Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Şile Plajları; Şile'de Denize Girilecek En Güzel 7 Yer

Şile Plajları; Şile’de Denize Girilecek En Güzel 7 Yer

-

İstanbul‘a yakınlığı nedeniyle birçok tatilcinin hafta sonu kaçamakları için tercih ettiği tatil beldelerinden biri olan Şile, doğal güzelliği ve tarihi yapılarının yanı sıra plajlarıyla da adından söz ettiriyor. Özellikle temmuz ve ağustos ayları Şile plajları için en yoğun olan dönem. 

Berrak ve kimi zamanda dalgalı deniziyle eğlenme imkanı sunan Şile plajları, günübirlik de olsa deniz keyfi için İstanbulluları kendisine çekiyor. İstanbullunun yanı sıra beldedeki plajlar çevre şehirlerden de birçok tatilcinin akınına uğruyor. Yüksek sezonda hafta sonları plajlarda yer bulmak ciddi anlamda zorlaşıyor. Özellikle öğleden sonraya kalacak olursanız, istediğiniz plaj da yer bulmak neredeyse imkansız. 

Şile’de çok sayıda plaj bulunabiliyor. Kimi plajlar daha çok kafa dinlemelik, kimileri ise eğlenmelik plajlardan oluşuyor. Bazı plajlar çocuklu aileler tarafından daha çok tercih edilirken, bazıları ise daha çok çiftlerin favorileri arasında. Yazının devamında Şile’de denize girilecek en güzel yerleri ve giriş ücretlerini bulabilirsiniz.

ŞİLE PLAJLARI VE GİRİŞ ÜCRETLERİ 2020

Şile’nin merkezinden çıkmak istemiyor ve çok fazla zamanınız yoksa, merkezdeki plajlar tercih edilebilir. Merkezde kumsallı iki plaj var. Bunlardan biri Şile Halk Plajı, diğeri ise küçük bir koy oluşturan Ağlayan Kaya Plajı. Bu iki plaj da Şile’nin en çok tercih edilen plajları arasında yer alıyor. Hafta sonları biraz kalabalık olsa da, çok geç saatlere kalmadığınız takdirde rahatlıkla yer bulabiliyorsunuz.

Şile’de plajlardan sonra zamanınız kalırsa ve güzel bir Şile turu yapmak isterseniz de, Şile gezilecek yerler adlı yazımıza göz atarak beldedeki en popüler ve en güzel turistik noktalara göz atabilirsiniz.

Gelelim Şile’nin en güzel plajlarına ; 

1.Şile Halk Plajı (Ayazma Plajı)

Halk Plajı – foto kaynak ; flickr.com/Steven Isaacson

Halk Plajı – Foto Kaynak ; flickr.com/Steven Isaacson

Ayazma Plajı olarak da bilinen Şile Halk Plajı, beldedeki en çok tercih edilen plajlardan. Doğal sit alanı olarak korunan bu mavi bayraklı plaj oldukça geniş ve kumlu bir plaj. Ayazma Plajı’nın en güzel yanı ise girişlerin ücretsiz oluşu. Havlunuzu alıp gidebileceğiniz bu plajda şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz de 2020 itibariyle 30 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Şile’nin giriş tarafında belde merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan bu plaj içerisinde ise 3 farklı plaj bulunuyor. Bunlar ; 

