Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiHidiv Kasrı Kahvaltı Fiyatları, Ulaşım, Giriş Ücreti, Tarihi

Hidiv Kasrı Kahvaltı Fiyatları, Ulaşım, Giriş Ücreti, Tarihi

Kanlıca tepelerini süsleyen çam ağaçları arasında İstanbul'u kuşbakışı seyreden, kahvaltısı, tarihi, mimarisi ve çiçeklerle çevrili bahçesi ile eşsiz bir deneyim sunan Hidiv Kasrı, dışarıdan bir şato görünümünü andırıyor. Abbas Hilmi Paşa tarafından 1907 yılında İtalyan bir mimara yaptırılmış olan yapı, günümüzde düğün, nişan fotoğrafları ve İstanbul'da hafta sonu kahvaltı için en çok tercih edilen yerlerden.

-

Beykoz ilçesinin en şık yapılarından biri olan Hidiv Kasrı, Çubuklu’da oldukça geniş bir koru içerisinde yer alıyor.

Bulunduğu konumdan dolayı kasır, Çubuklu Sarayı veya Çubuklu Kasrı olarak da anılıyor. Muhteşem boğaz manzarası ile İstanbulluların uğrak yerlerinden olan kasırda, düğün, nişan, toplantı gibi organizasyonlar da düzenlenebiliyor. Daha çok kahvaltısı için tercih edilen yerlerden biri olsa da, sadece fotoğraf çekimi veya manzara seyretmek için de ziyaret edilebilir.

Kasra giriş ücreti araçlar için 20 TL. Aracınız yoksa ücretsiz olarak kasra girebilir, muhteşem manzaraya karşı kahvaltı yapabilir veya şehrin göbeğinde tertemiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Hem tarih hem de doğa severleri bir araya getiren kasır, İstanbul gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz turistik cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

Hidiv Kasrı Mimari Özellikleri

Hidiv Kasrı Kahvaltı Fiyatları - Nerede - Nasıl Gidilir

Batılı bir anlayış ile inşa edilmiş olan kasır, ”Toscana Villası” görünümüyle dikkat çeker. Mermer ve kesme taştan yapılmış olan kasrın orta mermer holü antik çağlardan kalma Roma rotondosu üslubu ile tasarlanmış.

Mermer teraslar ile çevrilip üzerine yüksek bir kule inşa edilmiş olan kasrın zemin katında yer alan lambrili salonları ise, Art Nouveau üslubuna sahip.

”L” harfi şeklinde bir plana sahip olan kasır, bodrum üzerinde 3 katlı olarak inşa edilmiş. Kasrın zemin katında oldukça geniş salonlar, birinci katında yatak odaları ve ikinci katında ise hizmetli odaları yer alıyor.

İkinci kat diğer katlara nazaran daha basıktır. Ana giriş katında yer alan holdeki kapılar ve pencereler vitraylı olarak düzenlenerek, üzüm salkımı gibi çeşitli bitkisel motifler ile süslenmiş. Bu holün tam ortasında anıtsal bir değer taşıyan çeşme yer alır. Çeşmenin tam ortasında ise, 180 cm yüksekliğinde mermer bir fıskiye bulunuyor.

Kasrın İç Mimarisi

Holün ve havuzun arka tarafındaki cephede diğer katlara çıkılan bir asansör yer alır. Asansörün cepheleri de sarı pirinç metalden yapılmış. Holün sağ tarafında mermer bir salon bulunuyor.

Ana girişten sonra iki farklı yöne doğru mermer bir koridor uzanır. Sağ tarafta yer alan koridordan iç içe iki odaya giriliyor. Sol taraftaki koridorun tavanı da ışıklı köşe sütunlarına açılıyor. Ayrıca burada bulunan salon oldukça büyük yuvarlak pencerelerden mermer salona bakıyor.

Kasrın çevresi İstanbul’un en güzel koruluklarından biri. En eskisi 300 yaşında olan ıhlamur, meşe, çam ve sedir ağaçları da bu koruda görülebiliyor.

Hidiv Kasrı Kahvaltı Fiyatları

Hidiv Kasrı Kahvaltı Fiyatları

Hidiv Kasrı Açık Büfe Kahvaltı ile eşsiz bir hafta sonu kahvaltı deneyimi sunuyor. Hafta sonu diyoruz ancak, kasırda haftanın her günü kahvaltı servisi bulunuyor.

Buradaki sosyal tesisler hafta içi kahvaltı tabağı, hafta sonu ise açık büfe olarak hizmet veriyor.

Kasırda geleneksel Türk kahvaltı servisi olarak serpme kahvaltı bulunuyor. Açık büfe sadece Türk mutfaklarından değil, dünya mutfaklarından özenle seçilmiş kahvaltılık ürünlere de sahip. Eğer hafta sonu için kasırda kahvaltı yapmayı planlıyorsanız randevusuz gitmeyin derim. Çünkü kasrın meşhur kahvaltısı çok uzun yıllardır İstanbullular tarafından biliniyor, bundan dolayı da kasır aşırı yoğun olabiliyor.

