Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBağdat Caddesi Gezi Rehberi & Mekanlar, Alışveriş, Bilgiler

Bağdat Caddesi Gezi Rehberi & Mekanlar, Alışveriş, Bilgiler

Çoğumuzun ''Cadde'' olarak bildiği Bağdat Caddesi, İstiklal'in biraz daha modern versiyonu diyebiliriz. Anadolu Yakası'nın en klas, en havalı ve en popüler mekanlarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü bu cadde, Kadıköy gençlerinin buluşma yeri olarak tercih ettiği, İstanbullunun popüler alışveriş duraklarından biri...

-

İstanbul’un en hareketli ve en sevilen ilçelerinden biri olan Kadıköy‘de bulunan Bağdat Caddesi, şehirdeki en havalı cazibe merkezlerinden biri olduğu gibi, İstanbul’un en güzel insanlarının bir araya toplandığı yerlerden biri olarak da bilinir. Uzun yıllar Kadıköy’de yaşamış biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, sıkılmadan, bunalmadan, rahatsız olmadan İstanbul’da gezebileceğiniz keyifli vakit geçirebileceğiniz muhteşem bir yerdir ”Cadde”.

Caddede alışveriş mağazalarından birbirinden ünlü cafelere ve restoranlara kadar ihtiyacınız olabilecek veya keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok olanak var.

Burada, gezip görülecek de çok sayıda turistik cazibe merkezi bulunuyor. Öve öve bitiremeyeceğimiz Caddebostan Sahili de caddeye en yakın, en popüler ve en güzel gezi güzergahlarından biri. Burada ister bisiklete binebilir, isterseniz de güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Caddebostan Sahili, her ne kadar son yılların popüler spotlarından biri olsa da, hala kendi başınıza kalıp sessizliğin ve huzurun keyfini çıkarabileceğiniz spotlara sahip.

Bağdat Caddesi ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Bağdat Caddesi Alışveriş
Foto Kaynak ; flickr.com/omer-orhon

İstanbul’un en popüler alışveriş ve gezinti yerlerinden biri olan 9 km uzunluğundaki Bağdat Caddesi’ni İstiklal Caddesi‘nin çok daha modern bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

Kadıköy gezilecek yerler listesindeki favori spotlardan biri olan bu cadde, Kızıltoprak, Selamiçeşme, Göztepe, Caddebostan, Erenköy, Suadiye ve Çatalçeşme’yi geçerek Bostancı’ya kadar uzanıyor.

Alışveriş için olmasa da, güzel restoranlarında yemek yemek veya ünlü cafelerinde güzel bir kahve içmek için uğrayabileceğiniz caddelerden biri.

Caddenin denize paralel olması sayesinde, gezinirken yol üzerinde deniz manzaralı çok sayıda park içinden geçebiliyorsunuz.

Bağdat Caddesi çevresinde gezilecek birçok turistik cazibe merkezi de bulunabiliyor. Caddenin etrafında yer alan semtler, 19. yüzyılda esas ününe kavuşmuş ve çok sayıda köşkler inşa edilmiş. Kentsel dönüşüme inat hala güzelliklerini koruyan bu köşkler de görülmeye değer güzelliğe ve mimariye sahip.

Foto Kaynak ; omer-orhon

Özellikle Caddebostan civarında çok sayıda tarihi köşk görebiliyorsunuz. Ayrıca burada tarihi bir yapı görmek isterseniz de, 1885 yılında II. Abdülhamid’in Maarif Nazırı Ahmed Zühtü Paşa tarafından yaptırılmış olan Zühtü Paşa Camii‘ne göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra tarihi 1899 yılına uzanan, Sultan Abdülhamid’in Valilerinden Galip Paşa tarafından yaptırılmış olan Galip Paşa Camii‘ni de görebilirsiniz.

Bağdat Caddesi, özellikle Suadiye ve Caddebostan arasında biraz daha hareketleniyor. Burada, pahalı güzel arabalarla son ses kötü müzik dinleyenlerin havası da çevreye farklı bir güzellik katıyor 🙂 En ünlü mekanların büyük bir bölümü de bu bölgede bulunur. Burası, caddenin kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilindiği gibi, bilinenin aksine süslü püslü giyim kuşamlarıyla modacıları anımsatan İstanbulluya değil, emeklisi, öğrencisi, pijamalısı, demodesi, kısaca herkese sesleniyor.

