Belgrad Nikola Tesla Müzesi Hakkında Bilgiler & Giriş Ücreti

Belgrad'ın en ünlü ve en küçük müzesi olan Nikola Tesla Müzesi, bilime ve sanata merakı olan herkesin ilgisini çekecek cazibe merkezlerinden biri. Şehir merkezine ve Belgrad'daki diğer turistik çekim merkezlerine yürüme mesafesinde olan müze, Belgrad'da mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerden..

Bilime merakı olan veya Belgrad’da farklı konseptte bir müze görmek isteyen her yaştan gezginin sıkılmadan keyifli zaman geçirebileceği Nikola Tesla Müzesi”, Belgrad’ın en önemli turistik cazibe merkezleri arasında yer alıyor. Nikola Tesla’nın hayatına ve eserlerine adanmış olan müze, bilim tarihini keşfetmenin en eğlenceli yolu.

Küçük bir müze olduğundan yarım saatten kısa bir sürede müzenin tamamını görebiliyorsunuz.

Belgrad’daki Ulusal Müze’den çok daha farklı olduğundan görülmeye değer bir cazibe merkezi diyebiliriz. Oldukça ilgi çekici eserlere ev sahipliği yapan müze, ayrıca bazı eserleri deneyimlemenize de olanak tanıyor. Tabii müze çok kalabalık olduğu zamanlarda böyle bir şansınız olmayabilir, bu yüzden mümkünse müzeyi sabahın en erken saatlerinde ziyaret edin deriz.

Nikola Tesla Müzesi Hakkında Bilgiler

Nikola Tesla Müzesi Hakkında Bilgiler
Kaynak ; flickr.com/umit-mutlu

Belgrad’ın merkezinde bir villa, bilim adamı ve mucit Nikola Tesla‘nın yaşamına ve çalışmalarına adanmış dünyanın en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Günümüzde turistlerin popüler gezi duraklarından biri olan müze, özellikle çocuklu ailelerin ziyaret ettiği yerlerden biri. Aslında müze daha çok yetişkinlere hitap ediyor. Ancak çocukların da bir hayli ilgisini çekiyor diyebilirim.

Sırp kökenli olan Tesla, Hırvatistan’da doğmuş bir Avusturya vatandaşıydı (O zamanlar Hırvatistan Avusturya İmparatorluğu’ydu). Meslek hayatını Budapeşte ve Paris’te yaşadı, ardından Amerika’ya taşındı. Daha sonra Amerikan vatandaşı oldu ve 1943’te New York’ta hayatını kaybetti.

Ölümünden on yıl sonra kayıtları yeğeni tarafından Belgrad’daki yeni müzeye aktarıldı. Müze, Tesla’ya ait binlerce belge, kitap, fotoğraf ve ekipmanın bulunduğu yedi teşhir salonundan oluşuyor.

Müzenin eğitici ve bilimsel bir boyutu olmasının yanı sıra anma görevi de bulunuyor. Tesla’nın külleri üçüncü odada altın bir kürede tutulur ve ölüm maskesi de müzede görülebiliyor.

Kaynak ; flickr.com/anti-t-nissinen

Tesla’nın hayatındaki yolculuğunuzda ilk karşılaşacağınız şey, onun hakkında kısa bir bilgilendirici film olacaktır. Ardından keşiflerinin dünyasına gireceksiniz. İnteraktif turun belki de en ilginç kısmı, Tesla’nın makinelerinin gözlerinizin önünde gösterilmesidir.
Muhtemelen en ilginç gösteri, elektrik enerjisinin teller olmadan iletilmesidir.

Tesla bobini gerçek yıldırım oluştururken, ziyaretçilerin her birine floresan tüpler verilecek. O anda üretilen serbest enerji ellerinizdeki tüpü aydınlatacaktır. Temel olarak, bir insan kanalı olma şansınız olacak!

Belgrad’ın kalbinin attığı yerlerden biri olan Krunska Caddesi‘nde bulunan müze, pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.

Nikola Tesla Müzesi Giriş Ücreti

Belgrad Nikola Tesla Müzesi giriş ücreti 2022 yılı itibariyle 250 Sırp Dinarı (RSD), yaklaşık 2.5€’dur. 7 yaşın altındaki çocuklar ise Nikola Tesla Müzesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Müzeyi İngilizce rehberli turlarla da gezebiliyorsunuz. Giriş ücreti + rehberli tur ise 500RSD’dir. Rehberli turlar sayesinde Nikola Tesla’nın eserleri hakkında detaylı bilgileri öğrenebiliyorsunuz, fakat turlar, sadece İngilizce olarak yapılıyor. Türkçe yapılan tur maalesef bulunmuyor.

Nikola Tesla Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri kapalı olan Nikola Tesla Müzesi’ni haftanın diğer günleri 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak ; flickr.com/umit-mutlu

Nikola Tesla Müzesi’nde Neler Var ?

1952 yılında kurulan ve 1955 yılında kapılarını aralayan Nikola Tesla Müzesi, Nikola Tesla’nın tüm kişisel mirasını elinde bulunduruyor. Nikola Tesla Müzesi’nin arşiv materyalleri, Kişisel Varlıkları ve bir fotoğraf koleksiyonundan oluşuyor.

