Ana SayfaAvrupaHollandaUtrecht Gezilecek Yerler | En Popüler 17 Turistik Yer

Utrecht Gezilecek Yerler | En Popüler 17 Turistik Yer

Avrupa’nın en büyüleyici şehirleri arasında yer alan Utrecht, uzun tarihi ve çağdaş kültürel manzarasıyla bağlantılı birçok ilgi çekici yere ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor. Küçük bir şehir olmasına görülmeye değer birçok turistik yere ve yapılacak çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapan bu şehir, kimilerine göre küçük Amsterdam olarak biliniyor olsa da, Amsterdam’a göre çok daha farklı bir havaya ve karaktere sahip.

Utrecht, gezilmesi en kolay Hollanda şehirlerinden bir tanesi. Çoğu tarihi ve turistik cazibe merkezi şehrin Eski Kent bölgesinde yer alıyor. Yani bir gün içerisinde Utrecht’i keşfetmek mümkün. Fakat Utrecht seyahatinizi aceleye getirmeyin deriz. Yeteri kadar zamanınız varsa mutlaka bu şehirde 1-2 gün kalın. Şehir merkezinin dışında da görülmeye değer birçok ilgi çekici turistik yer var.

Pitoresk Oudegracht kanalı tarafından kesilen güzel bir Orta Çağ merkezine sahip olan bu şehir, bir zamanlar ülkenin dini ve kültürel kalbiydi, bu nedenle göz atabileceğiniz birçok ilginç tarihi ve kültürel turistik mekana sahip.

Utrecht Gezilecek Yerler

Utrecht, keşfedilmesi en kolay Avrupa şehirlerinden bir tanesi. Şehirdeki ilgi çekici tarihi ve turistik noktaların büyük bir bölümü Eski Kent bölgesinde yer alıyor. Ancak Utrecht’in dışında olan ve yine de görülmesi gereken birkaç ilgi çekici yer de var. 1-2 günde rahatlıkla keşfedebileceğiniz bu şehir, ayrıca gece hayatıyla da dikkat çekiyor.

1636’da kurulan ünlü bir üniversiteye ev sahipliği yapan şehirde çok sayıda öğrenci olduğundan şehrin birçok mahallesinde gece hayatı oldukça canlıdır. Bu yüzden, yeteri kadar zamanınız varsa geceleri de mutlaka dışarı çıkın deriz.

Gelelim Utrecht gezilecek yerler listemize ;

1.Utrecht Dom Kulesi

Utrecht Dom Kulesi

Dom Kulesi, 112 metre yüksekliğiyle Hollanda’nın en yüksek kilise kulesi olma unvanına sahip. Bu etkileyici kültürel simge yapı 1321 ile 1382 yılları arasında inşa edilmiş ve şehrin hemen her köşesinden görülebilmektedir.

Bir zamanlar katedralin bir parçası olan Dom Kulesi, 1647’de şehri kasıp kavuran yıkıcı bir kasırga nedeniyle artık tek başına duruyor. Zirveye ulaşmak için 465 merdiveni çıkmanız gerekiyor. Zirvede ise eşsiz bir Utrecht şehir manzarası sizi bekliyor.

Kulenin içinde yer alan Piskoposun yerel şapeli olan St. Michael’s ve bu muhteşem yapının tarihine ilişkin bir sergiye ve bir ziyaretçi merkezine (RonDom) ev sahipliği yapan Egmond Şapeli de ziyaret edilebiliyor.

Giriş ücreti: Yetişkinler – 12,50 €, çocuklar (4-12 yaş) – 7,50 €

2.Botanik Bahçeleri

Hollanda Utrecht

Şehrin eteklerinde yer almasına rağmen, kendinizi doğaya kaptırmak ve muhteşem manzaraların tadını çıkarmak istiyorsanız bu harika Botanik Bahçeleri kesinlikle ziyaret etmeye değer. Utrecht Üniversitesi’nin bir parçası olan huzurlu bahçeler, 1639 yılında kuruldu ve o zamandan beri halkın kullanımına açık.

Parkın içinden geçen parıldayan su yolları, kır çiçekleri ile dolu çayırlar ve el değmemiş vahşi alanlar ile Botanik Bahçeleri, turistlerden uzaklaşmak ve sakin bir atmosferin tadını çıkarmak için harika bir yer.

