Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiRumeli Hisarı Kahvaltı Mekanları, Tarihi Ve Giriş Ücreti

Rumeli Hisarı Kahvaltı Mekanları, Tarihi Ve Giriş Ücreti

İstanbul Boğazı'nın en dar noktasına inşa edilmiş olan Rumeli Hisarı, şehrin alınmasında taktiksel bir öneme sahip. Semte adını veren hisar, Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih öncesi boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla inşa edilmiş. Fetih sonrası önemini yitirmiş olan yapı, günümüzde eşsiz manzarasıyla öne çıkıyor. Ayrıca çevresindeki birbirinden güzel ve ünlü kahvaltı mekanları ile İstanbullunun favori adreslerinden. Küçük bir kültür turu ve ardından boğaza nazır eşsiz bir kahvaltı için ziyaret edebileceğiniz bir yer.

-

İstanbul’un en renkli ve en sevilen ilçelerinden biri olan Sarıyer’de bulunan Rumeli Hisarı”, 30 dönümlük bir arazi üzerine 4 ay 16 gün gibi kısa bir süre içerisinde, Anadolu Hisarı‘nın tam karşısına inşa edilmiş. Projesi bizzat Fatih Sultan Mehmet tarafından hazırlanmış ve hisara ”Boğazkesen” adı verilmiş. Yenicehisar, Yenihisar, Başkesen ve Nikhisar gibi isimlerle de anılmış olan hisar, günümüzde bulunduğu konumundan dolayı Rumeli Hisarı olarak anılıyor.

Fetih sonrası önemini kaybetmesinden dolayı uzunca bir süre kullanılmamış olan hisar, 1953 yılında detaylı bir restorasyondan geçerek bir hisar müzesi olarak düzenlenmiş ve 1968 yılında da ziyarete açılmış.

Konserleriyle de ünlü olan hisar birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmasının yanı sıra, bir müze olarak da hizmet veriyor. Bu müze içerisinde bir sergi salonu veya depo bulunmadığından dolayı da, içerideki savaş topları, Haliç’i kapattığı bilinen zincirin bir parçası ve birkaç gülle müzenin bahçesinde sergileniyor. Ayrıca Rumeli Hisarı’na müzekart ile ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

Sergilediği askeri silahlardan çok, hisarın bahçesinden görülebilen boğaz manzarası büyülüyor. İrili ufaklı 17 kuleye sahip olan hisarın bulunduğu cadde üzerinde ise, İstanbul’daki en iyi kahvaltı mekanları arasında olan birçok cafe & restaurant bulunuyor. Hafta sonu aşırı yoğun olan bu mekanların büyük bir bölümü boğaz manzaralı. Bu yüzden de fiyatlar biraz daha pahalı olabiliyor.

Rumeli Hisarı gezinizden sonra, hisar çevresindeki turistik cazibe merkezleri ve diğer İstanbul yazıları için İstanbul gezi rehberi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Rumeli Hisarı Mimari Özellikleri

Rumeli Hisarı Mimari Özellikleri

Hisar’ın yapımı için gereken keresteler İznik’ten ve Karadeniz Ereğlisi’nden, taşlar ve kireçler ise Anadolunun çeşitli bölgelerinden getirilmiş. 31.250 metrekarelik bir alana oturan hisarda, kuzeyde, güneyde ve doğuda deniz kenarında olmak üzere 3 büyük ve farklı boyutlarda 13 burç daha bulunuyor. Hendeği olmayan hisardaki bu 3 büyük burcun her biri kendi başına savunmayı başaracak şekilde inşa edilmiş.

Surların kalınlığı batı taraftaki bölümlerde hemen hemen 5 metreyken, güneyde 3 metre kalınlığa düşüyor. Kıyıda yer alan Halil Paşa Burcu 22 metre yükseklikte olup, 23.30 metre çapa sahip ve duvar kalınlığı ise 6.5 metre. Sarıca Paşa Burcu’nun yüksekliği 28 metre, çapı 23.80 metre ve duvar kalınlığı da 7 metredir. Zağanos Paşa Burcu ise, 21 metre yükseklikte olup, 26.70 metrelik bir çapa sahip. 12 köşeli olarak yapılan Halil Paşa Burcu, yuvarlak olarak inşa edilmiş Zağanos Paşa ve Sarıca Paşa Burcu’ndan ayrılıyor.

