Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiFener Rum Lisesi (Kırmızı Mektep) & Ulaşım, Tarihi, Bilgiler

Fener Rum Lisesi (Kırmızı Mektep) & Ulaşım, Tarihi, Bilgiler

-

“Fener Rum Lisesi”, İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Fener’de, denizden 50 metre yükseklikte güzel bir konumda bulunuyor. Sancaklar Yokuşu’nda bulunan okul, Fransa’dan getirilen kırmızı tuğlalardan yapıldığı için halk arasında ”Kırmızı Mektep” adıyla da anılıyor. Haliç’in her iki tarafından görülebilen yapı, kırmızı dış cephesi ve kubbeli mimari yapısıyla hemen göze çarpıyor.

Lise, günümüzde halen işlevini yerine getiriyor. Liseyi gezebilmeniz için genelde izin almanız gerekiyor. Ancak 1-2 kişi liseyi ziyaret ediyorsanız kapıdaki zile basıp içeri gezmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Normalde izinsiz gezilmiyor olsa da, şansınızı deneyebilirsiniz.

Eskiden Fener Rum Erkek Lisesi olan bu okul günümüzde Özel Fener Rum Lisesi ve Ortaokulu olarak faaliyet gösteriyor. Kız ve erkek öğrenciler karma eğitim görmekte. Günümüzde lisede 55 öğrenci öğrenim görüyor. Eğitim, Rumca, Türkçe ve İngilizce olarak veriliyor. Okulun bulunduğu yer bir tepe olduğundan dolayı da, bahçesinden eşsiz haliç manzarası görülebiliyor.

Fener Rum Lisesi Hakkında Bilgi

Fener Rum Lisesi Hakkında Bilgi
Foto Kaynak ; flickr.com/Pi-István-Tóth

Tarihinde Büyük Rum Halkının Müzesi, Patrikhane Akademisi, Kırmızı Okul, Birinci Akademi, Mekteb-i Kebir ve Kuru Çeşme Rum Halkı Müzesi gibi farklı isimlerle de anılmış olan Fener Rum Lisesi, bazen bir müze bazen de akademik bir yer olarak hizmet vermiş.

Kaleye benzeyen görkemli yapısıyla dikkat çeken liseye de İstanbul’un birçok noktasından kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yüksek mevkilerinde görev almış olan birçok Fenerli Rum, baştercüman, Eflak ve Boğdan beyleri, Patrik ve yüksek din görevlileri bu okulda yetişmiş. Bu okulda yetişen en ünlü isimler ise ; Teofilos Koridaleus, baba ve oğul Zigomolar, Avgenios Vulgaris, Konstantin Kumas ve Aleksandros Mavrokordatos’tur.

Fener Rum Lisesi Tarihi

Fener Rum Lisesi
Foto Kaynak ; flickr.com/Pi-István-Tóth

Lisenin tarihi aslında İstanbul’un fethinin biraz daha öncesine uzanıyor. Burası, fetihten önce faaliyet gösteren ”Patriklik Akademisi”nin bir devamı olarak biliniyor. Fatih’in İstanbul’u fethinden hemen sonra Rum halkına tanıdığı hakların, patrikhaneye verilen ayrıcalıkların yanı sıra, Patrik Gennnadios Sholarios’a okulun kurucusu ve I. Patrik olmasına izin vererek Patrikhanenin devamını sağlamış, okulun da aynı isimle faaliyet göstermesine izin vermiş.

Lise, günümüzdeki binanın dışında farklı yapılar içerisinde de faaliyet göstermiş. İlk başta Pammakaristos Manastırı’nın (Fethiye Camii) yanında bulunan lise, Fener’deki Patrikhane çevresindeki birçok binayı kullanmış.

Kuruçeşme’de Aleksandros Mavrokordatos isimli bir şahsın evinde 1803 yılında eğitime devam etmiş olan lise, 1850 yılında Fener semtine geri gelmiş ve Hacı Hanannon isimli bir şahsın evine taşınmış.

1852 yılından 1877 yılına kadar 25 yıl boyunca günümüzdeki Patrikhane Kilisesi’nin hemen karşısında yer alan bir evde faaliyet göstermiş. 1877-1882 yılları arasında da İzmit Metropoliti Dionisios’un evinde eğitime devam etmiş. Son olarak 1883 yılında da günümüzdeki binasına taşınmış.

Fener Rum Lisesi
Foto Kaynak ; flickr.com/mehmetrifatovic
Foto Kaynak , flickr.com/hakan-şenbahçeli

Günümüzde eğitimin 1883 yılından beri devam ettiği kırmızı renkteki görkemli yapının inşası ise, 1881 yılında başlamış ve 2 yıl sonra 1883 yılında tamamlanmış.

