Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiAydos Ormanı & Aydos Mesire Yeri Hakkında Detaylı Bilgiler

Aydos Ormanı & Aydos Mesire Yeri Hakkında Detaylı Bilgiler

-

Şehir kalabalığından ve curcunasından bunalmış İstanbullular için popüler gezi duraklarından biri olan Aydos Ormanı, çam ağaçlarıyla çevrili muhteşem bir doğaya sahip. Temiz havası ve yapılacak çok sayıda aktivitesiyle sıkılmadan dolu dolu bir gününüzü geçirebileceğiniz ormanlık alan, sahip olduğu bitki örtüsü, tepesi, göleti ve küçük bir köyü ile eşsiz bir hafta sonu deneyimi sunuyor.

Aydos Ormanı’nda göl kenarı mesire alanı olarak belirlenmiş. Burada dilerseniz mangal yakabilir, dilerseniz balık tutabilirsiniz.

Ormanın hemen yanındaki göl kenarı mesire yerinde ”Kendin pişir kendin ye” konseptinde hizmet veren mekanı tercih edebilir, ya da kalabalık bir grup olarak geliyorsanız, kendi mangalınızı getirip mangal yakabilirsiniz.

Aydos Ormanı’nda yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Güzel bir hafta sonu kahvaltısı için tercih edebileceğiniz ormanda, hafta sonu yürüyüşü/koşusu yapabilir, kamp yapabilir, gölde deniz bisikletine binebilir, doğayla iç içe keyifli vakit geçirebilir, Aydos Tepesi’nden muhteşem bir manzara seyredebilirsiniz.

  • NOT ; Aydos Ormanı’nda Tarım ve Orman Bakanlığı kararıyla artık mangal yakmak yasak.

Aydos Tepesi

Aydos Ormanı Hakkında Bilgiler
Foto kaynak ; flickr.com/ugur

Ormanlık alan içerisindeki en özel yerlerden biri olan Aydos Tepesi, sunduğu muhteşem manzarası ile seviliyor.

İstanbul’a hakim 537 metre yükseklikte yer alan tepe, şehrin en yüksek noktası olarak biliniyor. Sultanbeyli ve Pendik’in manzarasına sahip bu tepedeki Aydos Kalesi ise, detaylı bir incelemeyi hakeden, tarihi Bizans dönemine kadar uzanan bir yapı.

Günümüzde kalenin sadece kalıntılarını görebiliyor olsanız da, Aydos Orman’ında kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

Tepenin bulunduğu yerde günümüzde yerleşim alanı bulunmuyor. Bu yüzden de, tepeye çıkarken bol bol su almayı da unutmayın. Ayrıca tepeye giden yol yokuşlu. Bisikletlerle kolay bir şekilde çıkılabilecek gibi değil.

Tepeden en iyi manzarayı seyredebileceğiniz yer ise ”Yangın Yolu” adı verilen yerdir.

Aydos Gölü

Aydos Ormanı göl kenarı, yemyeşil bitki örtüsü ve muhteşem manzarasının yanı sıra, huzurlu atmosferiyle de piknikçilerin favori adreslerinden. Ormanlık alan içerisine girdikten sonra ortalama 5 km sonra görebileceğiniz Aydos Gölü’ne ister bisikletler ile isterseniz de araçlarınız ile ulaşabiliyorsunuz. Yeteri kadar zamanınız varsa, yürüyerek de göle ulaşabilirsiniz.

Aydos Kalesi

foto kaynak ; niluferingezinotlari.blogspot.com

İstanbul’un fethinin başladığı yer olarak da bilinen Aydos Kalesi, tepenin üzerindeki muhteşem konumuyla ormanlık alanda görülmeye değer en önemli yerlerden. Buradan eşsiz bir İstanbul manzarası seyredebileceğiniz gibi, tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan kale kalıntılarını da inceleyebilir, surların üzerinde dolaşabilirsiniz.

Kale çevresinde çıkarılan çok sayıda Bizans dönemine ait buluntuların dışında, 2 adet taş balta ucu ve birçok çakmaktaşı yonga bulunmuş. Buna göre kalenin bulunduğu yerin Bizans döneminden çok daha eski dönemlerde kullanılmış olabileceği tahmin ediliyor.

