Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiAnadolu Hisarı Gezi Rehberi & Tarihi ve Kahvaltı Mekanları

Anadolu Hisarı Gezi Rehberi & Tarihi ve Kahvaltı Mekanları

İlk kuruluş isimleri Güzelcehisar ve Akçahisar olan Anadolu Hisarı, İstanbul'un en sevilen, en çok ziyaret edilen yerleri arasında. İstanbul'da kurulan ilk mahalle olma özelliğine sahip olan semt ise, birbirinden güzel kahvaltı mekanları ve restoranları ile tercih ediliyor. Birçok tarihi ve turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan semt, her yaştan gezginin severek gezebileceği yerler arasında.

-

Göksu Deresi‘nin Boğaz’a döküldüğü yerde mimarisi ve görkemiyle göz kamaştıran Anadolu Hisarı, bulunduğu bölgeye adını veren, 1395 yılında Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmış tarihi bir hisar. Uzun yıllar boyunca İstanbul‘un en güzide yerleşim yerlerinden biri olmuş Anadoluhisarı semtinde bulunan hisar, tarih severler ile mimariye meraklı olanları buluşturmasının yanı sıra hemen yakınındaki Göksu Deresi’nin çevresine dizilmiş birbirinden hoş cafeleri ve kahvaltı mekanlarıyla İstanbullunun popüler hafta sonu gezi güzergahları arasında yer alıyor.

Semt çevresinde gezip görülecek birbirinden önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerinden, cafelerden ve kahvaltı mekanlarından bahsetmeden önce Anadolu Hisarı Kalesi hakkında kısaca bilgi verelim ;

Yıldırım Bayezid döneminde bir karakol olarak inşa edilmiş olan hisar 7 dönümlük oldukça büyük bir alan üzerine kurulu. İç, dış kale ve surlardan oluşan hisar, İstanbul Boğaz’ının en dar noktasına, boğaz hakimiyetini sağlamak ve gelebilecek tehlikeleri önlemek amacıyla kurulmuş.

Yıllar sonra stratejik önemini kaybetmiş olsa da, hisar çevresinde genişleyen yerleşim yeri o günden bugüne İstanbul’un en sevilen yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Günümüzde hisar, İstanbul gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı Gezilecek Yerler

Anadolu Hisarı’nda ne yapılır ? ; İç ve Dış kaleyi, surları ziyaret ettikten sonra adını hisardan almış olan semtte gezip görülecek ve yapılacak birçok turistik aktiviteyi bulabilirsiniz. Güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapabileceğiniz gibi Göksu Deresi üzerinde tekne turlarına katılabilir, semtteki diğer tarihi yapılara göz atabilirsiniz. Ayrıca semt, İstanbul’da kahvaltı yapılabilecek en güzel yerler arasında. Bu yüzden burada, şehrin önde gelen cafelerinden ve restoranlarından bazılarını bulmak mümkün.

Son olarak hisar gezinizden sonra Beykoz‘a geçebilir ve buradaki tarihi ve turistik cazibe merkezlerini de görebilirsiniz.

1.KÜÇÜKSU KASRI

Küçüksu Kasrı
Küçüksu Kasrı

Osmanlı döneminde Hasbahçe olarak kullanılmış olan Küçüksu Kasrı, Küçüksu ile Göksu Deresi arasında güzel bir konumda bulunuyor. Tarihi, Sultan Abdülmecid dönemine kadar uzanan, büyüleyici bir mimariye ve iç süslemeye sahip olan kasır 1856 yılında Balyan ailesine yaptırılmış. Cüzi bir ücret ödeyerek girebileceğiniz kasrı turlar ile geziyorsunuz. Bireysel gezilere izin verilmeyen kasrın, bahçesinden salonlarına ve odalarına kadar hemen her yeri gezebiliyorsunuz. Ayrıca kasrın hemen yan tarafındaki cafeden de muhteşem bir deniz manzarası seyredebilirsiniz.

