Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Şerefiye Sarnıcı | Giriş Ücreti, Ziyaret, Ulaşım ve Bilgiler

Şerefiye Sarnıcı | Giriş Ücreti, Ziyaret, Ulaşım ve Bilgiler

İstanbul'un en eski sarnıcı olarak bilinen Şerefiye Sarnıcı, 2018 yılında restore edilerek turizme kazandırılmış en önemli tarihi yapılar arasında yer alıyor. Birçok eserin sergilendiği ve kültürel etkinliklerin yapıldığı bu sarnıç, şehirde görülmeye değer en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri.

-

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış yüzlerce yıllık şehir olan İstanbul, tarihi, doğal güzellikleri ve kültürüyle her daim eşsiz bir deneyim sunuyor. Henüz keşfedilmemiş birçok güzelliğe sahip olan bu şehirde, 2018 yılında açılmış olan Şerefiye Sarnıcı da, bu kategoride yer alan tarihi değerlerimizden.

Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini kazanan Şerefiye Sarnıcı, her geçen gün popülaritesi artan turistik bir cazibe merkezi. İstanbullular ile suyu buluşturmak amacıyla 1600 yıl önce, 428-443 yılları arasında inşa edilmiş olan sarnıç, Theodosius Sarnıcı olarak da bilinir ve Çemberlitaş semtinde bulunmaktadır.

Göz At ; İstanbul’da gezilecek en güzel 50 Yer

Şerefiye Sarnıcı Hakkında Bilgiler

İstanbul
Foto Kaynak ; www.serefiyesarnici.istanbul

İstanbul’da bulunan en eski sarnıç olma özelliğine sahip Şerefiye Sarnıcı, Bozdoğan Kemeri (Valens Su Kemeri) aracılığıyla su depolaması sağlamak için inşa edilmiş. 9 metre yüksekliğinde 32 kolon ile desteklenen çatısı, 45×25 boyutu ile oldukça görkemli bir görünüme sahip.

Ses yerleştirmeleri sayesinde oldukça etkileyici bir kültür sanat mekanı haline getirilmiş olan Sarnıç içerisinde İstanbul Belediyesi tarafından birçok sergiye ve kültürel etkinliklere de yer veriliyor.

Sarnıç içerisinde sergilenen eserlerin su yüzeyine yansıması, duvarlarda oluşturduğu gölgeler ve üstüne mekanın ses ve serinliği eklenince oldukça etkileyici bir deneyim sunuyor. 

Şerefiye Sarnıcı’na Nasıl Gidilir ? 

Foto Kaynak ; bayaiyi.com (Instagram BAYA_İYİ)

Tarihi Yarımada‘da, Fatih’in Çemberlitaş semtinde bulunan sarnıca ulaşım için en kolay yol tramvayları kullanarak Sultanahmet durağına gelmektir. Sultanahmet tramvay durağından Çemberlitaş istikametine doğru yürüdüğünüzde sol tarafta Piyer Loti Otel’i göreceksiniz. Bu otele ait kafenin olduğu sokaktan yürüdüğünüzde yolun ortasında çelik konstrüksiyon binaya sahip sarnıca ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan sarnıca ulaşım için de Marmaray’ı veya Eminönü’ne giden vapurları tercih edebilirsiniz. Eminönü’ne geldikten sonra buradan tramvaylara binerek veya yürüyerek 20-25 dakika içerisinde sarnıca ulaşmak mümkün.

Şerefiye Sarnıcı Giriş Ücreti 2020

Foto Kaynak ; www.serefiyesarnici.istanbul/tr

Sarnıca giriş ücreti tam 10 TL. Öğrenci ve öğretmenlere (İndirimli) 5 TL’dir. Yabancı uyruklu ziyaretçiler için giriş ücreti ise 20 TL’dir. Şerefiye Sarnıcı’nda müzekart geçerli değildir.

Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü ziyaret açık olan sarnıcı 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Sadece cumartesi günlerine özel müze 09:00-15:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Tarihçe

Foto Kaynak ; ahmetrustem.blogspot.com

Bizans İmparatoru II. Theodosius tarafından 428-443 yılları arasında inşa edilmiş olan sarnıç, İstanbul’da en iyi bilinen diğer iki sarnıç olan Binbirdirek ve Yerebatan Sarnıcı‘ndan, hatta Ayasofya Müzesi‘nden bile eskidir. 

Belgrad Ormanı ve çevresindeki su kaynaklarından, Bozdoğan kanalı üzerinden “Nymphaeum”, “Zeuksippos Banyoları” ve ” Büyük Saray”a su takviyesi yapılırmış. Yüzyıllar boyunca İstanbul’un su ihtiyacını karşılamış olan Şerefiye Sarnıcı üzerine 1910 yılında Arif Paşa Konağı yapılmış. 1950’li yıllara gelindiğinde ise aynı yere Eminönü Belediye binası yapılmış. 

Foto Kaynak ; ahmetrustem.blogspot.com

2010 yılına kadar Eminönü Belediyesi’nin kullanmış olduğu bina yıkılarak 2010 yılında sarnıç için büyük çaplı bir restorasyon çalışma planı hazırlanmış. Tarihi yapıya zarar vermeden binanın altında kalan, yakın zamana kadar hiç bilinmeyen sarnıç gün yüzüne çıkarılmış. 8 yıllık restorasyon sonrası tamamlanmış olan sarnıç, nisan 2018 yılında ziyarete açılmış ve günümüzde İstanbul’un en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biri olarak biliniyor.

Constantinus ve Theodosius Sarnıcı olarak da bilinen Şerefiye Sarnıcı’nın Binbirdirek Sarnıcı’na bağlantılı olduğu da bilinmektedir. Bu konu ile ayrıntılı çalışmalar ise günümüzde hala devam etmektedir.

Tarihi yapının iç ve dış kısımları aslına uygun bir hale getirilmiş, dış cepheye giydirilen çelik konstrüksiyon ve cam yüzey ile sarnıç, korunaklı bir yapıya dönüştürülmüş.

İstanbul’da henüz turizme kazandırılmamış birçok sarnıç bulunuyor. Bireysel kullanımı olanlar da dahil olmak üzere toplamda 100’e yakın sarnıcın bulunduğundan bahsedilmektedir. Bu sarnıçların büyük bir bölümü ise, amaçlarının dışında kullanılmaktadır. Şerefiye’den sonra yakın konumda bulunan Yerebatan ve Binbirdirek Sarnıcı’na göz atmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!