihi araçların sergilendiği bu müze, İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler arasında. Aslında müze çocuklardan çok yetişkinlerin ilgisini çekiyor.

Otomobillerin yanı sıra müzede, kamyon, motosiklet ve tarihi traktörleri de görebiliyorsunuz.

72.Fener Rum Lisesi (Kırmızı Mektep)

Fener Rum Erkek Lisesi
Fener Rum Erkek Lisesi

Kırmızı Mektep olarak da bilinen Fener Rum Kilisesi, İstanbul’un en renkli semtlerinden biri olan Fener-Balat’ta bulunuyor. Sadece özel izinlerle lisenin içerisi gezilebiliyor olsa da, dış mimarisini görmek için bile ziyaret edilebilecek tarihi yapılardan.

Lisenin tarihi 1454 yılına uzanıyor. Ancak günümüzdeki görkemli bina 1881 yılında inşa edilmiş.

73.Yeşilköy Havacılık Müzesi

Yeşilköy Havacılık Müzesi - İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

İstanbul Yeşilköy’de askeri havaalanının hemen yanında bulunan Yeşilköy Havacılık Müzesi, Türk hava kuvvetlerine ait uçakların sergilendiği bir müze. Müzenin tarihi I. Dünya Savaşı sonuna kadar uzanıyor. Savaş sonrasında farklı milletlere ait olan uçaklar, bu müzeyi kurma fikrini ortaya çıkarmış. Ancak müze 1971 yılına kadar kurulamamış.

1971 yılında İzmir’de kurulmuş olan müze, hem ulaşımın zor olması hem de yeterli ilgiyi görmemiş olmasından dolayı 1985 yılında günümüzdeki yerine taşınmış.

74.Flamingo Köy

Flamingo Köy
Flamingo Köy

Sessiz ve sakin doğasıyla temiz havanın keyfini çıkarmak isteyen İstanbullunun son zamanlarda popüler gezi güzergahlarından biri olan Flamingo Köy, İstanbul’da hafta sonu kahvaltısı yapabileceğiniz en özel yerlerden biri. Kazlardan kuğulara, civcivlerden tavuklara birçok hayvan çeşidine de ev sahipliği yapan Flamingo Köy, Çatalca’da bulunuyor.

75.Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü
Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü, İstanbul’un en renkli ve en güzel ilçelerinden biri olan Bakırköy’de, Şenlikköy mahallesi kıyılarında bulunan, M.Kemal Atatürk tarafından sık sık kullanılmış olan bir yapıdır.

76.Beykoz Mecidiye Kasrı

Beykoz Gezilecek Yerler
Foto Kaynak ; mehmetakinci.com

Mermerden bir köşk olan Beykoz Mecidiye Kasrı, İstanbul’un en eski kasırlarından biri ve Beykoz Sarayı olarak da biliniyor. Mısır Valisi Mehmed Ali Paşa tarafından 1845 yılında Sultan Abdülmecid’e armağan olarak inşasına başlanmış bu kasır, paşanın ölümünden sonra oğlu Mısır Valisi Said Paşa döneminde 1854 yılında tamamlanmış.

Sarayın bir de cafe bölümü bulunuyor. Henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş olmasından dolayı da, kafa dinlemek için en güzel spotlardan biri diyebilirim.

77.Yedikule Zindanları

Yedikule zindanları
Yedikule zindanları

Yedikule Hisarı olarak da bilinen Yedikule Zindanları, İstanbul’un en önemli tarihi köşelerinden biri olmasına rağmen, uzun yıllar kaderine terkedilmiş anıtlardan.

Zindan olarak bilinse de, aslında bu yapının yapılış amacı yabancı kralları ve diğer ülkelerden gelen önemli misafirleri görkemli bir şekilde karşılamaktır. MS 413-439 yılları arasında Kral II. Teodosios zamanında tamamlanmış olan yapı, günümüzdeki haline İstanbul’un fethinden sonra gelmiş.

