Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiAya Yorgi Kilisesi, Büyükada & Dilek Günleri, Ulaşım, Bilgiler

Aya Yorgi Kilisesi, Büyükada & Dilek Günleri, Ulaşım, Bilgiler

Büyükada'nın en önemli turistik yerlerinden biri olan Aya Yorgi Kilisesi, daha çok bulunduğu yerdeki tepeden sunduğu muhteşem manzarasıyla tanınıyor olsa da kilise, yurdum insanının İstanbul'da dilek dilemek için en çok tercih ettiği yer olmasıyla da ünlü.

-

Büyükada‘nın en yüksek tepesinde muhteşem bir manzaraya sahip konumda yer alan Aya Yorgi Kilisesi, İstanbul’daki en önemli ve en eski kiliselerden biri. Daha çok dilek dilemek amacıyla ziyaret edilen bu tarihi kilise, İstanbullunun popüler cazibe merkezlerinden biri. Kilise, mimarisinden ve iç mekanında yer alan süslemelerinin yanı sıra sunduğu eşsiz manzarasıyla da ilgi görüyor.

Aya Yorgi Manastırı, aslında kilisenin ve diğer bazı yapıların bulunduğu bir kompleks. Bu manastırın tarihi ise 1751 yılına kadar uzanıyor.

Bu dönemde inşa edilen küçük kilise, şapel ve dua yeri eski kilise olarak biliniyor ve iki katlı küçük bir yapıdır. Çan kulesinin hemen arkasındaki kesme taştan yapılmış olan kilise ise, yeni Aya Yorgi Kilisesi. 1905 yılında yapılmış olan bu yeni kilise de 1909 yılında ibadete açılmış.

İbadete açıldığı günden günümüze yurdum insanının dilekler dileyip dualar ettiği kilise, hala Büyükada’nın en popüler gezi güzergahlarından biri.

Aya Yorgi Kilisesi Hakkında Bilgi

Büyükada Aya Yorgi Kilisesi Hikayesi
Aya Yorgi Kilisesi

Kilise yılda iki defa, 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Hayırlı bir kısmet bulmak isteyenlerden üniversite sınavına hazırlananlar, sağlığının düzelmesini arzulayanlardan iş ve para dilemek isteyenlere kadar binlerce kişi özellikle bu tarihlerde kiliseyi ziyaret ediyor. Sabah erken saatlerde yollara koyulan binlerce insan, vapurları doldurarak soluğu Büyükada’nın bu mistik yerinde alıyor.

Farklı dinden birçok ziyaretçiyi buluşturan kilise Yücetepe’de yani Büyükada’nın en yüksek tepesinde bulunuyor. Dik bir yokuş tırmanarak ulaşabileceğiniz kilise, Başpiskoposluğun Türkiye’de kabul ettiği manastır olma özelliğini taşıyor…

Hristiyan inanışına göre Aya Yorgi’ye yürüyerek çıkanlar ”Yarı Hacı” sayılıyor (Efes’teki Meryem Ana Kilisesi’nden sonra ise Tam Hacılık gerçekleşiyor).

Manzarasının yanı sıra kilisede dikkat çeken şeylerden biri de denizden çıkan canavarı mızrağı ile öldüren Saint George ikonasıdır.

Rumlar tarafından Ayas Yorgos olarak anılan bu dini yapı, daha sonra Aya Yorgi olarak anılmaya başlanmış ve bugün de bu isimle anılıyor.

Aya Yorgi Kilisesi Efsanesi / Hikayesi

Aya Yorgi Manastırı Hikayesi
Kilisenin hemen yanında bulunan Yücetepe gazinosunda, muhteşem Boğaz manzarasına karşı bir şeyler yiyip içebilirsiniz

Bizans döneminde işgal altında olan kilisedeki kutsal emanetleri ve diğer önemli ikonaları kurtarmak isteyen papazlar, bu ikonaları toprağa gömerek üzerini kapatmışlar…

Uzun bir süre sonra Aziz Aya Yorgi, bir çobanın rüyasına girmiş ve kiliseye giden yolu tırmanmasını, çan sesi duyduğunda durup yeri kazmasını söyler. Çoban bu durumu pek dikkate almamış olsa da, 3 kez üst üste aynı rüyayı gördükten sonra ”Bu işte bir iş var” diyerek çıplak ayakla ve hiç konuşmadan kiliseye giden bu uzun yokuşu tırmanmış. Çobanın rüyasında görmüş olduğu olay canlanmaya başlamış, kiliseye yaklaştığında çan sesini duymuş ve durup o noktayı kazmaya başlamış ve gömülü olan kutsal emanetleri/ikonaları bulmuş. Ayrıca bulduğu bu cisimler ilk gömüldüğü günkü kadar yeniymiş.

Bu kutsal emanetler ve ikonalar günümüzde Aya Yorgi’de sergileniyor. Kilisenin kapısında yer alan bilgiye göre de, bu yapı cisimlerin ilk saklandığı kilise değil, onun yerine bir papaz tarafından yaptırılan 2 kilisenin yenisiymiş. Yani toplamda 3 kilise söz konusuymuş.

Aya Yorgi Kilisesi
Kiliseye çıkan yokuşun başladığı yer

Kısaca Aya Yorgi Kimdir ?