3.Centraal Museum (Merkez Müzesi)

Utrecht

Ülkedeki en eski belediye müzesi olan Merkez Müzesi, 1838’de açılmış ve o zamandan beri ziyaretçilere Utrecht’in tarihine büyüleyici bir bakış sunuyor. Sanat ve tasarım aracılığıyla, yıllar boyunca nefes kesen sanat eserleriyle şehri etkileyen farklı sanatçıları keşfedebiliyorsunuz.

Joachim Wtewael ve Johannes Moesman’ın (‘Hollanda Dali’si) muhteşem tablolarının yanı sıra, Gerrit Rietveld tarafından tasarlanan muhteşem mobilyalar ve bin yıllık etkileyici bir gemi ve muhteşem Orta Çağ heykelleri de sergileniyor. Eski ve yeni objelerin ve sanat eserlerinin her biri kendi hikayesini anlatıyor. Bir araya getirildiğinde size Utrecht şehri hakkında ilginç bir fikir veriyorlar.

MuseumQuarter’da bulunan Centraal Müzesi düzenli olarak geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor, bu nedenle hem yerli halk hem de turistler arasında popüler olan gezi duraklarından biri.

  • Giriş ücreti ; 14€

4.De Haar Kalesi

De Haar Kalesi (Kasteel de Haar)

De Haar Kalesi (Kasteel de Haar), şehrin birkaç kilometre dışında olmasına rağmen, Utrecht’in tüm turistik mekanları arasında en etkileyici olanıdır. Şüphesiz Hollanda’nın en ünlü ve en çok ziyaret edilen kalesi, aynı zamanda Hollanda’nın en büyük kalesidir.

Utrecht’in merkezine arabayla yaklaşık 20 dakika uzaklıkta yer alan De Haar Kalesi, Hollanda’nın en güzel kalelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Yüksek kuleleri, pitoresk hendeği ve yemyeşil bahçeleri ile kendinizi bir hikaye kitabına girmiş gibi hissedeceksiniz.

De Haar Kalesi 1390 yılı civarında inşa edilmiş ve daha sonra De Haar ailesi tarafından ünlü Van Zuylen’in mülkiyetine geçmiştir. Kale, 1892 yılında Hollandalı ünlü mimar Pierre Cuypers tarafından Neo-Gotik tarzda restore edilmiş. Versailles tarzında güzel bir park ve bahçelerle çevrili olan bu kale, Utrecht’te kaçırılmaması gereken en önemli ve en popüler cazibe merkezlerinden biri.

Giriş ücreti: Yetişkinler – 18€ (7€ bahçeler); çocuklar (4-12 yaş) – 12,50€ (5€ bahçeler)

Kaleyi 11:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

5.DOMunder

Utrecht

Burada temel olarak Dom Meydanı’nın altında bir tura çıkıyorsunuz ve 2000 yıla kadar uzanan arkeolojik kalıntıları keşfediyorsunuz.

Dom’un altında göreceğiniz kalıntılar, Hollanda’daki en yeni UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Aşağı Almanya Limes’in bir parçası olan Roma kalesi Traiectum’a aittir.

Bu aile dostu cazibe merkezi, Roma ordusunun bölgeye gelip Utrecht olacak yerde bir garnizon inşa ettiği Geç Antik Çağ’a kadar uzanan şehir tarihinin izini sürüyor. Kesinlikle tarih severlerin denemek isteyeceği cazibe merkezlerinden biri.

6.Oudegracht (Eski Kanal)

Oudegracht (Eski Kanal)

Amsterdam, Hollanda’da kanal ağına sahip olan tek şehir değil. Utrecht, çoğu geleneksel evlerin sıralandığı ve içinden geçmek için güzel bir alan sağlayan geniş bir kanal sistemine sahiptir.

Eski Kanal, Utrecht’in en fotojenik yerlerinden biri. Bu mühendislik harikası doğrudan şehir merkezinden geçer ve keyifli bir yürüyüş yapmak veya zamanınız varsa kano deneyimi için en iyi yerdir.

Kanal şehrin güneydoğu kesiminde başlıyor ve bir zamanlar Ren Nehri’nin bir bölümünün orijinal rotasının kısmen izini sürüyor. Oudegracht‘ın kuzey bölümü, Ren Nehri’ni Vecht Nehri’ne bağlayan MS 1000 civarında inşa edilmiş bir kanalın bölümlerini içerir.

Belirli kanallarda düzenlenen bazı küçük tekne turları da var. Ancak bu kanalların ve çevresindeki tarihi evlerin sunduğu güzelliği en güzel yürüyerek keşfedebilirsiniz.