78.Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı Müzesi
Hababam Sınıfı Müzesi

Yeşilçam filmlerinin unutulmaz filmlerinden olan Hababam Sınıfı’nın çekimlerinin yapıldığı Adile Sultan Kasrı içerisinde yer alan Hababam Sınıfı Müzesi, nostalji yapmak isteyen herkesin severek ziyaret edebileceğiniz bir müze.

Müze aslında küçük bir sınıftan oluşuyor. İçeride balmumu heykelleri ve sıraların üzerinde de oyuncuların gerçek isimleri ve canlandırdıkları karakterlerin kartpostalları yer alıyor. Üsküdar’da bulunan bu müzede, şehirde görülmeye değer yerler arasında.

79.Barış Manço Müzesi

Barış Manço Evi/Müzesi
Foto kaynak ; Flickr.com

Türk müzik dünyasının en önemli sanatçılarından biri olan Barış Manço’nun uzun yıllar ailesiyle yaşadığı ve çalışmalarını yaptığı ev, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor. Kadıköy Moda’da kapılarını 2010 yılında aralayan Barış Manço Müzesi, açıldığı günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

80.Yenikapı Mevlevihanesi

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde bulunan Yenikapı Mevlevihanesi, Mevlevî tarikatının İstanbul’da Galata Mevlevihanesi’nden sonra faaliyete geçirdiği ikinci dergâh olarak biliniyor.

Sema gösterileri ve tarihi yapısıyla dikkat çeken bu yapıda listenize ekleyebileceğiniz turistik noktalardan.

81.Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nebahat hanım için bir hatıra parkı olarak düzenlenmiş. Otoyollar ve bağlantı yolları arasında 8 küçük ada üzerinde kurulmuş bahçe, 1995 yılında bir hatıra parkı olarak kurulmuşken, 2002 yılında amaç değiştirilerek bir Botanik bahçesi olarak yeniden açılmış. 2003 yılında Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi adını almış.

82.Aşiyan Müzesi

Aşiyan Müzesi
Aşiyan Müzesi

Edebiyat aşıkları için biçilmiş bir kaftan olan Aşiyan Müzesi, 1945 yılında Edebiyat-ı Cedide adıyla açılmış.

Türk edebiyatının ünlü şairlerinden olan Tevfik Fikret’in anıları ve eserleriyle dolu olan bu muhteşem müze, eşsiz Boğaz manzarası ve farklı mimarisiyle de dikkat çekiyor.

83.Baltalimanı Japon Bahçesi

Baltalimanı Japon Bahçesi
Foto Kaynak ; yesil-ev.blogspot.com

Baltalimanı’nda sakura ağaçlarını görebileceğiniz bir bahçe olan Baltalimanı Japon Bahçesi, 2003 yılında Japonya’nın Türk yılı ilan etmesi üzerine kuruluyor.

6000 metrekarelik oldukça geniş bir alana kurulu olan bahçenin en güzel yanı ise girişlerin ücretsiz oluşu. Çay odası, gölet, çardak, şelale gibi alanların yer aldığı bu bahçe, henüz çok popüler olmadığından kafa dinlemek için de gidilebilecek yerler arasında.

84.Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi - Sarıyer Gezilecek Yerler
Sakıp Sabancı Müzesi

İstanbul’un özel müzelerinden biri olan Sakıp Sabancı Müzesi, bahçesindeki heykel attan dolayı atlı köşk olarak da biliniyor. Zengin bir hat ve resim koleksiyonuna sahip olan müze, 2002 yılında ziyarete açıldığı günden günümüze sanatseverler tarafından bir hayali rağbet görüyor.

85.Pelit Çikolata Müzesi

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler arasında oldukça popüler cazibe merkezlerinden biri olan Pelit Çikolata Müzesi, Esenyurt’ta Pelit Çikolataları Üretim Tesisi’nde yer alıyor.