Rumelihisarı İçi

Hisarın içerisine ev, camii, sarnıç ve malzeme depoları yapılarak ağır toplar yerleştirilmiş ve böylece Osmanlı, dünyanın en stratejik boğazının iki yanına hakim olmuş.

Kulenin uzunluğu 250 metre genişliği ise 120 metre. Hisara Dağ Kapısı, Dizdar Kapısı, Sel Kapısı ve Hisarpeçe Kapısı olmak üzere 4 ana kapıdan ve Mezarlık Kapısı olarak bilinen bir küçük yan kapıdan giriliyor. Hisarın güneye bakan tarafında, cephane ve erzak mahzenlerine giden yol üzerinde iki gizli kapısı daha bulunuyor.

Hisar içerisine inşa edilmiş olan camiden günümüze sadece yıkık bir minare kalmış.

Rumeli Hisarı Hakkında Bilgiler

Boğazkesen Hisarı olarak da bilinen Rumeli Hisarı, dünyanın en büyük kale burçlarına sahip olmasıyla öne çıkıyor. İstanbul silüetinin ayrılmaz parçalarından olan hisar, en güzel de Boğaz turlarıyla görülebiliyor.

Günümüzde açık hava konserlerinin vazgeçilmez adreslerinden olan hisar, bir müze olarak da hizmet veriyor. İçeride görülecek çok fazla eser olmasa da, görülmeye değer muhteşem bir Boğaz manzarası var.

Rumeli Hisarı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Rumeli Hisarı Mimari Özellikleri

Hisarın günümüzdeki giriş yeri sahil tarafında yer alıyor. Bu yüzden Sarıyer’de bulunan hisara ulaşım için Taksim’den 40T ve 42T nolu otobüsleri, Beşiktaş’tan 22, 22RE ve 25E nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan hisara ulaşım için Kadıköy’den veya Üsküdar’dan Beşiktaş’a geçebilir, buradan Rumeli Hisarı’ndan geçen otobüslerden (22, 22RE ve 25E) herhangi birine binebilirsiniz.

NOT : Sahilde bulunan mekanların kendi park alanı bulunuyor. Ancak aşırı yoğun olduğundan dolayı park yeri sorunu yaşayabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden hisar yakınlarında yeme içme gibi bir planınız varsa ve hisara şahsi aracınız ile gitmeyi planlıyorsanız, valesi olan mekanları tercih ettiğinizden emin olun.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Hisara en yakın turistik cazibe merkezlerinden biri Aşiyan Müzesi. Ayrıca Sarıyer gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü, Rumeli Hisarı’na yakın bir konumda bulunuyor.

Rumeli Hisarı Giriş Ücreti

Rumeli Hisarı Giriş Ücreti

Rumeli Hisarı giriş ücreti (2022) 30 TL. Müzekart ile hisara ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

Ziyaret saatleri ; Yaz dönemi 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz hisarı, kış aylarında 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Hisar çarşamba günleri ziyarete kapalı.

Rumeli Hisarı Tarihi

Rumeli Hisarı Tarihi

İstanbul’u kuşatma sırasında Karadeniz’den gelebilecek saldırıları ve yardımları önlemek amacıyla inşa edilmiş bu tarihi hisar 1452 yılında 4 ay 16 gün (Kimi kaynaklarda 90 gün) gibi kısa bir sürede tamamlanmış olması bakımından da hem tarihsel hem de mimari bakımdan önemli bir yere sahip.

Klasik Türk kale mimarisi özelliklerine sahip hisar, fetih sonrası stratejik önemini yitirmiş olduğundan uzun bir süre kaderine terkedilmiş. 1950’li yıllarda başlayan detaylı restorasyon çalışması sonucunda günümüzdeki görkemli haline kavuşmuş olan hisar, birçok İstanbul festivalinde açık hava tiyatrosu olarak kullanıldığı gibi, konserlerin yapıldığı bir kültür merkezi olarak da hizmet veriyor.