Kahvaltı fiyatları hafta sonu ve hafta içi değişiyor. Bunun yanında, 0-6 yaş arası çocuklar için ücret alınmazken, 6-12 yaş arası çocuklar kahvaltılarını %30 indirimli olarak alıyor.

2022 kahvaltı fiyatları ise ;

  • Hafta sonu açık büfe 78 TL, serpme kahvaltı ise 60 TL’dir (Hafta içi açık büfe yerine serpme kahvaltı servis edilir)
  • Omlet çeşitleri 22 TL’den başlıyor.
  • Tostlar ise 25 TL’den başlamaktadır.

Kahvaltı Fiyatları

Not ; Beltur Sosyal Tesisleri, hafta sonu kahvaltı için 09:00-13:30 saatleri arasında servis veriyor. Hafta içi ise 09:00-13:00 saatleri arasında. Kahvaltınızı ister bahçede isterseniz restaurant bölümünde yapabiliyorsunuz. Yaz aylarında bahçede yer bulmak neredeyse imkansız. Bu yüzden çok erken bir saatte gitmeniz gerekebiliyor. Ayrıca hafta sonu için rezervasyon yaptırmak da şart.

Hidiv Kasrı Yemek Fiyatları

Hidiv Kasrı’nda kahvaltının yanı sıra, restaurant bölümünde öğle ve akşam yemekleri de servis ediliyor. Hidiv Kasrı yemek fiyatları ise ; çorbalar 18 TL’den, soğuk başlangıçlar da 28 TL’den başlıyor. Hamur işleri ve sıcak başlangıçlar ise, 42 TL’den başlamaktadır. Restaurant bölümü yaz aylarında 23:00’a kadar hizmet vermektedir.

NOT : Fiyatlar 2022 yılına ait. Güncel kahvaltı fiyatları için kasrın resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hidiv Kasrı Tarihi

Hidiv Kasrı Tarihi
Kasır içerisinde çocuk parkı da bulunmaktadır

Mısır valileri arasında ilk Hidiv olan İsmail Paşa, Emirgan Korusu‘na yerleşmiş ve kıyıda yaptırdığı ahşap bir sarayın yanı sıra arkasındaki koru içerisinde dört köşk daha yaptırmıştı. 1892 yılında İsmail Paşa’nın vefatı üzerine, yerine oğlu Abbas Hilmi Paşa geçer. İngiliz sömürgeciliğine karşı çıkmasıyla tanınan Abbas Hilmi Paşa, Almanya ve Avusturya gibi Avrupa ülkelerinde eğitim görmüş.

19. yüzyılın sonlarına doğru genç yaşta Mısır Valisi olarak göreve başlayan Abbas Hilmi Paşa, Osmanlı Devleti’nden Mısır’daki İngiliz hakimiyetini kırmak adına yardım ister. Bu nedenle İstanbul‘a gelen paşa, bir süre boyunca kalabileceği bir yer aramaya başlar. 1903 yılında Hilmi Paşa, Çubuklu kıyısındaki iki yalıyı satın alır ve buraya yerleşir. Uzun bir süre burada yaşamış olan paşa, bu yalının arka tarafında yer alan arazinin büyük bir bölümünü de satın alarak araziyi ağaçlandırmış ve içerisine de bir kasır yaptırmış. Batı mimari bir üsluba sahip olan bu kasrın mimarı ise, İtalyan Delfo Seminati olarak bilinir.

Hidiv Kasrı Tarihi

Diğer taraftan İngilizler Mısır’ı işgal etmiş ve ülkeye Krallık sistemini getirerek Abbas Hilmi Paşa’nın ”Hidivlik” ünvanını elinden almış. Paşa, tahtan düştükten sonra İsviçre’ye yerleşir ve hayatını orada sürdürür.

Paşa’nın ailesi 1937 yılına kadar kasırda kalmış. Bu tarihten sonra kasır, 1984 senesine kadar kaderine terkedilmiş. Aynı yılda Turing ve Otomobil Kurumu adına Çelik Gülersoy tarafından restore edilir. Restore edildikten sonra kasır bir süre boyunca otel olarak hizmet verir.

1994-1996 yılları arasında ikinci kez restore edilen kasrın işletmeciliği 1996’dan günümüze İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan Beltur tarafından işletiliyor.

Kasrın son haline 90’lı yıllarda yapılan restorasyondan sonra kavuştuğu söylenir. Bu kısmen doğrudur. Ancak film çekimcilerin 1984’deki restorasyondan önce uzun bir süre kasrı kullandığı, kız kaçırma sahneleri çekmek için atlarıyla buraya girdiği bilinir. 1984 yılındaki restorasyon ile kasır adeta baştan yapılmış. 1994-96 yıllarında yapılan restorasyon bir önceki restorasyon çalışmasına nazaran daha az detaylıdır.