Ünlü efsanelerin, dünya sanatının başyapıtları ve masal kahramanlarının heykellerinin tamamen çikolatan yapılmış halini görebileceğiniz müzede çikolata şelalesi gibi çocukların ilgisini çeken sunumlarda yer alıyor.

86.Süreyya Operası

Süreyya Operası - Kadıköy Gezilecek Yerler
Süreyya Operası

Kadıköy’ün en sevilen en iyi bilinen caddelerinden olan Bahariye Caddesi’nde bulunan Süreyya Operası, Süreyya İlmen tarafından yaptırılmış olup 6 Mart 1927 tarihinde açılmış. 2005 yılına kadar sinema salonu olarak hizmet vermiş olan yapı günümüzde, çok sayıda konsere ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

87.Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Azaryan Yalısı olarak bilinen tarihi yapının içinde faaliyet gösteren Sadberk Hanım Müzesi, 14 Ekim 1980 tarihinde Vehbi Koç Vakfı tarafından açılmış.

Türkiye’nin ilk özel müzesi olma ünvanına sahip olan bu müzede Arkeoloji ve Türk-İslam eserlerinin yanı sıra, seramik koleksiyonu da bulunuyor.

88.Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Gezisi
Sait Faik’in çalışma odası

İstanbul’da gezilecek en popüler müzeler arasında olan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, Burgaz Adası’nda bulunuyor.

Ünlü yazar Sait Faik’in uzun bir süre yaşadığı ve birçok eserini kaleme aldığı bu ev, 1959’dan bu yana bir müze-ev olarak ziyaretçiye açık. Müzede çok sayıda mektup, kartpostallar, fotoğraflar ve yazara ait kişisel eşyalar sergileniyor.

89.Aynalıkavak Kasrı

Foto Kaynak ; flickr.com/salvatorbarki

Osmanlı döneminde Aynalıkavak Sarayı ve Tersane Sarayı gibi isimlerle anılmış olan Aynalıkavak Kasrı, Osmanlı klasik mimarisinin en son eserlerinden biri olarak biliniyor. Haliç’te bulunan kasır günümüzde daha çok kahvaltısıyla ünlü olsa da, 20 TL gibi bir ücret ödeyerek kasrın içini de gezebiliyorsunuz. Kasırda Osmanlı dönemine ait çok sayıda mobilyaları ve süslemeleri görmek mümkün.

90.Bahariye Caddesi

Bahariye Caddesi Hakkında Bilgiler
Bahariye Caddesi

İstanbul’un Kadıköy ilçesinin en hareketli caddelerinden biri olan Bahariye Caddesi, İstiklal’in Anadolu Yakası’ndaki bir diğer versiyonu.

Bu cadde de, en az İstiklal kadar hareketli ve canlı bir caddedir. Birbirinden güzel ve şık restoranları, cafeleri ve barları bulabileceğiniz cadde, Anadolu Yakası’ndayken mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

91.Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi
Foto Kaynak ; orayanasilgiderim.com

Sosyetik bir bölgeden çok daha fazlası olan Bağdat Caddesi, kısaca ‘Cadde’ olarak bilinir ve yine Anadolu Yakası’nda Kadıköy’ün sevilen gezi güzergahlarından biridir. Bu cadde, genellikle pahalı arabaların, topuklu sosyete kızların veya zenginlerin takıldığı bir yer değil. Burada her tür İstanbulluyu huzur içinde dolaşırken görebilirsiniz. Bazılarının piyasa yapmak için tercih ettiği cadde, her yaştan İstanbulluya hitap ediyor.

Cadde üzerinde çok sayıda kahvaltıcı, alışveriş mağazaları ve cafeleri bulabilirsiniz. Ayrıca birçok tarihi yapı da yine bu caddeden kolaylıkla ulaşılabilir bir konumda bulunur.

92.Tekfur Sarayı Müzesi

Tekfur Sarayı Müzesi

Tekfur Sarayı veya Porfiroğenitus Sarayı olarak bilinen bu tarihi yapı, geç Bizans mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Edirnekapı’da bulunan bu müzede, 12. yüzyıla ait Bizans kalıntıları görülebiliyor.

