Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBaltalimanı Japon Bahçesi & Giriş Ücreti, Ulaşım, Bilgiler

Baltalimanı Japon Bahçesi & Giriş Ücreti, Ulaşım, Bilgiler

Baltalimanı Japon Bahçesi, birbirinden güzel parklara ve bahçelere ev sahipliği yapan, İstanbul'un en güzel ilçelerinden biri olan Sarıyer'de güzel bir konumda bulunuyor. Son zamanlarda şehirdeki popüler çekim merkezlerinden biri olan bu bahçe, dört mevsim görülmeye değer olsa da, en güzel haline nisan ayında bürünüyor...

-

Uzun yıllar İstanbul’da yaşayıp çoğumuzun hâlâ yerini dahi bilmediği Dünya bahçelerimizden biri olan Baltalimanı Japon Bahçesi”, İstanbul’un Japonya’daki Shimonoseki Kenti’ne tıpatıp benzemesinden ve 2003 yılında Japonya’da kutlanmış olan ”Türk Yılı” anısına Shimonoseki kenti tarafından İstanbul’a hediye edilmiş. Japonya’nın simgesi olan çok sayıda ağaçlarla ve bitkilerle süslenmiş bu park, şehrin karmaşasından uzaklaşıp dinlenebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz güzel bir yer.

İstanbul’daki diğer park ve bahçelere nazaran daha sessiz ve huzurlu bir atmosfere sahip olan Baltalimanı’nda bulunan park, tipik bir Japon Bahçesi’nin tüm özelliklerini taşıyor. Japonların ”Yogetsuan” dedikleri Çay Odası, şelale, çardak ve gölet 2015 yılında tamamlanmış bu park içinde görülebiliyor. Ayrıca bahçedeki en güzel yerlerden biri olan Japon evine de mutlaka göz atın deriz.

Japonya’nın simgesi olan ‘‘Sakura” bahçenin hemen hemen her köşesinde görülebiliyor. Sakura Nedir ? diye soracak olursanız da, nisan başında açan ve kısa sürede (10 gün) dökülen, 200’den fazla çeşidi olan meyve vermeyen bir kiraz ağacı türüdür. Japonya’nın doğal zenginliği sayıldığından dolayı ülke dışına çıkarılması yasak. Japonlar Sakura’yı sadece 9 ülkeye hediye etmiş. Türkiye de bu 9 ülkeden biri.

Baltalimanı Japon Bahçesi

Baltalimanı Japon Bahçesi
Foto Kaynak ; yesil-ev.blogspot.com

Eğer güzel İstanbul’umuza hediye edilmiş olan bu bahçeyi gezmeyi planlıyorsanız, ziyaret için nisan ayının ilk haftasını tercih edin derim. Nisan ayında çok daha güzel bir görünüme sahip olan bahçenin girişinde sağ tarafta yer alan sakuralar da en güzel renge nisan ayında bürünüyor.

Tomurcuk tomurcuk pembe çiçeklerle dolu dallar, rüzgarın çiçek yapraklarını savurup yeşil çimenlerin üzerine düşürmesiyle ortaya çıkan manzara kesinlikle görülmeye değer.

Günümüzde bahçe içerisinde 5 bine yakın ağaç ve bitkinin bulunduğu söyleniyor. Japon kültürünü yansıtan bahçenin iki kapısı, bir çeşmesi ve bir de kuru bahçesi var. Bahçenin etrafı ise Japon stili duvarlarla çevrili. Küçük tahta köprüler ve şelale ise bahçedeki en çok ilgi çeken yerlerden.

Japon Bahçesi girişi ve çitleri de, bahçedeki kiraz ağaçları kadar önemli bir yere sahip. Buradaki giriş kapısı, iki ülkedeki boğaz köprüsü sembolize edilerek tasarlanmış ve kardeşliği simgeliyor. Bahçenin düzenlenmesinde ise Japon Bahçe sanatının genel karakteri olan doğal malzemeler kullanılmış.

Baltalimanı Japon Bahçesi Hikayesi

Foto Kaynak ; dumanlutfullah.blogspot.com

Bahçenin hikayesi 1972 yılına kadar uzanıyor. İstanbul ile Japonya’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Shimonoseki şehri arasında 1972 yılında ”Kardeş Şehir” anlaşması yapılıyor. Bu anlaşmanın yapılmasının ana sebebi iki şehrin birbirine oldukça benziyor olması. 2003 yılı ise Japonya’da ”Türk Yılı” ilan ediliyor. Bu yılın anısına da Shimonoseki şehri tarafından bu güzelim bahçe hediye ediliyor.

2003 yılında açıldıktan sonra uzun bir süre boyunca pek ziyaretçisi olmuyor. Hatta İBB bu güzel bahçenin karşılığını ancak 2009 yılında Shimonoseki’de bir Türkiye Lale Bahçesi kurarak verebilmiş. Bu bahçeye ülkemizden gönderilen lale soğanları ekilmiş.

2015 yılında Ertuğrul Fırkateyni’nin (Sultan II. Abdülhamid tarafından Japonya’ya gönderilen ve Türk-Japon ilişkilerinin başlamasında büyük etken göstermiş olan gemi – 1890’da Kuşimoto yakınlarında batmıştır) batışının 125. yılına hürmeten iki ülkenin işbirliği ile tadilat gören bahçe, dört mevsim ziyaretçilerini ağırlayabilecek bir şekilde daha etkileyici bir hale getirilmiş. Bu sayede de yeşile aç İstanbul’da adından çokça söz ettirir oldu.

Günümüzde gerek Boğaz’a hakim olan konumu, gerekse sunduğu sessiz ve huzurlu atmosferiyle her geçen gün ziyaretçi sayısının arttığı popüler gezi bahçelerinden biri. Bu yüzden yolunuz Sarıyer’e düşerse bu bahçeye de mutlaka uğrayın derim.

Baltalimanı Japon Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; yesil-ev.blogspot.com

İstanbul’da yeşile doyabileceğiniz ilçelerden biri olan Sarıyer’de Baltalimanı’nda bulunan Japon Bahçesi, tam olarak Baltalimanı Kemik Hastanesi’nin karşısında yer alıyor. Bahçeye Emirgan iskelesinden yürüyerek 15-20 dakika içinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Beşiktaş, Ortaköy ve Sarıyer’den buraya İETT otobüsleri ile ulaşım mümkün.

22, 22RE, 25E, 40T, 42T nolu otobüsler ile bahçeye kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Baltalimanı Hastanesi’ne gelebiliyorsunuz.

Şahsi aracınızla bahçeye Anadolu Yakası’ndan ulaşım için ise, ikinci köprüden çıkar çıkmaz ilk Baltalimanı sapağından girin, tabelaları takip ederek hastane civarına kadar gelebilirsiniz. Zaten bahçe solunuzda hastanenin tam karşısında yer alıyor. Araçlarınızı da park ederken mutlaka ya İspark sınırları içerisine ya da ara sokaklara park edin. Çok sayıda trafik polisinin olduğu bölgede, araçlarınızın çekilme ihtimali de yüksek.

Baltalimanı Japon Bahçesi
Foto Kaynak ; www.istanbul.tr.emb-japan.go.jp

Japon Bahçesi içinde kafe ve restoran bulunmuyor. Ancak çok küçük pikniklere burada izin veriliyor. Kahvaltılıklarınızı yanınıza alarak bahçedeki çardaklarda eşsiz bir yeşillik arasında güzel bir kahvaltı deneyimi yaşayabilirsiniz. Yanınızda hiçbir şey yoksa bir şeyler yemek isterseniz de, yolun hemen karşısındaki hastanenin bahçesine göz atabilirsiniz.

Baltalimanı Japon Bahçesi Giriş Ücreti

Baltalimanı Japon Bahçesi’ne girişler ücretsiz.

Foto Kaynak ; yesil-ev.blogspot.com

Yakınlarda Neler Var ?

Bahçenin bulunduğu yer Sarıyer’in kalbinin attığı yerlere yürüme mesafesinde bulunmasından dolayı, Sarıyer gezilecek yerler listesi adlı yazımızda bahsettiğimiz turistik noktalara bir göz atın deriz. Bunların büyük bir bölümüne aracınız olmadan da çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Japon Bahçesi’nden sonra Baltalimanı Camii’ne uzaktan da olsa bir göz atmayı unutmayın. Daha sonra Emirgan Sahili’ne giderek denizi seyredebilir veya yürüyerek 25-30 dakika içinde çok daha geniş bir yeşilliğe sahip olan Emirgan Korusu‘na geçebilir, koru içerisinde yer alan köşklerden birinde güzel bir öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Bahçeden Rumeli Hisarı’na da yürüyerek 25 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Bir müze olarak hizmet veren hisarın çevresinde sadece Sarıyer’in değil, İstanbul’un en ünlü kahvaltı mekanlarından bazılarını da bulabiliyorsunuz. Deniz manzaralı birçok mekana ev sahipliği yapan Rumeli Hisarı da, Japon Bahçesi ziyaretinizden sonra veya önce göz atabileceğiniz yerlerden.

Baltalimanı Japon Bahçesi
Foto Kaynak ; dumanlutfullah.blogspot.com

Baltalimanı Japon Bahçesi’nin abartılacak bir yanı olmasa da, yeşile aç İstanbul’da bir nebze de olsa huzur bulabileceğiniz, gürültüden uzak eşsiz bir yer diyebiliriz. Bahçe çok büyük olmadığından da kısa sürede her yeri görebiliyorsunuz. Fakat yapılacak çok fazla şey olmadığından dolayı beklentinizi de çok yüksek tutmayın deriz.

Baltalimanı Japon Bahçesi’ne ne zaman gidilir ?

Her ne kadar bahçe ziyareti için nisan ayı tavsiye ediliyor olsa da, dört mevsim ziyaret edilebilecek farklı renk tonlarına sahip bir yer diyebiliriz. Tabii Sakuraların en güzel renge büründüğü zaman bahçeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, kesinlikle nisan ayı.

Baltalimanı Japon Bahçesi’nde piknik yapılır mı ?

Bahçe içerisinde kamelyalar olduğu gibi dilerseniz çimlere de oturabilirsiniz. Bahçeye giderken yanınıza portatif açılır sandalyeler veya yer örtüsü alabilirsiniz. Küçük pikniklere izin veriliyor, ancak mangal yakmak yasak.

1 Yorum

  1. Henüz gidemedim.
    Çok ilgi duyuyorum. Japonya’nın foğasının & kültürünün hayranıyım.
    Son bir yıldır aksaksız, hergün NHK Japon televizyonunu izliyorum.
    Önümüzdeki günlerde Japon Bahçesi’ni görmem öncesinde gerekli ön bilgilenme hazırlığımı yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!