Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiFlorya Atatürk Deniz Köşkü Giriş Ücreti, Ulaşım ve Bilgiler

Florya Atatürk Deniz Köşkü Giriş Ücreti, Ulaşım ve Bilgiler

-

Marmara Denizinin şehrin önemli bir kısmıyla buluştuğu kıyıları, bazen sur duvarları, bazen binlerce yılın birikimiyle liman ve bazen de İstanbul‘un nefes alabildiği yeşille çevrilidir. Şehrin merkezinden Marmara kıyılarını takip edip, batıya doğru gittiğinizde şehrin yoğunluğu yerini yeşile bırakır.

Küçükçekmece Gölü’nün Marmara Deniziyle kucaklaştığı sahille Yeşilköy arasında, kumsalın yeşille buluştuğu İstanbul’un en sevilen plajıdır Florya. Florya Atatürk Deniz Köşkü ise, işte tam bu kumsalda iskele gibi uzanır denizin üzerine. İpince yolun ucundaki köşk, denizin ufkunu kapatmadan ilişir Marmara’nın sıcak kıyısına.

O dönemin genç mimarlarından Seyfi Arıkan tarafından Atatürk için tasarlanmış olan köşk, 48 gün gibi çok kısa bir sürede tamamlanır. Plajın içinde ve denizin üstünde olan bu köşkte Atatürk, fırsat buldukça zaman geçirir. Denize girer, kürek çeker ve sohbet eder çevresini saranlarla. Son olarak 28 Mayıs 1938 tarihinde Marmara’nın parlak sahilinde paylaşır denizi ve kumsalı…

Sırtını yeşile dayamış olan köşk halk plajında, iskelede, mavi Marmara’nın üzerinde bembeyaz bir köşktür. Kumsal üzerinden kısa bir yürüyüş sonrası ulaşılır. Kapının ardında ise, Atatürk’ün anıları vardır. Burası Florya semtine hayat vermiş, Florya Atatürk Deniz Köşkü‘dür.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Hakkında Bilgi

Foto Kaynak ; cozumistanbul.org

Köşk, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor ve her bir karışının tek tek gezilmesine izin veriliyor. Rehber eşliğinde gezilen köşk, bireysel olarak gezilemiyor.

İstanbul’un gürültüsünden ve karmaşasından uzak, deniz, kumsal, dalgalar ve martılar ile iç içe olan müze, sakinliği ve huzurlu atmosferiyle ziyaretçisini ağırlıyor. Hem tarih hem deniz kokan bir gezi deneyimi sunan müzenin bulunduğu kumsal bile, şehir karmaşasından kaçıp huzuru bulabileceğiniz en güzel adreslerden.

Mustafa Kemal Atatürk‘ün Florya’ya olan ilgisini nedeniyle, İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında Seyfi Arkan’a inşa ettirilmiş. Atatürk’ün 1935-1938 yılları arasında özellikle yaz aylarında, eski sağlına kavuşmak amacıyla zaman geçirdiği köşk, oldukça sade bir mimariye sahip.

Müzede gezilebilen bölümler, giriş, salon ve yemek odasını da içeren geniş bir oda. Atatürk’ün yatak odası ve banyosu, Atatürk’ün manevi kızına ait olan iki oda ve odalara ait bir banyo, çalışma odası ve bu odaları birbirine bağlayan dolambaçlı koridorlardır.

Köşkün en dikkat çeken yeri ise, Atatürk’ün Florya’da geçirdiği döneme ait fotoğrafların, köşkte kullanılan kişisel eşyaların ve belgelerin yer aldığı upuzun koridor oluyor. En çok da burada zaman geçiriyorsunuz.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Tarihi

Florya Atatürk Deniz Köşkü Tarihçesi

Tarihi kaynaklara göre Florya sahili, 17. yüzyılda eski adı Ayastefanos olan Yeşilköy’e kadar birbirinden güzel köyler ile süslüydü. Hemen ilerisinde bir kilise ve ayazması, yakınında da Flurya adında bir padişah bahçesi vardı.

18. yüzyılda burada Osmanlı yerleşiminin olduğu da söylenir. 19. yüzyıl ve öncesinde burası genelde balıkçıların uğradığı yer olarak bilinirmiş. Osmanlı Devleti’nin son döneminde yapılmış olan tren yolu sayesinde bölge, şehircilik bakımından ele alınır ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün buraya olan ilgisiyle daha da önem kazanır.

230 hektarlık bir orman alanın kurulmasıyla Florya, zaman içinde yazlık dinlenme merkezine dönüşür.

14 Ağustos 1935 tarihinde kullanıma açılmış olan köşk, Atatürk’ün sadece dinlenme yeri değil, aynı zamanda devlet işlerini yönettiği, siyasal ve bilimsel toplantılar düzenlediği, aralarında İngiltere Kralı VIII. Edward ve Madam Simpson‘un da bulunduğu çok sayıda önemli konuklarını ağırladığı yer olmuş.

Son kez 28 Mayıs 1938 yılında Atatürk tarafından kullanılmış olan köşk, sonrasında Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu olarak İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk ve Kenan Evren döneminde de hizmet vermiş.