Cadde aslında çoğu İstanbullunun, ”Elit” çok ”Modern” olarak bildiği bir yer. Kısmen doğru olsa da, burada pazardan aldığınız terliklerle ve pijamalarınızla kombin yaparak gezseniz de kimse sizi yadırgamaz. Bağdat’ta her yaştan, her bütçeden ve her zevkten insanı görebilirsiniz.

Bağdat Caddesi Alışveriş

Selamiçeşme Özgürlük Parkı da yakındır. Daha çok bölgedeki halkın ziyaret ettiği bir yer olarak bilinse de, Avrupa Yakası’ndan gelip bu parkta zaman geçirenleri bile görmek mümkün. Park, öyle çok ünlü veya bol aktiviteli bir park değil. Ancak çocuklarınızla veya eşiniz/sevgiliniz ile oturup vakit geçirebileceğiniz güzel bir yer. Ayrıca parkta çok sayıda oyun alanı ve oturup bir şeyler içebileceğiniz cafe de var.

Bostancı Lunaparkı da yakınlarda çocuklarınızla eğlenebileceğiniz güzel bir yer olabilir. Özellikle akşam saatlerinde caddeyi ziyaret ediyorsanız burada çok daha eğlenceli vakit geçirebiliyorsunuz.

SUADİYE – Bağdat Caddesi’nde Alışveriş

Bağdat Caddesi’nde alışveriş dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Suadiye, dünya markalarına sahip olmasıyla ünlü. Burada çok sayıda cafe, restoran ve mağazaları bulabilirsiniz. Kaldırımların geniş ve düzgün olduğu büyük palmiyelerle süslenmiş bu bölgede, doyasıya alışveriş yapabilirsiniz.

Suadiye ile Caddebostan arası, yukarıda da belirttiğimiz gibi Bağdat Caddesi’nin en canlı olan yeri. Eğer bu caddede özellikle bir yere gitmeyi planlıyorsanız, ilk olarak Suadiye’ye oradan da caddebostan tarafına doğru güzel bir gezi rotası çıkarın derim.

Son olarak alışveriş için özellikle bir yer arıyorsanız Suadiye’deki ”Vakko”ya kesinlikle göz atın. Bunun yanında da ”Naked” da caddenin popüler alışveriş duraklarından biri olarak bilinir.

Bağdat Caddesi’nin En Güzel Mekanları

Bağdat Caddesi’nde yeme içme dendiğinde akla onlarca mekan gelmesine rağmen, popülerliğini bir türlü kaybetmeyen mekanlardan bahsetmeden de olmaz. Caddeki cafelerin ve restoranların en ünlülerini Suadiye Caddebostan arasında bulabileceğiniz gibi, 9 km’lik cadde boyunca da fazlasıyla nezih mekanlar bulabilirsiniz.

1.Kahvaltı veya güzel bir Kahve için ; CafeCadde

Bağdat Caddesi'nde Ne Yapılır ?
CafeCadde

Hem bulunduğu muhteşem konumu hem de uzun yıllardır koruduğu hizmet kalitesi ile İstanbullunun favori mekanlarından biri olan CafeCadde, Caddebostan’ın kalbinin attığı yerde merkezi bir konumda bulunuyor. Daha çok kahvaltılarıyla sevilen bu mekanı, ister bir şeyler içmek, isterseniz de geç akşam yemekleri için tercih edebilirsiniz.

Fiyatlar cadde üzerindeki birçok mekana göre gayet normal. Ayrıca hizmet kalitesi konusunda çok daha iyi bir yer bulabileceğinizi de pek sanmıyoruz.

Menüsünde 100’e yakın lezzet barındıran mekan, dünya mutfağından lezzetleriyle de adından söz ettiriyor.

2.Hamburger Canavarları İçin ; Daily Dana

Bağdat caddesi
foto kaynak ; zomato.com

Bağdat Caddesi’nin en ünlü hamburger restoranlarından biri olan Daily Dana, çok pahalı olmasa da bölgedeki diğer mekanlara nazaran bir tık pahalı olabilir. Ancak sadece Bağdat değil, Kadıköy’ün en iyi bilinen mekanları arasındadır. Ayrıca lezzetiyle çok sayıda İstanbullunun müdavimi olduğu bir yer.

Daha çok gençlerin tercih ettiği mekanlardan. Hem doyurucu bir menüye hem de hoş bir atmosfere sahip. Bağdat’ta arkadaşınızla buluşacaksanız, Daily Dana’ya davet edin. Burası her İstanbullunun tatması gereken bir lezzete sahip.

2 kişilik alkollü bol çeşitli bir öğle veya akşam yemeği için ortalama 350-450 TL gibi bir ücret ödeyebiliyorsunuz.