2010 yılında restorasyona alınmış olan yapı günümüzde ziyarete açık.

Aydos Ormanı Hakkında Bilgi

Aydos Ormanı Hakkında Bilgi
foto kaynak ; niluferingezinotlari.blogspot.com

İstanbul‘un en yüksek tepesi olan Aydos Tepesi’ne ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan ormanlık alan içinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz olanaklar bulunuyor. Büfelerin ve kahvaltı yapabileceğiniz yerlerin de olduğu ormanlık alanda, profesyonel koşucular için de güzel bir parkur var.

Ormanlık alanda keşfedebileceğiniz çok yer olsa da, hepsini kısa bir sürede gezemeyebiliyorsunuz. Bu yüzden Aydos’a gelirken bisikletinizi getirmenizi, yoksa kiralamanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Ormanlık alan Kadıköy’e yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor. Anadolu Yakası’nın en yeşil alanı olarak bilinen ormana, ister araçlarınızla isterseniz de toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

foto kaynak ; niluferingezinotlari.blogspot.com

Aydos Ormanı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Aydos Ormanı, İstanbul Anadolu Yakası’nda, Kartal ilçesinin en kuzeyinde Kadıköy’e 20 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ormana, Kartal yönüne giden İETT otobüslerinin hemen hepsi ile gidebilirsiniz. Bulvar otobüs durağında inerek ormanlık alanın girişine 2-3 dakika yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Güzelevler otobüs durağı veya Uğur Mumcu Sitesi otobüs durağından geçen İETT otobüsleriyle ormana ulaşabilirsiniz.

Ormana şahsi araçlarınızla ulaşım için E-5 ve TEM bağlantılarını kullanarak, Kartal Yakacık ve Sultanbeyli istikametinde tabelaları takip edebilirsiniz. Kendi aracınızla ormana gidecek olursanız, 8 nolu giriş kapısını kullanın deriz. Ormanın birçok giriş kapısı var, ancak en çok tercih edilen kapı sekinci kapıdır. 8 nolu giriş kapısı için navigasyondan ”Kartal Adnan Kahveci Parkı”nı aratabilirsiniz.

Aydos Ormanı Giriş Ücreti

Aydos Ormanı piknik alanı giriş ücreti 2022 yılı itibariyle öğrenci 7 TL, yaya-bisiklet 15 TL ve otomobil ise 35 TL’dir.

Ayrıca ATV 18 TL, motosiklet 22 TL, minibüs 90 TL, midibüs 140 TL ve otobüs giriş ücreti 220 TL’dir.

√Fiyatlar 2022 yılında güncellenmiştir.

Aydos Ormanı’nda Kamp Yapılır mı ?

İstanbul’un en huzurlu yerlerinden biri olan Aydos’ta doğayla iç içe kamp yapılabilmektedir.

Ormanlık alan içerisinde camping tarzında bir yer olmasa da, nerede kamp yapabileceğinize siz karar verebiliyorsunuz.

Aydos Tepesi’nin çevresi kamp atmak için en ideal spotlardan olsa da, yaz aylarının dışında kamp atmayı planlıyorsanız, hava sıcaklığının burada bir hayli düşük olduğunu unutmayın.

Aydos Ormanı Piknik Alanı
Foto kaynak ; flickr.com/ugur

Aydos Ormanı Mesire Yeri – Piknik ve Mangal Alanları

Aydos Ormanı’nda piknik yapabileceğiniz yer, göl kenarı mesire alanı olarak belirlenmiş olan yerdir. Buraya ormanlık alan içerisine girdikten yaklaşık 5 km sonrasında ulaşabilirsiniz. Araçlarla gidebileceğiniz gibi bisikletler veya yaya olarak da piknik alanına gidebilirsiniz.

Aydos Ormanı’nda Mangal Yakılıyor mu ? ; Ormanlık alan içerisinde mangal yakabileceğiniz yer, göl kenarı mesire alanıdır.