Hidiv Kasrı İstanbul

Günümüzde daha çok düğün ve nişan fotoğraf çekimi için tercih edilen kasır, boğaza nazır enfes bir kahvaltı deneyimi sunuyor. Kahvaltı yapmasanız da, kasrın içerisine göz atabilir veya çevresindeki laleler, asırlık ağaçlar ve çiçekler arasında yürüyüş yapabilir, tertemiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Hidiv Kasrı Nerede ?

Hidiv Kasrı, İstanbul Anadolu Yakası’nda Üsküdar-Beykoz sahil yolunda Kanlıca yakınlarındaki Çubuklu Korusu içinde yer alıyor.

Hidiv Kasrı’na Nasıl Gidilir ?

Kasıra Nasıl Gidilir

Anadolu Yakası‘nda Beykoz ilçesinde yer alan kasıra ulaşım için en kolay yol, Üsküdar’dan hareket eden 15 nolu otobüsleri kullanmaktır. Bunun dışında Kadıköy’den hareket eden 15F ve Ümraniye’den kalkan 11H nolu otobüsler ile de kasra ulaşım mümkün. Kasra en yakın olan otobüs durağı ise, Kanlıca durağıdır.

Kanlıca durağından inince önce ilk sağ ve sonrasında ilk soldan döndükten hemen sonra karşınıza çıkan yokuşu çıkmanız gerekiyor. Kanlıca otobüs durağı ile kasırın arası yürüyerek en fazla 10 dakikanızı alacaktır.

Şahsi araçlarınız ile kasra ulaşım için de, Beykoz’a doğru sahil yolunda gitmeniz ve Kanlıca’yı geçmeniz gerekiyor. Anadolu Yakası’ndan kasra gelenler, köprüden önceki son çıkış olan Kavacık’tan, Avrupa Yakası’ndan gelenler ise, FSM Köprüsü’nü geçtikten sonra ilk çıkıştan çıkarak, Kavacık’a ulaşmalı ve sahil yoluna inmeliler. Kasra araçlar ile giriş ücreti 20 TL.

Hidiv Kasrı İçerisindeki Şelale

Şelale
Kasır içerisinde yapay da olsa bir Şelale bulunuyor

Hidiv Kasrı’nda gezilecek yerlerden biri olan Şelale, biraz kalabalık olabiliyor. Özellikle sıcak havalarda ve hafta sonu kasrı ziyaret ediyorsanız, şelale önünde birkaç fotoğraf çektirmek için bile sıra bekleyenler oluyor.

Kasırdaki şelale yapay olsa da, ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Görsel açıdan gayet etkileyici olan bu şelale, ‘Hidiv Kasrı şelalesi’ olarak da biliniyor. Daha çok fotoğraf tutkunlarının görmek istediği bir yer diyebiliriz. Ayrıca düğün veya nişan fotoğrafı çektirmek için gelen çiftlerin de popüler spotlarından biri.

Şelale ve çevresi, kasırda doğa yürüyüşü yapmak için en ideal yerlerden. Burada, birbirinden renkli çiçeklerin, ağaçların ve kuşların eşliğinde güzel bir hafta sonu yürüyüşü yapabilirsiniz.

HİDİV KASRI FOTOĞRAFLARI

GÖZ AT ; Göksu Kasrı olarak da bilinen Küçüksu Kasrı ve Ihlamur Kasrı adlı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Hidiv Kasrı Düğün

Hidiv Kasrı Düğün

Büyülü atmosfer ile düğün ve dış çekimler için İstanbul’un en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Hidiv Kasrı’nda düğün, nişan ve toplantı gibi organizasyonlar düzenlemek istiyorsanız İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçmeniz gerekiyor. 1000 kişilik kapasitesiyle hizmet veren kasırda yemekli veya içkili olarak organizasyonlar düzenlenebiliyor.

Kasırda düğün fiyatları ise, sezona ve yemekli olup olmayacağına göre ciddi anlamda değişiyor. Kasrın dış çekimi için ayrıca bir çekim ücreti de ödemiyorsunuz. Bu yüzden kasır, düğün ve nişan dış çekimleri için oldukça popüler.

İstanbul gezilecek yerler arasında oldukça popüler noktalardan biri olan Hidiv Kasrı, şehrin göbeğinde asırlık ağaçların arasına gizlenmiş saklı bir bahçe görünümü veriyor. Tarihi dokusu ve doğal güzelliğiyle büyüleyici bir atmosfere sahip olan yapı, hem kahvaltı hem yürüyüş hem de enfes manzaraya karşı nefes alabileceğiniz muhteşem bir yer, mutlaka uğrayın.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!