  • Ayazma Plajı – Fusha Beach ; Ayazma Plajı’nda yer alan Fusha Beach, yeme içme, etkinlik ve manzarasıyla ilgi görüyor. Fusha Beach, aileye özel bir plaj olduğundan dolayı damsız olarak bu plaja giremiyorsunuz. 2020 itibariyle Fusha Beach’in giriş ücreti ise hafta içi 40, hafta sonu ise 50 TL. Biraz daha elit kesime hitap eden bir plaj olarak da bilinen Fusha Beach’te ayrıca loca bölümü de var. Bu loca bölümleri 6 kişilik ve fiyatı ise hafta için 400 TL hafta sonu ise 550 TL’dir. Manzarası ve güvenliği ile öne çıkan bu plaj, küçük çocuklu aileler için de ideal plajlardan.
  • Ayazma Plajı – Rüya Beach ; Bu plajın tarihi 1996 yılına uzanıyor. Kurulduğu günden günümüze İstanbullunun çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren bu plajda, voleybol sahası, duş, wc ve hamaklar da bulunuyor. Bu plaja da girişler ücretsiz. Ancak şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz 30 TL bir ücret ödemeniz gerekiyor. 
  • Ayazma Plajı – Massha Şile ; Bu plaj kumsal yerine bir iskele üzerine konumlandırmış. Ayazma Plajı’nın en uç noktasında yer alan bu plaj sakin denizi ile ilgi görüyor. Bu plaj ise 50 kişilik. Yani Şile’deki en sakin ve huzurlu plajlardan biri. Massha Şile giriş ücreti ise hafta içi 40 TL, hafta sonu 50 TL’dir. Giriş ücretine şezlong, şemsiye, duş, wc ve giyinme kabinleri dahil. Yeme içme olanağı da olan bu plaj özellikle ailelerin tercih ettiği bir plaj.

2.Şile Uzunkum Plajı – Aqua Beach

Uzunkum

İncecik kumu, berrak ve ılık denizi ile mavi bayraklı bir plaj olan Uzunkum Plajı, Şile’nin en kalabalık plajlarından. Diğer Şile plajlarına nazaran daha sakin bir atmosfere sahip olan Uzunkum Plajı’na girişler ücretsiz. Ancak aynı plaj üzerindeki Aqua Beach Club’a giriş hafta içi 40 TL, hafta sonu ise 50 TL’dir. 

Yosun ve deniz anası olmayan temiz plajlardan biri olarak bilinen Uzunkum Plajı da, çocuklu aileler için ideal olan plajlardan. Ayrıca bu plajın bulunduğu yerde çok sayıda konaklama birimi de bulunabiliyor. Şile’de konaklamayı planlıyorsanız bu plaj çevresinde hemen hemen her bütçeye uygun konaklama birimleri bulabileceğinizi de unutmayın.

3.Kumbaba Plajı

Kumbaba Plajı – Foto Kaynak ; twitter.com/limon-istanbul

Şile’nin en iyi bilinen plajlarından biri de Kumbaba Plajı. Şile’ye girmeden önce sol tarafa döndükten sonra 2 km gittiğinizde karşınıza çıkan bu plajdaki tepe, kamp alanıyla da oldukça popüler. Özellikle hafta sonu kampçılarının tercih ettiği bu alanın dışında Kumbaba Tepesi Talassoterapi için uygun koşullar sağlamasıyla ünlü. Talassoterapi ise, belirli hastalıkları tedavi etmede ve sağlığı korumak için deniz, kum ve güneş gibi doğal etkenlere başvurmaya verilen isimdir.

Kırmızı-turuncu renginde radyoaktif özellikler taşıyan kumları ile şifa veren bir yer olarak da bilinen Kumbaba Tepesi, romatizma hastalığına iyi geldiği söyleniyor. Plajdan önce veya sonra kısa bir süreliğine de olsa görülmeye değer bir yer.

Araçlarınız ile plaja gidiyorsanız, Kumbaba Kamping ve Karavan alanına 20 TL bir ücret ödeyerek araçlarınızı park edebiliyorsunuz. Ayrıca fast food tarzı cafeler de sahil boyunca bulunabiliyor. 

4.Ağlayan Kaya Plajı – Şile Life Beach

Şile Life Beach – Foto Kaynak ; istanbulplajlari.com

Şile merkezinde kolayca ulaşılabilecek bir konumda bulunan Ağlayan Kaya Plajı, merkeze yakınlığından ve organize edilmiş bir plaj alanı olduğundan özellikle hafta sonları kalabalık oluyor. Ağlayan Kaya Plajı’nda yer alan Şile Life Beach Club ise kumsalı ve özel localarıyla eşsiz bir plaj-deniz keyfi sunuyor.

