Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi İstanbul Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 50 Yer

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 50 Yer

İstanbul gezilecek yerler listesi için yüzlerce önemli turistik noktalardan bahsetmek mümkün. İstanbul, insanı kendine çeken sokakları, buram buram tarih kokan mabetleri, doğal güzelliğiyle göz kamaştıran adaları, iki kıtayı birleştiren boğazı, dünyaca tanınan birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan müzeleriyle dört mevsim gezip görülebilecek, keşfedilebilecek muhteşem bir şehir. 3 bin yıllık koca bir tarihe sahip, elimizin altında istediğimiz zaman gidebileceğimiz bir şehir. Üstelik giriş vizesiz. Cebinizdeki parayı 6-7 ile çarpmanıza da gerek yok. Ayrıca yanınızda Türkçe-İngilizce el kitapçığı olmadan da rahatlıkla gezilebiliyor.

-

Şairlere ilham olan şehir İstanbul. Roma, Bizans ve Osmanlı gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış, 1600 yıl boyunca farklı dinlere ve kültürlere kucak aşmış kozmopolit bir şehir. Her dönemin kalıntılarına sahip olmasıyla ünlü olan İstanbul, kurulduğu günden bu yana birçok farklı isimle anılmış. Makarrı Saltanat, Asitane, Darülhilafe, Byzantion, Nova Roma, Konstantinopolis, Konstantiniyye bunlardan sadece birkaçı. Günümüzdeki ismini ise Cumhuriyet’in kurulmasından sonra almıştır.

Medeniyetlerin beşiği İstanbul, geçmişten günümüze uzanan eşsiz tarihi mirasıyla her dönem önemli bir cazibe merkezi olmayı sürdürüyor. Yılın her döneminde yerli/yabancı turistleri tüm ihtişamıyla ağırlayan bu güzel şehirde turist olarak yapılacak çok fazla şey var. Eğer İstanbul’u ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki 50 yer arasından şehirdeki sürenize göre güzel bir gezi rotası çıkarabilirsiniz.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul Gezilecek Yerler Haritası
İstanbul Gezilecek Yerler Haritası’nda listemizdeki 50 yerden en önemli 30’unu görebilirsiniz. Google Maps‘te görmek için tıklayın

İstanbul denince akla ilk Tarihi Yarımada gelir. Bu yarımada içerisindeki Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı gibi yerler, yerli/yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği turistik noktalar arasında. Binlerce insanın uzun kuyruklarda bekleyerek görmeye çalıştığı bu yerler, İstanbul gezilecek yerler listesinin bel kemiğini oluşturuyor. Bunun dışında, Mimar Sinan‘ın en güzel eserlerinden olan Süleymaniye Camii, baharat kokusuyla sevilen Mısır Çarşısı, dünya üzerindeki en eski kapalı çarşı olan Kapalı Çarşı, uygarlık tarihine 130 yıldır ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, mistik havasıyla şehrin en fotojenik yeri Kız Kulesi… gibi listenize ekleyebileceğiniz birbirinden değerli yerler de bulunuyor.

1.Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii
Sultanahmet Camii

İstanbul’un en iyi bilinen yerlerinden biri olan Sultanahmet Camii, Sultanahmet bölgesinde görebileceğiniz şehirdeki en önemli tarihi yapılar arasında geliyor. Türk İslam Mimarisi’nde fark yaratmış yerlerden biri olarak kabul edilir. Tüm görkemiyle Ayasofya’nın hemen yanı başındaki bu güzelliğin mimarı ise, sanılanın aksine Mimar Sinan değil, Mimar Sinan’ın yetiştirdiği Sedefkar Mehmet Ağa‘dır. Camii, Sultan I. Ahmet döneminde, 1609-1616 yılları arasında inşa edilmiş.

Caminin temelini de ilk olarak Padişah atmış. I. Ahmet’in temel atma sırasında kullanmış olduğu kazma, günümüzde Topkapı Sarayı içerisinde görülebilir. Sultanahmet Camii ile ilgili en önemli özellik, caminin Osmanlı sınırları içerisinde yer alan ilk ve tek 6 minareli camii oluşudur. Camideki 6 minare her ne kadar camiye farklı bir ihtişam ve güzellik katmış olsa da, yapıldığı zamanda dünya üzerindeki tek 6 katlı minarenin Kâbe’de olduğundan yoğun eleştirilere maruz kalmış. Son olarak Sultanahmet Camisinin Blue Mosque olarak bilinmesinin nedeni ise, camideki mavi renkteki çinilerden dolayıdır.

 • Sultanahmet Camii’ne girişler ücretsizdir.

2.Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Müzesi

Kimilerinin Ayasofya Camii, kimilerinin Ayasofya Müzesi olarak bildiği bu müze, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müze ünvanı olma özelliğini sürdürüyor. ”İlahi Bilgelik Kilisesi” anlamına gelen Ayasofya, dünyanın sanat ve tarihi mimarlık bakımından en önemli anıtlarından sayılıyor. 6. yüzyılda Doğu Romalı Philon tarafından ”Dünyanın sekizinci harikası” olarak tanımlanan Ayasofya/Aya Sofya, Bizans İmparatoru I. Justinyen tarafından 532-537 yılları arasında inşa edildi. Tarihi Yarımada’nın en önemli yapısı olarak kabul edilir ve İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ayasofya, İstanbul’da inşa edilen ilk Bizans Kilisesi olması bakımından da oldukça önemli. 916 yıl boyunca bir kilise olarak kullanılmış olan Ayasofya, Fatih’in İstanbul’u 1453 yılında fethetmesinden sonra camiye dönüştürülmüş. 15. ve 16. yüzyıllarda camiye mihrap, minber ve ahşap korkuluklar inşa edildi. 482 yıl boyunca camii olarak kullanıldıktan sonra, 1935’te Atatürk’ün isteği ve Bakanlar Kurulu kararınca camii, müzeye dönüştürülmüştür.

Ayasofya Müzesi - İstanbul Gezilecek Yerler
Ayasofya Müzesi

Bizans mimarisinin günümüze kalan en büyük örneklerinden biri olarak kabul edilen bu görkemli yapıt, taş işlemeleri ve mozaiklerden oluşan eşsiz bir koleksiyona ev sahipliği yapmasıyla ünlü. İç mekan oldukça süslü ve gösterişli bir dekorasyona sahip. İçeride mozaikler, mermer sütunlar, tarihi ve sanatsal değeri yüksek kaplamalarla dekore edilmiş. Özellikle üst kattan görülen manzara muhteşem. Müze içerisinde kaçırılmayacak birçok nokta olsa da, geniş bir bakış açısı sunan üst katı ziyaret ettiğinizden emin olun.

 • Ayasofya Müzesi giriş ücreti ; 100 TL’dir. Müzekartlar ile Ayasofya’ya indirimli olarak girilmektedir.
 • Ziyaret Saatleri ; 09:00-18:00 saatleri arasıdır. Yaz aylarında müze 1 saat geç kapanmaktadır.
 • Güncel giriş ücreti ve daha fazla bilgi için ; muze.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

3.Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Osmanlı Sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkeziydi. Fatih’in 1453 yılında İstanbul’u fethettikten sonra 1460 yılında saray yapımına başlanmış ve 18 yıl sonra 1478 yılında tamamlanmıştır. İstanbul’un ikonik yapılarından biri olarak kabul edilen saray, şehirdeki en önemli birçok yer gibi Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alıyor.