3.Krep severlere ; The Crepe Escape

Bağdat Caddesi'nde Ne Yapılır ?
The Crepe Escape

Anadolu Yakası’nda güzel, lezzetli, kaliteli hizmet veren bir krepçi arıyorsanız The Crepe Escape’de aradığınızı bulabilirsiniz. Buranın krep ve pancake’i meşhur.

Caddenin ayak üstü uğramalık yerlerinden biri olan bu mekanda menü oldukça geniş. Ancak krep diye tutturanlardansanız, bu mekan sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

4.En güzel kahvaltı mekanı için ; Voi Cadde

Foto kaynak ; voi.com.tr

Açıkçası daha çok kahvesi için tercih ettiğimiz mekanlardan biri olsa da, son zamanlarda kahvaltısının da bir hayli popüler olduğunu duyduk. Avrupa Yakası’ndan bile müdavimi varmış bu küçük hoş mekanın.

Cookie Shot ile ünlü olan bu mekana ister güzel bir kahvaltı isterseniz de tatlı bir şeyler yemek için gidebilirsiniz. Her yönden sizi tatmin edeceğine inandığımız Voi Cadde‘de, atıştırmalık fast-food yiyecekleri de bulabilirsiniz. Fiyatlar da, cadde üzerindeki birçok mekana nazaran uygun.

5.Bar Mutfağı sevenlere ; DRAFT

Bağdat Caddesi'nde Ne Yapılır ?
DRAFT – foto kaynak ; zomato.com

Draft dendiğinde akla Caddebostan’da yer alan mekan gelir, Göztepe’deki değil. Göztepe’deki mekan biraz daha yeni olduğu gibi, Caddebostan’daki Draft’tan dolayı biraz gölgede kalıyor diyebiliriz.

İş çıkışı stres atmak istiyor, eşiniz dostunuzla güzel sohbetlerin dibine vurup birkaç kadeh bir şey içmek istiyorsanız, Draft’tan daha iyisini bulamayabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde hareketlenen bu mekana, bira ve şarap içmeye gelebilir, tadım gecelerine katılabilir, bar mutfağından muhteşem bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Izgara sosis, dana etli burrito ve ızgara dana bonfile dilimleri, tıka basa doymak için tercih edilebilecek seçenekler arasında. 2 kişilik alkollü bir akşam yemeği için ortalama 400 TL’yi gözden çıkarmanız gerekir. Atıştırmalıklarıyla da sevilen bu mekan biraz küçük. Bu yüzden hafta sonları sıkış tıkış olabiliyor.

6.Rakı-Balık Severlere ; Cunda Balık

Bağdat Caddesi
Cunda Balık – foto kaynak ; zomato.com

Cunda Balık Bostancı tarafında bulunuyor. Yani Suadiye ve Caddebostan arasındaki mekanlara biraz uzak. Ancak İstanbul’un en ünlü balık mekanlarından biridir. Pahalı, hizmet kalitesi üst düzey, balıklar enfes, ortam 10 numaradır. Dillere destan mezelerini de unutmamak gerek.

7.Büyük Porsiyon severlere ; Happy Moon’s

Bağdat Caddesi
Happy Moon’s – foto kaynak ; zomato.com

Bağdat Caddesi’nin en iyi bilinen mekanlarından biri olan Happy Moon’s büyük büyük porsiyonları ile ünlü. Dünya mutfağından lezzetleriyle öne çıkan bu mekan her daim kalabalık. Caddede kalitesini kaybetmeyen birkaç mekandan biri olan Happy Moon’s alkollü mekanlardan biri. Ortalama 2 kişilik alkollü güzel bir akşam yemeği için 400-550 TL arası bir ücret ödeyebiliyorsunuz.

DİĞER SEVİLEN BAĞDAT CADDESİ MEKANLARI ; Cremeria Milano, Smokkin, Cookshop (hala popüler), Sandalyee ve ot gibi mekanlara da göz atabilirsiniz. Ayrıca akşam saatlerinde birkaç kadeh bir şey içebileceğiniz güzel bir yer arıyorsanız da, DRAFT’ı aratmayan Old English Pub, Bistro 33 ve The Townhouse adlı mekanlara da göz atabilirsiniz.

