Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Kadıköy Gezilecek Yerler | Görülecek En Turistik 15 Yer

Kadıköy Gezilecek Yerler | Görülecek En Turistik 15 Yer

Anadolu Yakası'nın kalbinin attığı yerlerden biri olan Kadıköy, sanat olanakları, yeme içme konusundaki zenginliği ve kültürüyle uzun yıllardan beri gönüllerde taht kurmuş olan yerlerden biri. Kadıköy gezilecek yerler, daha çok sanatseverlere hitap eden cazibe merkezlerinden oluşuyor olsa da, tarihi yapılarıyla görülmeye değer, İstanbul'un popüler ilçelerinden biri.

-

Kadıköy gezilecek yerler için birbirinden güzel parklardan, caddelerden, tarihi yapılardan bahsetmek mümkün. İlçede en çok görebileceğiniz şeylerden biri ise, ”Parklar” olacaktır. 
Hareketli balık ve gıda pazarlarıyla da ünlü olan Kadıköy, dolambaçlı sokakları ve etkileyici sokak sanatları, popüler kafeleri ve çok çeşitli restoran yelpazesiyle 1 gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz eşsiz bir yer.

Kadıköy, eğlencenin, gençliğin, nostaljinin yerli ve romantik halidir. Bir İstanbullu olarak şehrin en iyi ve en hızlı gelişen ilçelerinden biri olduğunu da gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Her sokağı ve mekanlarıyla farklı bir atmosfere sahip olan Kadıköy, İstanbul’un hem gece hayatını ve sanatsal değerini hem de genç ruhunu yansıtmasıyla tanınıyor.

Kadıköy Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul’da son yıllarda yoğun trafik nedeniyle Avrupa Yakası’ndan birçok göç almış olan Kadıköy, turistlerin de konaklama için en çok tercih ettiği yerlerden biri oluyor. Hem Sultanahmet, Galata, Beşiktaş ve Eminönü gibi yerlere kolay bir ulaşım ağı sunuyor olması, hem de yerli/yabancı turist trafiğinin daha az olmasından dolayı, her daim popüler olan Kadıköy, konaklama için de düşünülebilecek bölgelerden biri.

GÖZ AT : İstanbul gezilecek yerler (En güzel 50 yer – Haritalı gezi rotası)

Gelelim Kadıköy’de gezilecek yerler listemize ; 

1.Kadıköy Boğa Heykeli

Kadıköy Boğa Heykeli
Kadıköy Boğa Heykeli

Boğa Heykeli, İstanbullu gençlerin uzun yıllardır buluşma için popüler noktalardan biri olmayı sürdürüyor. Bu heykelin tarihi ise 1864 yılına kadar uzanıyor. Fransızlar gücün simgesi olan ”Boğa” ile Almanlara mesaj vermek istemesinden dolayı heykeli yapmış, fakat savaşta Almanlar üstün gelince, heykelde Almanya’ya götürülmüş.

Boğa Heykeli’nin Türkiye yolculuğu ise I. Dünya Savaşı yıllarında başlıyor. İkinci Wilhelm tarafından dönemin Başkomutan vekili Enver Paşa‘ya 1917 yılında hediye edilmiş.

Kadıköy Gezilecek Yerler - Kadıköy Meydanı

Türkiye’ye getirildiğinde ilk olarak Kadıköy’e konulmuş ve daha sonra Beylerbeyi Sarayı, Hilton Oteli, Lütfi Kırdar’ın önü derken birkaç yer gezdikten sonra Kadıköy’e yeniden getirilmiş ve bugün bulunduğu yere konulmuş. Günümüzde altı yolun birleştiği bir yerde bulunan heykel, Kadıköy’de buluşmak isteyen birçok kişinin en çok tercih ettiği adrestir. Kadıköy vapur iskelesinden yukarı doğru, Osmanağa Camii yanından geçerek yolun ucunda bulunan heykele ulaşılabilir.

Heykelin bulunduğu yerin çevresi, Kadıköy’de alışveriş, restoran ve kafe için de birçok seçeneğe sahip. Ayrıca Kadıköy gezisine başlangıç için güzel bir yer olabilir.