Hükümdarlığın merkezi Topkapı Sarayı’nda 4 binden fazla önemli zat misafir edilmiş. İmparatorlar, krallar, komutanlar, elçiler, tüccarlar, din adamları… Harem, Hazine Odası ve Saltanat Kapısı gibi bölümlerden oluşan sarayın en dikkat çeken yeri, şüphesiz Harem Bölümü oluyor. Birinci avludaki bu bölüm çoğu zaman restorasyon çalışmalarından dolayı ziyaretçiye açık olamayabiliyor. Burada, Valide Sofrası, Hünkar Sofrası ile Harem ağalarının ve cariyelerin kaldığı bölümler görülebiliyor. Birbirinden değerli bölümlerin olduğu bu saray için en azından 2 saatinizi ayırdığınızdan emin olun deriz.

 • Topkapı Sarayı Giriş ücreti ; 100 TL’dir. Harem bölümü ve Aya İrini Müzesi bu giriş ücretine dahil değildir. Müzekart saray içerisinde geçerlidir.

4.Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı

Ayasofya’nın güneybatısında Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alan İstanbul’un görkemli yapılarından bir diğeri de Yerebatan Sarnıcı‘dır. Daha çok yabancı turistler tarafından ilgi gören sarnıç, aşırı karanlık olduğundan dolayı da flaşlı kameralar ile ziyaret etmek de şart.

Görkemli sütunlarıyla ve gizemli heykelleriyle dikkat çeken Yerebatan Sarnıcı, 9 metre yükseklikteki 336 sütunu ve 2 Medusa heykeliyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Sarnıç, İstanbul’un birçok yerinde imzası olan Bizans İmparatoru I. Justinyen tarafından 542 yılında yapılmış. ”Bazilika Sarnıcı” olarak da bilinirken suyun içerisinden yükselen sütunlar nedeniyle de halk arasında ”Yerebatan Sarayı” olarak da anılmıştır.

Yerebatan Sarnıcı, Bizans döneminde imparatorların yaşadığı sarayın ve bölgedeki halkın su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilmiş. Her biri 9 metre yükseklikteki 336 sarnıç sayesinde eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Biraz kalabalık ve karanlık olduğundan dolayı da iyi kameralarla güzel bir zamanda bu sarnıcı ziyaret ettiğinizde emin olun. Hafta için öğleden sonra 3-4 gibi çok daha sakin olduğu söylenir.

 • Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti ; Öğrenci ve öğretmen 5 TL, yetişkinler 20 TL ve yabancılar için 30 TL’dir ve müzekart burada geçerli değildir.
 • Web Sitesi ; yerebatan.com

5.İstanbul Kapalı Çarşı

İstanbul Kapalı Çarşı
İstanbul Kapalı Çarşı

İstanbul’un en güzel ve en popüler semtlerinden biri olan Beyazıt’ta bulunan Kapalı Çarşı, 4 binden fazla mağazası ile İstanbul’un alışveriş cenneti olarak bilinir. Aşırı kalabalık olan bu çarşıda aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Daha çok yabancı turistlerin rağbet ettiği yerlerden biri olarak bilinse de, Türk turistlerin de İstanbul gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Dünyanın en eski ve en büyük örtülü çarşılarından biri olması bakımından da oldukça önemlidir. Nuruosmaniye ve Beyazıt Camileri arasında uzanan bu çarşı, 40 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. 11 kapısı ve 64 sokağı ile labirenti andıran bu çarşıda birbirinden eski tarihi yerler de bulunuyor. Çarşının inşaati ilk kez 1461 yılında Fatih döneminde başlamış. Günümüzdeki son şeklini 17. yüzyılda almış ve Akdeniz ticaretinin merkezi haline gelmiştir.

6.Beltur Galata Kulesi

Beltur Galata Kulesi
Beltur Galata Kulesi

İstanbul’da en sevdiğim yerlerden biri olan Galata semtinde bulunan Beltur Galata Kulesi, şehrin en sembolik yapılarından biri. Kuleye çıkmak farklı bir deneyim olsa da, uzun kuyruklar ve sıkış tıkış bir balkon gezisi sizi bunaltabiliyor. Eğer yeteri kadar zamanınız varsa kesinlik bu uzun kuyruklara girip şehrin muhteşem bir manzarasını sunan seyir terasına çıkın. Hatta restoranında bir öğle veya akşam yemeği yiyin. Hediyelik eşya dükkanından birkaç şey almayı da unutmayın.

İstanbul’un taştan kalbi Galata Kulesi, dünyada ayakta kalmış en eski kulelerden biri olması bakımından da tarihi ve mimari bir öneme sahip. Galata’nın tarihi uzundur. 6. yüzyılın başlarında Bizans İmparatorluğu döneminde bir fener kulesi olarak inşa edilmiş. Daha sonra bölgeye Cenevizliler yerleşmiş ve Bizans’tan korunmak için kulenin etrafını surlarla çevirmişler. 15. yüzyıldan sonra Osmanlı’nın eline geçmiş olan kule, tarihi boyunca farklı hizmetler için kullanılmış. Hapishane olarak bile kullanılmış olan kule günümüzde şehrin en turistik yerlerinden biridir.

Biz Galata olarak biliriz burayı. Galata Kulesi çok resmi gelir kulağa. Birçok İstanbullunun aşık olduğu yerlerdendir burası ve her daim ziyaretçisi vardır. Siz de İstanbul ziyaretinizde şehri tepeden izlemek istiyorsanız, Galata’ya bir göz atın deriz.

 • Galata Kulesi giriş ücreti ; 15 TL’dir.

7.Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi

İstanbul’a asalet katan saraylardan bir diğeri de Dolmabahçe Sarayı‘dır. Son dönemlerde Batı mimarisi kullanan Osmanlı’nın şehre kattığı son yapılardan biri olarak biliniyor. Müzekartın geçerli olmadığı sarayda birçok İstanbul sarayında olduğu gibi fotoğraf çekmek yasak. İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan sarayın Haremlik ve Selamlık gibi farklı bölümleri bulunuyor ve kombineli biletler ile bu iki bölüm de görülebilmektedir.

Saray, 31. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırıldı. Osmanlının modernleşme yönündeki hedefine uygun olarak batı anlayışı ile tasarlanmış olan saray, ilk kez 1856 yılında kullanıma açılmış. Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı’nın birçok önemli isimlerinden olan Abdülmecid, Abdülaziz, V. Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmed Reşad, VI. Mehmed (Vahdeddin) dönemlerinde devlet işlerini yönetmek amacıyla kullanılmış. Ayrıca saray, Atatürk’ün son yıllarını geçirdiği bir yer olması ve buradaki yatak odasında vefat etmesinden dolayı da önemlidir.

 • Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti 90 TL’dir. Ve sarayın ziyaret saatleri 09:00-16:00 saatleri arasıdır.

8.Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı
Sultanahmet Meydanı

Şehirdeki birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmasıyla tanınan Sultanahmet Meydanı, İstanbul’un en hareketli, en canlı ve en sevilen meydanlarından biri. Birbirinden önemli tarihi ve turistik yerlere ev sahipliği yapan meydan, İstanbul’da gezilecek yerler arasında popüler olan noktalara da oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

İstanbul’un kalbinin attığı yerlerden bir tanesi de Sultanahmet Meydanı’dır. Tarihi yapılar arasındaki bu meydan çevresinde, şehrin önde gelen popüler restoranları da bulunmakta. İstanbul gezisine başlamak için güzel bir nokta olabilecek bu meydan da, listenin ilk sıralarına alınabilir.

