Bilbao Guggenheim Müzesi Hakkında Detaylı Bilgiler & Tarihçe

Avrupa'nın en tanınmış müzelerinden biri olan Guggenheim Müzesi, Bilbao şehir merkezine yakın, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Şehirdeki en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olan müze, mimariye meraklı olanları sanatseverler ile bir araya getiriyor. Mutlaka ilginizi çekecek eserlere ev sahipliği yapan müzeye 2022 yılı itibariyle giriş ücreti ise 15€...

Bask bölgesinin özerk topluluğunun en büyük şehri ve Biskay eyaletinin başkenti olan Bilbao, çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor olsa da, daha çok dünyaca ünlü Guggenheim Müzesi ile tanınıyor. Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçisi olan müze, Frank Gehry tarafından tasarlanmış.

Ev sahipliği yaptığı birbirinden değerli eserlerinden çok, modern mimarisiyle ilgi gören müze, Bilbao’da mutlaka görülmesi gereken cazibe merkezlerinden.

1997 yılında Guggenheim Vakfı ve kuzeybatı İspanya’nın Bask bölge yönetimi arasındaki bir ortak girişim ile açılmış olan müze, kurulduğu günden günümüze İspanya’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. Modern ve çağdaş sanatın en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen müze, İspanya’nın eski kralı Juan Carlos I tarafından ziyarete açılmış.

Modern mimarinin en ikonik yapılarından biri olan Guggenheim Müzesi, Bilbao’yu post-endüstriyel bunalımdan 21. yüzyıla çıkarmaya yardım etmede büyük bir rol oynamış olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Guggenheim Müzesi Eserleri

İspanya’daki en büyük müzelerden biri olan Guggenheim Müzesi’nde görülecek birbirinden değerli koleksiyonları bulabiliyorsunuz. Bunlar arasında en dikkat çeken ve en iyi tanınan eserlerden bazıları ;

1.Untitled (İsimsiz) Mark Rothko

Guggenheim Müzesi Eserleri
Untitled

Parlak renk bloklarını içeren bu resim 1952-1953 yılları arasında Mark Rothko tarafından boyanmış. Müzedeki en basit eserlerden biri olarak görülse de, en fazla ilgi gören resimlerden.

2.The Renowned Orders Of The Night – Anselm Kiefer

Kaynak ; theculturetrip.com

Anselm Kiefer, II.Dünya Savaşı’nın bitiminden hemen önce Almanya’da doğdu ve eserlerinin çoğu, faşizmin yükselişinin yanı sıra savaşı çevreleyen temalardan oluşuyor. Bu eser, sanatçının, sanki bir cesetmiş gibi, büyük bir yıldızlı gökyüzünün altında, kuru, çatlamış bir toprak üzerinde yatmasını betimliyor.

3.Nine Discourses On Commodus – Cy Twombly

Kaynak ; theculturetrip.com

Amerikalı sanatçı Cy Twombly’ye ait dokuz resimlik bir seri olan bu sanat eserleri Roma imparatoru Aurelius Commodus’un (MS 161–192) vahşeti, çılgınlığı ve nihai cinayetine dayanıyor. Sanatçının imza üslubu grafiti benzeri bir kaliteye sahiptir ve bu resimlerin ruh hali dingin ve sükunetten, şiddetli ve dehşet verici duruma kadar değişir.

4.The Matter of Time (Zaman Meselesi) – Richard Serra

The Matter of Time (Zaman Meselesi) – Kaynak ; flickr.com/kent-wang

1994-2005 yılları arasında tasarlanmış Richard Serra’nın bu sekiz heykel seti, yıpranmış çelikten yapılmış ve sanatçının heykel formlarının evrimini sergiliyor. Basit elipslerden karmaşık spirallere ve kürelere kadar çeşitlilik gösteren bu eser de, müzedeki en dikkat çeken eserler arasında.

5.Barge – Robert Rauschenberg

Robert Rauschenberg‘in bu eseri, sanatçının kendi fotoğraf görüntüleri ve popüler medya kaynaklarından elde edilen görüntülerin tuval üzerine yağlı boya ve serigrafi kullanılarak oluşturulmuş. 1962-63 yılları arasında yapılan bu eser, gazete, harita, dergi reklamları ve çizgi roman gibi görüntüleri ipek ekrana kopyalanarak tamamlanmış.