7.Spoorwegmuseum (Utrecht Demiryolu Müzesi)

Utrecht Demiryolu Müzesi

Eski Maliebaan tren istasyonunda bulunan Utrecht Demiryolu Müzesi (Spoorwegmuseum), ülkenin ulusal demiryolu müzesidir ve tren meraklılarının mutlaka görmesi gereken bir cazibe merkezidir. 1927’de kurulan bu büyük, iyi stoklanmış turistik cazibe merkezinin öne çıkanları arasında, çok sayıda model ve eski araçla birlikte, ülkenin toplu taşıma geçmişinden, özellikle de demiryolları ve tramvay sistemlerinden bir kesit yer alıyor.

Sergiler, 1900’lerdeki en parlak dönemi de dahil olmak üzere demiryollarının ilk yıllarını ve bir operasyonel atölyeyi konu alıyor. Müzenin etkileyici lokomotif koleksiyonuna (iyi korunmuş dokuz buhar motoru dahil) ve demiryolu araçlarına ek olarak çocuklar için, model demiryolu ve oyun alanı da bulunuyor.

8.St Martin Katedrali

St Martin Katedrali, Utrecht

Bir zamanlar Dom Kulesi’ne bağlı olan St Martin Katedrali, Utrecht’in ana katedralidir ve şehirdeki en çok ziyaret edilen tarihi yapılardan biridir.

Katedralin mimarisi ağırlıklı olarak Gotik olup Fransa’da görülen üslupla benzerlik göstermektedir.

Kilisenin günümüzdeki kalıntıları koro ve transepttir ve bir zamanlar ana nef olarak kullanılan alan artık ağaçlarla dolu bir meydandır.

İç kısımdan geriye kalanlar hala yüksek kaliteli ve birçok tonozlu kemer ve renkli vitray pencerelerle oldukça etkileyicidir. Bu yüzden katedralin içerisine de mutlaka göz atın deriz.

Saint Martin Katedrali, Tours’lu Saint Martin’in hayatından sahneleri tasvir eden güzel vitray pencereleriyle tanınır. Katedral ayrıca Jan van Scorel’in bir tablosu ve Rombout Verhulst’un oymalı bir ahşap sunağı da dahil olmak üzere bir dizi önemli sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır.

9.Museum Speelklok

Utrecht

Utrecht’in en popüler turistik mekanlarından biri de, müzik kutularına, varil orglara ve insan müdahalesi olmadan müzik çalabilen diğer cihazlara ve enstrümanlara adanmış Museum Speelklok veya diğer adıyla Müzikal Saat Müzesi’dir.

Müze 1956 yılında kurulmuş ve birçoğu uygulamalı ve etkileşimli olan sergilerinde 18. yüzyıldan günümüze mekanik müzik aletlerinin yanı sıra küçük müzik kutularından devasa fuar orglarına kadar birçok alet yer alıyor. Diğer öne çıkanlar arasında müzikal saatler, piyanolar ve çanlı taret saat örneklerinin yanı sıra atölyelerde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının perde arkasına göz atma fırsatı yer alıyor. Her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği Müzikal Saat Müzesi, Utrecht gezilecek yerler arasında en ilgi gören cazibe merkezlerinden.

10.Rietveld Schröder Evi

Utrecht Holanda

Hollandalı ünlü mimar Gerrit Rietveld tarafından tasarlanıp inşa edilen ve ‘De Stijl’ mimarisinin çevredeki en güzel örneklerinden biri olan bu eşsiz ev, artık ziyaretçiye açık.

Kısmen adını bu binayı yaptıran ve burada yaşayan Truus Schroder-Schrader’den alan binanın dış cephesi, önünüzde uzanan çeşitli yönlere yerleştirilmiş paneller, direkler ve farklı renkteki çizgilerle bazı ilgi çekici tasarımlara sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

1924 yılında inşa edilen bu ev, UNESCO’nun Dünya Mirası Alanı olarak kabul ediliyor.

11.Huis Doorn

Utrecht

Şehrin hemen dışındaki küçük Doorn kasabasında bulunan aynı adı taşıyan malikane, bir zamanlar son Alman İmparatoru II. Wilhem’in eviydi.

Artık ulusal bir müze olan Huis Doorn‘un zarif ve güzel bir şekilde dekore edilmiş iç mekanı, porselenler ve süslü oyma mobilyaların yanı sıra sergilenen güzel heykeller, tablolar ve duvar halılarıyla eski imparatorun sahip olduğu gibi bırakılmıştır.

Çevresinde bir hendek bulunan güzel peyzajlı bir bahçenin içinde yer alan Huis Doorn, şehir merkezinin dışında yer almasına rağmen Utrecht’teki en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri.