2.GÖKSU DERESİ

GÖKSU DERESİ
Göksu Deresi

Anadolu Hisarı’nda gezilecek ve görülecek en güzel yerlerden biri olan Göksu Deresi, yemyeşil ağaçları, kıyılarındaki birbirinden güzide cafeleri, restoranları ve asırlık çınarlarıyla adeta bir doğa harikası. Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan Göksu Deresi’nin adı ırmak anlamına gelen ”Potamion” kelimesinden geliyor. Kalenin hemen yanında boğaza dökülen bu dere, bir balıkçı barınağı olduğu gibi tekne turlarının da düzenlendiği yer.

İstanbul’da en güzel ve en taze balıkları yiyebileceğiniz yerlerden biri de, Göksu Deresi kıyılarında yer alan restoranlar. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında taptaze balıkları ile ünlü olan bu mekanlardan birinde güzel bir öğle veya akşam yemeğinin keyfini çıkarmayı unutmayın.

3.MİHRİŞAH SULTAN ÇEŞMESİ

MİHRİŞAH SULTAN ÇEŞMESİ
MİHRİŞAH SULTAN ÇEŞMESİ

Küçüksu üzerinde kasırın hemen yanında yer alan Mihrişah Sultan Çeşmesi, Sultan III. Selim tarafından 1806 yılında annesi Mihrişah Sultan için yaptırılmış. Küçüksu ve Göksu dereleri arasındaki konumundan dolayı İstanbul literatüründe önemli bir yere sahip olan çeşme, günümüze kadar kurulduğu ilk günkü gibi gelebilen tarihi eserlerden biri.

Barok ve ampir stilleri arasında geçişi yansıtmasıyla da ünlü olan çeşme, dikdörtgen planlı bir meydan çeşmesi olarak biliniyor. Kasırı ziyaret ettikten sonra hemen bahçesinde yer alan bu çeşmenin süslemelerine ve mimarisine de kısaca göz atabilirsiniz.

4.MİHRİŞAH VALİDE SULTAN CAMİİ

II. Mustafa‘nın zevcesi Mihrişah Sultan tarafından 1750 yılında yaptırılmış olan camii, 1835 yılında II. Mahmut tarafından restore edilmiş. Caminin tam karşısında bulunan kasır, 1930’lu yıllarda devlet adamlarına tahsil edilmiş, böylece camii cemaati azalmış ve caminin minaresi yıkılmış. Ancak caminin minaresinin neden yıkıldığı konusunda da günümüzde hiçbir bilgi bulunmuyor.

Minaresi yıkılan camii bir süre boyunca siyasi bir parti tarafından lokal olarak kullanılmış. Halkın, caminin bir lokal olmasına karşı tepkisinden dolayı da 1950’li yıllarda lokal olarak kullanılan yer tamamen yıkılmış. 2013 yılında Küçüksu Mesiresini canlandırma projesi kapsamında camii, aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilmiş ve 2014 yılında da ibadete açılmış.

5.AMCAZADE YALISI

Köprülü Amcazade Paşa Yalısı olarak da bilinen bu yapının tarihi 1898 yılına kadar uzanıyor. Sadrazam Hüseyin Paşa için yapılmış olan yalı, daha çok tarihi birçok farklı olaya sahip olmasıyla ünlü. Hüseyin Paşa, Sultan II. Mahmud’un temsilcisi olarak Karlofça Antlaşması‘nı burada imzalamış. Bu özelliği ile Osmanlı’nın dönüm noktası olan tarihi yapılarından biri kabul edilir. Çünkü Osmanlı bu antlaşma ile, Avrupa’daki topraklarının bir kısmını Avusturya, Polonya, Rusya ve Venediklilere devreder.

Osmanlı mimarisinin en güzide eserlerinden biri olarak kabul edilen yalı, yangınlardan ve bakımsızlıktan dolayı uzun bir süre boyunca harap halde kaderine terkedilmiş. Günümüzde Ağaoğlu Grubuna ait olan yalıyı uzaktan da olsa görmeyi unutmayın.

FOTOĞRAFLAR

[ngg src=”galleries” ids=”32″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”3″]

Kısaca Anadolu Hisarı Tarihi

Eskiden bir Zeus mabedinin bulunduğu yere inşa edildiği rivayet edilen hisar, Niğbolu Seferi’nden dönen Yıldırım Bayezid tarafından tehlikeleri önlemek amacıyla 1395 yılında inşa ettirilmiş. Ankara Muharebesi’nden sonra Yıldırım Bayezid’in oğlu Süleyman Çelebi bir süre boyunca burada saklanmış.

Fatih Sultan Mehmet tarafından güçlendirildiği ve restorasyonun yapıldığı söylenen hisar, İstanbul’un fethinde tıpkı Rumeli Hisarı gibi büyük rol oynamış.

Güzelce Hisarı olarak da anılmış olan bu hisarın bulunduğu bölge, İstanbul’un fethinden sonra bir yerleşim alanı olmaya başlamış. Hisar çevresine yalılar ve ahşap evler yapılmış ve o günden beri hisarın bulunduğu yer, İstanbul’un en güzide yerlerinden biri olarak biliniyor.

Anadolu Hisarı Hakkında Bilgiler

Anadolu Hisarı Mimari Özellikleri

Dış kale, iç kale ve 3 kuleden oluşan hisar, dikdörtgen bir plana sahip. Hisarın dışında bulunan surlar Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış ve dış kalede 3 kule inşa edilmiş. Günümüze bu dış kısımların büyük bir bölümü yıkık bir halde ulaşmış. Asıl kulenin surları ile arasındaki mesafe, doğu ile batı yönleri arasında 65 metre, kuzey ve güney yönleri arası ise 80 metredir.

7 bin metrekarelik bir alana kurulmuş olan hisarın inşası 1393 yılında başlamış ve 2 yıl sonra 1395 yılında tamamlanmış.Türk – Anadolu mimari sanatının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen hisarın surlarının kalınlığı ise 2.5 metre.

Anadolu Hisarı Kahvaltı Mekanları ve Fiyatları

Anadolu Hisarı Mimari Özellikleri

Hisarın bulunduğu semt, İstanbul Anadolu Yakası’ndaki en iyi kahvaltı yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Daha çok manzaraları ile ön plana çıkan bu mekanlar özellikle hafta sonu kahvaltısı için tercih ediliyor. Bundan dolayı hafta sonu bölge aşırı yoğun olabiliyor. Kahvaltı fiyatları ise, serpme veya kahvaltı tabağına göre değişiyor.

Kahvaltı yerleri daha çok Göksu Deresi çevresinde toplanmış olsa da, semtte daha birçok manzaralı cafeler ve restaurantlar da bulunabiliyor. Semtteki en çok tercih edilen kahvaltı mekanları ise ;

1.Güzelcehisar Cafe

Güzelcehisar Cafe
Güzelcehisar Cafe – Foto Kaynak ; bareka

Geleneksel Türk mutfağının yanı sıra, dünya mutfağından da lezzetlere sahip Güzelcehisar Cafe, bir restaurant olarak da faaliyet gösteriyor. Haftanın her günü 09:00-23:00 saatleri arasında açık olan bu mekanda kahvaltı fiyatları 65 TL’den (Kahvaltı Tabağı) başlıyor. Serpme kahvaltı fiyatı ise 110 TL’dir. Omletler 28 TL’den ve tostlar ise 21 TL’den başlıyor. (Fiyatlar 2021 tarihlidir – Güncel fiyatlar için cafenin web sayfasına göz atabilirsiniz)

Cafede kahvaltının dışında yemek yemeyi düşünürseniz de, 2 kişilik bir yemek için ortalama 190-250 TL arasında bir ücreti gözden çıkarmanız gerekebiliyor. Tripadvisor, Google ve zomato gibi sitelerde başarılı bir müşteri değerlendirme puanına sahip olan mekan, manzarasıyla da göz kamaştırıyor.

  • Telefon ; (0216) 462 35 30

2.Göksu Cafe

Göksu Cafe

Derenin hemen kenarında muhteşem bir konumda hizmet veren bu mekanda kahvaltı tabakları 40 TL’den, iki kişilik serpme kahvaltı fiyatı ise 95 TL’den başlıyor. Semtteki en iyi misafir değerlendirme puanına sahip mekanlardan biri olan Göksu Cafe, manzarasıyla da popüler.

Tost çeşitlerinin 18 TL’den, omlet çeşitlerinin 20 TL’den ve sahanda yumurta çeşitlerinin 17 TL’den başladığı bu cafe, bir restaurant olarak da hizmet veriyor. Yemek fiyatları bölgedeki birçok mekana nazaran daha uygun.

  • Telefon ; +902163321637

3.LOTUS coffee & Resto

Lotus Cafe
Lotus Cafe

Kahvaltısıyla ünlü mekanlardan biri olan LOTUS coffee & Resto, Göksu Deresi’nin hemen yanında güzel manzarası ve lezzeti ile ünlü. Gece yarısına kadar açık olan bu mekanda kahvaltı fiyatları ise ; Serpme kahvaltı 2 kişilik 110 TL’den, tost çeşitleri 21 TL’den, omlet çeşitleri ise 22 TL’den başlıyor.

  • Telefon ; +905465437475

4.BigChefs

Gelelim semtin en popüler, en sevilen ve en iyi mekanına. Geleneksel Türk mutfağının yanı sıra dünya mutfağından da lezzetlere sahip olan bu mekanda vale hizmeti de bulunuyor. Yani hisarın bulunduğu yerde otopark heyecanı veya stresi yaşamadan direkt olarak bu mekana gidebilirsiniz. Muhteşem bir manzaraya da sahip olan bu mekanda kahvaltı fiyatları ise diğer mekanlara nazaran biraz daha pahalı. 2 kişilik serpme bir kahvaltının 125 TL olduğu bu mekanda, 2 kişilik ”Ana Dolu Dolu” adı verilen kahvaltı servisi ise 75 TL. Tost çeşitleri 26 TL’den ve omlet çeşitleri de 22 TL’den başlıyor.

  • Telefon ; (0216) 308 93 28

Anadolu Hisarı Nerededir ?


Anadolu Hisarı, İstanbul Anadolu Yakası’nda, Beykoz ilçesine bağlı Anadoluhisarı semtinde bulunuyor.

İstanbul’un birçok yerinden hisara toplu taşıma veya özel araçlarınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Anadolu Hisarı’na Nasıl Gidilir ?

Göksu Deresi
Göksu Deresi

Beykoz’da bulunan hisara ulaşım için 15, 15T, 15P, 15ŞN, 15F ve 11H nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Avrupa Yakası’ndan hisara ulaşım için ise, öncelikle vapurlar ile Eminönü, Beşiktaş ve Kabataş’tan Üsküdar‘a geçmeniz gerekiyor. Buradan Beykoz tarafına giden minibüsleri ve otobüsleri kullanarak hisara ulaşabilirsiniz. Yolculuk ise yaklaşık 25 dakikadır.

Anadolu Hisarı Giriş Ücreti

Anadolu Hisarı’na giriş için bir ücret talep edilmiyor, fakat hisarın içini ancak özel izinle gezebiliyorsunuz.

Sık Sorulan Sorular

Anadolu Hisarı içine giriliyor mu ? ; Hisarın içerisini sadece özel izinle gezebiliyorsunuz. Bunun dışında hisar ziyaretçiye kapalı tutuluyor.

Anadolu Hisarı kim tarafından ne amaçla yapıldı ? ; Hisar, 1395 yılında Yıldırım Bayezid tarafından Anadolu’yu tehdit edebilecek ve İstanbul Boğazı’ndan gelebilecek saldırıları önleyebilmek amacıyla yaptırılmış.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Aşiyan Müzesi

Aşiyan Müzesi (Tevfik Fikret’in Evi) Giriş Ücreti, Bilgiler

0
Boğaz'ın en güzel yerinde Tevfik Fikret'in hayatı boyunca hayalini kurduğu ev, günümüzde ünlü şairin birbirinden değerli sanat eserlerine, kişisel eşyalarına ve çok daha fazlasına...
error: Content is protected !!