Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiIhlamur Kasrı & Tarihi, Giriş Ücreti Ve Kahvaltı Fiyatları

Ihlamur Kasrı & Tarihi, Giriş Ücreti Ve Kahvaltı Fiyatları

Ihlamur Kasrı, şehrin karmaşasından uzak ama bir o kadar da merkezinde sessiz ve sakinliğiyle doğanın içinde huzurlu yürüyüş yapabileceğiniz, cafesinde oturup kahvenizi yudumlarken geçmişin ihtişamı ile baş başa kalabileceğiniz İstanbul'un en eski mesire yerlerinden.

-

Boğaz’a nazır konumda bulunan, taş oymadan yapılmış Ihlamur Kasrı, uzun yıllardır İstanbul’un çekim merkezi olmuş en eski mesire yerlerinden. Yüksek duvarlı demir kapılı bir bahçe içerisinde bulunan kasır, tarihi ve mimarisinin yanı sıra hafta sonu kahvaltısıyla da İstanbulluların popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

İstanbul‘un en renkli ilçelerinden biri olan Beşiktaş‘ta, Ihlamur Yolu’nda bulunan kasır, rengarenk çiçekler ve yemyeşil ağaçlar arasında şehir karmaşasından ve gürültüsünden uzaklaşmak için ziyaret edilebilecek en popüler yerlerden.

Osmanlı Devleti’nin 31. Padişahı olan Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmış olan kasır, görkemli mimarisinin yanı sıra, iç mekanıyla da ziyaretçileri büyülüyor.

Kasır içerisindeki Maiyet Köşkü ise günümüzde bir kafeterya olarak hizmet veriyor. Özellikle hafta sonu kalabalık olan köşk, Beşiktaş’ta kahvaltı yapılabilecek en güzel yerlerden biri.

Ihlamur Kasrı Tarihi

Ihlamur Kasrı Tarihi

18. yüzyıl sonlarından itibaren Osmanlı hükümdarları Ihlamur sırtlarına nişan talimleri için giderlermiş. I. Abdülhamid döneminde Silahtar Mehmed Paşa bu bölgeyi düz bir yer haline getirerek bir sofa yaptırmış. Hüseyin Ağa da, bu sofaya nişan taşları koydurtmuş. Daha sonradan buradaki nişan taşlarının sayısı her geçen gün giderek artmış.

Bölgenin 18. yüzyılda Ihlamur Vadisi tersane eminlerinden olan ”Hacı Hüseyin Ağa”ya ait olduğu bu yüzden de ”Hacı Hüseyin Bağları” olarak anılan bir mesire yeri olduğu biliniyor. I. Abdülhamid ve III. Selim dönemlerinde oldukça ilgi gördüğünden ve sık sık kullanıldığından dolayı Hacı Hüseyin Bağları olarak anılan bu alan devlet hazinesine katılarak hasbahçe özelliği kazanmış.

Ihlamur Kasrı Tarihi

Sultan Abdülmecid, 1846 yılında ünlü Fransız şair Lamartine’i bu alan ve çevresinde ağırlamış. Şair, Ihlamur ve çevresinden şöyle bahseder ;

”Binanın hemen karşısında bulunan bahçede güzel yemiş ağaçları ve bu vadiye adını veren Ihlamurlar bulunuyordu. Köşkün merdiveninin önünde yasemin dallarını aşamayan küçük bir fıskiye mermer havuza dökülüyordu. Ihlamur, Padişahın en sevdiği köşk ve o burada dinlenir ve mütalaa eder”.

Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti

Şairin bahsettiği bu yere Sultan Abdülmecid iki kasır yaptırır ve sevinç, tazelik ve ferahlık anlamına gelen ”Nüzhetiye” adını verir. Bu iki yapı, yapıldığı günden günümüze kadar hem Ihlamur hem de Nüzhetiye olarak anılmış.

Kasırlardan Merasim Köşkü olarak anılanı törenler için kullanılmış, Maiyet Köşkü ise sultanın maiyeti ve haremi için kullanılmış. Bunun yanı sıra sultanın burada av partileri düzenlediği de biliniyor. Her iki köşk de ”Ihlamur Kasrı” ile özdeşleşmiş olmasına rağmen, Ihlamur Kasrı olarak bilinen asıl yapı ”Merasim Köşkü”dür.

İstanbull Ihlamur Kasrı

Sultan Abdülmecid bu iki yapıyı 1849-1855 yılları arasında Mimar Nikogos Balyan‘a yaptırmış.