6.Maman – Louise Bourgeouis

Maman – Kaynak ; flickr.com/guillermo-viciano

Müzenin en dikkat çeken eserlerinden olan Maman, Guggenheim’ın en ikonik parçalarından biri olarak kabul ediliyor. Müzenin hemen dışında 9 metre yüksekliğiyle dikkat çeken bu heykel, bronz, mermer ve paslanmaz çelikten yapılmış dev bir örümcek görünümündedir. 1999 yılında yapılmış olan heykel Louise Bourgeois’in en iddialı projelerinden biri.

7.How Profound Is The Air – Eduardo Chillida

Guggenheim Müzesi Bilbao
How Profound Is The Air

1996 yılında 20. yüzyılın en önemli Bask sanatçılarından biri olan Eduardo Chillida tarafından kaymaktaşı kullanılarak yapılmış olan bu eser de müzedeki kaçırılmaması gereken yapıtlar arasında yer alıyor.

8.Large Blue Anthropometry Ant 105 – Yves Klein

Guggenheim Müzesi Bilbao
Large Blue Anthropometry Ant 105

1960 yılında, zamanının ötesinde postmodern bir sanatçı olan Yves Klein tarafından yaratılan bu büyük ölçekli parça, kağıt üzerine pigment ve sentetik reçineden yapılarak tuvale monte edilmiş.

9.Puppy – Jeff Konns

Puppy

Müzenin hemen dışında yer alan, 1992 yılında yapılmış olan bu dev ”Puppy”, müzenin en sevilen eserleri arasında yer alıyor. Paslanmaz çelikten yapılmış bu muazzam eser bitkiler ve çiçeklerle kaplı.

10.Seascape – Gerhard Richter

Sanatçı Gerhard Richter, 1968’den 1970’e kadar kendi fotoğraflarının çoğunu temsili resimlerinin temeli olarak kullandı. İspanya’nın Kanarya Adaları’ndaki Tenerife adasında çektiği bir görüntüden yola çıkarak 1975’te yağlı tuval üzerine yaptığı bu ”Deniz Manzarası” eseri de, müzedeki en iyi bilinen eserlerden.

Guggenheim Müzesi Hakkında Bilgi

Guggenheim Müzesi Hakkında Bilgiler
Kaynak ; flickr.com/vojtek-gurak

Nervión nehrinin yanında 32.500 metrekarelik bir alanda yer alan müze, gemiye benzer tasarımı ve titanyum yapılarıyla her yıl dünyanın dört bir yanından 1 milyondan fazla turisti ağırlıyor.

Dünyanın dört bir yanından getirilmiş birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan müze, hem kalıcı hem de geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. 11.000 metrekarelik devasa bir sergi alanına sahip olan müze, en büyüğü 130 metre uzunluğundaki Arcelor Galerisi olmak üzere 19 galeriye ayrılmış.

Bu müze, içerisindeki eserlerden çok, mimarisi ve müzenin dışında yer alan farklı tasarıma sahip yapılarla dikkat çekiyor. Sadece Bilbao’nun değil, Avrupa’nın en iyi çağdaş müzelerinden biri olarak kabul edilen Guggenheim Müzesi, her yaştan ziyaretçinin keyifli vakit geçirebileceği bir sanat müzesi.

Kaynak ; flickr.com/iker-merodio

Guggenheim Müzesi Giriş Ücreti

Guggenheim Müzesi giriş ücreti 2022 ; 15€’dur. 12 yaşın altındaki çocuklar ise müzeye ücretsiz olarak girebiliyor.

Giriş biletlerinizi online olarak alacak olursanız da bilet fiyatı 13€’dur.

Müzeyi haftanın her günü 11:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Salı ve cumartesi günleri ise müze 20:00’da kapanmaktadır.

Kaynak ; flickr.com/matt-kieffer

Guggenheim Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Bilbao’nun şehir merkezinde kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan Guggenheim Müzesi’ne 1, 10, 13, 18 ve A7 nolu otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Museo 1 / Henao adlı otobüs durağı müzeye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Ayrıca 27, 38 ve 48 nolu otobüslerle müzeye kısa bir yürüme mesafesinde olan ‘Alda, Recalde 12’ adlı otobüs durağına ulaşabilirsiniz.

Müzeye metroyla ulaşım için ”Moyua” istasyonuna gelmeniz ve Ercilla-Guggenheim çıkışından çıkmanız gerekiyor. Bu istasyondan 7 dakika yürüyüşün ardından müzeye ulaşabilirsiniz.