9.Mısır Çarşısı

Osmanlı Kent dokusuna ait yapılardan biri olan Mısır Çarşısı, ilk yapıldığı dönemde Yeni Camii Külliyesi’nin bir parçası olarak hizmet vermiş. Çarşı, Asırlardır İstanbul’un en hareketli noktalarından biri olma özelliğini koruyor. Çarşının ismi ise, Mısır’dan gelen baharat ve benzeri ürünlerin satışının yapıldığı için bu ismi almış. 6 kapısı bulunan camii ”L” şeklindeki tasarımı ile, 88 kemerli odadan oluşuyor.

Mısır Çarşısı, baharat, kurutulmuş meyve, kuruyemiş, pestil ve lokum gibi geleneksel lezzetleriyle tanınıyor olsa da, çarşıda hediyelik eşya ve kumaş dükkanlarını da fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Eminönü’nde bulunan bu çarşı da İstanbul gezinizde uğrayabileceğiniz en önemli tarihi yerler arasında geliyor.

10.Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii

İstanbul camileri arasında en çok ziyaret edilen ve en sevilenler arasında olan Süleymaniye Camiii, bir devrin güç simgesi. Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Mimar Sinan’ın dehasının vücut bulduğu bu camii, 462 yıl boyunca İstanbul’un kalbinin attığı yerde adeta bir mühür gibi duruyor. İstanbul Suriçi’nde bulunan üçüncü tepeye inşa edilmiş olan caminin inşaatine 1550 yılında başlanmış ve 7 yıl sonra inşaat tamamlanmış. Camii inşaatinde toplamda 3.523 işçinin çalışmış olduğu, bunlar arasında sadece 1713’ünün Müslüman olduğu söyleniyor.

Caminin de bulunduğu külliye 15 bölümden oluşuyor. Bunlar; Rabi, Evvel, Sani, Tıp ve Salis Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, Hürrem Sultan Türbesi, Darüşşifa, Darüzziyafe, Darülhadis Medresesi, tabhane, camii, Mimar Sinan Türbesi ve hamam bölümlerinden oluşuyor.

Caminin iç mimari kelimenin tam anlamıyla muhteşem. Kitabelerde kullanılmış olan süslemeler ve bezemeler bir estetik harikası. Caminin ana kubbesinde ”Nur Suresi” yazılı. Mihrabın iki yanındaki çini madalyonlarda ise Fetih Suresi yazılıdır. Dışarıda, külliyenin üzerinde tam olarak 1000 kubbe bulunması da başlı başına bir mimarlık harikası olarak kabul edilmektedir.

11.İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi

İstanbul’un kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinen İstiklal Caddesi, şehirdeki en turistik caddelerden biri. İstanbul’da Taksim denince akla ilk İstiklal Caddesi gelir. Burada atar Taksim’in kalbi. Burada buluşur çoğu İstanbul halkı. Nostaljik tramvayları ile eşsiz bir ambiyansa sahip olan cadde üzerinde, insanlar adeta bir yerlere koşuşturuyor. Cadde üzerinde yavaş yürüyen biri varsa, kesinlikle turisttir deriz 🙂

Cadde üzerinde şehrin önde gelen restoranlarını, barlarını, kafelerini, sanat merkezlerini, sinemaları ve alışveriş merkezlerini bulabilirsiniz. İstiklal tarihtir, kültürdür ve en önemlisi 24 saat eğlencedir.

Caddenin tarihinden kısaca bahsetmek gerekirse de, İstiklal Caddesi Bizans dönemi ile beraber şekillenmeye başlamış. Bu dönemde ve sonrasında kiliselere ve manastırlara ev sahipliği yapmıştır. Bu kısımlar da Pera bölgesi olarak adlandırılmış. Günümüzde cadde üzerinde Sent Antuan gibi birkaç kilise görmek de mümkün.

12.Taksim Meydanı

Taksim Meydanı
Taksim Meydanı

Şehirdeki önemli yerlerin büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunan Taksim Meydanı, Taksim’in en hareketli noktalarından biri olarak bilinir. 280 yıllık bir meydan olmasından dolayı tarihi bir öneme sahip. Meydanda birbirinden değerli tarihi ve turistik yapılar bulunuyor. Bunlar, Taksim Cumhuriyet Anıtı, Taksim Su Maksemi, Taksim Sarnıcı, Su Kaskatları, Kristal Gazinosu, Talimhane, Cumhuriyet Caddesi, Topçu Kışlası, Taksim stadı ve Atatürk Kültür Merkezi gibi yerlerdir. Ayrıca meydan İstiklal Caddesi’nin bir ucunun hemen çıkışında bulunuyor.

13.Galata Köprüsü

Galata Köprüsü
Galata Köprüsü

Eski adıyla Cisr-i Cedit (Yeni Köprü) köprüsünün tarihi 1845 yılına, I. Abdülmecit dönemine kadar uzanıyor. İlk kez I. Abdülmecit’in annesi Valide Sultan tarafından ahşap olarak inşa ettirilmiş. Köprü, çok kısa bir sürede eskir ve kullanılamaz hale gelir. Kaptan-ı Derya Hasan Ahmet Paşa 1863’te köprüyü yeniler. 37 yıl boyunca bu şekilde kullanıldıktan sonra, yerine daha ağır bir köprü inşa ettirilir ve 1912 yılında açılır. 1914 yılında tramvayların Eminönü-Karaköy bağlantısı sağlanmış. Nedeni bilinmeyen bir yangından dolayı da 1992 yılında yeniden inşa edilip günümüzdeki halini almıştır.

Galata Köprüsü
Galata Köprüsü

Günümüzde, balıkçıların da favori yerlerinden olan Galata Köprüsü, güzel deniz manzarası, hemen yanındaki Eminönü balıkçılarından gelen balık kokusuyla ünlü. Burası, Eminönü’nden veya Sultanahmet’ten yürüyerek Galata’ya giderken geçebileceğiniz bir köprü. Bu yüzden özellikle ziyaret planına gerek kalmayabilir. Köprünün alt tarafında da denize nazır birçok balık restoranı da bulabilirsiniz. Akşamları burası turistlerin en fazla tercih ettiği yerler arasındadır.

14.İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri
İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Ülkemizin ilk müzesi olan Arkeoloji Müzeleri, Topkapı Sarayı’na ve Sultanahmet’e oldukça yakın bir konumda bulunuyor. İlk müzecilik çalışmalarına örnek olan bu müze 1869 yılında ”Müze-i Hümayun” adı altında kuruldu. Müze, Anadolu’dan Kafkasya’ya Mezopotamya’dan Arabistan’a yayılan oldukça büyük bir coğrafyada kurulmuş olan kadim medeniyetlerden günümüze kadar ulaşan 1 milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri bir kompleks. Kompleks, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Her bir bölüm birbirinden değerli tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor olsa da, bizim favorimiz olan Çinili Köşk’ü kaçırmayın deriz. Her yerin masmavi çinilerle kaplı olduğu bu köşkte, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma Türk çini ve seramik örnekleri görülebilir.

