Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiTopkapı Sarayı Bölümleri, Tarihi, Giriş Ücreti, Hakkında Bilgi

Topkapı Sarayı Bölümleri, Tarihi, Giriş Ücreti, Hakkında Bilgi

İki kıtayı birleştiren, imparatorlukların yazgısını değiştiren, ozanlara ilham veren, güzel şehir İstanbul'un tarihinde en önemli yerlerden biri olan Topkapı Sarayı, yerli/yabancı turistlerin şehirde hayranlıkla gezdiği turistik cazibe merkezlerinden.

-

Estetiği, güzelliği, tarihi ve görkemiyle görenleri büyüleyen İstanbul sarayları arasında en önemlisi olan Topkapı Sarayı, Sarayburnu olarak anılan yarımada üzerinde yükseliyor. Yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı padişahlarının ikamet ettiği yer olan saray, İstanbul ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Sarayın bulunduğu bölge Roma döneminde tapınaklarla süslü olan bir alan, yani şehrin Akropolis’i. Bundan dolayı, Bizans döneminde de saygınlığını korumuş kutsal bir yer. Osmanlı’nın şehri almasıyla Akropolis’in yapısı tamamen değişime uğruyor. Fatih Sultan Mehmet 1455 yılında Edirne’den gelerek, Tauri Forumu yakınlarında inşa ettirmiş olduğu Eski Saray’da yaşamaya başlıyor. Bundan kısa bir süre sonra da Yeni Sarayın inşaası başlıyor. Sultan Mehmet’in öngörüsüyle saray, deniz surları ve Ayasofya arasında konumlandırılıyor.

Topkapı Sarayı İçi

İmar faaliyetleri yüzyıllar boyunca devam ediyor. Artan nüfusu himaye edebilecek yeni bir alan yaratmak adına başa geçen her hükümdar saraya yeni bina veya binalar ekletiyor. Böylece saray, şehir içinde bir şehre dönüşüyor. Her hükümdar döneminde yapılan farklı binalar, saray kompleksini oluşturan her bir yapının farklı bir mimari çağın ekolünü yansıtmasına da zemin hazırlıyor.

36 Padişahtan 25 tanesine ev sahipliği yapmış olan Topkapı Sarayı, 1924’te M.Kemal Atatürk’ün emriyle halka açık hale getirilmiş. Saray içerisinde 300 binden fazla eserin olduğu biliniyor. Bu eserler, padişahlara ait özel eşyalardan silahlara, gümüşlere, kılıçlara, porselenlere kadar birbirinden değerli parçalardan oluşuyor.

1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş olan saray, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor.

İstanbul Topkapı Saray Müzesi

Topkapı Sarayı Mimari Özellikleri

Sarayın mimari planı belirlenirken saray-tebaa ve Osmanlı devlet felsefesi önemli rol oynamış. Sultan II. Murad’ın (Fatih Sultan Mehmet’in babası) Tunca Nehri kenarında yaptırmış olduğu Edirne Sarayı, Sultan Mehmet’in Topkapı Sarayı’nı yaptırırken esin kaynağı olmuş.

Topkapı Sarayı İstanbul

Saray genel olarak hükümdarın ikametgâhı ve devlet işlerine ayrılmış olan dairelerden ve sarayda yaşayan görevlilerin işlerine ayrılan binalardan oluşuyor. Saray çevresi, 1400 metre uzunluğunda ”Sur-i Sultani” olarak bilinen karadan ihtiva duvarlarıyla, deniz tarafından da Bizans surlarıyla çevrelenmiş.

700.000 metrekare gibi büyük bir alanın üzerine kurulmuş olan saray, birun ve enderun olmak üzere iki teşkilattan oluşuyor. Sarayın büyük bir bölümü Hasbahçe’ye ait ve sarayın mekanları, merasimleri ve oturum planı birun ve enderun teşkilatı doğrultusunda düzenlenmiş.

Topkapı Sarayı Mimari Özellikleri

1574 yılında çıkan bir yangından dolayı büyük ölçüde hasar gören sarayın mutfak, harem ve arz odası II. Selim’in emri ile Mimar Sinan tarafından restore edilmiş.