Kaynak ; flickr.com/mor

Müzeye tramvaylarla gidecek olursanız müzenin hemen önündeki durak olan ”Guggenheim” durağında inerek de müzeye ulaşabilirsiniz.

  • Adres: Abandoibarra Etorb., 2, 48009 Bilbo, Bizkaia, İspanya

Guggenheim Müzesi Tarihçesi

Kaynak ; flickr.com/

Bilbao’daki bu müzenin tarihi 1980’li yılların sonlarına kadar uzanıyor. Bask Yönetimi’nin bölgede önemli bir yeniden kalkınma planı oluşturmaya başladığı bu tarihlerde, Bask yetkilileri, Frank O. Gehry’nin de içinde bulunduğu üç farklı mimardan müze için bir tasarım istemiş. Bu üç müze tasarımından Amerikalı mimar Gehry’nin projesi kabul edilmiş ve 1991 yılında çalışmalar başlamış.

1997 yılında tamamlanmış olan müze açıldığı andan itibaren kendine özgü titanyum kıvrımları ve yükselen cam atriyumuyla 20. yüzyılın en önemli yapılarından biri olarak kabul edildi.

Gehry’nin en son bilgisayar destekli tasarım teknolojisini kullanması, şiirsel formları gerçeğe çevirmesini sağladı. Ortaya çıkan mimari, sanatın sunumu için diğerlerinden farklı mekanlarla heykelsi ve dışavurumcu.

Müze, kentin eski endüstriyel kalbindeki Nervión Nehri boyunca 32.500 metrekarelik bir alanda birbirine bağlı taş, cam ve titanyum şekillerini ortaya çıkararak kentsel bağlamla sorunsuz bir şekilde bütünleştirildi.

Müze, on bir bin metrekarelik sergi alanıyla on dokuz galeriye dağılmış durumda. Bu galerilerden on tanesi klasik bir ortogonal plana sahip ve taş kaplamalarıyla dışarıdan ayırt edilebiliyor.

Düzensiz şekilli dokuz galeri, dikkate değer bir kontrast sunar ve dışarıdan dönen formları ve titanyum kaplamalarıyla ayırt edilebilir. 30 metre genişliğinde ve 130 metre uzunluğundaki en büyük galeri, birkaç yıldır geçici sergiler için kullanılmış. 2005 yılında, Richard Serra’nın anıtsal yerleştirmesi The Matter of Time, tarihteki en büyük heykel komisyonunun yeri olmuş.

Guggenheim Müzesi Çevresindeki Popüler OtellerBooking.com

Şehir merkezindeki eşsiz bir konuma sahip olan müzenin bulunduğu bölge, Bilbao’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yerler arasında. Birbirinden şık ve lüks otellerle dolu olan bu bölgede, ekonomik butik otelleri de bulabiliyorsunuz. Zaten bu müzeye yürüme mesafeside olursanız, şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Müzeye yürüme mesafesindeki en popüler otel önerileri ;

Gran Hotel Domine Bilbao – 5 yıldız

Guggenheim Müzesi Bilbao
Gran Hotel Domine Bilbao

Müzenin hemen karşısında yer alan bu lüks otel, Bilbao’daki en popüler konaklama birimlerinden biri. 9+ konuk değerlendirme puanı ve şık odalarıyla hizmet veren tesisin, restoranı, barı, aile odaları ve fitness merkezi de bulunuyor.

Vincci Consulado de Bilbao – 4 yıldız

Vincci Consulado de Bilbao

Daha çok çiftler tarafından tercih edilen bu otel, Guggenheim Müzesi’ne 5 dakika yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Tek kişilik ve aile odaları da olan bu tesisten şehirdeki diğer turistik cazibe merkezlerine de yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

NH Bilbao Deusto – 3 yıldız

NH Bilbao Deusto

Guggenheim’e 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, orta bütçeli bir konaklama sunuyor. Bilbao Eski Kent Merkezi’ne de yakın bir konumda bulunan, modern ve şık odalarıyla hizmet veren bu tesis de, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden.

Guggenheim Müzesi’nden sonra yeteri kadar zamanınız varsa ve şehri daha detaylı bir şekilde keşfetmeyi planlıyorsanız, Bilbao gezilecek yerler adlı yazımıza göz atarak, şehirdeki sürenize göre bir gezi rotası çıkarabilir, öne çıkan çekim merkezleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!