 • İstanbul Arkeoloji Müzeleri giriş ücreti ; 50 TL ve pazartesi günleri kapalı olan müzeyi 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

15.Kariye Müzesi

Kariye Müzesi
Kariye Müzesi

İstanbul gezilecek yerler arasında sevilen müzelerden biri olan Kariye Müzesi, 14. yüzyıl Bizans resim ve mozaik örneklerinin sergilendiği bir müzedir. Günümüze kadar iyi korunmuş freskleri ve mozaikleriyle dünya çapında tanınıyor. Kariye, Chora sözcüğünün Türkçeleşmesiyle ile ortaya çıkmış olan bir isim. Chora ise, Eski Yunanca’da kent dışı anlamına gelmektedir.

Kariye Müzesi’nin tarihi 5. yüzyıla I. Justinian dönemine kadar uzanıyor. İlk kez o zaman inşa edilmiş olmasına rağmen günümüzdeki binanın 14. yüzyıldan kalma olduğu biliniyor. Hem freskleri ve mozaikleri hem de tarihiyle büyüleyici olan bu müze de listeye eklenebilir.

 • Kariye Müzesi giriş ücreti ; 65 TL ve müzekart ile burayı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü açık olan müze 09:00-18:00 saatleri arasında açıktır.
 • Daha fazla bilgi ve güncel giriş ücreti, ziyaret saatleri için ; Web Sitesi

16.Ortaköy Camii

Ortaköy Camii
Ortaköy Camii

Büyük Mecidiye Camii olarak da bilinen Ortaköy Camii, daha çok manzarası ile dikkat çekiyor. 1854 yılında inşa edilmiş olan camii Ortaköy’de boğaz kıyısındaki eşsiz konumuyla şehirdeki diğer camilerden biraz daha farklı. Neo-Barok tarzında Nigoğos Balyan’a yaptırılmış olan caminin hemen arkasında Boğaz Köprüsü ve onun muhteşem manzarası bulunuyor.

Oyma ve kabartma süslemeleriyle de turistlerin ilgisini çeken bu camii de, Beşiktaş’ın Ortaköy ilçesinde bulunmaktadır.

17.Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi Sarayı

Dönemin padişahı Sultan Abdülaziz‘in isteği üzerine 1863 yılında inşaasına başlanmış olan Beylerbeyi Sarayı, 1865 yılında açılmış. Sarayın en dikkat çeken özelliği batı ve doğu üsluplarının harmanlaştırılmasıyla inşa edilmiş olmasıdır. Saray, Harem ve Mabeyn bölümleri ile Türk evi plan özelliğini taşıyor. Mabeyn-i Hümâyûn, Yatak Dairesi (Hünkâr Dairesi) ve Valide Sultan Dairesi olmak 3 bölümden oluşan saray yerli/yabancı turistlerin Anadolu Yakası’nda en çok ziyaret ettiği tarihi yapılar arasındaki yerini alıyor.

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde Beylerbeyi semtinde (Anadolu Yakası) bulunan sarayda bir de restoran bulunuyor. Tabii fiyatlar biraz pahalı. Ancak meraklıları için güzel bir deneyim olabilir.

 • Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti ; 50 TL’dir ve saray 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Sarayda müzekart geçerli değil ve fotoğraf çekmek için fazladan 10 TL ödemeniz gerekiyor.

18.Yeni Camii

Yeni Camii
Yeni Camii

İstanbul silüetinin temel simgelerinden biri olan Yeni Camii, tüm görkemi ve ihtişamıyla Mısır Çarşısı’nın hemen karşısında duruyor. Osmanlı tarihinde yapımı en uzun süren camii olma özelliğine sahip olan bu Yeni Camii, III. Murat’ın eşi Safiye Sultan tarafından 1589 yılında yaptırılmaya başlanmış ve camii inşaati bir süre durduktan sonra 1661 yılında IV. Mehmet’in annesi Valide Turhan Sultan tarafından devam ettirilerek tamamlanmıştır.

Farklı mimarlarının imzalarının bulunduğu Yeni Camii, yapım süresi boyunca 3 mimar ve 7 padişah görmesi hususunda da tarihte adından çokça söz ettirmiş. 66 yılda 66 kubbe yaptırılmış olan camii 2009 yılında açılmış olmasına rağmen günümüze kadar birçok restorasyondan geçmiş. Caminin inşaasının 66 yıl sürmesinin nedeni ise 57 yıl boyunca kaderine terkedilmiş olmasından dolayıdır.

19.Miniatürk

Miniatürk
Miniatürk

Daha çok çocuklu ailelerin İstanbul gezilecek yerler listesinde olan Miniatürk, yerli/yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Kısaca Türkiye’nin vitrini olarak tanımlayabileceğim bu müzede, Türkiye’de önemli tarihi ve turistik yerlerin maketleri görülebilir. 60 bin metrekarelik çok büyük bir alanda hizmet veren müze, dünyanın en geniş alanına kurulmuş olan minyatür park olma özelliğine sahip.

Miniatürk’te Çanakkale Zafer Anıtı’ndan Amasya ve Safranbolu Evleri’ne, Sultanahmet, Ayasofya, Boğaziçi Köprüsü ve Atatürk Havaalanı gibi yerlerin gerçeğine yakın şekilde yapılmış minyatürlerini müze içerisinde görebiliyorsunuz. Daha çok çocuklu aileler  için tavsiye ediliyor olsa da, benim ziyaret ettiğim zamanda çocuklardan çok yetişkinler bulunuyordu. Bu minyatürlerin dışında müzeyi çocukları ile ziyaret eden ailelere özel bölümler de bulunuyor. Ayrıca müzenin bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafesi de bulunmaktadır.

 • Miniatürk Giriş ücreti ; 10 TL’dir ve müze 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaretçiye açıktır.
 • Resmi web sitesi ; www.miniaturk.com.tr

20.Gülhane Parkı

Gülhane Parkı
Gülhane Parkı

Eskiden Gülbeşeker yapan imalathanelerine ev sahipliği yapmasından dolayı bu ismi almış olan Gülhane Parkı, İstanbul’un kalbinde muhteşem bir park. Yerli/yabancı turistlerin favorileri arasında yerini almış olan park, Osmanlı zamanında Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılırdı. Günümüzde yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alanı kaplayan parkın Sarayburnu ve İstanbul kapısı olmak üzere iki girişi bulunuyor.

Tarihsel olarak pek çok olayın gerçekleştiği park, Sultan Abdülmecit’in Gülhane Hatt-ı Şerifi olarak da bilinen Islahat Fermanı’nı okutturduğu yerdir. Bunun yanında park içerisinde birkaç önemli zatın heykelleri de bulunuyor. Cemil Topuzlu‘nun Büstü’nü Alemdar caddesi tarafından parka girdiğinizde yolun hemen sağ tarafında görebilirken, Atatürk‘ün Heykeli de Sarayburnu kısmında yer alıyor.

Sultanahmet’e ve daha birçok yere yakınlığı sayesinde günün yorgunluğunuzu atabileceğiniz bu parkta bir şeyler yiyip içebileceğiniz güzel ve nezih bir mekan da bulunuyor.

21.Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Sultanahmet’in kalbinde güzel bir yerde bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, çok fazla yabancı ve Türk turistin ilgisini çekmese de, İstanbul gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Türk ve İslam Sanatı eserlerini kapsayan ilk Türk müzesi olması bakımından da önemli olan müze, bugünkü bulunduğu İbrahim Paşa Sarayı’na 1983 yılında Süleymaniye İmaret Binası’ndan taşınmış.