2.Haydarpaşa Garı ve İskelesi

Haydarpaşa Garı ve İskelesi
Haydarpaşa Garı

Kadıköy’ün tarihi yerleri arasında olan Haydarpaşa Garı, 100 yıldan fazla bir süredir İstanbul ve Anadolu’yu birbirine bağlayan bir düğüm noktası olarak biliniyor. Birçok Türk filmine sahne olmuş, uzun yıllar birçok kişiyi bu şehirden farklı yolculuklara uğurlamıştır.

Görkemli yapısı ve çevreye yaydığı tren düdük sesleri ile Kadıköy’e farklı bir atmosfer kazandıran Haydarpaşa Garı’nın yapımına ilk olarak 1906 yılında başlanıyor. 1500’e yakın İtalyan taş ustasının yanı sıra 2 Alman mimar ile tasarlanmış olan yapı 2 yıl sonra 1908 yılında tamamlanmış. 

Garın yapılmasından sonra III. Selim, kendi adını taşıyan Selimiye Kışlası’nın yapımında en çok emeği geçenlerden biri olan Haydar Paşa‘ya hediye amaçlı bu garın bulunduğu yere Haydarpaşa isminin verilmesini istemiş. Bundan dolayı da tren garı ”Haydarpaşa Tren Garı” olarak anılmaya başlanmış. 

3.Bahariye Caddesi

Bahariye Caddesi
Bahariye Caddesi

Kadıköy’ün en ünlü 6 yolundan biri olan Bahariye Caddesi, 1992 yılında araç trafiğine kapatılarak yürüyüş yolu olmuş ve o günden beri İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. 

2003 yılından beri Kadıköy Moda tramvay hattı bu caddeden geçmekte ve bu tramvay caddeye farklı bir atmosfer katıyor. Adını bu bölgede yapılan Bahariye törenlerinden aldığı söyleniyor olsa da, caddenin asıl adı (Resmi yazışmalarda) General Asım Gündüz Caddesi olarak geçiyor.

Ortasından geçen tramvay ile Anadolu Yakası’nın İstiklal Caddesi olarak da bilinen Bahariye Caddesi, Kadıköy’ün en canlı, en hareketli ve en güzel turistik yerleri arasında. Tarihi yapıları, alışveriş seçenekleri ve çok çeşitli yeme içme yelpazesiyle farklı bir deneyim sunuyor. Ayrıca Kadıköy’de gece hayatı için de düşünülebilecek seçeneklerden biri. Kadife Sokak yani Barlar Sokağı da burada bulunuyor.

4.Süreyya Operası

Süreyya Operası - Kadıköy Gezilecek Yerler
Süreyya Operası

Türkiye’nin 6. operası olan Süreyya Operası, 1924 yılında Süreyya İlmen tarafından yaptırılmış. Kadıköy’ün ve İstanbul’un kültür hayatını çağdaşlaştırmak ve zenginleştirmek amacıyla yapılmış olan opera, müzik ve sahne sanatlarına uygun olacak bir şekilde tasarlanmış.

Konserler, dans, balo ve konferans gibi etkinliklerin yanı sıra, nişan ve düğün gibi sosyal etkinler için de kullanılmış olan bu opera binası, 1927 yılında hizmete açılmış. Bina bir opera olarak yapılmış olmasına rağmen hep sinema salonu olarak kullanılmış. Büyük çaplı bir restorasyondan sonra da günümüzdeki görkemli haline getirilmiş.

5.Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi
Oyuncak Müzesi

Kadıköy gezilecek yerler arasında daha çok çocuklu ailelerin favorilerinden biri olan Oyuncak Müzesi, aslında her yaştan turistin severek gezdiği, çocukluğumuzdaki oyuncakların ve karakterlerin büyük bir çoğunluğuna ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bir müze.

Oyuncak Müzesi - Kadıköy Gezilecek Yerler
Oyuncak Müzesi

Müze, 2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulmuş ve müzede 4 bine yakın birbirinden eski tarihi oyuncaklar bulunuyor.

Oyuncak Müzesi, 1990 yılından beri Sunay Akın’ın dünyanın dört bir yanından, koleksiyonculardan, antikacılardan ve açık artırmalardan satın aldığı oyuncak tarihinin en değerli eserlerini bir araya getirmesiyle oluşmuş. Günümüzde İstanbulluların en popüler gezi güzergahlarından biri olan müzede kahvaltı yapabileceğiniz güzel ve küçük bir kafe de bulunuyor.

