Taşdelen Mesire Alanı & Piknik, Mangal, Ulaşım, Giriş Ücreti

Daha çok su kaynaklarıyla İstanbullunun ilgisini çeken Taşdelen Mesire Alanı, ayrıca orman kokusu, hafta sonu kahvaltısı ve yürüyüşü için de gidilebilecek popüler piknik yerlerinden bir tanesi. Ayrıca mesire alanı içerisinde kamp yapabileceğiniz yerler de var. Her yönüyle, keyiflik bir hafta sonu için gidilecek popüler gezi duraklarından biri.

İstanbul‘da temiz hava ve orman kokusu alabileceğiniz en güzel yerlerden biri olan “Taşdelen Mesire Alanı”, İstanbullunun popüler hafta sonu gezi duraklarından biri olarak biliniyor.

Çam, meşe, göknar ve kayın ağaçlarıyla kaplı olan bu mesire yeri, daha çok piknik ve bisiklet gezisi için tercih ediliyor olsa doğa yürüyüşü veya hafta sonu kahvaltısı için de gidilecek yerlerden.

Hafta sonu yürüyüşlerinin, koşularının ve pikniklerinin vazgeçilmez adreslerinden biri olan Taşdelen Mesire Alanı, eskisine nazaran çok iyi bir durumda, görünümde veya atmosferde olduğunu söyleyemesek de, yine de civardaki İstanbullu için güzel bir seçenek olabilir. Özellikle bisiklet sevdalıları için güzel bir adres olan bu mesire alanı, ailece keyifli vakitler geçirebileceğiniz, Anadolu Yakası’nın en iyi bilinen mesire alanlarından.

Taşdelen Mesire Alanı 2022 yılı itibariyle açık. Araçlarınız ile ormana gidiyorsanız 20 TL ödüyorsunuz. Ayrıca tuvaletler biraz problemli. Bu iki sıkıntının dışında, güzel bir piknik veya yürüyüş yapılabilecek alan diyebiliriz. Ancak siz yine de beklentinizi çok yüksek tutmayın… Buranın bir Belgrad Ormanı veya Mihrabat Korusu (Mihrabat Mesire Yeri) olmadığını unutmayın.

Taşdelen Mesire Alanı Hakkında Bilgi

Taşdelen Mesire Alanı Hakkında Bilgiler
Kaynak ; foursquare.com/selda

38.000 metrekarelik oldukça geniş bir alana yayılan, 2000 dönümlük orman alanına sahip olan Taşdelen Mesire Alanı, adını bu geniş alan içerisinden çıkan tarihi Taşdelen kaynak sularından alıyor.

Taşdelen su kaynaklarının tarihi ise 1582 yılına kadar uzanıyor. Bu tarihten beri var olan su kaynakları birçok hastalığa, özellikle böbrek taşına iyi geldiği söyleniyor. Buradaki kaynak suları Mustafa Kemal Atatürk‘ün hastalığında dahi kullanıldığı biliniyor.

Taşdelen suyu, hâlâ bu mesire alanındaki çeşmelerden akıyor. Sırf bu yüzden bile bu alanı ziyaret eden çok sayıda İstanbullu var.

Taşdelen ormanına sahip olan bu alan, eskiden insanların odun ve su ihtiyacını karşılayan bir yerken, günümüzde İstanbullunun huzurlu vakit geçirerek temiz hava alabileceği, spor ve piknik yapabileceği bir yer olarak hizmet veriyor.

Taşdelen’in tabiat değerleri ve ulaşım kolaylığı ile, İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri. Ayrıca restoran ve büfesi de olan bu mesire alanında dilerseniz mangal da yakabiliyorsunuz.

Taşdelen Mesire Yeri Manzarası, İstanbul
Kaynak ; nenerede.com.tr

Taşdelen Mesire Alanı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Taşdelen Mesire Alanı, İstanbul Anadolu Yakası’nda, Üsküdar Şile yolunda Çekmeköy’de bulunuyor. Şehrin birçok noktasından toplu taşıma araçlarıyla mesire alanına rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Alana İETT otobüsleriyle ulaşım için, 14ÇK, 11ÇB, 9Ş, 9Ç ve 14ŞB nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüsler ile alanın girişine 2 dakika yürüme mesafesinde olan Acar Sokak otobüs durağına gelebiliyorsunuz.