Müzedeki bölümler; halı, el yazmaları ve hat sanatı, ahşap eserler, taş sanatı, keramik ve cam, maden sanatı ve etnografya bölümü olarak birçok farklı bölümde ziyaretçiye sunulmuş. Her bir bölüm birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapıyor olsa da, Halı ve El Yazmaları ve Hat Sanatı bölümü müzedeki en çok ilgiyi gören bölümler oluyor. Halı bölümü, halı sanatının dünyadaki en zengin koleksiyonuna ev sahipliği yapmasından dolayı büyük önem taşımış ve müzenin uzun bir süre ”Halı Müzesi” olarak ünlenmesini sağlamıştır. El yazmaları ve Hat Sanat Bölümü’nde ise her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekecek eserlerden olan 7. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan Kuran-ı Kerim’ler görülebilir.

 • Türk ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti ; 50 TL’dir. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasında açıktır. Müzede müze kart geçerli değildir.

22.Büyükada

Büyükada - İstanbul Gezilecek Yerler
Büyükada

İstanbulluların hafta sonu kaçış noktalarının başında gelen Büyükada, her İstanbul’u ziyaret eden gezginin mutlaka bir kez de olsa uğraması gereken yerlerden biri olarak bilinir. Doğal güzelliği ile dikkat çeken Büyükada, İstanbul’daki adalar arasında en ünlüsü ve en çok ziyaret edilenidir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin sevdiği yerlerden biri olan Büyükada’da gezilecek birçok yer olduğu gibi, yapılacak da birçok turistik aktivite bulunabiliyor.

Adada yapılacak en önemli ve en popüler aktivitelerden biri bisiklet kiralamaktır. Bisikletler ile adayı keşfetmek her ne kadar güzel olsa da, zorlayıcı olabilmektedir. Çünkü adanın büyük bir bölümü dik yokuşlara sahip ve çoğu zaman bisikletlerden inmeniz gerekiyor. Adayı turlayabileceğiniz bir diğer alternatif ise, faytonlardır. Faytonlar ile adanın iskele yakınlarından başlayarak adayı baştan sona kadar gezebiliyorsunuz. Tabii faytonlar ile başladığınız yere dönmüyorsunuz. Tepedeki faytonların son durağında iniyorsunuz. Aşıklar Tepesi’ni ve Aya Yorgi’yi de Büyükada’da gördüğünüzden emin olun.

23.Madame Tussauds Istanbul

İstanbul’da çocuklarınız ile birlikte göz atabileceğiniz yerlerden olan Madame Tussauds Balmumu Heykeller Müzesi, sanat, spor ve siyaset dünyasının en ünlü isimlerinin balmumu heykellerine ev sahipliği yapıyor ve bir benzeri de Eskişehir’de, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi olarak bulunmaktadır. İlki Londra’da açıldıktan sonra dünyanın dört bir yanında benzerleri açılmaya başlanmış ve İstanbul’da da yerini almış bir müze olan Madame Tussauds’da M.Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan, Mevlana, Yaşar Kemal, Albert Einstein ve daha nice ünlü isimlerin heykelleri görülebilir.

Günümüzdeki ünlü pop sanatçılarından Murat Boz ve Aleyna tilki gibi isimlerin de heykellerini görebileceğiniz bu müze, her yaştan ziyaretçiye eşsiz bir deneyim sunuyor.

 • Madame Tussauds Istanbul giriş ücreti ; 75 TL’den başlıyor. Birçok kombineli biletler olduğundan dolayı resmi web sitesine mutlaka göz atın derim ; madametussauds.com

24.İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul Modern Sanat Müzesi

Her perşembe ücretsiz olduğundan birkaç kez ziyaret etme şansı bulduğum bu müzedeki eserler kelimenin tam anlamıyla harika. Özellikle tablolar ve duvar resimleri, dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine taş çıkartacak türden. 2004 yılında kapılarını aralamış olan İstanbul Modern Sanat Müzesi dünyaca ünlü yerli/yabancı birçok ismin ziyaret ettiği müzeler arasında. Tophane’de bulunan 8 bin metrekarelik bir antrepoda hayat bulan müze, birçok etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla da tanınıyor.

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olması bakımından da önemli bir yere sahip olan İstanbul Modern Sanat Müzesi, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema ve mağazasıyla tüm meraklılarına farklı bir deneyim sunmaktadır.

 • Web Sitesi ; istanbulmodern.org
 • Giriş ücreti ; 37 TL’dir ve Perşembe günleri müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

25.Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii
Eyüp Sultan Camii

Haliç kıyısında güzel bir konumda bulunan Eyüp Sultan Camii, islam alemince kutsal kabul edilen mabetlerden biri. Hz. Muhammed’in ordusunda sancaktar olarak görev alan Hz. Eyyub El-Ensari’nin mezarı cami avlusunda yer alıyor. Camii ve Türbenin tarihi Fatih dönemine, 1459 yılına kadar uzanıyor. Camii bu tarihten sonra 1800 yılına kadar değiştirilmemiş olsa da, 1800 yılında gerçekleşen bir depremden dolayı, camii yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış.

Eyüp Sultan Camii’ne Eminönü’nden kalkan 99 veya 99a nolu otobüsler ile rahatlıkla ulaşılabilir.

26.Büyük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi
Büyük Çamlıca Tepesi

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda şehri tepeden izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Büyük Çamlıca Tepesi Üsküdar’da bulunuyor. Çamlıca Tepesi, Büyük ve Küçük olmak üzere ikiye ayrılıyor. Büyük Çamlıca çok daha popüler olsa da, Küçük Çamlıca’nın da doğal güzelliği yabana atılır türden değil.

Burada daha çok belediye tarafından işletilen kafeler ve restoranlar bulunuyor. Bunun yanında birçok çocuk oyun alanı da Büyük Çamlıca Tepesi’nde bulunabilir. Küçük Çamlıca Tepesi de araçla çok kolay ulaşabildiğinden zamanınız varsa göz atılabilir.

27.Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

Daha çok gelin-damat çekimlerinin yapıldığı yer olmasıyla ünlü olan Emirgan Korusu, Lale Festivali’yle de adından söz ettiriyor. Nefis doğasıyla bir huzur durağı olan koru dört mevsim güzel olsa da, ilkbahar ve yaz aylarında çok daha farklı renklere bürünüyor. Emirgan Parkı olarak da bilinen koru, İstanbulluların şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak için tercih ettiği yemyeşil bir alan. Her yıl nisan ayında gerçekleşen Lale Festivali sayesinde dünyaca tanınan Emirgan Korusu yerli/yabancı turistlerin hayranlıkla vakit geçirdiği yerlerden biri olarak bilinir.

Her İstanbul’u ziyaret edene tavsiye ettiğim gibi, eğer bu şehirde yeteri kadar zamanınız varsa Emirgan Korusu’nda güzel bir kahvaltı ve gezi yapmadan şehri terk etmeyin derim. Burası özellikle ailelerin ve çiftlerin sevebileceği bir yer olarak biliniyor olsa da, her yaştan turistin ilgisini çekecektir.

28.İstanbul Akvaryum

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu olarak ün yapmış olan İstanbul Akvaryum, eğlenceli bir yolculuk için 7’den 70’e her yaştan turistin severek gezebileceği bir yer. Florya’da bulunan Akvaryum, hacmiyle, içerisinde barındırdığı hayvan çeşidiyle, gezi güzergahlarındaki aktiviteleriyle dünya çapındaki akvaryumlar arasında önemli bir yere sahip.