NOT ; 2020 ve 2021 yılındaki orman yangınları nedeniyle Aydos Ormanı’ndan mangal veya ateş yakılmasına izin verilmiyor.

Aydos Ormanı’nda bisiklet kiralayabileceğiniz bir yer bulunmuyor.

Aydos Ormanı Piknik Alanı
foto kaynak ; niluferingezinotlari.blogspot.com

Aydos Ormanı Kahvaltı

Ormanlık alan içerisinde kahvaltı yapabileceğiniz ücretli mekan bulunabiliyor. Doğayla iç içe olabileceğiniz Aydos’ta kahvaltı için kendi kahvaltılıklarınızı da getirebilir veya araçlarınız ile ormana geliyorsanız, yol üzerindeki börekçilerden poğaça – simit alarak da, piknik yerlerinde kendiniz kahvaltı yapabilirsiniz.

Aydos’un üçüncü giriş kapısından girdiğinizde hemen karşınıza çıkacak olan mekanda da kahvaltılarınızı yapabilirsiniz.

Aydos Ormanı Kahvaltı

Aydos Ormanı Ziyaret Saatleri

Orman için açılış-kapanış saati bulunmuyor. Ancak ormanlık alan içerisindeki mekanlar 08:00’da açılıyor ve gece yarısına kadar da birçok mekan hizmet vermektedir. Bazı büfeler de akşama doğru kapanmaktadır.

İlgili Yazılar ;

Aydos Ormanı nerede

Aydos Ormanı’nda Ne Yapılır ?

Son zamanların popüler gezi duraklarında biri olan Aydos Ormanı’nda yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Ormanlık alanda ;

Güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapabilir

Ormanlık alandaki göl kenarında mangal yakarak piknik yapabilirsiniz

Mesire yeri içerisinde yer alan mekanlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz

Gölde deniz bisikletine binebilirsiniz

Yürüyüş ve koşu yapabilirsiniz

Kamp atabilirsiniz. Ormanlık alan özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kampçılar tarafından tercih ediliyor.

TAVSİYELER ;

Orman girişinden gölete yürümek 1 saatten fazla sürebiliyor. Yürüyüş için ormanı ziyaret ediyorsanız güzel bir şey olabilir, ancak göletin bulunduğu alana piknik yapmak için gidiyorsanız, piknik malzemeleriyle yürümek pek kolay olmayacaktır. Giriş ücretini ödedikten sonra, araçlarınızla gölete kadar gidebileceğinizi unutmayın. Girişte bisiklet kiralayabileceğiniz yer yok. Bu yüzden yaya olarak Belgrad Ormanı’na gidiyorsanız gitmeden bisiklet kiralamayı da düşünün.

Sadece mangal yakmak için Aydos Ormanı’nı ziyaret ediyorsanız, ”Kendin pişir kendin ye” hizmetine sahip bir mekanın olduğunu da unutmayın. 2-3 kişilik bir mangal ekibiyseniz, etiydi, odunuydu, hazırlamasaydı diye uğraşmak yerine bu mekanı tercih edin deriz. Tabii 5-10 kişilik grup halinde mangal yakmaya geliyorsanız, kendi malzemelerinizi getirerek çok daha uygun fiyata mangal keyfi yapabilirsiniz.

Gölde dilerseniz balık tutabiliyorsunuz. Ancak balık tutup mangal yapma hayaliyle burayı ziyaret etmeyin derim. Gölde çok fazla balık olmadığı gibi, 1 balık için saatlerce bekleyebiliyorsunuz.

Ormana yürüyüş veya koşu için geliyorsanız, yeteri kadar su getirdiğinizden emin olun. Su alabileceğiniz birkaç yer var, ancak koşu parkurlarının güzergahında su satın alabileceğiniz yerler yok.

Ormanda kaybolmak pek mümkün olmadığı söylenir (Nerede olursanız olun 5-6 km yürürseniz medeniyete ulaşabilirsiniz). Fakat ormanda kaybolmak pekala mümkün. Özellikle akşam saatlerine kadar ormanlık alanda kalmayı planlıyorsanız. Çocuklu aileler biraz daha dikkatli olmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!