Sarayın yapımında tamamen barok ve Osmanlı mimarisi kullanılmış olup, mimari dokunuşları bulunan önemli isimlerden bazıları ise, Mimar Sinan, Fatih Sultan Mehmet, Sarkis Balyan, Davud Ağa ve Acem Ali’dir. Topkapı Sarayı’nın mimarı olan bu isimlerin dışında, sarayda mimar olarak görev almış daha birçok isimden bahsetmek de mümkün.

Topkapı Sarayı Bölümleri

Topkapı Sarayı Bölümleri Haritası
Topkapı Sarayı Bölümleri Haritası – Haritayı google mapste açmak için tıklayın

Saray içerisinde 4 avlu ve her avluda birbirinden değerli tarihi yapılar ve bölümler bulunuyor. Bu bölümlerden turistler arasında en çok ilgiyi gören bölüm Harem Bölümü olsa da, kutsal emanetler dairesi gibi birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan bölümlerde görülmeye değer.

Alay Meydanı

Aya irini Kilisesi
Aya irini Kilisesi

Birinci avlu olarak da bilinen Alay Meydanı, Bab-ı Hümayun kapısından girilen saraydaki avlular arasında en geniş olanı. Bu avluya halk sadece özel günlerde girebiliyormuş.

Bu bölüm halk ile devlet ilişkilerinin yönetildiği bir merkez konumunda. Bunun yanında, padişahların seferlere giderken ve döndüklerinde, cuma selamlığı törenlerinde cülus dağıtmalarında kullanılan bir alan olarak da biliniyor.

Alay meydanında görebileceğiniz en önemli yerler ise, Aya İrini Kilisesi, Darphane-i Amire ve Altınyol. Topkapı Sarayı’nın en önemli bu bölümündeki birçok tarihi yapı ise günümüze kadar ulaşamamış.

Birun

Birun Bölümü Topkapı
Birun Bölümü

Babüssaade kapısı ile Enderun’a bağlanan Birun bölümü, sarayın dış kısmını oluşturuyor. Padişahların kendi işlerini yaptığı ve bayramlaşma gibi törenlere katıldığı bölüm olarak da biliniyor.

İkinci avludaki Birun bölümünün en önemli yeri, vezirlerin ve sadrazamların toplantı yaptığı yer olan Divan-ı Hümayun’dur. Burada yapılan toplantılar padişahlar tarafından üst kısımdaki gizli pencereden dinlenirmiş. Bunun yanında divanda konuşulanların kaydını tutan görevlinin bulunduğu başka bir oda da bulunuyor.

Topçular, seyisler, yeniçeri ağası, çaşnigiler, çavuşlar ve çakırcılar gibi sarayın dış hizmetleri ile görevli kimseler bu alanda bulunurlarmış.

Topkapı Sarayı’nın Adalet Kulesi ise ikinci avlunun en önemli yapıları arasında yer alıyor. Rivayetlere göre padişahın adaletinin her yerden görünür olması gerektiği, bu yüzden de kulenin her yerden görülebilecek şekilde inşa edildiğidir.

Enderun

Enderun - topkapi sarayinin bolumleri
Enderun bölümü

3. Avlu olarak da bilinen Enderun bölümünde Kutsal Emanetler Dairesi, Has Oda ve Arz Odası bulunuyor. Padişahların özel hayatlarını geçirdiği bu alan ailelerin isteğiyle alınan Hristiyan çocukların, devşirilerek eğitim gördüğü saray okulu olarak da biliniyor.

Arz Odası, yabancı elçilerin ve padişahların huzuruna kabul edilen misafirlerin ağırlandığı özel görüşme alanı olarak bilinir. Bu odaların yanı sıra Enderun’da has odabaşı, hazine odası, kiler odası, seferli odası, silahtar ve çuhadar gibi hizmet odaları da bulunuyor.