Bağdat Caddesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Bağdat Caddesi, İstanbul Anadolu Yakası’nda Kadıköy ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Caddeye, Bostancı tarafına giden İETT otobüslerinin ve minibüslerinin büyük bir çoğunluğuyla rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Caddeden geçen İETT otobüsleri ; 4, 10S, 17S, 19FB, 19SB, 112, 133T, E-9, MR2 ve 222 nolu otobüslerdir. Caddeye en yakın otobüs durakları ise, Altbostancı, T.Özal Bulvarı ve İDO İskelesi otobüs duraklarıdır. Yukarıdaki otobüslerin hemen hemen hepsi bu otobüs duraklarından geçmektedir.

Avrupa Yakası’ndan caddeye ulaşım için ilk olarak Bostancı İDO iskelesine gelebilir buradan 2-3 dakika yürüyüş sonrası caddeye gidebilirsiniz.

Bağdat Caddesi Tarihi

Bağdat Caddesi Mağaza
Foto kaynak ; leyla.a/flickr

Kurulduğu günden günümüze İstanbul’un popüler çekim merkezlerinden biri olmuş olan Bağdat Caddesi, tarihinde de önemli bir rol oynamış.

Osmanlı ordusunun Anadolu üzerinden sefere çıkacağı zamanlarda Padişah, Üsküdar’dan Ayrılıkçeşmesi’ne gider, Haydarpaşa Çayırı’nda hazır bulunan ordusunu da alarak yola çıkardı. Üsküdar ve Ayrılıkçeşmesi arasındaki bu yola zamanında Tören Yolu da denirmiş. Hatta Kabe ziyaretinde bulunacak hacı kafileleri de buradaki aynı yolu takip ederlermiş.

Ayrılıkçeşmesi’nden sonra gelen yol IV. Murad’ın 1638 yılında Bağdat Seferi‘ne çıktığından beri ”Bağdat Yolu” olarak anılmaya başlanmış. 1934 yılına kadar Bağdat Yolu olarak anılan yolun Pendik’e kadar olan kısmı için bu tarihten sonra ”Bağdat Caddesi” adı verilmiş.

1851’de Şirket-i Hayriye’nin kurulmasıyla birlikte Anadolu’ya vapur seferleri artmış, bu sayede İstanbullular bu yakaya yerleşmeye heveslenmiş. 1872 yılında Haydarpaşa’dan Pendik’e kadar ray döşenmiş trenin çalışmaya başlamasıyla bölge daha da hareketlenmeye başlamış.

Bağdat Caddesi Mağaza

1920’li yılların sonuna kadar İstanbullunun eğlence ve piyasa yeri ”Kuşdili Çayırı” idi. 1928 yılında da ise elektrikle beraber tramvay da gelmişti. 1930’lı yıllardan itibaren de Kadıköy-Bostancı tramvayı çift yönlü olarak çalışıyordu. Bu ulaşım kolaylığı Bağdat Caddesi etrafını yapılaştırıyordu.

1950’li yılllara gelindiğinde ise bölgede imar faaliyetleri arttı. Eskiden 3 imar olan evler 4-5 kata çıkarıldıktan sonra bölge daha hızla gelişmeye başladı. Caddenin asıl değişim rüzgarları ise 60’lı yıllarda esti. 1960’larda Kadıköylülerin piyasa yeri olmaya başlamış olan caddede yeni yapılan apartmanlar sayesinde cadde beklenenden fazla nam kazanmıştı.

1970’li yıllar caddedeki köşklerin yıkılıp yeni binaların daha fazla yapılmaya başlandığı bir dönemdi. 1980’lere gelindiğinde yapılaşma patlamış ve cadde sayfiye-yazlık özelliğini yitirmişti.

Bağdat Caddesi Mağazalar
Foto kaynak ; leyla.a/flickr

1990’lı yıllarda caddenin en kalabalık olan yeri Şaşkınbakkal-Caddebostan arasıydı. İstanbullunun takıldığı pastanelerin büyük bir bölümü de burada bulunuyordu.

2000’li yıllar Bağdat Caddesi’nin ”Cadde” olarak anıldığı yıllar olarak bilinir. Günümüzde de hala bu isimle anılır. Bu yıllar caddenin cafeler ve restoranlarla dolduğu yıllardır. 2010’lu yıllar ise, 1999 depremine önlem olarak Kentsel Dönüşüm’ün düşünüldüğü yıllardı. Bu yıllarda caddedeki binalar tek tek yıkılıp yerlerine yenileri inşa edilmeye başlanmış.

Günümüzde bu cadde, İstanbul’un kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinir. Havalı bir bölgedir, ancak her türden insanı görebileceğiniz bir yerdir. Parklar, cafeler, restoranlar ve çok daha fazlasıyla İstanbul’un olmazsa olmaz çekim merkezlerindendir.

BENZER İÇERİKLER ;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!