Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiŞerefiye Sarnıcı Giriş Ücreti, Ziyaret, Ulaşım ve Bilgiler

Şerefiye Sarnıcı Giriş Ücreti, Ziyaret, Ulaşım ve Bilgiler

İstanbul'un en eski sarnıcı olarak bilinen Şerefiye Sarnıcı, 2018 yılında restore edilerek turizme kazandırılmış en önemli tarihi yapılar arasında yer alıyor. Birçok eserin sergilendiği ve kültürel etkinliklerin yapıldığı bu sarnıç, şehirde görülmeye değer en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri.

-

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış yüzlerce yıllık şehir olan İstanbul, tarihi, doğal güzellikleri ve kültürüyle her daim eşsiz bir kültür deneyimi sunuyor. Henüz keşfedilmemiş birçok güzelliğe sahip olan bu şehirde, 2018 yılında açılmış olan Şerefiye Sarnıcı da, bu kategoride yer alan tarihi değerlerimizden bir tanesi.

Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini çeken Şerefiye Sarnıcı, her geçen gün popülaritesi artan turistik bir cazibe merkezi.

İstanbullular ile suyu buluşturmak amacıyla 1600 yıl önce, 428-443 yılları arasında inşa edilmiş olan sarnıç, Theodosius Sarnıcı olarak da bilinir ve Çemberlitaş semtinde bulunuyor.

Şerefiye Sarnıcı Hakkında Bilgiler

Şerefiye Sarnıcı Hakkında Bilgi
Foto Kaynak ; www.serefiyesarnici.istanbul

İstanbul’da bulunan en eski sarnıç (Bazı kaynaklarda Yerebatan Sarnıcının ilk kez 330’lu yılında daha sonra 530’larda yapıldığı söyleniyor. Bundan dolayı, İstanbul’daki en eski sarnıcın Şerefiye değil, Yerebatan olduğu söylenir) olma özelliğine sahip Şerefiye Sarnıcı, Bozdoğan Kemeri (Valens Su Kemeri) aracılığıyla su depolaması sağlamak için inşa edilmiş. 9 metre yüksekliğinde 32 kolon ile desteklenen çatısı, 45×25 boyutu ile oldukça görkemli bir görünüme sahip.

Ses yerleştirmeleri sayesinde oldukça etkileyici bir kültür sanat mekanı haline getirilmiş olan Sarnıç içerisinde İstanbul Belediyesi tarafından birçok sergiye ve kültürel etkinliklere de yer veriliyor.

Sarnıç içerisinde sergilenen eserlerin su yüzeyine yansıması, duvarlarda oluşturduğu gölgeler ve üstüne mekanın ses ve serinliği eklenince oldukça etkileyici bir deneyim sunuyor.

Şerefiye Sarnıcı Nerede ?

Şerefiye Sarnıcı’na ulaşım Tarihi Yarımada’daki en önemli kentsel akslardan biri olan Divan Yolu’nda sağlanıyor. Çemberlitaş semtinin en iyi bilinen turistik cazibe merkezlerinden olan bu sarnıca, şehrin birçok noktasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

İstanbul gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden olan Şerefiye Sarnıcı, konum olarak Çemberlitaş’ta bulunuyor. Yani hem Sultanahmet hem de Eminönü’nde yer alan tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne buradan çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Binbirdirek Sarnıcı, Çemberlitaş Sütunu ve Çemberlitaş Hamamı, Şerefiye Sarnıcı’na en yakın tarihi yapılardan bazıları.

Şerefiye Sarnıcı’na Nasıl Gidilir ?

Şerefiye Sarnıcı Giriş Ücreti
Sarnıcın dış görünümü – kaynak ; flickr / lin Judy

Tarihi Yarımada‘da, Fatih’in Çemberlitaş semtinde bulunan sarnıca ulaşım için en kolay yol tramvayları kullanarak Sultanahmet durağına gelmektir. Sultanahmet tramvay durağından Çemberlitaş istikametine doğru yürüdüğünüzde sol tarafta Piyer Loti Otel’i göreceksiniz. Bu otele ait kafenin olduğu sokaktan yürüdüğünüzde yolun ortasında çelik konstrüksiyon binaya sahip sarnıca ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan sarnıca ulaşım için de Marmaray’ı veya Eminönü’ne giden vapurları tercih edebilirsiniz. Eminönü’ne geldikten sonra buradan tramvaylara binerek veya yürüyerek 20-25 dakika içerisinde sarnıca ulaşmak mümkün.

Şerefiye Sarnıcı Giriş Ücreti 2022

Şerefiye Sarnıcı Giriş Ücreti
Foto Kaynak ; www.serefiyesarnici.istanbul/tr

Sarnıca giriş ücreti tam 30 TL. Öğrenci ve öğretmenlere (İndirimli) 10 TL’dir. Yabancı uyruklu ziyaretçiler için giriş ücreti ise 120 TL’dir. Şerefiye Sarnıcı’nda müzekart geçerli değil.