16 Eylül 1988’de Cumhurbaşkanlığı tarafından TBBB Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na verilen köşk, detaylı bir restorasyonun ardından 1993 yılında ”Atatürk Müzesi” olarak kapılarını aralamış. Açıldığı günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmuş köşk, günümüzde bir rehber eşliğinde gezilebiliyor.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; cozumistanbul.org

Köşk, İstanbul’un Bakırköy ilçesinde Florya semtinde, Yeşilköy ile Küçükçekmece arasında yer alıyor.

Şehrin merkezi noktalarına biraz uzak olan, eski İstanbullular tarafından bir sayfiye yeri olarak kullanılan Florya’da bulunan köşke ulaşım, Bakırköy’den kolaylıkla sağlanabiliyor.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Müzesi’nden geçen otobüsler 73B, 73F, 73T, BN1 ve BN2 nolu otobüslerdir. Köşke en yakın olan otobüs durağı ise, ”Florya Otobüs Durağı”dır (7 dakika yürüme mesafesinde). Ayrıca Menekşe ve Havuzlu Bahçe Otobüs Durağı da köşke aynı mesafede bulunuyor.

Köşke metrobüs ile ulaşım için de, 34 Avcılar-Zincirlikuyu ve 34G Avcılar-Söğütlüçeşme hattını kullanabilirsiniz. İnmeniz gereken durak ”Cennet Mahallesi Metrobüs Durağı” ve bu durak köşke 25-30 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Köşke metro ile ulaşım için de Marmaray – halkalı – gebze hattını kullanarak, ”Marmaray Florya İstasyonu”na gelmeniz gerekiyor. Bu istasyondan yürüyerek 5 dakika içinde köşke ulaşabiliyorsunuz.

Adres: Basınköy, Çekmece İstanbul Cd. No:23, 34153 Bakırköy/İstanbul

Foto Kaynak ; cozumistanbul.org

Florya Atatürk Deniz Köşkü’nde Restaurant bulunmuyor. Fakat sahilde çok sayıda cafe ve restaurant olarak faaliyet veren mekanları bulabilirsiniz. Uludağ et lokantası ve sahil yolu adlı mekanlar buradaki popüler mekanlardan sadece birkaçı.

YAKINLARDA NELER VAR

İstanbul Akvaryum köşke birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca köşkün hemen karşısında da Florya Atatürk Ormanı bulunuyor. Serin havalarda yürüyüş için veya temiz bir hava almak için bu ormana da göz atabilirsiniz.

Bakırköy gezilecek yerler listemizdeki turistik çekim merkezlerinin bazılarına araçlarla kısa sürede ulaşım mümkün. Ayrıca Atatürk Köşkü ziyaretinden önce veya sonra kahvaltı yapmak isterseniz de, bölgedeki en popüler kahvaltıcılardan bahsettiğimiz Florya Kahvaltı Mekanları adlı yazımıza da göz atabilirsiniz. Son olarak Florya’da bulunan Rönepark ve Yeşilköy Havacılık Müzesi de ziyaret edilebilir.

Tabii sıcak bir havada köşkü ziyaret ediyorsanız, köşk ziyaretinizden sonra denizin keyfini çıkarmak için yakındaki plajlara gidebilirsiniz.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Giriş Ücreti

Foto Kaynak ; flickr.com

Köşke giriş ücreti 2022 yılı itibariyle tam 30 TL, öğrenci 15 TL’dir. Müzekart burada geçerli değildir.

Ziyaret Saatleri ; Pazartesi ve perşembe günleri ziyarete kapalı olan köşkü, kış döneminde 09:00-16:00 saatleri arasında, yaz döneminde ise 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

  • Köşkte fotoğraf kamerası veya telefonlar ile fotoğraf çekimine izin verilmiyor.
  • Köşkü kendi başınıza değil, girişteki görevli eşliğinde geziyorsunuz.
  • Grup olarak köşkü ziyaret etmeyi planlıyorsanız, 0212 426 51 51 nolu telefonu arayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Mimarisi

Deniz tabanına çakılan çelik konstrüksiyonlu ayaklar üzerine kurularak yapılmış olan Atatürk Deniz Köşkü, karaya 90 metre uzunluğunda bir köprü ile bağlanır. Deniz üzerinde adeta yüzen bir gemi hissini veren köşk, oldukça sade bir mimariye sahip.

Köşkün kuzey giriş cephesinde yer alan kule, çağdaş mimarlık akımının ifadesi olan geometri ve estetiğe sahiptir. Köşkün kıyıya dik olan kanadında servis, personel odaları, banyo ve tuvaletler, doğu kanadı boyunca uzanan koridorda ise Atatürk’ün yatak odası, çalışma odası, banyosu ve kabul salonu bulunur.

İç mekanda ceviz ve kuş gözü karışımı kaplamasıyla dikkat çeken kütüphane, Art-deco üslubundaki müzik seti ve kantar fonksiyonlu koltuk türü mobilyalar köşkün özgün ve sade mimarisiyle bir bütünlük içindedir.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Hangi Amaçla Kullanılıyor ?

Köşkün bulunduğu yer günümüzde bir park alanı olarak hizmet veriyor. İstanbullunun keyifli vakit geçirmesi için yapılan düzenlemeler sayesinde park, özellikle hafta sonları kalabalık olabiliyor. Park alanında yeme içme için de birkaç mekan bulabiliyorsunuz.

Köşkün kendisi ise, bir müze olarak hizmet veriyor. Müzede, Atatürk’e ait çok sayıda fotoğraftan kişisel eşyalara kadar birçok nesneyi görebiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!