I. Dünya Savaşı sırasında boş ve bakımsız kalan köşkler 1951’de İstanbul Belediyesi’ne verilmiş. İstanbul Valisi ve dönemin Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay, Maiyet Köşkü’nde Tanzimat Müzesi’ni kurmuş ve Merasim Köşkü’nü de ziyarete açmış.

Bu iki köşk, 1966 yılında ise TBMM Milli Saraylar Dairesi Başkanlığı‘na devredilmiş.

Merasim Köşkü, günümüzde saray-müze olarak hizmet veriyor. Kasrın orijinal olan döşemeleri, hereke ve feshane işi halıları, perdeleri, gördes, çal ve kula dokumaları da bu köşk içerisinde görülebiliyor. Kasrın bahçesinde lojman olarak kullanılmış olan yapı, heykel, resim ve müzik çalışmalarının yapıldığı atölyelere ve sergi salonlarına dönüştürülmüş.

Ihlamur Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Ihlamur Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir

İstanbul’da, Beşiktaş, Yıldız ve Nişantaşı arasında kalan Ihlamur Vadisi’nde bulunan kasıra ulaşım için en kolay yol belediye otobüslerini kullanmaktır. Gayrettepe- Eminönü, Fulya Mahallesi- Eminönü, Dikilitaş- Eminönü, Taksim- Dikilitaş hattındaki otobüsler ile Şair Nedim otobüs durağına gidebilir, bu duraktan kısa bir yürüyüş sonrası kasıra ulaşabilirsiniz.

Kasıra metro ile ulaşım için ise, M2 – Şişhane – Darüşşafaka 46Ç – Çağlayan – Eminönü 46ÇY – Çağlayan – Yenikapı 46KT – Kuştepe – Taksim 54Ç – Çıksalın – Taksim 54HS – Hasköy – Şişli – Taksim hatlarını kullanarak Osmanbey Metro İstasyonu‘na kadar gitmeniz gerekmektedir. Bu istasyondan kasıra 15-20 dakika içerisinde yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ihlamur Kasrı’na özel araçlarınız ile gitmeyi planlıyorsanız, kasırın özel otoparkının olmadığını unutmayın. Ancak kasıra 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan birçok ücretli otoparkı bulmak da mümkün.

Beşiktaş Evlendirme Dairesi‘nin hemen altındaki otopark, kasıra en yakın olan otoparklardan biri. Ayrıca Beşiktaş yönünden gelirken sağda, evlendirme dairesinin hemen karşısında yer altına giden başka bir otoparkta bulunuyor.

Merasim Köşkü
Merasim Köşkü

NOT : Cumartesi günleri Beşiktaş Pazarı’nın kurulduğu gün. Bu yüzden kasırı cumartesi günleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız toplu taşımayı kullanmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde hem yoğun araç trafiği hem de otopark sorunu sizi bunaltabilir.

YAKINDA NELER VAR ?

Kasrın bulunduğu yer Beşiktaş’ın kalbinin attığı yerlerden. Bu yüzden Beşiktaş gezilecek yerler adlı yazımızdaki 15 yer, kasırdan kolaylıkla ulaşılabilecek konumlarda bulunuyor. Ayrıca bu yazıda 15 yeri haritalı gezi rotası olarak da bulabilirsiniz.

  • Dolmabahçe Sarayı ; Ihlamur Kasrı’na yaklaşık 20-25 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.
  • Ortaköy Camii ; Kasıra yaklaşık yarım saat yürüme mesafesinde bulunmakta ve İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken tarihi camilerimizdendir.
  • Ayrıca Yıldız Parkı ve Çırağan Sarayı da kasır yakınlarında görebileceğiniz önemli turistik cazibe merkezlerinden.

Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti 2022

Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti

2022 yılı itibariyle kasra giriş ücreti Tam 30 TL, öğrenci ise 15 TL’dir. Eğer kasrı gezmek istemiyor ve sadece bahçeyi görmek veya kafeterya hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, sadece 5 TL bahçe giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

NOT ; Kasırda kahvaltı yapacak dahi olsanız, bu 5 lira bahçe giriş ücretini ödemeniz gerekiyor.