Özellikle Boğaz Turu ile eşsiz bir görüntüye sahip olan hisar, günümüzde bir müze olarak da faaliyet gösteriyor. İçerisindeki toplar ve gülleler hisarın bahçesinde sergileniyor. Yani bir müze binası veya depo alanı bulunmuyor.

Rumeli Hisarı Tarihi

Yapılacak hisarın projesi bizzat Sultan Mehmet tarafından hazırlanmış. Plan, Hisarın surlarından burçlarına, kapıların yerlerinden aralık ve mesafelerine kadar Sultan Mehmet’in tespit etmiş olduğu hususlar dikkate alınarak Mimar Muslihiddin Ağa tarafından çizilmiş. 15 Nisan 1452 gününde hisarın temeli atılmış ve büyük bir hızla hisarın inşasına başlanmış. Paşalardan vezirlere herkesin bir amele gibi çalıştığı projede bizzat Sultan Mehmet de çalışmış.

Muazzam bir iş planı yapan Sultan, iş bölümü ve çalışanların vazifelerini bizzat tayin etmiş. 70 yaşında olan Sarıca Paşa’ya Boğazkesen Hisarının kuzeyindeki burcu, kıyıdaki burcu Halil Paşa’ya, en güneydeki burcu Zağanos Paşa’nın kontrolüne vermiş olan Sultan ise, deniz tarafındaki işler ile ilgileniyormuş.

Toplamda 5-6 bin kişinin çalıştığı tahmin edilen inşaatta işini en iyi ve çabuk bitirene ödül vereceğini duyurmuş, bununla paşalar arasında bir rekabet, bir yarış havası estirmiş. Bu sayede hisar, planlanan tarihten çok daha öncesinde 4 ay 16 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmış.

⇒Göz At ; İstanbul Gezi Rehberi

Rumeli Hisarı Kahvaltı Mekanları

Rumeli Hisarı Kahvaltı Mekanları

İstanbul’da kahvaltı denince akla ilk gelen yerlerden biri de Rumeli Hisarı. Hisarın bulunduğu çevre İstanbul’un en gözde kahvaltı mekanlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Boğaza karşı kahvaltının keyfini iyi bilen İstanbullunun müdavimi olduğu bu semtte, özellikle hisar yakınlarında Boğaz’ın muhteşem manzarasına karşı kahvaltı yapabileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Bunlar arasında en iyi bilinen ve en popüler olanlar ;

1.Rumeli Hisarı Kale Cafe

Kale Cafe

Esnaf lokantasını andıran salaş görüntüsünden dolayı önyargı ile yaklaşılan mekanlardan biri olan Kale Cafe, Rumeli’de en iyi kahvaltı mekanlarından biri olarak biliniyor. Sebebi de basit ; binlerce konuk yorumlarına ve değerlendirme puanına bakarak, mekan, servis ve lezzet konusunda gayet başarılı.

1983 yılından beri hizmet veren, lezzetli kahvaltı servisinin yanı sıra manzarasıyla göz kamaştıran Kale Cafe’de kahvaltı fiyatları 2 kişi için ortalama 220 TL’den başlıyor. Kahvaltı tabakları, serpme kahvaltı veya kahvaltı sofrası ile hizmet veren mekanda sahanda yumurtadan omlet ve menemen çeşitlerine kadar onlarca farklı seçenekte yer alıyor. Ayrıca Kale Cafe, bölgedeki en uygun fiyata sahip olmasıyla da ünlü.

2.Zoom Cafe Kahvaltı Fiyatları

Zoom Cafe
Zoom Cafe

Rumeli’deki kahvaltı mekanlarında fiyatlar ortalama aynı düzeydedir. Bazı mekanlar bulunduğu konuma göre biraz daha pahalı olabiliyor. Zoom Cafe de bunlardan biri. Burada kahvaltı fiyatları diğer mekanlara nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Ayrıca küçük basit bir kahvaltı seçeneklerinin olmayışı, her keseye uygun olmadığını gösteriyor.

Zoom’da güzel bir kahvaltı için kişi başı en azından 125 TL (Kahvaltı tabağı) gibi bir ücreti gözden çıkarmak gerekiyor.