Kutsal Emanetler Dairesi ; Has Oda’da yer alan bu dairede 16.yüzyıldan 19.yüzyılın ikinci yarısına kadar Osmanlı sultanlarına verilmiş olan dini hediyeler sergileniyor. Özellikle peygamberlere ait kişisel eşya ve hatıralar ile dikkat çekiyor. Hz. Muhammed’in hırkası, sakalı, mektupları, Hz. Musa’nın Asası, Hz. Davut’un kılıcı Kutsal Emanetler Dairesi’nde görebileceğiniz en önemli eserlerden bazıları.

Lale Bahçesi ve Köşkler

Lale Bahçesi ve Köşkler - topkapi sarayinin bolumleri

Lale bahçesi ve Sofa-i Hümayün adlı teraslardan oluşan dördüncü avlu, Bağdat Köşkü, Revan Köşkü, İftariye Kameriyesi, Sofa Camii ve Köşkü, Sünnet Odası, Mecidiye Köşkü, Esvap Odası, Baş Lala Kulesi’ne sahip olmasının yanı sıra, saray kompleksinin 17. yüzyıl ortalarında haliç tarafına doğru yapılmış olan köşkleri kapsıyor.

Bağdat Köşkü
Bağdat Köşkü

→Bağdat Köşkü ; Sarayın en iyi korunan yapıları arasında ve mimarisiyle dördüncü avluda en dikkat çeken yerler arasında. IV. Murat’ın Bağdat Seferine çıktığı yıl inşaasına başlanan köşk adını da bu seferden sonra almış.

→Mecidiye Köşkü ; Sultan Abdülmecid döneminde yaptırılmış. Mimarı ise Sarkis Balyan. Sarayda yapılan son köşk olması bakımından önemli bir yere sahip ve Fransız mimarisinin izlerini taşıyor. Alt katı restoran olarak hizmet veren bu köşkün bulunduğu yer, dördüncü avluda boğaz manzarasının görüldüğü en güzel yerlerden biri.

Sofa Köşkü
Sofa Köşkü

→Sünnet Odası ; Padişahların yazlık olarak kullandığı oda.

→Revan Köşkü ; 17. yüzyılda fethedilen Revan’ın anısına yaptırılmış.

→Bağdat Köşkü ; Bağdat’ın fethine ithafen yaptırılmış.

→İftariye Kameriyesi ; Ramazan aylarında padişahların iftarını açtığı yer.

→Sofa Köşkü ; Toplantıların yapıldığı yer olmasının yanı sıra, spor müsabakalarının izlendiği yer.

→Esvap Odası ; Padişahların tören kıyafetlerinin saklandığı yer.

Divan-ı Hümayun Bölümü

Topkapı Sarayı Harem Bölümü

Topkapı Sarayı Harem Bölümü
Harem Bölümü

Topkapı Sarayı bölümleri arasında en çok ziyaret edilen ve en önemli bölümlerden biri de Harem Bölümü‘dür.

Sarayın asırlar boyunca gizemini korumuş olan Harem, Kutsal ve Sevgili anlamına gelir ve padişahların özel hayatının mahremiyetini yansıtır. İyi eğitilmiş yüzlerce güzel kadının yaşadığı, sırlarla dolu bir yaşam alanı. Zamanında aşklar, tutkular, acılar ve sınırsız rekabetle tutuşan bu yer, günümüzde gezginler arasında en çok merak edilen bölümlerden.

Topkapı Sarayı Harem Bölümü, dar uzun koridorlar, küçük iç avlular etrafına yerleştirilmiş 400’e yakın odadan oluşuyor. Burası yüzyıllar boyunca değişikliklere uğrayarak gelişmiş. Dışarıya kesinlikle kapalı olduğundan dolayı, Harem bölümü için asırlar boyunca birçok hikaye anlatılmış.

Sultana ve ailesine hizmet edecek olan cariyeler, çeşitli ırkların en güzel ve en sağlıklı kızları arasından seçilir veya hediye edilirlerdi. Çocuk yaşta hareme giren kızlar uzun yıllar disiplin içerisinde yetiştirilirlerdi. Saray usüllerini ve geleneklerini öğrendikten sonra farklı sınıflara ayrılan bu cariyelerden sultanın gözüne girebilenler onun karısı bile olabiliyordu.