Fener Rum Kilisesi’nin mimarı ise, Avrupa’da da çok sayıda şato yapmış olan Konstandin Dimadis’tir.

Fener Rum Lisesi Mimari Özellikleri

Foto Kaynak ; flick.com/aykut

Şehirdeki en görkemli yapılardan biri olan bu tarihi bina İstanbul’un beşinci tepesi üzerine inşa edilmiş. Kuş bakışı bakıldığında kartala benzeyen yapı taştan yapılmış olup dış cephesindeki kırmızı tuğla Fransa’nın Marsilya şehrinden getirilmiş.

3020 metrekarelik bir alana sahip olan yapı, bodrum, zemin ve iki kattan oluşur. Ayrıca eşsiz bir manzarası olan kulesi vardır. Haliç’e bakan bu kuleden de İstanbul’un en güzel manzarası seyredilebiliyor.

Foto Kaynak ; armaganportakal.com

Yay şeklinde bir düzene sahip simetrik bir yapı olan binaya giriş, zemin katta yer alan iki simetrik merdivenle merkezi bir kapıdan sağlanıyor. Buradan sütunlarla çevrilmiş görkemli bir giriş holüne giriliyor. Bu holden de sağdan ve soldan açılan kapılarla lisenin diğer bölümlerine geçilir.

Birçok mimara göre 19. yüzyıl eklektisizm örneklerinden kale görünümlü olup, benzerlerine Orta Avrupa’nın bazı şehirlerinde rastlanır. 1883 yılında yapıldığı özgünlüğünü günümüzde de koruyan bina 1904 yılında detaylı bir onarım görmüş.

Foto Kaynak ; armaganportakal.com

Lisenin en dikkat çeken bölümü tören salonudur. Buradaki tavan ve duvar süslemeleri orijinal halleriyle günümüze kadar gelebilmiş. Duvarlarda Yunan tarih ve edebiyatının ünlü isimlerinin resimleri bulunuyor. Büyük İskender, Atinalı politikacı Dimostenis ve Büyük Konstantin bu ünlü isimlerden sadece birkaçıdır.

Binanın görkemli kulesi ise iki kattan oluşuyor ve İstanbul’un muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz bir izleme yerine sahip. Buraya çıkmak nasip olmasa da, özel izinle liseyi gezmeyi planlıyorsanız, kulenin bu bölümü de aklınızda olsun.

Fener Rum Lisesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; armaganportakal.com

Fener Rum Lisesi (Kırmızı Mektep), İstanbul’un Fener semtinde Balat ile Ayvansaray arasında Sancaklar Yokuşu’nda bulunmaktadır. Balat’ın birçok noktasından liseye yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Liseye İstanbul’un hemen her yerinden çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Liseye otobüsler ile ulaşım için ; 33ES, 35D, 36CE, 41Y, 44B, 48E, 55T, 99, 99A, 99Y, 399B, 399C ve 1453 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüslerle liseye 3 dakika yürüme mesafesinde olan Fener Otobüs Durağı‘na gidebilirsiniz.

Bunun yanında, Fethiye otobüs durağı ve Köprübaşı otobüs durağından geçen otobüslerle de liseye ulaşabilirsiniz. Bu otobüs durakları liseye sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Liseye tramvaylarla ulaşım için ise, Topkapı – Habibler tramvay hattını kullanarak Edirnekapı Tramvay Durağı’nda inmeniz gerekiyor. Bu duraktan liseye yürüyerek 15 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

  • Adres ; Balat, Sancaktar Ykş. No:36, 34087 Fatih/İstanbul

Metrobüsler ile Fener Rum Lisesi’ne ulaşım için de Ayvansaray metrobüs durağına gelebilir, buradan yarım saat gibi bir yürüyüş sonrası liseye ulaşabilirsiniz.

Foto Kaynak ; flickr.com/serdar-tuzun

YAKINLARDA NELER VAR ?

Fener, Balat ile birlikte sık sık anılır ve birbirine oldukça yakın konumda bulunur. Balat gezilecek yerler listesi adlı yazımızda yer alan tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin hemen hemen hepsine bu liseden yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Liseye en yakın tarihi yapılar arasında Fethiye Camii ve Demir Kilise olarak da bilinen Sveti Stefan Kilisesi yer alıyor. Dünyada tek demirden olan bu kilise de, lise gezisinden sonra göz atabileceğiniz yerlerden.

Foto Kaynak ; Flickr.com/hanoinorthend

Fener Rum Lisesi, İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Fener’de muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. İstanbul’un gezilecek yerleri arasında önemli bir yere sahip olan bu tarihi yapıyı ziyaret etmek biraz zor olsa da, dışarıdan görmek için bile ziyaret edilebilir. Birkaç arkadaşımızın zile basarak liseyi gezdiğini duymuş olsak da, bunun kesin olmadığını unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!