Ana SayfaSırbistanBelgrad Gezi RehberiAziz Sava Katedrali (Belgrad) Hakkında Bilgiler, Giriş Ücreti

Aziz Sava Katedrali (Belgrad) Hakkında Bilgiler, Giriş Ücreti

Belgrad'ın en önemli ve en görkemli yapılarından biri olan Aziz Sava Katedrali, daha çok mimarisi ve akşam saatlerinde çevresindeki ışıklandırmalarıyla ilgi çekiyor. Balkanların en büyük Sırp Kilisesi olması bakımından önemli olan bu yapı, şehirdeki kaçırılmaması gereken tarihi cazibe merkezlerinden bir tanesi

-

Sırbistan’ın başkenti ve en güzel şehri Belgrad‘ın en popüler çekim merkezlerinden biri olan “Aziz Sava Katedrali”, St. Sava Tapınağı olarak da biliniyor. Katedral, sadece en büyük Sırp Ortodoks kilisesi değil, Balkanlar’daki en büyük Ortodoks ibadethanesi ve dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olmasıyla tanınıyor.

Görkemli yapısı, tarihi ve mimarisiyle turistlerin ilgisini çeken bu yapının tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor.

Katedral, Sava’nın kalıntılarının 1595 yılında Osmanlı Devleti Veziri Sinan Paşa tarafından yakıldığı sanılan Vračar yaylasında inşa edilmiş. 1935 yılında kısmen açılmış olsa da, kilisenin bazı bölümlerinin inşaatı 1985 yılına kadar tamamlanamamış (Bugün bile bazı kısımlarda inşaat devam ediyor).

Günümüzde hem ziyarete hem de ibadete açık olan katedral, Belgrad’da gezilecek en önemli tarihi yapılar arasında geliyor…

Ayrıca Belgrad’ın diğer turistik cazibe merkezlerine göz atmak ve haritalı bir gezi rotası oluşturmak için Belgrad gezilecek yerler adlı yazımızı incelemeyi unutmayın. Bunun yanında, Belgrad’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Belgrad’da nerede kalınır ? adlı yazımıza şehirdeki en ideal, en popüler ve en merkezi bölgelerden ve bölgelere özel otellerden bahsettik.

Aziz Sava Katedrali Hakkında Bilgi

Aziz Sava Katedrali Hakkında Bilgiler

Kubbe yüksekliği toplamda 82 metre. Bunun 70 metresini ana kubbe ve 12 metresini ise altın kaplama haçı oluşturuyor.

3500 metrekarelik oldukça büyük bir alana inşa edilmiş olan katedral, 10.000 kişi kapasiteli. Birinci ve ikinci katta da 1720 metrekarelik 4 adet galeri bulunuyor.

Bugün Aziz Sava Tapınağı, Belgradlıların kalbinde özel bir yere sahiptir. Burası bir toplanma noktası, güvenli bir sığınak ve ihtiyacı olan herkes için önemli bir destek yeri olarak hizmet veriyor.

Tapınağın önündeki en büyük toplantılardan biri Noel arifesi. Binlerce inanan, badnjak’ın ateşe verildiği devasa bir açık hava ocağının etrafında toplanıyor.

Her yıl gece yarısı ayini ve Noel, muazzam bir neşe ve heyecanla kutlanır. Bir diğer muhteşem olay ise Sırpların olağanüstü havai fişekler, müzik, dans ve kahkahalarla karşıladıkları Ortodoks Yeni Yıl Kutlaması’dır.

Katedral Vracar tepesine inşa edilmiş olduğundan dolayı, Belgrad’ın hemen her yerinden bu dini yapıyı görebiliyorsunuz. Özellikle akşam saatlerinde çok daha güzel bir görüntüye ev sahipliği yapan katedral, hem gün için de hem de eşsiz manzarasını görmek için akşam saatlerinde ziyaret edilmesi gereken yapılardan.

Katedral, Sırp-Bizans tarzında inşa edilmiş ve günümüzde Belgrad’ın en önemli sembollerinden birini temsil ediyor.

Kısaca Aziz Sava Katedrali Tarihi

Katedralin iç mekanı günümüzde görülebiliyor – foto kaynak ; flickr/jorge-lascar

Belgrad gezilecek yerler listesinin en önemli simge yapılarından biri olan bu katedralin ilk çalışmaları 1935 yılında başlamış. Aslında katedral o zamanlar ibadete açıktı. Ancak yapının sadece küçük bir bölümü tamamlanabilmişti. Daha sonra 1941 yılında Alman bombardımanları nedeniyle inşaat kesintiye uğramış.

İnşaat uzun bir aradan sonra 1985 yılında yeniden başlamış. Katedral, 2004 yılında modern Sırp devletinin kuruluşunun 200. yıldönümü vesilesiyle Atrik Pavle tarafından büyük bir törenle açılmış. İç kısımda hala yapım çalışmaları devam ediyor olsa da, mahzenin yenilenmesi 2017 yılında tamamlanmış. Günümüzde katedralin büyük bir bölümü de ziyarete açık.

Aziz Sava Ortodoks Katedrali, Orta Çağ Sırbistan’ındaki Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve ilk Başpiskoposu, Sırp yasaları ve edebiyatının yaratıcısı ve Athos Dağı’ndaki Hilandar Manastırı’nın kurucusu Aziz Sava‘ya adanmış.

Kaynak ; wikimedia.org/remi-jouan

Aziz Sava Katedrali Nerede, Nasıl Gidilir ?

Belgrad şehir merkezine yakın bir konumda bulunan katedrale tramvaylar veya otobüslerle rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Şehirdeki diğer turistik cazibe merkezlerine yakın bir konumda olan bu katedrale 9, 10 ve 14 nolu tramvayları kullanarak veya 31, 33, 44, 47, 48, 59 nolu otobüsleri kullanarak gidebilirsiniz.

Adres ; Svetosavski Meydanı | Karadjordje’s Park, Vracar,

Belgrad Aziz Sava Katedrali Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Katedrali 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Katedrale girişler ise ücretsizdir.

Aziz Sava Katedrali Mimari Özellikleri

Kaynak , wikimedi.org/george-groutas

Katedralin iç mekanı son derece cilalı yerel taştan yapılmış, ancak dış cephesinde zarif kubbeler ve altın haçlarla süslenmiş harika beyaz mermer ve granit kullanılmış. Bahçelerle çevrili olan katedral 91 metre uzunluğunda ve 81 metre genişliğindedir.

Aziz Sava Ortodoks Katedrali’nin kubbesi 70 metre yüksekliğinde, ana altın kaplama haç ise 12 metre yüksekliğinde ve bu da katedralin toplamda 82 metre yüksekliğini verir. Kubbelerinde çeşitli boyutlarda 18 tane daha altın kaplama haç bulunurken, çan kulelerinde 49 çan bulunuyor.

Zirve, deniz seviyesinden 134 metre yüksekte (Sava nehrinin 64 metre yukarısında). Bu nedenle katedral, Belgrad’ın şehir manzarasında üstün bir hakim konuma sahiptir ve şehirde her açıdan bakıldığında görülebilir.

Katedralin 4000 ton ağırlığındaki anıtsal kubbesi, aslında yerde tek parça olarak inşa edilmiş ve daha sonra mevcut duvarlara kaldırılmış, 40 gün süren bir süreç ve o dönemde mevcut olan en gelişmiş vinçler kullanılmış.

Ana bölümü Aziz Sava’ya adanan katedralde üç sunak, girişin hemen yanında ise Belgrad Ermilus ve Stratonicus’taki ilk Hıristiyan şehitlerine adanmış sunak bulunuyor. Üçüncü sunak, Belgrad’ı kraliyet başkenti yapan Despot Stefan Lazarevic‘e adanmış.

Aziz Sava Katedrali

3 koro galerisi olan katedral, gözlem galerisiyle birlikte 800 şarkıcıyı ağırlayabiliyor. Bodrum katında mezar odası, Aziz Sava Hazinesi ve toplam 1.800 metrekarelik yüzeye sahip Aziz Lazar Hieromartyr mezar kilisesi bulunuyor. Katedralin altında başka bir kilise olması da, Ortodoks Kiliseleri’nde olmayan bir özelliktir.

Katedralin merkezi kubbesi, bu anıtsal Ortodoks kilisesi içindeki toplam 15000 metrekarelik mozaiğin bir parçası olan Mesih Pantokrator mozaiğini içeriyor.

Aziz Sava Katedrali Yakınındaki Oteller

Belgrad’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler ve en ideal cevaplardan biri olan Vracar bölgesi, katedrale ev sahipliği yapan bölgedir. Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi şehir merkezine de yakın olursunuz. Katedrale yakın popüler otellerden bazıları ;

Hotel TESLA – Smart Stay Garni – 4 yıldız

Hotel TESLA – Smart Stay Garni

St Sava Katedrali’ne 10 dakika yürüme mesafesindeki bu otelden şehir merkezine ve bazı turistik noktalara da yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Lüks bir konaklama sunan tesis, daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olsa da, tesisin geniş aile odaları da bulunuyor.

Crystal Hotel – 4 yıldız

Crystal Hotel

Katedral manzaralı lüks otellerden biri olan Crystal Hotel, konum olarak katedrale 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Tesisin terasından hem şehrin hem de katedralin panoramik manzarasını seyredebiliyorsunuz. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan otel modern ve şık odalarıyla ilgi görüyor.

Hotel Slavija Garni – 3 yıldız

Hotel Slavija Garni

Katedrale 7 dakika yürüme mesafesinde olan Slavija Garni adlı bu tesis, bütçeli bir konaklama sunuyor. Belgrad’ın en çok rezervasyon alan otellerinden biri olması ve merkezi bir konumda bulunması otelin öne çıkan özellikleri arasında.

Belgrad’ın muhteşem bir şehir manzarasına sahip olan katedral, sadece manzara seyretmek ve yapının etkileyici dış cephe mimarisine göz atmak için bile ziyaret edilebilecek tarihi yapılardan.

KATEDRAL MİMARI ; Katedralin inşası o kadar uzun sürmüş ki, inşaat sırasında çok sayıda mimar görev almış. Ancak yapı ilk kez ünlü Sırp mimarlar Bogdan Nestorović ve Aleksandar Deroko‘nun tasarımlarıyla oluşturulmuş.

BENZER İÇERİKLERBooking.com