12.Hoog Catharijne

Utrecht AVM

Ülkenin en büyük kapalı alışveriş merkezlerinden biri olan devasa Hoog Catharijne, Utrecht Merkez İstasyonu’nun hemen yanında, şehir merkezine sadece birkaç adım uzaklıkta yer alıyor.

İçeride aralarında çok sayıda kafe, restoran ve fast food mağazasının da bulunduğu 100’e yakın farklı mağaza bulabilirsiniz. Kendine özgü görünümlü modern bir binada yer alan Hoog Catharijne, alışveriş yapmak istiyorsanız Utrecht’te gidilecek en iyi yerdir.

13.Aziz Petrus Kilisesi (Pieterskerk)

Utrecht

St. Martin Katedrali’nin hemen kuzeyinde kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Aziz Petrus Kilisesi, turistlerin ikinci plana attığı tarihi yapılardan biri olsa da, şehrin ana katedraline çok yakın olduğu için göz atılabilecek yerlerden biri.

1048 yılında kutsanan ve iki Romanesk kulesiyle dikkat çeken kilisede, kurucusu Piskopos Bernold’un lahitinin bulunduğu bir mahzen bulunmaktadır.

Kilisenin öne çıkan özellikleri arasında, nefteki sütun başlıkları, kuzey koridordaki duvar resimleri ve 12. yüzyıldan kalma Maasland tarzında yapılmış kabartmalar yer alıyor.

14.Janskerkhof Çiçek Pazarı

Utrecht Hollanda

Utrecht’te her cumartesi büyük bir çiçek pazarı kurulur ve bu pazar, Amsterdam’ın esas olarak lale odaklı pazarına kıyasla daha fazla çeşitte çiçek ve tohum satın alır.

Pazar, Dom Kulesi’ne ve ana meydana kısa bir yürüyüş mesafesindeki Janskerkhof kilisesinin yakınında kurulmaktadır.

Burada bulunan çiçeklerin kalitesi ve kesimi tek kelimeyle muhteşem ve çok çeşitli farklı türleri farklı saksı bitkileriyle birlikte satın alabilirsiniz.

Kokular ve renkler gerçekten çok çekici ve burası fotoğraf çekmek, atmosferi içinize çekmek ve belki de eve küçük bir hatıra götürmek için harika bir yer.

15.St Willibrord Kilisesi

Utrecht

St. Willibrord Kilisesi, Neo-Gotik mimarinin sade ve çarpıcı bir örneğidir ve Utrecht’in merkezindeki Janskerk ve Dom Tower binalarının yakınında bulunan bir Roma Katolik kilisesidir.

Kilise 1800’lü yıllarda inşa edilmiş olup bölge için nispeten yeni bir dini yapıdır.

Canlı renkler ve sanat eserleriyle dikkat çeken iç mekan ise, kesinlikle görülmeye değerdir.

16.Wilhelminapark

Park Utrecht

Utrecht’in en güzel mahallelerinden birinde, yaşlı ağaçlarla dolu, her yaştan insanın uğrak yeri olan romantik bir park olan Wilhelminapark‘ı bulabilirsiniz. Konaklar ve şehir villalarıyla çevrili bu park, koşuya çıkmak veya piknik yapmak için mükemmel.

1898 yılında açılmış olan ve açıldığı günden günümüze şehirdeki en önemli gezi duraklarından biri olan Wilhelminapark, daha çok bölge sakinleri arasında popüler olsa da, turistlerin de Utrecht gezilecek yerler listesine eklediği çekim merkezlerinden biri.

Wilhelminapark’ta ayrıca klasik Fransız mutfağının tadını çıkarabileceğiniz Wilhelmina park restoranını da bulabilirsiniz.

17.Domplein

Utrecht

Domplein, Utrecht’in ana meydanlarından biri olmasının yanı sıra, şehrin tam olarak kalbinin attığı yerlerden biridir. Birçok ilgi çekici tarihi binaya ev sahipliği yapan meydan, ayrıca Utrecht şehir turuna başlamak için de harika bir yerdir.

Muazzam Dom Kulesi ve St. Martin Katedrali’nin yanı sıra hem meydanda hem de hemen yan sokaklarda çok sayıda restoran, bar ve kafe bulunuyor. Ayrıca Utrecht’te henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz meydana kısa bir yürüyüş mesafesindeki otelleri inceleyebilirsiniz. Meydana yakın bir yerde kalacak olursanız, Utrecht’i çok daha kısa sürede keşfedebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR