Kirazlıbent Tabiat Parkı Ve Piknik Alanı Hakkında Bilgiler

İstanbul'da nefes alabileceğiniz, sonbaharın ve ilkbaharın keyfini en iyi şekilde çıkarabileceğiniz yerlerden biri olan Kirazlıbent Tabiat Parkı, şehirdeki en temiz havayı bulabileceğiniz en özel ormanlık alanlardan biri. Daha çok piknik yapmak için tercih ediliyor olsa da, doğayla iç içe olabileceğiniz Kirazlıbent'te güzel bir hafta sonu yürüyüşü, hemen ardından da güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Sıkılmadan dolu dolu bir gününüzü geçirebileceğiniz yer olan Belgrad Ormanı'nda bulunan Kirazlıbent, diğer 8 bent ile birlikte mutlaka görülmeye değer yerler arasında..

İstanbul’un en güzel piknik alanlarından biri olan “Kirazlıbent Tabiat Parkı”, Sarıyer’de, Belgrad Ormanı sınırları içerisinde doğayla baş başa kalabileceğiniz eşsiz bir yerde bulunuyor. Son zamanlarda İstanbullunun popüler gezi duraklarından biri olan bu ormanlık alan içerisindeki en ünlü mesire yeri olan Kirazlıbent, sunduğu olanakları ve temiz havasıyla şehirdeki en çok ziyaret edilen yerlerden biri olmaya devam ediyor.

Adını II. Mahmut’un Kirazlı Deresi üzerine 1818 yılında yaptırdığı ve Kırkçeşme Su Yolu‘nun son benti olan Kirazlı Bent’ten alan bu ormanlık alan, 2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiş.

Tabiat parkı olduğu günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam eden Kirazlıbent Tabiat Parkı, ormanlık alan içerisindeki 9 tabiat parkından biri. Meşe ve Gürgen ağaç türüne hakim olan 20 hektarlık büyük bir alana kurulmuş olan bu tabiat parkı zengin bir flora ve fauna varlığına sahip olmasıyla da ilgi görüyor.

Bu alan, Kirazlıbent Piknik Alanı olarak da biliniyor. Zaten daha çok piknik yapmak için tercih edilen tabiat parklarımızdan biri. Park içerisinde yeteri kadar piknik masaları da bulunuyor. Ayrıca WC, mescit, büfe, çocuk oyun alanları, otopark ve çeşme gibi olanaklar da var. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğayla baş başa kalabileceğiniz en özel yerlerden biri olan Kirazlıbent Tabiat Parkı’nda yapılacak birçok aktiviteyi de bulabilirsiniz.

Kirazlıbent Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

Başhavuz
Başhavuz

Bizans ve Osmanlı dönemlerinde yapılan su bentleri günümüze kadar İstanbul için önemli bir yere sahip olmuş. İnşa edilen bu bentler, çok uzun yıllar boyunca selleri önlemek, içme suyu ve sulama için biriktirmek amacıyla kullanılmış.

Bentler suyu tutarak su biriktirmesini sağlar ve böylece bir su haznesi oluşturur.

Kirazlıbent, Kırkçeşme su yolunda bulunan son bent olması bakımından da önemli bir yere sahip.

İstanbul’un en yeşil alanlarından biri olan, doğasıyla müdavimi olabileceğiniz Kirazlıbent Mesire Alanı, 2011 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilmiş.

Günümüzde çok çeşitli aktivitelere de ev sahipliği yapan parkta, doğa yürüyüşünün yanı sıra, mis gibi havanın eşliğinde bisikletleriniz ile orman turuna da çıkabiliyorsunuz. Parkta büfe veya restoran gibi bir olanak bulunmuyor. Bunun için çevredeki diğer tabiat parklarına gitmeniz gerekiyor. Ancak alan içerisinde çeşme, tuvalet ve mescit gibi olanaklar bulunuyor.