Ihlamur Kasrı Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan kasır, 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Ihlamur Kasrı Kahvaltı Seçenekleri ve Fiyatları

Kahvaltı Seçenekleri ve Fiyatları

İstanbul’un en hareketli ilçelerinden biri olan Beşiktaş’ta bulunan kasır, araç trafiğinin ve yüksek binaların tam ortasında sessiz ve sakin bir kahvaltı deneyimi sunuyor. Kasır içerisindeki köşklerden Maiyet Köşkü, bir kafeterya olarak hizmet veriyor ve burada kahvaltı tabağı, serpme kahvaltı ve açık büfe kahvaltı servisi bulunuyor.

Kafeteryanın hem bahçesi hem de iç mekanı bulunuyor. Kafeterya, pazartesi günleri dışında 09:00-19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

2022 yılı Kahvaltı fiyatları ise ; açık büfe kahvaltı 85 TL ve kişi başı serpme kahvaltı ise 45 TL’dir. Kasırda kahvaltı yapmak için olsa dahi, 5 TL bahçe giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

Kahvaltı Seçenekleri ve Fiyatları

NOT : Bir İstanbullu olarak, çok daha güzel ve iyi bir servise sahip olan kasır, koru ve diğer kahvaltı yerlerinin olduğunu söyleyebilirim. 2-3 kez Ihlamur’da kahvaltı yapmış olsam da, buradaki hizmet ve ödediğiniz ücrete sunulan kahvaltı seçeneği sizi tatmin etmeyebiliyor. Bu yüzden kasırda kahvaltı yapmayı planlıyorsanız, Tripadvisor üzerinden birçok ziyaretçinin de güncel yorumlarını ve değerlendirmelerini okumayı unutmayın.

Ihlamur Kasrı Mimari Özellikleri

Mimari Özellikleri

Ihlamur Kasrı içerisindeki her iki köşkte yükseltilmiş bodrum kat üzerine, tek kat ve dikdörtgen planlı olarak düzenlenmiş. İki yapı da, giriş mekanına açılan yan odalardan oluşuyor. Sofaya açılan yan odalarında ise, batı mimari öğeleri kullanılmış olmasına rağmen, geleneksel Türk mimarisi özelliklerini göstermektedir. Bu bakımdan kasır, 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinde batılı öğelerle ve geleneksel değerler ile var olan sentezin tipik bir uygulaması olarak görülmektedir.

Köşklerin dış cephelerinde dönemin mimari bezeme anlayışını yansıtan seçmeci anlayış görülüyor. Özellikle Merasim Köşkü’nün dış cephesinde küçük nişler içerisinde yer alan 3 boyutlu vazolarda barok ve ampir süsleme öğelerinin etkileri görülebiliyor.

Ayrıca aynalı tonoz ve manastır tonoz ile iki yapının da örtü sistemlelerinde çeşitlilik yaratılmış. Çiçek ve meyve düzenlemeleri ise, kalem işiyle oldukça süslü olacak şekilde yapılmış.

Kasır Bahçesi

Lacivert camdan kapı kanatları, İngiliz yapımı şömineler, çiçekler ile bezenmiş porselenden kapı tokmakları Sultan Abdülmecit‘in sanata incelikli bakış açısını kanıtlıyor.

Maiyet Köşkü ise, genel olarak oldukça sade bir mimariye sahip. Gerek dış gerekse iç bezemeleri yalın bir şekilde ele alınmış.

Ihlamur Kasrı, günümüzde sanat, tarih ve doğa severleri bir araya getiren, İstanbul’un gürültüsünden kendisini soyutlamış bir yer. Merasim Köşkü günümüzde bir müze-saray olarak faaliyet gösteriyor. Dilerseniz bu köşkü ziyaret edebilir, kasrın bahçelerinde dolaşabilir veya bir kafeterya olarak hizmet veren Maiyet Köşkü’nde güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapabilirsiniz. Her şekilde ziyaret edilmeye değer yerlerden biri.

Ihlamur Kasrı, gerek kolay ulaşılabilir konumu gerekse sunduğu farklı atmosferiyle her İstanbullunun mutlaka uğraması gereken cazibe merkezlerinden biri. Beşiktaş veya Nişantaşı yakınlarına yolunuz düşerse bu kasrı da mutlaka görülecek yerler listenize ekleyin.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ihlamur Kasrı’nda müzekart geçerli mi ? ; Kasır bahçesinde veya içerisinde müzekart geçerli değil.

Ihlamur Kasrı hangi padişah tarafından yaptırılmıştır ? ; Osmanlı Devleti’nin 31. padişahı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmış.

Ihlamur Kasrı Mimarı Kimdir ? ; Nikogos Balyan

DİĞER İSTANBUL YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!