93.Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

Tarihi bilinci artırmayı ilke edinmiş, İstanbul’un en güzel müzelerinden biri olan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi İstanbul’da çocuklarla gezilecek en güzel yerler arasında. Müzede, Anadolu Selçuklu Devleti’nden Osmanlı Dönemine, Roma, Kurtuluş Savaşı ve Birinci İnönü muharebelerine tanıklık eden çok sayıda eser yer alıyor.

94.Caferağa Medresesi

Caferağa Medresesi
Caferağa Medresesi

Ayasofya’nın yanındaki merkezi konumuyla dikkat çeken Caferağa Medresesi, Cafer Ağa’nın emriyle Mimar Sinan’a Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılmış. İstanbul’un en nadide mekanlarından biri olan bu medrese, günümüzde günübirlik el sanatları çalışmalarıyla da ilgi görüyor. Kuyumculuk, ney, hat, çini ve Osmanlıca gibi birçok alanda uzun süreli eğitimler alabilmenin mümkün olduğu bu medreseyi de Tarihi Yarımada sınırları içerisindeyken mutlaka görün derim.

95.Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı
Yıldız Sarayı

İlk kez Sultan III. Selim’in annesi Mihrişah Sultan için yaptırılmış olan Yıldız Sarayı, özellikle II. Abdülhamid döneminde Osmanlı Devletinin ana sarayı olarak kullanılmış. Beşiktaş ilçesinde, Yıldız Parkı sınırlarında yer alan saray, İstanbul’un gezilecek tarihi yerleri arasında.

96.Kamondo Merdivenleri

Taksim Gezi Rehberi
Kamondo Merdivenleri

Galata Kulesi’ne giderken görebileceğiniz tarihi bir yapı olan Kamondo Merdivenleri, Bankalar Caddesi ile Banker Sokağı’nı birleştiriyor.

1870-80 yılları arasında Abraham Salomon Kamondo tarafından yaptırılmış bu merdivenler, Karaköy’de sevgiliyle gidilecek en güzel yerlerden.

97.Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı Yeme İçme
Anadolu Kavağı

İstanbul’un Beykoz ilçesinin en popüler ve en turistik mahallelerinden biri olan Anadolu Kavağı, tertemiz havası, doğası ve balıkçı restoranlarıyla ünlü.

Çok sayıda mekana ev sahipliği yapan bu mahallede, görülecek birçok tarihi yapı da bulabilirsiniz.

Sırf midye tavasını denemek için gidebileceğiniz bu mahalle de listenize ekleyebileceğiniz bir yer.

98.Orhan Kemal Müzesi

Cihangir İstanbul
Orhan Kemal Müzesi

Ünlü yazar Orhan Kemal’in anısını yaşatmak için Beyoğlu’nda kurulan bir müze olan Orhan Kemal Müzesi‘nde, yazarın şahsi eşyalarından fotoğraflarına, kitaplarının orijinal ilk baskılarından mektuplarına kadar çok sayıda objeyi görebiliyorsunuz. Orhan Kemal hayranı olmasanız dahi, sanata değer veriyorsanız bu müze mutlaka ilginizi çekecektir.

99.Nişantaşı

Nişantaşı
Foto Kaynak ; kucukoteller.com

Semt semt İstanbul’u gezmeyi planlıyorsanız, şehirdeki en havalı ve en canlı semtlerden biri olan Nişantaşı’nı da mutlaka görün derim. Burası, İstanbul’daki en ünlü mekanlardan bazılarını bulabileceğiniz bir yer. Moda butikleriyle bilinen, lüks bir yerleşim yeri olan Nişantaşı, Abdi İpekçi Caddesi ve Maçka Demokrasi Parkı gibi popüler cazibe merkezlerine ev sahipliği yapar.