Aya Yorgi, Roma İmparatoru Diocletanius döneminde yaşamış korkusuzluğuyla tanınan bir askerdi. Gizlice Hristiyan olmuş ve pagan törenlerine katılmayı reddetmişti. Aya Yorgi’nin yaşadığı dönemde Hristiyanlık yasaktı ve pagan törenlerine katılmayı reddetmek de bir suçtu. Aya Yorgi’nin bu nedenle birçok işkenceye maruz kaldığı ve İzmit civarında idam edildiği düşünülür.

Aya Yorgi’nin Hristiyanlar arasında meşhur olmasının nedeni, bir ejderhayı öldürmesiydi. İngiltere’den İspanya’ya oradan Anadolu’daki tüm Ortodoks kiliselerindeki tasvirleri at üzerinde mızrakla bir ejderhaya saldırırken görülür. Buradaki ejderha bir semboldür. Ejderhayı öldürmek, dünyevi zevkleri reddetmek, içindeki korkuyu öldürmek anlamına gelir. Bu kült, Hitit uygarlığında İlluyanka efsanesine, Mısır uygarlığında Osiris’e ve Grek mitolojisinde Apollon kültüne kadar geniş bir coğrafyada görülür.

Büyükada Aya Yorgi Kilisesi Hikayesi
Kilisenin hemen yanından görebileceğiniz manzara

Aya Yorgi Kilisesi’nde Dilek Dilemek

Her halktan ve inançtan insanın gönlünde dileği, sırtında çantası ile dik bir yokuşu tırmanarak ulaştığı Aya Yorgi Kilisesi’nde dilek dilemek istiyorsanız 23 Nisan veya 24 Eylül tarihlerinde kiliseyi ziyaret etmeniz gerekiyor (Bu tarihlerin dışında da kilisede dilek dileyebilirsiniz).

Aslında bu tarihlerde edilen duaların ve dilenen dileklerin çok daha kabul gördüğü inanışı olduğu için kilise ziyaretçisi çok daha fazla oluyor. Yani yılın her günü kiliseye gelip dileğinizi dileyebilir, dualarınızı edebilirsiniz. Ancak bu tarihler, dilek ve adaklar için çok daha önemli.

Dilek dilemek için birçok adak yöntemi olsa da bunlardan en iyi bilineni ağaçlara çaput bez bağlamak. Fakat bir diğer yöntem olan yokuşun başından makara ipi aça aça yolun bitimine kadar yürüme, özellikle bahtının açılmasını isteyenler tarafından tercih ediliyor. Bunun yanı sıra, toprağa akide şekeri gömerek üstüne dilenen şeye ilişkin harfler yazmak ve mum yakmak da bu adak türlerinden.

Renkli mum ve iplik satıcılarını yokuşun başında ve Büyükada iskelesi yakınlarında bulabiliyorsunuz. Dilekler için gerekli malzeme alındıktan sonra önce faytonlar ile belirli bir yere kadar, daha sonra yokuş yukarı yürüyerek çıkmanız gerekiyor.

Kilisede mumlar ile dilek dilemek için renklerin de anlamını bilmeniz gerekiyor. Lacivert ; İş ve Araba, Kırmızı ; Aşk, Mor ; Çocuk sahibi olmak, Yeşil; para, Mavi ; Kariyer, Turuncu ; okulda başarı, Sarı ; şans, Pembe ; kısmet.

Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi’ne giden yokuşun başına kadar gelenler, ellerindeki ipleri buradaki ağaçlara bağlayarak dik yokuşu tırmanıyorlar. Rivayete göre bu yokuşu hiç konuşmadan çıkan ve çalılara ip bağlayan kişilerin dileği gerçekleşiyor. Bu dik yokuşu bir makara ip açarak çıkanların ise kısmeti açılıyor. Yine rivayete göre ipi kiliseye kadar koparmadan ulaştıran kişinin dilekleri kabul oluyor. Kullanılan iplerin de renklerine göre anlamları var. Mesela beyaz ipin anlamı sağlık, kırmızı ipin anlamı da aşktır.

Bunun yanı sıra, her dilek için farklı ikonlar bulunuyor. Dileğinize göre bu ikonlardan alabilir, dileğiniz gerçekleşirse de bu ikonları denize atabilirsiniz. Mesela Çan ikonu huzur ve mutluluğu ifade ediyor.

Kilisenin içine girildiğinde ilk olarak mum yakılıyor ve ardından dilek yazılan kağıtlar kutuya atılıyor. Dilekleri gerçekleşenler ise bir sonraki yıl buraya gelip şeker dağıtıyor veya kiliseye yağ bağışlıyor.

Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kilise, Büyükada’da Yücetepe’de bulunuyor. Aya Yorgi’ye ulaşım için öncelikle vapurlarla Büyükada’ya gelmeniz gerekiyor. Büyükada iskelesinden faytonlarla, bisikletlerle veya yürüyerek kiliseye giden yokuşun başına kadar gidebiliyorsunuz.

Aya Yorgi Kilisesi, dilek dilemenin dışında İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, muhteşem manzaraya sahip bir yer. Sırf manzarası için ziyaret edebileceğiniz bu kilisenin mimarı yapısı ve hikayesi de ilgi çekici.

Kilise ziyaretinizden sonra Büyükada gezilecek yerler arasında popüler olan Adalar Müzesi’ni ve Yücetepe Kır Gazinosu’nu da ziyaret edebilirsiniz. Burada ister güzel bir kahvaltı isterseniz de öğle yemeği yiyebilirsiniz. Yeme içme için olmasa da, muhteşem manzarası için kilise ziyaretinden sonra bu mekana mutlaka göz atın derim.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!