6.Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi
Foto Kaynak ; orayanasilgiderim.com

İstanbul’un en ünlü caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi, Kadıköy’ün kalbinin attığı yerlerden biri olarak biliniyor. 9 km uzunluğuyla şehirdeki en popüler alışveriş ve gezinti yerlerinden biri olan bu caddede birbirinden şık ve ünlü butikleri bulabilirsiniz.

Kızıltoprak’tan başlayıp Maltepe Belediyesi sınırları içerisindeki Cevizli’ye kadar uzanıyor. Cadde denize paralel uzandığından dolayı da, deniz manzaralı parklardan geçerek güzel bir hafta sonu yürüyüşü de yapılabilir. İstiklal Caddesi’nin biraz daha modern versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz caddenin tarihi ise Bizans dönemine kadar uzanıyor. 

İsmini IV. Murat döneminde almış olan Bağdat Caddesi günümüzde hem alışveriş, hem yeme içme hem de güzel bir yürüyüş yapabileceğiniz Kadıköy’ün en ünlü yerleri arasındadır.

7.Moda İskelesi

Moda İskelesi Kadıköy
Moda İskelesi

İstanbul’da deniz havasının tadını en iyi şekilde çıkarabileceğiniz yerlerden biri olan Moda İskelesi, çay bahçeleri ile ünlü. Çevresindeki birbirinden güzel kahvaltı mekanları, kafeleri ve restoranlarıyla da İstanbulluların hafta sonu için popüler destinasyonlardan biri.

Moda İskelesi’nin mimarı aynı zamanda Haydarpaşa İskelesi’nin de mimarı olan Vedat Bey‘dir. 1917 yılında inşa edilmiş olan iskelenin, neredeyse tamamı Kütahya çinileri ile süslenmiş. Günümüzde bu tarihi mekan ”Beltur” tarafından bir restoran ve kafe olarak işletiliyor.

Moda İskelesi
Moda İskelesi

Moda İskelesi’nin bulunduğu bölge olan ”Moda” ise, birçok tarihi ve turistik yere ev sahipliği yapıyor. 

8.Akmar Pasajı

Akmar Pasajı - Kadıköy Gezilecek Yerler
Foto Kaynak ; Flickr.com

Kitapçıları ile ünlü olan Akmar Pasajı da, Kadıköy gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler turistik cazibe merkezleri arasında yer alıyor. 1999 depreminden önce birçok kafenin, restoranın ve müzik marketlerinin bulunduğu yermiş.

2000 yıllarında ise daha çok polis baskınlarında adını duyduğumuz Akmar Pasajı, günümüzde sadece kitapçılardan oluşuyor. Her zevkte yeni ve eski kitapları bulabileceğiniz bu pasaj, kitap severler için güzel bir deneyim olabilir.

9.Bostancı Lunapark

Bostancı Lunapark
Bostancı Lunapark

Bostancı gösteri merkezinin yanında kurulmuş olan Lunapark, 30 yıldan daha fazla bir süredir günümüzde bulunduğu yerde hizmet veriyor. Lunapark bünyesinde bulunan oyuncakların büyük bir bölümünün İtalyan yapımı olması lunaparkın güven teşkil etmesini sağlamış.

Bu lunaparkın en güzel yanı ise, bulunduğu konumudur. Şehrin tam ortasında oldukça kalabalık bir bölgede yer almasından dolayı kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Her yaşa hitap etmesinden dolayı çocuklardan çok yetişkinlerin unutulmaz dakikalar yaşadığı bu lunapark da, Kadıköy ziyaretinde görülmeye değer yerlerden.

10.Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı
Fenerbahçe Parkı – Foto kaynak ; gezginemre

Özellikle bahar aylarında Erguvan ağaçlarının çiçek açmasıyla pembe renge bürünen Fenerbahçe Parkı içerisinde görülecek ve yapılacak birçok şey bulunabiliyor. 150 yıllık sakız ağacı ise park içerisinde en çok ilgiyi görüyor. Ayhan Işık, Belgin Doruk ve Sadri Alışık’ın heykelleri ise köprünün girişinde ”Küçük Hanımefendi” filmini canlandırıyor. Tam bir film seti kurulmuş bu heykellerin bulunduğu yer de, park içerisinde görülebilecek önemli noktalar arasında.