İstanbul Akvaryum, Karadeniz’den Pasifik’e kadar uzanan toplamda 16 tema ve 1 yağmur ormanından oluşan güzergahta sunulan eşsiz bir yolculuğu ile İstanbulluların hafta sonu için uğrak yerlerinden. Akvaryum içerisinde bulunan tüm canlılar doğal ortamlarına en yakın koşullar altında yaşamlarını sürdürüyor. Toplamda 17 bin kara ve deniz canlısına ev sahipliği yapan bu akvaryum da şehirde yeteri kadar zamanı olan ailelerin listesine ekleyebileceği yerlerden olabilir. Ayrıca köpekbalıklarıyla dalış yapma gibi adrenalin dolu aktiviteleri de akvaryum içerisinde bulabileceğinizi unutmayın.

 • İstanbul Akvaryum Bilet Fiyatı ; 98 TL’dir. Ve akvaryum hafta için 10:00-19:00, hafta sonu 10:00-22:00 saatleri arasında hizmet vermekte.
 • Web Sitesi ; istanbulakvaryum.com

29.Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi
Rahmi M. Koç Müzesi

Bir müzeden çok daha ötesi. 1994 yılında Hasköy’de kurulmuş olan İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi, Türkiye’nin sanayi, ulaşım ve endüstri tarihine adanmış. 27 bin metrekarelik bir alanı kaplayan müze, Tarihi Hasköy Tersanesi, Açık Hava Sergileme Alanı ve Mustafa V. Koç Müzesi olmak üzere 3 ana bölümden oluşuyor. Binlerce esere ev sahipliği yapan müze içerisinde karayolu ulaşımından demiryoluna, havayolundan denizciliğe kadar birbirinden değerli koleksiyonlar görülebiliyor. Müzenin en sevilen yerlerinden biri olan denizaltı ise yetişkinlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında.

 • Giriş ücreti ; 21 TL’dir. Ve müze 09:30-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Yaz aylarında müze 19:00’da kapanmaktadır.
 • Resmi web sitesi ; www.rmk-museum.org.tr

30.Çemberlitaş Sütunu

Çemberlitaş Sütunu
Çemberlitaş Sütunu

Mese Caddesi (Divanyolu) üzerinde bulunan Çemberlitaş Sütunu, Sultanahmet’ten yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerlerden. Daha çok tarihiyle ilgi gören bu sütun, yapıldığı dönemde Konstantin Forumu’nun tam ortasında bulunan bir Roma Eseri. Konstantinopolis’in başkent olmasından sonra Roma’dan getirtilmiş olan sütunun orijinal yükseliği ise 57 metre (Günümüzde 35 metre).

31.Yıldız Parkı

Yıldız Parkı
Yıldız Parkı

Yıldız Korusu olarak da bilinen Yıldız Parkı, İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Beşiktaş’ta bulunuyor. Birbirinden güzel yürüyüş parkurlarıyla İstanbulluların uğrak yerlerinden biri. Her İstanbul’u ziyaret eden yerli turistin de mutlaka listesine eklediği yerlerden biri olarak bilinir. Bu park da İstanbul’un birçok parkında olduğu gibi, düğün fotoğrafları için tercih edilen yerlerden.

Park içerisinde çocuk oyun alanlarını, kafe ve restoranı da bulabiliyorsunuz. İstanbul’da kahvaltı için de düşünülebilecek yerlerden olan Yıldız Parkı içerisinde Malta Köşkü boğaz manzaralı olarak eşsiz bir kahvaltı deneyimi sunarken, Çadır Köşk yeşilliklerin içerisinde hizmet veriyor. Malta Köşkü, sunduğu imkanları ile biraz daha lüks bir seçenek olacaktır.

32.Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi
Pierre Loti Tepesi

İstanbul’un Eyüp ilçesinde Haliç’e nazır güzel bir tepe olan Pierre Loti, şehri tepeden izleyebileceğiniz en güzel yerlerden. Fransız yazar Pierre Loti’nin oturup saatlerce bıkmadan usanmadan Haliç’i seyrettiği ve günümüzde onun adını taşıyan Pierre Loti Kahvesi tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Yeme içme için de birçok mekana ev sahipliği yapan tepenin seyir terası aşırı kalabalık oluyor. Özellikle hafta sonu burayı ziyaret edecek olursanız, uzun teleferik kuyruklarında beklemek zorunda kalabiliyorsunuz.

Pierre Loti Tepesi - istanbul gezilecek yerler
Pierre Loti Tepesi

 • Tepeye dilerseniz yürüyerek de çıkabiliyorsunuz. Fakat biraz fazla yokuş olduğundan dolayı, sıcak yaz aylarında teleferik tercih edilebilir. Hafta sonu tepeyi ziyaret ediyorsanız da, teleferik sırasının yoğun olabileceğini unutmayın.

33.Fatih Camii

Fatih Camii
Fatih Camii

İstanbul’un yine görkemli camilerinden biri olan Fatih Camii, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış. Bizans döneminde Havariyun Kilisesi’nin bulunduğu tepeye inşa edilmiş olan camii, 1470 yılında inşa edilmiş ve 1766 yıllında yaşanan bir depremden dolayı ciddi anlamda hasara uğradıktan sonra 1771 yılında onarılmış ve orijinal görünümünü de bu onarılmadan sonra kaybettiği biliniyor.

Fatih Camii, başta Sultan Mehmet olmak üzere Osmanlı tarihinin pek çok önemi isminin mezarına ev sahipliği yapar. Yapımında granit ve mermer kullanılmış olan camii, 1932 yılında ilk Türkçe ezanın okunduğu camii olması dolayısıyla da önemlidir. Günümüzdeki görkemli haline ise, 2008 yılında yapılan restorasyon çalışmasından sonra gelmiştir.

34.Nuruosmaniye Camii

Nuruosmaniye Camii
Nuruosmaniye Camii

1748 yılında I. Mahmud zamanında inşasına başlanmış olan Nuruosmaniye Camii, 7 yıl sonra (1755) III. Osman zamanında tamamlanmış. İstanbul’un Çemberlitaş ile Kapalıçarşı ve Cağaloğlu arasında kalan Nuruosmaniye semtinde bulunan camii de, İstanbul gezisinde göz atılmaya değer tarihi yapılar arasında yerini alıyor.

İstanbul camileri arasında en büyük kubbeye sahip olmasıyla tanınan Nuruosmaniye Camii, şehrin ikinci tepesine yapılmış olması bakımından da önemli. Ayrıca bu caminin bulunduğu külliye Osmanlı’nın ilk barok mimarisine sahip. Osmanlı’nın Nuru olarak da adlandırılan külliye, klasik Osmanlı formu ile Batı tarzı barok mimarını sentezlediği ilk mimari yapıdır. Ayrıca caminin bulunduğu külliye, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘nde yer alıyor.

35.İstanbul Oyuncak Müzesi

23 Nisan 2005’te Sunay Akın’ın ailesinden kalma Göztepe’deki köşkünde kurulmuş olan Oyuncak Müzesi, çocuklardan çok yetişkinlerin ilgi gösterdiği müzelerden biri. Çocukluğunuzdaki oyuncaklar ile nostalji yapabileceğiniz bu müzede kahvaltı yapabileceğiniz bir kafe de bulunuyor. İstanbul’u çocuklarınız ile birlikte ziyaret ediyorsanız, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında diyebiliriz.