Arşivin değerli bölümünü temsil eden Kişisel Varlıklar içerisinde Tesla’nın tanınmış bilim adamları ve şirketlerle yaptığı yazışmaların orijinal belgeleri de bulunuyor. Tesla’nın orijinal çalışmaları, patent belgeleri, planları ve çizimleri de tutuluyor.

Dört teknik nitelikte koleksiyon, iki Tesla’nın kişisel eşyaları koleksiyonu ve üç sanatsal koleksiyon olmak üzere Nikola Tesla Müzesi, dokuz koleksiyonda sınıflandırılmış yaklaşık 1000 parçaya sahip.

Kalıcı sergi zemin katta sergileniyor ve iki bölüme ayrılıyor. İlk bölüm Nikola Tesla’nın biyografisi hakkında bilgi veriyor ve ikinci bölüm bilimsel çalışmalarını ve büyük icatlarını gösteri amaçlı kullanılan birkaç maket ile sunuluyor.

Kaynak ; flickr.com/umit-mutlu

Müze kütüphanesi 786 kitap, 323 süreli yayın, yaklaşık 50.000 gazete kupürü içeren koleksiyonun yanı sıra Nikola Tesla’nın hayatı ve çalışmaları ve çalışma alanından önemli monograflar ve seri yayınlar içeriyor.

Kütüphane materyalleri esas olarak müze personeli tarafından değil, aynı zamanda müze dışındaki diğer kullanıcılar tarafından bilimsel çalışmaların detaylandırılması için de kullanılıyor.

Nikola Tesla Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da şehir merkezinde bulunan Nikola Tesla Müzesi’ne, şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünden yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Belgrad Şehir Müzesi ve Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi’ne 15 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

  • Adres: Krunska 51, Belgrad 11000, Sırbistan

Nikola Tesla Müzesi Hakkında Bilgi

Nikola Tesla Müzesi Tarihi

Ocak 1943 yılında hayatını kaybeden Nikola Tesla’nın mülkünün velayeti Amerikan mahkemesi tarafından Tesla’nın yeğeni (Tesla’nın en küçük kız kardeşi Marica’nın oğlu) Sava Kosanović’e verildi. Sava Kosanović, o zamanlar New York’ta sürgündeki Kraliyet Yugoslav Hükümeti’nin bir üyesi olarak yaşayan Sırp bir politikacı, gazeteci ve diplomattı.

Daha sonra Sava Kosanović’in girişimiyle Nikola Tesla’nın tüm kişisel mülkleri ve yazıları Belgrad’a gönderildi. 60 paket, valizler, metal sandıklar ve variller halinde paketlenmiş olan Nikola Tesla’nın mirası, Eylül 1951’de Sırbistan gemisiyle Rijeka limanına ulaştı. Malzeme daha sonra trenle Belgrad Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi’ne nakledildi.

Haziran 1952’de bugünkü yerine, Genčić Köşkü‘ne taşınan miras sayesinde burası artık bir müze statüsü kazandı. 5 Aralık 1952 yılında hükümetin desteği ile müze yapılmasına karar verildi ve 3 yıllık bir çalışmanın ardından 20 Ekim 1955’te ziyarete açıldı. Yugoslavya’daki ilk teknik müze olan Tesla Müzesi kurulduğu günden günümüze Belgrad’ın en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Nikola Tesla Müzesi Giriş Ücreti

Nikola Tesla Müzesi Yakınlarındaki Popüler Oteller

Belgrad’da nerede kalınır ? sorunuza cevap bulamadıysanız, Tesla Müzesi yakınlarındaki konaklamayı da düşünebilirsiniz. Müzenin bulunduğu yer ‘Vracar’ bölgesi olarak bilinir ve şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapar.

Bu bölgede konaklayacak olursanız Belgrad gezilecek yerler arasındaki popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinin kalbine buradaki birçok otelden yürüyerek gitmek de mümkün.

Müzeye 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan popüler otellerden bazıları ise ;

Hilton Belgrade – 4 yıldız

Hilton Belgrade

Slavija Meydanı ve Aziz Sava Katedrali’ne yürüme mesafesinde olan bu lüks otel, şehir manzaralı restoranı ve çatı barı ile ilgi görüyor. Tesla Müzesi’ne 5 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumu ve geniş aile odalarıyla hizmet veren tesis, Belgrad’ın en popüler otellerinden biri.

Marquise Hotel Garni – 4 yıldız

Marquise Hotel Garni

9+ yüksek konuk değerlendirme puanı, modern ve şık odalarıyla öne çıkan bu tesis, Nikola Tesla Müzesi’ne 350 metre uzaklıkta yer alıyor. Otelden şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne 20 dakikadan daha kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Garni Hotel Argo – 3 yıldız

Garni Hotel Argo

Belgrad’ın en ekonomik otellerinden biri olan Garni Hotel, Tesla Müzesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Aile odaları, barı ve havaalanı servisi de olan tesis bütçeli bir Belgrad gezisi için düşünülebilir.

Hotel Slavija – 1 yıldız

Hotel Slavija

Belgrad’daki en ucuz oteller arasında olan Slavija, Nikola Tesla Müzesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde. Geniş aile odalarıyla ve fiyatıyla öne çıkan bu tesis, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor. Belgrad gezilecek yerler listesindeki önemli çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yakın bir konumda olan bu otel, fiyatına göre oldukça modern ve şık odalara sahip.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!