Kirazlıbent Kamp Alanları

Kirazlıbent Tabiat Parkı

Belgrad Ormanı’nın bu eşsiz bendinde yapılacak en güzel ve en popüler şeylerden biri de kamp yapmak. İster çadırlarınızla isterseniz de karavanlarınız ile Kirazlıbent Tabiat Parkı içerisinde kamp yapabiliyorsunuz. Ancak hiçbir şekilde ormanlık alan içerisinde ateş yakılmasına izin verilmiyor. Ayrıca kamp yapmak istiyorsanız, 05:00-22:00 saatleri arasında alana giriş yapmanız gerekiyor. Bu saatlerin dışında, yani gecenin geç saatlerinde alana girişe izin verilmiyor.

Kirazlıbent Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Kirazlıbent tabiat parkı giriş ücreti 2024; şahıs ve bisiklet 50 TL, motosiklet 60 TL, otomobil 100 TL, minibüs ise 250 TL’dir. Bu ücretlerin dışında kamp yapmak veya piknik alanını kullanmak için ek ücret talep edilmiyor.

Ziyaret saatleri

Kirazlıbent Tabiat Parkı 05:00-22:00 saatleri arasında açık. Gecenin geç saatlerinde girişe maalesef izin verilmiyor.

Parkın girişi

Kirazlıbent Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Belgrad Ormanı sınırları içerisinde yer alan Kirazlıbent Tabiat Parkı’na şehrin birçok yerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Özel araçla ; İlk olarak Maslak Sarıyer istikametinden gitmeli ve Tarabya sapağından U dönüşü yaptıktan sonra Bahçeköy tabelalarını takip ederek parka ulaşabilirsiniz.

Kirazlıbent Tabiat Parkı’na toplu taşıma araçlarıyla ulaşım ; 42, 42HM, 42M, 42T ve 153 nolu İETT otobüsleriyle parka ulaşabilirsiniz. Bahçeköy otobüs durağı ise inmeniz gereken durak. Ayrıca Bahçeköy yolu otobüs durağı ve öğrenci yurdu otobüs durağında inerek de bahçeye ulaşmak mümkün.

  • Adres: Mithatpaşa, 34450 Sarıyer/İstanbul
İstanbul
Foto Kaynak ; mapio.net

YAKINLARDA NELER VAR ?

Kirazlıbent Tabiat Parkı Belgrad Ormanı içerisinde bulunuyor demiştik. Bu yüzden bu ormanlık alan içerisinde yer alan diğer 8 bente de göz atabilirsiniz. Her bir bendi gezmek 1 günde çok kolay olmasa da, belli başlı bentleri ve tarihi yapıları bu ormanlık alan içerisinde görebilirsiniz.

Bunun yanında araçlarınız ile parka geliyorsanız, hemen yakındaki Atatürk Arboretumu’na mutlaka uğrayın. Ağaç ve odunsu bitkilerin sergilendiği geniş bir yeşil alan olan Arboretum da, İstanbul gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri.

Park içerisindeki göl
Foto Kaynak ; mapio.net

Kirazlıbent Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır ?

Doğayla baş başa kalabileceğiniz yemyeşil bir ormanlık içerisinde bulunan Kirazlıbent’te yapılacak en güzel şeylerden biri doğa yürüyüşü veya koşusu olacaktır.

Tertemiz hava eşliğinde toprak yolda yapabileceğiniz koşu ve yürüyüşün yanı sıra, piknik yapmak için de Kirazlıbent’i ziyaret edebilirsiniz.

Parkta bisiklet kullanabileceğiniz alanlar da bulunuyor. Bu yüzden bisikletleriniz ile parka gelebilir, doğa içinde bisiklet turuna çıkabilirsiniz. Ayrıca park içerisindeki piknik alanlarında güzel bir hafta sonu kahvaltısı da yapılabilir. Son olarak Kirazlıbent Tabiat Parkı’nda mangal yakılmasına izin verilmediğini de unutmayın. Mangal için ormanlık alan içerisindeki diğer alanlara gitmeniz gerekiyor.

BENZER YAZILAR

  • Polonezköy Tabiat Parkı
  • Göktürk Göleti Tabiat Parkı
İLGİLİ YAZILAR