Taşdelen Mesire Yeri, İstanbul
Kaynak ; foursquare.com/serhat

Ayrıca, 11ÜS, 11SA, 11, 11A, 103, 122B, 122D, 122H, 122S, 122Y, 138, 139, 139A, 139T, 522N, 522ST nolu otobüslerle de Taşdelen’e 3 dakika yürüme mesafesinde olan Serindere otobüs durağına ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla alana ulaşım için de Üsküdar-Şile Tem yolu üzerinden girilen Taşdelen’den 1 km sonra mesire yerinin girişini görebilirsiniz.

  • Adres: Taşdelen, Taşdelen Cd. 22/A, 34788 Çekmeköy/İstanbul
Taşdelen Mesire Alanı Ormanlık, İstanbul
Kaynak ; mapio.net

Taşdelen Mesire Alanı Giriş Ücreti

Taşdelen Mesire Alanı giriş ücreti 2022 yılı itibariyle ; yaya olarak 10 TL, otomobil için ise 25 TL’dir.

Zaten mesire alanlarındaki işletmelerin büyük bir bölümü, hizmet konusunda ciddi anlamda sıkıntılı oluyor. Bu yüzden sadece piknik yapmak veya meşhur Taşdelen kaynak suyundan almak için gidebileceğiniz, hafta sonu koşusu veya yürüyüşü yapmak için tercih edebileceğiniz bir yer.

İstanbul’daki birçok mesire alanında olduğu gibi, buradaki tuvaletler de yeteri kadar temizlenmiyor. Fakat ortam genel itibariyle güzel, giriş ücreti araçla biraz pahalı. Ancak kaynak suyu için burayı ziyaret ediyorsanız, ödediğiniz ücrete değebilir. Bildiğim kadarıyla da sadece 5 damacana kaynak suyu alabiliyorsunuz. Fazlasına da izin verilmiyor.

Koşu Yolu, Taşdelen Mesire Alanı
Kaynak ; ql.com.tr

Son olarak, Taşdelen Mesire Alanı’nda kene problemi vardı. Sanıyorum ilaçlamalar yapıldı. Fakat yapılmadıysa biraz daha dikkatli olmanız da yarar var. Öldürücü özelliği bulunmasa da, yine de huzurunuzu bozabiliyor. +90 216 312 13 68 nolu telefonu arayarak, kene için ilaçlama yapılıp yapılmadığını da öğrenebilirsiniz.

  • Mesire alanını 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Hafta sonları özellikle Pazar günleri aşırı yoğun olan mesire yerine hafta içi gitmeniz de yarar var, özellikle su almak veya spor yapmak istiyorsanız. Ümraniye, Çekmeköy, Üsküdar, Sancaktepe, Sarıgazi ve Samandıra gibi yerlerde oturan vatandaşlar da burayı piknik için tercih edebilir. Fakat Anadolu Yakası’nda çok daha iyi piknik yapılabilecek alanların olduğunu da unutmayın.

Taşdelen Mesire Yeri Piknik Masaları, İstanbul

Mesire alanına hafta sonu piknik için gitmeyi planlıyorsanız, sabahın erken saatlerini tercih ettiğinizden emin olun. Özellikle pazar günleri alan çok kalabalık oluyor ve bazı aileler de iki veya üç masayı işgal edebiliyor. Çok fazla oturacak masa olmadığından dolayı da, yerde oturma ihtimaliniz de var. Eğer kene problemi çözülmediyse, yerde piknik yapmanızı da pek tavsiye etmiyoruz.

  • Taşdelen Mesire Alanı’nda kamp yapılacak yerler de bulunuyor. Kamp için ayrıca ücret ödemiyorsunuz. Giriş ücreti için ödediğiniz ücrete, burada kamp yapabilirsiniz.

Alan güvenlik konusunda iyi. İçeride alkol alabileceğiniz yer olmadığı gibi, pek fazla alkol içen de yok. İçerideki restoranı ve büfeyi mümkünse kullanmayın. Kullanacaksanız da, üst düzey bir hizmet beklemeyin deriz.

BENZER İÇERİKLER

İLGİLİ YAZILAR