Organik tek kişilik serpme kahvaltı fiyatları 165 TL’den, omlet çeşitleri 40 TL’den, kaşarlı simit & söğüş fiyatları ise 45 TL’den başlıyor. Yani Kale Cafe’ye nazaran biraz daha pahalı. Ancak biraz daha modern ve lüks bir konseptte hizmet verdiğinden ve güzel bir boğaz manzarasına sahip olduğundan fiyatların abartılı olmadığı söylenebilir. Tripadvisor üzerinden cafenin yorumlara göz atmayı da unutmayın.

3.Lokma Cafe

Lokma Cafe
Lokma Cafe

Boğaz’ı en iyi gören cafelerden biri olan Lokma Cafe, Rumeli’deki en şık ve zarif mekanlar arasında yer alıyor. Birbirinden olumlu konuk yorumlarına ve güzel bir değerlendirme puanına sahip olan bu mekanda kahvaltı fiyatları bölgedeki birçok mekan ile aynı düzeyde.

Çocuklar için uygun olan, sigara içme alanı ve nargilesi de olan bu cafede 2 kişilik bir kahvaltı için 190 TL civarında, daha iyi bir kahvaltı için ise 2 kişilik ortalama 250 TL civarında bir ücret ödeyebiliyorsunuz. Tost çeşitleri 45 TL’den, omlet çeşitleri ise 55 TL’den başlıyor.

Özellikle hafta sonları aşırı yoğun bir kahvaltı trafiği olduğundan önceden rezervasyon yaptırmanız da yarar var.

4.Nezih Hisar Cafe

Nezih Hisar Cafe
Nezih Hisar Cafe

Rumeli’de kahvaltı için en gözde mekanlardan biri olan Nezih Cafe, diğer mekanlara nazaran biraz daha pahalı olabiliyor, özellikle kahvaltınızı kahvaltı tabağı veya serpme kahvaltı olarak almak istiyorsanız.

Bir restaurant olarak da faaliyet gösteren bu mekanda tek kişilik kahvaltı fiyatları 145 TL’den başlıyor. Yemek fiyatlarının bölgedeki birçok mekana göre pahalı olduğu bu mekan da hafta sonu aşırı yoğun olabiliyor.

5.Cafe Nar

Sıcak ve samimi ortamıyla konuklardan tam puan almış, Rumeli’deki en güzel kahvaltı yerlerinden biri olan Cafe Nar, daha uygun fiyatıyla dikkat çekiyor. Kahvaltı tabakların fiyatları 85 TL’den başlarken serpme kahvaltı fiyatları 135 TL’den başlıyor. Gözleme çeşitleri 45 TL’den, tost çeşitleri 35 TL’den ve omlet çeşitleri ise 35 TL’den başlamaktadır.

Hisarüstü kahvaltı mekanları genel olarak boğaz manzaralı. Yukarıda yer alan mekanların hemen hepsi, bölgedeki en iyi değerlendirme puanına sahip olan mekanlardan oluşuyor. Ancak biraz daha bütçeli bir hafta sonu kahvaltısı planlıyorsanız ve manzara önemli değil diyorsanız, bölgede çok daha uygun fiyatlara kahvaltı yapabileceğiniz mekanların olduğunu da unutmayın.

Yukarıdaki 5 mekan hem popülerlik hem de kalite bakımından Rumeli Hisarı’nın en iyi kahvaltı mekanları arasında yer alıyor. Bu yüzden de fiyatlar, bölgedeki diğer kahvaltı mekanlarına nazaran 1-2 tık daha pahalı olabilmekte.

Kahvaltı Fiyatları

NOT : Yukarıdaki mekanların hepsinde vale hizmeti bulunuyor. Ayrıca mekanların otoparkı da var. Ancak hafta sonu ciddi anlamda bir otopark sıkıntısı yaşandığından, aracınız ile Rumeli’ye gidiyorsanız tercih edeceğiniz mekanın vale hizmeti olup olmadığına da mutlaka göz atın deriz. Ayrıca yukarıdaki kahvaltı fiyatları 2022 yılına ait. Güncel fiyatlar için her mekanın web sayfasını ziyaret edebilir veya telefon ile fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Rumeli Hisarı Ne Amaçla Yapıldı ?

Karadeniz’den gelebilecek yardım ve takviyeleri önlemek amacı ile, İstanbul’un kuşatmasından önce inşa edildi.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!