Topkapı Sarayı Harem Bölümü
Harem Bölümü

Haremin tüm idaresi sultanın annesinin elindeydi. Harem içerisinde zenginlik ve ihtişamın yanı sıra dedikodu, kin ve sultana yaklaşabilmek için mücadele, Harem’in bir parçasıydı. Yeni bir sultan tahta geçtiğinde eski sultanın haremi başka bir saraya gönderilirdi.

Harem bölümünün günümüzde sadece belirli bir bölümü ziyarete açıktır. Canlı ve renkli eski günlerin aksine boş odalar ve loş koridorlar ancak burayı ziyaret edenlerin hayal gücünde canlanabiliyor.

Harem gezisi sultanın annesine tahsis edilmiş olan 40 odalı kısımdan başlıyor. Büyük hamam, kubbeli geniş sultan salonu sonraki bölümlerdir. Çeşmelerin aktığı havuzlu büyük salon 16. yüzyıl çinileri ile süslü ve III. Murat döneminin eseridir. Harem turunun sonunda görebileceğiniz iki 16. yüzyıl odası, vitraylı camlara ve zengin dekorlu duvarlara sahip. Bu iki oda şehzadeye tahsis edilmiş.

Topkapı Sarayı Müzesi Nerede ?

Topkapı Sarayı İçi

Saray tam olarak Haliç, İstanbul Boğazı ve Marmara denizi arasında yer alan tarihi yarımada üzerinde bulunuyor.

  • Adres ; Cankurtaran mahallesi, Fatih.

Topkapı Sarayı’na Nasıl Gidilir ?

Topkapı Sarayı’na ulaşım için Kabataş-Bağcılar arasında düzenli olarak sefer yapan tramvayları kullanarak öncelikle Sultanahmet veya Gülhane tramvay durağına gitmeniz gerekiyor. Bu tramvay duraklarından saraya yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşılabilir.

Anadolu Yakası’ndan saraya ulaşım için ise, öncelikle Kadıköy veya Üsküdar semtlerinden vapur ile Eminönü’ne veya Kabataş’a geçmeniz gerekiyor. Daha sonra Eminönü’nden yürüyerek 15 dakika içerisinde veya Kabataş’tan tramvayları kullanarak saraya ulaşabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Topkapı Sarayı’na giriş ücreti 2022 yılı itibariyle 80 TL‘dir (Topkapı ve Aya İrini). Öğrenciler ve 65 yaş üstü T.C vatandaşları için ise 20 TL.

Topkapı Sarayı + Aya İrini ve Harem Bölümü kombineli bilet fiyatı ise yetişkinler için 110 TL, öğrenci ve 65 yaş üstü için ise 30 TL’dir. Saray içerisinde müzekart geçerli, ancak harem bölümünde müzekart geçerli değil.

Salı günleri ziyarete kapalı olan sarayı 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Saray içerisinde bulunan Aya İrini Müzesi giriş ücreti ise yetişkin 30 TL, öğrenci ise 15 TL’dir ve saray için ödemiş olduğunuz bilet ile burayı da gezebiliyorsunuz. Yani bu müze için ayrıca bir giriş bileti almanız gerekmiyor.

Müzekartınız henüz yoksa, saraya girerken giriş ücreti ödemek yerine müzekart satın alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için sarayın resmi web sayfasına veya millisaraylar.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Mimari Özellikleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Topkapı Sarayı Hakkında Bilgi

Sofa Camii - topkapi sarayinin bolumleri
Sofa Camii

Konstantinopolis‘in İstanbul’a dönüşmesine tanıklık etmiş olan sarayın içinde dolaşırken boğazdan yükselen vapur düdükleri, surlara tünemiş olan beyaz martılar eşlik ediyor gezinize.

Dünyanın dört bir köşesinden önemli isimlerin ağırlandığı sarayın Harem, Hazine Odası ve Saltanat Kapısı gibi bölümleri yapı içerisinde turistlerin en ilgi gösterdiği yerler arasında. Sunduğu estetik güzelliği, gizemi ve eşsiz tarihinin yanı sıra oldukça eğlenceli.