Restoranı da olan Şile Life Beach Club 2020 giriş ücreti hafta içi 30 TL, hafta sonu ise 40 TL’dir. Giriş ücretine şezlong, şemsiye, duş, giyinme kabini ve wc dahil. Plajdaki localar ise 5-6 kişilik. Bu locaların ücretleri ise hafta içi 300 ve hafta sonu ise 400 TL’dir. 

5.Şile Ağlayan Kaya Beach

Şile Ağlayan Kaya Beach – Foto Kaynak ; rehber.hakkinda.info

25 yıla yakın bir süredir hizmet veren Şile Ağlayan Kaya Beach, mavi bayraklı Şile plajları arasında en popüler olanlardan. Bu plajın giriş ücreti ise 2020 yılı itibariyle hafta içi 35 TL, hafta sonu ise 45 TL’dir. Merkezden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu plaja ulaşım için Bakibey tabelalarının takip etmeniz yeterli.

6.Akçakese Köyü Plajı

Akçakese Köyü Plajı – Foto ; Flickr.com/ugurkurt

Şile’ye yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunan Akçakese Plajı da, beldede yeteri kadar zamanı ve arabası olan tatilcilerinin tercih edebileceği sessiz ve sakin bir plaj. 1 km uzunluğundaki kumsalı ile öne çıkan bu plaj, sığ denize sahip olmasından dolayı daha çok çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Günübirlik Şile ziyareti yerine beldede konaklamayı planlıyorsanız, Akçakese’deki konaklama birimleri de düşünülebilir. Her bütçeye uygun konaklama birimini bulabileceğiniz plaj yakınlarında dilerseniz kamp da atabiliyorsunuz.

Ağaçların içinde çadırınızla veya karavanlarınızla da Şile’nin bu muhteşem plajında konaklayarak, doğayla baş başa bir hafta sonu tatili yapabiliyorsunuz. 

7.İmrenli Plajı

Akçakese Plajı’ndan sonra gelen İmrenli Plajı da, sessiz sakin, huzurlu bir deniz keyfi yapmak isteyenler için ideal yerlerden. Restoran, cafe, şezlong, şemsiye, otopark ve vale hizmeti olan bu plajın bazı kısımları biraz yosunlu. Ancak genel olarak temiz bir plaj denebilir.

Şile Plajları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Şile’deki plajların hemen hemen hepsi bazen dalgalı oluyor. Bu plajların acemi yüzücüler için ideal olmadığını unutmayın.
  • Çocuklarınızla Şile’ye gidiyorsanız, cankurtaranın olduğu yakın kesimlerde denize girmenizde yarar var.
  • Beldedeki plajların hemen hemen hepsine girişler ücretli. Ücretsiz olarak Şile’de denize girilecek yerler, Şile Halk Plajı ve Uzunkum Plajı’dır. Tabii şezlong ve şemsiye kiralamak istiyorsanız belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. 

Şile’ye Nasıl Gidilir ?

İstanbul ile Şile arası yaklaşık 70-80 km. Ortalama 1-1.5 saat sürüş mesafesinde olan Şile’ye birinci ve ikinci köprü üzerinden Şile tabelalarını takip ederek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. TEM üzerinden de Sarıgazi-Şile tabelalarını takip ederek beldeye ulaşım mümkün. 

Toplu taşıma araçlarıyla Şile’ye ulaşım için ise, Üsküdar ve Harem’den düzenli olarak hareket eden İETT otobüslerini veya Şile Ağva Üsküdar Turizm’in otobüslerini kullanabilirsiniz. İETT otobüsleriyle yolculuk Şile Ağva Üsküdar Turizm’e göre çok daha uzun sürüyor.

Şile Plajları arasında en çok tercih edilen ve ailece denize girilebilecek yerler listedeki 7 plajdan oluşuyor olsa da, merkeze biraz daha uzak olan birkaç plajı da bulabilirsiniz. Ancak temizlik, kalite ve hizmet konusunda en ideal plajlar bu 7 plajdan oluşuyor diyebiliriz. Ayrıca listedeki plajların büyük bir bölümü de mavi bayraklı plajlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!