36.Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi
Panorama 1453 Tarih Müzesi

Top sesleri, mehter marşının ve at kişnemelerinin muhteşem bir şekilde efekt olarak kullanıldığı bu müze de, Fatih Sultan Mehmet‘in 1453 İstanbul Fethi’ne odaklanıyor. Yaşanmış savaşı bir odada top sesleriyle ile birlikte ziyaretçiye sunuluyor. Topkapı Parkı içerisinde bulunan bu müze 2008 yılında açılmıştır.

Müzede tek bir parça gibi duran resim, aslında 1309 parçadan oluşuyor. Her biri özenle bilgisayar ortamında rötuşlanmış. Dünya üzerinde 360 derece panoramik resimlerin dairesel olarak sergilendiği birçok müze bulunuyor. Fakat gökyüzünün de resme dahil edilerek yarım kürenin bu boyutlarda sergilendiği tek yer Panorama 1453 Tarih Müzesi.

Müzede ana tema İstanbul’un Fethi’nin gerçekleştiği oda olsa da, bu oda dışında müze içerisinde birkaç eser daha görülebilir. Hem yetişkinlerin hem de çocukların severek gezebileceği bu müze de İstanbul gezilecek yerler arasında.

 • Panorama 1453 Tarih Müzesi giriş ücreti ; 10 TL ve müze 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 • Web sitesi ; panoramikmuze.com

37.Kız Kulesi

Kız Kulesi
Kız Kulesi

İstanbul’un simge yapılarından biri olan Kız Kulesi, Boğaz’ın Üsküdar Salacak sahiline yakın bir yerde bulunuyor. Tarihi M.Ö 5. yüzyıla kadar uzanan kule günümüzde şehirdeki en önemli turistik noktalardan biri olarak biliniyor. Birçok efsanesi olan bu kuleye Anadolu Yakası’nın Üsküdar ilçesinin salacak sahilinden düzenli olarak hareket eden tekneler ile ulaşılabilir.

Tıpkı Galata gibi, Kız Kulesi de İstanbul’a tepeden bakabileceğiniz yerlerden. Çoğu turiste ve İstanbulluya göre Kız Kulesi’nin manzarası daha iyi olduğu söyleniyor olsa da, Galata Kulesi’nin manzarası bize göre çok daha güzel.

Kız Kulesi içerisinde kahvaltı yapabileceğiniz veya manzaraya karşı akşam yemeği yiyebileceğiniz nezih bir mekanın bulunduğunu unutmayın.

 • Kız Kulesi Giriş Ücreti ; 30 TL’dir.

38.Küçük Ayasofya Camii

Küçük Ayasofya Camii
Küçük Ayasofya Camii

Cankurtaran ve Kadırga semtlerinin kesiştiği alanda bulunan Küçük Ayasofya Camii, Sultanahmet Meydanı’nın güneybatısından denize doğru inerken görülen tren istasyonun hemen yan tarafında bulunuyor. Sultanahmet’in birçok noktasından bu camiye yürüyerek rahatlıkla ulaşılabiliyor. İlginç hikayeler barındıran bu mütevazi görünümlü camii, ilk kez kilise olarak inşa edilmiş ve asıl ismi de Sergios ve Bakhos Kilisesi‘ymiş. Doğu Roma İmparatoru I. Justinyen tarafından yaptırılan kilise 527-536 tarihleri arasına inşa edilmiş.

Günümüzde çok fazla ziyaretçisi olmasa da, hem Sultanahmet’e yakınlığı hem de sahip olduğu ilginç hikayeleriyle görülmeye değer tarihi yapılarımızdan.

39.Küçüksu Kasrı

Büyüleyici yapısıyla kendisine hayran bırakan bir yapıya sahip olan Küçüksu Kasrı‘nın tarihi çok eskilere uzanıyor. 17. yüzyılda ”Bağce-i Göksu” olarak da adlandırılmış olan kasr, 18. yüzyıldan sonra çok yoğun bir şekilde yapılaşma izlemiştir. Günümüzde ise daha çok kahvaltılarıyla tanınır hale gelmiş. Denize sıfır oluşu, boğazı ve denizi yakından izleyebiliyor olmanız harika.

 • Küçüksu Kasrı giriş ücreti ; 15 TL ve Öğrenci 5 TL’dir. Yabancı turistlerden ise 30 TL alınmaktadır.

40.Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

İstanbul’un kalbinde, Sultanahmet’te bulunan Hürrem Sultan Hamamı, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından dönemin en ünlü mimarı Mimar Sinan’a 1556 yılında yaptırılmış.  75 metre uzunluğunda olan hamam çifte hamamdır ve Klasik Osmanlı Hamamı üslubuna sahiptir.

1910 yılına kadar aktif olarak kullanılmış olan hamam, bir süre boyunca kapanmış ve ardından depoya çevrilmiş. 1950’li yıllarda yapılan restorasyon çalışmasından sonra da bir halı dükkanı olarak kullanılmış.

2011 yılından sonra 3 yıl boyunca büyük bir restorasyon çalışmasından sonra kapılarını yeniden aralayan hamam, İstanbul’daki en lüks hamam deneyimi sunan yerlerden biri. Ayrıca hamamın kafesi ve restoranı da bulunmaktadır.

41.Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi
Masumiyet Müzesi

Gerçek ve hayalin iç içe geçtiği bir yer, Masumiyet Müzesi. Orhan Pamuk’un henüz romanını yazmaya başlamadan önce gerçekleştirmek istediği bir projeydi Masumiyet Müzesi. Romanın başlıca kahramanlarından olan Füsun ve Kemal’in aşk hikayeleri üzerine temellendiriliyor. 5 katlı müze içerisinde Kemal’in topladığı Füsun’un içtiği sigaraların izmaritleri en çok ilgiyi toplayan yerlerden. Her birinin altına özenle yerleştirilmiş olan notlar ise kelimenin tam anlamıyla muhteşem.

Müze, kitapta olduğu gibi bölümlere ayrılmış ve her bir bölüm farklı bir anlam taşıyor. Müzede Füsun’un kıyafetlerinden kullanmış olduğu diğer kişisel eşyalara kadar, kitapta bahsi geçen birçok materyal görülebiliyor. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açık olan bu müze de, gerçek aşka tanık olmak isteyen herkesin göz atabileceği bir yer. Müzeye gitmeden Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi adlı romanını okuyun derim. Kitabı okuduktan sonra müze gezisi çok daha anlamlı olmaktadır.

 • Masumiyet Müzesi giriş ücreti ; 30 TL. ses rehberi ise 5 TL (Tavsiye ederiz) ve 10:00-18:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Daha fazla bilgi ve güncel giriş ücreti için web sitesi ; masumiyetmuzesi.org

42.Deniz Müzesi

Deniz Müzesi
Deniz Müzesi

İstanbul’un en canlı ve en sevilen semtleri arasında olan Beşiktaş’ta bulunan Deniz Müzesi, daha çok Türk turistler arasında ilgi görüyor. Müze, Türkiye denizcilik alanında en büyük müzesi olma özelliğine sahip ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 20 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor.