Şerefiye Sarnıcı Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü ziyarete açık olan sarnıcı 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Sadece cumartesi günlerine özel müze 09:00-15:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Şerefiye Sarnıcı Tarihçe

Şerefiye Sarnıcı Tarihi
Foto Kaynak ; ahmetrustem.blogspot.com

Bizans İmparatoru II. Theodosius tarafından 428-443 yılları arasında inşa edilmiş olan Şerefiye Sarnıcı, İstanbul’da en iyi bilinen diğer iki sarnıç olan Binbirdirek ve Yerebatan Sarnıcı‘ndan, hatta Ayasofya’dan bile eskidir.

Belgrad Ormanı ve çevresindeki su kaynaklarından, Bozdoğan kanalı üzerinden “Nymphaeum”, “Zeuksippos Banyoları” ve ” Büyük Saray”a su takviyesi yapılırmış. Yüzyıllar boyunca İstanbul’un su ihtiyacını karşılamış olan Şerefiye Sarnıcı üzerine 1910 yılında Arif Paşa Konağı yapılmış. 1950’li yıllara gelindiğinde ise aynı yere Eminönü Belediye binası yapılmış.

Foto Kaynak ; ahmetrustem.blogspot.com

2010 yılına kadar Eminönü Belediyesi’nin kullanmış olduğu bina yıkılarak 2010 yılında sarnıç için büyük çaplı bir restorasyon çalışma planı hazırlanmış. Tarihi yapıya zarar vermeden binanın altında kalan, yakın zamana kadar hiç bilinmeyen sarnıç gün yüzüne çıkarılmış. 8 yıllık restorasyon sonrası tamamlanmış olan sarnıç, nisan 2018 yılında ziyarete açılmış ve günümüzde İstanbul’un en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biri olarak biliniyor.

Constantinus ve Theodosius Sarnıcı olarak da bilinen Şerefiye Sarnıcı’nın Binbirdirek Sarnıcı’na bağlantılı olduğu da bilinmektedir. Bu konu ile ayrıntılı çalışmalar ise günümüzde hala devam etmektedir.

Tarihi yapının iç ve dış kısımları aslına uygun bir hale getirilmiş, dış cepheye giydirilen çelik konstrüksiyon ve cam yüzey ile sarnıç, korunaklı bir yapıya dönüştürülmüş.

kaynak ; flickr / lin Judy

İstanbul’da henüz turizme kazandırılmamış birçok sarnıç bulunuyor. Bireysel kullanımı olanlar da dahil olmak üzere toplamda 100’e yakın sarnıcın bulunduğundan bahsedilmektedir. Bu sarnıçların büyük bir bölümü ise, amaçlarının dışında kullanılıyor. Şerefiye’den sonra yakın konumda bulunan Yerebatan ve Binbirdirek Sarnıcı’na göz atmayı unutmayın.

Şerefiye Sarnıcı Restorasyon

Sarnıcın iç mekanı ile ilgili restorasyon farklı bir firma tarafından yapılmış. Küçük çaplı bir kentsel tasarım projesi olarak ele alınmış olan giriş yapısı ve çevre düzenlemesi, Cafer Bozkurt Mimarlık tarafından yapılmış. Bu proje ile, sarnıca girişi sağlayan bir ön yapı oluşturmanın yanında, etrafında yer alan, tarihi mirasın izlerini yansıtan çağdaş bir kent meydanı ve kamusal alana dönüştürülmesi de esas alınmış. Bu bakımdan tasarlanan yeni yapı, Şerefiye Sarnıcı’na girişin sağlanması ve ziyaretçi ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra, bütün meydana hizmet veren bir odak noktası olacak.

kaynak ; flickr / lin Judy

Kentsel tasarım kuzeyde Sarnıç Meydanı ve Piyer Loti Meydanı’ndan oluşuyor. Sarnıcın giriş yapısı, bu iki meydanın ortasında, sarnıcın günümüzdeki girişinin üzerinde konumlandırılmış. Sarnıç Meydanı düzenlemesi, sarnıç yapısının ortaya çıkarılması ve görünür hale getirilmesi ilkeleri doğrultusunda yapılmış.

Şerefiye Sarnıcı giriş yapısı ve çevre düzenlemesi projesiyle, ziyaretçilerin bu alanda çok daha rahat vakit geçirebilmeleri sağlanarak, keyifle tarihsel bu sarnıcı tecrübe etmeleri sağlanmak istemiş. Ayrıca bu proje, 2016 yılında Türkiye Mimarlar Odası 15. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde “Proje /Koruma Yaşatma Dalı Ödülü”ne layık görülmüş.

İstanbul’un en önemli tarihi değerlerinden biri olan Şerefiye Sarnıcı, konserleri ve etkinlikleriyle de ilgi görüyor. Yıl içerisinde düzenli olarak yapılan etkinlik takvimine serefiyesarnici.istanbul adresinde göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!