Saray, etkinlikleri ile eğlenceli bir yer haline geliyor. Mesela, ”Topkapı Sarayı’nda Sümbül Zamanı”, sarayda baklava günü ve saray şenlikleri gibi birçok etkinlik yapılır. İstanbulluysan mutlaka bu etkinliklerden birine katılmalısın, değilsen şehri ziyaret ettiğinizde mutlaka sarayın etkinlik takvimine göz atın derim.

Topkapı Sarayı Tarihi

Topkapı Sarayı Tarihi

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460-1478 yılları arasında yaptırılan ve sürekli eklemelerin yapıldığı saray, yaklaşık 400 yıl boyunca imparatorluğun yönetim merkezi ve padişahların ikamet yeri olarak kullanılmış. Dolmabahçe Sarayı’nın yapılmasından sonra terkedilen saray, önemini her dönemde korumuş.

Sultan I. Abdülmecit ve Sultan Abdülaziz dönemlerinde sarayın bazı bölümlerinin özel izinle ziyarete açıldığı biliniyor.

Fatih Sultan Mehmet’in kurmuş olduğu ilk saray, şehrin ortasında bulunuyordu. İmparatorluğunu fetihten sonra İstanbul’a taşımış ve 1470’li yıllarda yaptırdığı ikinci saray önceleri yeni saray, daha sonra da Topkapı Sarayı ismi olarak anılmış. Bu saray, tarihte bilinen diğer birçok Türk sarayları gibi klasik bir Türk sarayıdır.

Topkapı Sarayı Eserleri

Sultanların 1853 yılında Dolmabahçe Sarayı’na taşınmalarıyla resmi bir saray olmaktan çıkmış olan Topkapı, hızla harap olmaya yüz tutmuş. Cumhuriyet döneminde 50 yılı aşkın süre boyunca yapılan onarımlar, sarayı eski doğal güzelliğine kavuşturmuş. M.Kemal Atatürk’ün emri ile 1924 yılında bir müzeye dönüştürülmüş ve günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi olarak hizmet veriyor.

Topkapı Sarayı Eserleri

TOPKAPI SARAYI YAKINLARINDADA NELER VAR ?

Öncelikle saray içerisindeki Aya İrini Kilisesi/Müzesi görülmeye değer en önemli yapılar arasında. Saray kombineli biletler ile artık Aya İrini’yi de görebilirsiniz.

30 TL giriş ücreti olan Aya İrini, Ayasofya’nın kardeş yapısı gibidir.

Eski bir kilise olan ve Osmanlı tarafından hiçbir zaman camiiye çevrilmemiş olan bu yapı günümüzde konserler ve sanatsal aktiviteler için kullanılmasının yanı sıra, ziyaretçiye açıktır ve saraydaki en çok ziyaret edilen yerlerden.

Mimari özellikleri

Saray, konum olarak İstanbul’un kalbinin attığı yer olan tarihi yarımada üzerinde bulunuyor. Yani Ayasofya ve Sultanahmet Camii‘ne oldukça yakın bir konumda yer alır. Bunun yanı sıra, tarihi yarımadanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı ve Türk – İslam Eserleri Müzesi de saraya kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Sık Sorulan Sorular

Kaşıkçı Elması Topkapı Sarayı’nda Nerede Bulunuyor ? ; 86 karatlık Kaşıkçı Elması, Topkapı Sarayı’nın Dış Hazine Bölümü’nde sergileniyor. Çevresi 49 adet çift sıra halinde iri pırlantayla süslenmiş olup geçici süreyle sarayda sergileniyor.

Topkapı Sarayı ne zaman müze oldu ? ; Saray, 1924 yılında bazı küçük onarımlar ve tadilatların ardından 9 Ekim 1924 tarihinde M. Kemal Atatürk’ün emriyle bir müze olarak ziyarete açılmış.

Topkapı Sarayı’nın en belirgin özelliği nedir ? ; Sarayın birden fazla belirgin özelliğinden bahsetmek mümkün. Bunlar arasında en iyi bilinenler ise ; Dünyanın en büyük elmasının sergilendiği yer olması, Dünyanın en büyük müzeleri listesinde yer alması ve İstanbul’un en eski tarihi yapısı olmasıdır.

Mimari Özellikleri

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!