Daha Başka İstanbul’da Nereler Gezilir ?

İstanbul gezilecek yerler listesine eklenebilecek daha çok sayıda tarihi ve turistik çekim merkezlerinden bahsetmek mümkün. Fakat İstanbul’u ilk defa ziyaret ediyorsanız, ilk olarak yukarıdaki popüler turistik noktalar ile gezinize başlayın. Çok daha fazla zamanınız kalırsa veya İstanbul’da yaşamaya başladıysanız, aşağıdaki cazibe merkezlerine de göz atabilirsiniz.

100.Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı
Belgrad Ormanı

İstanbul’un en yeşil alanlarından biri olan Belgrad Ormanı, birbirinden güzel mesire yerleri, doğal yaşamı ve huzurlu atmosferiyle İstanbulluların hafta sonu için popüler gezi duraklarından biri.

Yürüyüş parkurları, kamp alanları ve piknik yerleriyle ilgi gören Belgrad Ormanı, yılın dört mevsimi ailece gidilecek yerler arasında. Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze kadar korunarak gelmiş gürgen, kayın, meşe ve kestane gibi yayvan yapraklı çok sayıda ağaca da ev sahipliği yapıyor.

Tarihi 18. yüzyıla uzanan birçok bend’e de ev sahipliği yapan ormanlık alan, 5300 hektarlık oldukça büyük bir alanda ziyaretçilerini ağırlıyor.

101.Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Gezilecek Yerler
Polonezköy Tabiat Parkı- Foto Kaynak; Metin Demirel

İstanbul’un gizli bahçelerinden biri olan Polonezköy Tabiat Parkı, piknik yerler, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve koşu parkurlarıyla keyifli bir hafta sonu deneyimi sunuyor.

Adampol olarak da bilinen Polonezköy’de bulunan bu tabiat parkının en güzel yanı ise, kolay ulaşılabilir bir konuma sahip oluşu. Doğal güzellikleri ve renkli bitki örtüsüyle de ziyaretçilerini büyüleyen alan, 1994 yılında bir tabiat parkı ilan edilmiş. O günden günümüze İstanbullunun popüler gezi rotalarından biri olmaya devam eden tabiat parkında sonra, Polonezköy’de diğer tarihi ve turistik cazibe merkezlerine göz atabilirsiniz. Polonezköy gezilecek yerler adlı yazımızda, bölgedeki cazibe merkezlerini haritalı gezi rotasıyla birlikte bulabilirsiniz.

102.Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Kuralları
Atatürk Arboretumu

Bir nevi canlı ağaç müzesi olan Atatürk Arboretumu, doğa ve bitki meraklısı her turistin mutlaka görülecek yerler listesine eklemesi gereken cazibe merkezlerinden biri.

2000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan alan, özel günlerde fotoğraf çekimi için de hizmet veriyor.

İçeriye yiyecek ve içecek alınmıyor. Yani piknik yapabileceğiniz veya mangal yakabileceğiniz bir yer değil. Bir müzede uyulması gereken kuralların hemen hepsine sahip olan Atatürk Arboretumu’nda yapılacak en güzel şeylerden biri mis gibi temiz hava eşliğinde kitap okumak veya doğayla baş başa kalmaktır.

103.Fenerbahçe Parkı

İstanbul’un en havalı ilçelerinden olan Kadıköy’de, Fenerbahçe’de bulunan park, Anadolu Yakası’nın en büyük parklarında biri.

Deniz kenarındaki muhteşem konumuyla da dikkat çeken parkta, çok sayıda cafe de bulunuyor. Piknik masaları ve çocuk bahçesi de olan parkta mangal yakamıyor olsanız da, küçük piknikler yapılabiliyor. Daha çok gençler tarafından ziyaret ediliyor olsa da, her yaştan İstanbulluyu ve turisti bu parkta görebiliyorsunuz.

104.Beykoz Korusu

Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri Kahvaltı
Beykoz Korusu

Abraham Korusu olarak da bilinen Beykoz Korusu, güzel bir hafta sonu kahvaltısı veya yürüyüşü için İstanbul’da gidilecek yerler arasında.

Boğaziçi korularının en büyüklerinden biri olmasıyla da dikkat çeken koru, bir de yeme içme konusunda hizmet sosyal tesislere de sahip. Burada ister güzel bir kahvaltı, isterseniz güzel bir öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz.

105.Taşdelen Mesire Alanı

Taşdelen Mesire Alanı
Kaynak ; foursquare.com

Orman kokusu için İstanbul gezilecek yerler listesine eklenebilecek çekim merkezlerinden biri olan Taşdelen Mesire Alanı, son yıllarda İstanbullunun en popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Çam, meşe, göknar ve kayın ağaçlarıyla dolu olan bu mesire yeri, piknik ve bisiklet gezisi için tercih ediliyor olsa doğa yürüyüşü yada hafta sonu kahvaltısı için de gidilebilecek çekim merkezlerinden biri.

38 bin metrekarelik bir alan içerisinde 2 bin dönümlük orman alanına sahip olan mesire alanı, piknik yerleri, kamp alanları ve koşu parkurlarıyla da adından söz ettiriyor.

106.Bakırköy Botanik Parkı

Bakırköy Botanik Parkı
Bakırköy Botanik Parkı

Şehrin ortasında yemyeşil bir vaha olan Bakırköy Botanik Parkı, daha çok çocuklarla gidilecek yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinden. Parkta, 11 tematik bahçenin yanı sıra, çok sayıda çocuk oyun alanı, doğal bir gölet, piknik alanları ve sosyal tesisler bulunuyor.

Avrupa Yakası’nın en popüler cazibe merkezlerinden biri olan bu botanik park, isminin aksine bir eğlence parkı olmaya devam ediyor. Parkı ziyaret eden İstanbullunun büyük bir bölümü, çocuklarla burayı ziyaret ediyor. Çünkü park, çocukların ilgisini çekecek çok sayıda şeye sahip.

107.Maçka Demokrasi Parkı

Maçka Demokrasi Parkı Ulaşım Bilgileri
Maçka Demokrasi Parkı

Kedisini köpeğini alıp gelen İstanbulluyla dolu parklardan biri olan Maçka Demokrasi Parkı, hem Beşiktaş hem de Şişli’den kolaylıkla ulaşabileceğiniz merkezi bir konumda bulunuyor.

Her yaştan ziyaretçiye hitap eden park, özellikle köpek dostu olanlara hitap ediyor. Köpeksiz veya kedisiz gezen pek fazla kişi yok. Bu yüzden de etraf kedi köpek kaynıyor. Ünlülerin de popüler gezi duraklarından biri olan bu parkta yapılacak en güzel şeylerden biri ise, parkın hemen yukarısından geçen teleferiğe binerek kısa süreliğine de olsa eşsiz bir manzara seyretmek.

108.Aydos Ormanı

Aydos Ormanı
Aydos Ormanı

İstanbul’un gürültüsünden ve kalabalığında bir nebze de olsa uzaklaşıp, doğayla baş başa kalabileceğiniz yerlerden biri olan Aydos Ormanı, çam ağaçlarıyla çevrili eşsiz bir güzelliğe sahip.

Ormanlık alan içerisindeki göl kenarı ise, bir mesire alanı olarak belirlenmiş. Burada kendin pişir kendin ye konseptinde hizmet veren mekanda bir şeyler yiyebilir, kendiniz mangal yakabilir veya balık tutabilirsiniz. Aydos Ormanı’nda her yaştan ziyaretçiye göre yapılacak aktiviteler bulunuyor. Bu yüzden dolu dolu bir gününüzü bu ormanlık için ayırmayı düşünebilirsiniz.

109.Dragos Tepesi

İstanbul’un sevda tepesi olarak da bilinen Dragos Tepesi, muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Prens Adaları’nın en güzel şekilde görüldüğü yer olan bu tepede bulunan bölgenin tarihi ise 6. yüzyıla kadar uzanıyor.

İstanbul gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden olan Dragos Tepesi, daha çok İstanbullunun tercih ettiği yerlerden biri.

İstanbul’da 1 Günde Ne Yapılır ?

istanbul gezilecek yerler blog
Kapalıçarşı – kaynak ; flickr / deepgoswami

İstanbul’da sadece 1 gününüz varsa yapılacak şeyler oldukça sınırlı olacaktır. Eğer İstanbul’a ilk kez geliyorsanız, sadece Avrupa Yakası’nı görerek gününüzü tamamlamayı düşünebilirsiniz. Zaten Sultanahmet ve Beyoğlu’daki öne çıkan çekim merkezleri günübirlik İstanbul gezisi için yeterli olacaktır.

İşte dolu dolu 1 günde İstanbul’da ne yapılır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler turistik cazibe merkezleri ;

Sultanahmet Bölgesini Görün

İlk olarak Sultanahmet Camii ve Ayasofya’nın bulunduğu Sultanahmet Meydanı’na mutlaka uğrayın, burası İstanbul’da turist olarak görülecek yerler arasında ilk sırada yer alır ve şehirdeki kaçırılmaması gereken en önemli çekim merkezlerine ev sahipliği yapar.

Sultanahmet bölgesinde ;

 • Sultanahmet Camii
 • Ayasofya Camii
 • Topkapı Sarayı
 • Yerebatan Sarnıcı’nı mutlaka görün.

Bu turistik cazibe merkezlerinin hemen ardından tramvaya atlayıp hemen Karaköy’e gidin, oradan Galata Kulesi’ne göz atıp, İstiklal Caddesi’nden geçmeyi de unutmayın. Bu bahsettiğim cazibe merkezleri İstanbul’un olmazsa olmaz çekim merkezlerinden. İstanbul’da sadece 1 günününüz varsa, rotanızı bu şekilde yapmayı düşünebilirsiniz.

İstanbul Kaç Günde Gezilir ?

istanbul gezi rehberi blog
Sultanahmet – kaynak ; flickr / mattia panciroli

İstanbul için şu kadar süre yeterli olur demek pek doğru olmaz. Çünkü İstanbul’u tam anlamıyla keşfetmek aylarca sürebilir. Bu yüzden sadece yabancı turist gibi İstanbul’u keşfetmek istiyorsanız en azından 5 gününüzü, ideal olarak da 1 haftanızı İstanbul için ayırın derim.

İstanbul’a Ne Zaman Gidilir ?

istanbul gezilecek yerler blog
Kaynak ; flickr / farouq_taj

İstanbul için en ideal zaman nisan-mayıs veya eylül-ekim ayları arasıdır. Kışın İstanbul’u keşfetmek pek kolay olmadığı gibi, temmuz ağustos gibi havaların en sıcak olduğu aylarda da pek kolay olmuyor. Özellikle yabancı turistlerin yoğun olduğu bu dönemde, turistik cazibe merkezlerini görmek için çok uzun kuyruklara girmek zorunda kalabiliyorsunuz.

İstanbul’da otel fiyatlarının en pahalı olduğu zaman haziran, temmuz ve ağustos ayları. Bu yüzden otel fiyatlarının biraz daha uygun olduğu, turistlerin daha az olduğu nisan mayıs ayları İstanbul’u ziyaret için en ideal zaman olabilir.

İstanbul gezilecek yerler listesi için daha birbirinden güzel ve önemli tarihi, turistik yapılardan bahsetmek mümkün. İstanbul’da gezilecek bu yerlerin dışında daha yüzlerce yer bulunuyor desek abartmış olmayız. Fakat 3-4 günlük bir İstanbul gezisi planlıyorsanız, yukarıdaki 109 yer arasından eşsiz bir şehir gezisi çıkarabileceğinizi de unutmayın.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!