Park içerisinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz 5 kafe bulunuyor. Bunlar arasında en çok tercih edilen ve en iyi bilineni ise ”Romantika” adlı mekan oluyor. Ayrıca pazar günleri bu parkı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, açık büfe kahvaltı sunan Romantika’da güzel bir hafta sonu kahvaltısı da yapılabilir.

11.Barış Manço Evi/Müzesi

Barış Manço Evi/Müzesi
Flickr.com

Kadıköy, Moda denilince akla ilk gelenin Barış Manço olduğunu birçok İstanbullu bilir. Moda’da bulunan bu ev, büyük sanatçının anısına Kadıköy Belediyesi tarafından bir müzeye dönüştürülmüş.

Moda’da bulunan son köşklerden biri olan ve 19. yüzyıl Viktoryen tarzına sahip olan Barış Manço Evi içerisinde büyük sanatçıya ait birçok eşya sergileniyor. İki katlı olan bu müzeyi cüzi bir ücret ödeyerek ziyaret edebiliyorsunuz.

12.Osmanağa Camii

Osmanağa Camii

Kadıköy’ün gezilecek önemli tarihi yerleri arasında olan Osmanağa Camii‘nin tarihi 1612 yılına kadar uzanıyor. Babüssade Ağası olan Osman Ağa tarafından yaptırılmış olan caminin mimarı ise tam olarak bilinmiyor. Ahşaptan yapılmış olan camii 1811 yılında II. Mahmut tarafından yenilenmiş. 1878 yılına gelindiğinde ise Kadıköy’de çıkan bir yangından dolayı Osmanağa Camii tamamen yanmış ve yıkılmış. Daha sonra yeniden inşa edilerek günümüze kadar gelebilmiş.

Dikdörtgen planlı olan caminin duvarları tuğla ve taş karışımından yapılmış. Ahşap sütunlara sahip olan caminin sol ve sağ cephesinde 40 penceresi bulunuyor. Tek şerefeli bir minaresi var ve avlusunda 1879 yılında dikildiği söylenen tarihi bir çınar ağacı bulunuyor.

13.Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi

Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi
foto kaynak ; tripadvisor.com.tr

Tarihi 1694 yılına kadar uzanan Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi, Osmanağa’da mühürdar caddesinde bulunuyor. Kadıköy Metropoliti II. Zaharias tarafından 1830 yılında büyütülmüş olan kilise, uzun bir zaman boyunca bakımsız kalarak terkedilmiş ve Metropolit III. Lokem’in mali desteği sayesinde yenilenmiş ve 1993 yılında bir ayinle yeniden ibadete açılmış. Tarihi kiliselere merakı olanlar için görülmeye değer bir yapı diyebiliriz.

14.Selamiçeşme Özgürlük Parkı

Selamiçeşme Özgürlük Parkı - Kadıköy Gezilecek Yerler
Selamiçeşme Özgürlük Parkı

Şehrin gürültüsünden bir nebze de olsun uzaklaşabilmek için Kadıköy’de gidilecek güzel yerlerden biri olan Özgürlük Parkı, Selamiçeşme’nin tren yolunun hemen yanında yer alıyor. 120.000 metrekarelik oldukça büyük bir alan üzerine kurulu olan park, yemyeşil ağaçlarıyla, özellikle yaz aylarında yürüyüş yapılabilecek, dinlenebilecek ve ailece zaman geçirilebilecek yerler arasında.

Çocuk oyun alanları, tenis kortu, futbol ve basketbol sahası, buz pateni, amfitiyatro ve 2 kafesi olan park, her yaştan kesime hitap ediyor.

15.Caddebostan Plajı

Aslında Caddebostan Plajları desek daha doğru olur. Çünkü burada toplamda 3 plaj bulunuyor. Biri ücretli diğer ikisi ise ücretsiz. Her 3 plajda da şezlonglar, şemsiyeler, duşlar, soyunma kabinleri, can kurtaran kuleleri, tuvalet ve büfeler bulunuyor. Özellikle çocuklu ailelerin favori adreslerinden olan Caddebostan Plajlarının gerisinde piknik yapılabilecek yeşil alanlığın olması da gayet güzel.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kadıköy gezilecek yerler listesine eklenebilecek daha birkaç yerden daha bahsetmek mümkün. Fakat bu 15 yer, Kadıköy’ün ana turistik cazibe merkezleri olduğundan ilk olarak listedeki yerleri görerek gezinize başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!