Müze ilk kez Kasımpaşa’da küçük bir binada 1897 yılında açılıyor. II. Dünya Savaşı’nda eserlerin korunabilmesi adına müzedeki tüm eserler Anadolu’ya gönderiliyor ve savaş bittikten sonra yeniden İstanbul’a getirtiliyor. Deniz Müzesi, Beşiktaş’taki bugünkü binasına 1961 yılında taşınmış. Bu tarihten itibaren denizciliğe ve tarihe merakı olan herkesi ağırlayan bu müze içerisinde, tarihi kadırgalar, Atatürk kayıkları, saltanat kayıkları ve piyade kayıklarının bulunduğu 4 farklı bölüm bulunuyor. Birbirinde değerli eserlere ev sahipliği yapan odaları da tek tek gezilebiliyor.

 • Deniz Müzesi Giriş ücreti ; 10 TL’dir.

43.Laleli Camii

Laleli Camii
Laleli Camii

İstanbul’un en güzel ilçesi Eminönü’nde Laleli semtinde ziyaretçilerini ağırlayan Laleli Camii, Laleli Külliyesi sınırları içerisinde medrese, çeşme, sebil, muvakkithane, imaret ve bir han ile birlikte bulunuyor. Camii, Külliyesi ile birlikte 1759-1763 yılları arasında III. Mustafa tarafından inşa edilmiş. Barok bir üsluba sahip olduğu söylense de, daha çok klasik üslubun örneklerini ihtiva etmektedir.

Camii ile inşaati başlayan külliyenin mimarının kim olduğu tam olarak bilinmiyor olsa da, mimarın Hacı Mehmed Ağa veya Mehmed Tahir Ağa olabileceği söyleniyor. Hem görkemli duruşuyla hem de eşsiz tarihi ile ilginizi çekebilecek yerlerden olan Laleli Camii de, mimariye ve tarihe meraklı olanların göz atabileceği yerlerden olabilir.

44.Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

Daha çok çevresindeki birbirinden güzel kafeleri ve kahvaltı yapılabilecek mekanları ile ünlü olan Rumeli Hisarı, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde muhteşem manzarası ile ilgi çekiyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından Anadolu Hisarı’nın tam karşısına yaptırılmış olan Rumeli Hisarı ile boğazın kuzey kesiminden gelen saldırılar engellenmek istenmiş. 15 nisan 1452 yılına yapımına başlanan hisar 90 günün sonunda tamamlanmış.

İstanbul Boğazı’nın en dar ve akıntılı kısmında konumlanmış olan Rumeli Hisarı’nın yemyeşil bahçesinden görülen boğaz manzarası ise paha biçilemez.

 • Rumeli Hisarı giriş ücreti ; 25 TL

45.Balat

Balat - İstanbul Gezilecek Yerler
Balat

İstanbul’un otantik semti Balat, birbirinden renkli evleri, tarihi dokusu, kokusu ve hoş kafeleriyle sıkılmadan 2-3 saatinizi geçirebileceğiniz güzel bir bölge. Eskiden bir Yahudi Mahallesi olan Balat, şehirdeki en eski semtlerden biri.

İstanbul’un kalbinde yer alan semt birbirinden önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi, Cibali Kapı, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ve Fener Rum Lisesi gibi birçok önemli tarihi ve turistik yapı semtte görülebiliyor.

46.Çengelköy

Çengelköy
Çengelköy – Tarihi Çınaraltı

İstanbul’un en güzel kahvaltı mekanlarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Çengelköy, asırlık çınar ağaçları ve birbirinden şık yalılarla çevrili muhteşem bir atmosfere sahip. Çengelköy’de yapılacak çok fazla şey var. Bunlar arasında en popüler olan ise, Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi‘ni görmek veya burada güzel bir kahvaltı yapmaktır. Daha çok gurmelere hitap eden Çengelköy de, İstanbul gezisinde listeye eklenebilecek yerler arasında.

47.Otağtepe Fatih Korusu 

Otağtepe Fatih Korusu 
Otağtepe Fatih Korusu

Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüsü’nün eşsiz manzarasıyla görenleri büyüleyen Otağtepe Fatih Korusu, daha çok İstanbul’un manzarasını seyretmek için tercih ediliyor. Bölgede toplamda 15 binden fazla çiçek türü bulunuyor olması doğa severleri kendisine çekmeyi başarıyor.

2000 yılında açılmış olan korunun tam adı Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak biliniyor.

48.Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı İstanbul Gezilecek Yerler
Ihlamur Kasrı

İstanbul’un Beşiktaş semtinde şehirdeki en güzel köşklerden biri olarak biliniyor. Kasr içerisine yapılmış olan iki köşk Maiyet Köşkü ve Merasim Köşkü, Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan’a yaptırılmış. Ihlamur Kasrı olarak bilinen köşk ise, Merasim Köşkü‘dür.

Daha çok kahvaltısıyla ünlü olan Ihlamur Kasrı’nın içini dilerseniz ziyaret edebiliyorsunuz. İçeride, Osmanlı sanatında 19. yüzyılda tercih edilmiş olan motifler ve kalem işlerini görebilir, Avrupa’nın çeşitli üsluplarında yapılmış olan mobilyalara göz atabilirsiniz.

 • Ihlamur Kasrı giriş ücreti ; Tam 15 TL ve Öğrenci 5 TL

49.Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı
Anadolu Hisarı

İstanbul Boğazı’nın en dar yerinde Yıldırım Bayezid Han’ın yaptırmış olduğu Anadolu Hisarı, bazı eski kaynaklarda Güzelcehisar, Güzelhisar, Yenicehisar, Yenihisar ve Akhisar olarak da anılıyor.

Anadolu Hisarı’nın inşa edilmesindeki en önemli amaç ise, Bizans’a Karadeniz yardım gelmesini önlemektir. Asıl Kale, İç Kale Duvarları ve 3 kuleden oluşan hisarın Osmanlı tarihinde önemli bir yeri vardır. Yıldırım Bayezid Ankara Savaşı yenilgisinden sonra oğlu Süleyman Çelebi’yi bir süre burada saklamıştır. Tarihi öneminin yanı sıra manzarası ile de turistlerin ilgisini çeken hisarın sunduğu boğaz manzarası muhteşem. Eğer Anadolu Yakası’nda güzel bir şehir manzarası izleyebileceğiniz yer arıyorsanız, Anadolu Hisarı bunlardan biri olabilir.

50.Kanlıca

Kanlıca - İstanbul Gezilecek Yerler
Kanlıca

Kanlıca denince akla ilk gelen şey yoğurt olsa da, günümüzde birbirinden hoş mekanlarıyla İstanbul’un önde gelen semtlerinden biri olarak biliniyor. Eski İstanbul dokusunu koruyarak yeni mekanlara da kucak açan Kanlıca, İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel semtlerden olabilir.

Hidivri Kasrı ve Mihrabat Korusu’na da ev sahipliği yapan Kanlıca’da gezip görülecek birbirinden önemli tarihi yapıların yanı sıra, İstanbul’un önde kahvaltı mekanlarını ve restoranlarını da bulabilirsiniz.

İstanbul gezilecek yerler listesi için daha birbirinden güzel ve önemli tarihi, turistik yapılardan bahsetmek mümkün. İstanbul’da gezilecek bu yerlerin dışında daha yüzlerce yer bulunuyor desek abartmış olmayız. Fakat 3-4 günlük bir İstanbul gezisi planlıyorsanız, yukarıdaki 50 yer arasından eşsiz bir şehir gezisi çıkarabileceğinizi de unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı