Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Atatürk Arboretumu - Ulaşım, Giriş Ücreti, Hakkında Bilgiler

Atatürk Arboretumu – Ulaşım, Giriş Ücreti, Hakkında Bilgiler

Uçsuz bucaksız bir yeşillik, ağaçlar ile çevrilmiş yürüyüş yerleri, göletlerin hemen yanında bulunan iskeleler ile, 7'den 70'e herkesi kucaklayan Atatürk Arboretumu, huzuru ve ferahlığıyla eşsiz bir doğa turu sunuyor. 

-

Canlı ağaç müzesi olarak da bilinen Atatürk Arboretumu, geniş bir arazi üzerine kurulmuş, doğa ve bitki meraklısı İstanbulluların müdavimi olduğu yerlerden. Hiç duymadığınız veya duyup da görmediğiniz bir bitkiyi Arboretum içerisinde büyük bir olasılıkla görebilirsiniz. 2000’den fazla bitki türü bulunuyor burada. Bunların her biri de, bir müze konseptinde düzenlenmiş. Yani bitkilerin ve ağaçların hemen önünde, tür ve yaşını öğrenmek de mümkün. 

Fotoğraf tutkunlarının da favori adreslerinden biri olan Arboretum, özel günlerde fotoğraf çekimi için de hizmet veriyor. Kendi kameralarınız ile çekeceğiniz fotoğraflar için bir ücret ödemiyorken, grup halinde, düğün, nişan gibi özel günlerde fotoğraf çekimi için ücret ödüyorsunuz. Manzara seyretmek için güzel bir yer arıyorsanız da Ahşap Kulesi’ne gidilebilir. 7 katlı bu kuleyi pek fazla ziyaretçi bilmediğinden veya tercih etmediğinden dolayı oldukça sakin. Bu kuleye çıktığınızda tüm Arboretum ayaklarınızın altında kalıyor.

Arboretum’da üstü nilüferler ile kaplı 3 farklı gölet bulunuyor. Bu göletlerdeki kazlar ve ördekler ise, göle renk katmaktadır. Türkiye’nin ilk fidanlığına ev sahipliği yapması bakımından da önemli olan Atatürk Arboretumu‘ndan, Atatürk Orman Çiftliği’ne Cumhuriyet’in ilk yıllarında birçok fidan gönderildiği de biliniyor.

Göz At ; İstanbul gezilecek yerler – En Popüler 50 Yer

Arboretum Nedir ?

Arboretum Nedir

Arboretum, bizim için söylenişi oldukça zor olan ”Latince” bir kelime. Türk Dil Kurumu’na göre ”Ağaç Parkı” anlamına geldiği söyleniyor olsa da, bir Arboretum bir parktan çok daha fazlasıdır diyebiliriz. 

Arboretum, Latincede ağaç anlamına gelen ”Arbor” ve çok çeşitli bitkilerin yetiştirildiği yer anlamına gelen ”Etum” kelimesinin birleşimiyle oluşmuş. Basit haliyle ”Canlı Ağaç Müzesi” anlamına geliyor. Arboretumlar botanik parklara nazaran daha farklıdır. Doğal güzelliklere yönelik yapılan farkındalık çalışmalarının yanı sıra yetiştirilme ve bakımının sağlanmasına yönelik çalışmaları ve araştırmaları da gerçekleştirir. Buna göre Arboretumlar botanik parklara nazaran daha bilimsel bir konseptte çalışır. 

Sonuç olarak Arboretum ; Bilimsel olarak incelenmek istenen, farklı türde bitkilerin ve ağaçların insan eliyle bir araya getirildiği canlı ağaçlar topluluğudur. Bir nevi annesinin her zaman eli üzerinde olduğu çocuktur. Denetlenip, izlenen, sorunları çözülendir. Bağımsız ve bakir olmadığı gibi, sınırları da bellidir.

Mangal, Bisiklet, Evcil Hayvan ? 

Atatürk Arboretumu İstanbul

Arboretumun en güzel özelliği bir mesire alanı olmaması. Yani piknik yapılmasına izin verilmediği gibi Atatürk Arboretumu’nda mangal söz konusu değildir. Burası, kendiliğinden oluşan bir ağaç topluluğu olmadığı ve uzun yıllar boyunca gösterilen çabalar sonrası oluşturulabildiğinden dolayı, doğaya zarar verebilecek her şey yasaktır. Bisiklet sürmekten evcil hayvanların içerde dolaşmasına veya yeme-içme gibi dışarıdan getireceğiniz hiçbir şeye izin verilmiyor. Yani kısaca Arboretum bir müzedir. Nasıl bir müze içerisinde oturup yemek yiyemiyor, bisiklet süremiyorsanız, Atatürk Arboretumu’nda da bunları yapamıyorsunuz.

Atatürk Arboretumu Kuralları

Bölgeyi korumak adına konulmuş bu kurallar kimilerinin pek hoşuna gitmiyor olsa da, 100 yüzyıllık bir emek yatıyor burada. Yani bu konulan kuralları tatlı-sert bir kural olarak kabul edebilirsiniz.

Bölge içerisinde birçok gelin-damat görebilirsiniz. Arboretum’da fotoğraf çekimine izin veriliyor. Ancak amatör olarak kendi tripodlarınız ile Arboretum içerisinde fotoğraf çekemiyorsunuz (Ücrete tabii). Profosyonel fotoğraf makinaları ile ”Tripod” olmadan dilediğiniz gibi fotoğraf çekebilirsiniz. 

Atatürk Arboretumu’nda Ne Yapılır ? 

Atatürk Arboretumu'nda Ne Yapılır

Doğa ile baş başa kalabileceğiniz bu özel bitkilerin dışında Arboretum’da yapılacak çok fazla şey olmasa da, doğa ve bitki severler burada sıkılmadan saatlerce dolaşabiliyor.

İlk olarak gazete veya kitap okuyabileceğiniz, sessiz sakin yerlerde bulunan banklarda göl ve ağaçlarla çevrili bir yerde kafanızı boşaltabilirsiniz. Kitap okumak için Arboretum’a gidilir mi ? bilmem ama böylesine muhteşem bir atmosfer içerisinde en azından yarım saat kadar bir şeyler okumak için banklara oturun.

Göl manzarasına karşı oturabileceğiniz birçok banklar bulunuyor. Bir yandan kuş cıvıltıları, bir yandan yüzen ördekler, kazlar ve ağaçların/bitkilerin renk cümbüşü sayesinde, güzel vakit geçirebilirsiniz.

Arboretum, yürüyüş için de oldukça ideal bir yer. Belgrad Ormanı ise, hemen yanı başında bulunuyor. Aracınız varsa ormana da gidebilirsiniz. Yoksa da gidebilirsiniz, fakat çok kolay olmayacağını unutmayın.

ATATÜRK ARBORETUMU FOTOĞRAFLARI

Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir ? 

Atatürk Arboretumu'na Nasıl Gidilir

Atatürk Arboretumu, İstanbul‘un Sarıyer ilçesinde Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde Belgrad Ormanı’nın hemen güneydoğusunda yer alıyor. 

Arboretum’a ulaşım için en kolay yol ; Metroları kullanarak aktarma yapmaktır. Bunun için Hacıosman metrosuna binip, son durak olan ”Hacıosman”a gitmeniz gerekiyor. Daha sonra 42HM nolu Hacıosman-Bahçeköy otobüsüne binerek ”Kemerburgaz Yolu Durağı”nda inmeniz gerekmektedir. Bu duraktan kısa bir yürüyüş sonra Arboretumun girişine ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca ; 

  • 153 Bahçeköy – Sarıyer
  • 59RK Rumelihisarüstü Boğaziçi Üniversitesi – Arıköy
  • 42 Bahçeköy – 4.Levent Metro
  • 42M Bahçeköy – 4.Levent Metro
  • 42T Bahçeköy – Taksim otobüsleri de Arboretum’a ulaşım için tercih edilebilir. 

Şahsi aracınız ile Arboretuma ulaşım için de ilk olarak Büyükdere Caddesi’ni takip ederek Sarıyer’e ulaşmanız, daha sonra da Bahçeköy yönüne ilerlemeniz gerekiyor. Bahçeköy’e ulaştıktan sonra Kemerburgaz Yolu üzerinden sola sapıp tabelaları takip ederek yaklaşık 700 metre sonrasında Arboretuma ulaşabiliyorsunuz.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti 2020

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti

Arboretumun giriş ücreti hafta içi ve hafta sonu olarak değişmektedir. Hafta içi Tam 7.5 TL öğrenci ise 2.5 TL’dir. Hafta sonu ise tam 20 TL, öğrenci 7.5 TL’dir.

Ziyaret Saatleri ; Arboretumu pazartesi günleri dışında haftanın her günü 08:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yaz ve kış ziyaret saatleri değişmemektedir. Ayrıca Arboretum dini bayramların birinci günü, yılbaşı ve pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Atatürk Arboretumu’na Ne Zaman Gidilir ?

Ne Zaman Gidilir

Dört mevsim ziyaretçilerini kucaklayan Arboretum’un en güzel ve en renkli olduğu zaman Sonbahar olsa da, her mevsim farklı atmosfere ve renge büründüğünden her zaman ziyaret edilebilir.

Botanik alanda bilimsel araştırmaların da gerçekleştirildiği Arboretum, sonbaharda öğle saatlerinde kesinlikle görülmeye değer. Sarı, kırmızı, mor, turuncu ve pembe renklerin cümbüşüne sahne olan Arboretum’da öğle saatlerinde güneş ışınlarının ağaçlarla karışması sonucunda ortaya muhteşem bir görüntü çıkmaktadır. 

Atatürk Arboretumu’nda ilkbahar ise başka bir güzel. Sincapların etrafta gezindiği, çiçeklerin yeni yeni açtığı ve ağaçların yeşerdiği bu dönem de özellikle fotoğraf tutkunları için muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Yeme İçme – Kahvaltı

Yeme İçme - Kahvaltı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Arboretum içerisinde yemek yiyebileceğiniz veya bir şeyler içebileceğiniz bir yer olmadığı gibi, büfe tarzı bir yerde bulunmuyor. Ayrıca kendi getirdiğiniz yiyecek ve içecekler ile de içeriye giremiyorsunuz. Girişte üzeriniz ve çantalarınız aranıyor. Bu yüzden yanınızda yiyecek ve içecek getirmediğinizden de emin olun.

Eğer şahsi aracınız varsa ve Arboretum’a gitmeden önce güzel bir kahvaltı yapmayı planlıyorsanız, Arboretuma oldukça yakın bir konumda olan ”Tarihi Bilice Börekçisi”ne uğrayabilirsiniz. Dilerseniz buradan böreklerinizi alabilir, bir termos çay da alarak önce Belgrad Ormanı’na ve daha sonra Arboretuma geçebilir veya burada eşsiz bir kahvaltı yapabilirsiniz. 

Atatürk Arboretumu Hakkında Bilgiler

Atatürk Arboretumu Hakkında Bilgiler

İstanbul’un kalabalığından ve stresinden uzak kendinizi doğanın sesine bırakabileceğiniz bu özel alan, ilk kez Osmanlı döneminde 1916’da Neşet Hoca tarafından ilk adımları atılan fidanlığın geliştirilmesiyle oluşturulmuş. 1940’lı yıllara gelindiğinde ise, Arboretum için ciddi anlamda çalışmalar başlatılmış ve buradaki projenin de Sorbonne Üniversitesi‘nin desteğiyle başlatıldığı biliniyor. Dünyadaki diğer önemli botanik bahçeleriyle iş birliği içerisinde olan bu Arboretum, 1982 yılına kadar devam eden dikim ve altyapı çalışmalarının ardından tamamlanmış.

Atatürk’ün 100. yıl dönümünü kutlamak adına, aynı dönemde tamamlanmış olmasından dolayı da, Arboretuma Atatürk Arboretumu adı verilmiş.

Atatürk Arboretumu Hakkında Bilgiler

Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Arboretum için en güzel zaman Sonbahar olacaktır. Sonbaharda, sarı, kırmızı, mor ve turuncu renge bürünen Arboretum, yıl içerisindeki en fotojenik haline bürünüyor. 

7 kıta için 7 farklı parsele ayrılmış olan bu açık hava müzesi, her parselde o kıtaya ait bitki türlerine ve ekolojik unsurlara ev sahipliği yapacak şekilde özenle düzenlenmiş. Ayrıca Arboretum, Türkiye’nin en geniş soğanlı bitkiler ve odunsu bitkiler koleksiyonuna sahip olması bakımından da önemlidir.

Atatürk Arboretumu Kuralları

Atatürk Arboretumu Kuralları

Arboretum, bir mesire alanı veya botanik park değil. Bu yüzden de Arboretum içerisinde çok sıkı kurallar uygulanıyor ve kurallara uymayanlar da ciddi anlamda cezalar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Bu kurallardan bazıları ise ; 

  • Öncelikle Arboretum içerisine yiyecek veya içecek sokamayacağınızı bilmenizde yarar var. Giriş kısmında çantalarınız ve üzeriniz ciddi anlamda aranmaktadır. İçeriye sokabileceğiniz şey ise, sadece su ve bebek ile gelen ziyaretçiler için bebek maması oluyor. 
  • Eğer Tripod ile içeriye girmek istiyorsanız, bu profosyonel fotoğraf çekimi yapmak istediğiniz anlamına geliyor ve bunun için ciddi anlamda bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ücreti ödemek istemezseniz Tripod emanete bırakılabilir. Profosyonel fotoğraf makinaları ile fotoğraf veya video çekimi yapabilirsiniz. 
  • Kedi/köpek gibi evcil hayvanların Arboretum içerisine alınmadığını da unutmayın. Evcil hayvanlar için bir emanet yeri olmadığından, kedi/köpeğinizle Arboretuma gitmemenizde yarar var.
  • 8 veya daha fazla grup halinde Atatürk Arboretumu’nu ziyaret etmeyi planlıyorsanız, önceden telefon ile randevu alınması gerekmektedir.
  • İçeriye takım elbise ve nişan kıyafetleriniz gibi şık elbiseler ile girecek olursanız, nişan, düğün tarifesine tabii tutuluyor ve ciddi anlamda bir ücret talep edilmektedir. Arboretuma çok şık kıyafetleriniz ile gitmemeye çalışın 🙂

Atatürk Arboretumu Kuralları

Atatürk Arboretumu, gölgesinde oyunlar oynayıp üzerine çıktığımız, meyveler topladığımız, çocukluk hatıralarımızın vazgeçilmez ağaçlarıyla kaplı, tertemiz havasıyla ve huzurlu atmosferiyle her İstanbullunun 1 kez de olsa ziyaret etmesi gereken, İstanbul’u ziyaret eden her turistin de mutlaka görmesi gereken bir cennet bahçesi. Burası, hem yerli hem de yabancı turistlerin İstanbul’da en çok ziyaret ettiği bahçe-müzelerden biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!